Zierikzeesche Él Nieuwsbode IZEELAKD's ROEM! ROOMBOTER Hoest- abonnement: Maandag 4 April 1927. zierikzeesche courant. advertentien EERSTlTBLADr H.H. CORRESPONDENTEN op Schouwen-Duiveland H.H. ADVERTEERDERS^ Kadaster en Grondbelasting Bekendmaking. buitenland- Uit Stad en Provincie. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Koopt Uw GOEDEREN bij ons. C6LBERTC0SIUUMS f 12,75 -14,50 -IT,50 -21,50 en hoop. E. flOLTY-APPELS, 'NEL I en COED MIJMHARDT'S tabletten Schoonmaak Prijs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11526. Dir. k. J. DE LOOZE Jr. Ulfc-Redicfwr U J. KOSTEN. van 1S regels 60 ot.., van 4 regels en daarboven 20 cta. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op dea dag van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. gelieven ons, onmiddellijk na den uitslag der stemming voor de Prov. Staten op Woensdag a.s., per telefoon (No. 32) de totalen van iedere lijst op te geven. deelen wij mede, dat na tien ure, op den dag van uitgifte der Courant, geen advertentlën meer kunnen worden aan genomen. Voor 't nummer van Vrijdag gelieve men zooveel mogelijk Donder» dags in te zenden. DE DIRECTEUR De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op artikel 15 der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grosdbelating; MAAKT BEKEND: dat de Staten nommer 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente, over het dienst jaar 1927, van beden af, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat ingevolge artikel 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door de belanghebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (opfongezegeld papier) hermeting of herschatting kan wor den gevorderd. Zierikzee, den 2 April 1927. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het speelwerk van de klok in den Raadhuistoren, in ver band met de vernieuwing van het carrillon, van Woensdag 6 April a.s. af buiten wer king zal zijn gesteld. Zierikzee, 3 Apil 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Algemeen Overzicht. DE CHINEESCHE DRAAK. De bevelhebber der Noordelijke Chinee- sche troepen, die oip 't oogenblik niet aan de winnende hand zijn, heeft, in verband met het gebeurde te Nanking, weer van zich laten hooiren, hoofdzakelijk in den vorm van een definitief voorstel om met 5 millioen pond sterling toelage en dek king van zijn Noordelijke grens van Mant- soeifije, China van het bolsjewisme te be vrijden. Verder gaf hij eenig kernachtig commentaar ten beste omtrent oorzaak en gevolg in de Chineesche toestanden in ver band met de houding der mogendheden. Het is wel merkwaardig, dat de inzichten der buitenlandsche China-kenners, wien in de laatste jaren hoe langer hoe meer het ziwijgen wordt Opgelegd, thans zoo kort en bondig bekrachtigd worden door den satraap van het Noorden. Nationa lisme? Onzin! Bolsjewisme en niets an ders! Wij', van het Noorden, zlijn de ware nationalisten, tv'ij1, die langs ordelijken, diplomatieken weg ons doel willen be reiken en intusschen de buitenlandsche verdragen en rechten en hot leven en good der buitenlanders weten te eerbiedigen. Wat is de onmiddellijke oorzaak geweest van den tegenwoordige n heksenketel? Im mers Engeland's domheid om na de epi sode te Hankou, met idie menschen te gaan onderhandelen en op hun woord te vertrouwen! Na Hankou Kioekiang, waar de soldaten actief deelnamen aan het plunderen; na Kioekiang, Nan king, waar uitmoorden der buitenlanders op het officiëele programma, er 'bij voegd werd. Wat 'Wenscht gij lieden nog meer en (sotto voce) zou het nu geen tijdi zijn om mij finaneiëel in staat te stellen om tegen dat voilk op te treden? Aldus, eenigsZins vrij, doch getrouw naar den geest weergegeven, Tsjang Tso-lin. In de hoogst kritieke toestanden die zich nu in China gaan ontwikkelen, zal men er op bedacht moeten Zijn om, in meer dan gewone imate, de tegenstrijdige en wisselende stroomen waar te nemen, die steeds de groote gebeurtenissen in dat land gekenmerkt hebben. ZIERIKZEE, Woensdag 30 Maart bé stond de schaakclub „Zierikzee" vijftien jaar. Br Werd een feestelijke clubavond gehouden voor leden en genoodigden. De hoofdklassespeler Addiks uit Amsterdam speelde een blinde partij tegen den heer Bongertman, die nog de vrijheid kreeg de andere leden te consulteeren. Hoewel de heer Addiks in de 29ste zet de partij ver loor, was het toch een prestatie, die aller bewondering afdwOmg. Hij zal 'binnenkort een simultaan-pairtij spelen, waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen. HAAMSTEDE. In de goed bezette zaal van hotel Bom trad Vrijdagavond j.l. vioor de afd. Haamstede—Burgh van den Vrij heidsbond dhr. van Rappard als spreker op. Na een woord van welkom aam de aanwezigen (iw.o. leden van 't Centraal Bestuur), door den voorzitter, dhr. C. Blom, ving dhr. v. Rappard zijn rede aan met een terugblik op de voornaamste politieke gebeurtenissen; herinnerende aan het Belgische verdrag, merkte spr. aan, dat alleen de Vrijheidsbond aiis volledige fractie in beide Kamers tegenstemde. Hij verwierp de z. i. overdreven sociale Wet geving en het verregaand ingrijpen der Regeering in het particuliere initiatief. Ten opzichte der Plattelandersbeweging zeide spreker volkomen te erkennen de ten achterstelling van 'het platteland in verhouding to,t de steden (opheffing van rechtbanken, sluiting van postkantoren, beperking van onderwijsinrichting, enz.). De houding, die de V. B. te dien opzichte steeds innam, kan voor hem geen reden zlijn zich aan den V. B. te onttrekken. De landbouwbelangen 'besprekende, gaf spr. als zijn meening te kennen, dat een soci aal ingrijpen, als beperking van den werk tijd en invoering van een éoillectief ar beidscontract, slechts kan leiden 1joft (Onder gang van deze vopr ons land zop belang rijke tak van bedrijf. Na nog een woord gewijd te hébben aan de leuze van ont wapening, waarbij dhir. vain Rappard met cijfers aantoonde, dat Nederland nog verre van een militairistische staat is en een op wekking om pp 6 April a.s. te stemmen op lijst 3, inzonderheid op de heeren A. d. Wéijde, J. W. van Oeveren en C. Blom, eindigde spreker zijn rede. De heer J. W. van Oeveren, daarna het woord ver krijgende, zeide gaarne een woord te wil len spreken in verband met een vraag, hem dez'er dagen in het openbaar gesteld, n.I. hoe 'het mogelijk is, idat hij, ais bè hoerende tot de kerkelijke Orthodoxe rich ting, zich tot den Vrijheidsbond voelt aan getrokken. Sprekers antw'oord hierop Was, dat juist die V. B. de meeste vrijheid laat inzake de godsdienstige begrippen van ieder, wat hem sympathiek is en w'aarom hij vermeent zich een volbloed Vrijheids- bon der te kunnen noemen. Daarna werd die vergadering door den voorzitter met een kernachtig Wooird van dank aan spre kers en publiek gesloten. RENESSE. In verband m et d e Wo ens dag a.s. te houden verkiezingen is de door den rijks-ontvanger te houden zit ting uitgesteld tot Zaterdag 9 April a.s., voorm. van IOI/2I21/2 uur. NOORDWELLE. In verband met de Woensdag a..s. te houden verkiezingen, is de door den rijks-ontvanger te hou den zitting uitgesteld lot Saterdag 9 April a.s,, naml. van 11/2—3 uur. ELKERZEE. Vrijdag hield de afdeeling Ellem eet-Eikerzee van den Bond vepr Staatspensionneerjng een vergadering in hotel Kooman te Scharendijke. De op* komst was vrij goed. Na een woord van welkom van den voorzitter, den heer A. P. van der Weijde, werd het woord gegeven aan den heer F. .Kuijer uit Den Haag. In een pakkende rede kwam1 spr. op voor staatspensioen voor iedereen, zonder premiebetaling. De causerie, wel ke zeer insloeg, weTd afgewisseld door het gezamenlijk zingen van Bondsliederen en voordrachten van enkelen. Het succes van den avond was, dat de afdeeling 16 leden sterker werd. Het belang van de goede zaak verdient, dat de afdeeling nog meer in ledental groeie. Vrijdag reed een met ijzeren staven beladen boerenwagen een ongeschikt voertuig voor zoo'n lading van de Seharendijksche haven. Het naar voren schokken van het ijzer maakte de paarden schichtig. Ze sloegen op hol en vlogen met razende vaairt door Scharendijke, recht aan op' het huis van J. van de Panne. Daar werden de ramen verbrijzeld en de geheele voorgevel ernstig bescha digd. Voor den jeugdigen voerman, die ziCh tot het laatste oogenblik bijzonder kordaat hield, liep de botsing wonder boven wonder goed af. De paarden kwa men er minder best af. Men kon ze nog naar stal (Eliemeet) leiden, doch een is, naar beweerd Wiordt, reeds bezweken en Modorne modellen, 1- en 2-rlJ knoopen en kleuren. ALLEEN DIT ADRES: NIEUWSTRAAT D 236. HAAST MA6AZHH Gebr. LOKKER. j KLEEDIHG NAAR Mi». RLEERMAKERI). het andeTe schijnt voor verder werk on geschikt. Kostte het ongeval geen men- schenlevens, waarover men terecht ver wonderd mag zijn, de materiale schade is vrij aanzienlijk'. NIEUWERKERK. Vrijdagmorgen had imtej. Bi. alhier, bij het stappen over een greppel het ongeluk, haar been zoodanig te bezeereo, dat geneeskundige 'hulp moest worden ingeroepen. Dr. Schutter constateerde, dat het been gebroken was, waarop zij terstond, pier inmiddels ont boden ziekenauto naar bet Ziekenhuis werd vervoerd. OOSTERLAND. De candidaten voor de Staatkundig Geref. Partij zijn, M. van As (aftr.); M. Bolle; J. v. d. Have Jz. en Joh. Stouten Hz. ST.-PHlLlPSLANDVrijdagavond hield de Vrijz.-Dem'. partij te Aniua-Jaciobapol- der in café Gil jam' een propaganda-avond met als spreker dhr. de Graaf van Mid delburg. Spr. behandelde uit het werk der Provinciale Staten o.a. de Waterstaat, eleetriciteitsvoorziening en de regelingen voor de verbindingen tusschen de ver schillende deelen onzer provincie. Miet verschillende voorbeelden toont spr. aan dat de samenstelling van de Eerste Ka mer, wier leden gekozen 'worden door de Provinciale Staten, van groot belang is. Uitvoerig gaat spr. na de verschillende p'artijgToepeering in de Eerste Kamer, en komt daaib'ij to,t de ex-coalitie, die noodzakelijk moest uiteenvallen, ohidat de drie daarbij behoorende partijen, zeer tegenstrijdige belangen en beginsels heb ben. Denk slechts aan de vaccinatie, pro cessieveibod, gezantschap bij den Paus staatsloterij, enz.' De vrijz.-dem'., aldus den spr., willen de democratie. Een sa mengaan van de democratische elemen ten in de Tweede Kamfer is Zeer wel mo gelijk, getuige de verwerping van de Vlootwet. De vrijz.-dem. wilden, evenals den heer Colijn, een sluitende begroo ting1, maar niet op de wijze als die deze minister aangaf. Zij wilden: le. een heS* fing ineens; 2e. door geen nieuwe amb tenaren aan te stellen, komende tot een geregelde afvloeiing, wat groote bezui 'niging mee zou brengen én niemand broo deloos had gemaakt; 3e.de pbrn. 100 mil lioen uitgaven van oorlog bTengen op 50 miillioen. Colijn moest hier niets van hebben. Hij moest bezuinigen op onder wijs; groote klassen, te lage salarissen, geen Zevenjarige leerplicht, enz. Uitvoe rig staat spr. stil bij, wat o.a- dhr. Mar chant noemde „woordbreuk", de intrek king van artikel 40, om te eindigen met een uiteenzetting van de poging van dhr. Marchant, omi een democratische regee ring te vormen'. Spr. besluit zijn leerzame rede met een opwekking om a.s. Woens dag te stemmen, wol 1 van lijst 2, dhr. Welleman. Daar niemand' van ;de gele genheid voor debat gebruik wenschte te maken, werd deze vrij goed bezochte vergadering gesloten. STAVENISSE. L.J._ Donderdagavond traden alhier namens den Vrijheidsbom! als sprekers op, de heeren W. Moelker (lid der Prov. Staten) en C. G. Hage, resp. van Tholen en St.-Maartensdijk. De spre kers hadden een bevredigend en aandach tig gehoor. De heer Moelker behandelde meer de werkzaamheden der Prov. Staten en de resultaten in ide laatste 4 jaar behaald, terwijl de heer Hage in een flink doorwrochte rede de politiek behandel de. Van de gelegenheid, die natuurlijk gegeven werd, om' vragen te .stellen enz. werd gebruik gemaakt door de heeren J. W|. v. d. Slikke en D. Everaers. Beiden werden zooveel mogelijk door de spre kers beantwoord. Na afloop dankte dhr. Buijze, als voorzit ter dezer bijeenkomst, èn de opgekomenen en de sprekers, en hoopte, dat bij velen de overtuiging zal izijn gevestigd, dat men op Woensdag 6 April a.ë. als één man moet stemmen op den aftredenden, dhr. W. Moelker, zijnde Not. 1 Van lijst 3. ST.-ANNALAND. Dinsdag 29 Maart j.l. werd, alhier een vergadering^ van den ge meenteraad gehouden. Medegedeeld werd dat volgens opgaaf van den inspecteur der dir. bel. voor 1927 ide opcenten «pp 'de grondbelasting 2ïjn geraamd pp f1800 en die op de personeel© belasting op f1650. Volgens beschikking van den Minister van O., K. en W. is de vergoeding voor het onderwijzend personeel aan de bijz. sebopfl over '25 vastgesteld op f 6688,65. Over dat jaar was reeds ontvangen f 6800 en alzOo te veel f 111,35. De heer Anth. van Lu'ijk, landbouwer in deze gemeente, ver zacht te willen besluiten tolt vergrooting en uitbreidting van het haventerrein. Om dat dit werk toch niet meer vóór het be gin van het drukke seizoen gereed zcu 'kunnen z'ijh, werd m. a. st. besloten nu geen beslissing te 'nemen, maar het ver doek aan te houden tot het a.s. najaar. Door het bestuur der bijz. school is ver zocht |om een 5de lokaal ter beschikking te willen stellen, omdat het aantal leerlingen thans bedraagt 202. De 'behandeling van dit verzoek werd aangehouden, omdat men op 't oogenblik niets 'weet, hoe de toestand plpj 1 April ja.s. zijn zal'. Besloten Wordt in hopger beroep te gaan van een beschikking van Ged. St., waarbij ajan C. van de Klundert te Oud-Vossemeer con cessie is verleend voor een autobusdienst St.-Anna! and —Tholen en omgekeerd, met afwijzing van de aanvraag tvjan Klippel en Hendrikse. B. en W. hebben aan Ged. Staten geadviseerd aan beide ondernemin gen vergunning tot het uitvoeren vlan de zen dienst te verleenen. Het vermenings- vuldig cijfer voor den aanslag in de meente-inkomisteribelasting werd voor 1927 vastgesteld op 0,8 (v. j. 0,9). Door wijzi ging der verordening op de heffing van schoolgeld, zal meer reductie worden ge geven vooir 3 of meer kinderen uit een gezin schoolgaande. Het voorschot in de kosten van het onderwijs aan bijz. school wordt voor 1927 bepaald o.p f 1023,6 en over 1925 b'ij' verrekening nog te betalen f479,99. Tot leden der schat- tingseommissie werden benoemd de hee ren J. Polderman, aftredend, C. M. Elen- baas, Adir. C. Geluk en J. van Houdt. (M. Crf.) Zaterdagnamiddag zouden alhier twee kinderen een b'oodschap gaan doen opi een in de haven liggend schip. Daar het hoog water Was, konden ze niet togen de vrij steil liggende loop plank opkomen en tuimelden enaf in de op dat oogenblik zekefr 3 M. diepe haven. Gelukkig wist een in de nabijheid zijnde Schippersknecht hen dadelijk te grijpen en op het droge te bTengen. THOLEN. Voor den Vrijheidsbond al hier Zijn candidaat gesteld voor leden van dien gemeenteraad: J. M. Wagemaker, W. Moelker, D. W. Klompe, J. H. van NieuwenhuijZen, J. C. Stoutjesdijk en J. Bierens. - Voor den Vrijz.-Dem. Bond: J. B. Dekker, mevr. cLunenbUrg—v. d. Stolpe, Zr. M.-C. Viergever en C. Sohilperoort. OUD-VOSSEMEER'. De toekenning van de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille in brons aan Johan nes Kunst te Oud-Vossemeer, staat in verband met het feit, diat onze bekende oud-lantaarnopsteker, op 15 April e.k'. den dag zal mogen herdenken, dat hij 50 jaren 'geleden in dienst triad bij de familie De Grnaff. Ongetwijfeld z'al dien dag niet ongemerkt voorbijgaan ien de toekenning dezer medaille is nog slechts een voorloopster van de eer hem toe gedacht. Achtereenvolgens diende hij de heeren A. de Graaff, G. J. de Graaff, J- M. de Graaff en thans G. W- J. de Graaff- Ook de betrekking van Lantaarnopsteker, waarvoor hij een vorig jaar bedankte, vervulde hij circa een halve eeuw. Ieder kent „Jante" en ieder is op hem gesteld. gropitendeels wel zou binnen komen en verder, dat rij van de geheime politie waren en Wel van de recherche te Rot terdam, waarbij' zij een koperen penning, voorzien van het Nederlandsche Wapen toonden, die zij onder hun kleeding ver borgen hadden. Verdachten Zeiden voorts, dat zïji, A. en M. Hanson, f 250 moesten betalen voor reis- en verblijfkosten, ge durende den tijd dat Zij, verdachten, die geldzaken in orde zouden maken. Door dat valscb verhaal ovfer den Directeur der bedoelde Bank en dat zij van de re cherche te Rotterdam waren en door den penning te laten zien, waardoor zij vail- ischeüjk den indruk vestigden tot de poli tie te behooren, hébben zij A. en M. Hanson bewogen aan hen, verdachten, f250 en verschillende schuldbrieven vian bedoeld Assurantiekantoor af te geven, waarbij zij nog verzekerden, idat A. en M. Hanson op 16 September 1926 of eeni- ge dagen later die f 2500 in haar woning te Eikerzee zouden hebben. Door vorengenoemde verhalen en kunst grepen hebben verdachten met 't oog merk om zich of een ander wederrechte- lijk te bevoordeelen A. en M. Hanson, althans een van haar, bewogen, aan ver dachten de bewuste schuldbrieven en f 250 af te geven. De officier van justitie eischte tegen ieder der verdachten 8 maanden gevange nisstraf. De verdediger, Mr. F. W. Adriaanse te Middelburg, bepleitte vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op 12 April. BELEEDIGING. De rechtbank te Middelburg heeft A. M. O., onderwijzer te Goes en soc. dem. lid van de Prov. Staten v)an Zeeland, vrijgesproken van de hem ten laste ge legde heleediging van den heer P. C. La brijn, vroeger lid van den raad Van Goes, in een aan dien heer geridhten brief. Doos 30ct KeelpijnLableHen 30 en60ct BIJ APOTH. EN DROGISTEN ONDERWIJS. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. KKCHTZA&EH. Ter openbare terechtzitting der arr.- reChtbank te Middelburg v;an 1 April i.Lv werd o. m. behandeld de zaak tegen: H. T., 30 jaar, particulier rechercheur, wo nende te Hillegersberg en D. H. V., 35 jaar, particulier rechercheur, wonende te Voorburg. Verdachten stonden terecht ter zake dat zijl op of omstreeks 23 Juli 1926 te of nabij Eikerzee te zamen en in vereeniging met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bfevoordee- len, door het aannemen van een valsche hoedanigheid, door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtselen Adri an a Hansom en Maiatje Hanspn, althans een van haair hébben bewogen tot de afgifte van f 250 en verschillende schuldbrieven van het Algemeen Assurantiekantoor B.o- gaards Go., destijds gevestigd te Den Bosch. Verdachten hadden zich omstreeks 23 Juli 1926 vervoegd aan de woning Yan A. en M. Hansom te ElkerZee, aan wie zij zeiden te weten, dat zij in het bézit waren van genoemde schuldbrieven v|oor een waarde van f2500, en haair vroegen of 'deze goedvonden, dat rij 'de zaken be treffende die schuldbrieven in orde brach ten, daat het kantoor rijn betalingen had gestaakt. Daaraan werd toegevoegd, dat de Directeur der Bank thans een nieuwe zaak had opgericht te Brussel en thans weer kapitaalkrachtig Was, zopdat rij, ver dachten, haar met zékerheid konden zeg gen, dat haar vorderingen pp die bank Bij het op| 1 April te Lisse gehouden eind-examen aan de Rijkstuinbouwschool voor Bloembollencultuur slaagde o.a. D. Q. Mulock Uouwer van Zierikzee. Bij het te Batavia gehouden examen voor machinist (B) bij de K. P. M., slaag de o.a. de heer J. v. d. Ploeg, geboren te Zierikzee. KERKNIEUWS. Ned. Heirv. Kerk. Beroepen: Te Delft, Mr. Dr. N. Q. Veldhoen te Alphen a. d. Rijn. Te Nieuwpoort, S. C. Öroeneveld te Leer dam. Te Katwijk aan Zee (toez.), J. Stebouwer te Weesp. AangenomenNaar Leidschendam, H. van Dijken Gzn. te Wageningen, Bedankt: Voor 's-Gravenzande (2de pred. pi.), Mr. Dr. N. G. Veldhoen te Alphen a. d. Rijn. Voor Weert (L.), I. C. G. Gobius du Sart te Wijk bij Heusden. Voor Rijssen, J. E. Klomp te Oldebroek. KERKWERVE. Zondag 10 April, '8 namiddags 2 ure, ds. Nelemans, Doops- bediening. THOLEN. De beer J. v. Elsaoker is benoemd tot kerkelijk ontvanger. Geref. Kerk. f Beroepen Te Zierikzee, J. Koelewijn te Berkel. Te Almkerk, A. J, Bourn a te Wans werd. Chr. Geref. Berk. Beroepen Te Amsterdam-Oost, L. H. van der Meiden te Dordrecht. BedanktVoor den Haag, L. H. van der Meiden te Dordrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1