Zierikzeesche Nieuwsbode HMO's DOEM TWEE DUBBELE STUKKEN ROOMBOTER abonnement: Maandag 13 Juni 1927. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën HINDERWET. buitenland. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. binnenland. Uit Stad en Provincie. PER D005 VAM Prjj» per 3 maanden f 1,50, franoo per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afronderlijke nummers 5 eent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 1T554. Dir. A. J. DE LOQZE Jr. Ultg-R»dicti»t M J. ROSTER van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers GRATIS. Collecte voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen in deze gemeente, aan de huizen der ii gezetenen, zal gehouden worden op Woensdag 15 Juni a.s., aan te vangen 12 uur des middags. Zjj noodigen de ingezetenen uit die vader- landsche instelling, welke aan de algemeene hulp bp voortduring dringend behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te onder steunen, ten einde in de steeds stijgende uitkeexingeD door het Fonds aan de deelge- rechtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, 11 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Bataafsche Import- Maatschappij v/h. N.V. „Acetylena", kantoor gevestigd Carel van Bylandtlaan 16, DenHaag, om verganning tot het oprichten van een benzine-installatie met een ondergrondseh reservoir, in het perceel kadastraal bekend in sêctie B no. 230 en bovengrondsche aftap inrichting in de Sint-Jacobstiaat vóór dat perceel. Op Vrijdag 24 Juni a.sdes namiddags 2 uur, zal in het Stadhuis gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor bet gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, den 10 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS. Secretaais. LINDBERGH THUIS! Charles Lindbergh, die van New-York naar Parijs vloog, is Zaterdagmorgen tegen twaalven met het Amerikaansche oorlogsschip „Memphis" te New-York aan gekomen. 200 vliegtuigen en het luchtschip „Los Angelos'" Waren hem tegemoet gevlogen. Bij' het aan land komen werd de koene vlieger door duizenden Amerikanen geest driftig toegejuicht. President Coolidge, die den vlieger het kruis voor buitengewone verrichtingen op luchtvaartgebied heeft geschonken, ver welkomde hem als „de 'beroemde bur ger van de republiek, de veroveraar van de lucht, de versterker van de blanden, die ons verblinden met de zustervolken aan de anderen kant van den Oceaan". Ongeëvenaarde tponeelen speelden zich af pp het terrein van het Washington- monument, waar Coolidge zijn toespraak hield. De toejuichingen daverden door de lucht en het duurde eenigen tijd, vpoT- dait de president zich verstaanbaar kon njalken. Telkenmale als de president Lind bergh's naam noemde, braken de toe juichingen opnieuw los, en toen de pre sident na het spelden van de onder scheiding op Lindbergh's jas, den vlie ger de hand schudde, was het gejuich oorver doovend. "Toen Lindbergh vooruittrad om de toe spraak van den president te beantwoor den, was dit voor de menigte het sein om opnieuw in juichkreten uit te bar sten, welke zich herhaalden toen de vlie ger de menigte meedeelde, dat men hem in Europa verzocht had, de boodschap van Europa's vriendschap voor 't Ame rikaansche volk mee terug te nemen. Na afloop van de plechtigheid gingen Lindbergh en rijh moeder met de auto van den president naar het tijdelijke Wit te Huis, Waar zijl de gasten zijn van den president, gedurende hun verblijf te Was hington. RUSLAND'S ANTWOORD OP DEN MOORD OP WOJKOF. Hoewel de moord op den Russischen gezant in Polen, Wojkof, af te keuren is, het is en blijft een persoonlijke daad; met pplitiek! had de aanslag niets te maken. I Maar de heeren te Moskou zijh van andere meening en hebben op den aan slag geantwoord door 20 vroegere offi cieren van het monarchale Rusland een voudig dood te schieten. Het beetje aanzien, dat de Sovjet in den laatsten tijd in enkele landen had verkre gen, is daarmede weer te niet gedaan. In de Duitsche pers woirdpn de terecht stellingen levendig besproken en afge keurd. Men is algemeen van oordeel, dat dit terroristische optreden met een slag het moreel prestige vernietigd heeft, dat de Sovjet-regeering zich in den laatsten tSjd had verworven. Het materiaal, dat de Britsche regeering in de opengebro ken geheime brandkasten niet kon vinden, aildus de „Vossische Zeitung", levert haar de regeering van Moskou thans zelf. Omtrent de twintig anti-bolsjewisten, die geëxecuteerd Zijn, Wordt gemeld, diait Zij voor het meerendeel vooraanstaande personen uit de vroegere Russische re geeringen, officieren uit de legers van Denikin en Wrangel en aanhangers van de grootvorsten Qyril en Nikolaj Nikola- jewitsj waren. De veroordeeling geschied de wegens monarchistische agitatie of spionnage. De doodvonnissen worden er mede gemotiveerd, dat de monarchistische groep tot een openlijken strijd tegen het Sovjetregime is overgegaan. DE TABAKSBELASTING, Over enkele dagen z'al het rapport ver schijnen van de commissie-Van Schaik inzake de tabaksbelasting. „De Msb." ver neemt, dat de commissie er niet in ge slaagd is te voldoen aan dart gedeelte van haar opdracht, om een wetsontwerp uit te werken voor een belastingheffing ter vervanging! van het banderollestelsel. TWEEDE KAMER. Opnieuw heeft Minister Slotemakér de Bruine in verband met de behandeling van de Besmettelijke ZiektetnWet in de Tweede Kamer een échec geleden, want voor den tweeden keer heeft deze be windsman zich door de aanneming van een amendement genoopt gezien schorsing der 'beraadslagingen te vragen, 't Gold nu het (amendement van mevr. De Vries- Bruins (s.-d.), ,om een 'beteren waarborg te geven voor de gegrondheid van ide Vrijstelling van inënting wegens gezond- heidsbezwaar, welk amendement door de Kamer met 39 tegen 33 stemmen wierd aanvaard. ZIERIKZEE. Vrijdag had in de socië teit „Concordia" alhier de uitreiking der medailles en diploma's plaats, welke op de laatste pluimveetentoonstelling te Zierikzee, georganiseerd door „Excelsior" en de „V. P. Z.", werden behaald. De voorzitter van „Excelsior", de heer Verbeek, riep de niet-talrijke aanwezigen het welkom toe, inzonderheid den burge meester, beschermheer van „Excelsior'*, die zoo welwillend was de prijZen te wil len uitreiken. De 'burgemeester, die daar op het woord verkreeg, zeide met genoe gen de uitnoodiging van deze vereeniging te hebben aangenomen. Al is de tentoon stelling weer al eenige weklen geleden, de indruk der expositie is no|g versch. Er was goed materiaal aanwezig, terwijl vooral de Wit Leghorn's in 't oog vieleni De Jury was zeer content over het aan gevoerde materiaal. Spr. achtte het wen schielijk dat getracht wordt de liefhebberij nog verder uit te breiden en te trachten inzendingen te krijgen uit de eilanden buiten Schouwen-Duiveland. Uit den ca talogus blijkt dat de inzending beperkt bleef tot enkele rassen, terwijl er weinig nieuw© liefhebbers bij kwamen. Waar de pluimveeteelt onder h.et bereik ligt van vrijwel iedereen, zooi hoopte spr., dat meerderen zich op deze teelt gaan toe leggen en dan ook andere rassen zullen gaan kweeken. Het bestuur leidt de zaak in de goede richting- Spr. hoopte dat het bestuur in die lijn zal voortgaan, de leden en de in •woners het streven van deze vereeniging ziullen steunen, zoodat langzamerhand een vereen, wordt verkregen, die met eere, ook buiten dit eiland zal worden ge noemd. (Applaus). Daarna werd tot de Uitreiking van de vele zilveren medailles en diploma's, ontworpen door den heer •C. O. J. Hendrikse, overgegaan. Aan 't einde der vergadering dankte de voorzitter, den heer burgemeester voor het uitreiken der diplomu's en medailles, waarna sluiting volgde. - Door 't Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer" Za], bij gunstig weer, a.s. Don derdagavond 'half negen, onder leiding van den heer Joh. F. A. Theewis, in de tent op het Havenpark, het volgende pro gramma worden uitgevoerd: 1. Marche des Pierrots, van Sam Vlessing; 2. Plai- sirs d'Eté: a. Het ontwaken der natuur; Op het grasperk; v. Landelijk gedicht; d. Gondellied; e. In het zomerhuisje; f. Farandoie, vrolijke dans in Zuid-Frank rijk; 3. Qaprice sur „Norma" Bellini; 4. Schouwsch Volkslied, C. A. Swenne; 5. Qrescendo-Marsch, Joh. F. A. Theewis; 6. Pantaisie sur l'Opéra, „Czaar und Zim merman", A. Lortzing; 7. Fantaisie sur l'Opéra Les Saltimbanques, L. Ganne; 8. Mosaïque sur „Martha"* E. Pontet. Niaar men ons meldt, zal Zon dagavond voor de leden van „Concordia" jen hunne huisgenooten, in de dancing Concordia" een concert gegeven worden door mevr. Seerden en de heeren v. Ber gen, Lekiuse en Seerden, gevolgd door een bal, waarvan de opbrengst, na af trek 'der onkosten, komt ten blarte van de stormramp-slachtoffers. Onlangs hield het Suip'pletiefonds „Draagt Elkanders Lasten", de vereeni ging die steun verleent in de verplegings- kosten op „Vrederust", haar jaarvergade ring in het Militair Tehuis te Middelburg^. De voorz., burgemeester Muldler, gaf in korte'trekken .een overzicht over het laat ste jaar, waarin door de ijverige bemoei - gen van den heer Tissink' uit Middelburg vele nieuwe leden zijn toegetreden oip verschillende plaatsen op Walcheren en Zuid-Be veland en Noord-Beveland en op Schouwen. Tholen behoeft no,g een kraehtigen stoot. Z.-Vlaanderen helpt op sommige plaatsen warm mee, ofschoon nog veel afdeelingen van „Vrederust" hun laksheid toonen door alle medewerking te onthouden. De verplegingskosten op „Vrederust" bedragen thans f 800 p'. jaar. Een bedrag dat door zeer velen die het ongeluk treft, niet kan worden bekostigd, zoodat Voor velen het Sup'pletiefonds een ware uitkomst is. Blijkens de rekening is ontv. een som Vanf f 1020,Ö4y2 en nftgp. een bedrag van f 567,83y2, zoodat een saldo bleef van f 452,21, met het saldo van vo rig jaar, was in Wajsi 1 Jan. 1927 een be drag van f 1523,11 y2. Blijkens het jaarverslag is hert leden tal geklommen van 392 en 19 'corporaties tot 782 leden en 23 corporaties. Steun werd verleend aan een zestal gezinnen en thans genieten ook een zes tal steun, terwijl het jaar nog niet op de helft is. Bij' de verkiezing van bestuurs leden werden herkozen de heeren «Lj Melse JZ. te Serooskerke en J. Coiumou te Zierikzee. Bij de begrooting voor 1927 werd voorgesteld voor steunverleeninig de som van) f 1500 beschikbaar te stellen. Met ingang van 15 Juni a.s. is de heer J. A. Legemaate alhier benoemd tot procuratiehouder aan de Bank v. 'Schou wen-Duiveland. Het Vrijw. Landstorm Motorkorp® Schouwen-Duiveland, Tholen en St.-Phi- liplsland zal deel uitmaken van verschil lende nummers van het programma voor de historische feesten op 8 Juli en het nummer hindernis-rijden met motoren voor haar rekening nemen. We vestigen de aandacht op een in dït nummer voorkomende annonce, waarin een extra-reis ZierikzeeMiddel burg wordt aangekondigd, met het s.s. „Schelde" op 21 Juli a.s., ter gelegenheid •der landbouwtentoonstelling te Middel burg. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Vrijdag 10 Juni. Aanwezig alle 'leden. Na opening door den voorzitter wordt mededeeling gedaan van de ingekomen begrooting 1928 'der Gezondheidscommissie, waarin de bijdra ge voor deze gemeente is geraamd op f43,82. Tevens is ingekomen een schrïjL ven van den inspecteur van het lager ondierwijs in de Inspectie Goes, Waarin wordt meegedeeld, diat bij hem geen be zwaar 'bestaat tegen de benoeming van een tijdelijk hoofd en tijdelijk onderwij zer aan de openbare lagere school tot dart het nieuwbenoemde hoofd der school, |d© heer de Keijzer, in functie zal zijn ge treden. De voorzitter deelt mede, dat als zoodanig door B. en Wi. bfenoemd zïjin nesp. de heeren M. J. van 't Hof en D. Steur, die deze benoeming aanvaard heb ben. Thans leidt de voorzitter de bespre kingen in omtrent den reeds gedeeltelijk in de vorige vergadering besproken ver- of nieuwbouw1 der woning van het hoofd der open'blare (lagere school. De heer Gili- jamse verkrijgt daarop het woojrd voor uiteenzetting van een en ander. Hij' deelt mede, dat na berekening van plannen voor nieuw- of verbouw gebleken is, dat daarmede een vrij groot geldelijk1 bedrag gemoeid zal Zijn, terwijl de onmogelijk heid 'bestaat een behoorlijke oppervlakte gronds voor tuin te reserveeren. Nu be staat in deze gemeente de gelegenheid tot het huren van een geriefelijke wo ning met flinkèn tuin. De huurprij's van dit pand is zoodanig, dat dhr. Gilijamse huur prefereert boven ver- of nieuw bouw met rijn mogelijk finaJlciëeie tegen vallers. Bovendien kan het bestaande ge- meentepahd naast de school verhuurd en mogelijk later voor een of ander doel einde ingericht worden. De heer Blom (IO-5 PER EMItELTABLET) S30I-M j gaarne, dat, als men overgaat tot huur djer 'bèdoejde woning voor het hoofd ider school, met de huurwaarden ook eenigen pptietijid 'btedingt. De heer Braam zag liever, <diat de heer Keijzer naast de school bleef wonen. Dhr. Bolle vindt het wonen pp eenigen afstand der school geen beZwiaar. Dit komt in de steden herhaaldelijk yoor en ook wel op ons eiland. Omtrent een en ander wordt in :deze vergadering nog geen vast be sluit genomen en worden Bi. en WL. ge machtigd omtrent deze zaak' met dhr. de Keijzer in overleg te treden. In de commissie tot nazien der gemeentereke ning 1926 worden alle 'raadsleden be noemd, terwijl bij1 de omvraag dhr. Bolle de (aandacht vestigt op het hard rijden, vooral b'ij avond, van motoren in de kom ider gemeente. De voorzitter be looft, de politie daarmee in kennis te Zullen stellen, waarop deze 'korte ver gadering gesloten' iwordt. DREISCHOR. Raadsvergadering op Vrij- d|ag j-1- Afwezig de heer Wi. v. d. Linde en die heer A. F. der Weduwen, wegens ongesteldheid. Voorzitter de 'burgemees ter. Onder de ingekomen stukken is een sdhoolgeldreclnme van Wi. Jonker. Alvo rens daarover te beslissen, zal een on derzoek worden ingesteld. Van de her kozen raadsleden Idezer gemeente is een kennisgeving ingekomen, dat ze hum be noeming aannemen. De gewijzigde begroe ting van het burgerl. armbestuur wordt na voorlezing z. h. s. goedgekeurd. De heer Wi. v. d. Linde versch'ijlnt ter ver gadering. Van de vereeniging het Zieken huis te Noordgouwe is een schrijven ter tafel, behelzende de reorganisatie van den finapciëeien toestand van het ziekenhuis en de vaststelling van het salaris van den Chirurg en den directeur-geneesheer. De heer P. v. d. Linde pleit voor een vaste 'chirurg, in die omgeving wonende. De heeren Doeeiemain en v. Langeraad plei ten ten zeerste voor de nieuwe regeling, ais financieel gunstiger en voor het be houd van den tegenwoordigen bekwa men chirurg, pok al is hij dan in Goes woonachtig. Hierop Wbrdt de nieuwe re geling z. h. s. aangenomen. In verband met de door Ged. Staten niet goedgekeurde begrooting, wordt op voorstel van B. en W. 'besloten een post van f 1000 ten be hoeve van de bestrating van den keiweg naar Beidert over te blrengen op het dienstjaar 1928. De aftredende leden der schattingscommissie voor de belasting worden tallen herkozen. Verder wordt be sloten tot een geldopname ten behoeve van de gemeentekas, bedragende f 3000, Van de raad van beheer der Water leiding-Mij. is een schrijven ter tafel, be helzende de door hare aangegane geld- leening blij de Rijksverzekeringsbank, tot een bedrag van f 1430.000, tegen een rente van 45/s pCt., verdeeld op 2775 aandee- ïen. De voorzitter verzoekt de aanwezige raadsleden een comité te vormen voor geldinzameling ten behoeve van de storm ramp, waardoor de prov. Gelderland Overijsel en Zeeland werden getroffen. Alle leden verklaren zich hiertoe bereid. Bij de omvraag verzocht de heer Doele- man de medewerking van den voorzitter het drukke verkeer van uit Duivelend naajr Schouwen en omgekeerd niet over den in aanleg rijtnden keiweg, doch door het dorp te leiden, vooral ook' met het oog op zware vrachten van en naar de haven. De voorzitter verkklaart, getracht te heb ben 'den keiweg tijdelijk voor het ver keer te sluiten, doch kon dien aangaande geen medewerking van het Prov. bestuur krijgen. Met het oog op het gevaar voor motorrijtuigen zal hij echter als hoofd der ,poiitie, het verkeer verleggen dodr het dorp. De heer Wl. v. d. Linde vraagt inlichtingen pver de aanbesteding van straatwerk op het haventerrein. Hierop antwoordt de voorzitter, dat dit wenk niet is gegund, daar het f200 boven de raming was, waardoor B. en Wl besloten hebben prijsopgaaf aan slager te vra gen, wien het werk voor f503 is opge dragen. De heer de Waal vestigt de aan dacht op de lantaarnpaal aan den Zuid- dijk en een riooldeksel in den Achterweg, dewelke defect rijn, benevens de losse keisiag op het voetpad aan den weg naar SchuddebeuTS. De heer v. Lange raad wees op de opslïbbing der scheeps- zaten in de haven. De voorzitter zal aan dit alles zijn aandacht schenken. Hierna sluiting. ST -PHILIPSLAND. Alhier is een comité gevormd om1 gelden in te zamelen voor de slachtoffers van den cycloonramp. Het comité bestaat uit de heeren: H. P. Klep- pe, A. M. v. Dij'ke, A. A. van Nieuwen- hiuizen, J. A. Stols, L. J. van Nieuwem- huizen, J. van Striën, P. J. de Ruijter, A. W. Beurkens, J. M. (Kunst, F. A. Boudeling en P. Vogelaar. In het Raadsverslag van Juni staat dat aan H. C. Stouten een toelage wordt toegekend groot f 130. 'Dit moet Zijn jaarlijks f 156 (f 3 per week.) THOLEN. Naar wij vernemen, is dhr. J. Wagenaar alhier, door den bbnd van mosselhandelaars aangesteld tot contro leur, met standplaats Antwerpen, terwijl de heer H. Bussoher te Tholen is aange wezen voor de controle te Tholen. Onze stadgenoot, het raadslid de heer H. Cornelisse Mz., hoopt op 18 Juli a.s. het feit te herdenken, dat hij' vóór^ 50 jaar in dienst trad bij' de N.V. Zeeuw-" sohe Oester-Mij. „Bona Fides" alhier. Aanvankelijk als schipper werkzaam, on der wijlen zijn, vader, volgde hij dezen na rijh dood ais opzichter op. De heer Cornelisse. heeft zich doen kennen als een accuraat ambtenaar, die door rijn strik'te eerlijkheid het vertrouwen zijner superieuren heeft verworven, welke hem op genoemden datum ook zullen huldi gen. Wij twijfelen niet of het zal den jubilaris, die ook een humaan en wel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1