iZEELAND's ROEIUI ROOMBOTER abonnement: Woensdag 8 Juni 1927. zierikzeesche courant. advertentien SPROOKJESPUDDING Inzending Advertentiën HINDERWET. BUITENLAND- SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. BINNENLAND De Stormramp. PUROL STORMSCHADE A LOMPOLIS Uit Stad en Provincie. Prije per 8 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor hot buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 eent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 83ste JAARGANG. - No. 11552. Inzending op den dag van uit- Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-RedactSMr M. J. KOSTEN, gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat t«r gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bjjlagen van G. C. WANSINK, Banketbakker alhier, om verganning tot het plaatsen van een benzine-motor van 3/4 P.K. voor het drgven van een amandelpelmachine en een eierklutsmachine, in zjjn bakkerjj in het perceel Dam, wijk B no. 88, kadastraal bekend in sectie A no 1554. Op Zaterdag 18 Juni a.sdes namiddags twee uur, zal ten Stadhuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter z ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden ivordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd »#n tij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ton einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 4 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, a. j. f. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. NA LINDBERGH, CHAMBERLIN. De Amerikaansche vlieger Chamberlin, vergezeld van Charles Levine, die de tocht financiert, is Zaterdagmorgen 6 uur 4 min. AjnëTik. tij'd (11 uur 24 imin. hier) vajn het vliegveld Roosevelt te New-York op gestegen en na 46 uur vliegens Maandag morgen 9.20 uur te Eisieben in de Pruisi sche provincie Saksen veilig gelajid; ge brek aan benzine belette hun verder te vliegen. Na wederom te 9.55 te zJijm. opge stegen met nieuwe voorraad benzine, moest de tocht naar Berlijn 'b'ij Cottbus opnieuw1 te 11.20- worden onderbroken. Bij de landing op moerrassig terrein brak de schroef van het toestel. Het vertrek van de „Columbia" uit New-York was niet zonder sensatie. Reeds lang was be kend, dat Chambertin zfijtn poging om' naar Europa te vliegen niet alleen zou doen, doch tot op het laatste o ogenblik was Zorgvuldig geheim gehouden, wie zijn met gezel zou zijn. Eenige seconden voordat Chamberlin startte, sprong Charles Le vine, die den tocht van Chamberlin finan- ciëert, in de „Columbia". Levine's vrouw wist niets van de plan nen van haar man om met Chamberlih mee te gaan. Toen Zij1 op het laatste oogenblik haar man in de „Columbia" zag springen, viel zij1 in zwijm, doch de om standers slaagden er spoedig in haar weer bij te brengen. Ook de echtgenoote van Chamberlin viel in onmacht toen de ma dhine zich van den grond verhief. Het was reeds jaren een geliefkoosd denkbeeld van Levine om den Atlanti- schen Oceaan per vliegtuig over te steken. Thans is hij de eerste passagier op een transatlantische vlucht. Levine is direc teur van de maatschappij, die de „Colum bia" heeft vervaardigd. Aan de journalisten, die de koene Ame rikanen interviewden, vertelde Cham berlin: We hebben pech gehad, want Zon dagavond kwam! er hoven de Engelsche kust een buitengewoon Zware storm' op zetten. Boven heit vaste land van Europa geraakten wij in mist en nevel, die het ons onmogelijk maakten ons nauwkeurig te oiriënteeren. Aan storm en nevel is het te wijten, dat wij niet in den loop van' den middag te Berlijn zijn aangekomen. Het ergste was de storm', want om voorwaarts te komen verslond de motor den ben- zine-voorraad en dat is de reden, dat wij de eerste noodlanding moesten maken. De tweede lianding was noodig, omdat wij een soort benzine hadden opgedaan, die voor onzen motor volkomen onge schikt w,as. De bougies wilden niet func- tionneeren, zoodat wij te CottbUs opnieuw moesten dalen. Wij hadden in de lucht niet gezien, dat het veld, dat wijl voot onze noodlanding hadden gekozen, feite lijk een groen begroeid^ moeras was. Nau welijks stond de zwaTê una dhine op den Weeken 'bodem, of Wij1 zonken in den grond. De nog draaiende propeller bleef in het (moeras steken* en knapte af. Chamberlin herhaalde steeds weer, dat hij het plan had rechtstreeks naar Ber lijn te vliegen, waar hij eenige dagen zal blijven. Aan een vertegenwoordiger van de Lo- kal Anzeiger vertelde Chamberlin, dat hij tijdens zijn vlucht over het algemeen een buitengewoon gunstigen wind in den Tug heeft gehad, en dat hij'1 zijn tocht boven de Oideaan, van NieuW-Schotland tot Ier land in ongeveer 24 uur heeft afgelegd. Ook bövan Engeland heeft hijl over het algemeen gunstig weer gehad; de wind kwiam meestal uit het Zuiden. Minder gelukkig wias hij boven het Kanaal, waar het ZwaaT stormde en een hevige regen iO!p het vliegtuig neerkletterde. Op het compas af, werd naar Coblenz gevlogen, dpch of deze stad .inderdaad gepasseerd was, wist Chamberlin niet. Hij heeft ech ter kunnen vaststellen, dat hij' olm1 4.20 bbven Cassel vloog. Daarna ging de tocht langs den Zuidelijken HaTz. Kort voor hajfvijf bemeTkte Chamberlin, dat zijn benzine-vporraad op raakte. Na een kort overleg imlet Levine, zOo vertelt hij', be sloten zijl te Lauden. In Amerika heerscht veel enthousiasme over het slagen van de vlucht van Chambleriin over den Oceaan. Er is meer geestdrift dian men na de vlucht van Lindbergh had verwacht. Vporal in de geboorteplaats van Clarence, Dennison in den Staat Iowa, is het enthousiasme groot. De echtgenooten van de .vlieger en Levine, hebben zich ingescheept aan boord van het Duitsehe s.s. „Berlin". Zij reizen op uitnoodiging van de Duitsehe regeering. Clarence D. Chamberlin is een van de vermaardste vliegers voor handelsdoel einden, die er in de Ver. Staten zijn. Hij is 33 jaar, kalm, tenger en blond met blauwe oogen. Ofschoon hij ook al vcjór den oorlog in vliegen belang, stelde, heeft hij1 niet gevlogen voor hij daartoe in de militaire oefenscholen werd opgeleid. Chamberlin is woonachtig te Dennison in Iowa, waar zijn familie woont. Hij is getrouwd, doch heeft geen kinderen. De beteekenis van vluchten als die van Lindbergh en Chamberlin ligt vooral in de sportieve prestatie. Wel openen zij een grootsch perspectief op- verbindin gen New York—Parijs in 11/2 en New York—Berlijn in 2 'dagen, maar voor prac- tisoh passagiers- en poederen verkeer over den Oceaan zijn toestellen .als de Spirit of 'St.-Louis en de Columbia nog niet -ge schikt. Als men aan de verrichtingen van hun bestuurders practische beteeke nis wil toekennen voor wat de toekom stige ontwikkeling van het verkeer 'be treft, dan is het vooral deze, dat zij de groote superioriteit van de stervormige motoren met luchtafkoeling nog eens dui delijk' in het licht hébben gesteld. De „Columbia", waarmee Chamberl.n zijn reis ondernomen heeft, is ontworpen door G. M. Bellanca en twee jaar geleden gebouwd door de Wlrightfabrieken. Dc motor is dezelfde, die Lindbergh ge- btruikt heeft. Het toestel,- dat maar één motor heeft, is een een dekker met een vleugelwijdte van 13,5 M. en dus niet veel ginooter dan de Spirit of St.-Louis of de Witte Vogel, het toestel van Nun- gesser. Het toestel is een gewoon ver keersvliegtuig voor twee bestuurders en 12 passagiers. De passagiers plaatsen zijn op deze vlucht ingenomen door benzine tanks en pliebu|ssen. Het toestel kan een snelheid ontwikkelen van ongeveer 180 K.M. per uur en heeft al duizenden mij len afgelegd. PRINSES JULIANA ALS STUDENTE. Naar de „Msb." verneemt, zal Prin sen Juliana, dje met ingang van den 'nieu wen cursus aan de Leidsche Universiteit komt sludeeren als lid toetreden tot de Vereenigjng van Vrouwelijke Studenten te Leiden en zal zij ook zoo nu en dan het clublokaal der meisjesstudenten in het Nutsgebouw bezoeken. Zaterdagmorgen zijn te Groenio de ad viseurs en de voorzitters van de plaatse lijke afdeelingen van den Algemeenen Boeren- en Tuin dersbon d in het geteis terde gebied bijeengekomen. Besloten werd dat Dinsdagmorgen alle beschik bare boerenjongens onder leidjng der ge meenteopzichters het opruimingswerk zul Doorzitten I Stukloopen len beginnen. Eenige honderden jongens zullen te werk gesteld worden. Door den A. B. >T, Bi. zullen pogingen worden aangewend bij den minister van oorlog om voor den geheelen Gelderschen Ach terhoek voor de dienstplichtigen in ver band met de ramp uitstel van opkomst te verkrijgen. Zaterdagochtend zijn twee slacht offers van de cycloonramp op het R.-K. kerkhof te Eibergen ter aarde besteld en des middags had op de Protestamtsche begraafplaats de ter aardebestelling van eemi «iterde slachtoffer plaats. Vele auto riteiten en notabelen woonden de droeve plechtigheid bij'. De toestand van drie der gewonden is bedenkelijk. De Koningin heeft aan het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1925", dat thans ook ten bate van de slachtoffers van de jongste stormramp in den Achterhoek werkzaam zal blijven, een bedrag van f 5000 cJben toekomen. De Prinses heeft voor hetzelfde doel aan dit comité een bedrag1 vanl f 3000 geschonken. De konin gin-moeder heeft langs telegrafischen weg! een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Het bestuur van den Kon. Na-tionalen Bond „Het Oranje Kruis" ontving van het Smeroefongs te Batavia telegrafisch reeds f 50,000 voor de slachtoffers van de ramp. Op de vraag of verdere gelde lijke hulp noodig is, werd bevestigend geantwoord. Dinsdag heeft minister Kan, vergezeld van baron van Lynden, chef van den Rijksgebouwendienst, in gezelschap van den commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel, de geteisterde streken in Overijsel bezocht. De minister van financiën, jhr. mr. de Geer, heeft Maandagmiddag een niet-offi- cieel bezoek gébracht aan de geteisterde streken van den Achterhoek. De aange kondigde conferentie met d*e' burgemees ters van de getroffen plaatsen over de geleden schade heeft niet plaats gehad. wordt ook gedekt door de Vraagt Inlichtingen: Bijkantoor Hlouwe HAV.-BANK, Groote Markt 16, naast Postkanteor, Goes. Dir. W. L. B. J, DEKKER. ZIERIKZEE. Blijkens een in dit num mer voorkomende annonce houdt de afd. Zierikzee van de S.D.A.P. op1 12 Juni alhier in het „Huis van Nassau" een fees telijke bijeenkomst. Wij1 verwijzen naar een ingezonden stuk van de afd. Zierikzee* van het Roode Kruis, waarin bekend gemaakt wordt, dat Donderdag en Vrijdag hier ter stede een eolllecle gehouden wordt voor de slacht offers van de cycloon-ram'p, die 1 Juni een deel van Gelderland en Overijsel trof. Bij het op 3 dezer in het ziekenl- huis aan den Bergweg te Rotterdam ge houden. examen voor ziekenverpleegster diploma A, slaagde o.*a. zuster Ar J. Hóud- kamp, geb. te Zierikzee. We ontvingen voor de slachtoffers van de stormramp f 2,68s, gecollecteerd op de bruiloft van J. V. KERKWERVE. Openbare raadsvergade ring op Zaterdag 28 Me[ j.l. Voorzitter ,d|e burgemeester. Alle leden, behalve de hee ren der Weduwen en Beije, van wie be richt van verhindering was gekomen, aan wezig. Op de notulen maakt de heer Fiondse de opmerking, dat daarin niet is opgenomen het besluit van eene com missie te benoemen tot het nazien der boeken van den havenmeester. De voor zitter zegt, dat zoodanig besluit niet is genomen. De heer Fondse: „Het is toch besproken". De voorzitter: Bespreken is nog geen besluiten; overigens behoort dit nazien toit de competentie van B. en W. Het voorstel van B. en W. om die wij zigingen in de begroeting van '27, zooals Ged. Staten in hun brief schrijven, aan te brengen, wordt z. h*. s. aangenomen. Eveneens wijziging van de verschillende posten op de begrooting van, '26. De heer Fiondse wil de opmerking maken over het bedrag van pl.ml f 123 voor de voet paden, maar de voorzitter zt-gt, dat dit wachten kan tot dé rondvraag. Vaststel ling van de oninbare posten inzake de hondenbelasting geschiedt z.h.s. Vanwege de vleeschkeurmgswet heeft de gemeente eene bijdrage in de kosten van f 7,49 maar, zegt de voorzitter, zij krijgt hoo ger bedrag terug. Tpt leden van de com missie van aanslag 1927-1931 worden be noemd de heeren v. d. Sluis, C. Boot Jz., W. Lemsom Sr. en G. J. v. d. Cin- gel. Voor begrinding van wegen waren 2 aanvragen ingekomen, van J. Hanse en P. M. v. d1. Bijl; van den eerste voor een gedeelte van Tlellersweg en van den twee den van Lokkersweg naar den Schouw- schen dijk'. De heeren v. d. Sluis, Vier gever en v. d, Cingel zijn ook voor de CLARENCE CHAMBERLIN, met zjjn „Bellanca"-vliegtuig, die Lindbehgh's record brak. ttweede aanvraag, omdat gebr. Hanse er belang bij hebben. Wprden ingewilligd z.h.s. Tot voldoen aan de aanvraag van de vereeniging het Ziekenhuis te Noord- gouwe, om voor de ingetrokken 25 cent, nu 10 cent .per inwoner te willen bij dragen, wordt eveneens z.h.s. besloten. De rekening van de gezondheidscommis sie geeft aan ontv1. f 1514,48, aan uitg. f 1356,025, zoodat een -goed slo*t is van f 158,45s. Hét voorstel „presentiegeld af schaffen", waarover in de v.oirige ver gadering de stemmen staakten iwerd thans met 3 tegen 2 stemmen verworpen. De verzekering van de gemeente tegen wet telijke aansprakelijkheid werd eveneens verworpen meft 4 tegen) 1 stem1. Het voor stel Fiondse, van de vorige vergadering, om den aftrek op de inkomstenbelasting te brengen van f 400 op f 500, wordt aangehouden tot een volgende, evenals om opcenten te heffen op de vermogens belasting. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening worden door den voorzitter benoemd de heeren v. d. Sluis, d. Linde en Fpndse; eene wijziging, op aandrang van den heer v. d. Sluis, dat het nu niet precies dezelfden van ver leden jaar zouden zijn, ofschoon de voor zitter dit beter vond, daar deze min of meer ingewijd zijn. Bij de rondvraag informeert de heer Viergever naar den omgang op de we gen. Z,al zoo spoedig mogelijk plaats hebben; wacht nog op de bekendmaking. De heer v. d. Sluis vraagt of de bode, de mededeelingen, convocaties etc. ook wat vroeger kan bezorgen dan 's avonds laat; hij meent, dat deze het toch niet zoo* druk heeft, dat dit alles toch wel op den dag kan gebeuren. De voorzitter zal het den bode mededeelen. De heer Fiondse vraagt naar erfpacht „Wékken", •waarop de voorzitter 'hem inlicht. Ge noemde heer heeft nog opgemerkt den begrootingspost voor de voetpaden van (pi.mj. f 123; hij' heeft deze geïnspecteerd en zou nu, wel willen zien, welk werk daarvoor gebeurd is, maar heeft daar niet voldoende van kunnen bemerken. De voorzitter: „Dat bedrag is geen be- girootingspost, maar een post in de re kening; de toegestane begrootimigspoSft voor voetpaden en wegen is hooger en zoolang B. en W. met de uitgaven daar beneden blijven, blijft het buiten de be moeiingen van den heer Fpndse. Wan neer hij1 het evenwel verlangt, kan hij inzage van de rekeningen krijgen, maar hij geeft hem in overweging, nu hij toch in de commissie tot het nazien der re kening zit, dat dain i. zi. t. na te doery. Daarna sluiting. Zondagavond ongeveer 8 uur had onder deze gemeente een treurig onge val plaats. De heer Z. uit Oosterland, die met A. B. per auto huiswaarts keerde, had het ongeluk bij Moriaanshoofd in den breeden watergang te geraken. Door dat de auto omsloeg kwamen beide in zittenden er onder terecht. De heer Z. kón zich er njet onder uit werken, en toen men hem eindelijk uit zijn benarde positie had bevrijd, bleek hij bewuste loos. De spoedig aanwezig zijnde ge neesheer, Dr. Steur uit Noordgouwe, kon slechts den dood constateeren. De mede passagier A. B. had kans gezjen zich tc bevrijden en *kwam met -een nat pak vrij'. Z, laat een weduwe mét 3 jeugdige kinderen achter. HAAMSTEDE. Ter gelegenheid van het 15-jiairig bles taan der zaïngvereeniging „Haiamsteedsch Zangkoor" werd 2en Pink sterdag vanwege den Bond van muziiek- en zanggezelschappen op Schouwen— Duiveliaind en St.-Filipsland een Bonds concours gehouden. Liet het weer zich 's morgens Zeer ongunstig aanzien, een af en toe doorbrekende zonnestraal in den voormiddag gaf hoop op beterschap. Na ontvangst der verschillende gezel schappen en gebruik van koffietafel werd ten gemeentehuize dein directeuren en besturen de eerewijtn aangeboden. De eeTe-voorzitter, de heer j. A. v. Zuijén, heette lafllen welkom en hoopte, dat het feest door goed weer 'begunstigd mocht worden. In 't bijzonder heette spr. de jubileerende vereeniging „Haamsteedsch Zangkoor" welkom, al is voor haar de feestvreugde niet onvermengd, daar Zij heden haar laatste concours meemaakt onder leiding van haar gewaardeerden directeur, dhr. C. J. Reisinger. Hij bracht dhr. Reisinger een hartelijk woord van dank voor de moeite en zorgen dooir hem *aan de vereeniging besteed. Spr. uitte tevens woorden van waardeering voor de Harmonie „Witte van Haemstede", die een tijdvak van ijverige studie onder lei ding van haren directeur, dhr. Cl. Moe- Li jiker, .alöhter den rug heeft en hoopte, dat deze Harmonie op dit iconcours een affdeeling hooger mag stijgen. Met de 'béste wenséhen voor den Bond en de léden in 't a-lgemeen eindigde spr. zijn rede. Daarna werd het woord gevoerd door den voorzitter van het uitvoerend comité, dhr. W. G. Boot Jr., die een woord van welkom richtte tot 't Bonds- béstuur, dhr. Roeien (jury), den eere voorzitter, het eere-cömité en de feest vierende vereeniging. Spr. vindt het 15- jairig bestaan der vereeniging een flinke prestatie, daar menige vereeniging dit jarental niet béreikt. Hij' drukt tevens den wensch uit, dat dit concours in alle opzichten moge slagen en de strijd een genoeglijke Zal zijn. De heer C. A. Swen- ne, bondsvoorz., dankte spr. in het kort voor het gesprokene en wenschte alle deelnemende vereenigingen succes. Ver volgens werd voor de muziektent door alle muziekgezelschappen gemeenschappelijk 't SchoiuW'söhe volkslied uitgevoerd, waarna dé verschillende vereenigingen, begeleid door een groote menigte, in optocht mét haar sierlijke vaandels en onder de op- wékkende tonen der muziek" een rond gang dééd door de bëvlagde kom der gemeente. Daarna vertrok men naar het versierde feestterrein, welwillend voor het concours afgestaan door den heer C. M. Bolle Cz., waar het feest met een welkom* aan het in vrij' grooten getale opgekomen publiek en eenige mededeelingen werd geopend. Volop was er te genieten van muziek- en zangnumJm'érs, die over het algemeen goed, somlmige zeer goed wer den uitgevoerd. De uitslag van 't con cours wias als volgt: 4e afdeeling Harmo nie „Kunst na Arbeid", Ellemeet, 46 p. (3e pr.); „Witte van Haemstede", 77 p. (Ie pr.), benevens zilveren medailles, uit geloofd door Haamsteedsch Zangkoor, dhr. R. H. v. Schaik en mr. J. F. van der Lek de Cleircq); 4e afd. Fanfare „Nu met Hope", Bruinisse, 68 p. (2e pr.); 3e afd. Gemengd Koor „V. Z. O*. S", Re- nesse, 75 p. (Ie pr., met zilv. medaille van mr. J. F. v- id'. Lek de Clerck); 2e afd. Gemengd Koor „Euphonia", Brou wershaven, 75 p. (Ie pr. met zilv. medaille van dhr. R. H. van Schaik)2e afd. Har monie „Crescendo", Dreischor, 75 p. (Ie pr.)i; „Nut en Uitspanning", Zonnemaire, 79 p. (Ie pr. met zilveren wisseltak, zil veren medailles van mr. J. F. v. d» Lek die Clercfq en de heeren J. A. v. Zuijiem C. M. Bolle Cz.),; „Nieuw Leven", OuwéTkerk, 78 p. (Ie pr.)|j 2e afd. Fan fare „Apollo", Brouwershaven, 67 p. (2e pir. met zilveren medaille van mr. J. F. v. d. Lek de Clercq); „Oosterland's Fan fare", Oosterland, 66 p. (2e pr.),; Ie afd. Kinderkoor „Jonge Krachten", Haamstede, 58 p. (3e pr. met zilveren médaille van dhr. W. G. Boot te afd. Gemengd Koor „Streven naar Beter", Dreischor, 73 p. (2e pr.); „Haamsteedsch Zangkoor", Haamstede, 74 p. (2e pr. mét zilveren medaille van H. M. de Koningin en Zil veren medailles van de heeren L. M. Blom, J. A. van Zuijèn, A. Lindhout, R. H. van Schaik en W|. G. Boot Jz.)le afd'. Fanfare „Oefening en Uitspanning", Nieu- wërkerk, 66 p. (2e 'pr.), en „Luctor et Emergo", Renesse, 76 p. (le pr. met zil veren medaille van dhr. R. H. v. Schaik), terwijl de zilveren medaille van dhr. C. Verton te Zierikzee, bij' loting tusschen „V. Z. O. S." Renesse en „Euphonia", Brouwershaven, werd toegewezen aan laatstgenoemde vereeniging. Na een con cert op het dorp en een soirée op het S lia giomo verlichte terrein <werd 't feest,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1