WËÊ Zierikzeesche Nieuwsbode I ZEELAND's ROENll Gevatte koude ROOMBOTER I W°e"Sdag 18 Mei 1927. ZIERIKZEESCHE COURANT, [g4 Inzending Advertentiën VOLKENBONDSDAG. FEUILLETON. Een wanhopige keuze Quick Quaker BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. SMAAKT I EN IS EVEN VOEDZAAM. I De zon lokt naar buiten, doch het is waschdag. En de waschdag stelt zijn eischen. De huisvrouw kan het goed niet in den steek laten. Toch kan zij vlug klaar zijn, door Rinso te gebruiken, 's Nachts weekt dan al het vuil los, hetwelk 's mor gens al het zware werk bespaart. Nog vóór den middag kan het goed al buiten hangen, klaar om uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Sedert eenige jaren reeds is 18 Mei de datum, waarop nog meer dan an ders de aandacht pleegt gevestigd te worden op oen Volkenbond, de begin selen, waarop hij is opgebouwd, het werk, dat hij reeas heeft tot stand ge bracht en dat men verder van hem mag verwachten en de belangen die ook ons land in hooge mate heeft bij een wel slagen van dat werk. Over gebrek aan instemming met den grondslag van den Volkenbond, en zijn streven naar inter nationale samenwerking ter beveiliging van den wereldvrede op politiek zoowel als op economisch gebied, valt niet te klagen doch het vertrouwen in de resul taten, welke de Bona met zijn arbeid kan bereiken, is bij velen na^niet gra^t. Een lichaam als de Volkenbond, welks pogingen immers slechts kunnen slagen wanneer zij gedragen worden door het vertrouwen der aangesloten volkeren in de uiteindelijke vruchtbaarheid van zijn streven, heeft echter juist de - grootste behoefte aan den steun der openbare meening. Onverschilligheid ten opzichte van zijn werk zouden aan den Volken bond de stuwkracht doen ontvallen, wel ke zijn organen zoo noodig hebben voor iederen stap, die gezet wordt oip den weg naar verbetering van de ontwikke- lingsvoorwaarden der gemeenschap. De 18e Mei nu dient gebruikt te wor den om hun, die de belangstelling in den Volkenbond dreigen te verliezen, een hart onder den riem te steken, waarbij hun er in de eerste plaats op mag worden gewezen, dat Rome niet in één dag is gebouwd. Slechts in zeer langzaam tempo kunnen vorderingen worden gemaakt op den weg, welke den Volkenbond is ge steld, omdat daartoe veelal wijziging moet worden teweeggebracht in verhou dingen en opvattingen, die zich in den loop van eeuwen hebben gevormd. Zulke wijzigingen in den gedachtengang der volkeren komen slechts langzaam en na moeizamen arbeid tot stand en wie dit in het ,oog vat, kan niet meer onvoldaan zijn over wat de Volkenbond reeds heeft tot stand 'gebracht in het belang der menschelijke samenleving. Vele voorbeel den kunnen daarvan worden aangehaald, sommige van grootere, andere van min der groote beteekenis, doch alle zijn slechts mogelijk geweest door internatio nale samenwerking, die zonder een cen traal lichaam als de Volkenbond niet mo gelijk is. Zeer zeker zijn er nog talrijke vraagstukken, die de menschheid ver deeld houden en welke door den Vol kenbond nog niet zijn opgelost, doch re den om den Bond hel vertrouwen op te zeggen, ligt daarin niet. Sommige dieT vraagstukken, en daar toe behoort ook de internationale ont wapening, grijpen zoo die|p in het natio nale leven der volkeren en zoozeer zijn daarbij de speciale belangen van iedere natie betrokken, dat het niet anders dan verbazing zou kunnen wekken, indien een eerste poging! om al die uiteenloop en de meeningen en belangen te vereenigen, zou slagen. Reden om te twijfelen aan de resul taten der bemoeiingen van den Volken bond ligt er niet in de omstandigheid, dat pogingen, om zulke ingrijpende veran deringen te brengen in het bestel der menschelijke gemeenschap, niet dadelijk sudces hebben. Niet na weken of maan den, doch na jaren mag in deze mater-e succes worden verwacht van het streven naar eensgezinde samenwerking en in- tussehen dient reeds met voldoening te worden geconstateerd, dat de Volken bond de gelegenheid biedt tot het toet- door I MARïE CORNER LEIGHTON. 36 Haar stem beefde; haar geheele, dopr de koorts 'nog Blanker geworden figuurtje, trilde als een riet. Lady Blyth keek hevig olntstieiiö naar haar bleek, -vertrokken ge laat. De doorschijnend bleek e kleur kwam sterk uit onder baar overvloed van licht bruin haar. De starende blauwe oogen stonden als sterren in haar strak, Wanho pig gezichtje. Hare lipipen, die vroeger zoo zacht waren en kersrood, waren nu bleek en vast opeen geklemd; nu en dan trilden ze ais van pijn. „Clara! Mijn lieve kindje! Je maakt jezelf weer ziek", riep de oude dame met eerlijk gemeende bezorgdheid. „Je ziet er zoo verschrikkelijk slecht uit!" ,-,1'k ben niet ziek, lieve Lady Blyth. Dat komt van ellende en wanhoop. Mijn leed is bijna even groot ,als het uWe. Ik heb tegen hem gezegd, dat hij dapper moest Zijn, dat er nog geen reden was om te wanhopen. Maar er is reden. Hoe is dat ook anders mogelijk, wanneer er niemand anders is dan ik, die kan trachten pm hem te redden? En ik ben zoo Zwak zP\o VLUGKOKEND HAVERMOUT voor Uw Baby. sen voor bet forum der geheele wereLd van meeningen en het uitspreken van op vattingen, welke alle-, gericht zijn naar samenwerking. Reeds daardoor worden de scherpste tegenstellingen verzacht, al valt dan pok niet dadelijk een tastbaar in conventies en tractaten vastgelegd re sultaat aan te wijzen Wie niet door twijfel aan de resulta ten van zijn arbeid wil versagen bij het vervullen van de taak, die hem' in het leven is toegewezen, kan niet anders doen dan den Volkenbond steunen door medewerking aan 't aoel, dat deze tracht te bereiken. -Belangstelling en vertrouwen in kllen Volkenbond steunen het streven naar sa-mienwerking ten bate der ge- mieenschap en beteekenen dus bevorde ring van het belang, dat ieder burger heeft bij1 een goed geordende maatschap pij' en een rustige samenleving. DE ZIEKTEWET. Met de ipL&nnen tot invoering van een wettelijke ziekteverzekering gaat 't klaar blijkelijk den goeden wfeg op. Dezer we ken wbrdt het ontwierp bijl den Ra,a|d van State aanhangig gemaakt, en nog in dit parlementaire jaar hoopt de heer Slotemaker de Bruine het bij de Tw'eede Kamer in te dienen, schrijft de Tel. Daairj mee is het pleit nog Wel niet gewonnen, doch de kansen staan gunstig; er is een algemeene overtuiging dat thans de in-1 voering van Wlat Talina reeds zooveel jaren geleden bereiken Wilde, niet larH ger mag worden uitgesteld. Het ontbre ken van een Wettelijk gebaseerde ziekte verzekering Wordt alis een te betreuren leemte in onze sociale verzekering aan geduid, en de minister van Arbeid geeft op dit stuk duidelijk beWijs zoo van stuwkracht als van plooibaarheid. Twee eigenschappen, die het hem ge makkelijk zullen maken, zijn ontwerp in het Staatsblad te doen belanden. DE' RIJKSMIDDELEN. Uit den middelenstaat over April blijkt dat ïn 4e afgeloopen maand die een opbrengst leverde van f42,36 millioen, vergeleken bij dezelfde maand in het vorige jaar, men slechts V/% ton voor uit is. De zegelrechten, brachten met een to taal van f2.467.000 bijna zes ton meer in de schatkist. De grillige successiebelas ting bracht f183 duizend in 't laadje. Zout leverde nog bijna f40.000 meer op aan acdijns en die van het G^siacht, ondanks de lagere rundprijzen, ruim f80.000 meer. Dit zou dus wijzen op een toenemend verbruik van inl. vleesch, het geen als een gunstig verschijnsel Zou jaam te merken zijn. -Van toepassing zou dat ook Zijn op de belangrijke afneming vam den JeneueraCöifns met f383.000. Echter geldt hiervoor de verklaring dat in April vier betaaldagen Zijn geweest tegen vijf in het vorige jaar, hetgeen voor dit mid del een groot verschil maakt. In ver gelijking met de eerste vier maanden van het vorig jaar heeft deze 'accijns f33.225 meer opgebracht, doch bijl de raming is zlij f317.000 ten achter. "Vian de overige aedijnsen geeft die op Suiker eene stij ging te zien met f446.000 tot f3.51 mild. Door deze 'belangrijke toeneming over één maand, heeft deze lacdijns 'dit jaar reeds f576.000 meer opgeleverd en bleef hij f336.000 'bbven de raming. Van de directe bel. werd de meer dere bate der Grondbelasting nagenoeg gecompenseerd door het 'decres der In ellendig, hopeloos zwak! Er moet zoo veel worden opgehelderd zooveel wor den ontdekt, zooveel' leugens aan het licht worden gebracht!" „Maar indien het rechtvaardig is", be gon Lady Blyth op koeler toon, wiaarin ondanks haarzelf iets van Wraakzucht over den dood van haar echtgenoot doorschemerde. Ze zweeg, aarzelde een oogenbtLik en ging daarna verder. „De liefde moet je niet verblinden, Clara. In dien, na de sterke bewijzen, waarover je spreökt, dokter King is veroordeeld-, dan moet hij toch ook wel schuldig zijn". Het uitgeputte meisje, dat in een stoel was neergezonken, sprong weer op met vlammende oogen, terwijl ze hare slanke handen smeekend uitstrekte. „Neen! Neen! Indien iemand anders dia Woorden tdt mij had gesproken, zou ik buiten mezelf Zijn geraakt van veront waardiging. Maar nu u dat zegt, breekt u mijn hart. Ik kan niet verdragen, dat u ook maar een opgenblik zoudt denken, dat hij u den vrees-elijken slag heeft toe gebracht, die uw leven eenzaam heeft- gemaakt. Indien dat zoo was, hoe zou ik hem dan nog kunnen beminnen? Hoe zou ik hem dan nog kunnen vertrouwen? Zou ik de vreeselijke waarheid niet als bij ingeving gevoelen en hem er voor verafschuwen? Het is toch natuurlijk ge noeg, dat ik, die hem zoo goed ken, vertrouwen in hem stel. Hoe dikwijls heb ik hem niet gesproken en hoeveel bewlj1- *zen van zijn edel karakter héb ik niet komstenbelasting. De Vermogensbelasting nam af met f 1.081.000. Dat de Diu id end en Tantièmebelasting een vooruitgaing aantoonde va(n c.a. f 110.000 zal van de meerdere dividendvaststellingen in April van dit jaar hebben afgehangen, want bij de raming voor Jian./April valt een ach teruitgang te constateeren van niet min der dan f 2.319.887. In het geheel hébben de gewone Rijks middelen ,0ver de eerste vier maanden van het jaar opgebracht f 166.87 mill., tegen f 160.49 mill, in de overeenkom stige periode van 1926, Zijhde dus f6,38 mill, boven 1/3 van de raming. ZIERIKZEE. Er begint langzamerhand teekening te komen in de plannen voor de feestelijkheden op Donderdag 7 J[u!i. In de Maandagavond, onder ipiresidium van den heer Cock, gehouden vergadering der Z. O'. VI werd o. m. medegedeeld, dat des namiddags op den dag van het feest on geveer 1100 schoolkinderen, voorzien van vlaggen, zoodiat we opk een vlagoptocht krijgen, op 't Havenplein vaderlandsche liederen zullen zingen, gesteund door an deren, die ook deel uitmaken van het zangkoor, dat het gebarenspel begeleidt. De gymnastiekver. „Olympia" zond be richt, dat zij mee Wil doen aan den vaan- deiLoptocht en de „Klompendans", des avonds op 't podium, v(oor de Beurs op te slaan, zal uitvoeren, onder begeleiding, van een der muziekkorpsen, die voor dien dag zullen worden gevraagd. iWlat de ciou van 't feest de histori sche oiptocht en gebarenspel betreft, hiervoor gaven zich reeds eenige perso nen op. Dinsdag a.s. wbrdt een groote verga dering belegd, waar allen, die mede w'enschen te doen aan 't feest, worden verwacht. Op deze vergadering zullen ook de sub.-eomité's Worden gevormd. De Minister van Financiën maakt be kend, dait ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen bij den inspecteur der directe bei. enz. te Zjerikzee, f 12,90 we gens té weinig betaalde air. belastingen. SEROOSKERKE. Tot leden van den ge meenteraad zijn bij a-e op- 17 dezer ge houden stemming gekozen: P. Go e mans, aftr., J. Klompe, af'tr., J. de Rooi, a-ftr., P. A. Legemate, aftr., N. Moelker ,a.ftr., P. Geleijnse Az. en Af. J. Qosse. B-RUINISSE. Van het mossel vaar tuig Biru. 133, schipper L. Jumiel-et Mz., het welk Dinsdag bij de Paardenpilaat ten an ker lag, viel de opvarende A. v. Gilst overboord, v. G., die niet zwemmen kon en door den stroom vlug van het vaar tuig afdreef, werd schielijk nagespron gen door de schoonzoon van den schip per, doch deze moest zijn reddlngspog:n- gen opgeven, daar ze al verder van het vaartuig afdreven. Een groot geluk mag het heeten, dat juist B-ru. 73 van de gekregen. Maar u u hebt hem toch ook gezien! Denk eens een oogenlblik aan zijn oprecht uiterlijk, zijn eerlijk, open oog; hoe kunt u dat in overeenstemming brengen met misdaad-? Zijne verklaringen zijn volkomen Waar dat hij langs het balcon omlaag is geklommen en dat zijn wantrouwen is opgewekt op 'het zien van de ladder van de inbrekers. Hij1 is daar tegen opgeklommen en het vertrek bin nen gekomen, niet om onheil aan te rich ten, maar om dat te voorkomen. Ik twijfel er niet aan, diat, indien hem dat mogelijk ware geweest, hij het leven van Sir Henry zou hebben gered, zelfs ten koste van zich zelf". „Maar die inbraak pp1 The Larches dan? Clara! Clara! De liefde maakt je blind. Hij was immers tal veroordeeld". Onwillekeurig grepen de uitgestrekte handen van Clara de plooien van de Zij den ochtendjapon van ha-ar vriendin. „Dat was ook een onrechtvaardigheid, gegrond op de Wreedste leugens", hijgde ze. „Hij is in die zaak gewikkeld gewor den op denzelfden dag, dat hij mij zijn liefde heeft bekend. Dat was de straf voor Zijn liefde voor mij. Ik wleet het; ik voel, dat het zoo is. Mijne ongelukkige zusters zijn gestorven als straf', dat z© durfden lief te hebbennauwelijks hadden ze Zich verloofd, of de dood achterhaal de hen. Hun ais voorbeeld nemend, dacht ik, dat ik het slachtoffer zou Worden van mijn liefde voor Malcolm King. Aan vankelijk was ik dan ook bevreesd, om Gebr. Schraver kwam' aanvaren en waar van het ongeluk werd opgemerkt. Den drenkeling, die nogi drijvende was ge bleven, doordat hij een vaarbopm om klemd hield, werd een touw toegewor pen en met vereende krachten mocht het de gebr. Schraver gelukken hem aan boord te hijschen ein werd hij nog bij tijds gered. ST.-PHILIPSLAND. Bij de 17 dezer ge houden stemming' voor dien gemeenteraad Werden de stemmen alls volgt uitge bracht: llijst I, L. J. van Nieuiwenhuizen 153, J. A. Stjols 27, J. Geelhoed 5, J. Aarnoud-se Pz. 5, totaal 190 stemmen; lijst II, A. A. v. NieuWenhuizen 78, Jac. Aar- noudse 52,'W;. Geluk 7, M. Nöorthoek 2, J. Moerland 8, totaal 147 st.; lijst III, A. M. v. Dij'fce 207, L. Neele 21, A. Ver wijs 10, F. de Ronde 9, G. Noorthoek 5, D. Remeijn 0, C. den Brabfe-r 5, totaal 257 st.; lijst IV, J. v. Strien 70, A. W'i-sse 14, A. Verstraaten 8, M. J. Nelisse 10, P Boudeling 6, totaal 108 st.lijst V, P. J. de Ruïjter 86, A. Wl Beunkens 8, L. Reijn- goudt 78, J. Neele 7, totaal 179 st. Geko zen Zijn: L. J. van Nieuwenhuizen (aftr.), J. A. Stols (aftr.), A. A. van Nieuwen huizen (aftr.), A. M. van Dijike (aftr.), L. Neele, J. van Strien (aftr.) en P. J. de Ruijter (aftr.). Niet herkozen werd dhr. A. Wl Beurkens. Totaal Zijn uitge bracht 881 stemmen. Vian onWiaarde 20 stemmen. Kiesdeeler 1256/7. DE LOCAALSPOORWEG OP ZUID-BEVELAND. Heden Woensdag is de locaal- sp'oorWeg iop Zuid-BeveLand officiéél ge opend-, Waardoor Goes eerst recht de 'hoofdplaats van het 'welvarend Zuid- Beveland wordt door een spoorwegnet met haar achterland» KEGBTCMKEN, DE MOORD TE CULEMBORG. De rechtbank' te Tiel begon Maandag, zooals reeds in ons Maiandagnummer op- der telegrammen is -medegedeeld; met de behandeling van den dubbelen moord met roof, in December 1923 gepleegd op Thomas en Gerrigje van Wiggen. Men zal zich de droeve geschiedenis nog wel her inneren. De 76-jarige Thomas van Wig gen wioonde met zijn 69-jjarige zuster Ger rigje in een huis-je aan den Achterweg te Culembbrg in de nabijheid vian den Lëk- mijn woord te geven. Ik was bang voor den dood. Zooi groot was mijh boven natuurlijke vrees, dat ik weigerde, toen Malcolm King mij voor den eersten keer ten huwelijk vroeg. Ik vertelde hem, dat ik hem lief had, maar tevens zei ik hem, dat ilk, zuiver uit vrees voor het lot dat ik diaeht dat mij te Wachten stond, nooit de Zijne zou kunnen zijn. Ik was bang, dat mij hetzelfde zou overkomen als mijne ongelukkige zusters. Hij lachte om mijne voorgevoelens. Spoedig lachte ik er ook om. Ik zette zè van mij af en gaf hem mijn woord. Ik kon niet voor zien, dat de vloek, het vreeselijke nood lot in dit geval niet mij, maar hem zou treffen. Waarom zou dat het geval Zijn? Waarom zou ik gespaard worden en hij naar Zijn noodlot worden gedreven?" Onrustig bégon ze heen en weer te loopen over het dikke tapijt. Een koorts achtige 'blos brandde er nu op hare Wan gen. Hare oogen gloeiden en een krul van haar haar viel over haar rein, wit voorhoofd. Lady Blyth (keek naar haar met een mengeling van bewondering, ver bazing en bezorgdheid. „Clara, lieve", zei ze ernstig, terwijl ze op haar toetrad, „ga naar je kamer. Ga naar bed. Voor vandaag heb je al genoeg emotie's gehad. Denk er -aan, dat je nog niet geheel bent hersteld. Je moet niet opnieuw ziek worden". „Neen", zei het half in gedachten ver zonken meisje droomerig. „Ik moet niet opnieuw ziek worden". Ze drukte de dijk. De oudjes hadden den naam van in goeden doen te verkeeren. Eenige we ken voor den moord Was dan ook een poging tot iribiraak bijl hen beproefd. Maandagmorgen, 24 December 1923, vonden verschillende personen het huis op een voor de Van Wiggens buitenge woon laten tijd geslpten. Op hun klop pen bleef de deur gesloten. Eerst tegen drie uur in den namiddag verschafte de pjoüitie zich toegang tot de Woning. Zij vond Thomas geldopd door slagen met Zijn eigen spade en zijn zuster doodelijk geWönd. Deze Vertoonde nog teekenem van leven. Zij werd ter p-laatse voorloopig' verbbnden door dr. Hoöka Hoogenboiom en daarna opgenomen in het algemeen ziekenhuis, wdar Zij op den Tweeden Kerstdag overleed. Inmiddels was het parket uit Tiel op de plaats der misdiaiad aangekomen met den Amsterdamschen scheikundige Van Ledden Hulsébosch en waren verschil lende politiemaatregelen genomen. Eetn politiehond v-olgde een spoor naar de Lek, tot aan de daar liggende woon schuit. De 'bewoner daarvan was de eer ste van een gansche reeks verdachten, die heeft tengevolge ophooping van ziekte kiemen, die vlug vermeerderen en ziekten veroorzaken. Neem bij het eerste hoestje, het onbeteekendste kuchje Akker's Abdijsiroop, zij ia een schild voor hen, die aan wederkeerende ver koudheden lij den. Zij maakt de taaie slijm los, tempert het hevige hoesten en zuivert de luchtwegen. Bij bronchitis, asthma of benauwdheid is Akker's Abdijsiroop het aangewezen middel. handen tegen hare kloppende slapen. ,,Ik moet trachten te slaipien", mompelde ze; „maar hoe kan ik slapen met de ge dachte o-am hem? Hij' ligt in de eel van een gevangenis, terwijl- een verschrikke lijke dood hem bedreigt. Hij is koud, eenzaam -en wanhopig. Ik kan niet ik durf niet slapen, terwij-l hij zoo lijdt"v Haar stem sloeg over. Plotseling legde Zijl hare handen op de schouders van haar gastvrouw. „Zeg me, dat u wilttrachten in hem te gelooven", smeekte ze. „Ik kan het niet verdragen, dat u aan hem twijfelt, dat u denkt, dat hij het Wlas hij dien ik het meest ter Wereld liefhéb die u heeft beroofd en uw huis eenzaam heeft gemaakt. Tracht u zijn gelaat te herinneren ik Weet, dat het in uw ge heugen gegrift moet Zijn! Indien het ge laat van een man kan gelden als de spie gel van Zijh ziel, dan moet u er toch Wel van overtuigd zijn, dat hij geen in breker, geen dief is". „Om jouwlentwil wil ik' trachten het te gelooven", antwoordde Lady Blyth met gesmoorde stem. „Ga nu naar je ka mer, liefste. Ga rusten". „Waar is Joa-n?" vroeg Clara plotseling, zachtjes de pogingen om haar wieg te leiden afwieren. „Vanmiddag heeft ze plot seling de zitting verlaten. Diat wös op het oogenblik, dat ik moest getuigen en daarom kon ze mij niet vertellen, Waar, ze heen ging". (W\0*dt vervoigd)s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1