sZierikzeesche ijl Nieuwsbode 32%$ I ZEELAND'! ROEM ROOMBOTER ITX Woensdag 20 April 1927. zierikzeesche courant. "K,aJS iS H.H. ADVERTEERDERS Ingeleverde geldige lijsten van candidaten. Een wanhopige keuze BINNENLAND. Uit Stad «n Provincie. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. aiMHHHi Quick Quaker De Hollandsche Wasch vrouw JE ZEEPPOEDER ABONNEMENT: mma A'Vt RIB II ADVERTENTIEN Afzonderlijke nummers 5 cent. Bjj 0(mtract belaMgrljko korting deelen wij mede, dat né tien ure, op den dag van uitgifte der Courant, geen advertentiën meer kunnen worden aan genomen. Voor 't nummer van Vrijdag gelieve men zoov#eol mogelijk Donder dags in te zenden. DE DIRECTEUR De VOORZITTER van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den raad dor gemeente Zierikzee maakt bekend, dat van het hoofdstembureau de mededeeling is ortvangenwelke geldige listen van candidaten voor die verkiezing zijn ingeleverd. Op Donderdag 21 April a.s.. dis namid dags 3 uur, zal het centraal stembureau in het gemeentehuis een voor de kiezers toe gankelijke zitting houden, ten einde de lijsten te nummeren in de volgorde door het lot aangewezen^ Zierikzee, den 19 April 1927. De Voorzitter voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BUITENLAND., ERNSTIG MIJNONGELUK. Een mijngasontpioffing in een mijn te Estinnes-au-Val (België), heeft de instor ting veroorzaakt van een mijngang op 355 M. diepte, waarbij 26 mijnwerkers het leven hébben verloren dioor verstik king, terwijl ruim' veertig arbeiders ver" wondingen opliepen. De ramp deed zich voor op het oogen'bllik dat de nachtploeg de dagpioeg afloste. Onmiddellijk werd in de naburige mijn hulp gevraagd. Een groep redders, voorzien van maskers en reddingsmateriaal, daalde spoedig in de mijnschacht af, maar daar de luchtpijpen waren vernield, verliep er een heele tijd alvorens de noodige herstellingen Waren verricht. De ontploffing had omstreeks 10 uur plaats gehad, en reeds was mid dernacht voorbij, toen de eerste schro melijk verbrande gekwetsten konden wor den opgehaald. Een ambulancedienst Werd spoedig ingericht en de slachtoffers wer den per auto naair la Louvière of Ber gen overgebracht. Inmiddels bleek, jdat de ramp een vrij groioten omvang had aangenomen. In den voormiddag waren reeds een tiental lijken opgehaald, waar van de meeste van Belgen en enkele Ita lianen. De oude zegswijze, dat zich hartver scheurende tooneelen afspeelden, blijft eenvoudig waar. De mijnwerkers bioden zich. voor het verrichten van reddings diensten aan, terwijl de vrouwen in groote wanhoop het verloop der reddingswerken afwachtten. Zondagochtend is de koningin per auto uit Brussel naar de 'plaats van de ramp vertrokken, waar zij door den directeur van de mijn weTd ontvangen. Nadat de reddingsploegen aan de koningin waren voorgesteld en zij deze geluk had ge- wenscht met him moedig optreden, begaf zij zich naar de Woningen van de ge zinnen der slachtoffers, waar zij troost en hulp bracht. DE HONGAARSCHE KONINGSQUAESTIE. Zpo langzamerhand begint er teekening te komen in de politiek van het geampu teerde Hongaarsche koninkrijk zonder ko ning. Door de overeenkomst met Rome, waarbij de overwonnene op gelijken voet met den overwinnaar (onderhandelde, heeft de handige graaf Bethlen méér bereikt dan alleen de toewijzing van een vrijzöne in de aloude Hongaarsche uitvoerhaven Fiume. En reeds gaat het gerucht, dat de pre mier niet alleen met plannen rondloopt om zijn vaderland1 gelukkig te maken met fascistische methoden op industrieel en ander gebied a l'instar van Mussolini, maar pok, dat hij te Rome in de, latent steeds aan de orde Zijnde kpningsquaestie, FEUILLETON. door MARIB CORNER LEIGHTON. 28 Lady Blyth gaf haar een kus, - en met een paar hartelijke woorden en den wensch tot spoedige beterschap verliet zij het vertrek; Clara bleef alleen. Zij stond op van de sofa, liep zachtjes Vnaar de deur en draaide den sleutel in het slot om; daarop opende zij de tus- schendeur, die naar het boudioir leidlde, (waar Malcolm haar wachtte. Hij zat in een van de leunsteulen tegenover de deur en sloeg haar nauwkeurig gade, toen zij binnen trad1; het trof hem opnieuw hoe mooi rij was. Eenige oogenblikken ge^ leden, toen hij haar in zijne armen hield, was hij zooi overstelpt geweest van het geluk, Weer bij haar te zijn, dat hij zich allerminst rekenschap had gegeven van haar schoonheid. Maar nu, terwijl zij <np- PUDDIHOFABBIEK-AJPOLAK-CROrilMOEH eenige spijkers met koppen beeft gesla gen! In kringen, zoo meldt .althans de cor respondent van de „Vpss.-Z." te Boeda pest, in kringen, welke gewoonlijk pp de hoogte zijn van de politieke voorne mens van graaf Bethlen, wordt beweerd, dat in Rome tussehen dezen en Musso lini ook gesproken is over Ihet vraagstuk van de 'bezetting van. den Hongaarschen koningstroon. Beweerd Wordt zelfs, dat Mussolini de verheffing van aartshertog Ajbrecht zou willen ondersteunen. Ook is de koningsquaestie het onderwerp ge weest van opvallend lange Conferenties op het Vatikaajn. Ook Engeland zou met dien .gang van ziaken Willen meegaan, zoo dat men rekenen kan, zegt de correspon dent, op een spoedige koningskeuze in Hongarije. Met rijn reis naar Rome heeft Bethlen Hongarije uit zijn geïsoleerdheid verlost en het noodige gedaan in buitenlandsch politiek opzicht om' de koningsquaestiia zonder strubbelingen op te lossen. HET CONGRES DER S.D.A.P. Zaterdagmiddag is het 31e congres der S.D.A.P. te Utrecht door den partijvoor zitter, den heer H. Polak, geopend. Blijkens het jaarverslag van 't partij bestuur over het jaar 1926 bleef het aan tal afdeelingen in het afgeloopen jaar stationair: zoowel opi 31 December 1925 al» op 31 December 1926 waren er 590 afdeelingen. Het aantal leden bedrdfeg pp 31 Decembter 1925 41.221, op 31 Deceml- ber 1926 43.196. Een vooruitgang dus met 1975 leden. In nog geen vijf jaren steeg het percentage vrouwelijke leden van ruim 21 pCt. tot 'bijna 29' pCt. Bij de verslagen kwam oojk aan de orde de .kwestie omtrent het bijwonen van de openingszitting der Staten-Gene- raal. De heer F. v. d. Goes stelde een mo tie voor, Waarin de Kamerfractie ver zocht wordt terug te keeren tot den vóór 1926 igevoigden regel. In het Zaterdagavond voortgezette con gres Werd een motie van het partijbe stuur aangenomen, strekkende o'm aan de fracties de 'beslissing over ihet bijwonen van de opening der Staten-Generaal over te laten; uit de aanwezigheid van een dieel harer leden moet niet worden afge leid, dat de fracties of een deel harer leden het standpunt der partij ten op zichte van het koningschap zouden héb ben verlaten. ZIERIKZEE. Tot ingenieur van den Pro vincialen Waterstaat is door Ged. Staten benoemd de heer H. D. J. Swaters, thans tijdejijk ingenieur te Zwolle. Tegen 1 Mei a.s. is 'benoemd tot rijksklerk ten kantore der Registratie no. 1 en Successie te Middelburg, dhr. A. J. Schot, particulier klerk te Tholen. Maandagavond gaf het Eerste Zierikzeesche Mond harm onipagezelschap „D.O.K." een welgeslaagde uitvoering in derbij kwam, had hij weer een open oog vooir haar groote 'bekoorlijkheid, die nog verhoogd Werd door de ontroering die zijn aanwezigheid bij haar teweeg bracht. Het zachte schijnsel van het kleine Zil veren lampje, dat in het midden van de kamer hing, verlichtte haar weelderig licht hcruin haar en verspreidde een parel achtige glans over de lichtblauwe japon, welke rij' droeg. Om haar hals hing een ketting van maansteenen en de ceintuur van haar japon Was opk met maansteenen versierd. Hare wangen, die een oogenblik tevoren een weinig bleeker waren dan gewoonlijk tengevolge van de hoofdpijn, waarvan rij gesproken had, zagen nu diep rood en gloeiden koortsachtig. In hare blauwe opigen, die gewoonlijk zoo helder en kalm stonden, straalde nu een vreemd licht „Het valt mij niet gemakkelijk om een lieve vriendin, als Lady Blyth, te moeten bedriegen", zeide rij op zachten toon. „O, Malcolm, 'wanneer zullen wij al die moeilijkheden en gevaren vpoibij zijn? En het is mij een raadsel waarom juist wij al deze onaangenaamheden mloeten hébhen. Er kan tpCh geen reden rijn, waarom wij elkaar niet mógen liefhéb- toten?" „Je vergeet lieveling, dat er een schurk. de Concertzaal. Op het pTogramma ston den, behalve het geven van eenige mu zieknummers, door „D.O.K" zelf,' het op treden van het bekende trio-Hofmann, be nevens 2 accordeonspelers. Wat het spiel van „D.O.K." betrof, hiervan kunnen we niet anders zeggen, dan dat het onder leiding van haren ijverigen directeur, dhr. W. J. Weltevreden, goed vooruitgaat. Een dankbaar applaus van de zijde van het publiek na elk stuk bewees voldoende, hoezeer het gehoorde in den smaak viel. Vooral „Uber den Wellen" door 15 ads- pirantleden en „De Jaarbeursm'airseh" door eenige werkende leden uitgevoerd, getuigden van ernstige oefening en oogst ten dan ook veel bijval. De grootste at tractie van dezen avond, het optreden van het echtpaar Hoffmann, met aan den vleugel hun dochter Truusje, heeft ze ker veler verwachting overtroffen. Ze hebben de aanwezigen oprecht doen ge nieten van hun rijk afwisselend, met zorg gekozen repertoire, hetwelk behalve eenige m'opjpen van dhr. Hofmann, levens liederen en samenzangen bevatte. Als buitengewoon goed geslaagd noemen we „Klein Vissehertje" en „Na den Storm", die het duo-Hofmann, met ^eel gevoel ten gehoore bracht Veel succes hadden ook het „Voetballied" en „Lach er liever om", terwijl het duet „Hoe jannes het vrijen leerde", dat uitgevoerd werd i:# VolendamSCh constuum, verscheidene ma len de lachspieren in beweging bracht. Hun optreden werd besloten met een lied over de Zierikzeesche meisjes, waar bij de geheeie zaal het refrein uit volle borst meezong. Het duo-Hofmann heeft m;et hun optreden zeker alle harten ge wonnen en ieder zal hen gaarne nog eens terugzien. Ook hier hebben die thuis blijvers groot ongelijk gehad. Het 2de attractienummer van dezen avond was 't spelen op de chromatische accordeon [door den heer Slingerland van Zierikzee en den jongenheer van Gorcum uit Rotter dam1. Opk rij hebben tot het goed slagen van den avond zeer zeker hiet hunne bijgedragen en hebben een woord van lof dan ook alleszins verdiend. Ze wisten aan hun instrumenten tonen te ontlokken die menigeen verbaasd zullen hebben. Het instrument verdient ten volle, dat eir de aandacht aan gewijd wordt, en menige muziekliefhebber zal er genotvolle uren mee door kunnen brengen. Aan het eind van den avond dankte de voorz. allien die medegewerkt hebben om dieza uit voering goed te doen slagen, waarna deze kunstavond, waarop „D.O K" steeds mét groote voldoening zal kunnen terug zien, met een gezellig bal met uitstekende Jazzband -muziek werd besloten. De afscheidspredikatie van ds. S. v. d. Molen zal, naar wij vernemen, bin' nenkort bij den heer W. de Vries Rz., boekh. alhier, in druk verschijnen. SEROOSKERKE. In de Dinsdag j.l. ge houden vergadering van het Hoofdstem- bureau zijn de voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad ingeleverde candidatenlijsten geldig verklaard en de daarop voorkomende candidaten gehand haafd'. RENESSE. Behalve een candidatenlijst een ellendeling is, die tracht je mij te ontnemen". Malcolm was opgestaan, en stond nu voor haar, Zijne donker bruine oogen vol liefde op haar gericht. „Hij heeft je niet lief tenminste niet op dé wijze, zooals het 'behoort. Ik ge loof zelfs, dat zoo'n man ails Stephen Bjacklock niet eens iweet Wat ware lief de is. Maar hij wil je tot zijn vrouw' hébhen, omdat je «pooi bent en jong en onschuldig. Omdat ik hem' in idén weg sta, haat (hijl mij en neemt alle middelen te 'baat, om 'mij! onschadelijk te maken". „Denk je dan werkelijk dat al het on recht dat men je heeft aangedaan door zijn toedoen geschiedt?" „Wat dacht je dan; wie anders dan hij' heeft eenige reden pm mij' te haten; er is geen mensch, die er belang bij' heeft dat mijn naam door het slijk 'gesleurd Wordt. Wie anders zou die vervalschte brieven aan jou hebben kunnen zenden- Trouwens, Jane Lynch de vrouw, die ik uit dat misdaidigershol hielp ontvluch ten, heeft mij tegen hem gewaar schuwd. Zij' heeft mij gezegd, dat er voor jou ook gevaar bestaat, levensgevaar lie veling! En uit hetgeen zij er bij ver telde, kon ik) afleiden, dat het gevaar van rijn kant kwaml" ter verkiezing van gemeenteraadsleden, met de namen M. Steur, A. J. Padmos, Joh. Hoogenboocn, A. J. Verboom, M. de Roe, C. J. Kooman, W- Hoogerhuis, J. van Sluis, G. van Sluis, A. Verseput, waren nog twee lijsten ingediend, bevat tende resp. de namen: N. G. Fasol, L. P. Hanse, J. Verton en H. Bevelander; en H. Flranken, Nico Beije Jz. en J. Hout man Cz. i ELLEMEET. Maandagavond had in de zaal van dhr. de Roo een buitengewone uitvoering plaats van 't muziekgezelschap „K. N. A." Het feest begon met een viertal muzieknummers, die onder leiding van den directeur, den heer C. v. d. Nood, vlot werden gespeeld. Daarna werd op- ge voert „De Zwerver", een tooneelspel in drie bedrijven, 's Is een echt propa gandastuk voor de onthoudersbeweging, dat aardig werd vertolkt. Moge de op voering van dit stuk er ook aan mede werken, dat steeds meer mensehen, die zich de strekking en het doel der be weging 'bewust rijn, hun valseh schaamte overwinnen en zich openlijk scharen pan der de blauwe vaan! Na de pauze kwa men voor het voetlicht: „Het bedrogen drietal", een blijspel met zang in een bedrijf, „Koopman in oudheden", voor dracht voor één heer, „Het bedrogen dlrie' tal", voordracht voor drie dames, en „Wonderdokter Eseulapsas", voordracht voor een heer. Een en ander viel bij heit publiek zeer in den smaak, wat bleek uit het hartelijk applaus. Jammer dat de zaal slechts matig bezet was. Zeker een gevolg van het mooie weer, nu menigeen weer rijn genot zoekt in de ontwakende natuur, 't Zouwenschelijk zijn, dat de vereeniging haar uitvoeringen in 't vol gende seizoen wat vroeger geeft. In Ide openbare zitting {van heb hppfd- stembeureau op de 17de dezer zijn beide ingeleverde candidatenlijsten voor de ge- mieenteraad geldig veTklaard. Al de praatjes, die hier de laatste dagen rond gestrooid zijn over de tweede ingediende lijst, zijn hierdoor dus van de b'aan. OUWERKERK. Onder begunstiging van prachtig weer hadden hier de traditio" neele paasehfeestelijkheden plaats; voor den middag kinderspelen, 's namiddags voor de grooten. „Nieuw Leven", dat zijn „hart ook al in Zierikzee verloren had", verleende zijn gewaardeerde medewer king, terwijl van heinde en ver stroomen volks korter of langer tijd de stemming hielpen verhoogen. BRUINISSE. Naar verluidt heeft dhr. G. Boiier Gz. rijn candidatuur voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing ingetrokken. ST.-PHILIPSLAND. Bij de Zaterdag ge houden zitting van het Hoofdstem bureau alhier, werden alle ingeleverde lijsten geldig verklaard. Bij loting werden ze als volgt genummerd: lijst no. 1, L. J. van Nieuwenhuizen e.a., lijst no. 2, A. A. v. Nieuwenhuizen e.a., lijst no. 3, A. M. van Dijke e.a., lijst no. 4, J. van Strien e.a., lijst no>. 5, P.' J. ide Ruiter e.a. ter e.a. Naar de op. 21 en 22 April a.s. te houden algemeene vergadering van die schippersvereeniging „Schuttevaer", is voor de af deeling St.-Philipsland afge vaardigd, de heer I-Aarnoudse te Anna- Jaoobapolder. ST.-MAARTENSDIJK. Ter verkiezing van leden van den gemeenteraad zijn ingele verd 6 canditatenlijsten, waarop voorko men de volgende namen: 1. C. M. Quak- keiaar (aftr.), J. L. Geluk en P. Quaak. 2. A. L. Hage (aftr.), P. J. Nelisse, Chr. Hoek Mz. en P. L. Vermeulen. 3. M. L. Koopman (aftr.), C. Priem Iz., M. J. Cor- neiisse en J. van den Hoek. Anthz. 4. W. M. Kloet (aftr.), |M. C. Sonke en C. van den Hoek Mz. 5. M. P. Groenewege (aftr.) en M. J. Langejan. 6. A. Vroegop (aftr.), J. C. van Haaften, C. Priem Wz. en Johs. Hoek Gz. THOLEN. Toen Maandag een auto al hier de Kerkstraat afreed, spirong plot seling een onder den invloed van sterken drank verkeerend joingmensch voor de auto. Gelukkig wist de chauffeur direct Het meisje huiverde even. Maar toch glimlachte rij ongeioovig. „Het is niet mogelijk MailcioJm. Hij is geen oprecht man, dat heb ik van kinds af aan gevoeld; maar hij is een vriend van Joan en hij zou het niet in zijn hoofd halen mij kwaad te doen, tenminste geen lichamelijk kwaad". Maioolm King zweeg. Voor het eerst gevoelde hij iets van twijfel tegen Joan oprijzen; hij uitte dit vermoeden echter niet, doch verwierp |de gedachte onmid dellijk als dwaas en onmogelijk. Het was niet Waarschijnlijk dat zoo'n knap, statig en onberispelijk meisje als Joan, die 'door een ieder bewonderd werd, onder haar intiemste vrienden een man zou rekenen, dien rij wist dat slecht was. Het jag' meer voor de hand dat Blocklock! rijn lage onwaardige natuur verborg on der een masker van vriendelijkheid en hoffelijkheid. Maar Jane Lynch had hem toch bijzon derheden verleid betreffende den dood van Lili Escott. Zou hij zijn meisje hier van op de hoogte brengen? Neen, on mogelijk. Feitelijk) had 'hij geen enkel be wijs, dat bet verhaal van Jane Lynch waar wlais. Wel hoopte bij' die bewijzen in de toekomst te kunnen verzamelen en dan zou pok de tijd gekomen zijn Clara VLUGKOKEND HAVERMOUT de spijs voor jong en oud. te remmen, anders waren er beslist on gelukken gebeurd. Dit wias evenwel niet naar genoegen van het jongmensch, want inplaats van hiervoor dankbaar te rijn, sloeg hij een der ruiten der auto in, zoo dat de chauffeur ernstig aan het gelaat werd gewond en hij zelf de handen danig bezeerde. Hevig bloedend heeft de chauf feur zich onder dokters behandeling moe ten stellen. Voor het jongmensch zal dit muisje wel een staartje hebben, ofschoon hij wel een ernstige bestraffing heeft ver diend, want zoo'n Neo-Vandalisme wordt gevaarlijk voor het verkeer. ONDERWIJS. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs-examen voor werktuigkundig ingenieur de heer A. M. Cense te Tholen. Bij' het Zaterdag j.l. te 's-Gravenhage gehouden examen, slaagde voor het vol ledig diploma C., machinist groote stoom vaart, dhr.. M. K. Steur, geboortig te Kerkwerve. NIEUWERKERK. Bij het op 16 April te 's-Gravenhage gehouden examen voor typist (10-vingersysteem „Groote") slaag de o.a. de heer H. den Boer, assistent aan de stoonrzuivelfabriek „De D(uif,' te Nieu- werkerk, leerling van mej. A. M. J. Koe- voets—Rieff te Zierikzee. L- KERKNIEUWS* Ned. Herv^ Kerk. Beroepen: Te Maartensdijk (U.), J. Bus te Aalburg. Te Elburg, J. D. van Hof te Wilnis. Te Oosterwolde, C. J. van .der Graaf te Ameide. Te Nieuwe-Fe- keia (tdez.), H. Marra, pred.-evang. te Emmen. Te Etten en Leur (N.-B.), J. G. Harthoprn te Scherpenzeel (Gld.). Bedankt: Voor Ouddorp, D. J. van de Graaf te ftidderkerk. Voor Kra'b'ben- dijke, G. A. van der Hooft te Overschie. —Voor Nieuwpoort, S. C. Groeneveld te Leerdam. OOSTERLAND. Bij de Donderdagavond gehouden stemming voor een lid van het kiescollege (aftredend M. Roks, H. P. Hendrikse, P. Bal, laatstgenoemde niet herkiesbaar, daar hijl thans zitting heeft ais ouderling). Eerstgenoemden werden herkozen; dhr. J.b Stoutjesdijk werd ge kozen in de vacature P. Bal. Ckr*f. K«rfc. Beroepen: Te Watergraafsmeer, C. van der Woude te Gorredijk. Te Zuidwolde (Dr.) en te Oudehorne (Fr.), cand. J, F. de Gier te Waarder (tijdelijk adres te Hardenberg, O.). Te Tijnje en te Schoonoord, cand. S. Wouters te Exmopra. Te Fijnaart, S. van Dijke te Nieuwer- oord. Bedankt: Voor Wairffum, Dr. H. W. van der Vaart Smit te Zuid-Beijerland, Chr. Geref. Herk. Beroepen: T|e Delft, J. A. Riekel te Sliedrecht. Bedankt: Voor Schiedam, J. D. Barth te Alpben a d. Rijn. Voor Broek onder Akker woude, P. de Smit te Boskoop'. van alles op de boogte te brengen. Nu echter oordeelde hij' het beter voorloopig te zwijgen. Door alles iwat zij den "iaat- sten tijd had meegemaakt waren Clara's zenuwen eenigszins geschokt, w'at niet meer dan natuurlijk was. Haar nu te verhalen, dat men vermoedens bad, dat hare zuster vermoord was geworden kon inderdaad een Wreedheid rijm. Hij durf de zelfs niet op deze mogelijkheid te zinspelen; trouwens 'wat voor reden was er eigen eigenlijk, dat betzelfde gevaar ook haar dreigde? De boerenvrouw, die zooals Jane Lynch beweerde, met opzet de giftige bessen aan Lili gegeven bad, kon, indien deze afschuwelijke geschiedenis iwaar was, om de een of andere reden een wrok tegen het meisje gekoesterd hébben. Het was zeer wel mogelijk dat jalouzie de vrouw tot deze misdaad gedreven bad. Indien dit bet geval was, leek bet zeer onwaar schijnlijk, dat zij de jongere zuster ook vijandig gezind was. Dat er voor Clara nog een ander gevaar dreigde dan de onwaardige hartstocht van Stephen Black- lpk, kon wel een hersenschim van Jane Lynch zijn. (Wordt vmUyfiJ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1