Koopt ow Hing E. HOMPELS. COLBERT-COSTUMES. abonnement: Maandag 11 April 1927. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. H.H. CORRESPONDENTEN, H.H. ADVERTEERDERS BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Heeren en Kinderen ONZE PRIJZEN KINDERPAKJES Verstopping Prjja per 8 maanden f 1,50, franoo per post f 1,80. Yoor hot buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 eent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode 8 3steJfJAARGAN;G. - No. 11529. Dir. J. DE LOOZE Jr. Ullg.-fMiclatir M. J KOSTEN van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. .Oit nummer bestaat uit 2 bladen. die ons opgaaf verstrekken der predik beurten, gelieven er voor te zorgen, die voor den Goeden Vrijdag uiterlijk Woensdagmórgen in ons bezit zijn. DE REDACTIE. deelen wij mede, dat de Courant a.s. Vrijdag op den gewonen tijd zal worden uitgegeven. Daar 'in dit nummer (Paaschnummer) waarschijnlijk druk zal worden geadver teerd, raden wij aan, de advertentiën zooveel mogelijk DONDERDAG in te zenden, daar wij anders niet voor opname kunnen instaan. DE DIRECTEUR. Algemeen Overzicht. OM HET MILLIOEN. Op een Zondag in Juni 1925 was de Weensche ingenieur en uitvinder Marek op het teirras van zijn villa even buiten Weenen bezig uit hout een groot model te maken. Hij gebruikte daarbij een 'bijl en plotseling hoorden zijn huisgenooten kreten van pijn. Toen zij kwamen toe- loiopen, zagen zij', dat Marek zich het linkerbeen, ter hoogte van de knie, vrij wel had afgehakt. De ongelukkige werd dadelijk naar een ziekenhuis vervoerd, waar zijn been Werd afgezet. Het afge zette stuk been is bij ongeluk vernietigd. Marek was voor bijna een millioen gul den verzekerd tegen verminking, doch de verzekeringsmaatschappij, de Anglo- Da- nubian Lloyd, heeft geweigerd het be drag der verzekering uit te betalen en tevens een vervolging ingesteld tegen den ingenieur, zijn vrouw en zijn schoonzus ter, vervolgd wegens pioging tot oplich ting en een ziekenoppasser van het zie kenhuis te Moedling en diens vrouw we gens laster. Volgens de A. D. Lloyd zou het afgezette 'been teekenen vertoond heb ben van vier bijlslagen en zou de inge nieur zichzelf verminkt hebben om de verzekeringssom machtig te worden. Zijn vrouw en schoonzuster zouden hem daar bij geholpen hebben, of er althans van geweten hébben en de ziekenoppasser en zijn vrouw zouden door Marek omgekocht zijn om, in strijd smet de waarheid, te verklaren, dat drie van de vier wonden door twee doktoren van het ziekenhuis zouden zijn toegebracht. Onder een geweldige belangstelling van de menigte heeft de schepenrechtbank te Weenen Zaterdagavond uitspraak gedaan in deze zaak, welke de laatste weken vrij wel de géheele belangstelling varn de men- schen in beslag nam. Geruimen tijd voor de uitspraak was de tribune al prop vol. Ondier ademlooze stilte deed de rechtbank uitspraak. Het echtpaar Marek werd vrijgesproken van de aanklacht van bedrog tegenover de verzekerings-maat- schappij, doch wegens laster werd Marek tot vier en zijn vrouw tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Paula Lce- wenstein, het zusje van mevr. Marek werd veroordeeld tot drie maanden hechtenis, voorwaardelijk, de ziekenoppasser Marz tot 6 weken gevangenisstraf. De vrouw van Marz werd vrijgesproken. De laster betrof de bewering, dat de dpictoren van het ziekenhuis zich hadden laten omkoo- pen door de verzekeringsmaatschappij', om op het afgezette stuk been extra-ver- wondingen aan te brengen, waardoor de schijn gewekt zou zijn alsof Marek's been opzettelijk was afgekapit. De rechtbank gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling van ale beklaagden. VOOROMTWERP-ZIEKTEWEjT. Omtrent het door den Ho,ogen Raau van Arbeid aan den minister van Arbsiu uit te brengen advies over het vooront werp-Ziektewet, verneemt de „Tel." nog, dat in overweging wordt gegeven het maximum -aantal arbeiders dat 'bij een kas kan zijn aangesloten (in het voorontwerp op 200 bepaald) aanzienlijk te verhoogen, voorts het in het leven roepen van een meer stelselmatige controle op. de bij zondere ziektegeld-uitkeerende instellin gen. Verder wordt de wenschelijkheid be toogd in de ziekteverzekering ook op te nemen de losse arbeiders, terwijl er even eens aandrang wordt uitgeoefend tot het toekennen van meer medezeggenschap aan de verzekerde arbeiders. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen heeft de eerst© Zierikzeesche Mon dharmonica - vereeniging „Door Oefening Kunst", het plan den tweeden PaaschJag e.k. een uit voering te geven in de Concertzaal, met medewerking van het Duo Hofmann, van Amsterdam, de bekende duettisten van ie gramophoon-platen, aan de piano hun dochter Truusje. Gezien het enorme sue- voor VOOR HEEREN: van af 12,75, 16,-, 18,-, 21,-, 25,-,- 30,-, 38,- en kooger, in moderne stoffen en modellen. Eigen fabrikaat. VOOR KINDEREN in mooie dessins en modellen, van af 7,75, geheel gevoerd. ALLEEN NIEUWSTRAAT D 236, naast magazijn Gebr. LOKKER. Zie Etalage - Kleermakerij. ces wat deze 'beminde artistem ooor ge heel Nederland oogsten,, twijfelen .wij er niet aan of de zaal zal den Tweeden Paaschdag wel te klein 'blijken om alle liefhebbers te kunnen bevatten. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce voorkomende in dit blad, BiURGH. Zaterdagavond j.l. werd in de zaal van hotel v. d. Moer een algemeene ledenvergadering gehouden van het Zie kenfonds „Helpt Elkander". Bij de ope ning herinnerde de voorzitter, de heer G. A. v. Zuijen, het feit, dat de vereeni ging in Maart j.1. 25 jaar bestond. In waardeerende Woorden dankte hij1 den secretaris, dhr. Wi. G. Boot Wz., den voormaligen penningmeester, dhr. J. v. d. Vate Jz. en den tegenwoprdigen pen ningmeester, dhr. J. Kloet, voor hunne bieiangiooze bemoeiingen en den leden voor het steeds in 't 'bestuur gestelde ver trouwen. Door onderlinge samenwerking .Was het mogelijk leden, gezinshoofden en inwonende leden biji ziekte te kunnen steunen. Slechts in één jaar van het staan moest hulp v<am buiten worden. De rekening 1926 van den pen ningmeester, in ontvang en uitgaaf resp. met f 607,65 en f 377,025, dus sluitend met een 'batig saldo van f230,625, werd goed gekeurd. De aftredende béstuursleden, de heeren G. A. v. Zuijen en N. Hagenstein, Werden herkozen, terwijl! in plaats van den heer St. Slager als commissaris werd gekozen de heer J. Slager. Bij 'het einde dankte de heer W. G. Boot Wz. den voorzitter voor zijne moeite in 't belang der vereeniging gedurende haar bestaan. NOiORDWELLE. In een Vrijdag j.l. ge houden vergadering zijn door een groep kiezers candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heeren L. Blom (aftr.), C. A. Boogerd (aftr.), K. Viergever (aftr.); B. M. Hpogenbioom, D. A. Hart (aftr.), B. G. [Moiermond, P. de Vos, C. Steur, C. Elenbaas (aftr.), J. Geleijnse, L. Boslo- per en L. P. Hanse. LANDBOUW EJJ VEETEELT. DE VRUCHTVERWISSELING. De bond van vereen, van oud-leerlin gen der landbbuwwintercursussen in Zeeland heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag of de vruchtwisseling nog steeds van waarde is. Aan de hand der gekregen gegevens kan deze vraag 'beves tigend beantwoord worden. Hoewel in mindere mate dan vooirheen is ook in dezen tijd van intensieven landbouw de vrucht wisseling van veel béteekenis. Ieder gewas stelt verschillende eischen, wat betreft de voeding, grondbewerking, het tegengaan van ziekten, van bestrij den van onkruid enz. Dit alles 'kan men bevorderen door doelmatige vrucht wisse ling. Br zijh producten, bijv. suikerbieten, die zonder groot 'bezwaar twee- en zélfs meermalen achtereen verbouwd kunnen worden, terwijl dit 'bij andere, bijv. vlas, erwten en paardébopnen niet of bijna niet uitvoerbaar is. De S|0|ort en gesteld heid van den 'bOdiem is hierop uit den aard der zaak van grooten invloed. Het standpunt, dat de moderne boer thans moet innemen terzaike van dit vraag stuk, is van verschillende factoren af hankelijk, zooals de tijdsomstandigheden, vooruitzichten, plaats en gelegenheid sooirt van grond, beschikbare arbeids krachten, eindigen van de pacht e.d. Een nauwgezette afbakening, zooals voorheen het geval was, is niet meer noodig en ook onmogelijk. Men moet evenwel op- Ietten, dat het land niet te zeer veTarmt en dat men niet een te groote opper vlakte met eenzelfde gewas beteelt. Ook verdient bet geen aanbeveling na elkaar NV ZtERFAflPlEK .DE JUOft" -ME.LRDE gewassen te verbouwen, die aan elkaar verwant ziijn. Op 7 April (behaalde de heer A. Frenk te Rotterdam, oip de 6e groote tentoon stelling te Amsterdam de eerste prijts met de beste en fijnste os met 4 tanden. Bekend is, dat over 't algemeen in onze provincie het grootste getal scha pen in meer of minder beduidende kudden worden gehouden, welke de schorren en de zeedijken afgrazen, terwijl ook de zijkantwegen en sommige 'binnendijken er voor in aanmerking komen, maar zeld zaam is het verschijnsel tussohen /het rund vee schapen te zien weiden, terwijl toch van deskundige 'zijde meermalen beweerd is, 'dat dit rendabel is. In de laatstelijk gehouden jaarvergadering van de vereen, (tot verbetering van het schapenras in Zee land, waarin ö.m. de aftredende béstuurs leden, de heeren N. A. Deist en Aj E. Ver bist als zoodanig werden herkozen, werd er op gewezen, dat het hoogst wensche- lijk is, dat meerdere deelname komt aan de stamboekkeuringen, omdat daarvoor in Zeeland het schaap bij juiste teelt keus, tot een vast tyipe kan worden. ELKERZEE. Aan het verslag over 1926 van de Coöperatieve Boerenleenbank El- lemeet, Elkerzee en Duivendijk-e ontleenen We het volgende1. Het bestuur bleef onge wijzigd, evenals de raad van toezicht. In het eerste werd de heer C. Padmofe in den laatste de heer N. A. Boogerd herko zen. Het ledental steeg van 143 tot 158. Maandelijks werden door het 'bestuur de 'boeken nagezien en de loop. van 'zaken ge- oonliroieérl Ook de raad van toezicht kweet zich om het kwartaal van zijn taak. De rentevoet over '26 werd geregeld als volgt: voor crediet 31/2' pCt., voor debét 4,8 pCt. Bijna steeds kon het gevraagde crediet aan de leden door bestuur of raad van toezicht worden toegestaan. De kasomzet beliep f705.550 08. Op 1 Jan. '26 een saldo aan spaargelden; a f f11992,08, ingelegd f 109009,23 of samen f221001,31. Terugbetaald aan spaarders f77.784,39, dus óp 31 Dec. 'bedroeg het saldo spaargeld f143.216,92. Bijgeschreven of uitbetaalde spaarrente f 421l;67, 31 nieuwe boekjes uitgegeven, in omloop 155 hoekjes. Op 1 Jan. aan voorschotten uitstaand f45.955, nieuwe a f 3900, samen f49.855. Terug betaalde voorschotten a f13.760. Op 31 Dec. dus uitstaande voor een bedrag van f36095, voor 28 voorschotnemers. In lóo- pende rekening te vorderen f 104966,11, verstrekt een bedrag van f 134363,05, bf samen f239359,16. Gedep. f 106371,32, de credieten op 31 Dec. in loopende rekening bedroegen alzoo f 132.987,84. Er waren 47 rekeningcouranthouders. Op 1 Jan. '26 Iwas de schuld bij de Centrale Bank f5693,46, wat door meerder deponeeren dan opne men veranderde in 'n 'tegoed van f 3995,85. Er is een winst gemaakt van f 1129,86. !Het reservefonds bedraagt thans f7148,06. In de algemeene leden-vergadering op (1 April 1.1. werden herkozen met groo te meerderheid van stemmen de heeren Jac. Spits, aftredend (bestuurslid', Jac. v. d. Stolpe, aftr. lid van den raad van toezicht, N. van der Linde en I. A. Pad mos, waarn. 'bestuursleden. De rentevoet voor '27 Werd vastgesteld op 4 pCt. voor crediet en 5 pCt. vooir débet. Het sala ris van den kassier werd voor 1927 we der bepaald op f 600. Tevens werd voor dezen funCtionnaris een pensioen van f 400 op 65-jarigen leeftijd vastgesteld, waarf- voior een jaarpremie van f 150,32 ver schuldigd is. NIJVERHEID EN TECHNIEK. TELEVISIE OVER 200 MIJLEN. De Amerikaansche Telefoon en Tele- graaf-Compagnie heeft in haar la'bora,- 'torium te New-York voor een groep dag bladschrijvers televisie gedemonstreerd. Men zag den heer Hoover gebogen over de telefoon te Washington en terwijl hij sprak met den heerGifford, president van de Telefoon-Compagnie te New-York op 200 mijlen afstand van hem, zagen ze zijn beeld op een scherm. Ze konden zien hoe hij de wenkbrauwen optrok en de kin vooruit stak. Sommige journalisten spraken met col lega's te Washington, waarbij' ze de uit drukking van hun gezicht konden waar nemen. Hoe eenvoudig wordt het werk van den waschdag met Rinso, het moderne zeeppoeder! Het lost dadelijk op en geeft een overvloedig vet sop I Laat Uw waschgoed eens in dit sop weeken en zie dan eens wat een werk U dit be- .spaart! Neem nog heden een proef en koop een pak I Een product der Sunlight Zeep Fabrieken B 307-23 KERKNIEUWS» Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Hoogeveen, H. A. de Geus te Waddinxveen. Te Opheusien, J. J. Timmer te Erm'elo. Aangenomen: Naar Hoog- en Laag-Kep- pe]| (toez.), M. J. F. Schönfeld te Boxum. Aangenomen: Naar Sleeuwijk, R. van Reenen te Rutten. Naar Oosterend (Texel), cand. A. A. van der Leer te Hei- en Boeieop. ZIERIKZEE. Woensdagavond in het ge- blouW „Jeruël, radio-avond, waar o.a. dr. Stegenga en dr. de Vrijer te hooren zul len Zijn. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Franeker, W. Seinen te Opperdoes (N.-H.). of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's La xeer tabletten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. TELEGRAMMEN. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 11 April (V.-Dj.) De stemming op de Amsterdamsche Effec tenbeurs was er vandaag niet op verbe terd. In de ^liereerste plaats warén de Kunstzij de -aan deelen aan aanbod onder hevig en vooral E.N.K A.'s leden een vrij gevoelig verlies. Ook de overige soorten kwamen echter wat lager te liggen. Rub berwaarden waren aan den zwakken kant. Amsterdam Rubbers moesten enkele pro centen prijs geven. De Rub'berprijzen ble ven goed gehandhaafd. Op de olie-afd. werden Koninklijken wat lager genoteerd. Tabakken waren maar weinig veranderd en hadden 'bovendien een beperkte markt. Suikerfondsen trokken slechts matige be langstelling. De koersen ondergingen geen noemenswaardige wijzigingen. Scheep- vaartpapieren vertoonden niets bijzonders. De Yankeemarkt was! stil. Van de belang stelling voor Bethlehem Steels en Mil waukee's was niet veel meer overgeble ven. AMSTERDAM (V.-D.) Naar aanleiding van een bericht in het Parijseh© blad „Le Journal" dat Belgen nabij Roosteren Ne- derlandsch-Limburg zijn binnengedrongen en proclamaties hebben aangeplakt, waar in de aansluiting van Limburg aan Bel gië faordt geëischt, teneinde deze pro vincie te behoeden voor de gevolgen van de verwerping van het Belgisch verdrag, deelt het Persbureau Vaz Dias mede, dat uit een onderzoek, ter plaatse ingesteld, het volgende is gebleken: In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half 4 kwam een autO' met een 8-tal Belgen over de Nederlanisch-Belgische grens, nabij Roosteren. Volgens nadere inlich tingen zouden de Belgen per fiets naar ons land gekomen zijn. Op verschillende gebouwen, o.a. het postkantoor, op tele foonpalen enz., werden inderdaad 3 ver schillend luidende proclamaties geplakt. De proclamaties zijn gedrukt op rood, wit en groen papier en zijn niet gefcee- kend. De Belgen drongen door tot Die teren in de gemeente Susteren. Ook hier werden proclamaties aangebracht. Eenige mijnwerkers die van de mijn huiswaarts keerden, hebben de Belgen gezien en naar het beet met hen gesproken. Diete ren ligt ongeveer 3 KM. van de grens. Vandaar zijn de Belgen weer naar hun land teruggekeerd. De proclamaties wer den Zondagmorgen zoo dra zij werden opgemerkt, door de bevolking verwijderd. De autoriteiten deelden mede, dat ©en ernstig onderzoek w/ordt ingesteld of deze proclamaties inderdaad door Belgen zijn geplakt. Maatregelen worden getroffen om herhaling te voorkomen. Zij deelden eveneens mede, dat de bevolking de proclamaties overal onmiddellijk heeft verwijderd. VALKENBURG (V.-D.) Een sedert U dagen Valkenburg onveilig makende dief is hedennacht oml 2 uur door de mare chaussee gearresteerd, nadat bij een po ging om te ontvluchten van de vuurwa penen moest worden gebruik gemaakt. Zwaar gewond in arm en borstkas werd de dief, een 29-jarige Pool, naar het zie kenhuis te Maastricht overgebracht. LONDEN (V.-D.) Die riota der groote mogendheden is heden aan de vertegen woordigers van de nationalistische regee- ringl te Sjanghai overhandigd. LONDEN (V.-D.) Sir Percival Phillips meldt uit Sjanghai aan de Daily Mail, dat de tegenslag der Zuidelijken, die op weg waren naar Peking, van grooten in vloed kan zijn op de toestand in China. De Kantonneesche troepen zijn op ver schillende plaatsen gedesorganiseerd. I PARIJS (V.-D.) Uit Rabat wordt ge meld, dat in een vergadering van de Dje- bala-stammen, Hamid el Beggar, die het vorige jaar tot opvolger van Abd el Krim gekozen werd, de plannen voor een campagne in het voorjaar en in den Co rner heeft uiteengezet. Groote hoeveel heden wapens en ammunitie zijn uitge reikt. De vijandelijkheden zijn reeds be gonnen. [BOEKAREST (V.-D.) Officieel wordit medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van den koning vooruitgaande is. VAN HEINDE EN VER. De zaakgelastigde der Russische Sovjets te Peking is door Moskou terug geroepen, totdat aan de gestelde eischen: terugtrekking der troepen, vrijlating der sovjet-emplóijè's, teruggave van alle do cumenten en goederen, zal zijn voldaan. Op een conferentie van den Londenschen Onderwijzersbond is mede gedeeld, dat de werkeloosheid onder de Londensohe onderwijzers sterk toeneemt. Voor 5000 vacante plaatsen hebben zich niet minder dan 29,000 onderwijzers aangemeld. De oorzaak wordt o.a. toe geschreven aan de vermindering van het geboortegetal, daar het aantal kinderen, hetwelk de lagere school bezoekt, 300,000 minder is dan vijf jaar geleden. „Dr. Pijnloos", die ook in ons land een zekere vermaardheid verwierf, is te Breslau (D.) doodarm gestorven. Zijn burgerlijke naam was Paul Was- ziewiz. Voor eonige jaren had hij een fabelachtigen rijkdom verworven, die echter weder even snel verdween, als hij bijeen was gegaard. Hij was zelfs niet meer bij de nog steeds bestaande Kukirolfabrieken geïnterresseerd. Te Londen is bericht ontvangen, dat behalve de Vereenigde Staten en Japan, wier deelneming reeds vaststond, nu ook Frankrijk en Italië aan den collectieven stap zullen mededoen, die bij de Kantonneesche regeering zal ge daan worden naar aanleiding van de gebeurtenissen te Nanking. De vijf mogendheden zullen een gemeenschap pelijk vertoog tot Tsjen richten. Frankrijk en Italië hebben besloten mee te doen naar aanleiding van de vermoording van verscheiden geestelijken. Het Russ. Tel. Ag. meldt, dat de berichten over den inval in het Sovjet gezantschap te Peking en de omsinge ling van het Sovjet-oonsulaat in Sjanghai door de politie, in geheel Sovjet-Rusland groote verontwaardiging hebben teweeg gebracht. In massa-vergaderingen zjjn eveneens resoluties aangenomen, waarin geëischt wordt, dat de Sovjet-regeering niet op de „provocaties" zal ingaan, doch den vrede zal handhaven. Tege lijkertijd wordt opgemerkt, dat men de provooatie scherp veroordeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1