Zierikzeesche Nieuwsbode IZEELANI's ROEM Sanapi.Hn ROOMBOTER abonnement Maandag 14 Febr. 1927. zierikzeesche courant. 83ste JAARGANG. - No. 11505. advertentien feuilleton. KWattaiv VOLLE MELK REEPEN Dat's RWATI4 binwInlawdT Uit Stad er: Provincie. Een wanhopige keuze SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. De VAN DELFT'S KINDERWAGENS Firma W. J. WELTEVREDEN, Prijs por 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag •n Vrijdag. Dir. k. J. DE LOOK Jr. Ultg.-Rsiictm M J KOSTEN. van 13 regels 60 cte., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór II ure. Algemeen Overzicht. ENGELAND EN CHINA. Vorige week heeft Engeland's minister van buitenl. zaken, Chamberlain, in het Britsche Lagerhuis een rede gehouden over het Chineesche probleem, dat op het oogen'blik de heele Engelsche politiek beheerscht. Chamberlain begon met een uiteenzet ting le geven van den stand van zaken en heeft er den nadruk op .gelegd, dat de Engelsche regeering geen enkele Vijan delijke bedoeling tegen China heeft en dat de Britsche regeering er eerst toe over j gegaan is om troepen te zenden, toen de Engelsche gezant te Peking zulks Ver zocht, wijl het leven der Engelsche on derdanen in gevaar kwam. De Engelsche regeering is bereid te voldoen aan de verlangens van den Chi- neeschen minister Sjen, maar de iregeering in China beschikt niet over voldoen:1e prestige om de oproerige troepen in b'e- dwang te houden en de Vreemdelingen te beschermen en alleen om die reden is de Engelsche regeering er toe over gegaan j om Engelsche militaire transporten naar China te dirigeeren. De troepen hébben j nadrukkelijk last niet anders en niet eer der op te treden, dan wanneer het leven der Engelsche burgers in China in geVaar komt. Met de binnenl. onlusten of ter bezetting van bepaalde gebieden hebben de Engelsche troepen niets te maken. COOLIDGE'S ONTWAPENINGS VOORSTEL. President Coolidge heeft aan de overi ge groo'te zeemogendheden meegedeeld, dat de Amerikaansche gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie te;' GenèVe op dracht zullen krijgen te streven naar een speciale overeenkomst tussiclhen de zee mogendheden over een verdere beperking I der maritieme bewapening in aansluiting aan de conventie van Washington in Zake de beperking der slagschepen. De Amerikaansche regeering houdt dus vasv aan haar denkbeeld van een splitsing der bewa.peningsquaestie en Van een spe ciale oplossing vioor de bewapening ter zee. Naar te begrijpen is wordt dit denk beeld te Parijs, waar men Van de split sing niet wil weten en heel het bewape ningsvraagstuk als een ondeelbaar ge heel wil zien, zeer ongunstig ontvangen. De reden, waarom Frankrijk niet van een afzonderlijke regeling weten wil, is, dat de Angel-Saksische landen, die we gens hun ligging geen groove legers ne- hoeven, er een handje van hebben, als eenmaal de mairinequaestie geregeld is en zoo zeer in hun Voordeel geregeld, het nemen Van de noodige maatregelen voor de Veiligheid te land als een snood mili tarisme voorstellen. Daarom1 houdt men in Frankrijk vast aan het begrip van een heid in de weermiddelen van een mo gendheid te water en te land, en Vooral de linkschepers waarschuwt tegen een plan, dat een torpedeeren vian de Geneef- sehe ontwapeningsbesprekingen genoemd wordt. Uit betrouwbare inlichtingen is in Vól- kenbendskringen echter gebleken, dat Coolidge's plan niet moet worden opge vat als een aanval tegen den Volkenbond, maar dient geprezen als een waardevolle bijdrage in 't belang vlan het te Genève begonnen ontwapeningswerk. DE OPSTAND IN PORTUGAL BEDWONGEN. De Portugeesche regeering is den toe stand thans volkomen meester; de revo lutionaire beweging tes^n de huidige re geering is mislukt De hoofdstad Lissabon heeft rijkelijk haar deel geregen bij de demping van den opsi-«rtd. Zes-en-vijf tig uur lang heeft het geschut over de stad gedaverd. De Estralla-wijk, omvattende 4 straten, ligt vrijwel geheel in puin. Fel woedde diaar de strijd. Ook de vrouwen vochten mede, Slechts eeo mcrli kan aan de sgts staan door munitie nan le dragen en de gewe ren Van de strijdbare mannen schoon te houden. Vorige revoluties werden meest in de buitenwijken gevochten; dit is de eerste maal, dat Lissa'bon's binnenstad het too neel van den strijd is geweest. In de middaguren zijn de geteisterde straten stampvol mei burgers, die de ruïnes met eigen oogen aanschouwen willen. Hoe krachtig de leider der regeering, generaal Carmona, heeft ingegrepen, blijkt uit het Jbericht, dat hij, zoo dra hij Ver nam, dat een deel Van het garnizoen een afwachtende houding had aangenomen om zich aan te sluiten bij degenen, die over winnen zou, dezen troepen prder gaf de wapenen tegen de rebellen op te nemen. Zware offers hébben de revolutiedagen aan Portugal gekost: 200 dopden in Opor to, 198 in Lissabon, en Vele honderden gewonden. De aanstichters van den opstand zullen zich, voor zoover zij gevangen genomen zijn, Voor een rechtbank moeien verant woorden. Uit Engelsche biron wordt Verzekerd, dat de iregeering Voornemens is alle ge heime genootschappen opi te heffen en alle stakingsrecht af te schaffen. HET NED.-BELG. TRACTAAT. In Belgische regeeringskringen is men algemeen de opvatting toegedaan, dat de mogelijkheid eener verwerping door de Nederlandsche Eerste Kamer van het ver drag met Nederland niet in het oog dient te worden gevat. Men koestert de vaste hoop, dat het verdrag zal worden aan genomen en dat de goede betrekkingen tusschen beide landen zich in een atmos feer van oprechte vriendschap zullen kun nen ontwikkelen. Indien echter het ver drag onverhoopt mocht worden verwor pen, zou de situatie delicaat worden. Naar de Tel. verneemt, zo;u de Belgi sche regeering begeerig de mo^endhqr den op de hoogte te brengen van het op geworpen probleem alsdan een^beroep van" den volkenbontJ^ftet vraagstuk be hoort tot de competentie van den Bond, maar België zou natuurlijk liever zien, dat een direct accoord tusschen béide landen tot stand komt. De M. Ct. teekent hierbij het volgende aan: 't Is best mogelijk. Maarheeft België ook van een bemiddelende tus- schenkomst van den Volkenbond gerept, toen het zelf in 1920 en vier jaar lang daarna, weigerde het reeds overeengeko men verdrag-ontwerp te teekenen? Als de situatie na zulk een verwerping door ons „delicaat" wordt, zooals volgens de zen correspondent in Belgische regee ringskringen gezegd wordt, wat is dan het verschil met den toestand in '20 na de weigering door België WETSONTWERP KANTONGERECHTEN. Nu het wetsontwerp over de Kantonge rechten spoedig behandeld zal worden en er reeds door de regeering zelve wij zigingen zijn aangebracht, wijst een in zender F. dn de N. R. Grt. op nog een paar plooien die glad gestreken kunnen wordjen. 1. het eiland St.-Phiiipsiand, nu kanton Tholen, brenge men onder kanton Zierik- zee. De inwoners komen vlugger en ge makkelijker te ZieTikzee, waar zij ook markten, dan te Tholen. 2. het eiland Tholen, vroeger onder het arrondissement ZLerikzee, is na de opheffing dier recht bank gebracht onder Breda. Nfl Buisjes 7 5, 4-0 en CJ ês' 'T ^g_Bjj_Apoth.en Drogisten «afi» CT Men brenge het Zeeuwsche kanton weer terug naar de Zeeuwsche rechtbank (Mid delburg) waarvoor 'pleiten allerlei rede nen van plaatselijken aard, bovendien ook dat Tholen, op een gemeente, Oud-Vos- nemeer na, geheel protestant is. De reis gelegenheid' naar Breda is van de gemeen ten op Tholen niet korter dan naar Mid delburg. De kantonrechter te Zierikzee kan zonder 'bezwaar het kantongerecht te Tholen waarnemen via Zijpe—Stavenisse en autobus Stavenisse—Vholen. ZIERIKZEE. De heer G. J. Lunenberg heeft aan het bestuur der Vrijz.-Demodra- tische Kiesvereeniging medegedeeld, dat hij eene nieuwe candidatuur voor dei. gemeenteraad niet wenscht te aanvaarden. Met ingang van 1 Maart a.s. is haar hier overgeplaatst de kommies le kl. A. Pimmelaar van Goes. Ged. Staten van Zeeland hebben aan het Weezen Algemeen Armbestuur te St.- Maartensdijk machtiging verleend over 1927 aan de coöperatieve electrisehe cen trale een subsidie te verstrekken van f 500. Bij Kon. besluit is verheven in den Nederlandschen adel, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw, Jan Adriaan Stoop, wonende te Tiel, met al zijn wet tige zoo mannelijke als vrouwelijke na komelingen. Zaterdagavond vond in de zaal van hotel „Juliana" het aangekondigde 'bal- masqué plaats, georganiseerd door de American Band, dat in alle opzichten goed geslaagd mag heeten. Een glroot aantal 'bezoekers was omstreeks half ne gen in de gezellig ingerichte zaal aanwe zig, waar tegen negen uur de 115 gemas- kerden hun intrede deden, hetgeen een groot gelach en gejuich veroorzaakte. Het was dan ook vermakelijk om' te zien, hoe sommigen ziéh gemaskerd' hadden. Bizon- der veel stof to;t vroolijkheid gaven een f^èi'öïgé" toovenaar, "èenigë" Augusteh 'en negers hun beste beentje voorzetten om de vroolijke stemming er in te houden. Verder werd onze aandacht getroikken door de bekende pierrots en pierreltes, eenige domino's, Uncle Sam1, een 'gids, een vlinder, een onderofficier van de oude schutterij, een jazzband, een spinneweb, prins en prinses Carnaval, een sun-maid, een Oostersche enz., te veel om op te noemen. Vermeldenswaardig waren ook de watertoren van Zierikzee, de reclame voor het gas, de gelaarsde kat en Dio- door MARIE CORNER LEIGHTON. HOOFDSTUK VIII. De Spion. 9 „Hoe durven ze aan hem te twijfelen! O hoe durven ze aan hem te twijfelen!" zei Clara Escott tot zich zelf toen ze een uur later in den tuin heen en weer liep. „Kunnen ze niet in zijn oogen le zen, in zijn glimlach in zijn open en mannelijk voorkomen dat hij niet in staat is tot de geringste oneervolle han deling? En waarvan ze hem nu beschul digen is een schurkenstreek!" „Wat is een schurkenstreek, juffrouw Escott?" zei plotseling een stem achter haar. Ze draaide zich om en Za:g Stephen Blacklock dicht bij haar staan. Ze kreeg dein indruk, dat hij met opzet heel zachtjes over het wit bevroren grasveld was gieslopen. „Ik wist niet, dat ik hardop had ge sproken", zei ze koud. „Maar indien u wenscht te we^en, waarover ik dacht, zal ik het u vertéllen. Het was over dokter King Ik weet, dat hij evenmin in staat is een inbraak te plegen als ik zelf". Stephen Blacklock lachte. Niettegen staande een zekere uitdrukking van on betrouwbaarheid waarvoor het meisje in stinctmatig terugschrok-, zag hij er knao en innemend uit, terwijl hij daar zop stond, in het heldere licht van clen win terdag, met zijne regelmatige trekken en zijn kortgeknipt, Zwart haar. „Pas op\ juffrouw Clara!" zei hij schert send, terwijl hij een vinger waarschuwend ophief. „U bent jong en hebt nog niet veel van de wereld gezien, zoodat u er ook nog maar weinig van af weet. Heel aardige menschen zijn soms inbrekers goed gekleede, beschaafde en welgema nierde mannen en zelfs mooie en elegante vrouwen. Daarom maakt enkel het feit, dat dokter King een heer en er tamelijk goed aan toe is, het nog heelemaal niet onmogelijk, dat hij het zilver en de ju- weelen uit The Larches zou hebben ge stolen" Iets in zijn toon deed het jonge meisje rillen. Verontwaardigd deed ze een stap terzijde. „Als u op deze wijze spreekt, wil ik niet naar u luisteren", zeide ze met zachte, maar v-aste en duidelijke stem, „Misschien weet u het nog niet Joon heeft het u misschien nog niet verteld maar Malcolm King is meer dan een vriend voor mij. Hij is de man, dien ik mij als echtgenoot heb verkozen, de man, dien ik niet alleen liefheb, maar ook acht en bewonder en vertrouw, meer dan eenig ander man ter wereld. En daarom wil ik niets tegen hem hooren. Iedereen die zijn vijand is zelfs in gedachten is ook mijn vijand." Er was een zekere gloed in hare ooigen gekomen, die haar den innerlijk woeden den man nog tienmaal bekoorlijker deecT voorkomen; tienmaal bekoorlijker en daarom ook tienmaal begeerlijker. Ste phen Blacklock was vast besloten haar tot eiken prijs te bezitten. Niets kwam er op aan, zelfs niet de onthulling van Zijn verleden, zijn veroordeeling en gevange nisstraf, mits hij haar kon winnen. „Clara!" begon hij, maar zij had zich reeds van hem afgewend en was heen gegaan. Een zekere waardigheid in haar houding weerhield hem haar te volgen, Met gebalde vuisten en dreigenden blik ging hij naar het huis terug, langs den zelfden weg, dien hij gekomen was, ter wijl hij aan zijne stemming uiting 'gaf door een stroom halfluid gemompelde vloeken. Clara hoorde die vloeken niet en giste ook niét, wat er in hem omging. Ze ver keerde zelf in hevige opwinding. Juist Voor ze uit was gegaan had ze Joan hoo genes met zijn lantaarn. Van de groepen dienen vermeld te worden eenige 'boe rinnetjes, een Spaansch paar en eenige Markers. Door een gemaskerde jcollectante erd nog ruim^f 20 opgehaald voor het radio-toestel in het verplegingshuis. De bezoekers, die zelf als jury voor de prij zen fungeerden, hadden geen gemakke lijke taak om uit de vele fraaie en kod dige costuums hun keuze te doen. Voor dat do 'burgemeester tot de uitreiking van de prijzen overging, sprak Z. E. A. zijn oprechte voldoening uit over de keu rige inrichting van de zaal en bracht hij een woord van hulde aan de American Band en de regelingséommissie over de ijze, waarop beide hunne moeilijke taak hadden vervuld. De prijs voor ihet mooiste paar viel ten deel aan de Spaanschen, de prijs voor de mooist gekleede dame aan de vlinder, die voor de mooist ge kleede heer aan den too venae r, de dikke reus kwam in aanmerking voor de prijs voor de leukst gekleede heer, de dikke dame voor de prijs voor de leukst ge kleede dame en de 'boerinnetjes voor die voor de leukste groep. Bovendien was er nog een prijs beschikbaar gesteld voor de heer en de dame die zich gedurende den avond het leukst hadden gedragen. Een August en de cigaret waren hier bij de gelukkigen. Den geheelen avond door heersehte een vroolijke ongedwongen stemming, vooral ook onder de bezoekers, wien af en toe ook de gelegenheid werd gegeven eens een dansje te wagen. Voor uitstekende dansmuziek werd gezorgd door de American Band van hier en de Sylvian Band uit Goes, terwijl de heer Haaze uit Viissingen zijn taak als 'ballet- meéster naar aller genoegen vervuld heeft. Tot vroeg in den morgen duurde de carnavalspret en de vele teleurge- stelden zullen zich zeker beklaagd heb ben, dat zij een leuke avond als deze gemist hebben. KERKWERVE. De arbeider J. K., werk zaam bij den landbouwer A. v. d. H. Jr., had Zaterdagmiddag hel ongeluk van het z.g. „dill" te vallen, waardoor hij zijn pols 'brak. BURGH. Vrijdagavond j.l. hield de zang- vereeniging „Nu met Hope", directeur dhr. J. M. Rademaker een uitvoering in de zaal van hotel v. d. Moer. Gegeven werden een 12-tal zangnummers, die alle zonder onderscheid goed werden gezon gen en, getuige het applaus van het pu bliek, zeer in den. .smaak ,Een goedgeslaagde vrouwenlist", „De droge min", „Op leven en dood" en de kcmische scène „Gouwe bruiloft in Klei dorp", welke stukjes correct werden weergegeven en meermalen een gullen lach ontlokten. Jammer, dat er niet wat meer publiek was om van deze door bestuur en leden zooi goed voorbereide uitvoering te genieten, want „Nu met Hope" heeft ons uitstekend voldaan. Een gezellig bal besloot dezen goed geslaag den avond. NOORDGOUWE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden pp Dinsdag 8 Febr. j.l- Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Na le zing der notulen der vorige vergadering, mededeeling der ingekomen stukken en vaststelling van pensioensgrondslagen van gemeente-ambtenaren, komt aan de orde het verzoek van de vereeniging „Schoolmuseum" te Middelburg om sub sidie uit de gemeentekas. B. en W. stellen vpior afwijzend hierop te beschikken. Al dus wordt besloten. Het bestuur van het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland vraagt ontslag van de voorwaarde, voor de overname van bet Ziekenhuis gesteld, dat armlastige patiënten gratis in het Ziekenhuis zullen worden geopereerd. Daartoe wordt besloten! Aan de com missie v.oor voortgezet onderwijs na den leerplichtigen leeftijd wordt op denzelf den grondslag' als het vorige jaar sub sidie verleend vepr 1926-1927. Op het ren zeggen, dat Malcolm King dien mor gen vermoedelijk wel voor den rechter zou wprden gebracht en dan wel zou worden beschuldigd van inbraak en van roof van de kostbaarheden van mevrouw Effingham. O, de schande van zoo'n 'be schuldiging! Welk een vreeselijke ver nedering! Joan had gezegd, dat hij niet meer op Deep Deen House mocht komen: zij. die omging met de beste families uit de om geving, kon niet iemand in haar huis ontvangen, op wiens naam ook maar de minste smet kleefde. Weinig vermoedde Clara Esciott, wat voor vreemde rol haar stiefzuster in de wereld speelde en dat het voor haar van het allerhoogste belang was, slechts te verkëeren met menschen uit de eerste standen en van onaantastbare reputatie. De oude Graven Tempest scheen het er dien dag op aan te leggen het jonge meisje te verhinderen uit te gaan, maar ongeveer twee uur na de lunch gelukte het haar toch cn begaf zij' zich naar de stad, in de hopp daar nadere berichten te hooren omtrent hetgeen er dien mor gan was gebeurd met betrekking tof do aangelegenheid, waarin Matcólm King was gewikkeld. Haastig slapte ze door. Een diépe blos, die niet geheel hét gevolg was van lichamelijke inspanning, brandde op hare teere wangen. Waarom had ze Maldolm King igiste- verheffen zich onweerstaan baar boven alle concurrentie, door hun schitterend lakwerk, sierlijke uitrusting, lichten gang on lage p r jj z e n. Zander verplichting zullen wij U gaarne onze collectie Van Delft's Kinderwagens, zoowel goedkoops als luxe modellen, toonen. M" APPELMARKT. verzoek- van het hoofd der school om hem voor het jaar 1926 alsmede voor het vervolg te ontslaan van de verplich ting om jaarlijks een bedrag van f 29 huur van een schuurtje te betalen wordt na overweging der billijkheid gun stig beschikt. Op de reclames tegen den aanslag in het schoolgeld wordt als volgt beschikt: H. Verseput te berichten, dat hij fs aangeslagen en wel over het tweedé kwartaal 1928 gedurende twee maanden en over het derde kwartaal 1926 gedu rende drie maanden; C. E. Hoekman in het schoolgeld aan te slaan in de eerste klasse en den aanslag van Jan van Ast in d?e tweede klasse te handhaven, (aan gezien die aanslag overeenkomstig zijn inkomen is. Na de fornfatie der stem- bureaux voor de verkiezing der leden van ge provinciale staten en den ge meenteraad en de gebruikelijke omvraag wordt de vergadering gesloten. cru uuguiru»v- langstellenden een tooneeluitvioering in de zaal van den heer Coomans. Vooraf werd gegeven een dramatische schets in één bedrijf: „Het Kind". Dan volgde „Beurs- kooirts", een blijspel in drie bedrijven, door Max Reimann en Otto Schwartz:. Bei de nummers V!an het programma bleken zeer in 'den smaak van het opgekomen publiek te vallen. We zagen weer de oude beproefde krachten voor het voetlicht ko men; onnoiodig te zéggen, dat zij hun oude reputatie handhaafden. Ook een woord van hulde aan de leden, die we Voor het eerst zagen "optreden, meenen we ni©t te mogen onthouden. OUWERKERK. Vrijdagavond hield de vereeniging van Varkenshouders hare jaarvergadering. De vereeniging telt 89 leden, waarvan 64 op de vergadering aan wezig waren. De ontv. hébben bedragen met hel saldo van het vorig jaar van f 1507,17 in totaal f 2192,97 en de uitg. f 355,99, zoiodat een goed slot blijft van f 1836,98. De contributie wordt bepaald n>p 8 jnaandje-nj f 0,40 en 4 jmaanden f 0.50, met vrij inenten en deskundige *oehan de ling. De termijln 8 dagen na aangifte ver zekerd, wordt verko-rt tot 2 X 24 uren na aangifte, waarop dan de verzekering ingaat. Dc aftredende bestuursleden W. G. de Bruine en Abr. Vijverberg, worden met bijna algemeene stemmen herkozen. STATEN-VERKIEZINGEN. De anti-rev. lijst in den kieskring Tho- reai toch niet dadelijk antwpord op zijn vraag gegeven? Waarom had ze toegela ten, dat een dwaze en ongegronde vrees haar geluk in den weg stond? Een feit was, dal die vrees nog niet verdwenen was; die drukte nog zwaar K>p haar. Maar zoiowél aan Malcolm King als aan haar zelf was ze 'verplicht, die te overwinnen en de liefde te doen zegevieren. In de uren van beproeving, die nu over hen waren gekomen, zou het hem tot troost hebben gestrekt, te weten, dat zij van hem was, dat ze hem vertrouwde, dal er iemand was, die zoowel vreugde als leed met: hem wilde deelen. Terwijl nu wie zou kunnen zeggen hoe lang het nog .zou duren eer ze hem terug zag,? Nauwelijks had' ze dit gedacht, toen ze zijn stem hoiorde. „Clara, Clara, mijn lieveling!" „Dokter King Maldolm!" Ze was nog eenigszins beschroomd om zijn voornaam uit te spreken; het klonk dan oiok zachtjes, maar er lag een we reld van vreugde in het woord, dat régel'- recht in zijn hart doordrong. Ze werd plotseling b'leek, om dadelijk daarop die per te blozen dan tevoren. Als een en gelenkopje kwam haar gezichtje boven den grooten bontkraag uit. Zijn hart sloeg sneller toen ze daar als een levend schil derijtje voor hem stond. fWtreU

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1