IZEELAND's ROEM Zierikzeesche Nieuwsbode ROOMBOTER DERDE BLAD FEUILLETON. Een wanhopige keuze Uit Stad en Provincie. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. behoorende bi] de van Vrijdag 25 Maart 1927, no. 11522. Bevoegdhedtn «n verplichtingen van Raadsleden. lil Raad regelt dan verder hetgeen de geldmiddelen der gemeenten aangaat- Dit is dan wel een bij uitstek gunstig terrein voor de raadsleden om daarop eens praktisch werkzaam te zijn- Het is bovendien zoo'n prachtige arbeid, prn mooie ideeën van 'bezuiniging te verkon digen, den bezu ini gings -inspecteur uit te hangen, een dankbaar onderwerp voor de afgevaardigden der ontevreden belasting- betalerspartij. Maar ironie en inutteloozie spot ter zijde- De igemeentefinanciën zijn in de laatste jaren wel in 'het brandpunt dar belang stelling gekomen en waar men in ge meentekringen vroeger wel eens klaagde over gebrek aan belangstelling van de ingezetenen, daar kan men het nu over het omgekeerde doen- In zooverre zou man dan kunnen spreken over de paeda- gogische (opvoedkundige) werking van de belastingschroef- Wanneer we nu de gemeente-rekening eens wat nader beschouwen, dan komen daarin tal van uitgaven voor, die voor een 'buitenstaander vrijwel pncbntroleer- baar zijn, olmdat zij moeten geschieden ter uitvoering van een rijkswet of voor schrift. Terwijl de bepalingen van dat voorschrift dermate ingewikkeld zijn, dat het Zelfs voor een gemeente-ambtenaar heel wat moeite kost om die uitgaven op de juiste wijze te 'berekenen. Voorbeelden vindt men in de uitgaven voor pensioe nen, voor bijdragen aan diverse scholen- Zoo vindt men oan tal van uitgaven, die men eenvoudig heeft aan te nemen en blijven er tenslotte de z.ig. huishoudelijke uitgaven over als: onderhouden, schoon houden, verlichting en verwarming van gemeente-gebouwen, uitg- voor schrijf- en 'bureaubehoeften, druk- en bindwerk, reis- en verblijfkosten, enz: Daarnaast treft men uitgaven aan, die deels noodzakelijk zijn, deels ook ter bevordering van een plaatselijk belang noodig, en die in som mige gevallen wel in aanmerking komen om daarmede nog wat te wachten, b-v. wegonderhoud, subsidies e-d. Over de vrij hooge kosten ter uitvoe ring, van wetten, als voor onderwijs, krankzinnigen enz-, valt weinig te zeggen. Daaraan valt ook meestal niets te doen en deze moeten betaald worden- Toch wordt daarbij wel eens een factor wel wat uit het oog verloren, dat is dat door gezamenlijk protesteeren tegen die beta lingen nieer bereikt kan worden dan door het protest van de enkeling- Dikwijls wordt uit een bezuinigingsoogppunt een aansluiting bij een 'belangenvereeniging nagelaten, terwijl toch het bedrag der contributie niet opweegt tegen de dio,or de samenwerking verkregen vermindering van. uitgaven. Daarover straks meer. Allereerst in fcpmmige gemeenten pas na de salarissen komt voor bezuiniging in aanmerking de z'.g. huishoudelijke uit gaven. Hoewel men wel voorzichtig met deze 'bezuiniging moet zijn, want dikwijls wordt er bezuinigd op onderhoud van ge bouwen, zoo dat er verrotting optreedt en de uitgaven daardoor weer zooveel te hooger worden, toch .Valt er voor de raad- leden nog al wat op te merken- De ge meentehuishouding wordt praktisch be stuurd door den burgemeester en den secretaris- Deze hebben ook in de kleinste gemeenten al heel wat zaken om handen, bovendien zijn, zij, uit den aard der beestjes, geen huisvrouwen, dus er wordt al heel gemakkelijk wat uitgegeven, wat dikwijls niet noodig Was of best n\et wat minder had gekund- Hiermede wordt evenvoudig een feit geconstateerd, het is geen 'blaam' op hun beleid, noch be schuldiging of verdachtmaking, het ,is eenvoudig de waarheid en ieder ander bestuurder zou het ook overkomen- Juist voor deze uitgaven is een raads- dollege en zijn in het bijzonder de wet houders zoo nuttig- De raao keurt preven tief die uitgaven goed, door bij de be- door i MARIE GöRNER LEIGHTQN. 20 „Ik zal niet lang genoeg leven, om iemands vrouw te worden", mompelde ze. „Maar ter wille van Joan om haar een genoegen te doen zal ik met u trouwen. Ja, ter wille van Joan omdat zij1 het zoo gaarne heeft". Qara herhaalde de woorden op doffen toon, bijna werktuigelijk, zoodat de schelm, die haar aandachtig gadesloeg, er aan twijfelde of ze wel wist wat ze deed, toen ze hem haar belofte gaf. Als hijl in haar binnenste had kunnen lezen, zou hij versteld hebben gestaan over de groote wanhoop, waaraan Zij ten prooi was. De ontdekking, dat Mal colm King een schurk was, had haar zoodanig aangegrepen, dat haar gezond heid ernstig gevaar liep en vooral haar zenuwen waren ernstig geschokt. Ze kon niet langer twijfelen aan de algemeene grooting burgemeester en wethouders te machtigen om tot zooveel uit te geven. De raad heeft verder repressieve controle door die uitgaven bij de rekening na te gaan naar de rechtmatigheid en doelma tigheid der uitgaven. Oordeelt hij nu dat er te veel is uitgegeven, dan is dat wel te laat en niet meer goed te maken, maar gewaakt kan dan worden voor her haling door bi^de begroeting het gem-- bestuur de pin op de neus te zetten- Een klein voorbeeld, hoe het in een stad (met Zierikzee) toeging op het gemeentehuis. In de gang, juister nog op een plaats waar keizers en koningen hun knieën moeten buigen, bevindt zich een gelegen heid om' handen te wasschen. Dit werd nu door het secretarie-personeel gedaan met behulp van karnemelkzeep- De con cierge gaf elke maand niet te controle e- ren nota's voor 'handdoeken wasschen, herstellen enz'. Ook verschafte de gemeen te gratis lucifers aan haar ambtenaren. Allemaal kleinigheden, die toch aardig oploopen en juist tegenover de vele groote uitgaven dubbel vermeden dienen te worden. Is nu zulk een contrölewerk niet bij uitstek geschikt voor vrouwelijke raadsleden? Alleen daarom is het al nood zakelijk dat er in iedere gemeente een of mieer vrouwelijke raadsleden 'zijn- Geen twijfel op de post voor schoonmaakarti kelen zou enorm verminderen, tallooze sponzen, zeemen, dweilen, bezems enz- zouden niet meer spoorloos verdwijnen of veel te vlug versleten zijn- Ook voor de wethouders valt hier veel en nuttig werk te doen, veelal zetten zij al te lichtvaardig hun handteekening op het bevelschrift tot betaling,- Dat heeft de St.-Philipslandsche geschiedenis wei ge leerd. In sommige gemeenten zijn er zelfs raadsdommissiën, die eerst beoordeelen of een uitgaaf wel mag gedaan worden. Toch moet men met al deze zaken voorzichtig zijn. De 'praktijk wijst heel an ders uit, ondanks al die commission wordt er toch nog evenveel uitgegeven, en ook Zijn er genoeg nauwgezette gemeente ambtenaren, voor wie al die Controle on moedig is. De derde groep van uitgaven zijn dan die voor b-v. wegen en subsidies. Daarop wordt ook al 'gauw bezuinigd en toch meer dan wel igewenscht mag heeten. Vooral in den tegenwojondigen tijd van snelverkeer kosten de wegen heel wat meer dan noodig zou zijn als ze destijds Im'aar gped onderhouden geweest waren. Het is er mede als met de gebouwen, verwaarloozing wreekt zich dubbel. Ook de subsidies mogen zich wel eens in wat meer belangstelling van de raadsleden verheugen. Valt er aan de eene zijde van het vraagstuk toe te geven, dat er maar steeds door van de gemeenten steun wordt gevraagd, voor zaken die meer aan gawezen zijn voor partikuliere hulp, aan de andere zijde mogen de raadsleden er ook niet blind voor zijn, dat het gemeen telijk terrein Zich steeds meer leent voor maatschappelijk werk en dat het op ae weg der gemeenten ligt, haar bevolking Oip hooger peil van gezondheid, welstand eni ontwikkeling te brengen. Het is nu eenmaal een feit, dat de bevolking snel ler toeneemt, dan de mogelijkheid om haar bestaan te verschaffen, het ware te wensöhen dat het geboortecijfer eens aan zienlijk verminderde. Vandaar pnder meer de werkloosheidsvermeerdering- En even als de landbouwer nu meer uit Zijn land moet halen zoo moet er ook meer uit den mensch gehaald worden, en het is in het belang der gemeente, dat haar in woners zooi veel en zooi nuttig mogelijk werkzaam Zijn. Zpo Imoet er dus ipo|k meer geld floor 'beschikbaar worden gesteld. Dus hebben de gemeente bij te dragen voor waterleiding, electriseh licht en kracht, ziekenhuis, schoolartsen, onder wijs, werkelooshsidsbestrijding enz- Hoe gaarne men dat ook zou willen tegen houden, dat gaat nu eenmaal niet meer. Ziedaar een voorwerp van aanhoudende zorg der gemeentelijke regeering. Naast deze min pf meer sociale subsidies zijn 'er ook voor bevordering van een of ander doel als veeteelt, fokkerij, landbouwten toonstellingen, sc'hoolmüsea e.d. Ook hier aan kan een gemeente zich dikwijls moei lijk onttrekken. Bij een subsidie aan een tentoonstellling is het gemeentebelang be trokken, omdat deze tentoonstelling meeT bezoekers trekt, dat bevordert de nering doenden, maakt hun verdiensten hooger, maakt dat zij' dan meer 'belasting kunnen betalen, wat dus weer terug komt in de meening, dat Malcolm iemand was met misdadige neigingen. Had hij1 haar niet een ha]f doZijn brieven gestuurd, waarvan de eerste een bekentenis van Zijn schuld bevatte? Had hij1 den ouden dominee niet schandelijk: bedrogen, die een gedeelte van de kostbaarheden, waaraan hij' het meest was gehecht, had moeten verkop pen om het aanzienlijke bedrag te kun nen betalen, "waarvoor hij biorg was ge bleven? Somtijds dacht zij yeder aan de woorden, die zijl Stephen BlackLock tot Joan had hiooren spreken: „Hij is op een iplaats, waar hij! niet levend van daan zal komen", die haar een ©ogen blik deden hopen, dat Malcolm daar mede was bedoeld en dat zijn afwezig heid daardoor 'zou zijn te verklaren. Maar ze had tegen Joan gezegd, dat ze die woorden had gehoord en gevraagd, wat daarmede was bedoeld; Joan had geantwoord, dat er sprake was geweest van een armen man, dien BlaekloCk ken de en die door Zijn bemiddeling in een ziekenhuis was opgenomen. Bovendien wa ren de brieven er toch; daar viel niets tegen te zeggen, Want het was duidelijk het schrift van Malcolm. In den laatsten, die uit Carlisle kwam, had hij geschre ven, dat hij zich daar tijdelijk verborgen hield en hij 'had gevraagd, of ze daarheen wilde komen om met hem te trouwen. gemeentekas. Ook de vereenigingseontri- buties moeten niet te gering gesteld wor den. Zooals boven gezegd, door gemeen schappelijk optreden bereikt men meer dan als enkeling. Door de subsidie aan een politieschool verhoogt men het nuttig effect van Zijn 'politiecorps, een vereeni- ging voor politiehondendressuur bezorgt U den dief der gemeentekas terug. De contributie aan de vereeniging voor ge meentebelangen helpt de gemeenten aan betere vergoeding vooir haar rijkswerk. Al ziet men deze resultaten niet dadelijk, ze zijn er en het is de eenigtste weg om ze duurzaam te bereiken. Waar in het algemeen op gemeentelijk financieel gebied veel te weinig op gelet wordt, is juist op het groote voordeel van die samenwerking! van gemeenten. Vooral de kleine gemeenten geven veel te veel geld uit door alleen nergens voor te wil len zorgen. Zoo kunnen de leermiddelen voor de school veel goedkoopier aange schaft worden door gezamenlijke bestel ling in het groot. Zoo> geven de gemeen ten ook te veel geld aan salarissen voor eigen ambtenaren, die veel doelmatiger uitgegeven kunnen worden door samen werking. Gemeenten van 300 tot 600 in woners geven opi een totaal gemeentelijke uitgave van gemiddeld f 17000, alleen tal f 6000 uit voor salarissen van burge meesters, secretarissen, ontvangers, veld wachters, bouwkundige opzichters, weg werkers, enz'. Wanneer 'die gemeenten ge zamenlijk één burgemeester, één secreta ris, één ontvanger, één veldwachter, enz', hadden, dan behoefden zij' in totaal een kleine f 3000 uit te betalen, terwijl Ze dan no.g het voordeel hadden om' vaste en allleszins bekwame ambtenaren te bezit ten, wat nu zeer veel te wenschen over laat, omdat Jan, Piet of Klaas meent dat baantje er als bijbaantje nog wel uit te kunnen'-oefenen en door onbeholpen heid en onbekendheid met de detais dub bel zoo veel voor de gemeente kost. Zpo ligt er voor de raadsleden een on noemelijk'groot terrein gereed ipm er eens praktisch en nuttig pp werkzaam' te zijn. Maar dan Ook met 'koel verstand en nuch ter oog om' niet voor uiterlijke schijn of verkiezingsleuze een breed gebaar te ma ken van 'bezuiniigmgsinspecteur- In een vplgend artikel eens wat over het benoemingsrecht van den raad. ELKERZEE. Donderdag li. hield de Wijkverpleegster, Zuster van Nieuwen- hüijzen, voor de Groene Kruisvereeni- ging een causerie over Kinderherstelling en Vaeantiekolonies, vooral die betreffen de het Centraal-Genootsehap. Na oip doei en nut van de t.b.c.-bestrijding gewezen te hebben, gaf de inleidster een beschrij ving van een inrichting, zeehospitium of boschhuis van het Centraal-Genootschap hoe de kinderen er verzorgd worden, hun rechten, ook hun plichten, hun be zigheden. Gewoonlijk zijn de resultaten verrassend1, dank Zij ook het groot her stellingsvermogen van kinderen. Niet ver geten werd het finantiëel gedeelte. Het oprichten van af deelingen van het C. G. vergemakkelijkt de uitzending. Die op richting heeft vaak bezwaar in kleine gemeenten, zooals de (onze. Doch dan is het Groene Kruis er, om helpend tege moet te komen. Uit het Groene Kruis een sub-comité gevormd en zulks geeft ongeveer dezelfde rechten als een af- deeling. Mocht in onze omgeving dus uitzending noodig Zijn, dan ligt het wel Hierop had ze eerlijk en dapper geant woord, nimmer een slecht man te zullen trouwen, hoe zielsveel ze ook van hem hield. Ze zou daaraan hebben kunnen toevoegen, hoewel ze het niet deed, dat- de schaamte over zijn verraderlijk ge drag, haar langzaam doodde. Ze had hem liefgehad met geheel haar jonge, onschul dige hart en de wetenschap, dat hij1 een misdadiger was, was meer dan ze kon verdragen. Daarom kwam het er niet op aan, wat ze deed. Als haar huwelijk met Stephen Bjac'klock Joan genoegen zou doen, waar om zou ze dan niet toegeven? Het zou niet voor lang zijn. Ze zou niet veel lan ger kunnen leven terwijl ze zoo leed als thans. Wat hem betreft, het hinderde hem niet welke gevoelens er haar toe noopten om hem aan te nemen. Een donkerrood steeg naar Zijn gelaat, toen zij op doffen toon haar toestemming gaf'. Hij trachtte haar in Zijne armen te nemen, maar ze weerde hem af. Toen legde hij zijn hand voorzichtig op haar zacht, bruin haar. Had ze geweten, hoevele misdaden hij imet die lange, smalle hand al had be gaan, dan zou ze liever gestorven zijn, dan Zijn aanraking te dulden. „Ik zou zoo gaarne willen, dat je meer van me hield", zei hij, „maar nu je dat op den weg van de Groene Kruisvereni ging om dat mogelijk te maken. Ter ver duidelijking werden na de lezing een aan tal scherpe plaatjes, op de gestichten van 't Centraal-Genpotschap betrekking hebbend, vertoond. Met een woord van dank aan Zuster van N. en de mededee- ling, dat het bestuur der vereeniging in deze richting werkzaam is, sloot de voor zitter de vergadering. NIEUWERKERK. Vergadering van oen gemeenteraad, gehouaen op Dinsdag 22 Maart j.l. Tegenwoordig alle leden. Tot gemachtigden naar de aJgr verg. der N.V. Waterleidinglmpij. Schouwen—Duiveland, te houden op 28 Maart a.s., worden be noemd de heeren J. van de Zande en M. J. W. Boogerd, met opdracht om te stemmen voor het voorstel van den Raad van Beheer tot de eerste storting van 10 o/o op de aandeelen der gemeente in het maatschappelijk kapitaal. Het percentage van heffing der plaatselijke inkomsten belasting wordt voor 't belastingjaar 1927- '28 'bepaald op 1,2 (evenals vorig jaar). Tot leden der schattingscommissie voor die rijksinkOmstenbelasting worden herbe noemd de heeren J- Bouman, J. van de Zande, J. J. van Klinken en N. J. Ge- ledjnse. Aan het bestuur der vereeniging „School met den Bijbel" wordt voor 1927 overeenkomstig art- 101 der lager onder wijswet 1920 een voorschot op die ge meentelijke vergoeding toegekend van f 449,28. De heer Geléijose richt tot den voorzitter de vraag of op de begraaf plaats nog over voldoende ruimte wordt beschikt voor den verkoop van graven en hoe of het komt, dat 'bij de laatste ter aardebesteliingt in een gekocht graf een gedeelte van een bestaand graf, dat nog in igaven toestand verkeerde, moest wor-, den verwijderd? Spr. stelt voor om', in dien bij onderzoek door B- en W. is ge bleken, dat geen (ruimte meer beschik baar is, die zoo spoedig mogelijk te doen aanleggen. De voorzitter antwoordt, cat het terrein voor koopgraven zoo goed als gevuld is- Hoeveel ruimte er nog beschik baar is, kan spreker niet zeggen. Be sloten wordt om' met de uitbreiding der begraafplaats te wachten, tot de daar naast liggende tuintjes 'het volgende jaar uit de 'pacht komen. De heer Stoutjesdijk wijst op den toegangsweg naar de be graafplaats. De. voorzitter zegt toe daar van nader nota te zullen nemen. Hierna sluiting- ANNA-JACOBA-POLDEK. Woensdag 16 Maart hield de afdeeling „Groene Kruis" alhier haar jaar-vergadering in café Gil- jam. De opkomst iwas niet groot. Na opening door den voorzitter, dr. Men- sing, werden de notulen gelezen. Dhr. J. P. Roozemond merkt hierbij: op', dat dit geen notulen Zijn. Van de geheele gedachitenwisseling op de vorige verga dering is bijna niets vermeld. Spreker haalt verscheidene punten aan, die van genoeg belang waren om genoteerd te worden. De voorzitter zegt, dat het niet gewenscht was het verloop van die ver gadering geheel te notuleeren. De heer Roozemond kan dit begrijpen, doch zag gaarne alles wat de afdeeling betreft in de notulen opgenomen. Nu heb'ben ze voor hem geen waarde. Uit het jaarver slag blijkt, dat de afdeeling 344 leden telt. De ontvangsten bedroegen over 1926 f'777,36 en de uitgaven f 788,43. Alzoo was een nadeelig slot van f 11,07. De heer J. P. Roozemond vraagt, of nu alle re keningen over 1926 betaald zijn? De voorzitter zegt, dat nog betaald moet worden over 1926 pl.m. f360. Dit komt doordat in vorige jaren veel te ruim is aangekocht. De heer Rozemond zegt, dat hij dit gevraagd heeft, omdat het vorige jaar die Tekening sloot met een batig saldo van f f60, terwijl na dien bleek, dat over het afgelpopen dienstjaar nog ruim f 67 betaald moest worden. Hij constateert, dat dus het tekort niet fll bedraagt, maar ruim f370! De voor zitter zegt, dat getracht zal worden deze achterstand op te halen door zoo wei nig mogelijk aan te koopen. Op de be groeting is voor 1927 daarvoor slechts f'100 uitgetrokken. De heer L. J. van Nieuwenhuizen stelt voor, den leden een lijst te presenteeren, Waarop een vrij willige bijdrage gevraagd zal worden om het tekort te dekken. Dit wordt aange nomen. Den bode v. d. Dussen zal ver zocht iworden er mee rqnd te gaan. Be sloten Wordt hem daarvoor 10 pCt. van onmogelijk is, moet ik me daarin schik ken. Op één ding sta ik echter dat ons huwelijk spoedig Zal plaats vinden". „Heel goed", antwoordde het ongeluk kige meisje. „Misschien is het iwel goed, dat het spoedig gebeurt, anders zou ik wellicht te ziek zijn Ze hield op en wendde zich plotseling af, als om de diepe ellende, die zich op 'haar gelaat afspiegelde te verbergen. Stephen Bjackloök ging verder, terw'ijl de hartstochtelijke gloed in zijne oogen feller iwerd: „Spoedig zul je Weer geheel in orde zijn. Wanneer We getrouwd zijn, gaan we naar Algiers en de reis, de verande ring en de nieuwe indrukken in 't vreem de land zullen je heel vlug weer maken tot de oude, levenslustige Clara, die je altijd bent geweest voor .die schelm je hart brak!" Hij zag haar opschrikken bij zijne ruwe opmerking over Malcolm King. Haar lip pen bewogen zich, alsof ze (Op het punt stond te spreken, om den man dien ze liefhad te verdedigen. Toen herinnerde ze zich, dat iedereen hem een schurk noem de en ze 2weeg. „Wanneer zal ons huwelijk plaats vin den?" drong Stephen Blacklock aan op den zachten, overredenden toon, dien hij tegenwoordig altijd aansloeg, wianneer hij het opgehaalde bedrag alls loon te ge ven, 'tot een maximum van f20. Het af tredende bestuurslid, de heer Brandes, wordt herkozen. LANDBOUW EN VEETEELT. HAAMSTEDE. Maandagavond j.l. hield de ver eeniging van oud-leerlingen van den Rijkslandbouw'wintercursus „V-Z.O.D." een flink bezochte ledenvergadering in hotel Bom- Na opening deelde de waar nemend voorzitter, ohr. Bu Th. Boot C.Wz. mede, dat de voorzitter, dhr. J. CapelLe, wegens aanstaand vertrek :als zoodanig ontslag heeft genomenwaarop dhr. Ca- pelle het woord tot de verg. richtte met een hartelijke dankbetuiging vqor de steeds vriendschappelijke samenwerking vanaf de oprichting der vereenigingDe wnd. voorzitter dankte daarop, onder ap plaus der vergadering, dhr- Capelle voor" het vele, dat hij in 't belang der ver eeniging heeft gedaan, met den wensch, dat het hem in Zijn toekomstige woon plaats gloed moge gaan- Na afscheid ge nomen te hebben, verliet daarop* dhr. Ca pelle de vergadering- Vervolgens kwam aan de orde een bespreking over dezen zomer te houden proefvelden. Besloten werd tot het aanleggen van een proef veld met verschillende kali'biemestingen op aardappels 'bij dhr. Dijkman en een op- bretngstpToef op een paar aardappelsoior- ten, b.v. eigenheimers tegenover Beve landers, 'bij dhr. L. Hanse. Door dhr. P. L. Vis werd behandeld het kweeken van etnkele tnaissoorten voior voeder (o,ok voor inkuiling). Daarna hield de wnd.' voor zitter een lezing over „gierkelders"; spr. toonde het nut daaTvan aatn, daar uit de mestvaalten door wegvloeiïng der gier een 'belangrijk kwantum stikstof en kali verloren ;gaat. Tevens gaf hij een ver klaring van bouw en inrichting der kel ders, waarop' over dit onderwerp een on derlinge bespreking volgde met verschil lende toelichtingen, door dhr. v. d. Berg. Bij monde van dhr. Vis ontving dhr. Boot den dank der vergadering voor zijn le zing. Na omvraag, waarbij niemand het woord meer wensehte werd die verga dering onder dank voor de opkomst ge sloten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Renesse, 15 Maart 1927. M. We Een deel Uwer lezers zal vermoedelikl belang stellen in het navolgende, het-i geen ik U daarom ter plaatsing in Uw blad aanbied. Een paar gemeenten op ons eiland heb ben een motor-brandspuit aangeschaft, terwijl enkele maanden geleden in ver schillende andere gemeenten demonstra ties met een auto-blrandspuit zijn gehou den. Daar was wel belangstelling voor, maar tot daden kwam het niet. Aange zien de waterleiding binnen enkele jaren tot haar sprak. „Zal het zijn over drie weken?" Drie wekenWeer schrok Clara op, terwijl de volle beteekenis van hetgeen ze ging doen plotseling tot haar door drong. Maar wat kwam het er op aan? In haar verschrikkelijke ellende liet aJies haar eigenlijk onverschillig. Ze voelde zich eenzaam, wanhopig eenzaam. Joan was teeder en vriendelijk als altijd en toch vond ze Deep Deen House, dat altijd haar tehuis was geweest, in den laatsten tijd buitengewoon (Onbehagelijk. Iets in de atmosfeer scheen haar te drukken; ze had een eigenaardig gevoel, dat al hare bewegingen werden nagegaan, dat ze nimmer alleen, nimmer vrij: was. Van af den avond, dat ze den muur in het 'kamertje van de oude Martha onder den druk van haar hand 'had voelen wijken, had ze het gevoel van bespionneerd te worden. Sindsdien was er si^seds iéts tusschen- beide gekomen als ze het kamertje weer had willen binnengaan. Joan had haar uitgelachen en noemde het louter ver beelding; toch was ze er inwendig van overtuigd, 'dat niet alles in orde was en dat gaf haar een onbehagelijk ge voel. In haar hart betreurde ze het niet, dit huis te moeten verlaten. (Wondt vervolod)k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 7