Zierikzeesche 0 Nieuwsbode L Backin ROODtSVtK Brocaci mui ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Vriidao 4- Fehr 1997 zierikzeesche courant 83ste jaargang. - no. 11501. Inzending op den dag van uit- viijuay h- reur. laiz. ^iekikzeesche courant. d|r a j„e l00ze jr ultg.redacteur m s kost0i gave vóór t1 ure. EERSTE BLADr VLOEDPLANKEN. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. UW 1IM @etker-Cake Bakpoeder Prjjs per 3 maanden f 1,50, franco por post ƒ1,80. Voor hot buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Vorschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat 7.ij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeente-Bouw meester ten Stadhuize kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden f 0,75 per uur, bij schouwing f 0,50 per uur. Zierikzee, den 3 Februari 1927. Burgemeester en Wethouders voort; oomd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. ONZE PROVINCIALE STATEN. Over ©enige maanden zal weder cle stemming voor de leden van de Provin ciale Staten plaats hebben. In den regel is de belangstelling voor de Statenver kiezingen niet heel groot. Echter zijn deze verkiezingen toch van veel betee- kenis, omdat de kiezer door zijn stem indirect invloed kan oefenen op. de sa menstelling der Eerste Kamer, welker leden, gelijk bekend, door de Staten der Provinciën worden gekozen. Art. 134 van de Grondwet luidt: „Aan cle Staten wordt de regeling en het be stuur van de huishouding der provincie overgelaten." Zeker is tot die taak te rekenen de zorg voor goede verkeers wegen naast en ter aanvulling van de Rijkswegen, en reeds ui: dit oogpunt is de samenstelling van de Provinciale Sta ten ten volle de aandacht der kiezers waardig. Immers bij den enormen om vang, dien het licht en zwaar vervoer meer en meer aanneemt, in de eerste plaats tengevolge van de geweldige toe neming van het autoverkeer, treedt de noodzakelijkheid van. het aanleggen en onderhouden van bruikbare landwegen sterk op den voorgrond. Niet door 'be perkende en remmende bepalingen, doch door het tot stand brengen van gemakke lijke praetisehe verkeerswegen, wordt de vrije ontplooiing van handel en industrie bevorderd, worden land- en tuinbouw ge diend. Het wegenvraagstuk vraagt een oplossing in den zin van vrije ontwikke ling van den ondernemingsgeest. Uit een economisch oogpunt 'bezien is de samen stelling van de Provinciale Staten 'dan jpok van het grootste belang. ZIERIKZEE. De heer P. van der Weele alhier, hoopt Zaterdag 5 Februari a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren, als jongmaatje van 14 jaar, zijn typogralenloopbaan alhier begon. Als een vermeldenswaardig feit moeten wij hier bij aanstippen, dat hij al deze jaren bij dezelfde z§ak werkzaam is geweest en wel 29 jaar bij de fa. Lakenman Ocht- man en toen deze firma omgezet werd in een N.V. vanaf 1905 tot heden bij deze N.V. Wij bieden den gouden jubilaris dan ook pnze beste gelukwenschen aan en hopen dat hij nog vele jaren zijn taak met .opgewektheid moge vervullen. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waar van elders in dit nummer een uitvoerig verslag iis opgenomen, werd het voorstel van de gascommissie, om, a. in de gasfabriek aan te brengen 2 volledige ovens met 8 doorloopende re torten en het ombouwen Van de be staande kameroven in een retort-oven (raming f 34000) b. twee exhausters met stoommachine of gasmotor (met Verwijding van de be staande buisleiding (raming f 10000) c. verschillende reparaties (f 8000) en d. (verschillende 'bouwwerken 2000), totaal f49000, aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, die van de heeren Koopman, Doeleman en Panny. KERKWERVE. Woensdagavond gaf het Fanfarecorps „Concordia" alhier, onder directie van den heer Everwijn te Brou wershaven, v oor zijne donateurs, ziijn ge wone jaarlijksche uitvoering in het café Klaasse. Muziek, zoowel als voordrach ten en klucht- en blijspel, droegen, 'blij kens de telkens herhaalde teekenen van instemming, de goedkeuring; der aanwe zigen weg. Donderdagavond d. a. v. werd hetzelfde programma uitgevoerd voor het publiek. Beide avonden werd (besloten met een tot in de morgenuren durend geani meerd 'bal. De wensch zij hierbij uitge sproken, dat de vereeniging voldoende krachten mag behouden of weer bekomen, om de belangstellenden in onze kleine, op dit gebied toch reeds gespeende, ge meente, enkele malen iets op kunstgebied te doen genieten. HAAMSTEDE. Voor een talrijk publiek gaf' Woensdagavond de Mondharmonica- vereen. „H, D. S.", directeur dhr. J. L/. v. d. Velde, een donateurs-uitvoering in de zaal van hotel Bom. Na opening door den voorzitter, dhr. C. Boot Jz., die allen hartelijk welkom heette, werden een 12- tal muzieknummers gegeven, die maat vast en zuiver ten gehoore werden ge- 'bracht. Ter afwisselingi werden opgevoerd „Na den vrede", drama in 3 bedrijven, waarin op duidelijke wijze de treurige moreele gevolgen van den oorlolg werden geschetst en „Een liefdeshistorie" of „Harm op vrijersvoeten" en de voor dracht: „De beugelclub' van Knuppelveen", twee nummers, welke bij het publiek een gulle vroolijkheid verwekten. Boven dien werden door do dames Boot een 2-tal liedoren gezongen. Een en ander viel, getuige het krachtijg applaus, zeer in den smaak. Namens de vereeniging wesd aan de dames Boot, Bom en van Galen een geschenk aangeboden. Bij het <ïinde dankte de voorzitter voor de op komst en medewerking en werd deze uitstekend geslaagde avond met een ge zellig 'bal besloten. DREISCHOR. Op 29 Januari 1.1. over leed alhier een kindje van ongeveer vier weken van zekeren de G. aldaar. De huis dokter kon do doodsoorzaak niet met zékerheid vaststellen. Na de begraving begon het gerucht te loepen, dat het kind moedwillig-zou zijn om het leven gebracht. Een en ander was voor de politie oorzaak om een onderzoek in te stellen, waarbij inderdaad bleek dat de moeder, de 48-jarige J. v. S„ huisvrouw van L. de G., haar kind met medeweten van haar bij haar inwonende moeder, des nachts onder een' tweetal zware dekens had te slapen gelegd, tengevolge waarvan het slachtoffertje is gestikt. De moeder van het kind heeft haar daad bekend. Er moeten geen bijzondere re denen zijn die de vrouw tot deze daad hebben jgebrac'ht. Beiden zijn ter beschik king van de Justitie naar Middelburg overgebracht. (M. Ct.) BRUINISSE. De heer R, de Waal komt als no, 3 voor op de aanbeveling door B. en W. van Veere opgemaakt voor de betrekking van secretaris dier .gemeente. Met ingang van 15 Februari is mej. C. J. Verhage, geboortig van hier, thans particulier verpleegster te Haarlem, be noemd tot wijkverpleegster te Cadzand. SCHERPENISSE. Benoemd tot biblio thecaris van de vereeniging „Tot Nut en Ontspanning", de heer J. M. van der Graaff alhier. DE STATENVERKIEZING. De lijst der candidaten der S. D.A. P- in den kieskring Middelburg is als volgt samengesteld: 1. L. Onderdijk te Mid delburg, aftr.; 2. A. C- de Baare, Vlis- singen, aftr.; 3. A. M- Overhoff, Goes, aftr.; 4. A. C. de Pauw, Terneuzen, aftr.; 5. J. Catshoek, Zierikzee; 6. P. M. Baijens, Middelburg; 7. W. P. Co melisse, Middel burg en 8. J. P. van Riel, Middelburg. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Donderdag 3 Febr. 1927, des-namiddags 3 uur. Voorzitter: de 'burgemeester, mr, A. J. F. Fokker Van Craifesteijn van Rengers- kerke. Afwezig de heeren van der Kwast en Lunenberg. Na vaststelling der notulen en behan deling der drie ingekomen stukken, komt ter tafel het Verzoek van K. W. Feijen, tot het pachten Van een strook gemeen tegrond, zijnde een deel der gedempte (Karnemelksvaart. B. en W. stellen voor den grond ondershands te verpachten Voor f 15 per jaar. De heer Versteeg zou gaarne zien, dat aan het Verzoek om in den grond van gemeentewege eene beplanting aan te brengen, werd voldaan. Feijen zal .als dan de 'beplanting Verzorgen. De voorzitter is van meening, dat zulks niet overeenkomt met het principe va? Verpachting. De heer Versteeg wijst er op, dat de grond Voor geen enkel doeleinde door Feijen gebruikt kan worden. De heev Panny zegt, dat door dem ping van de Karnemelksvaart het huis van Feijen in waarde is gestegen en deze dus geen reden tot klagen 'heefj De gemeente heeft reeds kosten moeten maken om aan de zijde van de Balie een hekwerk aan te brengen, en spre ker ziet niet in, waarom het in pacht te geven gedeelte van gemeentewege be plant zou moeten warden. naar Oetkers Recept gebakken met D**Oehker's een voor airect gebrur»; gereed Gistpoeder. BacldD vervangt de giet. Met Backin rijst het deeg onder het bakken Benoodigdheden 500 gram meel f 0.18 250gr. boter/'O.éO.ofmarg. 0.35 200 gram sulkec.0.10 4 eieren0.24 1 pakje Backin0.07VS 1 citroen...„0.05 V8 Hfer melk.„0.02 1 theelepel zout Bereiding: Men roert de boter tot room, voegt hieraaii' suiker en eieren toe en ten slotte roert men het zout en de bloem, waardoor men eerst de Backin vermengd heeft, er door, ondejr toevoeging van een weinigmelk. Ten slótte Wèngt men de geraspte citroen» schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter inge» smeerden vorm en wordt dit bil een matige hitte Vt uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., AVjam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»receptenboekje toezenden. De heer den Boer merkt op, dat Feij en van den grond veel voiordeelen heeft, omdat hierdoor nog eene toegang tot zijne woning werd Verkregen. Spr. vindt het voorstel van den heer Versteeg on billijk. Het iamendement van den heer Versteeg dn stemming gebracht, wordt Verwierpen met 10 tegen 1 stem (die van den heer Versteeg), waarna het Voorstel van B. en W. met algemeene 'stemmen wordt aangenomen. Thans komt aan de orde het Voorstel Van B. en W. tot onderhandsche ver pachting van een drietal perceelen, wel ke bij de laatst gehouden openbare Ver pachting Van de eigendommen en rech ten der gemeente niet gegund werden. Geadviseerd Wordt om perceel 4 te ver pachten aan J. Boot, Voor f45 per jaar, perceel 21 aan A. van Burgh, vo,or f 119,24 per jaar en de grasmaaiing of etting van de zijkanten Van den Ouden- of Lap- schuurschen weg en het Pettebetsweegje aan C. J. Boioit, Voor f40 per jaar. Het Voorstel word t m et al gem. stem men aangenomen. In behandeling komt punt 5 der agenda inzake vaststelling van de verordening op woonwagens en Woonschepen en de verordeningen op de heffing en invor dering van staangeld voor woonwagens en liggeld Voor woonschepen. Den heer Panny is uit de Verordening gebleken, dat ook in de OudehaVen woon schepen mogen liggen. Hij herinnert er aan, dat langen tijd een onooglijk Vaar tuig in de Oudehaven heeft gelegen, waar aan Velen ztich geërgerd hebben. Met 'hel oog ook op bet stilstaand water, Vindt hij de Oudehaven .ongeschikt om er woon schepen .ligplaats te doen nemen. Daar- om zou hij het woord „Oudehaven" uit de Verordening geschrapt willen zien. I De voorzitter brengt in het midden, dat de heer Panny op een bijzonder geval wees. Er zijn echter nog andere woon schepen, waaraan men geen aanstoot zal nemen. Spr. zou daarom de Verordening ongewijzigd wallen laten. De heer Panny memoreert, dat destijds hemel en aarde bewogen moesten wor den om het kavalje er uit te krijgen. De Voorzitter doet de toezegging dat derge lijke schepen in de Oude Haven niet zullen worden toegelaten. De verordeningen worden daarna met algemeene stemmen onveranderd vastge steld. Van A. Gra'tlijn, pachter vam twee perceelen bouwland, is een verzoek in gekomen, strekkende om de pachtsommen die: perceelen, in totaal bedragende f 254, over de jaren 1925, 1926 en 1927 te verminderen met f 49, zijnde het 'be drag, waarmee de .pacht over 1924 ver minderd werd. Aangezien B. en W. de voior het verzoek aangevoerde gronden billijk achten, stellen zij1 voior om de ver mindering toe te kennen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vervolgens stelt de voorzitter aan 'de orde een adres van S. J. J. van de Velde, waarbij deze verzoekt om hem eene sub sidie uit de gemeentekas toe te kennen van f 250 voor het geven van een cursus voor vervolgonderwijs. Een subsidie, zoo als destijds aan den heer Schneiders werd verleend, komt B. en W. voldoende voor, waarom zij voorstellen aan adres sant voor 1927 een subsidie te verleenen van f 100, ten laste der begrooting 1927 en onder voorwaarde, dat aan den cur sus wordt deelgenomen door leerlingen van 14—18 jaar en dat tenminste 10 leer lingen den cursus Volgen. De heer Catshoek oordeelt, dat B, en Rijk aanVftam i nen en aan Alle stoffen aie Elk kincEi I 2XDna>di<jhee|U Ja I gratis b W. deze aangelegenheid te veel uit een materialistisch oogpunt hebben be schouwd. Vroeger was het Herhalings- onderwijs een groote Janboel. Men 'noem de het wel een jongenspakhuis. Om die redenen is het Herhalingsonderwijs dan ook opgedoekt. Eenige jaren later heeft de heer Schneiders weer een cursus voor vervolgonderwijs opgericht en bepaalde de lessen hoofdzakelijk tot Nederlandsche Taal en rekenen. De heer van de Velde heeft de moeite genomen ómi aan de ouders te vragen of' zij hunne kinderen herhalingsonderwijs wilden laten genie ten en dat moet men respecteeren. Adres sant, die er niet tegen opziet de jongens, waarmee vroeger geen huis te houden was, les te geven en zoodoende meer ontwikkeling bij te brengen, dient men wel wat meer tegemoet te "komen dan B. en W. voorstellen. Spr. verzoekt daar om B. en W. wat verder te willen gaan en den heer van de Velde eveneens ge bruik te laten maken van de in de school aanwezige leermiddelen, aangezien deze thans daarvoor zelf' moeten zorgdragen. Ook de heer Doeleman is van meening, dat B. en W. wat schriel zijn geweest. De voorzitter verklaart, dat B. en W. bereid zijn het subsidie te verhoioigen tot f 150,-. De heer Koopplan acht het wel moge lijk, dat de heer van de Velde gebruik maakt van de leermiddelen. De voorzitter adviseert om over het gebruik maken van leermiddelen niet te beslissen, zonder het hoofd der school hieromtrent gehoord te hebben. Het voorstel van B. en W. wordt hier op met algemeene stemmen aangenomen. Het volgende ipunt der agenda be treft het vaststellen van een rooilijn voor de Wandeling en Voor de Westzijde v.an het Vrije. Eerstgenoemde rooilijn wordt met algemeene stemmen conform 't voor stel van B. en W, vastgesteld, terwijl te gen de rooilijn Voor het Vrije verschil lende bezwaren worden geopperd. De heer Catshoek zegt, dat de rooi lijn wordt vastgesteld met de bedoeling om gelegenheid 'te geven in het Vrije woningen te bouwen. Hiermede zal he.* laatste restje schoonheid van 't Vrije wor den weggenomen, wat hij vandalisme zou Vinden. Een kunstsehildei heeft hem eens gezegd, dat een typisch stadsgezicht als dn het Vrije nergens in Nederland meer te vinden is. Spreker kan daarom met het voorstel niet aoqoord gaan en zal er tegen stemmen. De voorzitter is het in principe hier mede grootendeels eens. Wanneer verder gebouwd wordt dan het witte pakhuisje, zou hij er ook tegen Zijn. Nu echter vóór het pakhuisje gebouwd wordt, kan er niets bedorven worden. Omdat 't vroon in het Vrije scheef loopt, kunnen de la ter te bouwen Woningen meer achteruit geplaatst worden. De heer Doeleman zou de rooilijn niet willen aanhouden, opdat meer in villa- trant kan gebouwd wOrden. Alsdan zal tusschen de gebouwen eene behoorlijke ruimte blijven en aan de schoonheid niets tekort gedaan worden. De heer Koopman wil de twee perso nen, die thans in het Vrije gaan bouwen, niet gaarne dupeeren. De Voorzitter vindt, dat de rooilijnen al heel wat ellende hebben teweeg ge bracht. Spreker beschouwt een rooilijn als een lijn, waar binnen gebouwd moet worden. Desnoods mogen de huizen er 10 M. achter, maar geen enkele O.M. Vóór komen. De heer Doeleman wenseht te weten, of, wanneer er eenmaal een rooilijn is Vastgesteld, daarvan niet mag worden af geweken voor de volgende perceelen. De voorzitter zegt, dat dit wel mag, als de rooilijn dan voor de volgende wo ningen nader wordt vastgesteld. Wethouder Timmerman wil de rooilijn verderop op 8 Meter ,uit de as van den weg brengen, gelijk op de teekening van den gemeente-bouwmeester in potlood staat aangegeven. De heer Panny is het niet met den voorzitter eens. Volgens hot schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid moet de rooilijn over de geheele lengte vastgesteld worden. De voorzitter merkt op, dat hij het met den Inspecteur niet eens is; deze gaat z.i. te ver. Spr. heeft er echter geen bezwaar tegen, om de rooilijn voor de twee woningen te bepalen op 5,5 M. uit de as van den weg en verderop op| 8 M. (Slpt in het vzlgpnd mmmer). PJREDJLKBEÜRTEN. Zondag 6 Februari te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder 's Avonds 6.30 ure, ds. v. d. Griend. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, Leesdienst. Maandag 7 Febr. 7 ure, ds. v. d, Bosch van Nijverdal. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jéruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9i30, 2 en 6 ure, Leeskerk. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Laffe aanrandingToen een 15-jarige jongen te Etten Dinsdagavond te onge veer half' acht van het station huiswaarts keeirde werd hij plotseling door een on bekenden kerel van achteren aangevallen, die hem met een mes in het been stak. Hevig verschrikt zette de knaap het op. een lcopen en kwam met het mes nog in het 'been en bloedend thuis. Van het geval werd direct aangifte gedaan bij de politie. TELEGRAMMEN. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM. (V.D.) De grootste bedrijvigheid werd ten toon gespreid door enkele speciale fondsen. Voor Kunstzij de- aandeelen bestond nog groote belangstel ling. Enka's liepen onder beurstijd terug. Ook verschillende andere Industrieelen wisten de aandacht tot zich te trekken. In Beleggingswaarden ging daarbij weer vrij veel om, in het bijzonder wat de buitenlandsche obligaties aangaat. Voor het overige vertoonde de markt niet veel bijzonders. Rubberaandeelen waren weinig veranderd. De Londensche rubberprijzen openden heden iets hooger, doch vielen daarna weer lichtelijk terug. Oliewaardon waren prijshoudend, doch wezen slechts enkele kleine variaties aan. Tabakken hadden een verwaarloosd voorkomen. De Cultuurafd. was verlaten. Scheep- vaartaandeelen bewogen zich over het algemeen op een weinig gewijzigd niveau. Trekking van Donderdag 3 Febr. f 1000: Nos. 10239, 10976. 17964 en 18884. f400: Nos 2123, 6844. 13699 en 14406. f200: Nos 2020, 3597, 6526, 6779, 15678 en 17430. f 100: Nos. 1274, 3023. 3200, 3224, 4375, 10813, 13679, 14909, 15763 en 16844. ROTTERDAM (V.D.) Gisterenavond werd door de buren een sterke brand lucht geroken, welke kwam uit een kleine woning aan de Linker Rottekade. De politie werd gewaarschuwd^, die een onderzoek instelde en, daar de deur van de woning gesloten bleek, zich door het slot te forcoeren toegang tot de kleine, gelijkvloers gelegen woonkamer wist te verschaffen. Achter de deur werd het reeds gedeeltelijk verkoolde lijk van de 73-jarige weduwe A. M. E. R. gevonden. Op de tafel stond naast een omver ge worpen petroleumlamp een houten stoof, welke gedeeltelijk verbrand was. Ver moed wordt dat de vrouw de lamp omver heeft gestootenwaarna haar kleeren hebben vlam gevat. Daarna trachtte zij de woning uit te vluchten, teneinde om hulp te roepen. Daar de deur gesloten was heeft niemand het hulpgeroep van de vrouw kunnen hoo- ren. Ten slotte is zij toen voor den drempel op den grond gevallen. ZEIST (V D.) Omstreeks Kerstmis en later werd Zeist verontrust door een 5-tal inbraken, waarvan thans éón der daders is aangehouden, terwijl naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1