ZEELAND's DOEM dik in orde! Zierikzeesche Nieuwsbode Purol bij Ruwe en Schrale Huid ROOMBOTER BIJVOEGSEL FEUILLETON. Een wanhopige keuze SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. behoorsnde bij da van Vrijdag 29 April 1927, no. 11536. ALGEMEENE VERGADERING VAN BET Waterschapsbestuur van Schouwen gehouden ta Zierikzae, op MAANDAG 25 APRIL. Voorzitter, mr. A. J. F. Fokker vou Crayesteyn van Rengerskerke. Aanwezig met den ingenieur en ontv.- grifiier alle heemraden en hoofdingelan den. Na opening worden de notulen, welke in diruk zijn rondgezonden, na enkele op merkingen goedgekeurd. Tot de ingekomen stukken behooren o. a. een schrijven van Ged. Staten met het afwijzend besluit der Prov. Staten, inzake de wijziging van art. 15 van het reglement opi het 'bestuur en een brief, Waarin de besluiten voor den aanslag van het gebouwd eigendom niet worden goedgekeurd. De Mij. voor Gemeente- Crediet bericht, dat het dividend wordit vastgesteld op f 95 (per aainldeel van f 1000. Het vermoedelijk kwaad slot van de be grooting der commissie vpipr de grind wegen bedraagt f39361,69. Mededeeling wordt voorts gedaan van de uitloiing en aankoop van effecten voorn het reserve-fonds, uitslagen bestedingen en anderszins. Bij de mededeeling omtrent het ontslag en de benoeming van bode- kamerbewaarder, herinnert de voorzitter aan het vertrek van den heer J. J. Wil- tenburg. In de vergadering van het Dag. Bestuur (verder te noemen D.B.) heeft de voorzitter hem reeds toegesproken, maar ook nu wenscfht hij te releveeren hoe de heer Wiltenlburg en diens echtge- noote gedurende al de jaren, dat zij in dienst waren, hun taak vervuld hebben op een wijze, waarc(p. niet de minste aan merking kan Wprden gemaakt. Zij zullen moeilijk geëvenaard 'kunnen worden. Het D.B. heeft dan ook gemeend in den geest van de algemeene vergadering te hande len door hun een souvenir aan te bie den. (Applaus). De heer den Boer vraagt, of er geen oproep voor deze functie had moeten plaats hébben? De voorzitter ziegt, djait het bestuur binnen Zijn bevoegdheid is gebleven en het polk niet noodig achtte een oproelp te doen, omdat een geschikte candidaat aanwezig was. Het voorstel van het D.B. tot verk'opp van 50 c.A. grond ten behoeve van de verbetering van den straatweg Zierikzee- Brouwershaven voor den parijs van f 1,— wordt goedgekeurd. Aangehouden wordt een voorstel van. het D.B. tot het geven van grond in erfpacht aan J. van der Bijl te Haamstede, en wel naar aanleiding van discussies, ingezet dioor den heer S. J. Gast, die het denkbeeld der com missie van onderzoek der begrooting naar voren bracht, om n.l. het oude huis van dijkbaas Hanson te verkoopen en een nieuwe Woning te houwen op de in erf pacht uit te geven grond aan J. van der Bijl. Heemraad Boot steunt dit voorstel: De voorzitter meent namens de meer derheid van het D.B. te spreken, wanneer hij zegt, dat de toestand van de kas van Schouwen het thans niet toelaat een nieu we uitgaaf vain ongeveer f5000 te doen. De heer Bolle herinnert er aan, dat in 1909 reeds gezegd is, niets meer aan bedoelde woning te laten opknappen. We schrijven 1927 en nog is er geen nieuwe Woning. Spr. vindt het een schande voor Schouwen, dat een verdienstelijk amb tenaar in zoo'n woning verblijf houdt. Deze kwestie Wordt aangehouden tot bij de behandeling der begrooting. Het voorstel van het D.B. tot het geven van grond in erfpacht aan N. Ringel'bérg, wordt aangenomen. Het erfpachtsrecht be draagt 3/4 cent per c.A. Tegen een jaarlijksche 'recognitie van fl wordt op voorstel van het D.B. aan de gemeente Seropskerke vergunning ver leend tot het plaatsen van een loodsje op het havenplateau van den SchelphQek. Aan J. Klompe te Scxooskerke en G. van der Sluis te Kerkwerve Wordt op Voorstel van het D.B. vergunning verleend door MARIE CORNER LEIGHTON.- 31 Door ontsteltenis geheel van haar stuk gebracht, ging Lady Blyth naar de an dere klok de mooie Louis Quatorze klok met den rand van prachtige diaman ten om de Wijzerplaat. De klok stond ais altijd op haar plaats. Toen ze goed keek, zag ze, dat ook hier de echte diamanten verdwenen en door glas vervangen wa ren. De rand van diamanten was handig weggenomen en vervangen door een rand van stukjes glas. Lady Blyth snelde terug. Was de poli tie gewaarschuwd? Zoo niet, dan moest dat oogenblikkelijk geschieden. De die ven hadden voor een Waarde van bijna vijftig duizend pond aan juweelen ge stolen Maldolm King, die bij Sir Henry ge knield lag, keek 'haar aan met diep mede lijden in zij'n blik. „Hoe gaat het met hem?" vroeg ze tot afzonderlijke bemaling tegen een jaar- lijksche vergoeding van f 1,50 per H.A. Aan W. Arnold te Noordwelle wordt tot wederopzegging een gedeelte duin verpacht tegen een (jaarlijksche vergoe ding van f5. Punt IX, Wijziging van tten staat van waterleidingen, met het oog op den bij Schouwen gevoegden Dijkwaterpolder wordt van ide agenda afgevoerd, omdat in de reglementswijziging van Ged. St. staat, dlat de Waterleidingen niet ten laste van Schouwen gebracht worden. Het is dus onnoodig ze op te nemen in het register van waterleidingen. Heemraad Boot stelt voor pog een ge deelte waterleiding af te voeTen en wel dat deel, loopende van Scharend'ijksche weg tot aan iklein Moermondsweg. Dat eind kan dan weer "peilsloot worden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een stokerswoning aan het stoomge maal wordt tegen f 1,50 per week ver huurd aan A. van den Hoek Gz. Van de gronden, gelegen in den voor- maligen DijkWaterpoIider zal f 1 dijkge- schot worden geheven. De grootte van dezen polder bedraagt 44.45.33 H.A. Ingetrokken Wordt, na toelichting van den voorzitter, art. 4 der verordening regelende het verhaal' 'der pensioensbij dragen van 21 Sept. 1925. Wat gestort is door de betrokken personen, zal( geresti tueerd worden. Voor opname van tijdelijk kasgeld in 1927 wordt het genomen bissluit gewij zigd en de opname uitgebreid tot 100.000 gulden. Besloten wordt aan de Wed. van der Klip(pe en KristaiÜjn hun toelage bij voort during te geven tot aan hun overlijden. Het voorstel van het D.B. om de aan te gaine geldleening vopr de werken aan den Osse uit te breiden tot hoogstens f 70.000 wordt, op voorstel van heem raad Padmos aangehouden tot bij' de be handeling der begrooting. De begrooting van 1926 wordt gewij zigd en eenige posten olp die begroeting af-- en overgeschreven. Het jaarverslag kan niet worden over gelegd. De heer S. J. Gast vindt 't ont zettend jammer, dat de hoofdingelanden dat verslag niet |hebben voor de alge meene vergadering. Hij Kan niet anders dan er zijn leedwezen over uitspreken en er tegen protesteeren, dat het niet vroeger versdhijnt. Wie is de sehultdige, vraagt hij. De voorzitter zégt dat heit D.B. er even min iets aan kan doen dan de algemeene vergadering. De schuld ligt bïj den inge nieur. Heemraad Boot merkt op, dat volgens prt. 9 van de instructie van den ingenieur het technisch gedeelte van het verslag vóór 1 Febr. ter beschikking moet zijn van het D.B. De heer den Boer sluit zich aan bijl hetgeen de heer Gast gesproken heeft. Hij betreurt het evenzeer dat het verslag nog niet verschenen is, want daar door hebben de hoofdingelanden p. a. geen overzicht van de peilingen. De voorzitter is het eens met de ver schillende sprekers. Het is wenschelijK, dat het verslag er vóór de algemeene vergadering is, maar hij kan er niets aan doen. De ingenieur verdédigt zich met te zeg gen, dat het toezicht bij' een groot werk, zooals in den Osse wordt uitgevoerd, veel tijd vergt iem zulks eenigermate te rug 'slaat op zijn gewone werkzaam heden. De heer S. 'J. Gast meent, dat hetgeen thans gezegd is, wel door den ingenieur ad notem zal worden genomen. Het verslag zal, aldus de voorzitter, zoodra het gereed is, aan de hoofdingelan den worden toegezonden. Aan de oirde is thans de hoofdschotel dezer vergadering, n.l. de begrooting. Vóbr de algemeene beschouwingen wor den gehouden, wenscht de heer van den Bout te vragen hoe het komt dat geen sluitende begnooting is ingediend en waarom1 aan het verzoek der commissie te dien opzichte geen gevolg is gegeven? De voorzitter: Omdat het onmogelijk is. De commissie mag zich verbaasd hebben, maar het D.B. heeft zich ook verbaasd over de opmerking der commissie. De begrooting '.is niet kloppend te maken koortsachtig. „Is de verwonding ernstig?" „Zeer ernstig", antwoordde de jonge dokter ontroerd. En toen las ze de vree- sei'ijke waarheid in zijn onuitsprekelijk medelifdenden blik. „Hij is dood!" riep ze, terwijl ze ach teruit wankelde. De wilde angst en ont zettende wanhoop, die in haar stem klon ken, troffen degenen die haar hoorden diep. HOOFDSTUK XXVIII. Ean pijnlijk ontwaken. In haar* 'bewusteloosheid hoorde Clara niets van den doordringenden, wanho- pigen kreet van de rampzalige Lad ja Blyth: „Hij is dood!" en besefte ze niets van het tooneel van ellende dat daarop volgde. Zachte handen 'hadden haar met bloed bevlekte blauwe japon losgemaakt en de wonde behandeld, waaruit het roo- de bloed vloeide. Het hart van Malcolm King had hevig geklopt van angst tijdens zijn onderzoek. Hare wangen en lippen zagen wit. Zijne handen hadden echter niet gebeefd en Zijn bekwaamheid had hem niet in den steek gelaten. Eerst toen de spanning voorbij was hadden Zijne zenuwen hem pairten gespeeld. Toen hij had vastgesteld, dat de wond niet gevaarlijk wa9 dat, hoewel haar zijde zonder verhooging* van lasten .of het uit schrijven van nieuwe leeningen! Spr. wijst er op, dat het niet onmogelijk is, dat de nieuwe dienst met een aardig batig saldo sluit. In de begrooting bevin den zich n.l,. eenige stille reserves, zoo o.a;. een bedrag voor stormschade en voor de bestor tingen. De heer S. J. Gast houdt algemeene be schouwingen. De begroeting maakt z.i. een treurig figuur dooir 't groote tekort. Reeds jaren achtereen is door velen gewaar schuwd; dat men vast zou loopen en dat het noodzakelijk zou zijn de grootst mo gelijke zuinigheid te betrachten. Waar haalt Schouwen het tekort vandaan? Zie hier de vraag waarom heen alles draait. Spr. releveert de kwestie van de heffing (op 't gebouwd eigendom. Ware de tegen stand niet zoo groot geweest om deze .nieuwe bron aan te boren, mogelijk was men volgens spr. dan thans zoo ver, dat uit die bron geput zou kunnen wor den. Zal aanvulling van 't tekort op be lasting verhooging moeten uittoepen? Daar toe dient in 't allerlaatste geval toe wor den overgegaan, omdat de lasten in Schou wen hoog zijn. Spr. herinnert voorts aan de bezuinigingsvoorstellen door de be- grootingscommissie de laatste jaren ge daan en memoreert den strijd over de betonmuren gevoerd en de brug bij het stoomgemaal, die nu heel wat gosd- kooper komt. Spr. wijst er voorts op, dat in deze vergadering herhaaldelijk is aan gedrongen om opheffing van de commis sie voor de grindwegen. Hij acht het niet gewenseht dat Schouwen op deze manier de tekorten blijft dekken. Alle gemeenten zijn voor opheffing, alleen Zierikzee wei gert. Is men zoo bang voor de alg. ver gadering, wanneer deze medieizeggingscha'p krijgt? Het zou volgens spr., geen schade zijn voor Schouwen's kas. Het walsen der mac-adami op de wegen valt niet mee en het is duur. Naar spr.'s meening kan men zeer goed met de oude manier van werken volstaan, doch men moet de wegen vroe ger macadamiseeren, dan walsen de inge landen het er met hun wagens in. Het motorgem'aal in den Osse schiet volgens spr. slecht op; en hij meent, dat men zeer dicht bij 1928 zal zijn voor en aleer men er eenig profijt van zal hebben. Ook het financieele gedeelte hiervan valt niet mee. Het is pr.'s bedoeling niet om dit alles op rekening van 't bestuur te zetten, maar hij heeft nooit begrepen, terwijl de al;g|e- meene vergadering het bewijs heeft gele- .verd, vertrouwen te stellen in bet be stuur, door de opheffing der commissie van advies, dat het bestuur geen alg'em. vergadering heeft bijeen geroepen, toen de post van f 40.000 aanmerkelijk moest worden overschreden. Wanneer spr. de werken, de uitvoering en de plannen be ziet, vraagt hij zich af, of dit alles nu wel op de voordeeligste wijze is uitgevoerd; zoo b.v. de bedelving van de sluiskom en het verleggen v an den weg. Tenslotte wijst spr. nogmaals op de niet-sluitende begroe ting en op het verzoek der commissie 0mi daarin alsnog wijziging te brengen. Daarna houdt de heer Krep,el algemeene beschouwingen. Spr. heeft tot zijn genoe gen gezien dat de bewuste brug aan het stoomgemaal nu voor f 3000 minder op de begrootting staat dan he.t vorige jaar en dat het bestuur geen gevolg heeft ge geven aan het besluit om zoo noodig de rijbaan daar ter plaatse te verleggen. De kosten van het gemaal aan den Osse zijn doorboord Was, er geen edele dealen wa ren getroffen was hij' met onzekeren stap teruggetreden en had hij met de hand over feijn) voorhoofd gestreken, als iemand die versuft is van schrik en angst; hij was op een stoel neergezonken, ter wijl een gevoel van onuitsprekelijke dank baarheid hem doorstroomde. „De Hemel zij gedankt", zei hij uit den grond van Zijn hart. Geudrende drie weken Wist Clara niets van hetgeen er om haar heen gebeurde, drie gevaarlijke weken, waarin zij kreun de en zich uitputte in ijlende koortsen. Op den twintigsten dag na het drama begon ze ten slotte weer eenigszins tot kalmte te komen en Keerde haar denkver mogen terug. Met een diepe zucht als van verlichting opende ze hare oogen. De koortsgloed was er uit verdwenen. Even als vroeger stonden hare lieve, blauwe oogen weer helder. De uitdrukking was alleen nog zachter en meer kwijnend ten gevolge van de doorgestane angsten en pijn. Waar was ze? Onrustig en niet begrij- pend keek ze om Zich heen. Ze herkende de gezellige slaapkamer te Blythswood met het vroolijke lichte béhang. In een lagen stoel naast haar bed zag ze Joan zitten. De verwondering in haar blik werd grooter. j z.i. veel te hoog opgedreven. Prof. Visser •heeft geadviseerd: bouwt op de Osselsuis en niet er naast en tracht de rijbaan zoo te leggen dat dit mogelijk is. Is dit nu wel van alle kanten bekeken, vraagt spr., terwijl hij verder vraagt of met het ge bouw ook wel rekening is gehouden wat de kosten betreft? Wat het droogmaken vain den boezem aangaat, vraagt spir., of het niet beter ware geweest dat de boe zem direct was leeggemialen, voordat men met het werk van den bouw voor het ge maal begon? De aannemer had dan de dure damwand niet behoeven te leggen. Spr. meent dat bij het uitdiepen van den boezem geen rekening is gehouden waar de grond het voordeeligst geborgen kon worden. De opheffing van de oommissie van advies is z.i. een groote fout ge weest. Toen de plannen een vasten vorm hadden aangenomen en tot uitvoering kon worden overgegaan had die commissie moeten blijven bestaan. Was de commissie gehandhaafd, dan zou z.i. een' belang rijk bedrag bespaard zijn, want tusschen goed, beter en luxe is een groot verschil. Het heeft spr. gegriefd dat geleerde men- schen, naar hij van terzijde vernam, de hoofdingelanden van Schouwen als onbe voegd, om over de werken van dit water schap tp oord&elen, kwalifkieeren. Over de mojt-sluitende begrooting is hij ook niet tevreden. [Moeten zoo vraagt hij de hoofdingelanden den weg aanwijzen? Het bestuur is z.i. dikwijls met onnoodige uitgaven ter tafel gekomen, nu moet het ook ivoor het bestuur geen bezwaar zijn den weg te wijzen om het tekioirt te dek ken. Het is daarom volgens spr. een eerste plicht van het bestuur en den ingenieur met de financiën van Schouwen zoo zuinig mogelijk te zijn. Tenslotte wijst spr. er met klem op, dat bestuur en hoiofiding,elan den de belangen van Schouwen op den voorgrond moeten stellen en elkaar niet naar de oogen zien om de een of ander welgevallig te zijn. De heer Klompe is van meening, dat bij de uit te voeren werken in Schouwen niet de noodige zuinigheid in acht wordt ge nomen en spr. wijt dit aan den ingenieur in wien hij geen vertrouwen meer kan stellen. Speciaal in den Osse is volgens spr. niet met de noadige zuinigheid ge werkt. De heer van Gastel is ook in den Osse wezen kijken en hij is van meening dflit uit practisch oogpunt bekeken daar ter plaatse veel fouten zijn gemaakt. [Met klem dringt hij' er op aan in Schouwen de te ring naar de nering te zetten. De heer van den Bout meent uit de vele thans gehoorde klachten te mogen con clude eren dat 'de door hem gevoerde op positie nog niet zoo ongemotiveerd is ge weest. Hij heeft niet willen vitten, maar altijd het wiaarachtig belang van Schouwen op het oog gehad. Spr. constateert verder dat Schouwen's financiën met duizenden guldens zijn achteruit gegaan. Hij noemt dat een treurige zaak, evenals het niet sluiten 'der begrooting. Die begroeting had moeten kloppen, terwijl verhooging van liasten al drie jaar geleden had moe ten [gebeuren. Schouwen gaat op zoo'n wijze financieel te gronde. In de Vier Bannenpolder heeft men nu een verlaging kunnen voorstellen van f 2. Sprekende over de algemeene klachten over den in" genieur zegt spr., dat daar nog bijkomt dat de voorzitter dien ambtenaar veel te veel beschermt. Spr. hoopt dat men in de September-vergadering zal trachten: een eerste klasse voorzitter te krijgen. De heer Blom vraagt inlichtingen over het bedrag door Schouwen te betalen in de kwestie-Loning. De heer Moermand informeert aan wie 'de schuld ligt dat de kosten voor het ,Cgse- gemaal zoo hoog zijn geworden? (Slot v.lgt). BMOTWiMm BRANDSTICHTING. Het G.M. bij de rechtbank te Leeuwar den heeft vier jaar gev.str. gevraagd tegen S. de V., 43 j., landbouwer te Treke onder Nijega, wegens brandstichting in zijn boer derij, welke in vlammen is opgegaan. Op zoek van den verdediger, werd de ver dachte in vrijheid gesteld. ONJUISTE BELASTING-AANGIFTE. Het Haagsche Gerechtshof heeft vernie tigd een vonnis van de rechtbank te Dor drecht, waarbij P. H., landbouwer te Klaas waal, wegens het doen van onjuiste aan- •gifte voor de Rijksinkomstenbelasting was „Joan!" riep ze uit. „Hoe komt het, dat je hier bent?" Joan Tempest glimlachte. „Ik ben hier al veertien dagen" ant woordde fee. „Ik bén j(© Komen verple gen". ,jMij verplegen?" ben ik ziek' geweest?!" „Ja. Heel ziek". Clara zuchtte en draaide haar hoofd om op het kussen. Haar blik viel op een statige figuur in het zwart gekleed, die op eenigen afstand van het bed stond. „Is dat Lady Blyth?" vroeg ze. „Waar om is ze in de rouw?" De in het zwart gekleede dame hoorde de woorden en in snikken uitbarstend-, snelde ze de kamer uit. Weinig vermoed de ze, dat de slanke vrouw met het prachtige bruine haar, die als een barm hartige engel na-ast -het bed zat, de moor- denares^ was vam haar echtgenoot en de in'breekster, die al hare kostbaarheden had geroofd. Ontsteld lag Clara gedurende enkele mi nuten bewegingloos. Haar geest worstel de om geheel te ontwaken. Ze trachtte zich te herinneren hoe het kwam, dat ze hier lag en welk leed er de oorzaak van was, dat Lady Blyth snikkend de kamer had verlaten. En plotseling, alsof er een heldere lichtstraal haar brein ver- A.V.P.BIGGELAAR&C8 ROOSEhDAAL.. veroordeeld tot 2 m. gev.str. Het hof legde verdachte f 10,000 boete, subls 8 m. hechtenis op. ZEEUWSCHE KALENDER. Hsrlnntringen dar week. 1 Mei. 1616. De wisselbank te |Middelburg ge opend. 2 Mei. 1604. Prins Maurits verovert de Gatha- rin a-schans bij Oostburg. 3 [Mei. 1828. Eerste proefvaart der stoomboot „de Schelde" van Vlissingen op Bres- kens en Neuzen. 4 Mei. 1579. De eerste Zuid-Bevelandsche classi- ca-le vergadering te Kapelle bij Goes gehouden. 5* Mei. 1623. Henrictis Statius (geboren te Gos- terland) te 's-Gravenhage onthoofd. 6 Mei. 1846. De nieuw' gebouwde Sint-Pieterskerk voor de R.-K. gemeente te Middel burg ingewijd. 7 Mei. 1800. Mr. Laurens Pieter van de Spiegel, oud-raadpensionaris van Zeeland, overlijdt te Lingen. ONDERWIJS. Bevorderd tot adjudant, de heer M. P. Bijl, sergeant-majoor-administrateur, ge boortig van St.-Plhilipsland. JiAKDBOUW SS TEETCESLTo EMIGRATIE NAAR CANADA. In „Vereenigt U", het orgaan van dei bond van arbeiders in het landbouw-, tuin bouw- en zuivelbedrijf komt een voor- Ünalig lid van den gemeenteraad van Viagt- wedde, die 't vorig jaar naar Canada emi greerde, ten aanzien der bestaansmogelijk heid van Nederlanders aldaar, o.m. tot de volgende conclusies: Vraag, voor de emi gratie, de medewerking van de Emigratie Centrale Holland, Anna Paulownastraat 6, Den Haag, welk bureau onder regee- ringstoezicht staat en waarvan de direc teur zelf Canada heeft bezocht; leer vo.or al zooveel 'Engelsch, dat je wat verstaat en je verstaanbaar kunt maken; handelen en aanpakken is de boodschap wil men lichtte, keerde het verleden terug. Ze herinnerde zich, hoé Malcolm King, zach tjes aan het venster van het kleine bou doir had geklopt; ze herinnerde zich, hoe ze hem had binnengelaten en hoe ze haar lichte hoofdpijn ajLs verontschul diging had laten gelden om niet aan het diner te verschijnen. Het heerlijke ,uur, dat ze samen waren geweest in de schemer achtig verlichte kamer; de zoete geur van de lelietjes der dalen; den laatsten leus, het afscheid, het vertrek van Mal colm en enkele minuten daarna 't schot, liet gekreun van Sir Henry Blyth en den val; het tweede schot op haar en haar ontdekking, dat de man op wien ze toesnelde niemand anders was dan haar geliefde alles kwam tot haar terug met een afschuwelijke levendigheid. Ze trachtte zich in haar bed op te rich ten, maar ze was nog te zwak. Ze was slechts in staat, haar smalle, doorschij nende hand uit te strekken en haar smee- kende blik te vestigen op het knappe gelaat van haar stiefzuster, die haar nauwlettend gadesloeg. „Jéan, wat gee'beurde er toen? Vertel me toch, wat er toen gebeurde". Zachtjes maar vastberaden legde Joan het teere handje weer in -de vorige hou ding terug. (Wordt vervolgd J,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5