Zierikzeesche Nieuwsbode ilEELAND's ROEM Harold Lloyd. ROOMBOTER Firma W. 1. WELTEVREDEN, abonnement: advertentien Maandag 31 Jan. 1927. zierikzeesche courant. - no 11499- »p den CANDIDAATSTELLING Provinciale Staten. Lijsten van Candidaten, Kennisgeving. REGISTER VAN MOTORVOERTUIGEN buitenland. KWATTAISV JAVA. REEPEN* DatsKWATTA SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. binnenland. Werkhanden Uit Stad en Provincie. De VAN DELFT'S KINDERWAGENS Hoest, Keelpijn Prijs per 3 maanden f 1,50, franeo per post f 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, "Woensdag en Vrijdag. van 1B regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Dlf- K. J. DE LOQZE Jr. Ullg-Radiclcur M J KOSTEN, gave vóór II ure. voor de Do BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 22 Februari aanstaande, zal plaats hebben' de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voor middags negen uur tot des namiddags vier uurby den voorzitter van het hoofdstembureau in aen kieskring, terw secretarie der gemeente Zierikzeeworden ingeleverd als bedoeld in aitikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst Iedere ljjst moet worden onderteekend door ten minste vjjf en twintig personen, die volgens de kiezers lijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Provinciale Staten binnen den kieskring. Aohter den naam van ieder der onder teekenaars moet de gemeente worden ver meld op welker kiezerslijst hij voorkomt Tenzij een onderteekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente, waar het hoofd stembureau is gevestigd, wordt bij de in levering der lgst een verklaring overgelegd van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voorkomt op de kiezer.-lijst in die gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de ljjsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgeuoot of over leden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam, voora'gegaan door het woord: „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zgn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Eoropa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zp niet aan het offieieele formulier gebonden De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn De voorzitter van het hoofdstembureau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren, voor de lijkten en voor de schriftelijke verklarii g van bewilliging, hier boven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en m t den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 dor Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene Ijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bz- voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of eene geld boete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Zierikzee, 29 Januari 1927. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brerigt tor kennis van de Ingezetenen, dat er op Donderdag 3 Februari as., des namid dags te 3 uur, op het Raadhuis, eene open bare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende stukken zullen worden behandeld: 1 Vaststelling notulen 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verzoek K. W. Fejjen tot pacht van ge meentegrond. 4 Adressen inzake het pachten van bouw land. 5 Vaststelling verordening op woonwagens en woonschepen en verordening op de heffing en invordering van staangeld voor woonwagens en liggeld voor woon schepen. 6. Adres tot verlaging van pachtsom. 7. Verzoek om subsidie voor vervolgonder wijs. 8. Gel-Jleening aan de gasfabriekverkoop kapitaal Grootboek 3% N. W. S.; enz. 9. Vaststelling van rooilijnen. 10. Benoeming marktmeester. 11. Benoeming van leden van stembureaux voor de verkiozing van Provinciale Staten en van leden van het Uoofdstembareau en stembuiea x voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 12. Voorstel om de uitgifte van een boe1: werk financieel te steunen. 13. Comptabiliteitsbesluiten. Zierikzee, 29 Januari 1927. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzee maakt bekend, dat gedurende de maand Februari ep dt secretarie dezer gemeente voor ieder Concertzaal-Bioscoop DINSDAG op verzoek ter inzage liggen de registers van motor* voertuigen, opgemaakt ingevolge de be staande bepalingen betreffende de vordering van motorvoertuigen in geval van oorlog of oorlogsgevaar. Zierikzee, deu 29 Januari 1927. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Gevonden voorwerpen Een band van een schort; een rijwiel- belastingplaatje; een p.ortemonnaie met geld; «een zakje; een zakje met meel. De Commissaris van Politie: R. P. BRONS. De heeren J. J. M Voorhoeve, makelaars in assurantiën te Rotterdam, hebben alle rookers van v. Rossem's tabak verzekerd tegen ongevallen Zie de voorwaarden op de polis in elk pakje. Algemeen Overzicht. ENGELAND'S HANDEL EN CHINA. Lloyd Geoirge, de bekende Engelsche politicus, heeft te Birmingham in een ver gadering een belangrijke rede gehouden, waarvan een groot deel was gewijd aan de 'politiek der Enig. reg. in China. Hij zei-de, 'dat de eenige oplossing Van (het Ch'ineesche vraagstuk was, te voldoen aan de ireehtm-at'i'ge eiscJhen yan de Chinee- sche nationalisten. De regeering had be-' halves de taak, de Broitsehe onderdanen in China te beschermen, nog iets meer te doen; zij moest een Vergelijk treffen. Het kwam 'hem Vooir dat de Ch'ineesche leider Tsjen een gematigd man is, die echter, zooials men 'het vaker b;ij gematig de menschen ziiet, die in partijtwisten worden gemengd, op zijn tijd ook heftige taal kan gebruiken. Wat stelt de regee- ring zich voor te doen? Louter een mili- tafire politiek Vo-lgen zou de grooitste van alle nederlagen zijn. De Engelsche minis ter van koloniën is een man, klein van stuk, maar hij1 zit ingepakt in de ontplof bare stoffen. Zal de regeering haar kracht zoeken in machtsvertoon, of in onderhan delen? Van 'het oogenbldik af, dat Japan een grootte mogendheid is geworden, wa ren de .aan China opgelegde verdragen ten doode gedoemd. Men moet mist ver geten, dat het voornaamste 'belang dat Groot-Biriifjtannië' in China heeft, de han del is en dat het daarvoor van de groot ste waarde ii!s, dat de partijen goedge zind tegenover elkaar staan. De strijd gaat in werkelijkheid tusschen de Eng. onderhandelaars en die van Japan, Duitschland en de Ver. Staten. Dezen zou den den handel bemachtigen, zoodra de Chineezen den indruk kregen, dat we onvriendschappelijk tegenover hen staan. Hij was ervan overtuigd, dat Sir Austen Chamberlain persoonlijk Vrede wensCht, maar er zijn anderen in het kabinet die bij het 'hooren van het woord oorlog on middellijk in opwindng geraken. De Brit- sche handel, diiie al zooVeel jaren met China gedreVen werd, kan alleen gered warden, wanneer de regeering de eischen der Ch'ineesche nationalisten inwilligt. WIL WILHELM NAAR Z'N HEIMATH? Dezer dagen verscheen bij den Pruisi- sehen minister van Financiën, von Plate, de vroegere 'hofmaarschalk van ex-kei zer Wiillhelm en eischte de onmiddellijke ontruiming van 'het paleis van keizer Wil helm I, het historisch gebouw, dat bij het tusschen de Hohenzollern en Prui sen getroffen vergelijk aan de voorma lige keizerlijke familie is toegewezen. De minister antwoordde den vroegeren hof maarschalk, aldus de Tel., dat bedoeld Ipaleis tot 1 April a.s. onder zijn admini stratie berust, zoodat van een onmiddel lijke ontruiming geen sprake kon zijn. Naar het „Berl'ilner Tageblatt" mededeelt, is uit Doorn het 'bevel gekomen, dat het geheele paleis gemoderniseerd moet warden. Er zal o.a. centrale Verwarming worden aangelegd, terwijl het aantal bad kamers zal worden vermeerderd. Daarna Zal de Vrouw van den ex-keizer, prinses Hermine, haar intrek in het paleis nemen, Naar het blad Verder meldt, zal het paleis het centrum worden Voor een a<J- tieVe propaganda ten gunste van een terugroeping Van den ex-keizer naar Duitschland De Vertegenwoordigers der Hohenzollern in Duitschland, Von Kleist, laat op het oiogenbliik brochures en vlug schriften drukken, die in Duitschland Ver spreid zullen woirden, om propaganda Voor de terugroeping van den ex-keizer te maken. Het schijnt, dat prinses Hermine hierbij de hoofdrol moet spelen en het- „Berliiner Tageblatt" noemt haar daar om spottend „de Jeanne d'Arc der mo narchisten", 'H EEN EIGENAARDIG TESTAMENT. Een blaadje uit een opschrijfboekje, met een linktpotlood bèschreVen, was Vrijdag het onderwerp van een rechtzaak voor Slechts e'én merk kan 't beste zijn de jury te Liverpool. Het bevatte het testament Van Robert Rankin, een kui- persb'aas, die verleden jaar als vrijgezel is overleden en ongeveer 72.000 gulden naliet, welke hij bij dit testament pan zijn 'broer John had vermaakt. Deze ver zocht het testament, dat door een ande ren b'roer en zes zusters betwist werd, geldig te Verklaren. Getuiigen deelden mee, dat de over ledene, toen hij lin Augustus 1908 een zeereisje Zou gaan maken met den be voorrechten 'b'roer en drie vrienden, een afscheidsdinertje had gehad in een res taurant te Liverpool. Robert zei toen: ,Het zou beter Zijn als lik een testament maakte; die oude schuit mo'cht eens naar den kelder gaan". Hij scheurde toen een blaadje uit zijn opschrijfboekje en schreef erop „15. 8. 1908. Ik laat al wat ik btezit na aan mijn b'roer John Rankin". Twer vrienden teekenden het testament als ge tuigen en John stak het in zijn portemon naie, vanwaar het later, opi de vouwen doorgesleten in een kabinet verhuisde. Van de Verdere familie wist niemand iets van het bestaan van diit testament af. De jury heeft de geldigheid erVan er kend SUIKERPRODUCTIE EN INDUSTRIE. Op een Vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer van Rappard, betref fend een internationale regeling tot op heffing Van het stelsel der binnenland- sche protectie van de suikerproductie en -industrie, antwoordde de Minister van FinanciënAlvorens dezerzijds het ini tiatief wordt genomen tof. het bijeen roepen van een conferentie, die maat regelen zou hebben te bespreken als lin de Vraag zijn bedoeld, döent het vast te- staan, dat diilt initiatief Van Nederland uitgaande, een redelijke kans van sla gen biedt. Dit punt is thans bij de re- geeriing in onderzoek. HET TRACTAAT MET BELGIE. D'i'. van der Mijle te Heeze schrijft: Nog steeds blijven we uit allerlei krin gen der bevolking, van de hoogjste tot de lagere, adhaesiebetuigingen ontvangen. Uit alle deelen van het land bereiken ons naast individueele adhaesiebetu'gin- gen voortdurend meer en meer grootere of kleinere lijsten. In de ontvangen brie ven wordt dikwijls een taal gesproken, die het hart goed doet en ons eene aan sporing is voort te gaan met onze actie. Daarom richten we tot de tegenstanders van het tractaat, die nog achterbleven met het zenden van een adhaesie'betuiging, het verzoek niet. langer te dralen, doch ons zoo spoedig mogelijk aan ons adres te Heeze daarvan te doen blijken per brief, per kaart of per naamkaartje. Ook uit het 'buitenland hebben ons lal van bewijzen van instemming bereikt. Iemand, die reeds meer dan 25 jaren te Londen woont, schrijft, dat hij genoeg Nederlander is om voor de belangen van zijn vaderland te voelen. „Indien dat tractaat", schrijft hij verder, „beschouwd wordt van een zuiver nationaal stand punt en wars van alle politiek, dan kan en mag geen oprecht Nederlander daar aan Zijn stem geven". De laatste drie meerderjarige nazaten van onzen dichter Helmers plaatsen boven hunne adhaesie- betuiging de volgende regelen uit den zesden zang van „de Hollands'Che Natie": .,0, als gij schreiende mijn assche zult [vergaderen, „En mijn gebeente rust bij 't overschot [der Vad'ren, „Zegt dan, als gij uw' ziel in mijn ge lzang hervindt, „Mijn vader heeft met vuur Zijn Vader hand bemind." Laat ons volk toch toionen, dat vader landsliefde meer dan een phrase is en dat het pal wil staan daar waar de na tionale belangen bedreigd worden, en dat het gereed is om den smaad te keeren die ons land aangedaan staat te worden, ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL ZIERIKZEE. Met de StaatsCrt. van 27 Januari zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. R. Koole Zoon's Bank. In de feestelijk versierde en goed Verlichte Concertzaal had Zondagavond "t aangekondigde „Bal-Masqué", uitgaan de van het bestuur der sociëteit „Con- cordiiaj", plaats. Ongeveer 50 gemaskerden namen aan de pret deel, terwijl vele kijk- en dans- lustiiigen het achterste gedeelte der zaal, de frontlege en zijlb'alQons hadden inge nomen, lom de oostuums te bewonderen of, lindien de blalletmeester daartoe ge legenheild gaf, ook eens een shimmy, fox- trott etc. te wagen. Eerst tegen 9 uur kwamen de gemas kerden binnen. Aller aandacht concen treerde zliieh natuurlijk op hen, die thans „de" attractie vormden. Waren en kelen, ondanks hun masker of uitste kend grime toch te kennen, het over- groot© deel was niet te ontleden Vóór het démasqué, dat als altijd vterrassiingen, misschien wel eens pijnlijke, baart. Pierrot en pierirette ontbraken natuur lijk ook op dit gemaskerd bal niet, even min als Watt en z'n satelliet, half Watt, welke twee typen 'heel wiat stof tot lachen hebben gegeven. Een deftige neger zag men Voorts naast een Schotsche Hoog lander, een Bijenkoningin naast Poolsche 'edelen, een monnik naast elfen of nym- phen, etc', etc. De jury kreeg geen gemakkelijke taak om uit de Vele mooie maskeradecostuums een keus te doen. De mooiiiste groep, Voorstellende„Ge loof, Hoop en Liefde", kreeg de pirijs Van f25; de neger en z'n dame de eerste prijs voor het mooiist gecostumeerde paar; de Schotsche Hooglander de eerste prijs voor i't mooiste heerenqostuumde Bijenkoningin de le prijs Voor 't mooiste damescostuumWatt en i/o Watt kregen de le prijs Voor het koddigste costuum, terwijl Voorts door de jury ,in verschil lende afdeelingen eervolle vermeldingen werden toegekend. Er heerschte een opgewekte, prettige toon, terwijl een jazz-band uit Bergen- op-Zoiom Vooir dansmuziek zorgde. Een geïmproviseerde champagne-bar noiodigde door z'n wijlzfe Van aankleeding toit een 'bezoek uit, terwijl de elec. schijnwerpers medewerkten om de co-stuums zoo Voor- deelig mogelijk te doen uitkomen. Tof laat in den nacht duurde de carnavals- pret. KERKWERVE. Tot deskundige voor de uitvoering der Bouwverordening is in de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, uit 3 sollicitanten de heer H. Heijt benoemd. BURGH. Vrijdagavond j.l. vergaderden in het café Bakker alhier de leden v,an de varkenshoudersvereeniging „De opgaande zon"; de opkomst wias bevredigend. De rekening over het jaar 1926 sloot met een batig saldo Van f 524,60; de contributie Van f 0,30 'per maand en per varken werd gehandhaafd De geldige uitkeering voor geënte Varkens 'bëdroeg 100 pCt, voor niet geënte 80 pCt. van de waarde; dit percentage werd ook v)opr 1927 vastge steld Duidelijk werd uiteengezet, dat deze vereeniging tijdens 'haar 15-jairig be staan, zeer Veel nuffig werk heeft ver richt. Te betreuren is het, dat nog zoo veel varkenshouders in de gemeenten Haamstede en Burgh niet als lid bij haar zijn aangesloten. De aftredende bestuurs leden, de heeren C. Blom en N. Hagen- steim werden met bijna algemeene stem men als zoodanig- herkozen. Na afdoe ning van verschillende huishoudelijke za ken werd de vergadering gesloten. NOORDGOUWE. De meisjeszangVereeni- ging „Gloria in Excelsis" alhier heeft op Dinsdag- en Donderdagavond, in samen werking met leden der C. J.V. Thomas a Kempis" een genotvolle uitvoering ver schaft in de zaal Van den heer Coomans. De Verschillende zangnummers werden onder leiding Van mevr. van Griethuysen goed ten gehoioire gebracht en getuigden weer Van veel studie. Eerstgenoemde ver eeniging bood 'hare leidster Voor de vele moeiten in dezen een ruiker met een fraaie pianolooper aan, terwijl deze aan de penningmeesteresse der vereeniging mej. Van der Werff, een cadeau over handigde Voor den grooten van haar ont vangen steun. Aan de dames S. van Griet hui] zen en J. Vijverberg, die zich met de pianobegeleiding belastten, werd een aandenken uitgereikt. Voor de afwisse ling werd gezorgd door het geVen van een paar Voordrachten, waarin de leden Van „Thomas a Kempis" hun krachten toonden en ook de meespelende dames zeer goed spel te Viien gaVen. Een en ander bleek zeer 'in den smaak Van het opgekomen publiek te vallen, getuige het vele applaus, dat na elk nummer van het .programma klonk. Zeer aardig' was o.a. het zangnummertji-e van de 2 kleine meisjes. verheffen zich onweerstaan baar boven alle concurrentie, door hun schitterend lakwerk, sierlgke uitrustinglichten gang en lage p r g z e n. Zander verplichting zullen wij U gaarne onze collectie Van Delft's Kinderwagens, zoowel goedkoops als luxe modellen, toonen. APPELMARKT. Mrjnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BRUINISSE. Tijdens het stormweer is Zaterdagmorgen de sleepkast „Chamber- tine", schipper E. Meijaart, geladen met kolen naar Antwerpen op de slikken voor Viane verlagerd. Door schipper A. Ju- melet 'Wz., Bxu. 147 is de vrouw varv den schipper en het huisraad van boord gehaald. Het schip, dat door de over slaande golven aanvankelijk in een ge vaarlijke positie verkeerde is later op den dag, toen het weer eeni-gszins was bedaard, .door een sleepboot afgetrok ken en naar de tramhaven te Zijpe ge bracht. Het schip, had geen averij be komen. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op 25 Jan. Met den voorzitter waren alle leden tegenwoordig. Nadat de voorzitter de gebruike lijke Nieuwjaarsrede heeft gehouden en den loop der bevolking over 1926 mede deelt, waaruit blijkt, dat deze met 82 personen is verminderd, zegt hij dat van Ged. Staten is ingekomen een 'brief hou dende goedkeuring van de w'ijzigPng der bouwverordening. Deze wijziging (bepaalt dat voortaan zonder schriftelijke vargun ning van B. en W. niemand een varken mag houden. Bj en W. stellen zich voor om binnen enkele dagen ieder in de gelegenheid te stellen zoo'n vergunning ter secretarie aan te vragen. Bij het ver strekken daarvan zal nauwkeurig, worden gelet op de plaats waar het varkenshok staat. Blijkt het dat het hok te dicht bij een woning staat, of: dat het in zeer slechten toestand is, dan zal geen ver gunning worden gegeven. Ook zullen voorwaarden aan de vergunning worden verbonden, o.a. wat het reinigen der hok ken betreft, Ged. Staten hebben voorts vrijstelling verleend van de verplichting tot invoering van vak j bedoeld in art. 2 der Lager Onderwijswet 1920 tot en met 31 Dec1. 1928. Op een verzoek vai] het bestuur der Chr. school om een voor schot vair f 640 opi de gemeentelijke ver goeding als bedoeld in art. 101 der wet, wordt gunstig beschikt. Aan J. van der Bijl wordt opi zijn verzoéty f 3 verminde ring van hondenbelasting verleend, ter wijl de aanslag in het schoolgeld van P. Nieuwstraten, op 'zijn verzoek wordt verminderd van f il'ly70 opi f 4,68. Op een adres van het schoolmuseum Middelburgs houdende verzoek om subsidie wordt o|p voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De begrooting voor het dienstjaar 1927, wordt in verband met enkele dooir Ged. Staten gemaakte aanmerkingen opnieuw vastgesteld, terwijl een voorstel van B. en W. tot het doen van eenige af- en overschrijvingen in de begirooting voor 1926 z. h. s. wordt aangenomen. De stem bureaux voor de dit jaar te houden ver kiezingen worden samengesteld als vol git: stembureau 1S. Hage, voorz., J. de Waal en M. de Koning, leden. J. Padmos, pl.v. voorz., W|. N. Elenbaas en J van den Berge, pl.v. leden; stembureau 2: F. D. van Vessem, voorz., J. J. Wemmers en W. v. d. Berg, leden; B- J. v. Oeveren, pl.v. voofz., Wi. N. Elenbaas en M. Vij verberg, pl.v. leden. Het hoofdstembuTeau voor de Raadsverkiezing bestaat uit de heeren S. Hage, voorz. en van Vessem, Padmos, Wemmers en De Waal, leden, v. d. Berg, de Koning en Elenbaas, pl.v. leden. Verder weirdt z.h.s- aangenomen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1