Zierikzeesche Nieuwsbode ien Wilton Metro Goldwyn's Sproeten PUROL abonnement: Vrijdag 11 Maart 1927. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. BINNENLAND. SPRUTOU Uit Stad en Provincie. 3r. C. E. LIESKER, Gesmette en roode huid bij kleine kinderen Prjje per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 oeni. Versokijnt •Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11518. Oir. k. J. DE LOOZE Jr. Uil? -Hedictier M J KOSTEN van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee mahen bekencl, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 7 Maart 1927, no. 7 is va&tgesteld het volgende besluit De RAAD der gemeente Zierikzee Gelet op de bepalingen der Kieswet; HEEFT BESLOTEN: onder intrekking van de bestaande verorde- dening, vast te stellen de volgende VERORDENING aanwijzende de stem lokalen voor de stemdistricten in de gemeente Zierikzee. Eenig artikel. Voor het eerste stemdistrict, omvattende wpk A, benevens van wjjk C, de huizen ge nummerd 1 tot en met 125, wordt als stem lokaal aangewezen de Raadzaal in het Raad huis voor het tweede stemdistrict, omvat tende wijk B, de kamer in het Raadhuis, thans gebruikt wordende voor Bureau van den Secretaris dier gemeentevoor het derde stemdistrict, omvattende wjjk C, van nummer li 6 tot het einde: het teekenlokaal van bet Schoolgebouw aan de Nieuwe Boo- gerdstiaat, en voor bet vierde stemdistrict, omvattende wijk Dhet Gymnastieklokaal van het schoolgebouw aan de Nieuwe Boo- gerdstraat. Aldus vastgesteld ter openbare Raads vergadering van den 7 Maait 1927, no. 7. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Voorzitter. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Zierikzee, den 11 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Concertzaal-Bioscoop. hato uuacklf grootste sensatie attractie, DE ZOMERTIJD. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer oveT het voorstel van wet van den heer Braat tot intrekking van de wet van 28 Maart 1918 (die de jaar- lijksche invoering, van den zomertijd mo gelijk maakt), keurde men het algemeen af, dat een wetsvoorstel van deze strek king betreffende een onderwerp, waar over de Kamer in de laatste jaren reeds zoo herhaaldelijk een uitspraak heeft ge geven, opnieuw was ingediend. HET SOC.-DEM. ONTWAPENINGS VOORSTEL. Zcoals reeds in ons Woensdagnummer is medegedeeld, is het ontwapeningsvoor stel-Ter Laan in de Tweede Kamer door den voorsteller, den heer ter Laan, inge trokken, nadat art. 1 van het ontwerp verworpen was. In deze Kamerzitting is het zeer heftig toegegaan tusschen de leden der S. D. A. P. en den communistischen afgevaardig de L. de Visser, vooral toen deze laatste verklaarde, dat hij vóór het ontwape ningsvoorstel zou stemmen, dat hij eerst zoo hevig had aangevallen. Tijdens deze verklaring weerklonk een voortdurend gejoel hij de sociaal-demo craten. De woorden „bah" en „lafaard" werden den heer De Visser toegevoegd. Deze geraakte in een heftig onderling dispuut nr.et den heer Duys, wien de heer De Visser „ellendeling." toeriep. Inmiddels was een ontzettend tumult ontstaan. De voorzitter, die voortdurend met den ha mer klopte, riep den heer De VisseT toe op zijn plaats 1e gaan zitten. Juist nadat de heer De Visser onder wijl de voorzitter de namen vopr de stemming over artikel 1 van het ontwa- penings-voorsiel reeds laat afroepen naar zijn bankje was teruggeloopen, ge raakte hij in oen hevige woordenwisseling met den heer S:enhuis. Beiden staan on der lawaai en terwijl verschillende afge vaardigden met stentorstem hun voor of tegen ui-brengen, heftig en pal tegenover elkaar. Op een gegeven oogeriblik gaf de heer Stenhuis den heer De Visser met de hand een niet hard aankomenden duw tegen het gelaat, om den commu nist weg te dringen. De heer de Visser maakte geen beweging terug, zoodat dit incident, dat veel tumult en beweging wekte, geen verdere gevolgen had. HET NED.-BELG- VERDRAG. Bij de verdere behandeling van het verdrag met België, in de Eerste Kamer van Donderdag 10 Maart, zet de heer van (der Hoeven zijn rede voort. Hij wijst erop, dat in Rotterdam 'bijna 1 op d,e 5 in woners van het verkeer leeft. Wie voedt deze menschen als de schepen niet meer in Rotterdam komen? Spr. erkent, dat de gevolgen kunnen meevallen, doch spr. wil niet spelen met het lot van een groot gedeelte van ons volk. Spr. verwerpt het argument, dat internationale verbroe dering aanneming van het verdrag eiseht. Dit zou alleen opgaan als Antwerpen arm was, en wij rijk. Doch het tegenoverge stelde .is het geval. Wie Nederkndsche belangen ondergeschikt maakt aan Bel gische, bevordert inplaats van pacifisme, verwijdering en haat. Spr. vreest de ge volgen van verwerping niet. Deze zaak is te sterk, te eerlijk en te billijk om die niet met volkomen gemist geweten te kunnen verdedigen. De heer de Savornin Lzhman verwacht van het tractaat verzwakking onzer in ternationale positie en bestrijdt allereerst de historische premissie van den minis ter. Hij ontkent met stelligheid dat ae geest van de scheidingsregeling' princi pieel eenzijdigheid van het verdrag mee brengt. De Minister beijvert zich thans om te betoogen, dat er wel contra-pres taties zijn toegestaan, ja, dat het ver drag meer voor- dan nadeelen oplevert. Maar op 3 Juni 1920 zeide de {Minister, dat dit tr.ac'taat aan Nederland geen voor dellen hood en dat men -alleen moest na gaan, of het zoo nadeelig was, dat het daarom moest worden verworpen. Dit verdrag had, wanneer men het goede standpunt der Regeering van '39 niet wilde, loslaten, zeker in geen geval politieke concessies mogen inhouden zoo betoogde de heer Lobman verder. Maar dat doet het wel. De Belgische „uit wegen", die in '39 tot drie zijn beperkt, worden nu vermeerderd. In de interpre tatieve memorie is de Scheldereserve voor Belgische oorlogsschepen :opgeno- men, waardoor wij ons, wat dat belangt, nooit op het verdrag zullen kunnen be roepen. En dat duldde een minister, die, inzake de Wielingen, vermaande tot voor zichtigheid met ooncessie op de Schelde! Voorts worden de Nederlandsche be voegdheden op de Schelde heel wat be knot. Altemaal politieke concessies die de Minister in geen geval had mogen doen. Ooit wegens den materieelen inhoud was het verdrag voor prof. De Savornin Lobman onaannemelijk, maar niet het minst om de eenzijdigheid ervan. Eén goed verdrag zou moeten uitgaan van deze gedachten: Volle liquidatie van alle hangende quaesties (dus met name ook van die betreffende de Wielingen), geen reserve voor Belgische oorlogsschepen en een algemeene regeling aangaande de verkeerswegen op den grondslag van we- derkeerigheid. En als men zich losmaakt van den verkeerden (oorsprong van dit -verdrag, dan komt er vanzelf plaats voor een goede herziening. komen vroeg in't voorjaar koop tijdig een pot Bij Alle Drogisten MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 17 MAART a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 9-12,45 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. ZIERIKZEE. We ontvingen van de Fpn gersrijwielenfabriek een nieuwe prijscou rant voor het jaar 1927. Toepassing van een steeds meer doeltreffende wijze van fabriceeren en verdere vergfooting der productie maakten het mogelijk de prij zen der rijwielen voor dit jaar te ver lagen. ZONNEMAIRE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maan dag 7 Maart. Tegenwoordig alle leden. Voorz. de burgemeester. Na resumptie der notulen van de vorige vergadering en het uitspreken van een NieuwjoaTSwensch van den voorzitter, worden ide ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het Burgerlijk Armbe stuur om op hun begrooting voor 1926 over te schrijven tot een bedrag van f 300 wordt ingewilligd. Gevraagd wor den in het vervolg de posten, waar op overgeschreven wordt, te noemen. De rekening vpn den straatweg Zierikzee— Brouwershaven van 1926 wordt goedge keurd. B. en W. stellen voor op het ver zoek om subsidie voor een schoolmuseum te Middelburg, afwijzend te beschikken aldus wordt besloten. De gemeentewerk man vestigt er de aandacht op, dat pri vaten geledigd worden in de vuilnis bakken; daar dit in de politieverordening strafbaar is gesteld, zullen zij, die aan dat euvel mank gaan, vervolgd worden, Besloten wordt gedurende het belasting' jaar 1 Mei 1927 t/m. 30 April 1923 te hef fen lo/o wegens plaatselijke inkomstenbe lasting. Het verzoek om voorschot op de gemeentelijke vergoeding ten behoeve van de Bijz. Lagere School, alhier voor 1927 ad f 265,25 wordt ingewilligd. Vast gesteld wordt het suppletoir-kohier der hondenbelasting voor 1926 en het pri mitief-kohier voor 1927. Wegens de in gekomen jaarrekeningen wordt vervol gens de Gemeen te-'b egrooting over 't geloopen jaar gewijzigd. Daarna wordt geformeerd het stembureau voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten en Ge meenteraad. Besloten wordt het gebruik der openbare lagere school toe te staan aan do „Mondharmonicavereeniging" en aan de nieuwe -zangvereeniging, onder dezelfde voorwaardeh en zulks in overleg met 't hoofd .der school. Men vertrouwt dat de goede orde niet zal worden ver stoord! Nog is ingekomen de rekening van het Muziekgezelschap „Nut .en Uit spanning" over 1926. Besloten wordt het schoolgebouw rondom en de vier wijzer- borden aan den toren te doen schilderen volgens de ingeleverde opgaven. Bij de rondvraag bespreekt de heer Akkerdaas het nog niet gepasseerd zijn der hypo theekakte door de betrekkelijke vereen, ter uitvoering der Landarbeiderswet; hij maakt er een voorstel van, de kosten der akte ad! f 70, voor de vereeniging. voor te schieten onder beding van terugbeta ling goodra ze daaTtoe in staat zal zijn, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Met eenige wensChen van den heer van Splunder, betreffende verharding in de gemeente zullen B. en W. rekening houden. Daarna sluiting. DREISCHOR. Donderdagavond brak brand uit op de hofstede „De Hond", on der deze gemeente', welke gelukkig spoe dig werd geblusch-t en dank zij de gun stige windrichting geen verdere gevolgen had. De brandweer was na eenigen tijd ter plaatse. De uitvoering van „Cres cendo" moest door dit voorval middenin afgebroken worden. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, wordt Donderdag 17 Maart de uit voering herhaald. ST.-MAARTENSDIJK. In de Dinsdag 8 dezer gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter heet in 'het bizonder Wethoudjer G-roe- neWege welkom, die ha een gelukkig ge slaagde operatie wed,ter -in staat is ide vergadex'ing bij te wonen. Het Weezen- Algemeen Armbestuur bericht de benoe ming van den heer J. L. Geluk tot voor zitter van dat college. Ingekomen is het v-elrslag van de 'commissie van toezicht op het lager onderwijs over het afgeloo:- pen jaar. In verband hiermede wordt blesloten een electriciteitsmeter in de school te, dioen aanbrengen. De Gezond heidscommissie te T'holen 'deelt mede, dat haar bij het bezoek aan' de school alhier is gebleken, dat nog geen begin is gemaakt met het vervangen der oude schoolbanken door nieuwe. Voorts wordt opgemerkt, dat de school vele zwakke individuen herbergt. Verzocht wordt het hoofd der bewaarschool te zeggen, dat, wanneer de kinderen op het 'plein spelen, voor voldoende luchtverversching moet wiordien gezorgd. Het college trof alles potdicht aan, terwijl ide kinderen buiten speelden. De heer Koopman zou het goed vindien als ide idokter maandelijks de school bezocht. De voorzitter vermoedt, djat 'dit een moeilijke zaak is. De heer heer Hage -meent ite Weten, dat ook de dokter te idezer plaatse het een bezwaar vindt te idezer izake op te treden. De oudiers moeten hunne (kinderen naar den dpkter sturen. De heer Koopman zou het voorstel anders niet overdreven vin den; hij denkt (in het bizonder aan in fectie. Een verzoek v!an den gemeente veldwachter om salarisverhooging wordt na eenige bespreking afgewezen. Den VrijW'illigen Landstorm izal voor 't hou den v|an ieen schietwedstrijd een isubsidiè uit de (gemeen te kas verleend worden van f25. Ingediend is een schriftelijk voor stel van het gemeenteraadslid Quakke- tajalr, houdende verzoek het reglement vopir het Weezen-Algemeen Armbestuur in dien zin te wijzigen, idalt broederschap of zwagerschap in dien len, 2en Of 3en giriajad: niet mag besltaan tusschen de leden onderling. De voorzitter zou dit voorstel Willen aanhouden en in een volgende vergadering den raad voorstellen een ge heel nieuw reglement vajsjt te stellen. Het is gebleken, dtajt het tegenwoordige reglement niet meer aan te stellen eischen voldoet. Den heer Koopman verwondert het vootrstel niet. Br is veel actie ge;- wteest in velrband met zijn benoeming- tot lid van het Armbestuur. Men heeft zelfs naar Middelburg geschreven, in den regel door personen die het zelf gaarne zoyden willen zijn. De heer Quakkelaar wenscht onder de gegeven omstandig heden terstond wijziging. Het voorstel wofrdt verworpen met 4 tegen 3 stem men. Hiet voorstel, in de eerstvolgende vergadering een geheel nieuw reglement vast te stellen, waar-in ook zal zijn voorzüen het geval als thans door den heer Qualkkelaar bedoeld, wordt vervol gens met algemeene stemmen aangeno men. In verband met een adres der be woners van de niieuwe weg bij het Bleek veld om bestrating, wordt besloten to.t aankoop van 25000 straatklinkers tegen f30 per duizend. Het schrijven 'van Ged, Staten inzake wegverbetering Scherpe- nisse—Stavenisse maakt nog een onder werp van bespreking uit. Getracht zal worden te dezer plaatse met het Water schap en het gemeentebestuur van Sta- vensise een conferentie te houden. Her benoemd worden tot leden van de Sühattingsoommissie de aftredende hee- iren J. Polderman (burgemeester), M. JP. Gnoenewege, A. Vlroegop en Jac. Hage, Benoemd wordt tot onderwijzeres aan de openb. lagere school mej. Bos Uit Ber Door den winter -heeft het gestel aan weerstand verloren en is minder 'bestand tegen het -gure weer der lentemaand. Zij, die (influenza of griep gehad hebben, loo'pen veel kans opnieuw- ziek te worden. Neemt U in acht en gebruikt Akker's Abdijsiroop. Deze zal vastzittende, ont steking veroorzakende slijm zonder in spanning losmaken, borst, keel en longen van ziektekiemen zuiveren, waardoor de ademhaling ruimer wordt en het gestel bestand zal zijn tegen de invloeden van het weer. Akker's Abdijsiroop heeft een even snelle als verrassende werking bij bronchitis, slijm- en kinkhoest, keel pijn en kortademigheid, kortom bij' alle aandoeningen, die in verband staan of het gevolg zijn van een minder goede werking der ademha lingsorganen. Akker's Abdijsiroop mag nimmer in een gezin ontbreken, maar in de maand Maart kan zij ieder oogen- blik van pas komen. gen-op-Zoom. (Uit de overgelegde stuk ken bleek, diajt de inspecteur van het r onderwij's en het betrokken hoofd -der school ziiöh niet met ide te dezer zake opgemaakte voordracht konden ver eenigen). Na korte bespreking wordt met algemeene stempien besloten de huishu ren der gemeentewoningen op dezelfde bedragen vast te stellen zooals ,deze thans gelden. Bij verloting van land blijkt een perceel ten deel gevallen te zijn aan P. Janse en wedi. I. J. Nelisse. De heer Koop man ideelt mode, dat hem uit een gesprek met ntoaris Meulenberg is gebleken, dat deze voor het opmaken der akte van ltandlverpaehting 6 pCt. der pachtsom zal dn rekening brengen voor het eerste jaar. Na een vraag van het raadslid Vroegop inzake toelating van {kinderen op ide gem.- hewaarschopl, sluit de voorzitter de ver gadering. In de alhier gehouden 15e Alg. Verg. der Coöperatieve Boerenleenbank waren ongeveer 70 leden tegenwoordig. Uit het over 1926 samengestelde jaarverslag bleek o.m. het volgende: Het ledental op 1 Jan. 1927 bedroeg 153. Op 31 Dec. 1823 bedroeg de totale ontvl. f 471829,54; de to tale uitg. f 452846,67, zoodat op genoem den datum een kasgeld aanwezig was van f 18982,87. Op 1 Jan. 1923 was van de spaarbank der 'BI. B. ontv. f 257110,18. In 1916 werd ontv. f 2237'69,64; totaal alzoo f486879,82. Terugbetaald1 Werd in 1926 f 170.67/5,12, zoodat per 31 Dec. 1926 aan spaargelden was belegd f 316204,70. Op 31 Dec1. 1926 waren in omloop '322 spaarboekjes. Aan uitstaande voorschot ten had de Bank op 31 Dec. 1926 van de leden te goed f 138445. Op 1 Jan. 1926 had die Bank van de .Centrale Bank tegoed f 55849'63 en op 31 Dec. f 75287,59. Op Dec. 1926 had de Bank in rekening- courant een tegoed van f 175849,90 en aan 7 leden een schuld van f 9121,36. Het aan- deelenkapitaal bij de Centrale Bank bleef f 90. Uit de balans bleek dat over 1926 een winst is gemaakt van f 1525,10. De heeren M. J. Mol en A. L. Hage werden met algemeene stemmen herkozen als bestuurslid, terwijl de heeren M. Bil en C. van Iwaarden eveneens werden her kozen als plaatsvervangend bestuurlid en plaatsvervangend lid van den Raad van Toezicht. Aangewezen werd als afgevaar digde naar de algemeene vergadering te Utrecht, de heer M. J. |Mol- Van de Goöp- electrische Centrale was ingekomen een verzoek om voor 1927 aan genoemde in stelling een subsidie te verleenen. Beslo ten werd met algemeene stemmen voor genoemd tijdvak een subsidie toe te ken den van f 25Ö. Daarna sluiting. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 13 Maart." 1531. Octrooi van Keizer Karei tot het graven der nieuwe haven van Mid delburg door Welzinge. 14 Ma-art. 1831. In den nacht van 14 op» 15 Maart brandde het kerkgebouw te West- kapelle geheel af. 15 Maart. 1563. Michiel Raetgheer, een Aardenbur- ger Wederdopper, te Sluis levend verbrand. 16 Maart. 1285. De Graaf van Zeeland koopt van Jan van Renesse 100 gemeten am baohts, waarop eerst het dorp en daarna, bij uitbreiding, de stad Brouwershaven, verrezen is. 17 Maart. 1796. De staatsman Mr. Pieter Paulus (gje boren te Axel) overlijdt. 18 Maart. 1304. Jonker Willem van Henegouwen doet uit Zierikzee een uitval op Brijdorpe. 19 MaaTt. 1684. Prins Willem III komt te Middel burg aan. pK.KIH K KKIIRTBN. Zondag 13 Maart te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. H. de Jonge van Bergen op-Zoom. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. 's Avonds zeven ure, ds. J B. Netelenbo» van Heinkenszand. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. A. M Donner, emer.-pred. te 'a-Gravenhage. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienat en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9iS0, 2 en 6 ure, Leeskerk. verzacht en geneest men met (p KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Dussen, J. de Wit, cand. en hulppred. te Heemstede. Te Rijs- sen, J. E. Klomp te Oldebroek. THOLEN. De heer M. C. van Elsacker, evenals wijlen zijn vader ontvanger der Herv. Kerk alhier, heeft voor deze func tie ontslag genomen. Naar wij vernemen is deze 'betrekking reeds meer dan 50 jaar door de familie Elsacker waargenomen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Meliskerke, J. W. van Tol te Scharendijke. Te Mildam, cand. P. D-. Kuiper te Kampen. Aangenomen: Naar Alphen a. d. Rijn, J. H. A. Bosch te Nijverdal- Geref. Gem. Beroepen: Te Goes, J. Fraanje te Bar- neveld. ONDERWIJS. BROUWERSHAVEN. Vorige week gaf de Afd. Volksonderwijs voor hare leden en hun huisgenooten een lichtbeelden- avond. Na .een korte inleiding behanaelde de voorzitter achtereenvolgens de En- gelsche en Limburgsche kolenmijnen. De lichtbeelden toonden voor oud en jong, heel duidelijk de inrichting der mijn, het leven en weTken der mijnwerkers en ook de talrijke gevaren, waaraan zaj bloot gesteld zijn, ondanks de vele veiligheids maatregelen. Na de pauze kwam de be kende „Robison Crusoë,, op het doek. Met groote aandacht volgden de talrijke aanwezigen de geschiedenis van den man, die in de eenzaamheid zichzelf moest loeren helpen. De burgemeester, mede aanwezig, dankte namens allen degenen, die hunne krachten voor dezen -avond gegeven hadden. Daarna sloot de voorzit ter de bijeenkomst. Den vorigen avond hadden de leerlingen der hoogste klas sen en die van de avondschool dezelfde lichtbeelden gezien en bewonderd. Naar wij vernemen zijn de groote kosten aan de beide avonden verbonden, vrijwel bij een gebracht door vrijwillige bijdragen. Vrijdag 1.1. werd hier de eindles ge houden van den cursus voor Bedrijfs- contröle onder leiding van den heer P. de Potter. Uit de antwoorden der leer lingen bleek dat zij de lessen goed ge volgd hadden en hun blik op het land bouwbedrijf en wat daar finantieel aan vastzit zeer verruimd was. 't Was duide lijk, dat de meesten de stof grondig, ver werkt hadden. Aan alle 12 deelnemers kon een diploma uitgereikt worden. De heer J. van Sluis dankte namens alle deelnemers den onderwijzer voor zij'n aangenaam en degelijk onderricht en boójd hem als blijk van waardeering een ba rometer aan als souvenir. De heer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1