HEEREN- en E. HOLTY-APPELS. PUROL COLBERT-COSTUMES, KOOPT UW verwerkte zenuwen abonnement: Vrijdag 15 April 1927. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAPr H.H. ADVERTEERDERS" buitenlan d- binnen lan d.~ moriaam-bav Uit Stad en Provincie. 't Juiste adres om U voordeelig en modern te kleeden. Gemaakt en naar Maat. van af f 12,75. Mr-Costumes van af f 7,75. 2Df Paaschdag geopend FRISO-BAAI Bronchitis Prijs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche fit Nieuwsbode 83ste JAARGANG. - No. 11531. Oir. I, 1 DE LQOZE Jr. Ultg-Hadacteur M J KOSTEN Tan 18 regels 60 ols., van 4 regela en daarboven 20 ote. per regel. Reclames 30 ots. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op doa dag van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BV Wegens het Paaschfeest zal de Nieuwsbode a.s. Maandag NIET worden uitgegeven. deelen wij mede, dat né tien uro, op den dag van uitgifte der Courant, geen advertantlën meer kunnen worden aan genomen. Voor 't nummer van Vrijdag gelieve men zooveel mogelijk Donder dags in te zenden. DE DIRECTEUR EEN PSEUDO-DOKTER. Sinds de onsterfelijke kleermaker te Köpenick vermomd als kapitein wel wetende, dat in het toenmalige Duitseh- land de uniform almachtig was en een ieder in zijn vaderland ja en amen placht te zeggen op wat een geüniformeerde zeide of deed zijn slag sfoeg en er met de gemeentegelden van door ging, herleeft de oolijke 'bedrieger telkens weer en wel steeds weer in andere rollen, ten einde Zijn goedgeloovige medemenschen blij den neus te nemen. Om maar één geval te noemen, dat in den laatsten tijd veel opzien 'baarde: het (Optredenvan „prins Wilhelm van Hoheiizodlern" te Wei- mar en omgeving! Maar ook huiten de Duitsche 'grenspalen telt de Köpenick- sche kapitein zijn volgelingen, tot in ons eerzaam vaderland: nog onlangs para deerde immers dO|Or de Apeldoornsche sche straten een kranig luitenant van de grenadiers, die 'bij onderzoek een Ha-agsch chauffeur bleek te zijn, pronkende met andermans voeren-! Het geval van „dr. Berster", waarvan de Duitsche bladen thans melding mar ken is echter -ernstiger dan de vele pre cedenten. Want hierbij liepen menschen- levens gevaar. Te Wünsdorf 'bij Zoffen is dezer dagen een man gearresteerd, idie zich daar als praktiseerend geneesheer onder den naam dr. Berster wilde vestigen. Daar men om een of andere reden verdenking tegen hem opvatte, hekeek de recherche den vreemdeling eens iwat nader en kwam toen al spoedig tot de ontdekking, dat de „dokter" niemand anders was als de 25-jarige oude bekende van haar, Schu- chardt, uit Hildburghausen, 'die wegens verschillen de oplichtingen gezocht werd. De man bleek -een tijdlang in een iong- lijdersgesticht bij Oranienburg als assis tent-arts werkzaam te Zijn geweest, of schoon hij slechts het gymnasium tot de derde klasse had lafgeloopen en nooit gestudeerd had. Bij zijn sollicitatie had hij, naar later 'bleek, vervaischte papie ren overgelegd, volgens Weike hij te Leip zig enMarburg had gestudeerd en ook was gepromoveerd. Bij zijn werkzaam heden in het gesticht toonde hij omvang rijke kennis en wekte volstrekt geen ver denking, totdat hij ook een functie kreeg op de chirurgische afdeeiing van 't plaat selijk ziekenhuis. Op de operatiezaal bleek echter al ras, Idat -de nieuwe assistent wei theoretisch, maar volstrekt geen prak tische kennis had. En toen hij bij de behandeling van patiënten een paar gro ve fouten maakte, werd hij op slag ont slagen. Tegelijkertijd werd een onderzoek ingesteld naar zijn, vroeger leven en zoo kwam de geheeie zwendel aan het licht. Het 'bleek o. a., dat de man enkele jaren geleden wegens talrijke oplichterijen en vervaischingen in geschrifte te Zwickau meer dan een jaar gevangenisstraf had gekregen en deze straf oo,k had uitge zeten. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in Maart f40.059.000 opgeleverd, joif f 66.366 minder dan verleden jaar. Sedert 1 Januari lever den Zij f 124.656.000 op, zijnde f 5.707.000 meer dan in het eerste kwartaal van 1926. Er is geen reden om over de in Maart behaalde uitkomsten ontevreden té zijn, te minder daar enkele middelen niet on belangrijk hoogere baten idan een jaar geleden hebben opgeleverd ien de belas tingen, die rechtstreeks verband houden met den gang van zaken in 't bedrijfs leven, over het geheel genomen, - geen onbevredigend figuur maken. De invoerrechten gingen met ruim 3 ton achteruit, hetgeen evenwel nog geen achteruitgang beteekent in onze handels beweging. De zegelrechten brachten ruim 6 ton meer op, de registratierechten 578 duizend minder. Een belangrijk voordee- ligi verschil gaf de accijns op 't gedistil leerd, n.l. f559.200 meer dan in Februari. Bij de overige accijnzen waren de ver schillen heel wat geringer. Suiker gaf f 23.000 minder, geslacht f 101.300 min der; daarentegen (leverde zout f22.300 meer, wijn f32.660 imeer, tabak f 79.700 meer en bier zelfs f190.000 meer op. Voor deze laatste valt er over 't kwar taal reeds een stijging van f312.000 waar te nemen, waartegenover -echter de tabaks accijns nog een iets grootere daling heeft ook Uw merk zal zijn. Avd-BIGGZlA^sORÖOSEnPA^C'3. aan te wijzen. De rijwiei'beliastinig heeft f80.000 minder opgeleverd, maar vertoont over de eerste drie maanden toch nog een vooruitgang van if 197.000. Bij 'de in komstenbelasting was er in Maart een onbeduidende stijging van f51.500 (op een totaal van f9.948.000), maar Sedert 1 Jan- is de opbrengst (circa f113.000 bij' ver leden jaar ten (achter. Voior alle gewone Iblronnen van inkom sten is -de opbrengst sedert 1 Januari f 124.656.000 geweest, Zijnde f 5.707.000 meer dan in het eerste kwartaal van 1926. De wisselvallige sucoessierechtien, die in de eerste twee maanden zoo- ruim vloei den, hebben daartoe niet minder dan f2.549.000 bijgedragen, !de vermogensbe lasting, tengevolge van Ide bekende wiji- ziging in de invordering f 1.270.500. OLOAJ^ 1ezjouMtè -fvuldi Doos30-60,Tube80ct.BijApoth.en Drogisten ZIERIKZEE. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot commies der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Vlagtwedde (Groningen) de -heer E. C. Klink alhier. BURGH. Woensdagavond j.l. hield de afdeeling Burgh van den Bond v. Staats- pensionneering een -algemeene ledenver gadering in hotel v. d. Moer. Na opening door den voorzitter, dhr. G. A. v. Zuijen, werd e-ene bespreking gehouden over een dezen zomer eventueel te Renesse te houden openlucht-meeting, vanwege de federatie Schouw en-D ui veland, waarom trent door dhr. J. Fokker eenige mede- deelingen werden ged-aaq. De rekening, sluitend met een batig saldo van( f 25,13 werd goedgekeurd en de aftredende be stuursleden de heeren G. A. v. Zuijen en P. v. Nieuwenhuijze werden herkozen- In beginsel werd besloten dezen winter een propaganda-avond te organiseeren. De vereeniging telt thans 59 leden. DREISCHOR. Dinsdagavond 1.1- verga derde hier, de voor eenigen tijd opge richte ziekenkas. Tot verdere voorlich ting en vaststelling van statuten en regle ment waren aanwezig de heeren Neute- boom1, voorzitter van het Neder 1. verbond van ziekenkassen en fondsen en Onder- dijk, secr.-penn. eener ziekenkas te Mid delburg. De jonge vereeniging, die door hare kinderziekten nogal geleden heeft, n.l. door wantrouwen en misverstand, waaraan politiek niet vreemd schijnt te zijn, zag op deze- vergadering 26 personen definitief -als lid toetreden en koos daar op- vijf bestuursleden, de heeren B. v. d. Linde, P. v. d. Linde Wz., L. v- d. Velde, L. v. Dijke en' J. v. d. Doe Hz- Besloften werd- met 1 Mei tot inning der contri butie -over te gaan en 13 weken na dato, zoo noodig, to-t de uitkeering. Verder namen de leden zich voor propaganda te miaken voor de vereeniging en het le dental zooveel mogelijk uit te breiden. RECHTZAOlIjL MOORDAANSLAG OP EEN MARECHAUSSEE. Het OM- bij de rechtbank te 's-Herto genbosch heeft twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 42-jarigen visscher C. V. te Woud-richemi, die terecht stond ter zake dat hij', met dè bedoeling een wacht meester der marechaussée aldaar vam het leven te berooven, aan de kazerne heeft aangebeld en toen de deur geopend was, tmet een mes naar dep marechaussee Blokland heeft gestoken. Deze sprong echter opzij, zood-at hij ongedeerd bleef. Verdachte herinnerde er zich niets meer Advertantlën an Abonnementen Zlirlkziischa Nlauwtboda worden aan- genomen zonder prijsverhooging door B. KRIJGER, Hoogstraat 32, Tholen. BIJ NiEUWSTRAAT B 236, naast mag. Gebr. LOKKER. BET" ZIE ETALAGE. van, zójó dronken was hij, naar hij be weerde; doch twee miaréchassee's getuig den, d-at hij niet dronken was. Verdachte heeft trouwens indertijd zijn misdrijf be kend aan den opperwachtmeester. Toen het O.JM- zijn eiseh gesteld had, vroeg verdachte snikkend om- medelijden. De -uitspraak werd behaald op' 28 April. DOKTERS VEROORDEELD. Oip vordering van d>e Mpij. van genees kunst heeft d-e Haagsche rechtbank aan d-rie leden dier maatschappij boete op gelegd, iresp. vafll f lCGOi, f 1500 enff 150Q. Zooals men zich herinneren zal, had de Maatschappij op grond van haar regle menten en in verband met het bekende conflict met de „Volharding" -te Den Haag aan haar leden verboden, nog lan ger werkzaamheden voor het ziekenfonds van „De Volharding" te verrichten. Aan gezien 3 leden zich niet aan dit verbod hielden, had de Maatschappij hun ver oordeeling gevraagd tot betaling van boe ten van f 8O0Ö tot f 10000. VALSCHE POSTWISSELS. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft den 30-jarigen man, die er zijn werk van -maakte ipostwisselfor- muleiren v-alschelijk in te vullen 'en van de voorgeschreven stempels en van val- sche handteekeningen te voorzien, waaT- na hij ze aan de postkantoren ter be taling aanbood, veroordeeld tot 3 jaren gev.str., overeenkomstig den eisch v-an het OM In 1924 w-erd verdachte ter zake van hetzelfde feit 21/a jaar gev.str. op gelegd. Enkele weken na zijn ontslag uit de gevangenis opl 1 Sept. 1926, ver viel hij1 weer tot hetzelfde misdrijf. ONDERWIJS. ROEMEENSCHE STUDENTEN. Te Jassy in Rotmenië waren onlangs studenten binnengedrongen in het labo ratorium van een hoogleeraar, dien zij hadden bedreigd. In een adres, dat alle professoren van de universiteit thans aan den Roemeenschen minister van onderwijs hebben gericht, wordt het optreden van de studenten scherp ver oordeeld. De studenten, alsdus het adres leven in do overtuiging dat hun in dit land alles veroorloofd is, zonder dat zij straf behoeven to vreezen. De studenten gelooven, dat de uni versiteit alleen bestaat om gediplomeer den te, maken en dat de professoren verplicht zijn alle studenten te doen slagen. Met brutaliteit trachten zij poli tieke en sociale vraagstukken op te lossen. Strenge maatregelen van de hoogste autoriteiten zijn noodzakelijk om een einde te maken aan de anar chistische beweging, die nadeelig is voor het cultureel gozag van den staat. LANDBOUW EJJ VEETEELTo STAND DER WINTERGEWASSEN. Het hieronder volgend overzicht betref fende den stand id-eor wintergewassen op 11 April 1927 is, onder medewerking der Rijksiandbouwconsulentensamengesteld naair gegevens, verstrekt door de corres pondenten der directie van den Landbouw en door het Koninklijk Nederl. Meteoro logisch Instituut. De wintergewassen konden in het na- Best zn niet duur 50-40-35-30 ctJ perJÊporcd IM.V. Douwe Egberts we tgberrs ■;s±Tj Tabaksfabrieken- jaar van 1926 onder -gunstige omstandig heden worden uitgezaaid en het zaad sloeg goed aan. De buitengewoon zachte winter was oorzaak, -dat bij' geen enkel gewas vorstschade Werd veroorzaakt. Dit, gepaard met «den goeden aanslag, was echter oorzaak, dat sommige gewas sen hier en daar een wel wat te dichten stand vertoonen. Op de zware kleigronden had-den de gewassen in den herfst nogal van vreteriji door slakken te lijden, ter- Wijl ook thans -deze dieren hier en daar schade veroorzaken. De stand der gewassen in Zeeland is aas volgt: Tarwe, zeer goed. Het koude weer der laatste dagen werkt -eenigszins remmend op den groei en geeft aan het blad een te gele kleur. I^ogge staat goed, evenals Gerst, Kool zaad en Karwij. Klavers staan in alle provinciën gloed, terwijl ook verschillende zeer goede per- ceeien voorkomen. Grasland. Hét grasland istaat .algemeen zeer goed of zeer goed tot goed; waar die grond niet te drassig Was, kón het vee reeds vroeg 'worden ingeschaard. In verschillende streken was -daartoe echter de 'bodem te vochtig. ZEEUW3CHE KALENDER. Herinneringen dsr week. 17 April. 1747. Inval der Fkansehen in het land van Cadzand. 18 April. 1590. Tusschen Neuzen, Biervliet en Axel wordt eene unie gesloten. 19 April. 1528. Mr. Lieven Jansz. Kaarsemaker wordt te Zi-erikzee geboren. 20 April. 1572. Het krijgsvolk van Treslong neemt het slot Ter Hooge in bezit om' Middelburg te 'benauwen. 21 April. 1747. Sluis iaan de Pranschen zonder strijd overgegeven. 22 April. 1577. Mr. Johan Boreel, raadpensionaris van Zeeland, te Middelburg 'ge boren. 23 April. 1798. Bij de staatsregeling der Bataafsche Republiek krijgt Zeeland den naam van Departement van de Schelde en -de Maas. kalmeeren en worden gesterkt door Tmmvia&Mtpn Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten. EC0N. BERICHTEN. BEVROREN VLEESCH. In de akademie van geneeskunde te Parijs heeft Laure verslag gedaan van een enquête in de groote Argentijnsche bovriesinrichtingen voor vleeach. Hij constateerde dat het groote slachtvee met groote zorg uitgekozen, daarna geslacht, in stukken verdeeld, afgewas- schen en vervolgens bevroren wordt. Het bevroren vleeech behoudt zijn vita minen, is even goed verteerbaar als versch vleesch en bezit er alle hoe danigheden van. De koude vernietigt zijn fermenten niet. Zij brengt alleen het fermentatie proces tot stilstand en dat begint weer na ontdooiing. De conclusie van Laure is, dat be vroren vleesch van overzee alle mogelijke waarborgendie men van deugdelijk voedsel moet eischen, biedt. VAN HEINDE EN VER. De Zwitsersehe politie zoekt naar een geheimzinnigen Rus, die door middel v-an een valsch paspoort en op valsche toegangskaarten alle zittingen van de jongste bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond zou hébben bijgewoond! Ook zou hij bij eenige zittingen van de voorbereidende ontwapeningscommissie tegenwoordig zijn geweest. Toen de burgemeester van Lodz (de „Wat doe Je voor Je hoest?" Niets? Dat is al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruidenmiddel als Akker's Abdijsiroop te baat genomen dat U er in eenige dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid del bij bronchitis, InSuenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. Per teach ven 230 grem f 1.50: 550 gram f 2.75, Poolsche fabrieksstad) zijn woning ver liet, sprong een individu op hem1 toe, die een mes trok en den burgemeester daarmee in de borst stak. De burgemees ter viel neer en werd in zijn woning ge dragen, waar hij na enkele minuten aan bloedverlies overleed. In de verwarring is de dader ontkomen, maar de politie heeft eenige goede signalementen. Een hevige storm, die Melil-la en d-e kust van Spaansch Marokko teisterde, heeft ontzaglijk veel schade aan gebou wen, gewassen en de visschersvloot aan gericht. Br schijnen niet minder dan 20 menschen bij de ramp te zijn omgekomen. Volgens berichten luit Boekarest staat de Roemeensche stad Boekoesi in vlam men. Er zijn reeds 150 huizen vernield, en nog 100 kunnen als verloren worden beschouwd. Een der grootste textielfa brieken van Roemenië Wordt bedreigd. De materiëele schade is enorm, 'honderden ge zinnen zijn dakloos. De Tsjechische regeering wil eindelijk maatregelen nemen tegen de zigeunerplaag, waaromtrent de klachten vooral in de afgelegen streken van Slowakije voortdurend veelvuldiger en ernstiger worden. De tot dusverre toe gepaste administratieve bepalingen zijn onvoldoende gebleken. Men denkt aan maatregelen, die zouden neerkomen op een concentratie van de zigeunertroepen, in bepaalde gemeenten er zal wel geen overmaat aan sollicitanten zijn en op een scherpe controle. De algemeene staking te Sjanghai is een volkomen fiasco geworden. Slechts enkele spinnerijen staakten. Het succes van de staking in de scheepsbedrijven is twijfelachtig. De vakvereenigingen van het tram- en omnibuspersoneel weigerden to staken en het blijkt duidelijk, dat de maeht van den vakvereenigings- bond zeer verminderd is sinds de leden door Chineesehe troepen zijn ontwapend. De Internationale Nieuwsdienst meldt over de gebeurtenissen in het district Tsjapei te Sjanghai, dat er meer dan 100 personen werden gedood en 400 gewond van de oproermakers, die op de Zuidelijke troepen de wapenen wilden heroveren voor den arbeidersbond. Zij werden met machinegeweren neergelegd. De voorzitter van den algemeenen arbeidersbond, die in de Fransche con cessie werd gearresteerd, moet in het geheim door de nationalisten geëxecu teerd zijn. Binnen in het vrijheidsbeeld, dat zich verheft voor de haven van New- York, heeft de politie een schuilplaats van misdadigers ontdekt. Zaterdagnacht is het beeld omsingeld. Een twintigtal ongure .individuen werden in een der stadsgevangenissen opgeborgen. Paris E. Singer, de schatrijke zoon van wijlen den eersten fabrikant der Singer-naaimachines, werd Zaterdag in de door hem te Palm Beach (Florida V. Sgestichte club gearresteerd onder verdenking van oplichting tot een be loop van 1 500.000 dollar. In strijd met do verwachting toont de cholera-epidemie in het Zuiden van het Bombay-district (Eng.-Indië), ge durende tien dagen, geen teekenen van verbetering. Er deden zich van 10 April af bijna 5000 gevallen voor, waarvan 2000 met doodelijken afloop. Sinds enkelen tijd is in Duitsch- land bij alle openbare instellingen de 24uur-dagverdeoling ingevoerd. Een Berlijnsch horlogemaker heeft thans een klok uitgevonden, die voor deze dag- verdeeling bestemd is. Yan 1 uur tot het middaguur vertoont de wijzerplaat de gewone cijfersdaarna verschijnen automatisch de cijfers 1324. Het ligt in de bedoeling, de uitvinding van deze klok in alle landen, waarin de 24 uur- dagverdeeling bestaat, te laten paten teeren. Generaal Hertzog heeft volgens een bericht uit Kaapstad, besloten, oni op de eerstvolgende vergadering van den Volkenbond, Zuid-Afrika te doen ver tegenwoordigen door een volledige Zuid- Afrikaansohe delegatie, zulks in verband met den thans erkenden onafhankeljj ken status vah de Unie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1