10, Zierikzeesche Nieuwsbode WitteSter I Hijgt gij ABDUSÏROOP bij kt trappenklimmen B IJ VOEGSEL BINNENLAND. pict. jjocïicïtssts Pruimtabak cent S^Ü-iscte ■Geste memode behoorande bl] da van Vrijdag 6 Mei 1927, no. 11539. DE ZIEKTEWET. De heeren H. Neuteboom' en J. F. Kuyer, resp. voorzitter en secretaris van het Ned. Verbond van Ziekenkassen, hebben een onderhoud gehad met den minister van ar beid, handel en nijverheid. Zij bepleitten daarbij de eventueele wijziging en in wer- kingtreding "der Ziektewet, een gelijke kans voor de bijzondere kassen met de overige organen welke voor de uitvoering in aanmerking komen. Aangedrongen werd op een zoodanige regeling voor bedrijfsverenigingen en personeel-kassen, dat voor uittredende ar beiders de gekweekte reserves kunnen worden overgeschreven naar de bijzondere kas vvaar de betrokkene zich aanmeldt. Inzake den duur der uitkeering werd aanbevolen, inplaats van het bepaalde bij art. 38 van de wet-Talma, de regeling, zooals die bij vele kassen reeds met suc ces is toegepast, n.l. 26 weken volle, 26 weken halve en 52 weken een vierde uitkeering voor eenzelfde ziekte-oorzaak. Deze regeling heeft dit voor, dat het ge zin zich geleidelijk aanpast en de uitkee ring krachtens de Invaliditeitswet beter tot haar recht komt. De minister zeide in zijn antwoord, dat hij1 met groote belangstelling kennis had genomen van het gesprokene en dat dit, zoowel -als de gestelde vragen, ernstig zou worden overwogen. Verder sprak hij de verwiachting uit, dat het wetsontwerp binnen zeer afzienbaren tijd bij de Twee de Kamer zal worden ingediend. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Versohenen is de M- v. A. inzake het wetsontwerp tot vorming van een depar tement van Defensie door samenvoeging van Oorlog en Marine. Een deel daarvan is gewijd aan het betoog dat in deze sa menvoeging geen voorbode gezien mag worden van een splitsing der marine, ook al is in voorbereiding een wijziging van het tot dusver bestaande verband tussohen de vloot in Indië en in het moederland. VOOROEFENING EN VERKORTING DIENSTTIJD. In een ingediend wetsontwerp tot wij ziging van de Dienstplichtwet wordt o.a. voorgesteld 'de oefeningen tot verwer ving van het bewijs van voorgeoefendheid ook toegankelijk te stellen voor anderen dan dienstplichtigen. De verkorting van diensttijd op grond van een bewijs van voorgeoéfendheid wordt igebracht van 4 maanden op 3 maanden, daar de tot dus ver verkregen resultaten de verkorting toet 4 maanden niet wettigen. Gemasnteraadsvargadaring van Zierikzee, gehouden op Diasdag 3 Mei 1927, des namiddags 2 uur. Voorzitter, de burgemeester, mr. A. J. R Fokker van Crayesteyn van Rengers- kerke. Alle leden aanwezig. Aangeboden wordt am het verslag betreffende den toestand der gemeente over 1926, evenals het ver slag omtrent het oud-archief over dat jaar. In het afgeloopen jaar is bijeenge bracht een beschrijving wat aangaande de ambachtsheerlijkheid der Vier Bannen van Duivelend in het bijzonder en betreffende Duivelend in het algemeen in het o.ud- archief te vinden was. De gemeente-bouwmeester bericht dat de werkvoorziening der werkloozen waar mede 7 Jan. begonnen werd, den 19en Maart is geëindigd; aan werkloon werd f 2578,435 uitgekeerd. Van den heer L. Quant is een verzoek ingekomen om in de politieverordening oip te nemen: het is verboden dat op Zon- dagen omgeroepen worden alle publieke vermakelijkheden, welke plaats zullen heb ben, zooals dansen, voetbal, bioscopen etc., hetwelk rustverstorend werkt en den rustdag ontheiligt. De voorzitter deelt mede, dat de oto- roeper hem verzekerd heeft, dat voor bioscopen nooit is uitgeroepen, voor dan sen slechts eenmaal en voor voetbal al leen wanneer tengevolge van de weers gesteldheid de match niet kon doorgaan. De heer Quant betoogt, dat vorige Zon dag nog omgeroepen is voor een tweetal dansgelegenheden. De heer Doeleman kan met het verzoek van den heer Quant medegaan. Spr. acht het niet noodig, terwijl het omroepen voor voetbalwedstrijden vervangen kan worden bij onderlinge afspraak door publicatie voor een winkelraam. De heer Versteeg herinnert eraan, dat indertijd dhr. Quant de toezegging heeft gekregen dat het omroepen niet meer onder kerktijd zou plaats hebben. Spr. merkt op, dat de voorsteller tegen het schijfschieten op Zondag blijkbaar geen bezwaar heeft. Jilllllflllllllllllllllllllilllllll tllllllll!lllll||||||||!||| - op z.ijn keurig pakje Geen wondep het is gewa&schen met SM De voorzitter geeft den raad geen prin cipieel debat te beginnen, maar de zaak te renvoyeeren naar de commissie voor de strafverordeningen, waartoe conform woirdt besloten. Het jaarverslag van den keuringsdienst wordt daarna aangeboden. De uitgaven voor de drie aangesloten gemeenten heb ben' f4128 'bedragen. De gascomimissie bericht dat de kwestie over het toelaten van raadsleden, behalve de leden der gascommissie op de gas fabriek, nog niet definitief is geregeld, doch dat zulks naderhand zal geschieden. Wethouder Timmerman dringt op, spoed aan, omdat de leden de nieuwe oven, wan neer die komt, wel eens zullen willen be zichtigen. De heer Fanny is van oordeel, dat wanneer een raadslid een gemeentebedrijf wil gaan bezichtigen, hij eenvoudig een schriftelijke vergunning vraagt aan den burgemeester om op een bepaalden dag een zeker bedrijf te kannen bezichtigen. De heer de Broekert vraagt, welke be zwaren er tegen bestaan om ieder ge meentebedrijf te kunnen bezichtigen? De voorzitter herinnert er -aan dat het in andere plaatsen precies zoo geregeld is. De leden van den raad hebben op de bedrijven niets te maken als ze niet in een commissie voor een zeker bedrijf zit ting hebben. Het is verboden om alle ge leuter te voorkomen. Die geen -recht heeft komt niet op het bedrijf. De voorzitter zegt toe deze kwestie vóór den bouw van den nieuwen oven in de gescommissie ter sprake te zullen bren gen. W&t nu -geldt is volgens de vastge stelde instructie. Drvan der Kwast is van meening, dat wanneer een dergelijke vergunning niet wordt verleend, een raadslid in de uit oefening zijn-er functie wordt tegenge werkt. Weth. Koopmdn is het eens met den voorzitter. Hij acht het uit den booze dat iedereen maar op de bedrijven wordt toegelaten. De heer Fanny meent, dat 'wanneer ieder raadslid op een gemeentelijk bedrijf wordt toegelaten, men straks op de secretarie komt -rondloopen of in de scholen gaat kijken. Hij keurt het systeem', dat men hier blijkbaar wil invoeren, af. De voorzitter stelt voor deze kwestie in handen te stellen van de gascommissie om dan in de eerstvolgende raadszitting met een definitief voorstel te komen. De heer Catshoek meent, dat hier een bespottelijke voorstelling van deze zaak gegeven wordt. In verschillende raden is deze kwestie aan de orde gekomen. Het is een hiaat in ide Gemeentewet, dat raads leden door een Directeur van een ge meentebedrijf geweigerd kunnen worden ömi op zeker bedrijf te komen kijken. Vol gens spr. moeten de raadsleden, zich op de hoogte kunnen stellen van hetgeen op ze ker gemeentebedrijf plaats vindt, zoodat ze niet alles wijs gemaakt kunnen worden. De gascommissie heeft met een vo.oTstel als hier aanhangig niets te maken. De heer Guinée merkt op, dat de gas commissie er niet tegen is, maar het reglement en de instructie van den onder directeur laat het op het oogenblik niet toe. Eerst zou dan de instructie gewijzigd moeten worden. Komt nu de gascommissie met een voorstel dan kan het reglement herzien worden. 'Weth. Koopman betoogt, dat het niet aangaat, dat de Taad gaat voorschrijven. Een dergelijk besluit moet van de gas commissie uitgaan en daarna 'in B. en W. ter sprake komen. De heer Lunenberg mie ent dat de in structiewijziging niet voorgaat; de raad is iouverein. Het prae-advies staat er buiten. De heer Doeleman zegt, dat dit voor stel niet urgent is. Het is goed dat de gascommissie -de zaak nog eens over weegt en dan in de volgenue zitting met een voorstel komt. Het kan z.i. niet in deze zitting vastgesteld worden. Dat is ook het idéé, zegt de voorzitter. Voor de raad een dergelijk besluit neemt is het gewensoht eerst het pro en contra behoorlijk te bezien. De heer Catshoek neemt er genoegen m'ede, wanneer de gascommissie het plan heeft art. 15 van het reglement te wij zigen. De discussies worden daarover ge sloten. Aan J. J. Wiltenburg en L. de Jonge, wordt een gedeelte van het vroon achter hunne in aanbouw zijnde woningen in het Vrije afgestaan tegen den prijs van f 10i De rekening van den keuringsdienst 1926, in totaal aanwijzend f 8308,89, wordt vastgesteld. Zierikzee betaalt daaraan f 3067,19 Noordgouwe f 284,21 en Ke-rk- wervp f 7,49. par tiaslf ons OVERTREFT ALLE ANDERE -SMAAK-nSTEVSQHEBP Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. om1 aan J. J. Wiltenburg voor de door hem gedurende het eerste kwar taal bewezen diensten als hulpbode en als tijdelijk ambtenaar der plaatselijke be lastingen een gratificatie toe te kennen, berekend naar f 800 per jaar.alzoo een bedrag van f 200. Genoemde function- nairis was op 1 April in functie getreden. Hij heeft deze betrekking gedurende het eerste kwartaal onverplicht waargenomen zonder daarvoor eenige vergoeding te ge nieten. De heer Versteeg heeft tegen de grati ficatie op zich zelf geen bezwaar, maar spr. wijst er op dat B. en W'. die tot deze benoeming bevoegd zijn, alsook tot de benoeming van den opzichter der begraaf plaats, zich den schijn geven niet onpar tijdig te zijn. De heer de Broekert beschouwt de ge vraagde som1 niet als gratificatie, maar als het volle pond. B. en W. zijn z.i. wel wat al te royaal en daarom stelt hij voor f 75 gratificatie te geven, i. p. v. f 200. De voorzitter zou het zeer betreuren, als de Taad van zienswijze veranderde in deze zaak. De hulpbode heeft in zijn func tie hetzelfde werk gedaan wat de vroe gere vaste bode gedaan heeft. Vooral in het eerste kwartaal waren de - werkzaam heden vele. N.u al dat werk goed is ge daan, gaat het volgens den voorzitter niet aan den man een jodenfooi te geven. De heer Fanny vindt het jammer dat deze kwestie hier besproken wordt. Was de hulpbode met 1 Jan aangesteld, dan had men hetzelfde bedrag moeten geven. Dat zulks niet is gebeurd, zegt de voor zitter, staat in verband met de bepalin gen van de Pensioenwet. W'eth. Koopman wijst er op, dat er gesproken is van partijdigheid t. a. v. de benoeming van den opzichter der begraaf plaats. Dat verwijt aanvaardt spr. niet. De beste sollicitant is benoemd. In stemming gebracht wordt het voorstel de Broekert verworpen met 11—2 stemmen, die van de heeren Quant en de Broekert. Thans komt ter tafel het voorstel van B. en W'. om het verlof van den heer H. H. Prakke, directeur .der gasfabriek, nog, met twee maanden te verlengen. De heer de Broekert informeert of er in de instructie van dezen functionaris iets voorkomt betreffende salaris bij ver lof. Spr. vindt het erg dat de noodlij dende gasfabriek iedere week f 100 moet geven voot salaris, omdat men moet wach ten op de uitspraak van den Pensioenraad- De heer Doeleman protesteert tegen de uitlating noodlijdende gasfabriek; derge lijke uitdrukkingen moeten achterwege blijven. 'De voorzitter vindt het eveneens erg, dat men zoo lang moet wachten. Noch van den Pensioenraad, noeh van den di recteur is iets gehoord. Wel gaan er allerlei verhalen, maar officieel is niets bekend. Het is spr.'s opinie dat dit het laatste verlof moet zijn dat aan den heer Prakke gegeven wordt. Is er over twee maanden nog geen bericht, dan dient deze zaak definitief te worden geregeld. De heer de Broekert herhaalt zijn vraag, of in de instructie van den directeur iets staat over diens salaris bij verlof? Daar staat niets van in, repliceert de voorzitter. De heer de Broekert meent, dat de gas- direöteur miet 2/a van zijn salaris tevreden kon zijn. Spr. voorziet dat straks de waar nemend directeur met een verzoek komt voor gratificatie wegens waarneming van de betrekking van directeur. De voorzitter: De raad is niet bevoegd vhn het bedoelde tractement iets af te doen. Dr. van der Kwast betoogt, dat de rechtstoestand van de rijksambtenaren is geregeld, die van de gemeente niet. Waar den directeur de vorige maal twee maan den ongevraagd verlof is verleend, gaat het volgens den heer Fanny niet aan hem vermindering van tractement te igevetn. Dat zou onbillijk en ongemotiveerd zijn. Dr. van der Kwast meent, dat men de feiten onder het oog moet zien. Er zal een beslissing genomen moeten worden, want twee maanden verlof zullen volgens spr. nog wel niet voldoende zijn. De heer Catshoek vraagt of het ongeval den heer Prakke overkomen, door de Rijksverzekeringsbank erkend is en of er uitkeering is verleend? Is dat het geval dan kan met die uitkeering het salaris worden verminderd. Dat weten we niet, antwoordt de voor zitter. Van den Pensioenraad hebben we niets definitiefs gehoord. Alleen is nog maals gevraagd hoe het ongeval zich heeft toegedragen. Daarvan is nogmaals proces verbaal opgemaakt. De voorz. beschouwt dit voorstel tot het verleenen van verlof, als het laatste. Wanneer men op 8 Juli nog even wijs is als nu, dan moet de raad een definitief besluit nemen, waarvoor een heel gemakkelijke oplossing bestaat. Weth. Koo,pnmn gelooft niet, dat de uitspraak van den Pensioenraad zoo lang op zich zal laten wachten. De discussies Om den haarbodem geheel vrij te maken en vrij te houden van de hinderlijke en den haaruitval bevorderende roos. is het de beste methode zoo nu en dan met de vingertoppen slechts een weinig Purol goed- in de hoofdhuid te wrijven. Hoofdhuid en haar ne men Purol snel in zich op, zoo dat er geen spoor van eenig vet in het haar achterblijftdit wordt alleen zachter en handelbaarder, en blijft daardoor onberispelijk zitten. Purol in Doozen 30. 60. Tube 80 cenf. Bi) Apoth. cn Drogisten. worden gesloten en het verlof verleend tot 8 Juli a.s Onder overlegging van een schrijven van de )Z,.L.M.., betreffende het maken van een fietsenbergplaats ten behoeve der leer lingen van den iandbouwhuishoudoursus en met bijvoeging van het hieromtrent inge wonnen advies van den gemeente-bouw meester, stellen B. en W. voor, om te besluiten een fietsenbergplaats op het ach- terrein van 9chool B. te bouwen. De' kos ten worden geraamd op f 400. De heer de Broekert vraagt, waarom1 deze uitgaaf weer ten laste der gemeente Zierikzee moet komen? Zierikzee heeft zich ten behoeve dezer school offers ge troost en spr. zou het billijk vinden, wan neer de ZIL.M. een bijdrage hiervoor af stond. Dr. van der Kwast betoogt, dat de bergplaats geheel ten nutte komt van de leerlingen van genoemden cursus, die bui ten deze gemeente wonen. Wellicht is de Z.L.M- bereid een kleine vergoeding te geven. De voorz. wijst de sprekers erop, dat zij de zaak niet aldus moeten beschouwen. Het bestaande fietsenhok is feitelijk te klein. Er bestaat kans dat het toch vergroot zaï moeten worden, wanneer het 7de leerjaar ingevoerd wordt. Wordt dat leerjaar in gevoerd, dan is de bèrgplaats zeker te klein, terwijl dan tevens de Z.L.M. de lo kalen dier school zal moeten ontruimen. Het zou op het oogenblik onbillijk zijn, de ZX..M. iets te vragen, omdat de ver andering ten bate van Zierikzee komt. Weth. Koopman zegt, dat de gemeente voor het gebruik der schoollokalen een fatsoenlijke huur krijgt. Het voorstel van B. en W. óm een fietsenbergplaats fe bouwen, wordt daarna z.h.s.-aangenomen. In behandeling komt nu punt 9 der agenda, n.l. het verzoek der gascommis sie osri te besluiten tot het aangaan van een geldleening van f 23,000 ten laste der gasfabriek wegens gedane uitbreiding in 1925 en 1926, in hoofdzaak het buizennet betreffend. Met verwijzing naar het ac countantsrapport, dat hierbij is gevoegd, stellen B. en W'. voor, een geldleening van f 23,000 aan te gaan tegen een rente van 5 o/o 's jaars, af te lossen in 23 jaar, het geen te mper gerechtvaardigd is, waar het hier een leening betreft voor buizen, die langen tijd medegaan. (De gascommis sie had voorgesteld deze leening in 10 jaar af te lossen). De heer Catshoek vraagt of het accoun tantsrapport ook ter sprake wordt ge bracht? De voorzitter zegt van niet, daar het rapport een heel andere strekking heeft dan het aanhangig voorstel, dat eenvoudig een gevo g is van het voorstel door de vorige gascommissie gedaan in Februari 1926. Het betreft uitgaven, die reeds ge daan zijn, zonder dat daarvoor gelden zijn gevoteerd. Door accountants is de zaak onderzocht en daarbij is gebleken, dat in elk geval die f 23000 moeten worden ge geven. Deze regeling heeft niets te rnn- ken met alle mogelijke andere kwesties, die hier bij gehaald kunnen worden. De behandeling van het rapport staat ook niet op de agenda. Het betreft hier alleen een financieele regeling. De heer Catshoek merkt op, dat in het rapport sprake is van de genoemde f123,000, en spr. acht het daarom- Wel wen- schelijk dat het rapport ook besproken wordt. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen het op de agenda te zetten. De heer de Broekert vraagt af de gas commissie, gezien de cijfers in het rap port genoemd, het niet beter acht een oven i. p. v. 2 te nemen Het besluit is reeds uitgevoerd, zegt de voorzitter, die verder mededeelt, dat ook het contract daarvoor geteekend is Aan den heer Blokhuis is deze vraag ook gedaan, maar deze ontraadde zulks be slist. De voorzitter zegt toe het rapport in de eerstvolgende vergadering na de verkiezing te behandelen; wellicht dat men zich dan minder warm maakt en minder hatelijkheden worden gedebiteerd. De heer Dpeleman wil zich voor deze zaak graag warm' maken. De discussies worden hierop over dit punt beëindigd In een eind dezer maand te houden ver gadering komt dus het rapport ter sprake. (Slot volgt). kjbchtzaken. DE FILM POTEMKIN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft doordat er slijm op Uw borst vastzit waardoor Uw ademhaling bemoeilijkt wordt? Doe, wat duizenden vóór U deden: zuiver Uw borst van de benauwende slijm met de onvolprezen die door zijn slijmoplossen- de en krachtige, werking Uw ademhaling zal ver beteren. Onvolprezen bij verouderde verkoudheid, kortademigheid, kinkhoest. Overal verkrijgt», in koker a f 1.50, f2.75, f4.50 De groote flacons zifn yoordeeJiger arrest gewezen in de zaak tegen vijf be stuursleden v,an de* te Vlissingen opgerich te vereeniging Art. 188 der gemeentewet, welke vereeniging opgericht was met het •doèl de film Potemkm, waarvan de open bare vertooning door den burgemeester van Vlissingen was verboden, in besloten kring te doen vertoonen. De rechtbank te (Middelburg had ieder der bestuursleden veroordeeld tot 40 gulden boete. Het Hof heeft thans dit vonnis bevestigd. DE OVERVAL TE OVERSCHIE. In hooger beroep is voor 't Haagsche Gerechtshof behancield de zaak tegen den 19-jarigen lossen werkman J. V., die bij vonnis van de Rotterdamsêhe rechtbank van 1 Maart is veroordeeld tot 12 jaar gev.str;, zulks in verband met den in den nacht van 16 op 17 Mei van het vo rige jaar gepleegden overval op de boer derij van ae gebroeders Hoogerbrugge te Oversc'hie. Men zal zich herinneren, dat in den bewusten nacht in die boerderij is ingebroken, waarbij revolverschoten ge lost werden op de bewoners. Een van de gebroeders Hoogerbrugge in aan de ge volgen van de door hem' bekomen ver wondingen overleden. Verdachte volhard de bij zijn in eerste instantie aangenomen houding. Hij gaf toe, in den genoemden nacht op de boerderij te zijn geweest, echter niet alleen, maar met iemdhd an ders. Verdachte ontkende, dat hij gescho ten zou hebben. De adv.-gen. meende, dat de nieuwe behandeling al heel weinig nieuw licht op de zaak heeft geworpen. Hij achtte de bewijsconstructie van de rechtbank vo.komen ardoende. De aanvan kelijk aoor den verdachte afgelegde vol ledige bekentenis klopt geheel met de feiten en met de bevindingen van d& po litie-ambtenaren. Het lijdt geen twijtel, of het heele verhaal dat de verdachte la ter gedaan heeft, is verzonnen. Spr. schetste verdachte als een patha- logischen leugenaar, die een onweerstaan bare neiging heeft tot fantaseeren. Bios» coop bezoek en het lezen van schendlec- tuur als detective-romans, waarmee tegen woordig de jeugd wordt vergiftigd, heeft verdachte tot deze daad gebracht. Spr. betwijfelde of de opgelegde straf wel in overeenstemming is met den ernst van het feit. Verdachte, die buitengewoon ge vaarlijk is, zal lange jaren uit de maat schappij verwijderd moeten worden. .Mis schien kan hij in dien tijd tot bezinning komen. Eisc'h 15 jaar gev.sjr.. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK- De behandeling van de Culemborgsche moordzaak voor de TielsChe rechtbank is thans vastgesteld op Maandag 15 Mei a.s. Er zijn 33 getuigen gedagvaard Als beklaagden zullen terechtstaan Jan Vroege en Claas Sweeris, wien volgens de dagvaarding ten laste wordt geiegd, dat zij omstreeks 23 Dec. 1923 te Culem- borg opzettelijk en met voorbedachten rade Thomas en Gerrigje van Wiggen, na eerst hun woning te zijn binnengedron gen, van het leven heboen berooid door hen met ééh of meer harde voorwerpen verschillende slagen, stooten en smeüem op hun hoofden toe te brengen, tenge volge waarvan de getroffenen de man spoedig, de vrouw wat later zijn over leden. VERDUISTERING. De miajoor der militaire administratie die in verband met verduisteringen te Gouda op last van den officier van ju- titie te Utrecht in het Huis van Bewaring daar ter stede was opgesloten, waarna zijn gevangenhouding door de Utrechtsche rechtbank was bevolen, is thans ter be schikking van de militaire autoriteiten gesteld. De officier van justitie te Utrecht heeft den majoor n.l. medegedeeld, aat zijnerzijds de zaak niet verder wordt ver volgd, aangezien de officier de rechtbank onbevoegd acht tot behandeling dezer zaak. De majoor is van het Huis van Be waring te Utrecht, naar dat te 's-Graven hage overgebracht, zoodat als gevolg hier van de majoor voor het Hoog Militair Gerechtshof zal moeten terechtstaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5