Zierikzeesche Nieuwsbode !Q3MM5a G.V. „Olympia" 5e UITVOERING ZEELAND's HEM; ROOMBOTER Jacqie Coogan Sanapirin Gevatte Koude abonnement: Maandag 28 Febr. 1927. zierikzeesche courant. ®r3fje dej looz?5 aovertentien HINDERWET. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. Een wanhopige keuze JAVA REEPEKT DatsKWATÏA H.V. DE CONCERTZAAL. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Concertzaal-Bioscoop. Dr. C. E. LIESKER, Griep en Influenza PrijB pot 3 maanden f 1,50, franco por post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Versohijnt Maandag, Woenadag en Vrijdag. van 13 regels 60 ots., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. No. 11511. Inzending op den dag van nit- Uitg -Redacteur M J KOSTEN, gave vóór 11 ure. DE BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee doen te weten dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 8 Febr. 1927, no. 9a is vastgesteld de volgende Verordening: De Raad der gemeente Zierikzee Gelezen bet voorstel van Bargem. en Weth. dd. 31 Januaii 19:7, no 1048/1926 en bet advies der Gezondheids-Commissie dd. 1 Fe bruari 1927, no. 577 HEEFT BESLOTEN: A de rooilijn voor de Zuidzjjde van de Wandeling vast te stellen als volgt: een ljjn, loopende langs den voorgevel der pereeelen A 420 en 420a aan de wan deling en langs den bardsteenen voet van bet hek der volgende pereeelen, een en ander nader- aangeduid op de bij dit besluit behoorende situatie-teekening. gemerkt no. 1. B. in te trekken het Raadsbesluit van 29 Nov. 1926, no. 10, betreffende vaststelling van de rooilijn voor het perceel aan de Wandeling, wijk A no. 422 kadastraal bekend gemeente Zierikzee sectie A no. 2265. Zijnde cleze Verordening door de Gedep Staten van Zeeland, bjj besluit van den 18 Februari 1927, no 150 goedgekeurd En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 28 Frbr. iy37. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennisdat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum ,Oe Automaat'1 te 's-Gravenhage, om VERGUNNING tot het oprichten van een ondergrondscbe benzine bewaarplaats, in bet perceel, staande op den boek van den Prov. Straatweg en het 's Heer Lauwendorp wyk D no. 557a, kadastraal bekend in sectie F no. 804 en eene aftap- ieriebting op bet langs dat perceel liggend voetpad, kadastraal bekend in sectie F, no. 934. Op Maandag 14Maa<ta.s-, des namiddags twee uur, zal ten Stadbuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór bet bovengemelde tijdstip, ter- secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zi' ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderivet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 28 Febr. 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester, P. F. WITTERMANS, Secretaris. ZIERIKZEE. Men verzoekt ons het vol gende mede te deelen: Daar het gevaar, dat het Vrije bedreigt, in breede kring alhier 'bezorgdheid heeft gewekt, was er in de afgeloopen week een begin gemaakt met het doen clrcu- leeren van een adres om bij Ged. Staten aan te dringen de dooT den Raad vast gestelde rooilijn-verordening niet goed te keuren. Intusschen is reeds, vroeger dan ver wacht was, het besluit tot goedkeuring van Ged. Staten afgekomen. Een adres aan dit 'College heeft natuurlijk nu geen zin meer. Daarom is het circuleerden er van stop gezet. Overwogen wordt op welke andere wijze thans het Vrije nog gered kan worden. Bij voorbaat wordt een 'beroep gedaan op «alle vrienden van het Zierikzeesche stadsschoen om hun medewerking in deze te verleenen, wan neer die waarschijnlijk een dezer dagen weer zal worden gevraagd. De vereen. „Onderling Kunstgenot' door MARIE C0RNER LEIGHT0N. 13 Nu en dan terwijl ze door de vertrek ken liep, hoorde ze den naam1 van Mal ciolm King uitspreken. De menschen wis ten nog niet, dat ze met hem verloofd was en daarom spraken ze vrijuit tegen over haar. Ze zeiden, dat hij Rosington in het Igeheitm had verlaten diat hij zijn woord had gebroken. Velen, die tot nu toe in hem hadden geloofd begonnen te twijfelen. Een vreemd gevoel van angst drong in haar hiart toen Clara deze woorden hoorde. Een hevige verontwaardiging deed haar diep blozen. Maar wat kon zij zeggen? Ze wist niets. Ze kon slechts wachten en op hem vertrouwen en bid den, dat hij dien avond mocht verschij nen. Ben dame in een zwart satijnen tod let, wier armen en schouders schitterden van diamanten, naderde en praatte met haar. Joan sloeg de twee gade terwijl ze zoo Slechts één merk kan't beste z\jn gaf Vrijdag 25 Febr. hare 20 uitvoering, ditmaal met medewerking der Tooneel- club Noordgouwe". Opgevoerd werden de dramatische schets „Het kind" en het 'blijspel „Beurskoorts". Dit laatste stuk, in drie bedrijven viel bijzonder in den smaak en vooral Peter Emmerling, Chris tine en Paula speelden hunne rollen vlot, terwijl Dr. Lamprechts eveneens (zeer goed op 'dreef was. De heer C. O. J. Hendrikse, maakte zich, als voorzitter tot tolk van allen toen hij de tooneelclub een „tot weerziens" toeriep. Eén der leden van deze tooneelclub dankte daarop den voor zitter voor zijn toespraak en sprak den wensc-'h uit, dat „O. K. G." steeds meer in bloei zal toenemen. Ten laatste ver kreeg ook de secretaris nog het woord, om den voorz. hulde te brengen voor zij a leiding. Alle uitvoeringen zijn onder uit- uitnemende leiding gegeven kunnen wor den. Namens het bestuur en de geheele vereeniging bood hij' den voorzitter daar voor een klein huldeblijk aan, wat dank baar werd aanvaard. Deze 20e uitvoering kan alleszins geslaagd genoemd worden. - Zaterdag vergaderde ide Coöp. Boe renleenbank te dezer stede. Uit ,de reke ning van den kassier bleek, diat ontvangen was aan spaargelden 'f 77597,94, 'aan te rugbetaalde voorschotten f 17752,50, in looipendie rekening f 118276,39. Uitbetaald was aan spaargelden 'f 67529,13, «aan ge geven voorschotten f17400, in loopende rek. f 129394,63. Op 31 Dee 192(3 stond aan voorschotten uit f 35750, was verstrekt in loopende rekening f 58778,30. Saldo spaargelden f84182,35, te goed in loopen de (rekening f 14945,13. De heer P. M. Panny iweirid als directeur en de heer W, den Boer als voorzitter van den Raad van Toezicht 'herbenoemd-, terwijl de hee iren J. C. V. de Maas en W. Cashoek J.Lz. als plaaitsverv. bestuursleden (werden her kozen. SEROOSKERKE. Zondagavond, bij het naar huis rijden, had mej. B. het ongeluk, dat bij! het uitwijken voor een auto, haar rijwiel uitgleed, zoodat zij vlak voor de auto- kwam te vallen. Haar rijwiel werd gedeeltelijk vernield. Zij zelf kwam met de schrik vrij:. DREISCHOR. Donderdagavond j.l. werd in café Slager hier een vergadering be legd waar zoowel werknemers als werk gevers in groioten. getale waren opgeko men, teneinde de mogelijkheid te bespre ken. een ziekenkas o«p te richten. Zeer goede voorlichting wer'd hierover gege ven door den secretaris van den Ned. Bond van Ziekenkassen, de heer Kuijeir. Vele vragen werden gedaan, vele gevallen overwogen en door den heer Kuijer toe gelicht. Uit de vergadering Werd ©en com missie van 9 personen 'gevormd, bestaan de uit werkgevers en werknemers, om de plannen verder te overwegen, binnen kort opnieuw een algemeene vergadering te houden en zoo mogelijk tot de op richting van een ziekenfonds over te gaan. BRUINISSE. Door B. en W. is de stem ming ter verkiezing van led-en van den gemeenteraad bepaald op 20 Mei a.s. ST.-PHILIPSLAND. Tegen J. Q. te Anna Jaoobapolder is proces-verbaal opgemaakt wegens ergerlijke mishandeling van een paard. Het beest, dat weigerachtig was, werd een strop om de tong gelegd. Door daarna hier aan te trekken, werd een stuk van de tong van pl.m. 10 c.M. «af getrokken. Te begrijpen is, dat het beest ondraaglijke pijn leed. POORTVLIET. Onder voorzitterschap van den heer J. v. Gorsel hield de Groene Kimisl-afdeeling haar algemeene vergade naast elkaar zaten. Joan zelf was zeer knap in haar kleed van gele zijde en witte kant en zij kon mede worden ge rekend onder de bekoorlijksten der aan wezige dames. „Dat was Lady Blyth. „met wie je daar zooeven praatte, niet waar?" vroeg ze eenige oogen blik ken later aan Clara „Ja", antwoordde Clara. „Ze heeft me gevraagd een week bij haar te komen logeeren". Gedurende een kort oogenblik sch-it te/'den de oogen van Joan. „Dat .is1 heel lief van haar", zei ze. „Die verandering zal je goed doen. Wat een prachtige diamanten heeft ze!" Het gelaal van Joan Tempest had een vreeselijke verandering ondergaan, toen ze eenigen tijd later in het stilste -ge deelte van de groote leeszaal met Ste phen Blacklock stond te praten. Het droieg een boosaardige uitdrukking en ze zag er nu zelfs afstootelijk uit. „Is hij veil'ig opgeborgen?" vroeg ze met zachte, gesmoorde stem. „Volkomen veilig" antwoordde Black look grinnikend. „We -moeten ons van hem ontdoen.' „Daar zal ik wel voor zorgen". „Je moet Clara zoo spoedig mogelijk huwen". „Ja" knikte Blacklock. „Anders zal het er voor jou slecht uitzien". DINSDAG 1 MAART A.S. Zie aanplakbiljettan en de advertentie van Woensdag 23 Febr. ring op Donderdag 24 Feblr. Zij was slecht 'bezocht; met inbegrip v«an 6 bestuurs leden wiaren er maar 15 personen aanwe zig. Uit het jaarverslag bleek, dat de «ver. op 1 Januari 1927 245 leden telde. Er werden 67 verplegingsairlikelen uitgeleend 30 malen moest 'tot ontsmetting overge gaan worden. Aangeschaft werden een ziekew'agen en 2 bed-debogen. Pe ver pleegster! legde 809 bezoeken af. De re kening, nagezien en accoord bevonden tiooir1 een commilssie Man 3 leden, veirw meldde aan ontvangsten f 1615,015 en aa-n uitgaven f869,78, alzoo- een 'batig slot van f745,235; aan contcriïbutiën over 1927 was ireeds ontvangen f 382,75, w;aar,door ar in kas (wias 'f1127,985, waarvan f 500 op de Boerenleenbank belegd zal worden. De b'egrooifcing sloot 5n ontvang en uit gaaf mei} f1723,485; 'de post nieuw mate riaal bedroeg f225, 'die voor onderhoud f 50 en voor onvoorzien f 723,065. Aan dien blode wer'd voor het eerst een vast salariis vain f 25 toegekend.. De heeren J. van Goirsel, M. A. Geuze en M. K. Krij1- ger werden met iresp. 15, 15' en 14 stem men als btestuurSIiid herkozen. In 'de vaca ture, ontstaan dbo'r het overlijden van den heer W. A. van de Velde, aa-n wiens nagedachtenis een stille hulde werd ge bracht, werd benoemd de heer J. C. End!- hoven. Na eenige besprekingen van huis- hou-delijken -aard sloot de voorzitter de vergadeing. THOLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men ingebroken in de sociëteit „Non Semper" alhier. Gelukkig was geen geld aanwezig en alleen is een vat bier vermiiist-. Men was binnen ge- gekomen door het verbreken eener ruit. Naar we vernemen heeft de politie het onderzoek in handen. Vrijdag gaf de Gymnastiekvereen, Olympia" een uitvoering in het gebouw „Non Semper". De zaal was geheel be zets De oefeningen werden schitterend uitgevoerd, wat wel was te verwachten onder de leiding van den heer Bijl. Ook de plastische groepen waren zeer «aardig. Voor attractie werden eend-ge vpordrach- ten ten beste gegeven. Een herhaald ap plaus beloonde de spelers voor hun op treden. Den avond werd 'besloten met een gezellig bal. „Waar is hij?" vroeg Joan Tempest op nog zachter toon. „Waar heb je hem geborgen „Dat ko-mt er niet op aan"„antwoordde Blacklock. „Maar ik kan je wel vertellen, dat het een plaats is, waar hij n-o«o-it' le vend vandaan zal komen". Clara, die haar stiefzuster was gaan zoeken, had de laatste woorden opge vangen. Toevallig stond ze judst «achter een groote palm', zoodat zij zelf niet kon worden gezien en als vastgenageld bleef ze staan. Zouden die woorden misschien kunnen slaan op Malcolm King? HOOFDSTUK XIII. Het bedrog. „Het is een plaats, waar hij nooit le vend vandaan zal komen." Clara Escott voelde zich een bezwij ming nabij toen ze die woorden bij zich zelf herhaalde. Het wiaren 'de eenige woor den, die ze had opgevangen. De vrees pakte haar aan met vernieuwde kracht. Zouden ze werkelijk Malcolm King be doelen? Stephen Blacklock kende Malcolm King in het geheel niet, behalve dan, dat hij hem slechts heel even had gezien op dien gedenkwaardigen dag, dat Malcolm haar Zijn liefde had beleden 'in de salon van Dsza waak een Wereld-Schlager: in de hoofdrol. onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de open- bare lagere school te Moordrecht, dhr. J. Zonruitea», geboren te Noordwelle. - Vanwege de federatie van het Ned. Steno^leeraren, systeem' I. Pitman, wer den vorige week te Goes de examens af genomen in machineschrijven (Folmer's tienvingersysteem) en Stenografie I. Pit man. Voor het diploma m-achineschrijven, slaagdien o.a. mej. M. M- J. Huvers en de heeren J. H. Bal en N. P. Schic-t te Tholen. Het diploma stenografie A be haalden de heeren G. J. B«astiaanse te Stavenisse A. M. Carol te St.-iMaartens- dijk en H. J. Nelisse te Tholen. Op de voordracht ter 'benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school te St.-Maartensdijk zijn geplaatst: 1. mej. van Oost te Poortvliet; 2. mej. Muller te Middelburg en 3. mej. Bos te Bergen op Zoom'. ELKERZEE, Op een der avonden van vorige week werd in de openbare school alhier ouderavond gehouden. Vele der vaders en moeders waren opgekomen om het werk hunner kinderen te bezichtigen. Tot de aanwezigen behoorden «ook B. en W. der gemeente, daardoor blijk gevende van belangstelling voor het onderwijs. Onder leiding van het hoofd der school werd het programma afgewerkt. De heer T. J. van den Bout werd bij' acclamatie herbenoemd tot voorzitter der oudercom- missie. Ter afwisseling gaf het hoofd een tweetal vertalingen uit het Fr«ansch. Elk van die fra,gmenten behandelde het interne leven van een 'bejaard mensehen- paar. In het eene -de langzame- voltrekking, van het verdwijnen van het mensc-helijk 'bewustzijn, in het tweede het genoeglijk samenzijn van twee oudjes. Oncrer het bezichtigen van het door de kinderen gepresteerde werk werd een versnape ring rondgediend. Over een en ander betuigde men zijn tevredenheid. Bij de rondvraag kwam- ter sprake de mogelijk heid om- de morgenschooltijd gedurende de wintermaanden een half uur of een kwartier later te doen aanvangen. Die zaak zal ernstig «onder het oog worden 'gezien. Burgem'. de Bruijne sprak aan het slot van den avond een woord van dank voor de uitno.odiginjg', daarbij con stateerende hoe genoeglijk en nuttig men hier samen was en o-p-wekkende op dezen w-eg in belang van school en kind zoo voort te «gaan. Met een woord van af scheid en een „tot weerziens" door den leider werd deze gezellige avond ge sloten. MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 3 MAART a.s spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 9-12,45 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. AANBESTEDINGEN. THOLEN. Door het gemeentebestuur is vorige week aanbesteed het verleggen van den duiker aan de Oui-elandische poort en het verbreed-en van den dam- al daar. Ingeschreven werd door de heeren J. P. Deurloo en J. Vos alhier, voor ge wapend beton voor f 698 ert f 786. Voor metselwerk door dezelfden voor f 1244 en f 1065. Gegund aan J. P. Deurloo. Deep Deen House. Maar kon de jalousie hem1 niet tot een bitteren vijand hebben gemaakt? Het scheen onmogelijk. Maar na de bittere teleurstelling' van dien avond was het brein van Clar.a vervuld van allerlei kwellende gedachten. Slechts eenige oogen'blikken «geleden had ze het gerucht vernomen, dat Malcolm zou zijn gevlucht uit Risington dat bij' zijn woord ge broken had en daardoor groot nadeel had berokkend aan den ouden dominee, die borg voor hem had gestaan. En nu weer deze woorden van Black look. „Het is een plaats, waar hij nooit levend vandaan zal komen". Ze maakte zich allerlei voorstellingen, die haar de den verteren van angst. Ze stond daar bewegingloos in de scha duw van de groote palm alsof ze plot seling was versteend. Na eenige oogen 'blikken hoorde ze weer vaag enkele door Blacklock gemompelde woorden. „Ze is een kleine heks. Ze mo-et niet worden gewonnen met geweld, maar met slimheid. Ik heb al een aardig plannetje Clara hoorde de woorden,, maar de beteekenis drong niet lot haar door. Ze kon niet meer geregeld denken, zoozeer had de vrees haar overmeesterd. Een ge luid van naderende voetstappen deed haar ten slo-tte opschrikken. De sprekers kwa men in haar richting. Ze hadden haar geneest men met IL, J wettig beschermd tegen vervalschingen In Buisjes van 25-4-0 en 75ct I—I bij apoth. en drogisten mammal KEïiKNIElTW S. Nod. Herv. Kerk. Beroepen: Te Haarlo c. «a. (Gelderl.), toez., H. J. Bairnouw te Aardenbürg; te Krabbendijke, A. J. van Wijngaarden te Westmaas; te Garnwerd; c. a., A. J. Schop te JukWerd. Te Hedel, J. Bus te Aal burg. Aangenomen (tóez.) naar Beverwijk: Jac, Poort te Almen. Naar Heteren: D. Th. Keek le Garderen. Naar Dro«- geham -c.a., F. C. Willekes te B-irdaard. Bedankt: Voor Gouda, Mr. Dir. N. G. Veldhoen te Alphen &.J. Rijn. Voor Monster, J. J. Timmer te Ermelo. Voor OosterwOldeD. J. van de Graaf te Rid derkerk. -ij j ;y® Geref. Kerk. Beroepen: Te Baamb'rugge, P. D. Kui per, cand. te Kampen. Te Water graafsmeer, Dr. E. D. Kraan «te Vlaardin- gen. Te Oud-Vosmeer, A. Sche-ele te Kapelle-Biezelinge. Aangenomen: Naar Hilversum (2de be roep), G. Laarman ie K'.undert. Naar Bandoeng, ds. J. G. Farnhout te Bos koop. ANNA-JACOBA-POLDER. In de Geref. Kerk alhier, gaf de Chr. Zangvereeniging Zang Veredelt" deze week haar eerste uitvoering voor een tamelijk talrijk pu bliek. Onder de zeer goede leiding van den directeur, dhr. C. Ketel, was de af werking van het programma- best. On danks het eenjarig bes-taan, kan van deze vereeniging gezegd worden, dat in haar zich krachten bevinden, die men op het ied der zangkunst niet mag onder schatten, getuige de verschillende zang nummers, alsmede ook de soli. Dank baar was dan ook de stemming onder de aanwezigen. Moge -de herinnering hieraan dan ook medewerken tot een nog grooter bezoek een volgende maal. Chr. Geref. Kerk. AangenjomenNaar Lisse, S. v. d. Mo len te Zierikzee. LJlNBBOUW Eï, veeteelt. ST.-PHILIPSLAND. Woensdagavond 23 Feb'rulari hield de Landbouwvereeniging alhier een vergadering, met als spreker dhr. Stevens, landboulwleeraar te Goes. De voorzitter, dhr. J. A. Stols, opende met een Woord yan welkom tot de aan wezigen en giaf ;daarna het woord aan dhr. Stevens. Deze ihtad tot onderwerp „Nieufwo Kunstmeststoffen". In zijn in leiding zegt spr., (dat onze cultuurgewas- sen stikstof noodig (hébben. Aan de stik stof uit Ide lucht, hebben deze echter, op een enkele uitzondering -na, niets. De eerste kunstmeststoffen, die 'gebruikt wer den, waren Chilii-salpeter en zwavelzure ammoniak. Chili is slechts in beperkte hoeveelh/eid op de (wereld. Over den duur der hoeveelheid (bestond (verschil Van mee ning. De fabricage Van zwavelz. ammo niak Was beperkt. Toen ging men we tenschappelijk zoeken naar stikstofhou- dende meststoffen. Engelsche scbeikuny. dtigen toonden reeds 'in 1785 aan, dat de stikstof uit de ilucht kon worden omge werkt tot salpeter, pit was niet ven be lang voor den toenmaligen landbouw. Om streeks 1900 ontdekte (men in Berlijn, do.t de stikstof uit 1de lucht kon worden ver- echter nog niet gezien en instinctmatig, gevoelde ze dat. Ze draaide zich snel om en haastte zich terug naar de andere ver trekken, waar ze zich mengde onder d<e menigte. In het schitterende licht viel het op, hoe bleek ze er uit zag. Toch stemde haar kleur merkwaardig overeen met haar «eenvoudig wit toilet met zilveren borduursels en haar schoonheid scheen nog verhoogd. Lady Blyth, die haar dien avond had «gevraagd te komen logeeren, kwam naar haar toe met bezorgdheid in haar blik. „Lieve kind, wat zie je er verschrik kelijk uit. Voel je je niet in orde. Heb je misschien last van de hitte?" „Neen„ d ank u" Cl ar,a d wong zi ch om te «glimlachen, toen ze antwoordde. „Ik ben alleen ma«ar een beetje vermoeid". „En je hebt heelemaal niet gedanst! Je hebt alleen maar rondgewandeld alsof je op iemand of -iets wachtte! Je ziet zoo vreeselijk bleek, dat je (onmogelijk ge heel in orde kunt zijn. Je moet werkelijk bij o-ns op Blythswood komen logeeren, al is het maar voor een week. De veran dering zal uitstekend voor je zijn. Ha, daar komt juffrouw Tempest! Wat ziet ze er toch 'bekoorlijk uit! Ik zal haar eens vragen, o«f ze ook niet vindt, dat je een verandering noodig hebt". (Wordt vervolgd}.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1