Zierikzeesche Nieuwsbode PUROL abonnement: advertentien Vrijdag 11 Febr. 1927. zierikzeesche courant. "eerste blad. BUITENLAND. BINNENLAND. B H.V. CONCERTZAAL Ti MZElJ UUR PRECIES. Dr. C. E. LIESKER, Uii Stad en Provincie. nORIAAN-BAV ook Uw merk zal zijn. Onze nieuwe VOORJAARS COLLECTIE 1927, W IS GEREED. COLBERT-GOSTUUMS NAAR MAAT, Bij Ruwe. Schrale huid Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland* por jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—8 regels 60 ets., yan 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 8 3ste JAARGANG. - No. 11504. Inzending op dea dag van nit- Dlr 1 DE LOOZE Jr. Wlg-Mictaur M J KOSTEN, gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Algemeen Overzicht. DE ENG. TROONREDE, De troonrede waarmede Dinsdag het Engelsdhe Parlement is geopend, gaf wei-» nig perspectief te zien Voor het komende parlementaire jaar, maar wat de Chinee- sche kwestie betrof, daarover zijn toch eenige belangrijke punten naar Voren ge bracht, die echter bestrijding vonden bij de arbeidesspartij. Mac Donald, de leider der Engelsche arbeiderspartij, kwam met klem op tegen de uitzendingen van troepen naar China en tegen het in zekere kringen gepropa geerd e denkbeeld iom, naar aanleiding van Rusland's houding in 't Hemelsche Rijk, de betrekkingen met de sovjets af te breken. De premier Baldwin heeft dadelijk Mc. Donald: uitvoerig beantwoord, waarbij hij omtrent China eenige verklaringen afleg de, in afwachting van het groote debat, dat over China in 'het Lagerhuis is te verwachten, als de minister van buitenl. zaken zijn politiek nader zal uiteenzetten. Baldwin verklaarde, dat er geen sprake, van vredes- of oorlogspolitiek in 't hui dige kabinet was. De Britsche regeering wenschte een Vreedzame oplossing van het geschil, fc© wenschte langs den weg Van onderhan deling haar doel te bereiken. De troepen- zending had niet de minste booze be doeling, zijdiende alleen ter bescher ming Van het leven der Britten, waar voor in het (bijzonder in Sjanghai kon worden geVreesd, indien pok deze stad het tooneel Van den bnderlingen machts- strijid in China mocht worden. DE OPSTAND IN PORTUGAL. Om het bezit van de hoofdstad Lissa bon is hevig gestreden. Nu Oporto door de regeeringstroepen is ingenomen, schijnt de revolutie in Por tugal als mislukt te moeten worden be schouwd. Het Portugee&che gezantschap te Madrid heeft een communiqué uitge geven, waarin gezegd wordt, dat de door een aantal politieke leiders op touw ge zette revolutie, Idie 3 Februari te OpoTtjo begon, op 7 Februari onderdrukt is, en dat de revolutionaire leiders in hechte nis genomen zijn. Het bombardement, uit de lucht en met zwaar scheepsgeschut, van het door de opstandelingen Veroverd marine-arse naal heeft Volle 44 uur geduurd, vóórdat de opstandelingen de witte vlag heschen. 'Geen mensch heeft zich al dien tijd op straat vertoond, behalve enkele politie agenten en doktoren die ernstig (zieke patiënten niet in den steek wilden laten. Meer dan Veertig van de schoonste gebouwen van Lissabon zijn in puin ge schoten en Woensdagnacht lom één uur, toen d e witte vlag geheschen Werd, brandde 'het in de stad op meer dan 20 plaatsen tegelijk. De geheel© nacht en een goed deel van den ochtend is door brandweer, politie en soldaten be steed Voor het blusschen der branden en het bevrijden van dooden en gewon den uit de puinhoopen. Er is nog niet bij benadering op te geven hoeveel slacht offers het bombardement gekost heeft. Duidelijk is gebleken, dat de opstand een politieke revolutie was, welke alle linksche elementen, de republikeinen en radicalen, tegen de dictatuur van gene raal Carmona omvatte. Ook Viaren het niet langer meer de militairen, (die de beweging leidden, maar een deel der burgerlijke bevolking, die in een comité Van „republikeinsche Concentratie was gegroepeerd. Haar program luidde: te rugkeer naar de grondwet, met eenige hervormingen van de kieswet en een ver sterking van de positie van den president der republiek. Al is deze poging tot omverwerping der militaire dictatuur mislukt, de laat ste zal het nog wel niet zijn. HET NEDERL.-BELG. VERDRAG. Op een vergadering te Wageningen, waar mr. Knottenbelt en dr. v. d- Mijle over 't verdrag hadden gesproken, vroeg bij het debat prof. Suringar, uit Wage ningen, of het practisch mogelijk is, een betooging te houden voor de Koningin, die het verdrag moet teekenen. Mr. Knot tenbelt zeide daarop, dat de Koningin haar handteekening kan weigeren, maar alleen wanneer zij ministers vindt, die de taak van het ministerie van thans wil overnemen. De Kamer stelt de Koningin door aanneming van het verdrag voor een moeilijke beslissing, want de groote meerderheid van het volk wil dit verdrag niet. Er zou een oplossing mogelijk z'ijn, door Kamerontbinding en een verkiezing uitsluitend met het oog op het traötaat. Dan komt men echter op den weg van volksreferendum. En het is de vraag, of men hel referendum ook in de toekomst gewenscht acht. Misschien zou mogelijk zijn een levée en masse tet de Koningin na de beslissing van de Eerste Kamer. Maar de heer Knottenbelt wilde in deze geen enkel advies geven. DINSDAG 22 FEBRUARI. DE KONINGIN ONGESTELD. Naar wij vernemen, is de 'koningin eenige dagen licht ongesteld geweest en moest in verband daarmede deze wéék het huis houden. HULDIGING Dr. DE VISSER. Onder buitengewone blijken van sym pathie en hoogachting, heeft oud-minister van Onderwijs, Dr. J. Th. de Visser, leider van de Chr.-Hist. fractie in de Tweede Kamer zijn 70en verjaardag ge vierd. In hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage werd receptie gehouden. De belangstelling was bizonder groot. Onder de talrijke aanwezigen 'was ook Z.K.H. Prins Hendrik. Namens vele vrien den werd den jubilaris door den Amster- damschen wethouder J. ter Haar, een naar zijn wensc'hen ingerichte woning aangeboden, terwijl Jhr. de Geer, de min.- president, hem namens H.M. de Koningin mededeelde, dat de 70-jarige benoemd was tot commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw. MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 17 FEBR. a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde ie Zlerikzee, van 9-1 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. Z1ERIKZEE. Donderdagmiddag vond in de benedenzaal van het Huis van Nassau de aangekondigde demonstratie plaats met de bekende Wohlmuth-apparaten, (uit gevoerd door de heeren Feij uit Amster dam (vertegen woiordiger van de Verkoop centrale) en Bartelse uit Kloetinge (hoofd vertegenwoordiger voor de provincie Zee land), bijgestaan door een gediplomeerd verpleegster. Op buitengewoon duidelijke en overzichtelijke wijze werd door ge noemde heeren het doel en de werking van de toestellen uiteengezet. Hieruit bleek dat deze zeer eenvoudig werken en door iedereen gemakkelijk te bedienen zijn. Een groot voordeel is verder dat de apparaten geheel pijnloos hun ge nezing aanbrengende zwakstroom aan 't menschelijk lichaam mede doelen en zij met goed gevolg toegepast kunnen wor den 'bij lichte zoowel als zware en reeds verouderde ziekten, waarvan de talrijke gunstige attesten voldoende getuigenis af leggen. Het is dan ook geen wonder dat de ziektegenezing door middel van de electro-galvanische zwakstroom reeds meer en meer doorbreekt. Over de ge- heele wereld zijn reeds circa 500,000 Wohlmuthapparateo in gebruik. Ieder, die nadere inlichtingen over het toestel wenscht wende zich tot den heer Bar telse. Bij ieder apparaat, dat men ook in huurkoop kan verkrijgen, worden boven dien nog eenige speciale electroden, be nevens een uitgebreid handboek voor de behandeling verstrekt. Blijkens een in dit nummer voor komende ad verten.it geeft de G.V. („Olym- pia" op Dinsdag 22 Februari a.s. haar 4e uitvoering in de N.V. Concertzaal al hier. Naar men ons mededeelt, wordt de tweede Winterlezing (met lichtbeelden) gehouden op Dinsdag 22 Febr., door dhr. J. Dols, gewezen roomsch Zendeling' in China, die tot het protestantisme bekeerd werd. NOORDWELLE. Donderdagavond hield de af deeling „S aatspensionneering" haar gewone propagandavergadering. Zeer ve len hadden aan den opiroep Van het be stuur gevlolg gegeven, zOodait de zaal Van den heer v. id. Maas geheel gevuld was. De heer Clement, Voorzitter, opende met een opwekkend Woiord ide vergade ring, waarna de heer B. G. Moermond als afgevaardigde naar de „Federatie" te Z.zee een uitvoerig verslag uitbracht. Na dat door allen eenige liederen uit den Bundel gezongen Waren, gaf de Mond- harmonica-Vereeniging „Melodiia", dir. de heer K. Viergever, eenige nummers ten beste, welke gezien het applaus, zeer in den smaak vielen. Daarna kreeg het „Kinderzangkoor", directeur de heer Clement, het woord'. Liefelijk klonken de kinderstemmen door de zaal. Het bleek, dat, èn „Melodia" en „Kinderkoor" met ijver gestudeerd hebben. De tavond werd AvdBIGGEZLAAR^OROOSEhPAAL. Verder aangevuld met eenige voordrach ten en zangnummers. De idank door den Vcorz. aan allen gebracht, Was wel ver diend. In 'zijn sluitingswoord herinnerde de voorzitter de kiezers er aan 'bij ide a.s. Statenverkiezingen toch vooral 'hun stem uit te brengen fop' 'die heeren, die besliste Voorstanders zijn van „Premie- Vrij Staatspensioen". Laten wij niet rus ten Vooraleer (het „Oud en Arm" uit de wereld is. Daaraan mede ite iwerken is 'de ztedelij'ke plicht Van elk mensch. In !de pauZe w'enden door den iheer K. Boot loten verkocht ten fb'ate van de vereeni- ging „AVondlicht", welkfe 'zich /ten doel stelt het stichten van tehuizen voor ouden Van dagen. BRUINISSE. In de algemeene verga dering van de Chr.-Hist. Kiesvereeniging op 8 Febr. j.l. is met algemeene stem men besloten ingevolge - art. 16 van het huish. reglement, de vereeniging te ont binden. Als oorzaak daarvan moet wor den aangemerkt, dat de vergadering van gemachtigden der Chr.-Hist. kiesvereeni- gingen uit geheel Zeeland, gehouden Op 14 Jan. j.l. te Goes, bij' de stemming heeft uitgemaakt, dat geen enkel candi-- daal uit de districten Zierikzee en Tho- Ien de kans zou krijgen gekozen te wor den tot lid der Provinciale Staten van Zeeland op 6 April a.s. Hierdoor zouden in Noordelijk Zeeland ongeveer 330O kie zers verstoken worden om hunne 'belan gen door een eigen districts-candlidaat of een candidaat, bekend met hun district te laten behartigen in het Statencollege, zoodat diit deel van onze provincie 1 a 2 leden daarin te weinig zal hebben, doch zulks ten bate komende van de andere districten. De berging van de op de Grevelin- gen gezonken klipper „Zwerver" van Werkendam is opgedragen aan Van der Tak's bergings-mpij. te Rotterdam. Ma terieel is reeds ter plaatse en met het lossen der lading is reeds een aanvang gemaakt. THOLEN. Woensdagavond werd in de sociëteit „Non Semper",, door de Prpv. Landstormcommissie vertoond, de beken de „Landstorm Film". Van alle plaatsen uit het eiland warén de aangesloten land- stormers met hun dames per autobussen aangekomen. Het gebouw was dan ook tjokvol. De bijeenkomst werd geopend door hel Statenlid, den heer W. Moelker. Hij riep allen een hartelijk W'o,ord van welkom toe en het verheugde hem, dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan den oproep. In korte trekken memoreerde spr. de beteekenis der landstorm, welks voornaamste doel is, handhaving van het tegenwoordig igezag. Nadat op het doek verschillende momenten uit het soldaten leven en verschillende bezoeken der Vor stelijke familie aan vele streken des lands waren vertoond, dankte de heer P. G. Laernoes, secretaris der Prov. Landstorm te Vlissingen, den heer Moelker en ver schillende burgemeesters uit het eiland en de landstormers met hunne dames voor hun opkomst. Spr. zeide, dat door hetgeen op het doek te zien was gegeven, men niet moet denken alleen te staan als landstorm-afdeel'ng, maar dat duizen den trouwe burgers, uit alle deelen des vaderlands, zich hebben aangesloten en geschaard rondom ons Vorstenhuis en pal staan tegen revolutie en communisten, ja die „Als het moet, zich zullen geven voor Koningin en Vaderland, het land ons van God gegeven. Met een opwekkend woord, zich aan te sluiten bij de afdeelingen landstorm sloot spr. deze werkelijk ge zellige bijeenkomst. onderwijs. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Het aantal ingeschrevenen aan de Tech nische Hooigisschool bedraagt thans 1444 (1670). Van dit aantal zijn ingeschreven voor: civielinigenii&ur 269 (337), bouwkun dig ingenieur 104 (115), werktuigkundig ingenieur 348 (411), scheepsbouwkundig ingenieur 28 (39), electro technisch itnge- van af f 29, in munt uil dooi prima coupe en afwerking. KLEERMAKERII. Henen wij JJ_ilaien zenden? NAAST~MAGT GEBR. LOKKER. nieiur 322 (362), scheikundig .ingenieur 242 (240), mijningenieur 75 (88), ijk 3 (3), alle lessen 38 (58), enkele lessen 15 (17). De getallen tussdhen haakjes ge ven de aantallen aan van het vorige jaar. aanbestedingen. THOLEN. Woensdag 1.1. werd dn hotel Hoek, Moor irekening van |den heer O. J. Contant, alhier, publiek aanbesteed het vlerblouwen zijner meubel- en kachel- maga'zijnen. Inschrijvers waren: voor sChilderswerk, G. P. Engelvaart f 183,20, C. W. Geluk f 173, C. van Dullemen f 178,50, Wed. Sa'k'ko f 179,8Q, ,W. C. de Lange f 164,20, F. W. Jansen f 180; voor smi'dswerkW. L. Gebraad f 32, N. V. d. Zande f55, Jobs. V. Dijk f46; voor metselwerk: Gebr. Burgers f1130; voor timmerwerk: A. du Burck f792, M. V. Noont f745, J. Bal f719; Viopr timmer- en metselwerk: A. du Burck f2267, J. P. Deurloo f2215, J. B.al f1849; voor schil der-, timmer- en metselwerk: Gebr. Bur gers f2035. landbouw en veeteelt* DE PRODUCTIE EN DE PRIJZEN VAN BOERENBOTER IN ZEELAND IN 1926. In het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant publiceert de rijkszuivel- Consulent in Zeeland, ir. C. Zwagerman, eenige gegevens over de productie en de prijzen van boerenbioter in Zeeland in 1925. Van Tholen en St.-Philipsland gaat een toenemende hoeveelheid melk naar Brabantsche fabrieken. Het aantal daar heen leverende boeren wordt thans reeds op 100 of 1/4 vajn alle veehouders ge taxeerd. De bo terp reductie is hier vóór 1928 nog pp pl.m. 120,000 k.g. te taxee- ren of 6,6 k.g. per 'hoofd der bevolking. In de maanden met geringe productie (Juni, Juli en Augustus) noteert hier de boeren'boter van beteekenis hooger dan de fabrieksboter. De gemiddelde jaar prijzen (verkregen door de gemiddelde maandprijzen op te tellen en het totaal door 12 le deelen) der 'boter in'Zeeland waren in de verschillende productiegebie den in 1926 als volgt: fabrieksboter Ro- zemdaal f 1)97boerenbioter Schouwen en Duiveland 1' 2,03; idem Tholen en St.- Philipsland f 2,04; idem Noord, en Zuiid- Beveland f 1,875, fabrieksboter Wemel- (dinga f 2',18; boerenbldter Walcheren |f 2,02 idem W. Z.-Vlaanderen f 1,64idem O. Z.-Viaanderen f 1,67. De rijkszuiveloonsu- lent trekt uit de verzamelde gegevens de volgende conclusies: 1. de boterprijzen in verschillende deelen van Zeeland hou den weinig verband met elkaar; 2. de bo terprijzen in de meeste deelen van Zee land regelen zich niet naar de prijzen van fabrieksboter elders; de prijzen van boerenboiter iop Zuid1- en Noord-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen blijven be langrijk beneden die der fabrieksboter. "Het vraagstuk der fabriekmatige zui velbereiding trekt in verschillende dee len der provincie weer meer belangstel ling, en daar is alle reden toe, zoo be sluit de heer Zwagerman zijn overzicht. kerknieuws. N«d. Hesrv. Kerk. Beroepen: Te Beverwijk (toez.), Jac. Poort te Almen. Te Monster, J. J. Tim mer te Ermelo. Te Huizen (2de pred- p).), J. E. Klomp te Oldebroek. Te IJmuiden (toez.), Jac. Poort te Almen. Aangenomen: Naar Breda, J. H. H. van Beem te Njeuw-Vennep. Naar Roode- pchool, G. C. H. Bos te Haulerwijk (Fr.) Bedankt: Voor Mijdrecht, A. iM. den Oudsten te Middelharnis. Voor Seroos- fbedikbeurten. Zondag 13 Februari te Zienkzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder Kleine Kerk. 10 ure, ds Waardenburg. 's Avonds 6.30 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6 are, ds. v. Tol van Scharendijke. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. v. d. Molen. Woensdag 16 Febr. 7 ure. ds. G. Salomons van Amersfoort. Onder werp „Tweeërlei Tent". Evangelisatie Jernël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. van Handen en Gelaal Doos30-60-90o£ kerke en Kerkwerve, -(toez.), de heer Kwint van Wemeldinge. KERKWERVE. Bij de laatst gehouden verkiezing van een notabele is gekozen de heer Jac. Matthijsse. RENESSE-NOORDWELLE. Eindelijk na vele gehouden vergaderingen en confe renties en na uitvoerige correspondentie, zoo met den Raad van Beheer voor de predikantstraktementen in de Ned. Herv. Kerk als met den vroegeren predikant Ds. Leen der tz is, dank de daarvoor ver kregen minder strenge eischen als aan vankelijk waren gesteld, de noodige over eenstemming verkregen, zoodat de beide betrokken colleges van Kerkvoogden en Notabelen der gecombineerde gemeenten konden besluiten zich daaraan te onder werpen; de verschuldigde aanslagen zul len nu betaald worden. Het beroepingswerk kan alsnu binnen kort een aanvang nemen en laten wij hopen dat binnen niet te langen tijd onze gemeenten weer een eigen deminée rijk zullen zijn, waarnaar reeds lang vurig is uitgezien. NOORDWELLE. Benoemd tot Kerk voogd, de heer B. G. Moermond, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door zijn e^gen bedanken; hij heeft de nieuwe benoeming weer aangenomen en is door Kerkvoogden weder aangewezen als hun president Geref. Gem. Beroepen: Naar Paterson (New-Jersey, Noord-Amerika), H. A. Minderman te Lisse. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 13 Februari. 1795. De vrijheidsboom te Middelburg, bij fakkellicht geplant. 14 Februari. 1374. Zware loatervloed, waardoor 8 dor pen in Vlaanderen verzwolgen wor den. 15 Februari. 1667. Heldendaad van 2 Zeeuvvsche ka pers tegen de Engelschen. 16 Februari. 1654. De godgeleerde schrijver Balduinus Hunnius te Stavenisse geboren. 17 Februari. 1862. Aanvang der werkzaamheden voor het graven van het kanaal doar Z. Be vel and, te Vlake. 18 Februari. 1615. Mr, Bonifacius de Jonge, heer van Oosterland enz., wordt raadspen sionaris van Zeeland. 19 Februari. 1816. Te Goes wiordt een departement der maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" opgericht. y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1