Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Uit Stad en Provincie. bohoorsnde bij de van Vrijdag 25 Maart 1927, no. 11522. ZIERIKZEE- Aan de jaarlijksche al:ge- meene vergadering van de V. P. Z., die ditmaal, met het oog op de te houden tentoonstelling, te Zierikzee werd gehou den, ging een korte bestuursvergadering van de afd. Schouwen—Duiveland vooraf, onder voorzitterschap van den heer van Schelven, tot bespreking van de agenda der algemeene vergadering. Het bestuur stelde voor den heer H- A. H anken tot eere-vo,orzitter, de heeren J- M. Slegt, B. van Asperen Vervenne en J. W. van Oever en tot eere-leden der V. P. Z. te 'be noemen, welk voorstel z. h. s. werd goed gekeurd- De daarna gehouden algem. ver gadering werd gepresideerd door den heer H- A. Hanlcen, die de vergadering met genoegen hier opende- In het kort iets van de geschiedenis nagaand, herin nerde hij er aan, hoe uit de V. P. N. de V. P. Z. is opgestaan en dat eindelijk de afdeeling Schöuwen en Duiveland zich hij de V. P. Z. heeft aangesloten. Met deze toetreding wenschte de voorz. de jongste afdeeling geluk en ook met de expositie die een heel aardig beeld geeft van pluimvee, die in deze streek gehouden wordt. Spr. wees er op dat vroeger de kippenhouderij op de diverse boerderijen niet veel te 'beteekenen had, maar door, de sport is het nut der hoenderfokkerij naar voren gebracht, waarvan ook vooral de kleine man profiteert- De kippenhouderij is voor velen een goede bron van inkom'- sten geworden. Met den wensch dat de V. P. Z. in haar tweede 25 jaar een tijd perk van nog grooter bloei mag, tegemoet gaan, eindigde spr- onder applaus zijn. in leiding. Bij de 'mededeelingen en ingekomen stukken was -een schrijven van de afd. Zuid-Beveland, dat zij toeent recht te hebben, gezien haar ledental, op nog een plaats aan de bestuurstafel. Deze afdee ling heeft daarvoor gekozen de heer Van der Slikke. Uit het jaarverslag van den secretaris 'bleek, dat op het gebied van de pluim veehouderij in 1926 een opgewekt leven heerschte. Het ledental ging in genoemd jaar met 112 leden vooruit en 'bedraagt thans 1209. Men heeft thans 3 foksta.tions en de foktoomen verrichten gloed werk- De kwaliteit verbeterd zeer- De afzet van slachtkippen naar Duitschland werd in 1923 met succes voortgezet. Die afdeeling Schouwen en Duiveland verzond wegens de moeilijke verkeersmiddelen naar Am sterdam- De afz'et van het opfokvoer oer V. P. Z. is 'bevTedigenci. De voorzitter dankte den heer Slegt voor zijn uitgebreid verslag, daarbij de hoop uitsprekend dat de secretaris nog menigmaal het jaarverslag 'zal mogen sa menstellen. De rekening over 1928 werd nagezien en voor accoord verklaard door een com missie, bestaande uit het bestuur der afd- Zierikzee. De ontv. beliepen f 1778,72, de uitgaven f 639,695, zoodat het goed slot f 1189,02^ bedraagt. De begrooting vooir 1927 werd in ontv. en uitg, vastgesteld op f 937,50. De afd. Walcheren bracht ver schillende opmerkingen naar voren. Zoo wenschte deze afdeeling, dat voortaan de algemeene vergadering de afgevaardigden naar de federatie aanwees en niet meer het bestuur. Dit voorstel werd echter niet ondersteund, zoodat deze regeling zoo blijft. Ook had deze afdeeling bezwaren te gen de regeling1, welke toet de veevoeder fabriek is getroffen en wel speciaal te gen de 1 jo/of, die voor reclame doeleinden wordt gebruikt. Niemand der overige le den en afgevaardigden verzette zich tegien deze regeling, zoodat ook deze zaak zoo bleef. Meergenoemde afd,. had verder aan merkingen op het bedrag van f 75, uit getrokken voor foktoateriaal voor de fok stations, toaar na verdediging van. den voorzitter bleef ook deze post gehana ha afd. De volgende algemeene vergadering zal te St.-Maartensdijk worden gehouden. Aan de orde was daarna de benoeming van een algemeenen secretaris- De voor zitter 'bracht den heer Slegt hulde voor wat deze gedurende een kwart eeuw als algemeen secretaris heeft gepresteerd- Een der bestuursleden, de heer Trimpe, las daaTop een schrijven voor, door de afd- Walcheren hem toegezonden, waarin aanbevolen wordt den heer J- C. de Graaf te Airnemuiden tot algemeen secretaris te verkiezen. De afgevaardigde van Wal cheren deelde mede, dat deze afdeeling er op staat van alg- secretaris te veran deren. De voorzitter keurt de manier, waarop Walcheren in deze zaak gehan deld heeft, ten zeerste af- Animositeit tus- schen Middelburg en Goes zal hieraan wel niet vreemd zijn, meent de voorzit ter. Is Middelburg de hoofdstad van Zee land, Goes is hoofdstad van land- en tuin bouw1 betreft! Na de gehouden stemming blijkt, dat de heer J- M. Slegt mat groote meerderheid weer tot algemeen secreta ris is gekozen. De heer van der Slikke stelde voor de rekening in het vervolg aan die afdeeling toe te zenden, waair de algemeene vergadering wordt gehou den, waardoor veel tijd bespaard wordt, Z. hl st. werd daartoe besloten. De heer Verbeek vroeg den voorz. of de V. P. Z. per afdeeling niet wat meer mede kan werken bij het inzenden naar tentoon stellingen? Een lid uit Tholen drong aan pp het houden van legwecJstrijden. Beide punten zullen door het bestuur onder de oogen worden gezien, evenals de aan- I vrage om' erkenning van een fokstation. Daarna sluiting. NIEUWERKERK. Dinsdag avonjl 22 Maart gaf het Eerste Zierikzeesche Mond harmonica-gezelschap „Door Oefening Kunst", alhier in café „De Meebaal" een muziekuitvoering, afgewisseld door hu moristische voordrachten, voor een vrij goed bezette zaal. Onder leiding van hun directeur, werden op verdienstelijke wijze verschillende muzieknummers ten gehoore gebracht, waardoor bleek, dat met oogen- sc'hijnlijk nietige instrumentjes, welluidend heerlijke muziek kan worden voortge bracht. Een krachtig applaus volgde na elk nummer. Ook de voordrachten, die menigmaal tot lachsalvo's -aanleiding -ga ven, vielen zeer in den smaak. Een geani meerd bal besloot verder dezen genot- volllen avond. STAVENISSE. Verslag van de raads vergadering, gehouden op Vrijdag 18 de zer. Voorzitter de burgemeester. Tegen woordig alle leden. Na opening richt de voorzitter, waar deze vergadering de eer ste is in dit jaar, een persoonlijk woord tot de leden. Hij spreekt daarbij de hoop uit, dat het reeds voor een deel verstreken jaar 1927 vopr ide gemeente en haar in gezetenen een goed jaar mag zijn, ook ook in economisch opzicht Op, het ver zoek om subsidie van de vereeniging Schoolmuseum te Middelburg wordt af wijzend beschikt. Aan den heer J. P. Bijl w-ordt eervol ontslag verleend als onder wijzer met verplichte hoofdakte, met in gang van 1 April a.s. Twee sollicitanten hebben zich voor de komende vacature aangemeld. B. en W. hébben evenwél nog geen voordracht kunnen opmaken, waarom een nieuwe oproeping zal plaats hebben. Voor de maand April is voor de tijdelijke waarneming der betrekking in de 6e klasse aangewezen dhr. A. A. Janse te Middelburg. Bij deze gelegen heid gaf dhr. van Iwlaarden er zijn ver- wondering over te kennen, dat iemand uit Middelburg is benoemd, terwijl in deze gemeente een jongmensch met akte aanwézig is. Dhr. van IJsseldljk ver klaart zich in gelijken zin. De voorzitter deelt mede, dat bedoeld jongmensch niet in aanmerking koin komen. In besloten vergadering wil hij 'desbetreffend verdere mededeelingen doen. C. de Vos wjordt op diens verzoek als onderhouder van het gemeentehuis met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslagen. Nog is ingekomen een schrijven van Ged- St., inzake de aan J. C. Krijger te Goes verleende concessie vopr de auto buslijn Stavenisse—Tholen v.v., waarbij tevens -mededeeling geschiedt van de af wijzing van het verzoek van N. J. Malie- kopte, alhier, pm gelijke concessie. De voorzitter deelt mede, dat B. en Wl om trent beide aanvragen aan G.ed. Staten hebben moeten adviseeren. Als belangheb bend gemeentebestuur hébben ze bij dat college aangedrongen, dat ook aan. den ondernemer Mallekoo!te vergunning zou worden verleend. Zij ach,ten de tweede dienst pok in het. belang van Stavenisse en zijn omgeving. Eveneens is de mede werking ingeroepen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda, spe ciaal om \te bevorderen, dat vpor het Brabaatsche gedeelte ook vergunning werd verleend. Nu de beslissing anders is uitgevallen, hebben zij besloten nog een poging 'bij de Kroon te doen tot be houd van dien autodienst. Dhr. v. IJssel- dijk zegt in het orgaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken omtrent -ie actie van het gemeentebestuur van Sta venisse te hebben gelezen. Hij (begrijpt evenwei niet op welken grond hier ge ageerd js. De voorzitter vraagt, wat spr. feitelijk met z'n opmerking bedoelt Meent hij, -dat B. en W. zich hier vooraf met den raad hadden -moeten verstaan? Dan moet hij antwoorden, dat hier van den kant van dhr. van IJsseldiijfc misverstand in het spel is. Si. en W. hebben als be Langheb'bend gemeentebestuur aan Ged. Staten moeten adviseeren en Zij hebben ook gemeend, weder als belanghebbend gemeentebestuur, extra moeite te moeten doen tot instandhouding van den dienst Mallekoote, wel'ke naar een zeker be ginsel, dat maar steeds en van verschil lende kant gepropageerd werd, moest verdwijnen. Zij vonden voor dit beginsel van dien z.g. voorrang van -den iets vroe ger begonnen exploitant geen wettelijken grond aanwezig. De heer van IJsseldijik meent, dat B-. en W. hier zonder den raad niet hadden mogen optreden haait ter bevestiging van zijn meening, uitspraken aan over gemeenterecht. Z. i. waren hier B-. en. W. niet „het gemeente bestuur" en hebben ze geen petitierecht. Bovendien zou het optreden van. -den -raad in deze stellig ten goede gekomen zijn. De voorzitter herhaalt, dat B. en W. moesten adviseeren, z'opidat het ook in hun lijn lag verder datgene te doen, Wat gew'enscht voorkwam. Uiteraard konden ze in deze toch niet aan den raad gaan vragen wat we adviseeren moesten. Ove rigens acht spr. het praten over de be voegdheid, welke intusschen vaststaat, hier van Weinig nut. Dat zijh kwesties van academische 'waarde. Hier loopt het over eene belangenaangelegenheid. Maar m-ocht de raad ter bevestiging van het besluit van B(, en W. nog iets willen doen, niets is (daartegen. De heer van IJsseldljk Zegt, bij zijn meening te blij ven. B. en W. konden z. i. niet als „ge meentebestuur" optreden en hij zegt het te betreuren, dat ook eenzijdig is ge handeld. Thans voelt hij er niets voor om als raad er vopir gespannen te wor den, nu er reeds een beslissing is. De voorzitter zet nader uiteen, dat niet een zijdig is opgetreden en dat B. en W. met de beste bedoelingen zijn werkzaam ge weest. Wanneer er door. den Raad nog iets ten goede gedaan zou kunnen wor den, is het z. i. niet te verdedigen zich om een z.g. vormkwestie terug te hou den. Het belang blijft toch de hoofdzaak. De heer Tazelaar voelt er voor, om van de zijde van den raad nog iets te doen tot behoud van beide autobusdiensten, welke z. i. best op deze lijn kunnen be staan. Het is hem overigens onverschillig wie de ondernemers zijn. Dhr. Stoutjes- dijk zegt met verwondering van de be slissing van Ged. Staten te hebben kennis genomen. Naar zijn meening is dat col lege niet op de hoogte van den toestand op het eiland Tholen, waar best twee autodiensten kunnen bestaan. Mallekoote vervoert veel meer passagiers dan Krij ger. Hij begrijpt overigens ook niet, hoe de toepassing van eenige wet er toe kan leiden, dat iemand geheel broode loos wjor-dt en zelfs z'n kapitaal daar door verspeelt. Minstens zou dan z.i. toch schadeloosstelling moeten plaats heb ben. De heer Potappel (weth.) verklaart te willen opkomen tegen het gezegde van dhr. van IJsseldijk, als zouden B. en W. verkeerd hebben gehandeld. Dezerzijds heeft men de rechtstreeksche verbinding, welke Mallekopte onderhoudt en van groot belang is, willen instandhouden, overtuigd, dat Krijger de concessie zou krijgen. Dat Mallekoote -door de actie van B-. en W. Zwakker zou geworden zijn, ziet hij niet in. Waarom, vraagt hij dhr. van IJsseldijk, heeft men dan aan de andere Zijde van het eiland Klippel ook geen vergunning gegeven? Waar niet blijkt, -dat de raad -afzonderlijk Wil op treden en waaromtrent ook geen voor stel van B-. en Wl wordt gedaan, wordt de mededeeling van de aangehaalde be slissing van Ged. Staten en van wat B. en W. verder voornemens zijin te doen, vervolgens vopr notificatie aangenomen. Wijders worden herbenoemd toit leden der Sehattingscommissie viopir 'de rijks- inkomstenbelasting, de heeren P. van Iwaarden, Anth. Stoutjesdlijlk, -L. Neele en J. Hage. Verder worden -buiten den burgemeester, die ambtshalve voorzitter is, benoemd voor het stembureau voor de Pirov. Statenverkiezing, tot leden de heeren L. C. Potappel en Anth. Stoutjes- diijk, tot plaatsverv. leden de heeren M. P. Tazelaar en A. G. v-an IJsseldijk en voor id-at vpor ;de gemeenteraadsverkie zing tot leden ide heeren Tazelaar en van IJsseldijk en tot plaatsverv. leden de heeren P. van Iwaairden en J. Hag-e. Daar na- sluiting. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Dinsdag 22 Maart 1927, des namiddags 2 uur. Voorzitter, de burgemeester, mr. A. J. F. Fokker van Craijesteijn van Rengers- 'itoerke. Aanwezig alle leden. Dijde ter vis'-e gelegde stukken was o. a. een schrijlven van het bestuur van het Burger-Weeshuis, waarin, naar aanleiding van de in de vo rige vergadering 'door -dr. van der Kwast gedane vraag, „om gegoede, 'bedaagde dames en bedaarde, bedaagde heeren te gen een 'billijike vergoeding in het But- ger-Weeshuis huisvesting te verleenen", namens regenten het bestuur uitvoerig mededeelde, dat Zoo'n plan niet voor verwezelijking vatbaar is. De heer Lunenberg merkt op; dat deze brief inmiddels door de jgiebeurteniss-en is p/chterhaalid, doordat eenige Weezen in bedoelde inrichting zijn opgenomen. Den heer F. A. Kloppert wordt op zijn verzoek, in verband met zijn aanstaand vertrek uit deze gemeente, eervol ont slag verleend als regent van het Burger- Weeshuis. Aan K. W. Féijen is onlangs een strook grond van 270 M8. verpacht tegen een jaarlij'ksche ssom van f15 en wel tot 1933. Deze tejrmijh leek iden pachter te lang en daarom verzoekt hij den grond op korten termijn, n-1. voor één jaar, te pachten, waartoe de raad, op: voorstel van den voorzitter, besloot. De heer A. den Boer, rapporteur der commissie, belast geweest met het na zien der rekening van den straatweg Zie- rikzee-Brouwershaven, brengt namens -die commissie verslag uit. Hij adviseert de rekening vast te stellen in ontvang op f 5645,14i/2i in uitgaven op f 4398,02, slui tende alzo o met een voordeelig saldo van f 1247,121/2, waartoe, conform dit advies z.h.s. wordt besloten. De rooilijn voor den Westelijken Blek weg wordt eveneens z.h.s. vastgesteld. Volgens de L. O.-wet 1920 wordt voor 1927 aan de R.-K. school een vergoeding toegekend van f 1290,14 en aan de biz. school in 't Vrije een bedrag van f 1914,01. Op verzoek van den heer M. de Rijke en gehoord het advies van den gemeente bouwmeester, stellen B. en W. voor, om de aan de woning van den heer J. S. Vooren en aan de wagen van den heer M. 'de Rijke toegebrachte schade, resp. bedragende f 4,50 en 'f 20,50 van gemeente wege te vergoeden. Conform het voorstel wordt besloten. Ter tafel komt thans het voorstel om over te gaan tot de eerste storting van 10 pCt. op de aandeelen dezer gemeente in het maatschappelijk kapitaal van ide Waterleiding-Mij. Schouwen—Duiveland. ingevolge art. 5 harer statut-en en tot be noeming van een vertegenwoordiger naar de vergadering van aandeelhouders, te houden op Maandag 28 dezer. De heer Doeleman vraagt of ide ge meente geen gevaar loopt met deze stor ting, nu het rijk de garantie nog niet heeft aangenomen? Spr. herinnert daar bij aan het geval miet de Kweekschool. De voorzitter, de zaak toelichtend, zegt, dat in de oorspronkelijke akte staat, dat geen storting zal pfaats hebben, voordat van het Rijk de zekerheid is verkregen wat betreft de 'rente-garantie. Die zeker heid is er nu nog niet, maar we kunnen er op rekenen aldus spr. dat die komen zal. Een analoog geval de waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen bij de Tweede Kamer ingediend, pas seerde deze zonder aanmerkingen en er is vo-jgens spr. niet de minste reden te veronderstellen, dat de Schouwsche wa terleiding een ander lot zal ondergaan. Nu zou men kunnen wachten totdat het wetsontwerp de Staten-Generaal was ge passeerd ais men niet met de buizen zat. Wachtten We op de goedkeuring van het Rijk, dan komt de buisleiding f 11000 hooger. Daarom heeft de raad van beheer ge meend in het belang van de zaak thans reeds over t-e gaan met de eerste storting, die eerst midden Augustus gebeuren moet. Na dien datum gaan de stortingen in veel sneller tempo, maar daartoe besluit de raad van beheer. De heer Versteeg vraagt of er geen kans bestaat, wanneer men nog wat wacht, dat ide prijzen van de buizen naar beneden 'zullen gaan? De voorzitter antwoordt, dat de aan bieding indertijd goedkoop1 is geweest. Gaan we opnieuw besteden, dan wordt het veel duurder, zegt spreker. Z.h.s. Wlordt besloten aan de eerste storting te voldoen, terwijl na gehouden stemming Wethouder Timmerman, wordt afgevaardigd naar de vergadering van aandeelhouders, die Maandag a.s. hier gehouden wordt. Aan de orde komt thans punt 7 der agenda, n.l. het voorstel van B. en W-. om hen te machtigen aan de firma Br-aat té Rotterdam, als zijnde de laagste in schrijver, op te dragen het lev-eren en geheel gébruiksw aardig opstellen eener dubbele klapbirug buiten de Zuid-Haven poort, 'de vernieuwing der vaste toe- gangsbruggen, de monteering daarvan, te za-men voor f22.200; voor -de vernieu wing van 3 due d' Alven, het afverven der brug, controle op het werk etc. be schikbaar te stellen f8700; de totale kos ten, f30900, te vinden uit de opbrengst eener aan te gane geldleening, tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. 'sjaars, af te lossen in 45 jaren, te begimien met 1928 en de rente te vinden uit de gewone inkomsten der gemeente. Hoewel de heer Versteeg, de rekening boog vindt, zal hij daarom niet tegen stemmen, maar hij wensoht eenige in lichtingen en wel of onder die prijs be grepen is -de afbraak der oude brug of de materialen voor de gemeente blij ven en of de onderbouw -der brug on. derzoeht zal worden en geschikt is voor de nieuwe brug. Dr. van der Kwast, het streven van den burgemeester tqej-uiehend om de stad zoo historisch -mogelijk te houden;, meent -dat -dit vjoorstel niet in de lijn der geschiedenis gaat, want dan zou een enkele klepbrug moeten worden ge bouwd. Spr. heeft echter tegen het aan hangige ontwerp geen bezwaren. De voorzitter memoreert hoe de toe stand der vesting Zierikzee er vroeger uitzag, en wel speciaal de verschillende bolwerken. Zoo- lag er ook een 'bolwerk buiten de Zuid-Havenpoort en de brug voor die poort lag nog binnen de vesting. Volgens de Kroniek van Smal legange had men in de 17e eeuw voor de bedoelde poort een brug met twee kleppen, dus men blijft in -de lijn der historie wanneer we die oude toestand herstellen. Op de vragen van -den heer Versteeg antwoordt de voorzitter, dat een -deel der brug afgébroken zal moe ten worden om de noodige vastheid te geven aan de nieuwe brug. Of de mate rialen 'aan- de gemeente blijven, weet de voorzitter ook niet, -maar hij vérm-oedt wel, 'dat de gemeente-bouwmeester daar mede rekening heeft gehouden. Spreker wijst er op', -dat men zou kunnen vra gen naar -de draagkracht en spanning der nieuwe brug, maar dat is iets waar op de raad moet vertrouwen, dat de fir ma B-raait het Wél goed zal uitvoeren. De heer de Broekert kan het plan niet anders dan toejuichen, terwijl hij hoopt, dat 'de verkeersstremming niet te lang zal duren en de brug in ieder geval een flinke draagkracht zal hebben. Ook den heer Panny doet -het plezier, dat deze plannen in den ra-ad komen. Spir. is van oordeel, dat een dubbele klap brug minder aan onderhoud zal kosten en dat bovendien een -enkelvoudige klap- brug niet o-ver onze 'breede haven past. De commissie van fabricage, die dit plan al lang onder -de oogen heeft gehad, was de meening toegedaan, 'dat dit plan het beste is van al de ingeleverde. Wat de soliditeit dezer te bouwen 'brug be treft, heeft hij Zijn licht eens opgesto ken bij' een andere firma, bekend met bruggenbouw en de hem verstrekte in lichtingen rijn bevredigend, De voorzitter deelt mede, dat de ge meente-bouwmeester -hem heeft medege deeld, dat de bewegelijke last voor de brug geschat is op 12000 K.G. De heer de Broekert uit den wensch, dat de verbodsbepalingen, Wat de maxi mum-snelheid betreft, na de vernieuwing der brug zullen verdwijnen. De heer A. den Boer wijst er op, dat het nu misschien ook de tijd Was een bétere verkeersweg te maken aan het eind van de nieuwe brug. Kan dat huisje vlak tegenover de brug niet opgeruimd worden? Wethouder Koopman schaart zich aan de rijde van dezen spreker, maar de heer Panny ontraadt Zulks, om dat het staat aan den Prov. Straatweg. Laten we daar niet op ingaan, waar schuwt hij. Wil men later verbetering, dan wendde men zich tot de Provincie. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna het voorstel tot het maken van een nieuwe brug over de Haven voor de Zuidhavenpoort aangenomen, hetgeen aangemerkt mag worden als een histo risch moment, zoo als de heer Lunenberg opmerkte. Voor tot 't volgende agendapunt wordt overgegaan, herinnert de voorzitter aan de begin Januari van dit jaar gehouden vergadering, waarin toen een besluit werd genomen inzake het verlichten van den ingang der haven. Twee lichten te laten branden aan hot eind der haven Zou een jaarlijksche bij drage vorderen van f 400 en het licht aan de Oostzijde van het havenhoofd f 250. Be sloten is toen een ander voorstel te doen, dat aanmerkelijk goedkooper uitkwam, maar van de beste rijde heeft de voor zitter vernomen, dat zulks niet kan. Het licht op het hoofd dient als geleideliéht voor het loodswezen, dus niet tot ver lichting -der haven. Dat mag men -niet medetellen. Wanneer nu permissie ge geven wordt door Ged. Staten pm aan één kant der haven een groen licht te laten branden en er gebeurt een onge val, dan kan zulks geweten worden aan de gebrekkige verlichting en dat zou, gezien de arresten idopr den Hoogen Raad gewezen, aanleiding kunnen geven op aanspraken tot schadevergoeding en die risico wil de provincie niet loopen, Wes halve Ged. Staten niet met het gedane voorstel kunnen medegaan. Het is thans daarom de vraag of de Raad bereid is, aan Ged. Staten -mede te deelen, dat hij voor den prijs, die H.H. Gedeputeerden bieden, het aanbjod wénschen de aecep- teeren. De heer Panny constateert, dat de raad voor de Zierikzeesche schippers deze uit gave niet behoeft te doen. Het is alleen voor vreemde schippers en daarom vindt hij het wel wat kras daarvoor ieder jaar f400 uit te geven. De heer de Broekert wijst op 't "ver schil van booten die bij' donker de haven binnen komen, en spr. merkt op, dat het een uitgave is, walarbij men rekening houdt, -dat menschen voor gevaren bij het binnen komen der haven gevrijwaard zullen blijven. De heer Doeleman schaart Zich aan de zijde van den heer Papny. Spr. heeft den indruk gekregen, -dat het hier een uitgave betreft voor een enkeling en daarvoor mag de gemeente, volgens hem, geen f400 voteeren. De voorzitter zegt, dat B. en W. met •het gesprokene door de heeren Doele man en Panny volkomen accoord gaan en namens het dag. bestuur doet de voor zitter het voorstel Ged. Staten mede -te deelen, dat de Raad heeft afgezien van de verlichting van beide hav-endijken. De heer Catshoek informeert of deze zaak het gevolg is van een verzoek of te berde is gekomen naar aanleiding van een ingezonden artikel in de Nieuwsbode? S;pr. vraagt zich af of het niet plaatsen van licht geen schade kan veroorzaken? De heer Doeleman betoogt, dat als er schade zou kunnen komien, de f 400 be slist gevoteerd moest worden- Een wer kelijk belang voor Zierikzee acht sor. hierbij niet aanwezig. Uit de discussies blijkt, dat het verzoek is uitgegaan van ,Schuttevaer". De heer A. den Boef, aan deze kwestie herinnerend, betoogt, dat de -raad alles gedaan heeft wat hij kan dom om de „Koophandel" te -gerieven. De heer de Broekert betooigt, dat het niet gaat om' de schade, ma-ar ter voor koming van ongelukken. Spr. is van mee ting, dat de gemeente iets moet doen voor de schippers- De v:orzitter -merkt ppi, dat de verlich ting alleen dienstig kan zijn voor heel enkele schippers. De vraag is hier: is het waard dat de stad daarvoor f 400 uit geeft? Vreemde schip-pers komen hier bij donker bijna nooit de haven binnen. Al leen de „Koophandel" zou van dit voor stel kunnen profiteeren- Na deze discussie wordt het voorstel van B- en Wl om niet in te gaan op 't verzoek tot verlichting der beide Haven- dijken z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag zegt de iheer de Broe kert, géhoord te hebben, dat de heer Prakke is afgekeurd. Spr. vraagt, of het nu niet gewenscht is, dat spoedig in de ontstane vacature voorzien wordt? De voorzitter vindt deze vraag een beetje predmatuur, want de geruchten, die in 'de stad geloopen hebben berus ten op< praatjes. (Inmiddels krijgt de voor zitter een brief, waarin medegedeeld wiordt, dat de heer Prakke wegens ge breken in en door dein diepst is afge keurd). Thans staat het vast, vervolgt de voorzitter, die verder mededeelt, dat eerst aan dé oommissie voor de gasfa briek deze 'beslissing t r kennis moet worden gébracht, welke commissie later met voorstellen moet komen. Maar eerst moet de directeur der gasfabriek ont slag vragen. Wethouder Koopman heeft d© beslis sing omtrent den heer Prakke Vrijdag al of'ficiëel vernomen, maar hij is niet in de gelegenheid geweest dit den voor zitter mede te deelen. Den voorzitter 'bevreemdt het, dat hem als burgemeester daarvan niiet hét eerst mededeeling is gedaan. Wethouder Koopman meent, dat da heer Prakke zal wachten om ontslag te nemen tot dat zijn verlof uit is. De voorzitter zal dan wel een brief schrijven als niet spoedig de ontslagaan vrage komt, want bij een nieuwe op roeping moet de gemeente een behaal den termijn stéllen. Niemand verlangt vérdier meer het woord en de vergadering wordt daarop; door den voorzitter gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5