Zierikzeesche Nieuwsbode Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. [ZEELAND! ROEM ROOMBOTER abonnement: Woensdag 11 Mei 1927. zierikzeesche courant. advertentien H.H. ADVERTEERDERS DIENSTPLICHT. Invoering Zomertijd. Quick Quaker buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Prjja per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11541. Dir. J. OE LOOZE Jr. Ulfg -Rsdactiur M J KOSTEN van 1S regels 60 ote., van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Eeclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van nit- gave vóór 10 ure. deelen wij mede, dat né tien ure, op den dag van uitgifte der Courant, geen advertentiën meer kunnen worden aan genomen. Voor 't nummer van Vrijdag gelieve men zooveel mogelijk Donder dags in te zenden. DE DIRECTEUR Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare en geweigeri terugontvangen brieven en briefkaarten, gedurende de tweede helft der maand April. Brieven 1. Minister van Arbeid, 's-Gravenhage Briefkaart: 1. Inai Brown, Wellington. 2. Gerard Helmich, Weltevreden. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. Onderzoek van Verlofgangers. De*BURGEMEESTER van Ziïrikzee maakt bekend, dat het jaarljjksch onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet, voor deze gemeente zal worden gehouden te Zierikzee, in het Raad huis, op Donderdag 2 Juni 1P27, des na middags 2 uur. Zierikzee, den 9 Mei 1927. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op Zondag 15 Mei as. de ZOMERTIJD zal wor en ingevoerd. Mitsdien moeten de klokken om 2 uur in den nacht van Zaterdag 14 Mei op Zondag 15 Mei as., één uur worden vooruit gezet. Zierikzee, den 10 Mei 1927. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERliE Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. VLUGKOKEND HAVERMOUT gaar in 3 tot 5 minuten. ren vliegers, die hun sporen reeds in den grooten oorlog hébben verdiend en die reeds herhaalde malen op' lange vlieg tochten getoond hébben voor geen klein geruchtje vervaard te Zijn. Nungesser, die nu 35 jaar oud is, heeft 12 jaar geleden zijn brevet ais vlieger behaald. In den oorlog schoot hij 45 vijandelijke vliegtuigen neer. Zijln metgezel Coli is ouder, die is reeids 46. Deze is niet alleen een vlieger met een veertienjarige ervaring, maar ook een goed zeeman, die bovendien veel studie gemaakt heeft van meteorologie. ORKAAN IN DE VER. STATEN. De verwoestingen en verliezen in ver schillende stedan, veroorzaakt door der. orkaan, die in 't middenwesten en 't z- westen van N.-Amerika heeft gewoed, drei gen den toestand in het Mississippi-ge1- bied nog in vreselijkheid te overtreffen. Het aantal dooden 'bedraagt sedert Zater dag 150, het aantal gewonden meer dan 1000; de materiëele schade -wordt op mil- lioenen dollars geraamd Behalve een honderdtal gedooden te Poplar Bluff, zijn er in Arkansas door een reeks hevige ruk winden een 50-tal personen gedood en ongeveer 200 gewond. De tornado kwam als een bom neer op> groote gebouwen, waarvan het houtwerk als een blad pa pier werd omgekruld; hoornen werden ontworteld en in de lucht geworpen. Bij heet instorten van een school te Poplar Bluff Zijn verscheiden kinderen gedood, andere deerlijk gewond. DE OCEAANVLUCHT MISLUKT? Zooals reeds in ons Maandagnummer in 't kort werd gemeld, zijn Zondagmorgen de FTansche vliegers Nungesser en Coli opi het vliegveld van Le Bourget (Parijs) opgestegen voor hun vlucht over den Atlantischen Oceaan naar New-York. Het vliegtuig dToeg den naam- van „Oiseau- Blanc" (Witte Vogel) en woog met 'beidie mannen bij! het vertrek 4960 K.G.; het toestèl was niet van draadlooze telegra fie voorzien. De af te leggen afstand be droeg pl.m'. 3700 mijlen, waarvan er onge veer 1500 blji nacht moesten worden afge legd. Maandagmorgen moesten de koene luchtvaarders volgens berekening in de haven van New-York dialen, maar tot op dit oogen'blik is men nog zonder bericht, zoodat met ieder uur de kans, dat de vliegers Amerika hebben bereikt, kleiner wordt- Er blijft nog slechts een geringe hoop over, dat de vliegers een npodlan- landing hébben moeten doen op een plaats, wiaar Zij geen verbinding met de buitenwereld konden krijgen. Zoowel Nungesser als Coli zijn erva- DE FORENSENBELASTING. De regeering1 zou. voornemens zijn de forensenbelasting in dier voege te wij zigen, dat in de Werkgemeente f 2000 van het inkomen der forensen onbelast blijft. „Woon"-forensen zouden bij ver blijf van langer dan drie maanden onbe last blijven in de tijdelijke woonplaats. KAARTJES IN DEN TREIN. Reizigers, die bij groote drukte aan de loketten tijdig aan-wézig waren en dus 'buiten hun schuld niet vóór het ver trek van den trein van een plaatsbewijs konden voorzien worden, mogen met toe stemming van kien stationschef tot den trein worden toegelaten en betalen dan 'den gewonen prijs voor een plaatskaart aan den conducteur in den trein. COMMUNISTISCHE FILMPROPAGANDA. In een gehouden conferentie van de (burgemeesters van die drie groote steden in ons land, is besloten niet alleen de film Moeder, maar lalle films van com munistische strékking, zooals er in den laatsten tijd telkenmale worden inge voerd, en die het vermoeden wekken van sfelselma ige communistische propaganda, le weren. MOEDERLAND EN KOLONIëN. Met den minister van marine a.i. zal ook de minister van koloniën a.s. Zater dag een bezoek brengen aan de Philips- fabrieken te Eindhoven, 's Avonds 8 uur zal de 'minister van koloniën voor de mi- crophoon van den Philips-kortegolfzen- der Oost- en West-Indië toespreken, een historische gebeurtenis, die mede een be wijs zal zijn van het 'practische nut eener radio-telefonische verbinding 'met onze ko loniën. .KW A JON GENS"-ST REKEN 'De „Action Nationale" van Brussel pre dikt weer een volstrekt onverhuld an nex ionisme. In een bespreking van de kos ten, de moeite, het tijdverlies verbonden aan het maken van een kanaal buiten Maastricht om, betoogt het blad, dat met veel minder tijd en minder geld Maas tricht zou kunnen worden bezet door een half regiment! Dan kon men een betere oplossing foTceeren. Deze aansporing tot Vlogsdaad tegen een bevriende mo- geÏK... ld is niet het eenige. Bovendien komt het blad met volstrekt oncontroleer bare mededeelingen over brieven, die het beweert te hebben ontvangen uit Brabant en Limburg, die moeten bewijzen, dat de bevolking dezer provinciën snakt naar aanhechting aan België. Wij weten niet, schrijft het Hdbl., bij welke van deze twee gelegenheden het blad de grootste en de ergerlijkste dom heid begaat. Wel weten wij, dat niemand in Nederland dergelijke bewijzen zou kun nen geven, dat hij van zinnen is, zonieter dat een psychiater zich daarmede zou bemoeien. De Belgische regeering laat kwajongens, ook al zijn er officieren in actieven dienst bij', betijen. Dat is Wellichit het beste standpunt, al is het niet zeer hoffelijk tegen den buurman, die deze kwajongens met modder bespuiten. ZIERIKZEE. Verwijzende naar een pu blicatie dezer gemeente, vestigen wij de aandacht op de invoering van den Zouter' tijd, welke Zondag 15 Mei a.s. ingaat. BiURGH. Evenals het vorige jaar hebben 'de 'beide stierenhoudersvereenigingen te Haamstede en Burgh 'besloten, ter gele genheid der op 17 Mei a.s. te houden veekeuring, vanwege de Provinciale Com missie voor de rundveeverbetering in Zee land, eenige prijzen beschikbaar te stel len voot het beste aangevoerde vee in verschillende rubrieken. Men hoopt daar door belangstelling te wekken omi zoo veel mogelijk melk- en fokvee op de keu ringsplaats te doen aanvoeren, teneinde alhier de keuringsplaats te bestendigen. In 't belang der goede zaak is het te ho pen, dat voot de keuring, die op genoem den datum- 's morgenis 9 uur (w.top het terrein achter de hofstede van dhr. M. A. Beije te Burgh zal aanvangen, veel be langstelling moge zijn. HAAMSTEDE. Maandagavond j.l. hield >de afdeeling „HaamstedeBurgh" van de vereeniging het „Groene Kruis" een alge- rneene ledenvergadering, in hotel Bom'. Na opening door den voorzitter, dhr. J. Jan- zen, bracht de secretaris verslag uit over het af geloop-en jaar, 'waaruit bleek, dat de vereeniging in Moetenden toestand ver keert. Jammer, dat nog verscheidene in gezetenen nog; niet als lid bij deze nuttige vereeniging „zijn aangesloten. Men wacht dikwijls tot ziekte oip,treedt, daarbij' ver getende, dat eerst na lidmaatschap van een maand recht op het gebruik van verpleging:artikelen bestaat (bij korter lid maatschap moet voor het gebruik der ar tikelen f 2^50 tojt f 5 betaald worden), Daarom, is het gewenscht, dat gezins hoofden en inwonenden bloven 18 jaar zich bij -de vereeniging aansluiten. De re kening van de penningmeesteres werd na gunstig rapport van dh-r. A. van Zuijen 'goedgekeurd. Uit het rapport der mate rieel-commissie bleek, dat de verp'legingls- artikelen, dank zij de goede zorgen van den magazijnmeester, zich in uitstekenden toestand bevinden. Besloten werd tot aan schaffing van een sponsb-ed. NIEUWERKERK. Dinsdagnacht te 2 ure werden wij opgeschrikt door- 't geroep van brand. In allerijl snelden velen in de richting v-an waar 'Ret gero-epf gekomen w.as, en 'bemerkten al ras, dat er brand w,as uitgebroken op de hofstede van den heer F. C. Boumian. Door een zoogenaamde kunstmoeder (broedmachine) is vermoe delijk de brand ontstaan,die bij feilen Noordenwind heel wat schade had kun nen veroorzaken aan de belendende ge bouwen. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist den brand te beperken tot bovengenoemde broedinrichting. Na een uur kon de spuit weer inrukken» ST.-PHILIPSLAND. 29 April vergaderde alhier de gemeenteraad. Voorzitter de 'burgemeester. Secretaris de heer C. v. Bendegom. Alle leden aanwezig. Notulen- lezing. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen vraagt, of G. Verwijs de voorwaarden, waarop hij zijn mesthoop mag verbeteren, heeft aangenomen. De voorzitter kan dit nog niet zeggen, daar bovendien Verwijs nog vergunning moet vragen aan den Ambachtsheer. Verder vraagt genoemd lid of de gemeenteweitaman Verhage met zijn instructie accoord gaat en of er nader onderzoek heeft plaats gehad bé'. re ff en de de sluiting der café's. De voorzitter zegt, dat -de instructie in behandeling is en dat uit de notulen niet blijkt, dat een nader onderzoek moest plaats hébben. De heer J. A. Stols merkt op, dat de put voor het bergen van keislag aan de halte niet in orde is. De voorzitter zal die in orde laten maken. Notulen goedgekeurd. Ingekomen zijn enkele briefjes, waarbij benoemingen worden aanvaard. Mededee- ling wordt gedaan van het proces-verbaal van Ikaso-pname. De heer P. J. de Ruijter stelt voor om enkele leeningen van 5 en 51/2 pCt. rente af te lossen en de be- noodigde gelden daarvoor op te nemen uit het tegoed oip de Boerenleenbank, daar die slechts 3,6, pCt. geeft. B. en W» gaan hiermee accoord en zouden dit willen doen tegen het opmaken der begroeting. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen vindt niet goed' er mee te wachten. Hij' stelt voor den opzeggingstermijn voor zijn lee ning en ook vcor de andere te stellen op 1 maand, in plaats van op 3. Dit wordt goedgekeurdterwijl verder besloten wordt om de restanten van 4 leeningen af te lossen en van één leening f1000 extra, en wel uiterlijk 1 Juni. Bij be sluit van Ged,. Staten is de goedkeuring der begrooting verdaagd tot 1 Juli. Naar aanleiding van het verslag der Gezond heidscommissie, zegt de voorzitter, dat over den toestand te Anna-Jacoba-Polder een onderhoud heeft plaats gehad met den dijkgraaf van het waterschap Ru- moi-rt. Waar dit tot geen besluit leidde, zal nogmaals worden geconfereerd. De heer P. J. de Ruiter vraagt of met de Oude Polder gesproken is over de sloot achter dien Achterweg. Weth. A. A. v. Nieuwénhuizen zegt, dat die sloot op den ligger niet meer voorkomt. Over de vraag of hier al of niet verbetering zal wor den aangebracht, wordt na uitvoerige be spreking besloten, de zaak aan te houden tot eeit volgende vergadering. Op een vraag van den heer P. J. de Ruijter naar U kunt Uzelf veel werk en tijd besparen door een pak Rinso te kpopen en het Rinso waschvoorschrift te vol gen. Dit moderne zeeppoeder bespaart U het zwaarste werk van den waschdag. Snel gereed, een keurig hel dere wasch en veel minder moeite, dit is wat Rinso voor U doet. EEN PRODUCT DER SUNLIOHT ZEEP FABRIEKEN de grootte van de gemeenteschuld, zegt d-e voorzitter, dat deze na de extra aflos sing f46.00 zal bedragen. Goedgevonden wordt aan kie Vrij'w. landstorm te Anna- Jacoba-Polder een schoollokaal te geven voor hun oefeningen tegen f 12,50 ver goeding iper 'jaar. Het verzoek van de Continental Petroieum-Comip-. te Rptter- dam, 'betreffende vergunning om een Ben- zineaftappomp in fcte Voorstraat te mogen püaatsen, wordt ingewilligd. Het bestuur der b'ijiz. school te Anna-Jacoba-Ppïder vraagt f 80,22 vergoeding voor een ge plaatste schutting en verder 50 ct. per leerling vergoeding, over de jaren 1925- 26 en 27, voor administratiekosten. Hier over voeren verschillende leden 't wopxd. Besloten Wo.rd,t deze vergoedingen nog niet toe te staan, doch eerst advies in te winnen bij Ged. Staten, om te zien hoe verre die Raad in dezen kan gaan. Het vermenigvuldigcijfer voor 1927 wordt ge bracht van, 1 op 0,5. B. en W'. deelen mede, dat zij' den Raad een voorstel willen doen om den gemeente-werkman S teuten f 3 per week uit .te keeren, (wanneer deze straks ontslag neemt. B-ij Ged. Staten is geïnformeerd of zulks toegelaten wordt, doch hierojp is nog geen antwoord ont vangen. Alsnog wordt, gesproken over de aan de haven liggende sitortsteen. De heer P. J. de Ruijter en dhr. J. van Strien wor den aangesteld om de w-aarde daarvan te schatten, waarna het verkocht zal wor den. Wethouder A. M. van Dijke zegt, dat wanneer eventueel geen accoord ver kregen wordt, het gemeentebestuur er een andere bestemming aan zal geven. Inder tijd is goedgevonden ideze steen te ver- koopen. aan de Oude Polder, d|och dit besluit is niet uitgevoerd, omdat de twee wethouders tevens bestuurslid van ge noemden polder zijn. Voor de schattings commissie zijh aan !de beurt van aftre ding de heeren H. P. Kleppe, Wu Geluk, J. van Hoeven en C. v. Bendegöm. B. en Wl dragen dezelfde heeren vóór voor -her benoeming. Dit 'punt wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De heer L. J. vain Nieuwenhuizen stelt voor dan een vooxdraeht van 8 personen op te maken. Dit wordt goedgevonden. Nu komt aan de orde: Wijziging der Politieverordening, betreffende het sluiten der café's op Za terdag. Een voorstel L. J. van Nieuwen huizen om jde café's open te laten tot 11 uur wördit met 4—2 stemmen verwor pen. (Welh. A. A. v. Nieuwenhuizen is wegens familie-omstandigheden vertrok ken). Vóór de voorsteller en Stols. Een voorstel van B, en W. om Zaterdags half elf te sluiten 'wordt met dezelfde stem menverhouding aangenomen. Aan A. S. P. Verjaal wordt met ingang van 1 Mei 1927 eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de openb. lagere school No. 2 te Anna-Jacoba-Polder, aangezien 't aan tal kinderen opi die school ge-en 3e leer kracht toelaat. Op een vraag van dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen of genoemde on derwijzer recht heeft op wachtgeld, ant woordt de voorzitter bevestigend. Een voorstel van den heer J. v. Strien, om een assistent aan te stellen, wordt niet ondersteund. De voorzitter merkt hierbij op', dat dan ook de bijz. school te Anna- Jacoba-Polder op vergoeding van een assistent aanspraak zou kunnen maken, en dit voor de gemeente dan te bezwa rend zou worden. De heer de Ruijter verklaart zich er tegen. Bij de rondvraag zegt de heer de Ruijter, dat hij gaarne zou zien, dat in de zomermaanden des avonds vergaderd werd. Meerdere leden verklaren zich er voor. De voorzitter zegt hiermede rekening te zullen houden. Ver der informeert dhr. de Ruijter naar den leeftijdsgrens voor toelating van kinderen op de O. L. S. De voorzitter zegt, dat de kinderen vóór of op den dag van aan vang van het leerjaar 51/2 jaar knoeten Zijn. Daarna sluiting. ST.-ANNALAND. De opbrengst van de Juliama-collecte voor 't Drentsche Veen- kind bedraagt in deze gemeente f 33,09. OVERBRUGGING DER EENDRACHT. Naar aanleiding van een blijkens het Verslag in de. afdeelingen bij het onder zoek van het onteigeningsontwerp voor de overbrugging van de Eendracht, in de gemeenten Tholen en Halsteren, deelt de Min. van Waterstaat in een Nota mede dat de verlegging en verhoogingi van -den Rijksweg v-an Princenhage naar het Tholensche veer uitgevoerd en bekostigd zal worden door de gemeente Tholen; hij kan hierin niets onbillijks zien. Dinsdag is in de Kamer het wetsont werp, inzake onteigening in belang van •den bo.uw van een brug over de Eendracht, in de gemeenten Tholen en Halsteren, z.h.s. aangenomen. RECHTZAKEN. Maandag j.l. werden voor -de Arr.-Recht bank te Breda een 20-tal waterleidingza ken, betreffende het niet willen teekenen van een contract tot aansluiting, behan deld in hooger beroep. De Officier van Justitie eischte bevestiging van het von nis van den Kantonrechter te Tholen en (wel f 50,— b. s. 1 mi b. MOORDAANSLAG. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen W. van L., te Kootwijkerbroek, die terecht had gestaan wegens het plegen van een moordaanslag op zijn vrteuw onder Schaarsbergen, ge meente Arnhem. Verd. werd veroordeeld to.t 6 <m. gevstr.; de eiseh wiajs 1 jaart Van L. is thans in voorloopige hechtenis we gens een opnieuw op zijn vrouw gepleeg- den (fnoor {laanslag. VERDUISTERING. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag M. van der G., gemeentesecretaris van Hummelo en Keppel wegens verduistering van gelden, die hij in zijn functie onder zich had, overeenkomstig den eisch tot 6 ml gevstr. veroordeeld. De Utrechtsche rechtbank* heeft den 39-jarigen J. de K., te Zeist, depothouder der N.V. 'Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel, wegens verduistering van f 14,000 ten nadeele van deze vennoot schap, veroordeeld overeenkomstig den eisch, tot 8 m. gevstr. ONDERWIJS. EINDEXAMEN KWEEKSCHOLEN. De minister van onderwijs heeft aange wezen tot gecommitteerden bij1 de eind examens in 1927 -der Rijkskweekscholen te Middelburg en Zierikzee: P. van Nes Cz., inspecteur van het lager onderwijls in de inspectie Gorinchem, te Bodegra ven (voorzitter); P. J. Steinz, predikant te Goes; ir. C. Stevens, Rijfcslandbouw- consulent te Goes; plaatsvervangende ge committeerden: H. J. G. Hartman, griffier der Prov. Staten van Zeeland, te Middel burg; P. van Dijk, predikant te Seroos- kerke; mevrouw1 A. Was—-Osinga, direc trice van een fröbelschool te Vlissingen. VERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 10 Mei. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier voor de erfgenamen van m-ej. de wed. M. ReijnhoudtLeeuw, publiek verkocht, de volgende onroerende goederen in deze gemeente: het woonhuis en erf aan de Oude Haven, wijk A no. 403, met het pakhuis en erf in het 's-Heer Arendsslop, voor f 56351 De 1.07.80 H.A. weiland*aan het 2e weegje in den Westhoek, voor f 1485 per gem'et; de 1.08.70 H.A. wei land aldaar, voor f 1225 -per gemet. LANDBOUW EJ-j VEETEELT. JUNI-PREMIEKEURINGEN 'De Prov. Regelingscommissie en de Maatschappij tot bevordering van Land bouw' en Veeteelt in Zeeland maakt be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1