Zierikzeesche Nieuwsbode iZEELAND's ROEM ROOMBOTER abonnement: Maandag 14 Maart 1927. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. HINDERWET. binnenland." S M A|A K T ALS --- EN IS EVEN VOEDZAAM. Prjjs per 3 maanden f 1,50, franco per pont /"1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11517. Oir. k. J OE LOOZE Jr. Uiig-Redacteur M J. KOSTEN van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee breng«n ter optnbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek roet bijlagen van JOH. VAN DUIVEN- DIJK, Scheepstimmerman te Zierikzee, om VERGUNNING tot het plaatsen van een benzinemotor van 4 P.K, voor het drijven van een houtzaagmachine, in de werkplaats staande op het perceel aan den Scheeps- timmerdijk, kadastraal bekend in sectie E. no. 724 Op Maandag 28 Maait a.s des namiddags twee uur, zal ten Stadhuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderivet op den bovenbepaslden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 14 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. HET NED.-BELG. VERDRAG. Vrijdag is in de Eerste Kamer de be handeling van het Belg. tractaat voort gezet. De heer Briët ziet in de opheffing der Belgische neutraliteit voor ons land een gevaar. België wil steeds de vrije hand he'b'ben om te gelegener tijd de han den opnieuw naar ons grondgebied 'uit te steken. Spr. vraagt naar de redenen, waarom Nederland alle waarborgen prijs gaf? Toenadering, met België kan niet wprden gezocht met een nieuw Schelde- regime en een paar kanalen. De Belgische politiek is geen andere dan: nu nemen, en een gunstige gelegenheid afwachten, zijn gebied uit te breiden. Bij het eerste conflict in Europa voorziet spr., dat Ne derland twee provincies zal moeten ten offer brengen aan zijn vredelievendheid. De heer Rink ontwikkelt zijn hezwaTen tegen de opheffing der volledige juris dictie van Nederland en het onzeker stel len van het recht van Nederland om de Belgische oorlogsschepen oip de Schelde te weigeren. De beperking onzer souve- reiniteit voelt spr. als een aantasting van onze waardigheid. Hij meent, dat nu die opneming in het tractaat der reserves be treffende de Belg. oorlogsschepen conven tioneel is vastgelegd, ons recht om die te weigeren niet vaststaat. Spr. zal tegen stemmen. Da heer v. d. Lande brengt, als tegen- stender van het verdrag, dank aan Minis ter van Karnebeek voor hetgeen hij in 1919 deed voor het belang van Neder land, toen België 'begeerige handen naar ons grondgebied uitstak. Tan aanzien van het Moerdijkkanaal betoogde de heer v. d. Lande dat Ant werpen dit volstrekt niet noodig heeft, daar het kanaal Hansweert—Wemeldinge volkomen voldoende is. Dit staafde hij met cijfers en feiten en weerlegde daar bij de, soms geheel uit de lucht gegrepen, beweringen der Antwerpsche Kamer van Koophandelwier schandelijke uiting over onze „onaandoenlijke maar geens ziens" belangelooze»' houding tijdens den oorlog ook hij met ergernis vermeldde. De heer van Wassenaar van Catwijck deed zich als voorstander van het trac taat kennen. Spr. kwam pp tegen de legende, dat het Moerdijkkanaal voor ons ontzaglijke kosten met zich zal brengen. Dat is niet waar, omdat bij aanneming van het ver drag de beide landen zich omtrent de aanlegkosten dienen te verstaan. Komen beide landen biet tot overstemming, wel nu, er staat in dezen geen 'bepaling om trent arbitrage in het verdrag, zoodat België ons nooit kan dwingen arbitrage te aanvaarden. Men zal dus nooit behoe ven te betalen voor hetgeen wij in de toe komst niet noodig, mochten achten. Ten aanzien van de ScheMe-reserve meende spr., dat niets veranderd is aan ons recht om Belgische oorlogsschepen niet op de Schelde toe te laten. Meende men, dat de Belgische minister van Bui- tenlandsche Zaken ons in dezen om oen tuin leidde, dan zal men moeten aanne men, dat er een machtige groep in Bel gië is, die ons 'bij de eerste de beste ge legenheid na-ar de keel zou willen vlie gen. Maar mocht dit zoo zijn, dan is het juist goede politiek van onzen kant omi de macht van die groep zooveel mo gelijk te verkleinen. Er hebben nu nog slechts .9 sprekers (waarvan 8 tegenstanders) het woord ge voerd. Van de 25! Men rekent dan ook dat nog wel de ganscbe week zal heengaan met het af werken van het sprekerslijstje en dat de heels behandeling' wel 3 'weken zal duren. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. In het „H-uis van Nassau" had Zaterdagmiddag onder presidium van den heer A. vt d. Weijde de alg. bestuurs vergadering plaats van de vereeniging „Het Ziekenhuis te Noordgouwe". De voorzitter deelde o.m. mede, dat het resultaat van het comité, dat getracht heeft de financiën der vereeniging te ver sterken is geweest, dat pl.ml. f 6000 is bijeengebracht, dank zij de hulp der ge meentebesturen, de plaatselijke commis sies en in 't bijzonder het bazarcomité te Zierikzee. Spr. bracht hen allen hulde voor wat gedaan is om tot dit prachtig© resultaat te komen. Bij deze gelden komt thans nog de opbrengst der te houden verloting, waarvoor de Kon. goedkeuring is verkregen. Namens het Dag. Bestuur stelde de voorzitter voor, mevr. v. Citters de eere- voorzitster, mevr. Vijverberg, die het ini tiatief voor de bazar had genomen en de beer P. F. Wittermans, welke buiten- gewonen ijver aan den dag hajdi jgelegd om de 'bazar te doen slagen, tot e ere-leden van de vereeniging bij de algemeene ver gadering voor te dragen, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Mede gedeeld werd voorts dat van de dames van Adric'hem te Schuddebeuris' f 500 was ontvangen voor de vereeniging, onder voorwaarde, dat dit bedrag, zal besteed worden voor het in orde houden der lin nenkast. De milde geefsters Zullen na mens het algemeen bestuur schriftelijk dank worden betuigd. Door den directeur van het Ziekenhuis was de -aandacht gevestigd op den in- wendigen toestand van het Ziekenhuis, welke noodzakelijk verbetering behoeft. Het bestuur heeft toen den heer G. P-ol- derm'ans te ZieTikzee opgedragen opname te doen en een kostenberekening te ma ken. De voorzitter deed hiervan mededee- ling aan het alg. bestuur, dat, na eenige discussie en toelichting van den voor zitter, het alg. bestuur machtigde de nao- dige werken te laten uitvoeren. Aan de orde was thans de hoofdschotel dezer vergadering, n.l. de regeling met de gemeenteraden. Twaalf gemeenteraden gaan aCcoord met de voorgestelde ge meenschappelijke regeling en zijn bereid 25 ct. per inwoner extra bij te dragen. Vele raden stelden echter bijzondere voor- waardein, zoo o.a- het gratis opereeren van armlastige patiënten. Na de toelichting van het Dag. Bestuur dat zulks -alleen een verschuiving van lasten zou beteekenen, is deze clausule later ingetrokken. De gemeente Ooster- land had de aandacht gevestigd op het verkrijgen van een rijksbijdrage. Die aan vrage is indertijd ged-aan, maar de regee ring beschikte afwijzend. Op het oogen- blik besta-at volgens den voorzitter geen aanleiding hierop terug te komen, daar men nul op 't request krijgt. Zierikzee wenscht geen gemeenschappelijke rege ling, maar is wel geneigd de kwestie contractueel te regelen en dan voor 10 jaar vast. Als voorwaarde stelt die laatste gemeente o.a.: indien geen chirurg, dan een 2 dagen per week, die ip spoed- eischende gevallen onmiddellijk kan kö- m'etn. Na eenige discussie en toelichting van den voorzitter werd door het alg. bestuur aangenomen de. contractueele re geling voor 10 jaar. Bruinisse wenschte alleen 25 c'ent per inwoner 'bij te dragen. In de vergadering gingen stemmen op te trachten genoemde gemeente op dat be sluit te laten terugkomen, teneinde de kwestie zoo spoedig mogelijk np te los sen'. Het Dag. Bestuur zal nogmaals aan de gemeente Bruinisse verzoeken om de zelfde bijdrage, die al de overige gemeen ten op dit eiland hebben toegezegd, te willen geven. Dr. Ittmann deelde mede, dat de medici op dit eiland hun medewerking hebben toegezegd, wanneer de chirurg gleen huis- practijk verricht. Voorts merkte spr. op, dat sedert de nieuwe regeling het Zie kenhuis een tijdperk van bloei medemaakt en de bevolking aan den nieuwen 'toestand is gewend. Spr. stelde de vraag of nu de gemeentebesturen zullen persisteeren bij hun -eisch, dat de chirurg op Schouwen- Duiveland moet wonen? Verder hoopte spr. dat de 'band van den tegenwoordigen chirurg vaster zal worden gemaakt dan ze thans is, terwijl hij voorts de m-eening is toegedaan dat een vaste chirurg geen voldoende werk zal hebben. De bezwaren, die nu gelden, 2ullen blijken, niet onover- komenlijk te zijn, indien de medici blijven medewerken. De voorzitter dankte dr. Ittmann voor diens medecieeling, dat de doktoren hun steun hebben toegezegd. Hoewel de toe stand thans eenigszins is gewijzigd en het Ziekenhuis meer en meer dient voor de verpleging van interne ziekten, d-an uit sluitend voor de behandeling van chirur gische patiënten, wees de voorzitter met nadruk op den opzet van heel de beweging tot -reorganisatie, n.l. een eigen chirurg. Deze opdracht moet het bestuur uitvoe ren, want op die voorwaarde hebben de gemeenten hun verhoogde subsi-die ge geven. Uit den boezem der vergadering ging een stem- op, die betoogde, -dat de gemeenten wellicht hun toezegging zullen intrekken als zij hooren, dat hier ge-en chirurg, komt. Men besloot daarom de oorspronkelijke opzet, een vaste chirurg, te -handhaven, nadat de voorzitter de toezegging had gedaan, dat, mocht binnen afzienba-ren tijd tot de aanstelling van een vasten chi rurg worden overgega-an, ook het advies van de hee-ren medici op SchouwenDui veland zal worden gevraagd. Op advies van dr. Steur werd besloten een gediplomeerd verpleegster meer aan te stellen en een leerling-verpleegster min der te nemen. Daarna sluiting. De R.-K. propagandaclub hier ter stede heeft beslag kunnen leggen op de film s„I. N. 'R. I.", Waarvan ons een korte inhoud ter plaatsing werd toegezonden. Deze film (behandelt de geboorte, het leven en ide Wonderwerken van Jezus. Met ide intocht in Jeruzalem begint het „Passiespel", de aangrijpende gebeurtenis uit de wereldgeschiedenis, waarbij het Laatste Avondmaal naar de (beroemde schilderij van den Italiaa-nschen meester Leonardo -da «Vinei het verraad van Judas, de gevangenneming, kruisiging, enz. -op het doek worden gebracht De opstanding v-ormt het slot van dit groote filmwerk, waaraan beroemde 'kunstenaars hunne medewerking hebben verleend, Waardoor deze film een kunstwerk is geworden. Liefhebbers om dit filmpassiespel te gaan zien, worden naar de advertentie in dit blad verwezen. De fabrikant der A. J. P.-Puddingpoe ders heeft thans een serie boekjes voor de jeugd uitgegeven met sprookjes, ver haaltjes en fabeltjes, geïllustreerd en na verteld door den bekenden kunstschilder Jan Wiegman. Deze alleraardigste bo-ekjes, welke niet in den handel zijn, worden gratis verstrekt bij aankoop van A. J. P.'s Sprookj espuddin'g. Hedenvpormid'iag zakte in d-e Nieuw - straat de heer S. van Haamstede plotse ling ineen. Hij werd bij den heer Ktop per t binnengedragen, terwijl een arts werd -gewaarschuwd. Dr. ae Vriez-e was spoedig aanwezig, maar kon alleen de dood constateeren. Hartverlamming was waarschijnlijk de oorzaak van dit plot seling overlijden. SEROOSKERKE. Alhier werd Zater dagavond 1.1. een uitvoering gegeven van den Bond voor St-aatspensionneering, in die stampvolle zaal v,an den heer Berre- voets. Het tooneelspel „Onder Kaïn's vuist" (werd vlot en goed gespeeld. Daar op volgde een voordracht voor vier hee- ren: „De Voetbalclub van Knuppelveen", en tot slot een blijspel, genaamd „Jochem, Pezel (wat Iben je voor een ezel". Om dit laatste vooral is vaak hartelijk ge lachen. Nadat het scherm gevallen was, dankte de heer Gelul, de spelers voor het voorgedragene en het publiek voor de groote opkomst, waarna het bal ge opend werd. HAAMSTEDE. Voor een talrijk publiek werd Vrijdagavond j.l. in de zaal van hotel Bom, vanwege het -öomité vooir Christelijke Winterlezingen de aangekon digde lezing gehouden. Na opening met gebed door ids. v. Binsbergen, idie spreek ster en vergaderden een hartelijk iwelkom teoriep, verkreeg mevr. Waa-rdenbürg uit Zierikzee het woord over het onderwerp >„Indirukken uit Denemarken". Spreekster, een aangenaam en uitstekend vertelster, die in Augustus 1925 eenigen tijd in Dene marken vertoefde ter bijwoning der We reldconferentie van den Bond van Chr. jonge vrouwen, gaf ons een beschrijving van haar ireis naar dit /and, haar tijdelijk oponthoud te Hamburg, waarvan zij ons do Elbetunnel, ondergroiiclsche spoorweg, haven, drijvende aanlegplaats, enz. be schreef, en vervolgens een overzicht gaf van land en volk, kerkelijke - en maat schappelijke geschiedenis van Denemar ken. Tn de pauze werden verscheidene platen en foto's en voortbrengselen uit dat land ter bezichtiging doorgegeven. Daairna Werden door middel van de pro jectielantaarn vian dhr. v. d. Berg ver schillende indrukwekkende gebouwen stichtingen van den Bond, zee- en haven gezichten enz. op het doek gebracht, door spreekster mondeling toegelicht en waar uit bleek, hoe groot de (offervaardigheid der Denen ten opzichte van het jeugd werk is. Met onverdeelde aandacht en belangstelling werd de lezing van mevr. Waardenburg gevolgd. Ds. Binsbergen was zeker de tolk der vergaderden, toen hij bij' het einde spreekster in hartelijke bewoordingen dankte voor den genotvol len avond. Door ds. Boogaard werd de bijeenkomst met dankzegging gesloten. BRUINISSE. Een 40-tal mosselkweekers waren Zaterdagavond j.l. ter vergadering opgekomen in het hotel Storm, alwaar dhr. G. Bolier Gz. zou spreken over te nemen maatregelen, welke zouden kun nen leiden tot bestrijding of algeheele wegneming der malaise in het mossel- kweekersbedrijf. Na een welkomstwoord tot de vergadering besprak dhr. Bolier den blrief, dien hij tot de verschillende visschersvereenigingen in Zeeland heeft gericht en ook in dit fblad is gepubli ceerd, Hierop is van eenige vereenigingen een sympathiebetuiging ontvangen en en kele gaven blijk een afwachtende houding aan te nemen. Spir. ontvouwde, nu zijn voorloopig idee, hetwelk hij in een acht tal punten had vastgelegd. Hiervan is wel het voornaamste, het vormen van een centraal bestuur dat geheel regelend zou moeten -optreden. Om hiertoe te geraken, zal t. z. t. een conferentie van afgevaar digden -der gemeenten in Zeeland, waar het mosselkweekersbedrijf wordt uitge oefend, hoogstwaarschijnlijk te Goes wor den gehouden, om -de zaak nader te be spreken en te regelen. Bij de stemming voor twee afgevaardigden na-a-r die con ferentie verkregen de heeren W. v. d. Berg üz. en M. de Koning Tz. de meeste stemmen. In plaats van den heer v. d. Berg, die 'bedankte, werd den heer J. Roukema Verzocht de functie wel te wil len aanvaarden, die zich ten slotte hier toe bereid verklaarde. THOLEN. In de Vrijdagmiddag alhier gehouden raadsvergadering werd o. m. medegedeeld, dat het vermenigvuldigings- Cijfer voor 1927 is gebracht op 1,2 (v. j. 1,3). Aan ir. Kuijpers werd opdradht ver leend voor indiening en uitvoering der bestekken voor het brugplan. De raming is f 420.000. Waar voor -onteigening f 55000 noodig is, zal het brugplan, na aftrek van pl.m. f5000 voor afbraak, op f470.000 komen, zoodat jaarlijks, met ren te en aflossing pl.m.^ f 25.000 noodig zal zijn. (Uitgebreid verslag volgt). YERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 11 Maart. Ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuijs, en tem verzoeke van den Heer P. Manni Kz., werd alhier vérkocht diens landbouwers- inspan, w.o. paarden vo.oi^f 355 en f 215; koeien voor f 227, f 186, f 223, f 245 en f 185; vaarzen voor f 105 en f 115; kalveren vooir f 40;. t 26 en, f 22. KERKNIEUWS. Ned. Harv. Kerk. Beroepen: Te 's-Gravenziande (2de p,rea. pi.), Dr. Mr. N. G. Veldhoen te Alp-hen a. d. Rijn. Te Polsbroek, D. B-ax te Oude-ToTige. Te Eehteld (bij Tiel), J. H. Schuurmans Stekhoven te Spijkenisse. Aangenomen: N-aar Heelsum en Door- werth, G. Grootjans Thz-. te Steduni. Naar Zoelen (bij Tiel), A. A. van Stipriaan Luïscius te Well-Ammerzoden. ST.-ANNA|LAND. Woensdag 16 Maart (biddag) 9,30 en 2 pre, os. Oskam- SINT-MAARTENSDIJK. Woensdag 16 Maart (biddag) 9,30 en 2 ure, ds. P- Zandt van Delft. Geref. Kerk. Beroepen: Te Goënga e.a. en Sybïanda- buren c'.a., G. H. de Jonge te Lutjegast. Bedankt: Voor Dokkum, P. Deddens te Rijswijk (Z.-H.). ST.-ANNALAND. Woensdag 16 Maart (biddag), 9,30, 2 cm 5,30 ure, ds. Fraanje. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Den Haag, L. H- van der Meiden te Dordrecht. Bedankt: Voor Haarlem (2de prea.'pl.) en Zaandam, K. G- van Smeden te Kam pen. Chr. Geref. Gem. Beroepen: Te Giessenda-m, D. C. Over- duin te Nieuw-Beijerland. Oud-Geref. Gem. Beroepen: Te Delft (als voorganger), K. P. de Groot te Alphen a. d. Rijn. SPORT. Zondag is te Antwerpen een groote voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Bel gië—Holland^ die door de onzen verloren werd. De eindstand was 2—0. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Met gelijke munt betaald. Op een eenzame weg ergens in de provincie Friesland liep een eenzame wande laar, met een groot kleidorp als bestem ming, schrijft de TelEen auto reed hem achterop; de chauffeur was zoo vriendeljjk den man uit te noodigen, mee naar het dorp te rijden. Do gedien stige chauffeur was de veearts ran hot dorp en soheen op gezelschap gesteld te zijn. De wandelaar stapte in Onderweg voerden beiden een geanimeerd gesprek, waarbij de niets vermoedende veearts zijn metgezel vertelde, dat hij zijn rij bewijs niet bij zich bad, doch dat de politie hem niet zou aanhouden. Toen men de woning van den veearts genaderd was, en do wagen maakte de metgezel zich bekend als agent van politie in burger. Hij legiti meerde zich aan den veearts en deelde dezen mede, dat hij zich genoodzaakt zag, proces-verbaal te moeten opmaken wegens het rijden met een auto zonder rijbewijs. De veearts keek op zijn neus, doch wist een vervolging met vijf gulden af te koopen. Hoe verrast was echter d» agent, toen hij den volgenden dag van den veearts een nota ontving van f 7,50, wegens thuisbrengen per auto. Een vrouwelijk polderbestuurslid. Tot voorzitter van de Banne Buiksloot is een dame uit Buiksloot gekozen. Zij werd tevens benoemd tot hoofd-ingeland van het hoogheemraadschap „Waterland" Kranig optreden. In den nacht van Woensdag op Donderdag reed de te IJsselstein woonachtige monteur Beyen op een motorfiets met duo den timmer man Beyen, eveneens daar wonende, op den straatweg tusschen Meerkerk en LexmoDd, toen zij „moord" hoorden roepen. Tegelijk zagen zijn een dames fiets op den straatweg liggen. Toen zij op het hulpgeroep afgingen, bleek hun, dat zij juist op tjj'd waren gekomen om een aanranding te verhinderen. Yoor een aan den weg staand huis lag half bewusteloos een meisje, dat door een onbekenden man was aangevallen en bijna geworgd. Haar moeder was even eens op het geroep naar-'' buiten ge komen. De vrouwen konden echter een signa lement van den laffen aanrander, die inmiddels pir flets in de richting Lex- mond was gevlucht, opgeven. De beide motorrijders zetten den man na. Zij mochten het genoegen hebben, hem tus schen Lexinond en Yianon in te halen. Hem te overmannen was het werk van een oogenblik. De motorrijders brachten hem naar de politie te Lexmond, die hem in verzekerde bewaring stelde. Zij meent met dezen persoon, die in het bezit was van een stel inbrekerswerk tuigen, in handen te hebben den dader van verschillende den laatsten tijd te Zeist gepleegde diefstallen van dames- Ronselaars. De laatste maanden werd de bevolking van de Nederl.-Duitsche grensgemeenten meermalen verontrust door een bericht, dat weer een jonge man in dronkenschap geworven was door een ronselaar als soldaat bij het vreem delingen-legioen in Algiers. Eon jeugdige mijnwerker uit Kerk- rade, de 21 jarige W. Mohr, is nu ook het slachtoffer geworden van een agent van het vreemdelingen-legioen. Sinds half Januari hadden zijn ouders niets moer van hein vernomen; zij wisten niet waar bij was, allo nasporingen bleven vruchteloos. Tot enkele dagen geleden de post een brief bracht van hua zoon, gepost to Sidi-Bel-Abbes (Algiers). Hij berichtte zyn ouders, dat hij, toen hij zich te Aken bevond en wat ge dronken had, werd aangesproken door een mynheer, die hem en zijn kameraad sprak over werk in Frankrijk, dat goed betaald werd. Zij moosten zich echter voor twee jaar verbinden. Daarna werd er nog flink gedronken en toen hij nuchter wakker werd, bevond hij zi«h te Euskirchen. (Dit is een plaats bij Keulen, waar dn geronselde vrijwilligers bijeenkomen). Hior moesten ze eenign dagnn blij ven, en daarna ging de reis naar Metz. Daar moest geteekend worden. Eerst toen bleek Mohr, dat hjj zich voor 5 jaar had verbonden als soldaut bij het vreemdelingen-legioen. Hij schrijft verder nog, dat in zijn compagnie 20 Duitschers van 20 tot 24 jaar zijn. Er wordt ieder en dag druk geëxerceerd, want spoedig moeten ze naar Marokko. Do soldij bedraagt 25 centimes per dag. Kleine overtredingen worden zwaar gestraft. Iedere week worden er een paar soldaten gefusilleerd. Als het heol heet is, wordt overdag geslapen en des avonds en des nachts geëxerceerd. Ook wordt onderrioht ge geven in de Fransche taal. De strijd tegen de vaccinatie Uit 's-Gravenpolder gingen vorige week autobussen vol met kinderen der bij zondere sohool naar Gouda en Giessen- dam, om aldaar van medici verklaringen te kunnen krijgen om vrijgesteld te worden van de verplichting tot inenting tegen do pokken. Nu men in de naaste omgeving geen medici meer vindt, die de brief jes wil afgeven, zoekt men het ver van huis. Tegen een boom gereden. Zaterdag is eau auto, op weg naar Nijmegen, even voor hot dorp Lent op dén Arn- hemschen straatweg tegen een boom gereden, vermoedelijk bfi he*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1