Zierikzeesche Nieuwsbode Knagende pijnen Sanapirin-tabletten B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provincie. FËTUTL L E T O N. Een wanhopige keuze bdioorende bij d« van Woensdag 4 Mol 1927, no. 11538. RENESSE. Vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 30 April. Voor zitter de heer W. H. Scholder. burgem'. Aanwezig alle leden, behalve de heer N. G. Fnsol, die met kennisgeving door ziekte verhinderd was. De voorzitter heet vooral de heeren C. J. Kooman en ,M- de Roo welkom, wijl deze beide leden, na een ziekte hersteld, weer ter vergadering kon den verschijnen. Daar deze raadsvergade ring juist samenvalt met de verjaardag van Prinses Juliana, wordt op voorstel van den voorzitter besloten een telegram1 ttnet felicitatie te zenden, waarbij de heer de Roo opmerkte dit d.an als luxe-telegram te verzenden, hetgeen aller instemming wegdroeg. Door de nieuw opgerichte Te- lersvereeniging „Noord-Westelijk Schou wen", wordt het gebruik van een school lokaal gevraagd, waarin elke maand op den eersten Vrijdag een cursussavond zal worden gegeven, om de kennis der leden in fruit- en groenteteelt te vermeerderen. Wordt besloten een lokaal daarvoor be schikbaar te stellen. Uit het verslag der Commissi! van Toezicht op het on derwijs over den cursus in nuttige handwerken door de onderwijzeres, mej. E. Beziemer dezen winter gegeven, bleek dat dit on derwijs met succes is gegeven. Er is 102 uren les gegeven: a f 1 iper lesuur, waarvan door de cursisten f 17,75 aan schoolgeld is betaald geworden, zoodat een bedrag van( f 84,25 uit de gemeente kas zal bijbetaald woTden. Een verzoek van den heer J. W. Goemans om' een boek over de meekrapteelt af te staan aan een museum in den Haag wordt, na een toelichting van den heer Joh. Hoogenbopm, die dit ten sterkste ontraadde, niet inge in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proef buisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. werden we plotseling onaangenaam ver rast door de tijding, dat door enkelen on zer ingezetenen zou getracht worden te komen tot de oprichting eener bijzondere school. Het heeft geen zin hier momenteel verder op in te gaan. Ik heb gemeend dat het goed zou zijn, U eens duidelijk uiteen te laten zetten, dat onze school of zooals ze bij de wet genoemd wordt, de openbare Lagere School, is de school, voor ieder toegankelijk, die ver verheven is boven alles wat met den naam sektenschool kan worden betiteld. Dhr. J. Lamers is zoo bereidwillig aan dit verlangen te willen voldoen. Vergadering ik open deze bijeen komst, en geef hierbij het woord ,aan den geachten spreker over". Dhr. Lamers begint zijn rede met een uiteenzetting van het totstandkomen der onderwijswet 1920, waarbij de gelijkstel ling tusschen openbare en bijzondere scho len een feit werd. Er was recht gedaan, niemand had meer te klagen. Doch nu begon het eerst goed. Overal, tot op de j kleinste plaatsen toe, moesten scholen ge- bc.uwd worden. Overal kwam de splitsing, en zeer dikwijls zag men dat, waar éé|n geheel, maar er ligt veel waarheid in. Het geheele Bijbelsch onderricht moest m.i. aan den kant." Volgens deze wooTden van een voorstander van bijzonder onderwijs hoort dus de bijbel op de lagere school niet thuis. Uitvoerig behandelt spr. het gezegde van denzelfden professor: „de school moet opvoeden in de sfeer van Christus". Dat doet de openbare schooll. Zij onthoudt zich van alle krenking. Den onderwijzer is door de wet opgelegd ,het opleiden tot alle Christelijke en maat schappelijke deugden". Voor Christus wa ren alle kinderen gelijk. Voor de openbare onderwijzers ook. Wij vragen niet: „Wat zijt ge?" We leeren naastenliefde, geen scheiding en splitsing. De meester spreekt niet over verdeeling. Voor hem' zijn alle kinderen gelijk. Hij kweekt in hen liefde en kameraadschap. Dat is werk in de sfeer van Christus! Spr. besluit hiermede zijn schitterende rede, en mocht een har telijk applaus in ontvangst nemen. Voor het debat gaf zich op dhr. Kietel, hoofd der bijz. school te Anna-Jacoba!- polder. Spr. voelt zich door de rede teleurgesteld. Dhr. Lamers zou, volgens bloeiende school was, er nu twee of drie de bekendmaking, spreken over de open kwamen, die allen een armzalig bestaan leidden. „0|ns doel is", aldus spr., „als voorstan ders van openbaar onderwijs, deze split sing te voorkomen. Wij voeren den strijd tegen hen, die steeds méér willen ver brokkelen en steeds aandringen oip den bouw1 van bijzondere scholen. Wij voeren dien strijd door te trachten iedereen te overtuigen, niet door schelden en lasteren. Wij strijden ip het openbaar, mét open vizier. Ieder is hier, welkom', zoowel vóiór- als tegenstanders. De strijd onzer tegen standers is niet altijd zoo. Beweringen als: de openbare school voert noodzakelijk tot het ongeloof; de openbare school is een pest en een kanker; de openbare school is erger dan de jeneverflesch, enz. enz1., worden maar al te graag als strijdmiddel W,,WUU11 v owu.WJ.} willigd. Voorlezing wordt gedaan van de I get^u^. jk zal daar niet verder Op in- I wijze schreef over het Paleis op den bezoldiging, die op 1 Jan. '27ge/digzajn gaan Het overgroot© deel Uwer is leer- Dam. Vervolgens behandelt debater de bare school, maar hij heeft daarvan wei nig gehoord. Wél heeft hij naar voren ge Dracht de gebreken van wat hij noemt, de sekteschool. Wiaar spr, het had over R.-K geitenvereenigingen enz., mierkt ide debater op, dat er een groot verschil is tusschen een geit en een kind. Een kind heeft een ziel, die onsterfelijk is. En juist om die ziel gaat het. Volgens debater ïs eig. professor Cramer geen voorstander van Christelijk onderwijs. Tegenover de door spr. gebruikte artikelen uit de Ne derlander, haalt de debater, aan een artikel uit de „Notenkraker", waapuit blijkt hoe een gewezen onderwijzer zich ergerde, als hij o,a. moest laten zingen ,,'t Is plicht,! idajt iedere jongen". Verder haalt dhr. Ketel aan, een opstelletje van een oud-leerling der openbare school, die op ongepaste voor burgemeester, secretaris en gemeen te-ontvanger. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer M. de Roo het woord en memoreert in het kort het debat tusschen den heer M- Jonker en hem 1.1. gevoerd in de Zzeesche Nieuwsbode. Wiaar geble ken is uit offcieele gegevens van Ged. Staten van Zeeland, dat de cijfers, die de heer Jonker mededeelde onjuist zijn, wenscht spr. gaarne dat burgemeester, wethouders en raad de verklaring geven, dat zij het met hun mederaadslid M. de Roo eens zijn en dat Jonker de ingezetenen van Renesse met die bezuinigingscijfers heeft misleid. Alle leden deelden de mee ning van den heer de Roo. De heer de Roo deelt mede, dat hij ten allen tijde bereid is, de inwoners dezer gemeente naar waarheid hierover in te lichtenj. be huur der onderwijzerswoning wordt na ampele bespreking op hetzelfde bedrag vastgesteld, n.l. Op) f 250 's jaars. Na .uit voerige besprekingen, waaruit bleek, dat dhr. Plaulusse als hoofd der school in ge meenschappelijk overleg met B. en W. over de toelating van een assistent bij het onderwijswil treden, wordt besloten een assistent toe te laten tegen een be looning van f 400 's jaars met een opzeg gingstermijn van 6 weken. Zoo spoedig mogelijk zal hierin voorzien worden. Bij de rondvraag niemand meer het woord verlangend, sluit de voorz. 'de vergadering. BUkGH. Mej. N. M. Tuinman, geboortig alhier, thans krankzinnigenverpleegster te Ermelo, is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot leerling-verpleegster aan het Academisch Ziekenhuis te Leiden. SINT -PHILIPSLAND. Woensdagavond werd in hotel „De Druiventros" alhier een vergadering gehouden, met het doel eens duidelijk uiteen te zetten, de be teekenis en het groote belang van het openhaar onderwijs. Spr. was dhr. J. J- Lamers, van Amsterdam. Als voorzitter fungeerde dhr. J. P. Roozemond, onderwijzer aan de O.L.S. allhier. Deze opende de vergadering met een woord van welkom tot de .aan wezigen. Uit de groote opkomst meende hij te mogen constateeren, dat door allen ten volle beseft wordt, het groote belang van de zaak, waarvoor wij bijeengekomen zijn. „Velen Uwer", aldus spr., „zal het wellicht gegaan zijn als ons onderwijzers. In het rustige genot onzer Paaschvacantie ling geweest op die openbare school. Heeft zij U gevoerd tot het ongeloof, heeft zij U gekrenkt in Uw geloofsovertuiging? Vergadering, gij kunt daar zelf het- best op antwoorden. Al deze lasteringen zijfo onwaar, wij zullen niet ophouden daarte gen te betcogen. Het Christendom is bij ons veilig. Wij zullen het niet bestrijden, maar bevorderen. En toch, de openbare school is iets anders dan de bijzondere. De bijzondere school is er een die drijft en dwingt. Voor ieder bepaald geloof moet er een .aparte school zijn. Dit is niet bevorderlijk voor onderwijs en kind. Met de wet van 1920 is het aantal bijzondere scholen enorml toegenomen. We zijn over dekt o.a. met Katholieke scholen. Bij de Katholieken moet alles gescheiden zijn, wiat niet van hun geloof is, hoort niet in hun kerk, school of vereenigingi Dit wordt zoover doorgedreven, dat we zelfs lezen van een R.-K. vereeniging van gei tenfokkers enz. Bij hen wordt alles ge scheiden. In Utrecht werd het den Katho lieken onderwijzers door den Aartsbis schop veTboden een vergadering! bij te wo nen, die gehouden werd door den Inspec teur van het Onderwijs. Ook bij Hervormden en Gereformeerden zien We de splitsing. Naast een Hervormde school komt een Gereformeerde, en om gekeerd. Uit „de Nederlander", haalt spr. enkele laxtikelen aan van den heer Kuijiper, een .voorstander van bijzonder onderwijs, die er op wijst, dat het een janboel zal worden, als het oprichten van scholen zoo gemakkelijk zal blijven gaan, en het veel gaat lijken op een spelletje. In een ander artikel wijst de Redacteur van genoemd blad er op, dat die splitsing noodlottig zal worden en hetmet het onderwijs verkeerd zal gaan. Eén goedingerichite school is beter èn goedkooper dan twee kleine, die uit den .aard der zaak niet zoo goed kunnen ingericht zijn. Uitvoerig staat spr3 stil bij de vraag: Moet de Bijbel o^ school gebruikt worden? Spr. zal daar zelf niet over oordeelen, maar liet hieJ over hooren, wat professor Cramer, een voorstander van bijz. onderwijs, daarvan zegt. Deze zegt o.a., „W'at ik daarvan ge hoord heb is gewoon verschrikkelijk. Men zegt," aldus iprof. Cramer, „dat de Chris telijke school het grootste contingent so cialïsten levert. Ik onderschrijf dit niet Dam. Vervolgens doopbelofte, waaruit volgens hem blijkt dat de kinderen Bijz. onderwijs moeten ontvangen. Dhr. Lamers, den debater be antwoordende zegt, dat het niet mogelijk is, de openbare school te behandelen zon der de bijzondere er bij' te halen. Z.i. had dhr. Ketel beter moeten luisteren. Wat betreft de R.-K. geitenvereenigingen enz., dit schijnt dhr. Ketel niet begrepen te hebben. Ik heb het, aldus sjpr., niet gehad over geiten en varkens die Katholiek' wa ren, maar over Katholieke mensohen die geitenvereenigingen enz. oprichtten. Stil staande bij1 het artikel uit den Notenkra ker, door dhr. Ketel aangehaald, zegt spr., dat daar dus duidelijk uit blijkt, dat de' openbare onderwijzer wel degelijk leert, wat hij1 volgens den heer Ketel móet lee ren aan de kinderen. Mijnheer de voorzit ter, .aldus dhr. Lamers. U had mij hier niet noodig gehad, dhr. Ketel vertelt U hier duidelijk, welke ipliohltsgetropwe mém sühen de openbare onderwijzers zijn. Ko mende bij' het genoemde opstel over het Paleis op den Dam', vraagt spr., dhr. Ke tel, of deze straks verantwoordelijk is voor een misdrijf of iets dergelijks dat epn oud-leerling van hem begaat. Wat be treft 'de 'doopbelofte, dit weerlegt spr. met hetgeen daarover geschreven is door jhr. de Savornin Lobman, waarvan dhr. Ketel zeer zeker niet zal zeggen, zooals van professor Cramer, dat deze geen vurig voorstander van bijzonder onderwijs was. Spr. eindigt met te zeggen, dat de open bare school is de Christelijke school bij uitnemendheid (apipiaus). Dhr. Ketel ver langt niet meer het woord. De voorzitter dankt den spr. voor zijn boeiende reide en de aanwezigen, inzonderheid den eer sten wethouder en vier der raadsleden, voor hun belangstelling. Uit de krachtige toejuichingen door het overgroote deel der bezoekers, maakt hij op flat we hier hebben nog zeer vele voorstanders van onze goede school. Mogen zij straks, wan neer dit noodig zal zijn, ook warme ver dedigers blijken. Vergadering, in het ver trouwen op Uw hulp en medewerking te mogen rekenen, aldus spr., sluit ik deze uitnemend geslaagde vergadering. STAVENISSE. Verg. van den raad de zer gemeente, gehouden op Vrijdag 29 April. Voorzitter de burgemeester. Afwe zig mét kennisgeving weth: v. d. Slikke. Na opening der vergadering küeelt de voor zitter mede, dat de vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte gernl-ambte naren zich ter zake van het beheer van den havenmeester en den ontvanger van het kadegeld borg heeft gesteld, voor elk tot een bedrag vanf f 300. Verder dat slechts 1 sollicitant zich heeft aangemeld voor de vacante betrekking van onderwij zer mét verplichte hoofdacte, n.l. dhr. H. Exalto te Zaandam, die echter den 23- jarigen leeftijd nog niet heeft bereikt. In verband daarmede werd hij slechte belast met de tijdelijke waarneming dier betrekking. Buiten eenige andere ingeko men stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen, komen o.a. aan de lorde: 1- de circulaire der vereeniging van Nederlandsche gemeenten, inzake de uit voering van raadsbesluiten tot het verrich ten van burgerrechtelijke handelingen. WöTdt besloten bij voorkomende gele genheid daarmede rekening te houden, terwijl bekrachtigd worden alle overeen komsten, welke door het college van B. en Wl. tot op heden zijn gesloten, ter uit voering van raadsbesluiten betreffende burgerrechtelijke handelingen en alle ver dere handelingen daaruit voortgevloeid; 2. I een schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende bericht van de her benoeming van dhr. A. F. Hanssens tot burgemeester. Bij deze aangelegenheid Wenscht dhr. van Iwaarden als oudste lid, namens den raad, den burgemeester geluk met zijn herbenoeming, daarbij de hoop uitsprekende, dat het heim wederom ge geven mag zijn, werkzaam te wezen tot zegen van gemeente en ingezetenen. Dhr. Hanssens dankt den raad voor de woor den, welke dhr. van Iwaarden tot hem heeft gesproken onder verzekering zijner zijds, dat het hemi een voldoening zijn zal bij vernieuwing zijn beste krachten te mogen 'geven in het belang van Stave- nisse en zijne ingezetenen en dit wel in samenwerking met de vertegenwoordigers -der gemeente, de leden van den raad; 3. het aangehouden verzoek van J. van der (Meer, thans wonende te Rotterdam1; oip grond van de officieel verkregen inlich tingen, wordt besloten dat geen verder verhaal plaats zal hebben, terzake der door de gemeente voor zijn vader be taalde kosten van verpleging Ten on rechte werd aanvankelijk aangenomen, dat pirn), f 3000 winst was gemaakt bij den verkoop van eenig bouwland, dat hij van zijn vader verkreeg en waarvoor hij voor dezen moest zorgen. Die z.g. winst- be draagt slechts ongeveer f 1000, waarvoor hij intussc'hen een paar jaar zijn vader onderhield; 4. het aangehouden verzoek van de American Petroleum-Company tot plaatsing der benzine-installatie voor het hotel van Dalen; dit wordt ingewilligd onder de vroeger vastgestelde bepalingen en onder voorwiaarde, dat de pomp niet Op ;de Voorstraat, maar over de goot wordt geplaatst. Principieel wordt ook de beschikking toegezegd aan dezelfde maatschappij voor plaatsing van een ge lijke installatie opi gemeentegrond voor het perceel van A. C. Gebraad alhier5. de rekening der Gezondheidscommissie te Tholen over 1926. Deze wordt goedge keurd met een goed slot van f 346,65. 6. een verzoek van J. Suurland om' zijn jaarwedde als ontvanger van het kale- geld te herzien, wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Verder wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1926, terwijl het ver- ménigvuldigingscijfer voor de G. I. B. voor 1927-*28 wordt bepaald op 0,8 (vorig jaar 0,85). Tot onderhouder van het gem'.- huis (wordt voorloopig voor een jiaar, met algemeene stemmen benoemd J. N. NoorLand alhier. Bij de omvraag vestigde dhr. van Iwaarden nog de aandacht op de z.i. minder geoorloofde onderbreking der schooltijden. Kinderen, die niets man keer en, schijnen van het hoofd der school verlof te krijgen om' zich onder de ge wone schooluren huiswiaarts te begeven voor het drinken van een glas melk e.d. Hiji méént, dat zulks alleen bij .uitzonde ring mag voorkomen. De voorzitter zégt een onderzoek toe. Daarna sluiting. THOLEN. De verkoop der Emmabloem op 30 April heeft alhier opgebracht f 68,73. Een woord van dank aan de jongedames-verkoopsters is hier niet mis plaatst. POST EN TELJ^iUPHlE. VERLAGING POSTTAJRIEÏVEN. De voorbereidende werkzaamheden voor herziening van het briefposttarief zijn thans zoo ver gevorderd, dat waarschijn lijk reeds tegen 1 Juli a.s. kan worden tegemoet gezien: ia. Verlaging van het port der binnenlandsche brieven van enkelvou dig gewicht tot 71/2 ct.; b. idem van het onmiddellijk daarmede samenhangende port der brieven voor Ned.-Indië, Surina me en Curasao. De mindere ontvangst ten gevolge hiervan wordt geraamd op f 4.100.000 'per jaar.. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Doodslag. Bij een der baggermachines in het Valtherveen onder Odoorn ontstond Maandag twist tusschen een der bagger- lieden, een zekere T. uit Weerdingerveen en de machinist W. K. uit Emmen. Na een korte woordenwisseling, waarbij T. den machinist bedreigd had, greep K. een koevoet en sloeg T. daarmee op het hoofd. De hersenpan werd, hemi ingedrukt- In zeer ernstigen toestand werd de verslagen* opgenomen. De dader is door de rnaré- ehaussée in arrest gesteld. De verslagen© is weduwnaar en vader van 8 kinderen!. Door schrik gestorven. Zondagmiddag wilde een auto uit Dieren, waarin gezeten waren de heer en mevr. S., de heer B.. die chauffeerde en een jongetje van 5 jaar, de Parkstraat te Arnhem passeeren op het loogenblik, dat de Ge/dersche tram uit deze straat op den Singel kwam. De heer B. meende, dat hij nog voor de traan heen kon, wat echter niet gelukte; de auto werd gegrepen en omvergeworpen, waar door alle inzittenden uit den auto geslin gerd werden. Geen van allen werd ern stig gewond. Het bleek echter, dat mevr S. overleden was, vermiDdelijk door schrik. Inbrekers gesnapt. Sedert den laatsten tijd is te Hil/igersberg vrij geregeld in gebroken aan de Linker Rottekade. Da Hilligersbergsche politie heeft naar aan leiding van die inbraken een nauwkeurig onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan het haar bekend was geworden, dat men het plan had in te breken in het woon schip van zekeren De Jong. Gedurende 3 weken heeft de politie het schip bewaakt en toen in den avond van' Zaterdag ji.1. het echtpaar De Jong tegen het vallen van den avond het schip verliet, bleven twee rechercheurs in de woning achter, Niet lang waren de De Jongs weg of er kwa men drie mannen te voorschijn. Alvorens echter hun slag te slaan, verkenden zij 't binnenste van de schuit met hun lantaarns en zoo zagen zij _de beide rechercheurs}. Onmiddellijk daarop vluchtten de inbre kers en de politiemannen zetten hen na. 'Zij maanden de mannen stil te staan en, toen dat niet baatte, werden er schoten in de lucht gelost. Ook dat had geen resultaat, zoodat de -politie in de rich ting van de vluchtelingen ging schieten. Een van het drietal viel gewond neer, waarna de tweede zich vrij snel overgaf. De derde wist evenwel te ontkomen. D* politie meent de hand te hebben gelegd op de daders van een reeks van inbraken en'kleine diefstallen, te Hilligersberg ge pleegd. De gearresteerden zijn go,ede be kenden der 'politie. Moord. Zondagavond is nabij Lutterade (Limburg) het 17-jarig meisje W. ge wurgd. Aan den hals vertoonden zich bloe derige plekken, terwijl haar houding en gescheurde kleeding er op wezen, dat een worsteling had plaats gehad. Onmid dellijk werd de mareehaussée uit Beek ge waarschuwd en een dokter gehaald. De geneesheer constateerde, dat het slacht offer reeds overleden was en vermoede lijk' was geworgd. Het vermoorde meisje w,as in dienstbetrekking bij den dakdek ker V. te Steyn. Zondagmiddag nu is V. met het méisje op bezoek geweest bij fa milie ïn Bergh. 's Avonds zijn zij naar Steyn teruggekeerd. Het meisje zat voor op Het rijwiel van VL, doch onderweg zei deze, dat het hemi te zwaar was en hij reed daarop alleen verder naar huis. Het meisje zou te voet volgen. Thuis gekomen heeft V. zich verkleed en het vee gevoe derd. Later wees hij zijn Vrouw erop, dat het meisje zoo lang wegbleef. Hij ging! haar zoeken en begaf zich met een buurman naar een boschje langs den weg bij Kerensheide. Daair vonden zij 't meisje gewurgd. Daar V. zeer zenuwachtig deed, vond de politie reden om hem aan te houden, wegens verdenking van moord op 't meisje. De man bleef echter ontkennen. door MARIE CORNER LEIGHTON. 32 „Wat bedoel je?" vroeg ze, terwijl ze onwetendheid voorwendde. „Ik bedoel dien nacht toen er op me geschoten is en ik in zwijm ben ge vallen", zei het zwakke meisje, hijgend van opwinding. „Sir Henry Blyth was ge vallen en (Malcolm' dokter King was er ook en ving me op in zijne .armen". Zelfs nu in haar zwakheid kwam er een diepe blos op haar gelaat toen ze den naami uitsprak van den man, dien ze lief had. „Daarna herinner ik mie niets meer en ik zou zoo gaarne alles willen we ten. Waren de mannen, die binnen waren gekomen, inbrekers?" „Mannen? Was er dan meer dan ééin?" vroeg Joan Tempest snel. „Ik weet het niet. Ik ben er niet zeker van", antwoordde Clara op een toon van onrust Ze zweeg, terwijl ze hare gedach ten trachtte te verzamelen. „Ik méende, dat er juist iemand het venster uitging, toen ik de kamer binnen kwam'", zei ze na eenigen tijd. „Ik dacht, idat die op me geschoten had en toen ik naar hem' toeliep, scheen het Malcolm te zijn. Maar dat is onmogelijk. Ik weet het niet ik weet het niet", zei ze zenuw achtig. „Je moet me alles vertellen. Wa ren het inbrekers?" „Ja". Er kwam' een eigenaardige glim lach óp het gelaat van Joan Temipestj. „Tenminste, er was één inbreker", voegde ze er bij. „Heeft hij iets gestolen?" De eigenaardige lach verscheen nog sterker op de bewegelijke lippen van Joan. „Ze zijn er in geslaagd, alle juweelen van Lady Blyth te stelen", antwoordde ze. De oogen van de zieke openden zich wijd van verbazing. „De juweelen van Lady Blyth; die ze in de klok had verborgen?" „Ja, een waarde van vijftig duizend pond." Er kwam een blik van bevredigde hebzucht in de oogen van Joan. Het verzwakte lichaam van Clara Esoott trilde van zenuwachtigdheid. „En Sir Henry Blyth?" vroeg ze ang stig. ,,/s hij ernstig verwond erger dan ik? Hij ligt zeker ook Ziek te bed". Toen herinnerde ze zich eensklaps, dat Lady Blyth diep in de rouw was en het bloed week uit haar gelaat. „Joan", riep zij scherp, plotseling de treurige waarheid vermoedende, „is hij dood?" Als 'antwoord boog Joan kalm: het hopfd. „Ja". Geen trilling van haar lippen en niets in haar gelaat verried het feit, dat zij' Zelf koelbloedig het schot had afge vuuird, da| den man, over wien zij spra ken, had gedood zij, die nu een (geëerde en vertrouwde gast was in het huis van zijn rampzalige weduwe. „Hij1 stoorde de inbrekers blijkbaar in hun werk", legde ze uit. „Vermoedelijk vuurden ze op hemi uit zelfverdediging. Het is iets heel gevaarlijks wanneer men mét wanhopige menschen te maken heeft". Een zacht diep gekreun was van de lip pen van Clara gekomen. In onuitspreke- lijken afschuw had ze de handen ineen ge klemd en ze beefde zoo hevig, dat het bed er van trilde. „Ach, die arme Lady Blyth!" mompelde ze met het diepste medelijden. „Arme Lady Blyth! O, Joan, ik ben zoo blij, dat je de laatste veertien dagen hier bent ge weest! Dat moet voor haar een heele troost zijn geweest". „Het was louter toeval, dat je het lot van Sir Henry niet hebt gedeeld", ging Joan Temepst rustig verder. De afschuw in Clara's ziel zou nog duizendmaal ster ker zijn als Ze kon hebben vermoed, welke verschrikkelijke beteekemis erl in die woor- (den verborgen lag. De ImOojrd op Sir Henry Bilyth was door de noodzakelijkheid ge boden geweest; haar lot was echter reeds tevoren bepaald en slechts door het toe val was haar leven gespaard. Indien het tweede schot ook door Joan ware afge vuurd, zou ze niet aan den dood zijn ont komen. Clara rilde. „En de inbrekers?" vroeg e, „zijn die opgespoord?" Joan (richtte hare schitterende oogen opi haar. Er was een ongewone glans in. „Eén de hoofdschuldige is gevon den", antwoordde ze. „Maar het was niet noodig hem1 op te sporen. Hij "was ter plaatse." „Wien 'bedoel je?" hijgde Clara. Een voorgevoel van iets verschrikkelijks be klemde haar. „Toen ik in zwijhr viel, was de politie er nog niet en toen was er niemand dan dokter King." „Dokter King bedoel ik ook. Het is ge bleken, dat hij1 de dief en de moordenaar is. De revolver, waarmede de scholen zijn afgevuurd, is op den vloer van het vertrek teruggevonden. Hij ontkent, dat het de zijne is. Maar die ontkenning za\ hemi weinig nut zijn in verband met de andere bewijzen van zijn schuld." (Met de kracht van een plotselinge wan hoop, richtte het zieke meisje zich op haar elleboog. Ze beefde als een riet in den wind. Haar gelaat was doodsbleek, hare lippen beefden en hare groote, blau we oogen stonden wild. „Joan, hoe kun je zooiets zeggen? Hae durf je? Het is een leugen een schan delijke en WTeede leugen!" (Met een kalmeerend gebaar legde Joan Tempest haar hand op het gladde voor hoofd van het jonge meisje. Maar de ongewone glans was nog niet uit hare oogen verdwenen. Haar gelaat was ech ter in de schaduw en daarom bemerkte het zenuwachtige méisje dat niet. „Het is geen leugen dat hij in hechtenis is genomen", zeide de inbreekster met haar zachte, overtuigende stern' een stem1, die de menschen scheen te dwingen er naar te luisteren en haar te gelooven. „Het is geen leugen, dat alle sporen in zijn richting leidden en dat het bij het onderzoek is gebleken, dat hij schuldig moet worden geacht aan inbraak en moord met voorbedachten rade en dat hij daarvoor terecht zal staan. Ik vertel je slechts de feiten en daar vroeg je m* naar." „Terecht staan?" Vol wanhoop en angst kwamen deze woorden zachtjes van Cla ra's bleeke lippen. (Wordt vervfigd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5