Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. Een wanhopige keuze bstioorende bij de ï»an Vrijdag 8 April 1927, no. 11528. BINNENLAND. RIJKSVOORSCHOTTEN WONINGBOUW. De Minister van Arbeid, H. en N. beeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het in het voornemen der regeering ligt, om, wanneer de begrooting voor 1927 bi} de wet zal zijn vastgesteld, weder f 12.000.000 beschikbaar le stellen en vopirts f80.000 voor ihet verleenen van jaarlijk- sehe bijidiragen tot dekking vain 50 pCt. van het op de exploitatie der voor krot- opTuiming gebouwde woningen te lijden tekort. ZJERIKZEE. Benoemd tot Waterbouw kundig opzichter bi} 'de Zuiderzeewerken met standplaats te 's-Gravenhage, dhr. P. B,. Davidse, thans als zoodanig werk zaam bi} den Rijks-Waterstaat te Utrecht, geb. alhier. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks- schatkist is ontvangen bi} den inspecteur der directe belastingen, enz. te Zierikzee f 68,04, wegens te weinig betaalde ge meentelijke inkomstenbelasting. KERKWERVE. Naar men ons mededeelt zijn in deze gemeente door de vrijzinnige kiesvereeniglng voor den gemeenteraad cgndidiaat gesteld de volgende heeren: G. J. v. d. Oingel (afr.); M. C. v. d. Linde (aftr.)M. M. Hanse; P. J. v. d. Bos; A. v. d. Hoek Gz.; H. Kesteloo; J. v. Strien. THOLEN. De Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier heeft candidaat gesteld voor den gemeenteraad: Jac. Quist (aftr.); 2. C. v. d. Berge; 3. A. C. v. Luijk; 4. W. A- Geluk; 5. H. Deurloo (afr.); 6. Iz. van 't Hof; 7. L. v. Vessem; 8. M. C. v. d. Slikke; 9. A. C. Geluk. 175 jaren bsurtvaart door de familie Ribbons. Honderd vijf en zeventig jaren geleden was Zierikzee een plaats van veel grooter beteekenis dan de stad die wij' in 't heden kennen. Na Middelburg de tweede in grootte en bevolking in Zeeland, het centrum van be-Oosten Schelde, sterk van macht in de regeering 'der provincie, kan men zonder overdrijving omstreeks 1750 onze woonplaats een welvarende bloei ende veste noemen. Het getal inwoners werd toen ojp tien a elf duizend geschat. Zoutziederij, visscherij, meekrapbereiding, landbouw en koopvaardij gaven veel ver tier, winst en welstand. In vijf zoutketen werd met negen pannen gewerkt, vier brouwerijen, drie looierijen, vijf boek weitmolens, drie korenmolens, twee zaag molens, een pel- en teen chocolademolen werden door de stedelijke nijverheid in gang gehouden. Dertig visschepen, zeven en zeventig koopvaarders, igrootere en kleinere, brachten ongemeen veel leven digheid op onze door hoornen belpmmer- de buiten- en binnenhavens. Wijn, blrande- wijln, stroop; zout. noten., kastanjes, aman delen, vijgen, citroenen, sinaasappelen, 'hui den, vleeseh, boter, kreeften, oesters, hout waren werden aangevoerd en in talrijke pakhuizen geborgen; viscih kwam over vloedig ter markt. Vijf aneestoven bereid den de meekrap, welke ook in het bui tenland vermaard was door hare Zuiver heid, gevolg van het streng stedelijik toe zicht opi het reeden ervan. Een taanhuis, een Jevetrhuis waarin traan werd gekookt en vier lijnbanen langs de Wallen Ider stad mogen mede niet onvermeld blijven. Gevolg van handel en verkeer was, dal de binnenvaart, ide breede beurt en de beurtschippers, geregeld vracht hadden, wal een zeventigtal schepen noodig maakte. Beurtschippers verbonden reeds ander halve eeuw in vasten dienst Zierikzee met een menigte andere steden, en ont leenden hunne aanstelling aan ide regee ringen dier plaatsen. Op hun vertrekda- door MARIE CORNER LEIGHTON. HOOFDSTUK XXI. Tot zwijgen gedoeTd. 24 In het gehieel niet meer verstoord door de tegenwoordigheid van den ouden man, zelfs evien glimlachend' om haar vrees, nu ze zich, herinnerde dat zijn blinde oogen gerust op de diepste geheimen kopden rusten, daar Zijl toch niets van hunne beteekenis konden waarnemen vouwde Claira haar brief aan Malcolm, deed helm! in de enveloppe en adresseerde hem; daarna stond Zij van haar stoel op methet vaste voornemen naar Stephen Blacklock te gaan en haar woord aan hem terug te nemen. Zij achtte zich niet langer door haar woord aan hem gebon den, nu Zij vermoedde dat hij bedrog ge pleegd had om' haair jawöjord te verkrij gen. Hoe langer Zij nadacht over de val- sche brieven die haar er toe gebracht hadden Malcolm te verpoTdeelen, des te meer gevoelde Zij zich overtuigd, dat het gen, tarieven en ligplaatsen hadden de verschillende reglementen betrekking en wie zelf naar elders de reis medemaakte of goederen verzond, wist welke vracht prijs betaald moest worden. Onder de leden van het Sint-Anna- of Schippersgilde namen dan ook de beurt- lieden een ruime plaats in en het scheen, dat hun bedrijf in sommige familiën erfe lijk was. De familie van der Huc'ht levert reeds in de 17e eeuw 'beurtschippers eit de namen du Claux en Ribbens zijn ver bonden aan 'beurtvaarten, 'welke door deze. geslachten al in den loop der 18e eeuw bediend werden. Het feit, dat het in deze maand April 175 jaren geleden is, dat de eerste der familie Ribbens een vaste beurtvaaTt be kwam, geeft ons aanleiding 'daaraan te herinneren en een en ander mede te doe len over het Wetenswaardige, 'dat deze familie op dit 'gebied in zevenkwart eeuw ondervond. Wilde men dit tijdsverloop in afdeelin- gen splitsen, dan zou men kunnen spre ken van zeildienst tusschen 1752 en 1847, van stoomvaartdienst tusschen 1847 en 1919 en van motordienst tusschen 1919 en heden. De stichter der beurtvaart was Anthony Ribbens, geboren te de Leur in 1719 en overleden te Zierikzee in 1786, die in 1747 poorter van onze stad was gewor den. Hij' werd eerst beurtschipper van hier op 's-Hertogerïbosch, waartoe de Raad hem' 6 April 1752 aanstelde en om dit veer wat 'beter te maken, werd hit in 1756 tevens met het veer op Bommel belast. Sedert 1762 mocht hij ook in de breede beuirt varen en op 23 November van dat jaar werd hij tot 'beurtschipper op Rotterdam aangesteld, welk bedrijf hij tot zijn overlijden op 2 Augustus 1786 uitoefende. Er waren destijds in dit tra ject zes beurtlieden, waarvan er vijf door Zierikzee werden aangesteld en één door Rotterdam. Uit de op 30 Mei 1763 vastgestelde vrachtlijst zien wij, dat een passagier van Zierikzee naar Rotterdam respectievelijk 6, 4 ^en 2 schellingen betaalde, naar ge lang hij (ïn de verblijfplaats van den schipper, in (het vooronder of in de roef meevoer. Voorbracht van een Ipaard werd f 4, vooir (een os of koe f 3, voor een var ken f 0,60 (en voüir een schaap f0,30 be taald, enz. In de zomermaanden was er viermaal en in de wintermaanden drie maal gelegenheid (van hier naar Rotter dam te (vertrekken. Men voer. dan af van het Ibreede deel van het Luitje. De schippers moesten jf 600 blofrg ©tellen, een knecht 'hebben 'van ten minste '20 jaren en, uit Rotterdam (komende, zorg dragen de brieven en (couranten van daar mede te braftgen. Nog tijdiens Anthony Ribbens in functie was, Werd Sijtn zoon Pieter Ribt ens ,op 20 September 1775 tot beurtman pp Rot terdam aangesteld. (Geboren in 1752, over leed' déz'e alhier 8 juli 1818. In 1784 Was de vrachtlijist herzien. Voor het vervoer van passagiers bleef het oude tarief gelden. Voor een gewonen brief be taalde men vtoen 4 groeten pf f 0,10, voor een sluitmand pf bagge f 0,30, enz. De zoon 'van Pieter Ribbens, Anthony Ribbens geheeten, geboren, in 1773 en 8 Augustus 1833 lalhier overleden, werd 21 Juni 1799 itot beurtschipper op Rotterdam aangesteld'. Op '16 Maart 1804 werd zijn beladen vaartuig, (komende van. Rotter dam en jn [de Val 'ten anker liggende, dopr een kleinen |gewapenden Engelschen krui ser genomen ten met de bemanning naar Engeland gevoerd, iplwaalr Ribbens onge veer een (jaar in gevangenschap door bracht. Toen men hem huiswaarts liet keeren bleef |echter schip en lading als verbeurd verklaard |goed in Engeland ach ter. Hij (werd door een Engelsch oorlogs schip op (de kust tusschen Duinkerken en Nieuwpoort taan land gezet, ging te voet langs (het strand naar 'het Zwin en Verd door Iden beurtman van Sluis op Rotterdam meegenomen ten naar Zierik zee gebracht. Van de slechte behandeling in Zijn (krijgsgevangenschap kon de te ruggekeerde veel merkwaardige bijzon derheden mededeelen. Gedurende die af wezigheid van haren man verkeerde zijne vrouw in (benarde omstandigheden en ver zocht aan den Raad eenige tegemoetko ming van (de Stad, waatrop besloten werd haar maandelijks f 30 uit te keeren en do andere vier beurtschippers op Rotterdam dit bedrag uit de gezamenlijke vracht- Blacklock moest zijn geweest die haar die brieven geschreven bed. Hij was 'de medeminnaar van Malcolm; hij was de eenige persoon die reden 'kon hebben den jongen dokter te haten en te pogen hem te onteieren. De weerzin die zij tegen hem gevoelde, een weerzin die zelfs door de vele jaren, dat zij omgang met hem1 had ge had niet verminderd was waarschuwde haar tegen hem en gaf haar onb'ewust het idee, dat h'ijl een man moest zijn van twijfelachtige principes. Zij vroeg zich nu af hoe het mogelijk was geweest, dat zij hem haar jawoord gegeven had. Zij had het wel gedaan om Joan een genoegen te doen, maar toch... Hajar 'huwlelijk met Blacklock kon slechts van korten duur zijn geweest, want zij zou niet lang meer hebben kunnen leven met het idee dat Malcolm1 door een ieder schuldig werd geoordeeld. Het groote leed dat haar 'ten deel was gevallen en de onrechtvaardigheid waar mede zij haar geliefde bejegend had maak ten ha,ar haa,t tegen den man, die dit alles door zijn sluwe plannen veroorzaakt had, des te grooter. Het was echter niet haar bedoeling Stephen dit alles te verwijten, of hem de reden te heggen waarom zij haar woord terug nam. Het zou voldoende zijn hem te zeggen, dat zij hem niet kon liefhebben penningen te doen betalen, tot zoolang de krijgsgevangene .zou zijn teruggekeerd In 1815 (werd de vrachtlijst weder her zien. Een (reiziger naar Rotterdam, die gebruik maakte Ivan het paviljoen, 'be taalde f 3, iin het vooronder f 1,75 en in de roef If 0,70; kinderen beneden de 12 jaar halve vracht, enz. Na het (overlijden van Anthony Ribbens in 1833 'trad zijn zoon Leendert Cornells Ribbens als zetschipper voor de weduwe op. Den 21 Februari 1838 werd hij als beurtschipper aangesteld. In 1840 werd het getal beurtlieden van hier op Rotter dam van vier op drie gébracht. Het jaar (1847 bracht in de verbinding met Holland 'grootfe verandering, door het in de 'vaart brengen van de raderstoom- boot „Stad 'Zierikzee". Door den Minister van Binnenlandsche 'Zaken was daartoe 18 Maart van diat j,aar concessie verleend en genoemd Istoomschip, nu gevoerd door L. C. (Ribbens als kapitein, begon 2 Mei 1847 zijn (dienst. Dit vaartuig, in 1873 aan de Zierikzeesche Stoombootmaat schappij' met de aan L. C. Ribbens ver leende concessie verkocht, bleef tot 1877 in de vaart, toen de oude b'oot vervangen werd door (een nieuw scheepje. De ge schiedenis van -de toen gevolgde concur rentie met (booten door Hollandsche fir ma's in Ide vaart gebracht, de door Zierik- zeeënaars geleden geldelijke verliezen tot een b'edrag van ongeveer f284.000 enZ. behooren niet In dit overzicht tehuis. Al leen stippen Iwij' aan, dat Leendert Corne lls RiUVens 'junior van 1882 to,t 1898 kapi tein van Ide stoomboot „Zeeland" was. Laten wij ons slechts 'bezig houden met door leden Her familie Ribbens gevoerde vracht'b'ooten. We zien dan, dat een b'eurtdienst Zierikzee—R'dam—Amsterdam van 1889 fcot 1919 Werd ondernomen 'door Wouter Ribbens met de schroef stoomboot „Zierikzeesche Koophandel", jwelkè naam nog aan 'twee opvolgende dito booten gegeven werd, Idle achtereenvolgens in 1890 en >1904 in gebruik kwamen, terwijl sedert 1894 'Johannes Comelis Adrianus Ribbens en (van 1898 af Adrianus Johannes Ribbens in Ide firma W. en J. C. Ribbens optraden. In 1919 werd de schroefstoomboot ver vangen doör een motorbloot „Koophan del I", (naast welke in 1920 nog een „Koophandel II" (in de vaart kwam, bene vens een .'„Koophandel III". Van dezen motor-vTachtdierist Zierikzee—Rotterdam —Amsterdam Zijh (de ondernemers Pieter en Anthony Ribbens, dragers dus van de oude namen, iwelk'e wij reeds in 1752 en 1775 aantroffen. 1 De uitgebreidheid (der stof eïsebt, dat wij ons Vin de beschrijving zeer hebben moeten beperken, 'waardoor het overzicht helaas dor (is geworden. Niettemin vinden de lez'ers hierboven, zij' het dan in het kort, de 'namen en datums Opgesomd, welke uit Ide lange periode van 175 jaren moeten herdacht üvlorden. -Wij' besluiten met den [wensch, dat het den tegenwöolr- digen ondernemers In hun bedrijf steeds „voor den iwind" moge gaan, in letterlij ken en 'in figuurlijken zin en dat de naam Ribbens nog Zeer lanig verbonden moge blijven 'aan den beurtdienst Zierik zee—Amsterdam en (tusschengelegen plaat- RECHTS/lKEN AFSCHEID MR. KRONENBERG. Aan het einde van de civiele zitting der rechtbank te Middelburg, heeft de president van 'die rechtbank, mr. Bi. W. F. Kronenberg, Woensdagmorgen afscheid genomen. Spr. wees er pip; dat hij met weemoed afséheid neemt van de recht bank, waaraan hij zoo- tal van jaren ver bonden is geweest en bracht aan allen, parket, griffie, balie en ambtenaren, dank voor den steun, die hij steeds heeft mo gen ondervinden. De vice-president, mr. G. F. baron Thoe SchWartZenberg en Hphenlansherg, 'de offi cier van justitie, mr. D. J. Wolfson, de griffier, mr. H. Pleij'te en de waarn. de ken van advocaten, mr. J. J. Heijse, schet sten wat de rechtbank en iedeT eraan ver bondene aan mr. Kronenberg verliezen. Ieder hoopte, dat het den scheidende ge geven moge zijn nog tal van jaren in z'ijn nieuwe Woonplaats, den Haag, van de welverdiende rust te genieten. Mr. Kronenberg bracht dank voor de woorden van waardeering. en daarom bij1 nader inzien zijn vrouw niet kon worden. Ter Wille van Malcoüm kon zij' nu niet de geheele waarheid ont hullen. Vervuld van blijde hoop vpor de. toe komst en daardoor ooik jegens haar ouden oom vriendelijke gestemd, ging zij naar Craven Tempest en gaf hem een kus. De oude man trok zich terug met een ruwen lach. Op een ander oogeriblik zou die lach haar onaangenaam heb'bbn getroffen; nu echter gevoelde zij zich dpor de terug komst van Malcolm te gelukkig gestemd om er acht op te slaan. Indien Zij echter in stpat was geweest Zijne gedachten te lezen, zou zij' niet zoo vol vertrouwen de toekomst tegemoet gegaan zijn. Zij verliet de kamer, en met den brief dien zij geschreven had veilig in haar zak geborgen, ging zij Op zioek naar Stephen Blacklock. Een van de dienstbo,- den zeide haar, dat hij' niet thuis was. Hij was onverwacht voor dringende zaken op reis gegaan, echter hoopte jhij' voor het uur van haar vertrek terug te .zijn. Clara vroeg zich af wat die „dringende zaken" toch. wel mochten zijn, die zoo vaak een verontschuldiging yoinmden voor het plotselinge gaan en komen van den man, die zich uitgaf als particulier zon der beroep of 'bezigheden. „Waar is mijn zuster?" vroeg zij. „In haar slaapkamer, juffrouw", ant- Vermeld zij nog, dat de E.A. Heer Mr. Bernard Winold Filip Kronenberg, ge boren te Deventer op 30 September 1858, promoveerde te Leiden op 23 November 1882, Substituut-Griffier der Arrond- Rechtb'ank te Rotterdam, werd op 5 Oct. 1886, daarna 'rechter werd in de rechtbank te Zierikzee, op 28 Augustus 1890, vervol gens rechter werd in de rechtbank te Middelburg op 8 Maart 1897, bij' welke laatstgenoemde rechtbank Z.E.A. presi dent werd op 22 September 1909. DE MOORD IN DE ASTERSTRAAT TE ROTTERDAM. In hooger beroep is voor het Gerechts hof te 's-Gravenhage behandeld de zaak tegen den 36-jarigen caféhouder Fr. L. G. de R., die op Zaterdag 6 November den 22-jarigen havenarbeider K. Rein- goud met revolverschoten heeft gedood en deswege door de Rotterdamsche recht bank is veroordeeld tot S1/^ jaar gevan genisstraf. Het O. M. bij de rechtbank had 5 jaar gevangenisstraf tegen ver dachte geëischt. Verdachte 'bekende. Hij zeide, dat de verslagene, die een ongeoorloofde ver houding had met verd,achte's vrouw, hem voortdurend sarde en meermalen dreigde. Een en ander Was 'reden voor verdachte geweest een revolver te .koo'pen. In den middag van den 6den Novembter is ver dachte Reingoud toevallig tegen gekomen in de Asterstraat. Toen R. hem wederom sarde, is verdachte Zijfn positieven kwijt geraakt en heeft hij op R. geschoten met het bekende noodlottige gevolg. Die advocaat-generaal meende, dat bet misdrijf wel verklaarbaar is en dat het verdachte daarom niet te zwaar aange rekend behoeft te worden. Spr. eindigde met bevestiging van Ihet vonnis van de rechtbank te vragen. Uitspraak 20 dezer. LANDBOUW m VEETEELT. In de categorie Ossen, niet ouder dan drie jaar, behaalde een os van A. Wisse te Anna-Jacoba-Polder een le prijs op de tentoonstelling te Rotterdam, met een gewicht van 953 K.G. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 10 April. 1589. De. kerk te Waarde, door den blik sem getroffen, brandt geheel af. 11 April. 1576 Een dappere poging tot ontzet der belegerde stad Zierikzee mislukt. 12 April. 1370. .Hertog Albreebt verkoopt een deel van Oosterland aan Hendrik van den Ab'eele. 13 April. 1361. Het Worige zand (Orizand) tusschen Schouwen en Noord-Beveland ter bedijking uitgegeven. 14 April. 1688. Het nieuwe kerkgebouw te Kort- gene ingewijd. 15 April. 1853. Publieke verkppping te Zierikzee van de ambachtsheerlijkheid Haam stede, met slot, bö'sch, duingrond, enz. 16 April 1735. De Regeering van Vlissingen verze kert aan 'de aldiaiar wonende Luther- schen vrije godsdienstoefening. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand Maart. KERKWERVE. Geboren: 9.'W:ilLemLeen-„ dert, zoon van J. J. van Tiggele en A. C. Kosten. BURGH. Geboren: 11, Gerrit Willem, z. van Nicolas© Jacob Bijkerk en Jansje Pie- ternella Kooman. RENESSE. Gehuwd: 30, Adriaan Dale bout, 24 j. jmi., en Cornelia Fiasol, 27 j. jd. Overleden: 2, E. P. de Oude, 89 j„ wed. van St. de Bruijne. ELLEMEET. Géboren: 8, Leendert Cor nells, z. van Leendert Adriaan Bakker en Neeltje (Maatje Hart. BROUWERSHAVEN. Geboren: 14. He lena, d. v<an Willem Jan Boot en van Anna Wilhelmina Kloet; 31. Kaatje, d. v. woordde het meisje en een weinig zenuw achtig en met kloppend 'hart ging Clara naar bbven. Joan was niet in haar slaap kamer, maar in een aangrenzend vertrek, dat als boudoir dienst deed. Zij lag door kussens gesteund op een sofa. Klaarblij kelijk was zij in gedachten verzonken, want zlji had hare oogen half gesloten en speelde zenuwachtig met haar vingers. Clara bleef op' den drempel van het bou doir staan en met een blik vol bewonde ring sloeg z'iji haar zuster een ©ogenblik gade. Joan Tempest had een mooi, flink ge vormd figuur, dat op zijn voordeeligst uit kwam in half liggende houding, w'aar- in zij zich bevond. Zij droeg een keurig wandeleostuurn van rood bruine wollen stof, afgezet miet zware bootranden. Zij was zeer zeker een knappe verschijning; met hare donkere oogen en 'het weelderige Zwarte haar, had zlij veel Weg van een zigeunerin. De kleur van haar 'kleed maak te een schitterend contrast met het don kere haar, en van haar geheele wezen ging een bijzondere kracht uit, een kracht, die Clara altijd gevoeld had; nooit echter was het in haar opgekomen, dat er iets slechts in school. Terwijl het meisje haar stiefzuster aan schouwde, gevoelde zijl een oogeiïblik op recht spijl, dat zij haar niet de geheele waarheid kon zeggen en tot op zekere Leendert van der Linde en van Maatje Wilhelmina de Nooijer. Gehuwd: M. ide Langen, 2fx j. (van Berg ambacht), met L. v. d. Weele, 25 j. OUWERKERK. Gehuwd: Marinus Adri aan Gaamderse, j.m., 23 j. en Maria Ge- zina van de Stolpe, j.d., 21 j.; Adriaan Hendrikse, j.m., 25 3. en Adriana Hen- drika Wandel, j.d., 26 j. Overleden: Adriana Bom (Wed. W. Knij per) 69 j. OOSTERLAND. Geboren: 23. Lena, d. van L. ide Bruine en M. v. d. Ouden; 25. Johannes, z. van W. van Dij'ke en D. Hage. Gehuwd: 4. J. v. d. Bos, 24 j. (te Brui- nisse) en W. Goudzwaard, 24 j. Overleden: 21. Marinus Steenpoorte, 57 j„ echtgen. van J. v. d. Maas; 31. Cor- nelis, 20 j., z. Van H. K. Hage en M. v. d. Berge. BRUINISSSE. Geboren: 1. Jacob Wil lem, z. van J. D. de Korte en G. A. van de Groep; 12. Janna, d. van D. Han zen en H. van Popering; 12. Pieternella Cornelia, dl. van J. Hage en W. Fonteine; 16. Thomas, z. van A. M. Verwijs en S. Kik; 29. Anna, d. v. C. van de Velde en A. C. Jumelet. Gehuwd: 4. J. L. N-ieuwersteeg, 24 j., j.m. en Caib. van den Berge, 27 j., j.d.; 11. C. Bal, 22 j„ j.m. en P. Schoenmaker, 21 j-d- j Overleden: 11. Adriaan Jumelet, 60 j., echtgen. van S. M. Vijverberg; 19. Din- gena Johanna de Ronde, 15 m„ d. v. W. de Ronde en K. J. Jumelet; 21. Bartel van Nieuwenhuisen, 56 j., echtgen. van J. van Klink; 26. Marina Jumelet, 14 m„ d. van A. Jumelet en J. van den Male; 28. Johanna Okkerse, 30 j., d. van J. Okkerse en P. de Waal (overl. te Bergen- op-Zoom)31. Izak Capelle, 9 j„ z. van St. Capelle en J. E. Jumelet. STAVENISSE. Géboren: 3. Pieter Stof fel Jobannis, z. van W. Vermaas en Ja- comina J. C. Oudeslu'ijs; 30. Dina, d. van Hubrecht v. Vossen en Jans van 't Veer; 31. Cornelia, d. v. Leendert van Oeveren en Commerina van Haaften. Gehuwd: 17. Marinus Leendert Hage- man, 20 j„ j.m. en Maatje Adriana Moer land, 20 j., (j.d. Overleden: 21. Pieter Stoffel Jobannis, 17 d„ Z. van W. Vermaas en J. J. C. Oudesluijis; 26. Firancina Koopman, 73 j. (van Dintelojord), ongeh. ST.-MAARTENSDIJK. Geboren: 5. Mar- tinus, zoon van Chr. Hoek en E. W. ZWagemaker; 6. Anthonie, zoon van F. KlaasSe en M. J. van den Hoek; 13. Cor nelia Susanna, dochter van Oh'r. C. Schrier en Chr. van Gorsel'; 20. Adriaan, zoon van N. op den Brouw en van H. B. Bijl; 22. Stoffelina, dochter van M. Witte en M. P. Nelisge. Overleden: 5. P. de Vliet, 85 jaar, wedr. van J. Brouw; 10. Joh. van Oeffelen, 96 j„ wedr. van A. Goedegebure. ST.-ANNALAND. Geboren: Johannis, z. van L. Overbeeke en D. v. Beveren; Janna, dochter van W. Gunst en A. v. d. Slikke; Rokus Comelis, z. van M. Rijnberg en J. Goedegebuure. Ge'hu'w'd: M. v. 'd. Boogaard, 24 j., j.m. en K. Kaashoek, 20 j., j.d.; W. v. d- Boo gaard, 44 j., j.m. en J. Kaashoek, 40 j., j.d.; E. D. Hoek, 26 j„ j.m. en E. v. 't Hof, 20 j., j.d.; Bi. M. den Haan, 38 j., wedr. en J. Dijkema, 39' j., wed.; A. v. Ast, 27 j„ j.m. en A. J. den Haan, 24 j„ j.d., en J. C. Heijboer, 26 j., j.m. en A. J. S. Elenbaas, 27 j., j.d. Overleden: Camelia Voshol, 58 j„ echt gen. van A. Duijzer; Jacob'a van der Slik ke, 45 j„ ongeh.; Hubertus Overbeeke, 31 j., ongeh.; Kornelis Kodde, 73 3., wedr. van N. Slager. OUD-VOSSEMEER. Geboren: 7. Adri anus, z. v. G. Havermans en V. de Moor; 13. Ida Anthonia, d. v. A. v. d. Boogaard en J. A. Priem; 16. Pieter, z. v. P. van der Vlies' en J. Meijl18. Anthonetta Pe- tronella Johanna, d. v. P. J. Steijns en J. C. Verbeek. Gehuwd: 3. J. Rijnberg, 22 j., j.m. en P. Voshol, 23 j„ j.d.; 17. G. J- Hoek, 29 j„ j.m. te St.-Maartensdijk en A. M. van Luijk, 27 j., j.d.; 31. C. de Weijze, 26 j., j.m. en E. C. Geuze, 23 j., j.d. Overleden: 14. Adrianus Franciscus van Dorst, 7 j., z. v. F. van Dorst en C. C. Clarijs; 18. Comelis Gunst, 79 j„ wedn. van M. Lindhout. hoogte terughoudend moest zijh; maar goed beschouwd zou Joan verwonderd en ten zeerste verontwaardigd Zijh, als ze eenmaal zou vernemen, waartoe Black loCk in staat was en zeer zeker zJou zij een huwelijk tusschen hem en Clara als eene onmogelijkheid beschouwen. Terwijl het meisje nog in de deurope ning stond en over al deze dingen nadacht, scheen het plotseling tot Joan door te dringen dat Clara zich in de kamer be vond. Zij richtte zich half van den divan op en vestigde hare donk-ere, schitterende oogen op haar zuster. „Clara!" riep zij uit. „Jij hier!" Er lag iets van ongeduld en tevens ver wondering in haar stem, terwijl fzij dit. zeide. Clara deed eenige schreden naar voren en met een glimlach in hare diep blauwe oogen knielde zij bij -den divan neer en nam de hand van haar zuster in de hare. Hare stralende oogen en de rose gloed op hare wangen verrieden haar gemoedsstemming en wekten onmiddellijk de achterdocht van Jo.an op. „Wat is er?" vroeg zij'. Haar toon was een weinig scherp, maar op haar gelaat was' niets dan vriendelijkheid te bespeu ren en het jonge meisje voelde zich daar door geneigd haar hart uit te stoften. .1 (Wordt vervolyel.'i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 9