Zierikzeesche Nieuwsbode (ZEELAND's ROEM Mijnhard?' ROOMBOTER abonnement: Woensdag 9 Maart 1927. zierikzeesche courant. JJj1»dejaargang. advertentien EERSTE BLAD. Ouder-Avond. buitenland. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, "Woensdag en Vrijdag. - No. 11515. Ultg -Hedictsur M J KOSTEN. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat er op Dinsdag 15 Maart 1927, des namiddags 8 uur, in een lokaal der Openbare Lagere School aan de Nieuwe Boogerdstraat een Onder-Avond zal worden gehouden. Zierikzeb, den 9 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. -F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Algemeen Overzicht. FRANKRIJK ORGANISEERT. De Fransche Kamer heeft miet een over- weldigende meerderheid het wetsontwerp op die organisatie van het land in tijd van oorlog, aangenomen. Het wetsontwerp be doelt heel het volk 'bij de verdediging des lands te Ibletrekken. Het leger moet slechts dienen als kader voor het oiorlogsleger. Als het om de verdediging van het land gaat, moet heel het volk in al zijn ge ledingen medewerken. In tijd van oor log zijn alle Franschen zonder onder scheid van leeftijd of sexe, verplicht deel te nemen aan de verdediging van 't land of aan de handhaving van zijn moreel en materieel leven. Op grond van de ervaringen van den oorlogstijd heeft men zich daaxbiji niet bepaald tot de organisatie van de strijd krachten. Door het geheele volk tot den oorlogsdienst te .verplichten, verzekert men zich ook de middelen van reserves voor de oorlogsindustrie. In geval van oorlog moet geheel het volk worden ge mobiliseerd met al de hulpmiddelen, waar over het beschikt. Dat is, zoo betoogde de heer Paul Bon cour in de groote rede, waarmede hij in de Kamer het ontwerp verdedigde, niet de militariseering van de natie. Het is niet de bedoeling heel het volk militaire regelen op te leggen, maar het is de be doeling te doen uitkomen, dat er bij de verdediging des lands geen verschil meer bestaat tussehen hen, die militairen zijn en de anderen, ieder heeft zijn bestem ming. F.r zullen spo» Oo»i^onj..o+«.»i.viu kunnen zijn: in tijld van oorlog krijgt ieder slechts vergoeding van hetgeen wordt ge- requireerd. Het zal niet meer mogelijk zijn, gelijk Bonjour het uitdrukte, dat de eene burger verplicht wordt de projec tielen te ontvangen, terwijl de andere millioenen wint door deze projectielen te vervaardigen. Aan deze voorbereiding eener algemee- ne mobilisatie van alle krachten des lands, is een speciaal ontwerp verbonden wat .betreft de militaire voorbereiding van de mannelijke jeugd. Op den leeftijd van 16 jaren begint voor de jongens de voorbereiding voor den militairen dienst. De leerlingen van de middelbare en hoo- gere onderwijsinrichtingen worden stel selmatig tot onderofficieren en officieren opgeleid. Een zeker aantal van de lesuren moet voor de militaire opleiding worden beschikbaar gesteld'. Zoo bereidt Frankrijk zich voor op den vrede, volgens het oude beginsel, dlat, wie den vrede wil zich tot den oor log moet toerusten, een beginsel, dat een fiasco is geworden van de allergrootste soort en van welk verderfelijk systeem men meende, dat Europa nu toch wel zijn buik heelemaal vol had. WETTELIJKE REGELING ARBEIDS DUUR LANDARBEIDERS. De minister van binnenlandsche zaken on landbouw heeft aan de besturen der landbouworganisaties hun meening ge vraagd over een voorstel, inzake een wet telijke regeling van |den arbeidsduur voor volwassen mannen in iden landbouw', dat de landarbeidersbonden onlangs ter ken nis van de regeering hebben gebracht. De besturen der landarbeidersbonden zijn van meening, dat door een dergelijke regeling de bezwaren, Welke steeds aan gevoerd worden tegen de wettelijke re geling van den arbeidsduur voor volwas sen mannen zullen zijn ondervangen, en dat de controle (wordt overgebracht naar de organisaties, Welke met de gewone middelen voor de naleving van de con tracten kunnen zorg (dragen en desnoods op boetebepalingen in het contract kun nen aandringen bij ide gewestelijke land bouw-commissies, waartoe de Wet ruimte zal moeten laten. DE WATERSNOODSLACHTOFFERS. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot aanvulling van hoofdstuk X 'der Staats'b'egrooting- 1926, wordt door Zeer vele leden de vraag gesteld, of de iregeering voor den weder opbouw van door 'de overstroomting in „Maas en Waal'' (verwoeste woningen wel de juiste methode volgt? Zij, aan Wie de rentelooze voorschotten zullen 'worden verstrekt, behoor en tot het armste deelte der bevolking; zij werden door den watersnood' het 'zwaarst getroffen. De toekomst ziet èr voor hen zeer zor. gelijk uit. Van 'de aflossingen zal dan ook op den duur niet» veel terecht komen. Wat zal de regeering dan doen? De hier aan 't woord zijnde leden acht ten 'het daarom gewenscht, dat het ge heele benooddgde bedrag a fonds perdu zal worden beschikbaar gesteld. De vraag rijst, waarom de kapitaalkrachtige bewo ners voor het herstel van hun woningen bijdragen a fonds perdu hebben ontvan gen (van het Watersnoodcomité), en de weinig financiëel krachtigen het ver strekte geld gedeeltelijk zullen moeten teruggeven? HET ONTWAPENINGSVOORSTEL. In de Dinsdagmiddag gehouden Twee de Kamer-zitting is de eerste motie-L. de Visser: „ontwapening in Indonesië en losmaking van Indonesië van ons be stuur", verworpen met algemeenè stem men, op die" van den heer L. de Visser na. (82—li). Hierna kwamen de artikelen van het voorstel-K. ter Laan in stemming. Art. 1 'wiordlt verworpen met 53—32 stemnien. Voor: de soc.-dem., de vrijz.- djem. en de heer L. de Visser (C. P.). Hierna trok de heer K. ter Laan het voorstel in. ZIERIKZEE. Men deelt ons mede, dat zich alhier eene Commissie heeft ge vormd, welke zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen voor den aankoop van een huis, dat te bestemmen is als pas torie voor een vrijzinnigen predikant der Nederduitsch Hervormae Gemeente te Zie- rikzee. Gelijk men weet, is er reeds een pastorie voor den rechtzinnigen predi kant; de Commissie verklaart dan ook in een van haar uitgaand rondschrijven, dat zij „geenszins aan een vrijzinnigen voor ganger eeni'g voorrecht wil schenken bo ven zijn rechtzinnigen ambtgenoot, doch een einde wil maken iaan een bestaande en door niets gerechtvaardigde ongelijk heid". Deze commissie is als volgt 'sa mengesteld: H. de Noo Bz., voorzitter; Mr. S. R. Bakker, vice-voorzitter; H. J. Korlvinke, seer.; M. Poldermans, (Meel- straat B 393, penningm.; mevrouw S- Biermasz—Kramer; mej. H. L. Leupen; mevr. M. ;M. van der Vliet—Muloek Hou wer; C. Stamperius; AG. van de Velde, leden. ELLEMEET. Ook het Stra-feest behoort hiiAr tirnA-i. - meer wat het eenmaal volgens de ge schiedenis geweest moet zijn, toch is na een lange tijd van i nzinking en achter uitgang, weer een tijd van opbloei te eonstateeren. Tegen 2 uur verzamelden zich een 25-tal „Stra-riders,, op het dorp. Gezamenlijk maakten' ze op hun fraai versierde rossen een tochtje naar Renesse. Toen de ruiterstoet tegen vieren weer in aantacht was, werden ze afgehaald door het muziekcorps. Voorafgegaan door de muziek keerden de ruiters terug en maak ten nog eenige rondgangen om het dorp. Daarmee was de pret dieri middag afge- loopen. 's Avonds werd het feest voort gezet in de zaal van dhr. De Roo, waar evenals de vorige avond, dhr. Sporre van Zierikzee zijn bioscoop had opgesteld. De pauzes werden aangevuld door een soort Jazzband. De "films waren van dien aard, dat we dhr. Sporre bier nog dik wijls hopen terug te zien. Jackie Coo- gan viel als De kleine lompenbaas zeer in den smaak. Ook de bijprogramma's waren heel aardig. BROUWERSHAVEN. Naar wij verne men heeft zich alhier een comité ge vormd, met het doel geilden bijeen te brengen voor een aan het fanfarecorps aan te 'bieden vaandel. Zij wij wel inge licht, dan heeft de Burgemeester het eere-voorzitterse'hap van het comité aan vaard. Het comité is vol goeden moeii; het feit, dal bereids een flink bedrag, is toegezegd, is daaraan, niet vTeemd. Men hoort zelfs al stemmen om van even tueel meer ontvangen gelden dan strikt benoodigd zijn, een fonds te vormen en mettertijd ook de zangvereen. in het be zit van een vaandel te stellen. VERBETERING WEG SCHERPENISSE- STAVENISSE. De besprekingen over de wég verbete ring Scherpenisse—Stavenisse duren nog steeds voort. Op 1 October 1926 hebben te dezer zake besprekingen plaats ge had tussChen Gedep. Staten van Zeeland, het Waterschap St.-Maartensdijk en het gemeentebestuur van Stavenisse. Men achtte ide kosten over het geheel te hoog. Ged. Staten berichten thans te de'zer zake een nieuw' p'.an, waarvan de verbeterings- kosten worden geraamd op f 275000 (Vo rig plan f 320000.) Bij dit iplan wordt re kening gehouden met de bedoeling om het wegvak Stavenisse-Provinciale stei ger, te zijner tijd in onderhoud te bren gen bij de Provincie, welke dit wegsge- deelte daarna op haire kostdh zal verbé teren. Ten aanzien van de jaairlijksche ■onderhoudskosten van den weg, wordt voorgesteld' deze te doen plaats hebben in verhouding tot de lengte van de thans bij de belanghebbenden in onderhoud zijnde wegsgedeelten. Wanneer de helft der onderhoudskosten komt ten laste der Provincie zullen de gemeenten Stavenisse en Scherpenisse en het Waterschap St.- Maartensdijk onderscheidenlijk in die kosten moeten (bijdragen 10,3 pCt., 3 'pCt. en 39,4 pCt. De gemeentebesturen van Scherpenisse, Tholen en Poortvliet heb ben verklaard niet bereid te zijn 'bijdra gen voor dieze wegsverb'etering toe te zeggen. VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS. Voor d'e arr.-rechtbank te Rotterdam (heeft terecht gestaan een 44-jarige notaris uit Capelle aan den IJssel, die ten na- deele van verschillende cliënten gelden zou hebben verduisterd, te 'zamen voor een 'bedrag van f 35,000. De verdachte 'békende de ten laste gelegde verduiste ringen. De boekhouding van zijn huis houden en van zijn zaak waren dooreen geloopen en verdachte had niet vermoed, dat de bedragen, welke hij verduisterd heeft, zóó hoog waren opgekropen. Uit het rapport van den getuige- déskundige candidaat-notaris Treurniet, blijkt, dat verdachte per jaar f 12000 verteerde, ter wijl ongeveer f 7000 verdiend werd. In totaal is er een tekort van f 49000. Na dat verschillende benadeelde getuigen gehoord waren, nam de vertegenwooirdi- iger van het O.M. requisitoir, erop wij zend dal door de handelingen van ver dachte in hoofdzaak kleine luijden zijn gedupeerd. Verdachte's volledige beken tenis in aanmerking nemende, vroeg .spr. een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. Uitspraak over 14 dagen. "WUEEIWIJS. Tot onderwijzeres aan de openbare- la gere school te St.-Maartensdijk, is be noemd met 4 van de 7 stemmen, mej. C. H. Bos te Bergen op Zoom. LANDBOUW m VEETEELT* LANDBOUW,TENTOONSTELLING MIDDELBURG. Verschenen is het programma der landbouwtentoonstelling, welke Donder dag 21 Juli e.k. onder de gemeente Mid delburg door den kring Walcheren der Z. L. M. zal worden gehouden. De tentoonstelling zal Dinsdag 19 Juli worden voorafgegaan door een officieele ontvangst ten stadhuize te Middelburg door het gemeentebestuur en een ver gadering v,an het hoofdbestuur "der Z. L. M. in de Sociëteit St.-Joris en Woens dagmorgen door een algemeene vergade ring der Z. L. M. in het Schuttershof- Des middags van dien dag heeft de rij toer plaats, terwijl 's avonds een ge- meensehappelijken maaltijd wordt gehou den. Voor logies wordt verwezen naar 't bureau Van de Veireeniging tot Bevor dering v'oh het Vreemdelingenverkeer. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Hoenderloo (toez.), E. J. Mulder te Bunschoten. Te (Monster, B. N. B. Bouthoorn te Zeist. Te Vianen, J. J. Kloots te Zwammerdam. Aangenomen: Naar Brussel, A. B- G. ten Kate te Hansweert. Naar Gaast en Ferwoude .(toez.), H. B. Spijkerboer te Midlum. Bedankt: Voor Cadzand, M. D. Gijsman te Zunderdorp. Geref. Kerk. Beroepen: Te Nieuwerkerk a. d. IJssel en te Am'bt-Vollenhove (A.), cand. P. D. Kuiper te Kampen. Aangenomen: Naar Feijenoord (Rotter dam), C. von Meyenfeldt Jte Vrouw e polder. Bedankt: Voor Apeldoorn (3de pred.pL.), G. J. Goede td Voorthuizen. - Voor Den Ham, J. J. Eouwman te Urk. Voor Tzum, F. Wiersma te Oosterbierum. Voor Aalsmeer, W. Seinen te Opperdoes. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te WoeTden, P. de Groot te Rotterdam. Oud-Geref. Gem. ZIERIKZEE. Vrijdagavond zeven uur, ds. Boone van St.-Philipsland. VAN HEINDE EN VER. Te Ka8chau beviudt zich een bende zigeuners in hechtenis, die uit 12 man nen en 14 vrouwen en kinderen bestaat. Deze lieden zijn kannibalen. Wanneer zjj op een eenzaam plekje iemand tegen kwamen, vermoordden zij die (verschei dene slachtoffers waren vrouwen), -en aten het vleesch op. De gearresteerden hebben al 12 moorden bekend, terwijl de meesten bunnor zonder schroom ook het eten van menschenvleesch bekenden. Tenminste 5 hunner slachtoffers hebben zij opgegeten. Behalve aan moord en berooving heeft de bende zich ook aan een 40-tal groote diefstallen en inbraken Japan is weer door een aardbeving bezocht. Te Kioto zouden 2000 dooden zijn en in de naburige dorpen 1000. Vliegtuigen, die uitgezonden waren om zich rekenschap te geven van de schade in de betrokken gebieden, konden drommen vluchtelingen langs de spoor baan zien loopen. In de getroffen ge bieden zijn de wegen gespletenoveral ziet men de puinhoopen van verbrande of ingestorte huizon do wegen aijn met lijken bezaaid. De Vereenigde Staten hebben thans definitieve voorstellen aan Groot-Brit- tanniq, .en Japan gedaan tot het houden eener 'conferentie te Genève voor de beperking van de bewapening ter zee, niet vóór 1 Juni te houden. Volgens een bericht uit Johannis- burg van Zaterdag, zijn tengevolge van den ren die naar de diamantvelden van Grasfontein heeft plaats gevonden, thans een aantal tot dusver arme bardloopers, die goede concessies bemachtigd hebben, tot grooten welstand gekomen. Uit de kale vlakte is in één dag een stad met 40.000 menschen opgerezen De nieuwe diamantvelden worden onder de rijkste van Zuid-Afrika gerekend. Naar draadloos uit Santiago wordt gemeld, heeft de Chileensche regeering zich bereid verklaard mede te werken aan .de verbetering van den toestand in de Chileensche salpeter-industrie, doch geweigerd de rechten op salpeter te verlagen. De stad Weenen wordt door de vrouwen geregeerd. Tot deze conclusie komt men althans op grond der kiezers lijsten. Hieruit blijkt namelijk, dat in 1925 waren ingeechreven 1.183.734 De vrouwen hebben het dus in haar macht het lot van Oostenrijks hoofdstad te bepalen. De cycloonwelke Tamatave op Madagascar geteisterd heeft, is van niet zoo ernstigen aard geweest, als de eerste berichten deden vermoeden. Thans kan worden medegedeelddat het aantal dooden 18 en dat der gewonden 5 be draagt. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een gemoedelijke gemeente. Toen Dins dag, j.l. in Overslag (Z.-Vl.) de eerste raadsvergadering in dit jaar was af ge loopen, heeft nïan heel gezellig den pot verteerd, in casu het door de raadsleden ontvangen presentiegeld. Men had "botje 'bij botje 'gelegd, een lid gaf een paar konijnen, een tweede aardappelen, ieen derde 'boter, een vierde weer wat anders en zoo kon men goedkoop een souper aanrichten. Men had het-gezelschap nog wat uitgebreid en ook de twee notabe len van het dorp, den hoofdonderwijzer en den gemeente-veldwachter, aan tafel genood. Een hoed met kenden! gulden. Te Tho len werd een oude hoed cadeau gedaan; er werd met dit ding „gevoetbald", maar op een gegeven oogenblik kwam een bankje van honderd voor den dag! Jaren geleden was op reis dit „lapje" erin ge stopt. Later had men er niet meer aan gedacht. De moord in Den Haag. Op vordering van den officier van justitie, mr. Her mans, zijn bij beschikking van de derde kamer van de Haagsdie rechtbank B. en V., die te Brussel waren aangehouden en aan ons land zijn uitgeleverd als ervan verdacht betrokken te zijn bij den moord op mejuffrouw Wilk aan den Bezuiden- houtscheweg in Den Haag, in vrijheid D grollen van den Rapaljaan. Het Rot- lerdamsche raadslid C'oremans heeft den volgenden brief gericht aan den voorzit ter van den gemeenteraad: Edel Achtbare Heer, SUBUI0JO3 peer U0Mf) UGA pu joh stelt voor eene verordening in het leven te roepen op de kleeding van buffetjuf frouwen, in overeenstemming met de be grippen van de Zedenpolitie hier ter stede. De dames zullen dan gekleed moe ten zijn als volgt: le. Bovenlichaam ga- dekt tot de kin; 2e. Mouwen lang tot de vingers; 3e. Rokken tot op de schoe nen, afgezet met prikkeldraad; .4e. Oogen beschermd door een blauwen stofbril, ter vermijding van het wisselen van knip oogjes. Vertrouwende dat Uwen Raad tot het in het leven roepen van eene verordening als hierboven wel zal wil len medewerken verblijft inmiddels" enz. Een rijke helopening. Een dezer dagen werd per advertentie medegedeeld, dat werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent. iemand in den omtrek van de P. C Hooft- straat le Amsterdam een paarlencollier verloren had, bestaande uit 70 parelen en dat op de terugbezorging daarvan door een verzekering-maatschappij een bek) - ning werd gesteld. De vinder, een woon wagenbewoner die, naar de „Crt." mede- dolt, lezen noch schrijven kan, hoorde genoemde advertentie voorlezen, en be gaf aich douzitiiruen avond nog naar de kantoren der Maatschappij. Daar deze gesloten waren, keerde hij den volgenden morgen terug en werd in kennis gesteld met de woonplaats van den eigenaar, die hem als belooning f 100 overhandigde. Daar het verloren collier voor een be drag van f 42,000 verzekerd was, mocht de man van de verzekeringsmaatschappij zijn belooning zelf vaststellen. Hij be dacht zich niet lang en koos een paard, een nieuwen woonwagen eneen scha rensliep, welke hem nu door de firma zullen worden geschonken. Ongelukken. Schipper L. ,van der Veen, van Gasselternijveen, die te Leeuwarden voor dien wal lag, had in zijn kooi een geladen revolver liggen. Een 15-jarig knechtje, meende dat de revolver onge laden was', (richtte het wapen op een 20-jarigen collega en schoot hem diwars door het gezicht. De kogel doorboorde echter alleen de wangen en de kaak, zoodiat de jongen niet levensgevaarlijk gewond is. Zondag is de 18-jarige dochter van den schipper J. B. G. van de klipper Jozina van St.-Maartensdijk, liggende op de Waal te Vuren bij Gorinchem over boord geslagen en verdronken. Een „leefregel"Dr. Howard Cooper, een Amerikaansch dokter, heeft op een vergadering den volgenden leefregel mee gedeeld ten behoeve van menschen, die graag ;ziek 'willen ziin of worden Mpn gen ;te doen: 1. Eet vdlop meelspijzen, wor-L' dik en z"« er welvarend uit. 2. Be handel je lichaam alsof het een auto is. 3. Draag een nauwsluitenden hoed; dat is goed voor de roos en maakt je kaal. 4. Koop een goedkoope 'bril. 5. Drink veel koffie, en als je zenuwen dan in de war zijn, drink je nog maar mêer; dan heb je spoedig heelemaal geen zenuwen meer. 6. Drink .nooit water; schuw groenten, slaap nooit acht uur. TELEGRAMMEN. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM. (V.D.) Vanwege de droogte, welke verleden jaar op de Deli heerschte, had men zic,h van de Tabak slechts een geringe voorstelling gemaakt en de hoop meer gevestigd op de koop lust der handelaren, dan op de kwaliteit. Deze schijnt, wat de deze week ge toonde monsters betreft, nogal mee te vallen en dientengevolge stonden heden Tabaksaandeelen in het middenpunt der belangstelling ter beurze. De verschillende aandeelen waren alle goed gevraagd en een vrij levendige affaire kwam tot stand. Daarentegen waren in de andere af- deelingen ter beurze de omzetten slechts van bescheiden omvang. Onder de Kunstzij de-aandeelen waren aandeelen Hollandsche kunstzijde-Indus trie iets hooger. De overige waarden onveranderd. Suikeraandeelen iets beter met geringe affaire. Scheepvaartwaarden toonden een geringe neiging tet reactie. Rubberaandeelen vrijwel onveranderd. In de Amerikaansche afdeeling bestond eonige belangstelling voor Common Wa bash, die in herstel waren. Petroleum- aandeelen ongeanimeerd. Koninklijken verloren een 2-tal punten. PARIJS (V.D.) Naar de ochtend bladen uit Tokio melden, zijn gisteren middag nieuwe aardschokken gevoeld, die een geweldige paniek onder de bevolking hebben teweeggebracht. ROME (V.D.) De ministerraad heeft een maand rapport van Mussolini aan gehoord, waarin deze de nadruk legde op het feit dat sedert 1 December van het vorige jaar de toestand zeer bevre digend is, dank zij de lieerschende discipline over de bevolking. Hij stelde verder in het licht dat maatregelen genomen zijn om de katholieke arbeiders bij de fascistische te lijven. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 5 Maart. Uitgeklaard: (Mc- tortjalk „Dolphijn", kapt. P. Hendriks, met kalkzandsteen van Gorinc'hem naar Londen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1