Zierikzeesche Nieuwsbode ZEEUND's HEN ROOMBOTER JE ZEEPPOEDER abonnement: Woensdag 4 Mei 1927. zierikzeesche courant, advertentien EERSTE BLAD. buitenland. binnenland. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Uit Stad an Provinoie. JZ&Ps AMANDELTJES ^jPunmjvGdL- Quick Quaker De Hollandsche Wa schvrouw Pry a per 3 maanden 1,50, franco per poat ƒ1,80. Voor liet buitenland por jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, "Woensdag en Vrijdag. Tan 13 regel» 60 ot»., vam 4 regels en daarboren 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uit gave vóór 10 ur«. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Algemeen Overzicht. DE ENG. VAKVEREENIGINjGSWET. In het Engelscihe Lagerhuis is het debat aangevangen over de vakvereenigingswe<t. De procureur des konings, sir Douglas Hogg, opende het débat. In zijn rede, die gedurig onderbroken werd door gelach en rumoer, zette hij de grondbeginselen der wet uiteen, welke van den volgendein inhoud 'zijn: le. algemeene staking is onwettig en niemand zal mogen lijden omdat hij ge weigerd 'heeft, er aan deel te nemen; 2. intimidatie is onwettig en niemand zal door bedreigingen gedwongen kunnen worden den arbeid te staken; 3. niemand zal gedwongen kunnen worden bij te dra gen aan de kas van een politieke partij, tenzij hij dit wenscht; 4. hij, die in dienpt treedt van den staat, moet algeheele trouw aan den staat zweren. De regeering was bereid amendementen in overweging te nemen tot het verwijderen van dubbelzin nigheden of het wegnemen van gebreken. Zij zou zich echter tot het uiterste verzet ten tegen amendementen, die de bedoeling hadden, de hoofdbeginselen van het wets- vverp, die zij juist, gerechtvaardigd en noodzakelijk achtte, te verwerpen. {Mocht men het noodig achten, had de regeering er geen bezwaar tegen, dat uit sluitingen in het wetsontwerp zouden wor den opgenomen. Stakingen bleven volgeins het wetsontwerp volkomen wettig, zoolang solidariteitsstakingen gericht waren tegen werkgevers en niet tegen de regeering of de samenleving. Een staking was onwet tig wanneer zij niet Zuiver industrieel was en .de bedoeling had, de regaering te dwingen, of de samenleving te intimidee- ren. Afgezien van den inhoud van de wet, die nog wellicht te verbeteren zou zijn door het afslijpen der scherpste punten, het feit van haar indiening is het vooral, idie de klassetegenstellingen verscherpt en die dreigt de sociale onrust juist leven dig te houden, instede van haar te be daren. De aanvang van de parlementaire beraadslagingen toonde al dadelijk, tot welk een opwinding deze „aanval op de vakbeweging", gelijk men van de zijde der arbeiderspartij het wetsontwerp 'ka rakteriseert, aanleiding geeft. Namens de arbeiderspartij verlangde Clynes verwerping van het wetsvoorstel. Hij betoogde, dat dit voorstel een dpad van klassewetgeving was en kwam' met nadruk op voor het recht der arbeiders om1 te staken, indien ze dat noodig achten. Waar de conservatieve meerderheid ach ter de regeering staat, kan er geen twijfel zijn omtrent het resultaat. DE OVERSTROOMINGEN IN HET MISSISSIPPI-GEBIED. Coolidge heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarbij hij opnieuw vijf mil- lioen dollar vraagt om de slachtoffers van de overstroomingen in het gebied van den {Mississippi hulp te brengen. Hij verklaart, dat het aantal slachtoffers is verdubbeld en dat het water nog niet overal zijn hoogsten stand heeft bereikt. In Noord-Louisiana is de rivierdijk op 4 plaatsen clooTgebroken. Honderden men schen, die geen gehoor hadden gegeven aan de waarschuwing om zich in veilig heid te stellen, geraakten in grooten nood. De minister van Koophandel, die een bezoek brengt aan de door den water- nood geteisterde streken heeft in een door de radio "omgeroepen" mededeeling ver klaard, dat deze overstrooming de ergste is welke in de geschiedenis van Amerika nog was voorgekomen. Tweehonderddui zend menschen zijn er door aan den rand van den bedelstaf gebracht. Zes millioen acres staan onder water; de schade be loopt 200,000,000 dollar en er zijn nog duizenden menschen die op redding wach ten van de plaatsen, waarheen zij de wijk hadden genomen. Nog meer vliegtuigen zijn uitgezonden om) hulp in 't overstroom de gebied te brengen. BESTRIJDING VAN KAPITAALVLiUCH|T. Een wetsontwerp is ingediend, houden de bepalingen betreffende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Neder landers en van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. De voorge stelde regeling geldt uitsluitend voor Ne derlanders, die het Rijk metterwoon ver laten hebben. Het ontwerp bepaalt dus, dat die Nederlanders aangeslagen wor den als woondenj zij nog hier te lande, (mlet dien verstande, dat zij van de naar het Nederlandsch tarief verschuldigde belas ting in aftrek mogen brengen hetgeen zij m de gelijksoortige belasting van een vreemden staat hebben te betalen. NA DEN WATERSNOOD'. In de buurtschap Alverna (Wychen) wordt tegen het einde van deze maand een monument onthuld ter herinnering aan het bezoek van de Koningin en de Plrins aan deze gemeente in de dagen van den watersnood. Het zal zijn een V/2 M. hooge zuil van BeiersOh graniet. NIET-NAKOMING STEMPLICHT. In een brief aan de Eerste Kamer deelt 'de minister van binnenlandsche zaken meè, 'dat bij >de in 1925 gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer in totaal 284820 personen hun stemplicht niet zijn (nage komen. Daarvan hebben 171223 van den burgemeester een uitnoodiging ontvangen om' zich deswege te verantwoorden, van wie 141142 een geldige reden voor hun verzuim konden opgeven. Van de 25545 personen, die voor den kantonrechter zijn opgeroepen, werden er 16681 veroordeeld en 1533 werden vrijgesproken of niet ver der vervolgd. 1135 kiezers konden voor den kantonrechter een geldige reden van verhindering opgeven. Tenslotte voorkwa men 6114 kiezer een strafvervolging door vrijwillige betaling van een door den amb tenaar van het 0:.M. bepaalde geldsom. De kosten van vervolging bedroegen voor de gemeenten globaal pl.m. f 75000, voor het departement van binnenlandsche zaken f 82000 en voor het departement van jus* (titie f 200,000. DE STEMPLICHT. Het lid der Tweede Kamer, de heer Kersten, heeft den minister van Justitie gevraagd of het hem bekend is, dat vele vrouwen aan de laatstgehouden stemming voor de Prov. Staten niet hebben kunnen deelnemen, omdat zij zich overtuigd acht ten, dat het deelnemen in strijd is met Gods Woord, en of de minister bereid is, zoo noodig in overleg met den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw te be vorderen, dat consciëntie-bezwaarden niet vervolgd worden, maar gerekend onder hen, die om' geldende redenen, in den zin der wet, verhinderd waren? ZIERIKZEE. In de Dinsdagmiddag ge houden vergadering van den gemeenteraad alhier, werd een verzoek van den heer Quant, lot wijziging der politieverordening betreffende het des Zondags verbieden van omroepen van publieke vermakelijkheden, naar de commissie voor de strafverorde ningen verwezen. De kwestie van het toelaten van leden van den raad, buiten de gascommissie, op de gasfabriek, waarvoor deze commissie ■nog geen definitief voorstel had ingediend, werd gerenvoyeerd naar .de commissie voor de gasfabriek, die met een omlijnd voorstel zullen komen bij B.. en W„ die 't ter afdoening in den raad zullen brengen. Na verwerping van een voorstel-De Broekert om aan den hulpbode f 75 grati ficatie te geven, werd het voorstel van B>. en W., om' aan genoemden functionaris over het eerste kwiartaal f 200 te geven, aangenomen. Het verlof van den gasdirecteur werd infa't 2 maanden verlengd. Dit is het laat ste voiorstel in de verlofkwestie. Is er vóór 8 Juli geen beslissing omtrent den directeur, dan zal de raad een besluit nemen. Ten behoeve der leerlingen van den landbouwhuishoudcursus zal op het ter rein achter de school in de Nieuwistraat een fietsenbergplaats worden gemaakt. De kosten worden geraamd op f 400. Het verzoek van de gascommissie om een leening aan te gaan van f 23000 ten laste der gasfabriek wegens gedane uit breiding in 1925 en 1926, in hoofdzaak het buizennet betreffend, werd aangenomen. De aflossing zal in 23 jaar plaats vinden. Dit in afwijking met het voorstel der gas commissie, die de leening in 10 jaar wenschte af te lossen. Het accountants rapport, dat bij dit voorstel was overge legd, zal in de eerstvolgende vergadering worden besproken. Ten aanzien van de kwestie „bebou wing vian de westzijde van het Vrije", werd een miotie-Catshoek, de wenschelijkheid uit sprekende geen besluiten inzake verdere bebouwing te nemen, alvorens is komen vast te staan in hoeverre een uitbreidings plan van de gemeente Zierikzee al of niet noodzakelijk is, verworpen en aangenomen het voorstel van Bu en W., uitgebreid met de toezegging, dat de z.g. „openhouw" zoo intensief mógelijk aal worden toege past. 0(p het verzoek van *P. C. Landegent te Haamstede voor een jaarlijks abonnement betreffende het te betalen havengeld, werd afwijzend beschikt. De heeren van der Kwast en de Broekert verklaarden zich tegen dit voortel. Het heffingspercentage voor de plaat selijke inkomstenbelasting werd, evenals vorig jaar, vastgesteld op 2,8. Had men voor het belastingjaar 1927-'28 niet voor groote uitgaven gestaan, dan had men het percentage kunnen verminderen tot 2.7. De leening voor de nieuwe brug 'buiten de Zuid-Havenpoort, groot f 30,900, zal Op verzoek van Ged; Staten worden af gelost in 40 jaar. Bij de buiten gebruikstelling van de brug zal een voetbrug over dat deel der haven gemaakt worden ten gerieve van de bewoners van 's-Heeir Lauwendorpi, Vis- schersdijk etc. iMet de mogelijkheid sche pen door te laten is rekening gehoudep. Tot leden der schattingscommissie wer den gekozen de heeren L. Quant, A. Tim merman Cz., H. van Dijke en L. Koop- iman Cz. 1 HAAMSTEDE. Dinsdagavond jl. hield de Yereeniging tot bevordering van het Y reemdelingen verkeer Haamstede-Burgh een algemeene ledenvergadering in hótel Bom. Na opening door den voorzitter, den heer W. G. Boot Wzlas de secretaris het jaarverslag over 1926, waaruit bleek, dat de vereeniging steeds vooruit gaat en thans 82 leden telt. Daarna gaf de penningmeester verslag van zijn financieel beheer over 1926 zijn rekening werd na gunstig uitge bracht rapport der financieele commis sie, bij monde van den heer J. Yerwost, door de vergadering goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren L. L. Bolle, C. "W. Boot en M. Griep werden bij acclamatie herkozenin de vacature door het bedanken als bestuurslid van den heer C. J. Reisinger jegens aan staand vertrek, werd voorzien door de benoeming van den heer A. F. K. Brandes. Onder applaus der vergadering dankte de voorzitter den heer Reisinger voor zijn bemoeiingen ten behoeve der ver eeniging. De door het bestuur ontworpen con- ceptbegrooting voor 1927 werd goed gekeurd. Besloten werd tot het opnieuw doen verven van banken, richting- en waarschuwingsborden, het plaatsen van een bank in de omgeving van den vuur toren, het verplaatsen van de bank aan den voet der duinen bij Westensohouwen en het wederom door boompjes aangeven van een badplaats aan het strand te Westensohouwen. NlEUWERKERK. Toen Dinsdagmorgen de vrachtrijder Foimer, rijdende van Nieu- 'werkerk op Zierikzee, zich met zijn wa gen onderweg bevond, werd hij door de vrachtauto van den vrachtrijder van P. aangereden, met het gevolg dat de wagen van eerstgenoemde met paard en al om sloeg en in .een sloot terecht kwam1. Met (moeite werd het paard, dat gelukkig geen letsel had bekomen, uit het water gehaald, teTwijl de wagen erg gehavend was. Ook de vrachtauto, kwam1 niet zonder bescha diging vrij. De dezer dagen gehouden Emma- bloemcollecte ten bate der Tuberculose bestrijding, heeft in deze 'gemeente op gebracht f 40,60. OOSTERLAND. De verkoop der Emraabloem braoht ii deze gemeente f 20,30 op. POORTVLIET. Alhier is opgericht een bond van melkveehouders voor m'elkcon- tröle. Aanvankelijk zijn 50 koeien aange geven. Tot controleur is benoemd J. J. JMonteau. OUD-VOSSEMEER. Openbare raadsver gadering, gehouden op Vrijdag 29 April. Voorlezing geschiedt van een brief van den, Minister van Binnenlandsche Zaken, waaruit blijkt, dat geen termen zijn ge vonden om' de wijziging van het Regle ment van Orde voor den Raad, inzake avondvergaderingen, ter vernietiging voor te dragen, daar het standpunt van den voorzitter niet wordt gedeeld, maar Zijne Exc. zien in cfit geval stelt op het stand punt van iprof. Oppenheim. Gedep. Staten achten de berekeningen inzake de wijzi ging voor het vergunningsrecht onjuist, wil men het oude totaal bedrag hand haven, dan zal de opklimming inplaaits van op f .7,50 op f 10 worden gesteld. Waar het beoogde doel niet kan worden bereikt, wordt besloten de oude verorde ning te handhaven en de wijziging in te trekken. Aan de orde is een schrijven van den heer v. d. Maas, houdende mededee ling dat hij in 't voorjaar van 1926 reeds de aandacht gevestigd heeft op een ver- laatput achter zijn woning, dit is opge nomen door den vuilnisman, later vestigde hij er nog eens de aandacht op, het is toen opgenomen door den veldwachter, nog later is het opgenomen dpor deri VLUGKOKEND HAVERMOUT de spijs voor gezonden en zieke f}. burgem. met den vuilnisman. 11 Maart j.l. vroeg zijn echtgenoote door de tele foon om verbetering; het werkje was uit gesteld in verband met vorstdagen, wa- gensmoede doet hij nu een beroep op den Raad. De voorz. merkt op dat het is uit gesteld in verband met vorst; het is een weinig door het hoofd 'gegaan, doch er zal gevolg aan gegeven worden. Aan M. Vos wordt afschrijving aan schoolgeld verleend voor één kind. De bestrating van een gedeelte van den Ring van het Dorp, van de Vierwindenstraat en een gedeelte van den Dorpsweg zal verbeterd worden. Ook het sJijkpad in de Kalisbuurt, en de goot aan de Westzijde aan de {Molenstraat. De heer D|aane wijst er op dat ais (de Jauto- bussen bij mej. Ruijtenburg de straat uit draaien, deze somts van den verharden weg in het niet-verharde gedeelte komen; is het niet-verharde gedeelte modderach- tig, dan is het gevaarlijk. Voor het nemen van den draai is uitbreiding van de be strating noodig. De voorzitter gelooft dat dit een goede verbetering zou zijn, waar mede de wethouders instemmen. De heer den Engelsman vraagt of van de afval het pad over den dijk komt onder den Molen; de voorzitter z'egt dat dit komt. Voorge lezen wordt een brief van de W'aterlei - Maatschappij, dat deze alleen putten wil lichten in de Kalisbuurt op de sleuf, ove rigens niet omdat de onderhoudstermijn verstreken is. De heer de Wilde zegt reeds in 1924 er op aangedrongen te hebben; toen reeds zeide hij, laat de Maatschappij de sleuven maken, want is de onderhouds- termijn om, dan zit de gemeente voor het gelag; hij schrijft dit toe aan den voorz. Deze heeft ook accoord gemaakt met den Directeur zonder de wethouders er in te kennen. De voorz. deelt mede, geen ac coord gemaakt te hebben; hij heeft ge zegd tegen den Directeur, maakt de Mo lenstraat goed in orde, want straks be gint ,de gemeente aan de Kalisbuurt en dan is dat niet meer noodig. De heer de Wilde meent dat de voorz. hiertoe het recht niet had buiten de wethouders om, en daardoor ligt de Kalisbuurt nu zoo slecht; in de wethouders vergadering vroeg hij aan wie 'dien brief gericht was en toen is gezegd aan den voorzitter en secretaris van den Raad van Beheer, miaar is dan de voorzitter en secretaris de Raad van Beheer? De heer Pollie acht het putten- lichten weggegooid geld. Waarom komt de voorzitter met dat geld niet in de be strating ten goede De heer de Wilde ver klaart daarmede óiók genoegen te willen nemen. De heeT Diaane vindt dit ook goed; 't is alles put aan put; gdat men lichten dan wordt het weer bergen en dalen. De heer den Engelsman acht het billijk, want alles is weggezakt door de sleuf, met de putten komt men niet klaar. De voorzitter wijst er op dat de onderhoudsternjijn ver streken is; aan de Molenstraat heeft men meer gedaan dan noodig was. De heer de Wilde meent dat dan Ged. Staten maar uit moeten maken, wie tot herstel ver plicht is; de gemeente of de waterleiding? Die moeten dan maar uitzoeken waar de fout schuilt. De voorz. vraagt of dat de bedoeling is. De heer de Wilde beaamt dit, want het gaat niet aan alles op de ge meente te nemen. Het voorstel de Wilde wordt gesteund door den heer Pollie, vójór de heeren Daane en den Engelsman. De heef Vermet acht dit niet noodig, hij stelt voor dat de waterleiding-mpij. tege moet komt in de kosten die ongeveer voor het putten lichten noodig zullen zijn. De voorzitter had liever gezien, dat de heer Vermet dit voorstel vroeger had ge daan. De heer de Wilde merkt op, dat hij daar straks er ook alvoor was bij de mededeeling van den heer Pollie; als de rnpij. in de kosten bijdraagt is het goed. De voorzitter meent dan men het voor stel-De Wilde dan maar moeten laten ■rusten, waarna het voorstel om' vergoeding te vragen met algemeene stemmenwordt aangenomen. Hierop wordt het vermenig- vuldigingscijfer bepaald op 0,9 en de instructie voor den gem.-werkman vast gesteld. ONDERWIJS. RENESSE. Zoo was dan 29 April aan gebroken de dag waarop de heer M. N. Leeuw© zijn betrekking als onderwijzer aan de openbare lagere school met pen sioen zou verlaten. Reeds ©enigen tijd was in stilte gewerkt deze dag niet on gemerkt voorbij te laten gaan. Zoo waren dan nu het gemeentebestuur, de besturen der school en ouder commissie en een com missie van oud-leeriingen en natuurlijk alle schoolgaande kinderen en belangstel lenden in de school bijeen, 's Namiddags 2 uur werd de heer Leeuw© met zijn fa milie per auto naar zijn woning afge haald. Spontaan werd den heer Leeuw© en - familie door de kinderen toegezon gen bij zijn 'binnenkomst in de school. Onder groote stilte werden door den heer burgemeester in een mooie rede de ver diensten v,an dhr. Leeuw© als onderwij zer en als inwoner geschetst, wijzend© op veel liefs en leed, die dhr. L. in de 44 jaren (dat hij de openb. school diende, had on- dervonden. Als bewijs van erkentelijkheid voor zijn trouwe plichtsbetrachting, werd hem' namens het gemeentebestuur ©en vloeidnikrol met zilveren besLag en in scriptie aangeboden. Diep bewogen dankte dhr. Leeuwe voor de waardeering die hij steeds van het gemeentebestuur mocht ondervinden en waarvan nu zulk een mooi stoffelijk blijk wordt gegeven. Namens de commissie van ou d-leerlingen voerde de heer J. M. Bienefelt het woord. Hij dankte voor het onderwijs bij dhr. Leeuwe ge noten, voor de liefde, die hij hun als kinderen toedroeg en deze weer bewees aan hunne nu schoolgaande kinderen tot op dezen dag. Hij achtte het een voor recht als een bewijs van dankbaarheid een prachtige clubfauteuil en een wandelstok met inscriptie te mogen aanbieden namens alle oud-leerlingen.- In zijn woord van dank gaf dhr. Leeuwe uiting zijner gevoelens hoe deze bewijzen van erkentelijkheid, zijn liefde, die hij steeds zijn leerlingen toedroeg, zou be stendigen en vermeerderen ©n hij steeds met dankbaarheid op deze huldiging terug zou zien. Als woordvoerdster van de schoolgaande kinderen bood W'illy Kok een mooie rooktafel met daarop passend rookstel en een mooie schermerlamp aan. Dankende voor de mooie geschenken gaf dhr. Leeuwe den kinderen nog een levens les mede, die misschien niet door .alle kinderen begrepen werd, maar door de oud-leerlingen zeker wel, die niet altijd beseffen, welk een moeilijke taak ©en onderwijzer heeft, die de kinderen heeft op te leiden tot alle maatschappelijke en christelijke deugden. Onder het zingen van vele bekende schoolliedjes werden de kin deren op (allerlei lekkers getrakteerd. Voor dat de kinderen huiswaarts keerden kwa men allen hem de hand drukken en be danken voor het genoten onderwijs. Wij oud-leerlingen, dus wel alle inwoners van Renesse wenschen, niet den heer burge meester en het gemeentebestuur hem toe, dat het hem1 gegeven moge worden nog vele jaren van welverdiende rust te mogen genieten en met de gemeente mede te le ven zooals tot op heden geschiedde. 's Avonds werd te zijnen huize een re ceptie gehouden, waarbij zijn huis bijna te klein bleek allen te kunnen ontvangen;. Tijdens die receptie bracht het fanfare corps „Luctor et Emergo" een serenade eti werd hem' bij monde van dhr. secretaris C. v. d. Have, hulde en dank gebrachit, ook voor de wijze, daarop hij altijd me deleefde met het corps. In zijn woord van dank wees dhr. Leeuwe er op, dat door het fanfarecorps nooit tevergeefs een beroep op zijn (medewerking zal wor den gedaan, indien dit noodig mocht blij ken. Hij overhandigd© den directeur iets oim' den avond verder genoegelijk door t© brengen. Zoo zal dan de 29e April 1927 voor dhr. M. N. Leeuw© wel een onver getelijk© dag zijn geworden. (Niet van onzen gewonen correspondent.) RECHTZAKEN* ONEERLIJKE GEMEENTE SECRETARIS. Voor de reohtbank te Arnhem is be handeld de strafzaak tegen den 39-jarigen gemeente-secretaris te Laag-Keppel, wien ten laste was gelegd, dat hij in de gemeente Hummelo en Keppel op ver schillende tijdstippen gedurende het jaar 1926 telkens opzettelijk gelden van recognitiën en zegelrechten tot een ge zamenlijk bedrag van ongeveer f 532, toebelioorende aan den Staat der Neder landen, en voorts uit legesgelden tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 580, toebehoorende aan de gemeente Hummelo en Keppel, welke geheel hem uit hoofde van zyn beroep van gemeente secretaris waren afgedragen, zich weder rechtelijk heeft toegeëigend. Verdaehte bekende het hem ten laste gelegde. De offioier van justitie vroeg zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over aoht dagen. VISSCHERIJBERICHTEN. OESTER- EN MOSSELPERCEELEN;. De verpachting van oester- en mossel per ceelen, verleden week te Middelburg gehouden, heeft wederom' bewezen, dat de verpachting bij opbod niet de meest gewenschte is. Dan toch wordt meesten tijds miaar raak geboden en wordt dik wijls veTgeten, dat ook eenmaal betaald moet worden. De oesterperoeelen op de Ierseksche Bank zijn gemiddeld genomen zeer duur gegaan, o.a. een van 5 bunder yoor f 1900 per jaar. De voor o ester teelt geschikte pereeelen op de Grevelingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1