IZEELAND's ROEM ROOMBOTER abonnement: Vrijdag 6 Mei 1927. zierikzeesche courant. advertentien EERSTEBLAD. buitenland.' binnenland. Uit Stad en Provincie. Dr. C. E. LIESKER, SMAAKT ALS EN.IS EVEN VOEDZAAM. Doorzitten Prjja per 3 maanden f 1,50, franco per pont 1,80. Voor het buitenland por jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche wNieuwsbode 83ste JAARGANG. - No. 11539. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ults -RedicUur M. J KOSTEN. van 18 regels 60 ot»., ran 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gevonden voorwerpen Een kinder-handtaschje met inhoud, een dames-handtasch met inhoud, een geldstuk, een portemonnaie met geld, een zakspi egeltje met kam, een haarkam, een rijwiel-belastingplaatje, een mesje, een zak, inh. gedragen kleeren en ge reedschappen, een schijnwerper van een auto-lantaarn, sleutels. De Commissaris yan Politie: R. P. BRONS. Algemeen Overzicht. DE VARVEREENIGINGSWET IN HET ENG. LAGERHUIS. Bij de voortzetting der debatten over de vakvereenigingswet in het Eng. Lager huis heeft Snow den, de arbeidensafge- vaardigde, toegegeven dat de algemeene staking nimmer effectief zou zijn als een industrieel wapen. Spr. wees erop, dat hij' in zijn heele openbare leven een middel heeft voorgedaan, waardoor geschillen In de industrie zouden kunnen worden geregeld, zonder dat het bedrijf ontwricht wordt. Daarom trotseerde hij deze wet, wiaarvan de indiening de positie van man nen als spr. zelf uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk maakt. Ik weet, zoo besloot Snowden, dat het nutteloos is, een be roep op het Huis te doen. Het ontwerp zal worden aangenomen en wet worden, maar het zal het' land veel meer kosten dan de algemeene staking. Lloyd George, de liberale leider, zeo.de, dat de vakvereenigingswet ongetwijfeld verbetering en opheldering eischt, miaar spaVs bezwaar is, dat dit ontwerp geen oude onduidelijkheden opheldert, en er nieuwe bij schept Maar hij verklaarde: „Ik' bestrijd -deze wet niet enkel op gronden van redactie of omdat eenige bepalingen onbillijk of onrechtvaardig zijn. Ik doe dit, omdat het in dit stadium! nu wij hard vechten om ons bedrijfsleven te herstellen, nu het volledig herstel af hangt van den goeden wil en de samen werking tusschen patroons en werklieden, buitengewoon onverstandig is, een tarten de en uitdagende wet, als deze is, in te dienen". De belangstelling voor 't debat was enorm!. De tribunes waren stampvol. De motie der arbeiderspartij tot verwerping van de wet werd met groote meerder heid verworpen, waarna het wetsontwerp in tweede lezing werd aangenomen. Don derdag gaat het Lagerhuis in comité- generaal. Niet minder dan 200 amende menten zijn ingediend. HET ZEVENDE LEERJAAR. Blijkens het V.V. dei Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der L.O|.-wet en tot wijziging van artikel 3 der Leer plichtwet achtten vele leden het bij deze ontwerpen bepaalde ten eenenmale onvol doende. Zij' m een dien, dat er thans ge en ernstig bezwaar meer bestaat tegen on verwijlde invoering v(an den 7-jarigen leer plicht. Deze leden spraken dan ook de hoop uit, dat de minister bereid zou zijn alsnog het wetsontwerp in dien geest te wijzigen. Mocht de minister daartoe niet bereid blijken, dan wensehen sommigen reeds nu te verklaren, dat zij niet zou den nalaten te trachten door amiendeering van het wetsontwerp invoering van den 7-jarigen leerplicht te verkrijgen. Andere leden zouden gaarne van de regeering vernemen of er, gelet op 's Lands finan ciën, inderdaad overwegende bezwaren bestaan legen invoering reeds nu van den 7-jarigen leerplicht, en welk standpunt de regeering zal innemen, indien door amen deering der wetsontwerpen getracht zal worden herstel van dezen leerplicht op een vroegeren 'diatuml dan 1 Januari 1930 te verkrijgen. Gevraagd werd, of de re- geering bereid is de invoering daarvan op 1 September 1928 te stellen. Weer andere leden verzetten zich tegen den. aandrang tot vervroegde invoering van de 7-jarige leerverplichting. De financieel» bezwaren tegen een vervroegde invoe ring van den 7-jarigen leerplicht achtten zij gegrond. ZIERIKZEE. Benoemd met ingang van 1 Mei tot procuratiehouder der R. Koole Zoon's Bank, de heetr C. v. d. Vliet A.Cz. HA AfM STEDE. De voordracht voor hoofd der openbare lagere school, vacature dhr. C. J. Reisinger, bestaat uit de heeren h. A. de Keijzer te Giessendam, M. J. van 't Hof te Haamstede en J. Hartman te Nieuwenhoven. MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 12 MEI a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 9-12,45 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. LANDBOUW Ell VKKTEJ5LT. ZIERIKZEE. Blijkens achterstaande ad vertentie wordt alhier op Dinsdag 17 Mei a.s„ 's middags 5% uur (nieuwe tijd) eene keuring van melk- en fokvee gehou den op het Zeiketerrein. Ingezonden kun nen worden zoowel ingeschreven als niet- ingeschreven dieren. Voor de navolgende rubrieken zijn prijzen 'beschikbaar gesteld: Stierenniet ingeschreven, onverschillig van welken leeftijd, een prijs van f 5. Koeien: 1. Koeien, die 1 miaal gekalfd hebben, le ptrv f 5; 2e pr f 2,50 ;2- Koeien die 2 maal gekalfd hebben, le pr. f 5; 2e ipr. f 2,50; 3. Koeien die 3 smaal ge kalfd hebben, le pr. f 5; 2e pir; f 2,50; 4. iKoeien die 4 maal gekalfd hebben, le ip(.f. f 5; ,2e pfn. f 5^5.05. 'Andere Kjoeien, le pr. f 5; 2e pa*. f 2,50; 6. Vee da(t nog niet gekalfd heeft; 11/2-jarige vaar zen, le pirs f 5; 2e pïh f 2,50; jarige vaar zen, le pij. f 2,50; 2e jpjrf., f 1. Bovendien w'orden een aantal medaille's beschikbaar gesteld, benevens gratis dekbewijzen. Gaarne vestigen wij' de aandacht van veehouders en belangstellenden op deze keuring, waar gratis kan worden ingezon den en het vee op deskundige wijze wordt besiproken. Opk een bezoek aan deze keu ring, die geheel vrij is, kan als zeer leer zaam1 worden aanbevolen. OUD-VOSSEMEER. Naar ons werd verzekerd gaat de verkoop van melk op bijzondere voorwaarden, zoowel hier als elders uit het eiland, door en wel door coöperatief optreden der melkver- koopers. Een aantal, ook aangeslotenen, kunnen evenwel niet onmiddellijk aan levering voldoen, omdat zij door contract nog tot een volgend jaar aan een fabriek verbonden zijn. De auto-ritten zouden dezer dagen worden aanbesteed. De auto voor de Oud-Gastelsche fabriek blijft natuurlijk ook rijden. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol- Bij alle Drogisten. ONDERWIJS. OUD-VOSSEMEER. Geslaagd voor het examen ter verkrijging van het Rijks diploma voor hoefbeslag de heer W. Gebraad alhier, die te Bergen op Zoom daarvoor de opleiding ontving. AANBESTEDINGEN. OUD-VOSSEMEER. De uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een muziektent is, dat den laagsten in schrijver de Heer Maarten C. van Driel, dit werk is gegund. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Willige Langerak, cand. P. A. A- Klüsener te Zeist. De Dene- kamp', J. Kofker te 's-Heerenberg. Te Lexmond, A. Oskam te St.-A|nnaland. Aangenomen: Naar Breda, J. H. H. van Be'emi te Nieuw-Vennep. Bedankt: Voor Dirksland (toez.), J. Cn. W'. Kruishoop te Arnemuiden. Voor Hedel, S. C. Grosneveld te Leerdam1- Voor Geervliet (toez.), N. Luyendijk te NieuweTkerk a. d. IJssel. RENESSE. Benoemd tot stakman, dhr. O. v. d. Have. De kerkeraad te St.-Maartensdijk heeft besloten tot denhouw van een nieuw kerkgebouw, waarvan de kosten f 12,000 'zullen bedragen. Qeref. Kerk. Beroepen: Te Utrecht, D. van Dijk te Groningen. Te Ottoland, D. Brommer te Bruinisse-Oosterland (Z.). Te Hijlaard, cand. G. Tom1 te Hilversum. Te Nijver- dal, J. J. Bouwman .te Urk. Chr. Geref. Hork. Bedankt: Voor Delft, J. A. Riekel te Sliedrecht. Geref. Gem. Beroepen: Te Nieuw-Beijerland, A. de Blois te Dirksland. Bedankt: Voor Genemuiden, Joh. Vreug- denhil te Bruinisse. SPORT. ZIERIKZEE, 17 April. Wedvlucht der Pjo&t'duivenver. „Prins Hendrik" van Vil voorden (afst 87 K.M.) In de vlucht 118 duiven (oude). Wind W..Z.W. Gelost 8 uur: le pr. L. Tuinder; 2e, 3e en 9e, B. A. Plost; 4e, M. Schoonakker; 5e, P. Hille- brand; 6e, 11 en 2te, R. Eikema; 7e, J. v. d. Kasteele; 8e en 23e, W'. K. Schot C.Jz.10e en 15e, J. Luijendijk; 12e en 19e, H. P. Maijs; 13e, W. Pankow; 14e en 16e, W|. F. v. d. Ende; 17e, J. Boo- gert; 18e, Joh. W'illemse; 20e, J. Schot C.Jz.; 22e, S. P. Wijsman; 24e, J. Nies- kens. idem) 24 April van Gembloux (afstand 127 KM.) In de vlucht 90 oude duiven; Wipd N. Gelost 8,05 uur. le en 13e pr. J. Btaogerf, 2e en 3e, L. Tuinder; 4e en 17e, B'. A. Plost; 5e en lie, W|. F, v. d. Ende; 6e en 15e, L. den Dekker; 7e, M. Schoonakker; 8e en 10e, R. Eikema; 9e, 12 en 18e, H. Padmos; 17e, W. Pan kow; 16e. H. P. [Maijs. Idem 29 April van Jemelle (afstand 188 KM.) In de vlucht 78 stuks oude dui ven. Gelost 8 uur, Wind Z.O. le pir. J. Boogert; 2e. H. P. Maijs; 3e ,-en 6e, L. Tuinder; 4e. W. F. v. d. Ende; 5e en lie, R. Eikema; 7e. Joh. Willemse; 8e, Bi. A. Post; 9e. L. den Dekker; 10, M. CL v. d. Vliet; 12e en 13e, J. Luijendijk; 14e, 15e en 16e, M. Schoonakker. OUD-VOSMEER. Postduivenvereni ging „De Zwaluw". Wedvlucht uit Mons, afstand 125 K.M. G. Havermans le, 4e en 8e pr.C. Rombout 2e pr.; C. de Graaf 3e en 17e pr.J. Tholenaar 5e, 6e, 9e, 11e en 12e pr.G. Lindho-ut 7e en 10e pr.C de Wit 13e, 16e, 18e en 20e pr.M, Vermet 14e en 15e pr C. Boogaart 19e pr. INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoorc eljjkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezmden. Geachte Heer Redacteur In verband met de verbetering van den rijweg ZierikzeeBrouwershaven, zij het mij vergund het volgende onder de aandacht van uw lezers te brengen. Ik weet wel, dat het plan eenmaal is aangenomen en dat de voorbereidende maatregelen reeds zijn genomen, gezien het omhakken van de fraaie boomen, die wij zoo noode op ons eiland missen, doch men moet eerst de feiten zien om zijn conclusie te kunnen trekken. Als men van de Oude Tol af tot Schudde- beurs de slachtoffers ziet liggen, wordt men herinnerd aan de ramp te Borculo. Daar was het een natuurramp, die zijn werk verrichtte, doch hier gebeurt het door men8chenhanden en de ontwerpers van dit plan zullen zelf moeten consta- teeren, dat hier alle perken te buiten zijn gegaan. Een van de mooiste plekjes van ons eiland wordt hier door menschen- handen vernietigd, niet beseffende welke zorgen onze voorvaderen daaraan hebben besteed, dit gedeelte tot een lustoord te maken. Toen door de paaltjes werd duidelijk gemaakt, hoe of de weg komt te liggen, heb ik mij afgevraagd, en velen met mij, waar is die groote uitgaaf voor noodig Volgens mijn bescheiden mee ning was verbötering noodig, om de bestaande weg aan de eisohen van het snelverkeer tegemoet te laten komen. Door deze weg over zijn volle breedte te verharden en de groote bochten eenigs- zins te verbeteren, was aan den wensch van ons eilandbewoners voldaan. Met de helft van de geraamde kosten was deze weg in uitstekenden staat te Was het noodig zooveel grond te ont eigenen, wat voor vele belanghebbenden zeer onaangenaam is Neen 1 Is het niet treurig, dat zooveel prachtige boomen, die geen schade voor den landbouw op leveren, als slachtoffer moeten vallen Ik weet wel dat de voorstanders van dit groote plan mij zullen toevoegen, dat wij dit aanbod van de Provincie moesten aanvaarden, anders kregen wij niets; ons eiland is toch al zoo lang verstoken geweest van de Provincie, en zij zullen zeggenlaten wij nu de oogst binnen halen. Doch die dit zegt, voert geen goede politiek. Wat hebben wij hier niet zitten tobben met de water leiding, om die rendabel te maken? Electriciteit kan geen voortgang hebben, ook uit financieel oogpunt. Ook het dure veer, op Zijpe is voor ons een lastpost, waar toch zeker een gedeelte van het bedrag, dat thans besteed wordt voor den weg Zierikzee-Brouwershaven, De ouderwetsche u/aschdag be hoort thans gelukkig tot het ver leden, met al het moeilijke zware werk aan de waschkuip! Laat Rinso, het moderne zeep poeder U helpen. Het heerlijk vette sop weekt al het vuil los. Koop nog heden een pak! De Lever's Zeep Mij., Vlaardingen. Een product der Sunlight Zeep Fabrieken R309-23 aan het veer te Zijpe ten goede kan komen, zoowel de verbindingsweg Zzee Rene8seHaamstede (niet via Brouwers haven) kon hier zijn deel van krijgen, daar het fondsen zijn die uit de wegen belasting zullen worden genoten. Als nu de Provincie geen raad met de centen weet, dan kunnen die nuttig verdeeld, worden. En als de Provincie dan nog te slordig in de eenten zit, was het wenschelijk, dat de opcenten, die geheven worden, verminderd werden. Doch het schijnt, dat wij terugkeeren tot den tijd van Napoleon, die, als er een weg aangelegd moest worden tijdens zijn regeering, een liniaal nam en van begin tot het eindpunt van zijn wegplan een rechte streep trok, en het plan was gemaakt, linea recta. Doch het is wel eigenaardig, dat met de plannen van droogmaking der Zuiderzee nu al plannen in voorbereiding zijn, lom eenigszins af te wijken van lange rechte wegen, en bochten er in te maken voor de een zijdigheid. Ik weet wel dat wij hier die af standen niet hebben en dat is voor mij nog meer een reden om op te komen voor deze grootsche plannen om deze weg voor wereldverkeer dienstbaar te maken dat hier niet bestaat en nooit komt. De weg die ik mij had voorge steld, verhardden over de bestaande breedte was voor ons snelverkeer vol doende, want 't was een reden om met be perkte snelheid te rijden en ongelukken te voorkomen. Of is het soms de bedoeling wedstrijden te houden op dien nieuwen weg Dan pas zullen de onge lukken gebeuren. Ook moet ik er nog op wijzen welke ellende zoo'n nieuwe weg mee brengt zoo als hij nu komt te liggen, inverband met verzakkingen. Alles te saam gevat kom ik tot de conclusie, dat hier een onnoodig werk wordt gedaan en in verband met de hooge. kosten, velen heeft ontstemd, en men kan gerust zeggen, dat het nooit de wensch is geweest van ons eiland bewoners en ook niet van de gemeenten en polders, die er nu financiëel bij be trokken zijn. Het is wel opvallend* als het van 't Rijk of Provincie moet ge beuren, de kosten tot het onnoodige worden opgedreven, ofschoon alles roept om bezuiniging. Met dank voor de plaatsing, Zierikzee. M. K. KREPEL. YAN HEINDE EN VER. De Mexicaansche regeering heeft bekend gemaakt, dat Maandag 80 rebellen zijn gedood, toen in een viertal provin cies verscheiden benden werden uiteen gejaagd of uitgeroeid. Bekend is, dat een der benden deelnam aan den jongsten Volgens Chineesohe telegrammen uit Nanking is daar dezer dagen het sowjetstelsel voor de regeering óver de provincie Kiangsoe (waarvan Nanking de hoofdstad is) ingewijd door de be noeming van tien commissarissen 0. w. mej. Tsjeng Joe Hsien, de eerste vrou welijke advocaat van China, aan wie onlangs werd toegestaan voor de recht bank te Sjhanghai op te treden. Eenige dagen geleden heeft een lezing voor de universiteit te Constanti- nopel aan het licht gebracht, dat men vorig jaar zesmaal zooveel vergrijpen tegen eigen leven bij de Turksche vrouwen heeft geteld, als in vorige jaren. Daar het aantal gevallen bij de bij Wielrijden en een door de Zon verschroeide Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met 30-60-90 ct. PUROL PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Mei te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. D. A. Hoekstra, pred. te Uitwierda, Kleine Kerk. 10 ure, ds Waardenburg. 's Avonds zeven ure, ds. v. d. Linden, pred. te Wissenkerke (N.-Bev.) Luth. Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek te Dordrecht. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Burggraaf van Kalamazoo (N 0 or d-Am erik a) Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. mannen stationnair blijft, is de ver meerdering bij de vrouwen al bijster opvallend. De oorzaak hiervan wordt gezocht in de instelling der monogamie, waaraan de Turkschevrouwen, gewend met anderen te zamen één heer en meester te hebben, zich nog niet goed kunnen aanpassen. Het G. I. D. „De Pre,anger Bode" ont ving een telegram' uit Bandjermasin over een huiszoeking bij Chineezen in de afd. Samiarinda (Borneo). Er werden belang rijke stukken in beslag genomen, waarna eenige arrestaties volgden. Toen de arres tanten naar het 'politiebureau zouden wor den overgebracht, kwam de toegestroom de imienigte ïn verzet. De politie en de militairen werden van alle kanten aan gevallen. Er moest tenslotte van de wa pens gebruik gemlaakt worden. Twaalf Chinèezen werden neergelegd; verschei- denen zijn er gewond. r-i Reuter meldt dat tengevolge van de nieuwe doorbraken in het Misisissiippi- gebied een oppervlakte van 4000 vierk. mijlen onder water is- gekomen, in welk gebied talrijke kleine steden en doripen liggen, alsmede rijke katoen-, suiker- en olievelden. Het aantal dakloozen is tot 250,000 gestegen. Een ernstige influenza-epidemie op groote schaal woedt thans in het Bene- denstrooangebied van de Joekon (Alaska). Er is geen medische hulp dichterbij dan 4 a 500 K.M., te Nome. Bijna alle men- sc'hen zijh ziek, zij hebben naar Nom'e ge seind om toezending per vliegtuig van doktoren en medicamenten. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Het gevaarlijke wapen. Een bediende van de firma Albert Heijn, die Maandag' zijn nieuwe betrekking in het filiaal te 'Boxtel had ingenomen, had 's avonds bij het uitpakken van zijn koffer, het onge luk te vallen, waarbij een kleine revol ver, die hij volgens de „M. Ct.," bij' het uitpakken in de hand had, afging en de kogel in zijn hoofd trof. Door dfe be woners werd het schot niet gehoord en toén vond hem eerst den volgenden mor gen bewusteloos op zijn kamer liggen*.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1