ZEELAND's ROEM ROOMBOTER FRÏ30-BAAI abonnement: Vrijdag 3 Juni 1927. zierikzeesche courantI3!1» ja"-"ssi. advertentien EERSTE BLADr Inzending Advertentiën binnenland. De Stormramp. balsem en vfr?eten e°te a®- SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Fietstochten STORMSCHADE alompolis. Uit Stad en Provincie. Pruimtabak cent Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Prijs per 3 maanden f 1,50, franoo per post f 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 eent. Yersohijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode 1Dlr A. J PE LOOZE Jr. Ultg -Ridicfaur M J KOSTEN. van 1-8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. tV Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode a.s. Maandag niet worden uitgegeven. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf V. F^OSSEM'S Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 2 Juni. Bij den aanvang der vergadering houdt de voorzitter de volgende rede, die door de leden staande wordt aan gehoord Nauwelijks heeft de tijd de herinne ring aan storm- en watersnood uit de sfeer onzer dagelijksche gedachten ver mogen te bannen, of opnieuw bereikten ons berichten van een groote ramp, door den storm over een welvarende streek van ons land gebracht. Yoor dat wij onze werkzaamheden aanvangen, meen ik uiting te mogen- geven aan ons aller gevoelens van deelneming en deernis met de velen, die door deze ramp werden getroffen. Met mededoogeo gedenken wij dege nen, die door verlies van betrekkingen in rouw werden gedompeld. Onze ge dachten vergezellen hen, die in breede schaar reeds ziju opgetrokken om hulp te bieden, waar en zooveel slechts mogelijk is. Ook in deze donkere dagen zal zeker de saamhoorigheid van geheel ons volk aan den dag treden, waar het betreft het lenigen van den nood van hen onder ons, die door een zoo zware ramp werden getroffen. De minister van justitie sluit zich namens de regeering gaarne aan bij de woorden van den voorzitter De regee ring heeft met groote deelneming kennis genomen van de schokkende gebeurte nis. Zij zal niet achterblijven te doen wat op haar weg ligt. Een ramp, niet veel minder dan die, welke op 10 Aug. 1925 Borculo trof, heeft thans een deel van den Gelder- schen Achterhoek en Overijsel, speciaal Twente geteisterd. Woensdagmiddag ongeveer 4 uur zagen de bewoners te Tubbergen uit het Z.O. een zwarte wolk opkomen, als een zak aan den hemel, welke wolk spits toeliep; die spits daalde of rees. Lichtenvoorde ten noorden van Aalten, kreeg den eersten aanval te verduren. Yandaar trok het onheil in noordelijke richting over Lievelde en Beltrum ten zuiden en ten noordwesten van Groenlo naar Neede. De weg van Winterswijk naar Ruurlo werd voor een deel van zijn boomen beroofd en Groenlo en Eibergen leden ook zwaar. Neede heeft daarna een aanval te verduren gehad met noodlottige gevolgen. Daar trok de hoos het Overyselsche in om ten noordwesten van Delden zijn baan lager over de aarde te vervolgen. In de streek tusschen Delden en Almelo hebben verschillende dorpen en buurt schappen vooral Borne on Zenderen zwaar geledon. Yerder noordelijk kan men de baan volgen tot Tubbergen. Burgerlijke en militaire autoriteiten en medische hulp snelden van alle kan ten toe en er wordt op het oogenblik reeds gedaan, wat mensehen doen kunnen om de eerstnoodige hulp aan de ge troffen streek te verleen en. Straks zal overig Nederland weer te hulp moeten worden geroepen om denooden te lenigen, die aan een nijvere bevolking de storm berokkende, voor zoover menschen de gevolgen van de ramp die medemenschen trof, dragelijker kunnen maken. De stormramp die Woensdagmiddag de omgeving van Groenlo geteisterd heeft, blijkt inderdaad veel ernstiger te zij* dan die in Augustus 1925 te Borculo. Slechts eenige minuten woedde de wervelstorm en in deze korte tijd werden tientallen en tientallen huizen tot een puinhoop gemaakt. Mevr Kraakman, de echtgenoote van den hurgemeester van Groenlo, ver klaarde de wervelstorm te hebben zien aankomen. Zij zeide onder moer: „Het is een verschrikkelijke toestand, veel erger dan 2 jaar geleden. Het aantal huizen dat ingestort is, lijkt niet zoo groot, omdat zij verspreid liggen, maar het aantal is zeker grooter. In 1925 waren de menschen versuft van de sohrik. Dit is thans niet het geval". Een speoiale verslaggever van het persbureau Yaz Dias in den Achterhoek meldt: Dinsdagmorgen maakten wij een autotocht om rustig te kunnen nagaan wat er waar is van de berichten om trent het onheil dat de «yoloon in den Achterhoek zou hebben teweeg gebracht. Wij hebben kunnen conetateeren, dat gelukkig het aantal dooden niet zoo groot is als aanvankelijk werd gemeld. Tot dusver staat vast, dat overleden zijn 5 personen, n.l. de 13-jarige Wil- helmina Zandwijk uit Neede, de tim merman Wormeester uit Eibergen, die te Neede werd gedood, de 38-jarige Jan Papen, die levenloos in een weide onder de gemeente Eibergen werd ge vonden, de 45-jarige B. Brinke, die een vrouw en 4 kinderen achterlaat uit Eibergen en de 20-jarige landbouwers knecht J. G. Spiekes uit de buurtschap Beltrum onder de gemeente Eibergen. Een der correspondenten van dat bureau heeft een bezoek gebracht aan Liehtenvoorde en Lievelde. De burge meester, de heer A. J. v. d. Laar, deelde hem het volgende mede: Nadat de wervelstorm eenige malen om den kerktoren had gecirkeld, zonder dezo evenwel te treffen, giüg hij achter de Yereenigde Fabrieken langs over eenige huizen, waarvan de daken werden afge rukt en neergesmeten. Hierna trok de wervelstorm over het tot de gemeente Lichtenvoorde behoorende gehucht Lie velde, waar hij vreeselijk heeft huis gehouden. Het eerst werd hier een huis getroffen, waarin zich 5 personen bevonden. Een hevig gekraak werd gehoord en van het huis bleef niet veel meer over dan een puinhoop. Wonder boven wonder werd niemand ernstig gewond. 30 boerderijen, waaronder eenigen die pas gebouwd waren, werden door den wervelstorm verwoest. Zij vielen als kaartenhuizen in elkaar. In totaal zijn te Lievelde 70 woningen verwoest. Groote boomen knapten als lucifershoutjes af en kwamen boven op de huizen terecht. Yan de eikenlaan bleef niet veel over. Alle boomen zijn gevallen. De cycloon heeft ter breedte van circa 150 meter over een langen afstand ver woed om zich heen gegrepen. Op den weg van Groenlo naar Borculo is een auto opgenomen en met de inzittende dame in een sloot geslingerd. Het dorp Eibergen zelf is niet gehavend, wel in zijn buurten. Het blijkt, dat het noodweer als het ware rakelings langs Derenter is gegaan, want om vier uur, terwijl het daar ter stede pikdonker was, was de cycloon boven de Harfsensche Enk, rukte daar versoheidene boomen uit den grond en vernielde eenige boerderijen. Het geteisterde dorp Lichtevoorde vroeg telegrafisch hulp aan de regeering die onmiddellijk een detachement genie troepen naar 't geteisterde dorp zond. Van alle kanten stroomden bezoekers en hulp naar de plaats des onheils. Het Gelder8che plaatsje Neede, kort bij de provinciale grens, heeft al heel erg van den cycloon te lijden gehad.' De burgemeester van Neede heeft aan de vertegenwoordigers der pers van de ramp verteld. Toen de cycloon in aantocht was, bevond de heer Haitsma Muiier zich thuis. Huisgenooten meenden, dat er ergens een zware brand was uitgebroken. Inderdaad had het er heel veel van. dat een dichte rookkolom de lucht ver duisterde. De hemel had hetzelfde on natuurlijke uiterlijk, dat hij bij de ramp van Borculo had een geelachtige tint. De heer Muiier ging naar buiten en zag in de verte een vreemd verschijnsel zich tegen de lucht afteekenen. Het was eon zware, zwarte zuil, welke uit den grond scheen op te rijzen. Uit die zuil ontwikkelde zich een golvende wolken massa, welke pijlsnel ronddraaide. In deze werveling zag men allerlei voor werpen, als stukken huisraad, boomen, brokken van daken, in razende vaart rondslingeren. Tegelijkertijd was er een zacht geruisch hoorbaar, dat dat snel sterker werd. De wervelende wolkon- kolom stormde snel naderbij. In slechts luttele secenden was het dreigende ge vaar genaderd, over de plaats gekomen en voorbygegaan. r Hoe heerlijk om met I C\ f\CfP mooi weer langs de wegen te rijden, alle f -s beslommeringen te nieten van de mooie A natuur en de ge- Af> W Z> TCÓf* zonde buitenlucht. Uts 1 ILIdC-I Maar elke medaille heeft zijn keerzijde. Velen hebben last van zadelpijn en stijve spieren. Wist U niet, dat Kloosterbalsem ook daarvoor prachtig en afdoende helpt? Neem een pot Akker's Kloosterbalsem (60 cent) mee in Uw zadeltaschje en Uw fietstocht wordt een ongestoord genot. En als ge het ongeluk hebt U te bczeeren of te verwonden, doe er dan dadelijk wat Kloosterbalsem op, die de wond zui vert èn geneest. Dan zult gij begrijpen, waarom men van Klooster- j balsem reeds (jÈCli jjOUd ZOO éOêfl laren lanq zegt: Al dadelijk werd bekend, dat er veel slachtoffers waren, en de bewoners uit het gespaarde deel van Neede gingen hulp verleenen aan de ongelukkige ge troffenen. Het aantal dooden bedroeg 3, dat van de gewonden ruim 100. Meer dan 60 woningen zijn ingestort. De groote textielfabriek van Ter Weene is voor een groot gedeelte vernield. Op het spoorwegemplacement is groote schade aangericht. In den nacht heeft de burgemeester zooveel mogelijk alle gegevens verzameld en geordend, de ingekomen rapporten nagezien, zoodat Donderdagmorgen bij het krieken van den dag al een globaal beeld van de materieele schade kon worden opgemaakt Deze wordt op ongeveer een half millioen gulden ge schat. Een ernstige bijomstandigheid is dat de geruïneerde textielfabriek maan denlang buiten bedrijf zal moeten worden gesteld, zoodat de ruim 300 textielarbeiders al dien tijd werkloos zullen zijn. Toen de cycloon de fabriek trof, ontstond onder de arbeiders een paniek. Sommigen renden naar buiten, maar velen trachtten zich onder tafels en kasten of tegen een muur te beveiligen tegen de brokstukken van het met luid geraas instortende dak. Yele arbeiders werden gewond. Prins Hendrik en minister Kan kwamen zich te Neede persoonlijk op de hoogte stellen; het heele college van Ged. Staten van Gelderland kwam oveneens in 't geteisterde gebied aan, om de toestand in oogenschouw te nemen en ter verleening van de maat regelen, die van provinciewege genomen moeten worden. Te Beltrum, gemeente Eibergen zijn 28 huizen totaal verwoest on in de buurt schap Avest van dezelfde gemeente 22. De cyloon, die hier de streek teisterde, kwam het eerst in Liohtenvoorde neer en nam zijn weg over Lievelde, langs do westzijde van Groenloo en dan over Hupsel, de Oldeneibergen langs Haarloo naar Neede. Te Beltrum was de ramp zot) erg voor de getroffenen, omdat zij daar ver in het land verspreide boerderijen be wonen, ver van de harde wegen af. De gewonden zyn hier op draagbaren en ladders naar de wegen vervoerd, waar auto's do gewonden afhalen, die te Boltrum in het r.-k. ziekenhuis zijn opgenomen De meeste bewoners van de ingestorte huizen zijn door de eigen ingezetenen voor den nacht opgenomen. De politic bewaakt streng de toegangs wogen naar de puinhoopen. In de buurtschap Lievelde zyn 18 boerderijen geheel of gedeeltelijk ver woest. Er zijn slechts 2 gewonden, maar de toestand is tooh verschrikkelijk. De weg door deze buurtschap is versperd door gevallen boomen. Sommige woningen zyn slechts puinbrokken. Veel dieren zijn hier omgekomen. Van Lievelde is nagenoeg niets over. Verschillende dieren zijn het slacht offer van het noodweer geworden. Er zijn kippen, die eenvoudig tegen boom stammen plat geslagen zijn. Koeien zijn met gebroken pooten en gebroken rugge- graat gevonden en zjj zijn, evenals een Met voldoening ziet de huis vrouw terug op het resultaat van den Rinso waschdag. Gewasschen en gestreken gaart de stapeltjes linnengoed in de kast. Keurig hel der en frisch is alles geworden in een minimum van tijd. Volg ook de Rinso waschmethode l Koop nog heden een pakl EEN PRODUCT DER SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEN RÜ2-23 )aard, dat niet ontkomen kon, afgemaakt. De beesten hebben urenlang pij n geleden Hier en daar liggen doode musschen, wier snelheid zich niet kon meten met die van den orkaan. Officieel kan worden medegedeeld, dat alleen in Eibergen tachtig boerde rijen verwoest zyn, waarvan er dertig geheel met den grond gelijk zyn ge maakt. Het aantal dooden bedraagt hier niet minder dan vier men vreest, dat er nog meer zullen volgen, daar verschillende personen zoo ernstig ge wond zijn, dat men voor hun leven vreest. De schade, in deze gemeente veroorzaaktbedraagt naar schatting f 400.0001 aan opstallen, de schade aan vernielde inboedels geheel buiten be schouwing gelaten. Best en niet duur 6Ö-4O-35-30 cU per JS pond N.V. Douwe Egberts P:. Tabaksfabrieken. Bet Doorzitten bij Wielrijden, een door do zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL PREDIKBEURTEN. Jhr. De Muralt, de burgemeester van Borculo, die deskundige op dit gebied is, heeft een tocht door de geteisterde streken gemaakt en hy heeft daarbij, zij het nog voorloopig, de schade ge waardeerd. Zyn oordeel is, dat zij totaal op ongeveer f 1 millioen zal komen te staan voor het Achterhoeksche gebied. Yoor Neede alleen raamt hij de schade op f 300,000 voor ruim honderd ver nielde huizen, waaronder een complex van 40 arbeiderswoningen en f 100,000 voor de textielfabriek. Onmiddellijk ia men met kracht aan het opruimingswerk begonnen. Men hoopt algemeen, dat op de Pinksterdagen duizenden de streek zul len bezoeken en meteen goed zullen offeren. Men meene niet dat de politie maatregelen een bezoek verhinderen Integendeel zorgen maréchaussee en ryksveldwacht voor een uitstekende ver keersregeling, die het mogelijk maakt de ontzettende verwoesting van nabij te zien. De bevolking houdt zich buiten gewoon rustig in goed vertrouwen op herstel der schade. Evenals bij de stormramp in 1925 en den watersnood in 1926 het geval was, doet het Nederlandsche Roode Kruis ook thans weer een beroep op het Nederlandsche volk, ten einde den nood der slachtoffers te kunnen lenigen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 te Den Haag, neemt gaarne gelden per postwissel of per giro (No. 22120) onder vermelding „Cycloonramp" in onvangst. Bedenkt, dat snelle hulp dubbele hulp is. wordt ook gedekt door de Yraagt Inlichtingen Bijkantoor Nieuwe HAV.-BANK, Groote Markt 16, naast Postkantoor, Goes. Dir. W. L. B. J. DEKKER. ZIERIKZEE. De Nationale schiet wed- Zondag 5 - en Maandag 6 Juni te Zierikzee (le en 2e Pinksterdag). Ned. Herv. Kerb. Pinkster-collecte voor de zending, le Pinksterdag. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, ds Waardenburg. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 10 30, Leesdienst en 6.30 ure, cand. L. v. d. Zanden. 2e 10 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 6 ure, Lees- kerk. 2e 9 30 ure, idem (oude tijd). Evangelisatie Jernël II. le Pinksterdag. 10, geen dienst en 7 ure, Gewone dienst. 2e geen dienst. Oud-Geref. Gem. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd). WitteSter pap hall ons OVERTREFT ALLE ANDERE a SIW AAK ih STEVIGHEID strijden, georganiseerd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan1 van de schiet- vereeniging „Prins Frederik Hendrik" al hier, met medewerking van de schietver- eeniging „Graaf Lodewïjk van NassAi" te Nieuwer kerk, die eveneens jubileert, en de afd. Schouwen—Duiveland van den B. VIL., is Woensdag met de Paardenmarkt in de groote ziaal van „Juliana", door den burgemeester van Zierikzee, ana*. A. J. F. Fokker van Craijesteijn van Rengersr kerrke geopend. Z.E.A. riep in aiijln openingswoord aller eerst het welkom toe aan kapitein van Schelven, repreientant van generaal Duijh maer van Twist, daarna, aan den heer Laernoes, secr. der gewestelijke Landr» stormcomhiissiën, d!en heer A. C. van der Yliet, 'oommiandant der 'burgerwacht te Zierikzee, op 'het feest der twee jubi- leerende vereenigingen. Het was spr. eön vreugde, niet alleen als 'burgemeester, maar ook als vaderlander dat deze dag jnet een schietwedstrijd aanvangt en hij wenschte wel, dat in alle plaatsen van het land dit voorbeeld kon worden gevolgd. Men is maar ial te zeer geneigd om ,in te sluimeren en te denken, het is niet noodig, dat men leert schieten; in onzen tijd beleven we geen oorlog meer. Maar ais men nagaat, hoe de toestand eT niet alleen in Europa, maar in heel de we reld uit ziet, niettegenstaande het wer ken voor dé vredesidée en den geest van Ljocarno en men 'bovendien weet, hoe een verwoede strijd in China aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1