Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. Een wanhopige keuze J behoorsnde bi] de van Maandag 9 Mei 1927, no. 11540. DE „SUMATRA" UIT SJANGHAI. Naar het Corr. Bur. meldt, is het be sluit omtrent het voortzetten van de reis van de (reis van de „Sumatra" naar Ned. Indië genomen na overleg met de Ne- derlandsche autoriteiten in China, die van oordeel waren, dat de toestand waarin zich de Nederlandsche onderdanen te Sjanghai bevinden een verlenging van het verblijf van dien oorlogsbodem thans niet meer noodig maakt. ZIERIKZEE. 't Wordt ernst met de voorbereidingen voor het historische feest, dat op Donderdag 7 Juli e.k. hier ter sitede zal worden gehouden. Verschillen de 'bestuursvergaderingen zijn reeds ter bespreking van dé noodzakelijke voorbe reidingen gehouden, waarbij' bleek, dat op de medewerking van velen zal kunnen worden gerekend. O. m. kwam in de 1.1. Vrijdag in „Concordia" gehouden verga dering bericht in, dat ook het bestuur van V.V.V. in principe zijn medewerking toezegde voor 't organiseeren van een deel van 't historisch feest, waarvan reeds een voorloopig programma is vastgesteld Als voornaamste punten prijken daarop de aankomst van Karei de Stoute uit zee, Ringrijderij te paard, Gebarenspel, Boeg- sprietloopen enz. 't Belooft heel wat, maar.... zonder geld geen Zwitsers en zonder financiën geen feest- Daarom zullen te gelegener tijd lijsten ter teekening Worden aangeboden, waarmede een dames-comité zich zal be lasten. Het gebarenspel: „de rechtszitting van Karei de Stoute", staat onder hoofdlei ding van den heer Sehultz, die er ook de ontwerper van is. Om dit voornaam deel van 't feest goed tot z'n recht te laten komen, is het ge* wenscht, dat personen of vereenigingen op Schouwen—Duiveland, die deel wil len uitmaken van het zangkoor, tijdens ld.it spel, zich vóór 16 Mei zich opgeven bij' den secretaris der Z.O.V. (Zie adver tentie in dit nummer). Behalve de reeds genoemde festivitei ten, staan nog andere attracties op, 't programma. De Ringrijderij in oud-Zeeuwsch cos- tuum wordt gehouden aan den voet van den St.-Lievensmonster, o(p de Balie, en de Klompendans in Nat. costuums des avonds op 't podium voor de Beurs. Dat ook hij deze festiviteiten de armen niet zullen Worden vergeten, behoeft geen verder betoog. Blijkens achterstaande advertentie, Wordt de gelegenheid opengesteld uitslui tend voor bewoners van Zierikzee en om streken voor een pleizierreis naar de Ar dennen (België). Reeds twaalf ingezete nen van Zierikzee gaven zich op en kan men zich daarbij aansluiten. Eerste dag: Vertrek van af Anna-Jacoblalpolder, waar de autobus gereed staat. Dienzelfden avond wordt via Antwerpen, Brussel en Namen naar Dinant gereisd en over nacht na een heerlijk warm avondmaal te hebben gebruikt. Tweede dag: Bezoek aan de gTot van Hann over Bouillon naar Spa, waar overnacht wordt, met bezich tiging der stad en merkwaardigheden. Derde dag: Prachtige rit langs Co naar Luik, waar het middagmaal wordt geno men. Bezoek aan het fort Loncin met de graven en terug over Leuven huiswaarts, waarna de laatste tram 8.80 wordt ge haald- i SEROOSKERKE. Tot agent en plaatse lijk vertegenwoordiger der Vrijwillige Ou der doms verzekering is voor deze ge meente inplaats van juffrouw Quaak be noemd, de heer de Bruijne, gemeente secretaris van Noordwelle. WESTEN -SCHOUWEN. Vrij dagnamid dag j.l. werd het aan den voet der duinen nieuwgebouwde hótel-pension „Zeelust", eigènaar dhr. J. M. van Vessum, in tegen- |T door MARIE CORNER LEIGHTON. 33 „Ja, terechtstaan. De zitting zal op 16 MaaTt beginnen. Om twee redenen is dit tot dan uitgesteld ten eerste, opdat jij weer genoegzaam zult zijn hereteld om te kunnen getuigen en ten tweede, om in de gelegenheid te zijn de medeplichtigen van den gevangene op te sporen. Men ver onderstelt, dat hij een medeplichtige beeft gehad." „Ik zal hem redden!" riep Clara harts tochtelijk, terwijl een hevige opwinding aan haar stem' kracht verleende. Ze ver gat, dat ze misschien beter had gedaan aan Joan niet te laten blijken, hoezeer ze MalColm liefhad. Ze vergat de mogelijke wraak van Stephen Blacklock ze vergat alles, behalve het feit dat die man, die men beschuldigde, haar alles was en dat woordigheid van vele getioodigden en be1 langstellenden, waaronder heeren burge meesters en wethouders van Burgh en Haamstede en bestuurleden der vereeni- ging tot bevordering van het vreemdelin genverkeer met hunne dames, geopend. In de eetzaal, waarvan de tafel versierd Was met keurige tulpenbouquetten, geschon ken door dhr. B. Th. Boot Cz., hield de burgemeester van Burgh, een kernachtige openingsrede, waarin hij onder aanhaling der geschiedenis van Westen-Schouwen, hel van ouds gezochte oord voor verpioo- zing, zijn genoegdoening uitdrukte met de voltooiing dezer stichting, die naar spr. hoopte, voor den eigenaar een succes en voor den vreemdeling een rustige en aan gename verblijfplaats moge zijn. Ook de burgemeester van Haamstede uitte een gelukwensch voor het weslagen der onder neming, waarop dhr. v. Vessum dankte voor de belangstelling en de door. dhr. Boot geschonken 'bloemenversiering. Na aanbieding van ververschingen werd het gezelschap in de gelegenheid gesteld de inrichting van het gebouw te, bezichtigen, waaraan kosten noch moeite zijn gespaard omi het verblijf zoo aangenaam mogelijk te mlaken. Een 11-tal frissche en gezel lige slaapkamers, die een prachtig uit zicht op zee en duin bieden, een geriefe lijke eetzaal, recreatiezaal, Ontvangkamer, Tuime keuken, terras en veranda, bene vens een naar de eischen des tijds inge richte meubileering, geven den bezoeker een aangename indruk. Wij hopen van harte, dat de ondernemingsgeest van dhr. van Vessum1 met succes bekroond moge worden. ONDERWIJS. ST.-ANNALAND. De heer van Dokkum, ouderwijzer aan de bijz. school, is met ingang van 1 Sept. benoemd aan een nieuw op te richten school van de Geref. Gem. te Feijenoord (Rotterdam). Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Dinsdag 3 Mei 1927, des namiddags 2 uur. (Slot.) Ter tafel komt thans de bebouwing van ide Westzijde van het Vrije. Door de Prov. Zeeuwsche Arehaeologische Commissie, den Bond Heemschut, den Ned. Oudheid kundigen Bond en door verscheidene in gezetenen dezer gemeente zijn de bij dit voorstel gevoegde adresssen ingediend, welke alle betrekking hebben op de be bouwing van het Vrije en op dat van een bouw verbod of op het ontwerp; van een iander bouwplan dan het thans bestaande. De Commissie van fabricage deelt in haar advies mede, dat de 'geopperde bezwaren zooveel mogelijk kunnen worden onder vangen door art. 5 der verordening, be doeld bij de Woningwet, uit te breiden Im'et eenige bepalingen. Hoewel B. en W. zich hiermede kunnen vereenigen, stellen zij echter voor niet tot aanvulling van ge noemd artikel over te gaan, aangezien dat zeer veel tijd zal vorderen. Het komt B. en W'. eenvoudiger voor hun college uit te noodigen om' bij de bebouwing van hel Vrije met de bepalingen, door de com missie van fabricage gefloemd, rekening te houden. De heer Catshoek meent, dat B. en W. niet aan het verlangen van adressanten tegemoet komen door z.g. „open bebou wing" toe té passen. Die open ruimte tus- -schen de gebouwen acht spr. te gering; ook meent hij dat de woningen tekort aan den weg zullen kömten. Van een bouw- verbod verwacht hij geen resultaten. Voor gemeenten boven de 10,000 zielen en ge meenten wier zielental de laatste jaren met t/g is toegenomen is een uitbreidings plan wettelijk verplicht. Van uitbreiding o,p groote schaal is te Zierikzee geen sprake, evenmin van inwonertal. Verplicht is 't hier dus niet, doch art. 31, 9e lid der Woningwet, igeeft de gemeente die be voegdheid eqn uitbreidingsplan te maken. (Men dient do zaak zó:ó voor te stellen, dat de gemeente één architectonisch ge heel vormt. Met daaraan iets te verande ren kan 't geheel worden geschaad. Men is daaraan volgens spr. al in erge mate bezig geweest. Om dit te voorkomen en datgene te behouden wat men heeft, is 't volgens hem< noodzakelijk dat door des kundigen een plan woTdt ontworpen, waarin is aangegeven wat wel en wat niet zij het lot, dat hem bedreigde, van hem' af moest wenden. „Ik zal hem redden!" herhaalde Ze vast beraden, terwijl ze hare smalle, verma gerde handjes balde. „Als ik in Gods naam' mijn kracht spoedig terug krijg!" Joan Tempest schrok lichtelijk op en even kwam er een bezorgde uitdrukking in hare oogen' alsof een onaangename gedachte haar trof. Hoe kun je hem redden?" vroeg ze mét nauw onderdrukte belangstelling in haar stem. Terwijl ze sprak, keek ze Clara scherp aan, alsof ze de geheimste gedach ten van het jonge meisje trachtte te door gronden. „Wat weet je, omtrent deze aan gelegenheid? Wat kun je daaromtrent zweren?" „Kun je dat onder eede verklaren let wel, onder eede dat het niet Mal colm' King was, die de juweelen stal van Lady Blyth en dat niet hij het was, die het schot afvuurde op Sir Henry?" viel Jotan haar i n de rede. Haar toon was als van een rechter en miaakte, dat Clara haar machteloosheid inzag. Haar vast, blind vertrouwen in Malcolm buiten beschouwing latend, wat wist ze dan eigenlijk? Niets, behalve, dat hij op het tooneel van de misdaad was op het oogenblik, dat zij dacht, dat kan. Hierdoor zou men ontsiering voor komen en nog grooter aantrekkelijkheid voor onze gemeente verkrijgen. Spr. dient daarom de volgende motie in De raad, van oordeel, dat het gewenscht is geen besluiten inzake verdere bebouwing te nemen, alvorens is komen vast te staan in hoeverre een uitbreidingsplan van de gemeente Zierikzee al of niet noodzake lijk is, noodigt B. en W. uit door terzake deskundigen hierover een onderzoek te doen instellen. De voorzitter antwoordt in het algemeen hierop, dat er een groot verschil van opi nie bestaat over de tegenwoordige manier van bouwen, terwijl spr. de heele bewe ging tegen het Vrije ontzettend overdre ven vindt. Toen een 20-tal jaren geleden de ambachtsschool schots en scheef werd neergezet heeft men het silhouet daar bedorven. Daarna zijn op „Zonnehof" vil la's neergezet, die het uitzicht van de Touwbaan op de stad belemmeren en nu men van de andere zijde van het Vrije wil gaan bebouwen komen de protesten. Vroeger is dat deel van het Vrije ook be bouwd geweest, zooals op oude kaarten uit de 16e en 17e eeutv' nog te zien is). Wordt dus het Vrije bebouwd, dan keert men eenvoudig tot vroegere toestanden terug. Op het adres hebben b.v. menschen geteekend, die er zelfs niet konden ko men. Spr. vindt persoonlijk, wanneer men met open bebouwing 8 M. van de kruin van den Weg blijft, het gezicht op de stal ongerept zal blijven. Spr. waarschuwt de leden zich niet te laten leiden door be spottelijk overdreven adressen en tijd schriftartikelen. Zierikzee is een van de weinige steden waar men die architectoni sche b;ouw nog kon aanschouwen. Het kan een vergelijking met andere Zeeuw sche steden doorstaan. Dr. van der Kwast gaat niet heelemJaal met den voorzitter mede en spr. herin nert aan zijn betoogen om het Vrije te laten zooals het is, dus niet bebouwen. In 1924 heeft hij B. en W. uitgenoodigd een weg te maken vam de Hooge Molenstraat naar het Jannewekken en in 1925 heeft spr. bij zijn algemeene Deschouwingen op de begrooting nog aangedrongen op' een sportterrein in het Vrije. De heer Doeleman meent, dat met een beetje meer ruimte tusschen de woningen nog een betere toestand zal ontstaan. Spr. gelooft dat het heel moeilijk zal zijn een uitkomst te vinden of de gemeente zou zelf aan grondexploitatie moeten begin nen. Wanneer echter de eigenaar de toezegging deed, dat hij de z.g. „open bouw" zoo intensief (mogelijk zal laten toepassen, dan kon deze er een flinke steen aan bijdragen, dat het fraaie uit zicht ter plaatse behouden blijft. De voorzitter merkt op, dat de ge meente geprobeerd heeft een nieuwe weg aan te leggen als door dr. van der Kwiast genoemd, doch dat is op de enorme kos ten (f 18,000) afgestuit.- De heer Pianny herinnert evenzeer aan dit plan, dat ook in de commissie van fa bricage herhaaldelijk is besproken. Het is enkele jaren geleden publiek gemaakt om menschen te trekken, maar er bleek geen animo voor te bestaan; men ging liever buiten de ipoórt wonen. Het ge zicht in het Vrije naar het Zuid-Wésten zou z.i. door ruimer bouw bevorderd worden, terwijl dan tevens de leelijke schuttingen aan het gezicht onttrokken werden. Wëth. Kooiman betoogt, dat een bouw- verbod onmogelijk is; men zal rustig ver der bouwen zonder tusscbenruimten, want de raad heeft eenmaal de rooilijn vast gesteld. Men kan wel zeggen, de tus- schenTuimten moeten grooter worden, mlaar men moet niet vergeten dat daar door ook de bouwkosten grooter zullen worden, zoo dat de menschen huiverig zul len worden daar woningen neer te zetten. Men kan wel eischen gaan stellen, maar de raad heeft geen macht. Laat de raad tevreden zijn met de toezegging dat de eigenaar er voor zal zorgen, dat de tus- sChenruimten zoo groot mogelijk zullen worden. Spr. is tegen de motfe-Qatshoek. De heer Catshoek betoogt, dat de pro testen tegen de bebouwing van de West zijde van het Vrije hun oorzaak vinden in het feit, dat veel architectonisch schoon door dien bouw wordt verminkt en ver nietigd. Ëen dergelijke verminking ziet m'en ook in ander© steden en als gevolg daarvan is in het land een beweging ont staan om' dat te voorkomen. Men heeft daarbij ook het oog gericht op Zierikzee. Met het uitbreidingsplan bedoelt hij, dat hij Blythsw'ood reeds zou hebben verlaten. Met schrik herinnerde zij zich, dat ze hem onmiddellijk had herkend. Ze had hem bij vergissing voor één van de inbrekers ge houden en wias op hem toegesneld pm hem ervan le beschuldigen, dat hij op haar geschoten toen zij, terwijl hij haar in zijne armen had opgevangen, plotseling tot hare groote verbazing zijn stem1 had herkend. Zij' bedekte haar gelaat met de handen en een snik van angist en vrees rees in haar keel. Joan Tempest, die haar nauwe- keurig gadesloeg, gevoelde wat die snik beteekende. Een zegevierend glimlachje speelde om baTe bewegelijke lippen. Ze stond op van haar stoel naast het bed en begon langzaam het vertrek op en neer te loopen. 'Ze liep zeer zachtjes terwijl haar ge laat, dat nu van Clara was afgewend, de uitdrukking van rust, die het steeds had gedragen, verloor en er thans uitzag als dat van een duivelin. Alleen hare oogen verraadden echter haar duivelinnennatuur. De sierlijke plooien van haar kleed deden niet vermoeden, dat daaronder meer dan mannelijke kracht schuilde en dat de slanke, lenige gestalte, die ze omhulden, beschikte over stalen spieren, die haar menigmaal in een strijd op leven en dood de overwinning hadden de stad in zijn geheel wordt opgenomen en dat door deskundigen een plan wordt gemaakt, waarin ook de open gedeelten worden opgenomen. De voorzitter heeft, aldus spr., medegedeeld dat het Vrije vroeger ook bebouwd is geweest. Die toestand krijgt men niet terug, want wat nu gebouwd wordt is z.i. niet veel zaaks. De mogelijkheid bestaat dat in het te ma ken uitbreidingsplan wordt aangegeven, dat dit deel niet voor bebouwing is be stemd. De motie, die spr. voorstelt, vraagt alléén omi een deskundig advies te hooren over een bouwplan voor Zierikzee. Spr. zet uitvoerig de bedoeling züjneT motie uiteen. De voorzitter (merkt op, dat het de kwestie 'is: waar willen de menschen wonen! In groote steden, die geregeld uit breiden, is het wat anders, maar hier mOeten we voor menschen, die van elders komen, bouwterrein beschikbaar hebben. Niet ieder heeft het plan om: aan den Blokweg te gaan wonen. Spr. gelooft dat met de toezegging, die de raad van den eigenaar heeft, men tevreden kan zijn. Het silhouet op de torens en poorten wordt bewaard en d»e leelijke schuttingen aan het oog onttrokken. De mOtie-Catshoek wordt daarop in stemming gebracht en verworpen met 10 tegen 3 stemmen, die der heeren van der Kwast, Versteeg en Catshoek. Het voor stel van B. en W., aangevuld mét den wenséh van den heer Doeleman, om de „open bouw" zoo intensief mogelijk toe te passen, wordt daarop aangenomten. Naar aanleiding van het verzoek van den heer P. C. Landegent, schipper te Haamstede, om hem een jaarlijks abonne ment toe te staan voor zijn schip „Zee- Landia", en onder verwijzing naar het desbetreffend advies van den havenmees ter, stellen B. en W. voor op het verzoek afwijzend'te beschikken. Genoemd vaar tuig viaairt noch in vaste beurt in de haven, doet noch op vasten tijd de haven aan, terwijl voorts abonnementen voor een ge deelte van een jaar niet worden toege staan. De heer de Broekert is wel voor aan neming en meent dat men eenige com passie met adressant moet gebruiken. Spr. gelooft diat Bi. en B. t. o. v. handel4 en scheepvaart in deze een verkeerde rich ting nemen. De heer Doelentan is het niet met den heer de Broekert eens. Het is een kwestie van f 40 en de raad dient er rekening mede te houden dat adressant niet alléén de handel en scheepvaart hier vertegen woordigt, maar wel zij die hier hun handel en bedrijf uitoefenen en hun be lasting betalen. Spr. acht het niet noodig adressant f 40 cadeau te geven. Men moet geen premie gaan geven aan iemand die van buiten de gemeente komt bóven de inwoners. De heer Parmy merkt op, dat de heer De Broekert van compassie sprak. Zou dat toegepast worden, dan zou men ook reductie moeten geven aan vaste aardap pelschippers, bietenschippers etc. Dr, van der Kwast wijst er op, waar door andere havens zoo bloeien. Wanneer iemiand geregeld de haven bezoekt, moet hij1 ook dezelfde rechten hebben en het zelfde geld betalen.' Men moet volgens spr. daar geen bekrompen opvattingen over hebben. De heer Versteeg meent, dat de ver gunning is ingetrokken, op verzoek van de kolenhandelaren. Hoewel hij deze men schen ook een stuk brood gunt, zullen zij bij concurrentie rekening moeten houden mét de prijzen. Spr. is er voor de mian zijn abonnement terug te geven. De heer Doeleman gelooft iniet dat adres sant, door hem» f 40 meer te laten betalen, minder konkurenzfahig zou zijn als de kolenhandelaren hier ter stede. Om' dhr. Li. een bizonder voordeel te geven vin it hij niet goed. De voorzitter merkt op, dat dr. van der Kwiast den. raad geen compliment heeft gemaakt door te spreken van be krompen standpunt. Hier gebeurt hetzelf de als in groote havens, zooals Rotter- dami b.v., waar voor vaste diensten en voor de beurtschepen een gematigd tarief geldt. Hetgeen adressant wil is in abso- luten strijd met ,art. 3 der verordening op het havengeld. Spr. ontraadt het om, het voorstel af te wijzen. In stemming ge bracht wordt het voorstel van B. en W., om' afwijzend op het verzoek van adres sant te beschikken, aangenomen met 11 tegen. 2 stemmen, die der heeren de Broe kert en van der Kwast. bezorgd. Het fijne profiel van haar gelaat de, teerheid van haar huid, de slankheid en zachtheid van hare handen duidden niet op de sterke zenuwen en onverzettelijke wilskracht, die haar jaren achtereen met succes door een leven van misdaad had den geleid. Slechts hare gloeiende oogen hielden een waarschuwing in zich voor degenen die daarin keken, wanneer haar misdadige ziel zonder belemmering daar uit keek. Als Lady Blyth ze had kunnen zien, zooals ze op dit oogenblik waren, dan zou ze terugschrokken zijn voor de namélooze wreedheid en de dreigende sluwheid, die er uitstraalden. Clara, die hare handen machteloos op Ihet dek terug had laten vallen, zag in haar rusteloos heen en tweer wandelende stief zuster slechts de knappe, bekoorlijke vrouw, die ze haar geheele leven had be- bewonderd, verafgood en vertrouwd. fWlelk een overvloed van glanzend, kastanjebruin haar bezat Joan Itoch. Toen deze zich ontwendde, had haar gelaat het masker van "kalmte en zacht heid weer aangenomen. Gedurende eenige ©ogenblikken kwam het wanhopigo zwakke meisje in de ver leiding, haar geheele hart voor haar zuster bloot te leggen, om' haar te vertellen, dat ze zonder Malcolm, King niet zou kunnen Ter tafel komt het concept-besluit van het heffingspercentage der plaatselijke in komstenbelasting, vergezeld van een mem. van toelichting. Uit deze toelichting blijkt, dat het percentage, indien de gemeente voor geen extra-uitgaven zou komen te staan, van 2,8 op 2,7 gebracht zou kunnen worden. B. en W. achten dat echter niet raadzaam' tot die verlaging over te gaan, omdat de gemeentebegrooting belast wordt mét verschillende nieuwe uitgaven. Zij1 stellen dan ook voor het percentage te laten op 2,8 zoodat de opbrengst ge raamd wordt op f 61000, welk meerder bedrag wel noodig zal zijn voor de kos ten van rente en aflossing van a. de lea ning voor de te maken brug buiten de Zuidhavenpoort en b. de gelden noodig voor het verhoogen van den Westhaven- dijk. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt dit voorstel aanvaard. Bij de wijziging der Algemeene Politie verordening wijst de heer Lunenberg, op een z.i. niet duidelijke redactie van een der wijzigingen. De redactie van den heer Lunenberg wordt overgenomen. De andere wijzigingen worden daarop besproken en wel speciaal het maximum gewicht der bruggen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged Staten stellen B. en Wl voor het 3e gedeelte van het in Maart genomen be sluit tot leening van gelden voor de nieu we brug te wijzigen en te "lezen als volgt: de totale kosten groot f 30900 te vindeo uit de opbrengst eener aan te gane geld- leening van ten hoogste 5 o/o 's jaars, af te lossen in 40 jaar. Niemand heeft hier tegen bezwaren. Een perceel weiland in den Westhoek wordt voor den nog loopenden pachtter- cnijn gegund aan T. den Boer voor f 176,97, Van den gemeente-bouwmeester is een schrijven ingekomen inzake het maken van een voetbrug bij de buiten gebruikstelling v,an de groote brug buiten de Zuidha ven - poort. Met de mogelijkheid om met sche lpen door dat deel der héven te varen is bij 't ontwerp voor de voetbrug rekening gehouden. Over deze kwestie was een adres bij het gemeentebestuur ingekomen, maar voor dat dit adres het gemeente bestuur bereikte, had de kwestie reeds de aandacht van B. en W. Voor een begrootingswijziging benoemt de voorzitter een commissie van onder zoek, terwijl de raad voor eenige oogen- blikken wordt geschorst. Bij heropening, adviseert de rapporteur dier commissie, dhr. Lunenberg, tot goedkeuring (dezer wij zigingen, waartoe conform' besloten wordt. Tot leden der söhattingscommissie wor den gekozen de heeren L. Quant, A. Tim merman Cz., H. van Dijke en L. Koopman Cz. De heer J. A. Legemaat had bericht gezonden dat hij voor deze functie niet meer in aanmerking wenschte te komen. Bij de rondvraag herinnert dr. v. d- .ïwast aan de verlichting der haven, die nog niet tot een oplossing is gekomen. Spr. beveelt verlichting aan met persgas, terwijl schepen die van de verlichting gebruik maken b.v. f 1 retributie zouden kunnen betalen. De voorzitter merkt op, dat de eigenaar Van het havenlicht de Provincie is; met de' commissie voor de verlichting etc. is geconfereerd en van de resultaten is aan den raad mededeeling gedaan. De raad heeft toen de voorstellen verworpen. De heer de Broekert komt op deze kwestie later nog wel eens terug. Een andere weg is z.i. wel te vinden. De heer Panny meent, diat deze zaak 'toch niet zoo urgent is, als wel wordt voorgesteld, want op de algemeene ver gadering van Sc-huttevaer is ze niet eens besproken, terwijl op de agenda alle mo gelijke havenkwesties waren vermeld. De heer Catshoek is het met deze voor stelling niet eens. Spr. zal afwachten welk voorstel de heer de Broekert zal indie nen. Verder merkt spr. op, dat bij het voorstel tot storting van de eerste 10 voor het garantiefonds voor de waterlei ding geen rapport was overgelegd, waarin werd medegedeeld, diat de tarieven eenijgs- zins afijn verhoogd. Hiertegen is men, zegt wethouder Koop man, ook in de raden van de andere ge" meenten opgekomen. Van een verhooging van tarieven was den raad niets bekend. De heer Doeleman herinnert aan het eenmaal door dezen raad genomen be sluit, dat van geen tariefsverhooging sprake zou zijn zonder voorkennis van den raad. Dat besluit blijft van kracht, zegt de voorzitter, die daarop de vergaderingl sluit. leven en haar te vertellen alles te doen wat in haar vermogen was, om hem te redden van zijn onbekende vervolgers en omi hem te ontlasten van de vreeselijk© beschuldiging!, die tegen hem was inge bracht. Doch zij bedwong zich. Half bui ten bewustzijn mompelde ze dat ze hem zelf moest redden en uitgeput, met ge sloten 'Oogen viel ze op haar kussen terug. Anmi meisje. Ze besefte hiet hoe ver schrikkelijk het voor haar zou zijn, in dien pp dat oogenblik de geheele waar heid werd onthuld. Als het haar mogelijk ware geweest, op het knappe gelaat van Joan Tempest de geheele geschiedenis van haar (misdadig leven te lezen indien ze had geweten, dat die vrouw, haar stief zuster en voogdes, een gewetenlooze ln- breekster was, het beruchte hoofd van de Hatton bende en vooral, als ze geweten had welke misdaden, erger dan inbraken Joan 'had begaan en dat zij de hand had in alle tegenspoeden, die Maldolm King troffen dan zouden, tengevolge van deze vreeselijke onthullingen, hare zwakke krachten haar zeker hebben begeven en zou haar gebroken, wanhopig hart heoben opgehouden te slaan. (Wordt vorv&Igkij)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5