Zierikzeesche Nieuwsbode MENTHAFORM TABLETTEN TEGEN GRIEP BIGGEL AARS KOFFIE B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. Een wanhopige keuze BROCADES Uit Stad en Provincie. MIJNHARDT'S PUROL er op! behoorinds bij da van Vrijdag 28 Jan. 1927, no. 11498. Postkantoor te Zierikzee. Lijst.van onbestelbare brieven ejn brief kaarten, terug ontvangen in de le helft der maand Januari. Brieven: Hoerver, Henrlëtte Hulke, Groningen; Minister van Waterstaat. 's-Gravenhage. Briefkaarten: v. d. Hoek, Jo, Burgh; Reijnders, Zr. F., Alberstad. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. ZONDERLINGE GUILLOTINE. Als een spannende fïlmscène is het avontuur geweest, dat een gezien Mila- neesch klokkenmaker, zekere Marnaro, bij een reparatie aan de torenklok van den dom ifci zijn stad heeft beleefd. In de wij zerplaat, die een middellijn heeft Van 61/2 Meter, is een opening, waardoor men op het domplein omlaag kan zien. Mar naro had de klok stilgezet en den pal, waarmee de loop der wijzers wordt belet, aangedrukt. Hij rustte een oogenblik on der zijn werk uit en gebruikte deze pau ze om door het gat het plein met de in het zonlicht kroelende menigte, Zestig meter beneden hem, gade te slaan. Ter wijl hij het hoofd nog door de opening had, en niiet bemerkte, da;t toevallig vlak daarbij de groote wijzer der klok was, hoorde hij een zwakken knal. De pal was teruggesprongen. Het uurwerk draai de en gonsde, de klok zette ziich in beweging. Snel wilde Marnaro zijn hoofd terugtrekken om het uurwerk weer slüil te zetten e n toen bemerkte hij tot zijn cnuitsprekelijken schrik, dat de groote wijzer reeds den rand gepasseerd was en zijn hoofd tussehen wijzer en anderen rand beklemd zat! Hij kon niet meer te rug. Een waanzinnige schrik beving hem: in 't zelfde oogenblik had hij begrepen, welk een afschuwelijk lot hem Wachtte. Als niet spoedig redding kwam opdagen, zou hij door den wijzer onthoofd wor den! In zijn doodsangst begon hij uit alle macht te brullen, maar geen mensch op het plein Vernam zijn hulpgeschreeuw; de hoogte, waarop hij zich bevond was daarvoor te groot- Eeuwige bange secon den verstreken, een halve minuut den beklagenswaardi'gen man scheen het of een eeuwigheid Verliep. Steeds werder schokte de wijzer. Reeds begaven Zijn krachten hem, omfloersten nevelen zijn geest toen hoorde hij stappen achter zich. Toevallig waren eenige arbeiders, die op den bovensten omloop te wer ken hadden, omhoog gekomen. Zij be grepen in een ommezien de verschrikke lijke positie Van Marnaro, drukten den pal aan en brachten daarmee de klok, den wijzer tot staan. Meer dood dan levend, maar toch nog geheel ongedeerd, werd de klokkenmaker naar beneden ge bracht. STAATSPENSIONNEERING. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan [alle Twee de Kamerfracties een brief gezonden, waarin wordt 'betoogd, dat, gezien het toenemende aantal van hen, die niet zijn verzekerd volgens de Ouderdomswet, al lengs voor een overgroot deel -der Neder- landsche niet-bezittende bevolking weder om de treurige toestand zal herleven, aan welken de wetgever in 1919 door de Ouderdomswet met haar overgangsbepa lingen een eind hëeft bedoeld te maken. Naarmate het aantal ouden en armen door MARIE CORNER LEIQHTON. Welnu, wat zou dat? Het was nog dag. Hij had niet het recht om haar te ver hinderen uit te gaan. Maar iets in haair fluisterde, dat hij hare gedachten zou le zen als ze hem voorbij zou gaan. En nog sterker dan dit weerhield haar die at mosfeer van boosaardigheid, die haar terug scheen te houden en haar wil scheen te verlammen met een geheim zinnige kracht. „Is daar iemand?" Hij was stil blijven staan en luisterde aandachtig, zijn grijs ihoofd met het af- stootende gelaat naar voren gebogen. Hij had reeds geraden, dat er een mensche- lijk wezen in zijn nabijheid was. Zijn schrille stem klonk helder door de koude winterlucht. „Ja, oom, ik ben hier", antwoordde ze vast. 1 Ze zag dat er een sombere uitdrukking op zijn gelaat kwam. ZUIVEREN MOND EN KEEL VAN SMETSTOF EN VOORKO MEN DAARDOOR DE KWAAL PRIJS GO CTS» P. FLACON BIJ APOTHEKERS DROGISTEN toeneemt, neemt, aldus de 'brief, de ur gentie toe van den maatregel, door den bond voorgestaan: het toekennen van een recht op staatspensioen zonder vooraf gaande premiebetaling aan alle vrouwen en mannen, die daaraan op 65-jarigen leeftijd behoeite hebben. Gelet op deze urgentie verzoekt het hoofdbestuur bo vengenoemd aan de Tweede Kamerfrac ties te willen meedeelen, of zij bereid zijn, in de Tweede Kamer telkens wan neer de gelegenheid zich voordoet, de aandacht erop te vestigen, hoe noodza kelijk een spoedige invoering van het staatspensioen te steunen en haar invloed op de partijbesturen te doen gelden, op dat staatspensionneering naar voren wor de gebracht bij de aanstaande verkiezin gen van leden der Provinciale Staten en later bij de verkiezingen van leden der Staten-Generaal. DORUS RIJKERS. Donderdag vierde de bekende Neder lander Dorus Rijkers zijn 80sten veirjaar- aag- Mt.-.r dan 30 jaar, tot hij 65 was, heeft aan het roer der reddingsboot van Nieuwediep, de man gestaan, die van zijn 20e jaar, eerst als vletterman, later als roeier en eindelijk als schipper hulp heeft gebracht aan schepen, die voor Den Helder in nood verkeerden. Aan 42 vaar tuigen heeft hij assistentie geboden, 511 menschenlevens zijn mede door zijn on verschrokken optreden behouden geble ven. Gezwegen nog van de keeren, dat bij ruwi weer uitgevaren werd, zonder dat bijstand noodig bleek'. ZIERIKZEE. De Zeeuwscbe Zangers- bond houdt zijn jaarlijksch zangersfeest op 22 Juni te Kortgene. Het gemengd koor „De Lofstem", dir. de heer H. G. v. d. Doel, gaf Woens dag in de zaal van hotel „Juliana" een welgeslaagde uitvoering die heel druk was bezocht. De heer Gorter, hoofd der bizondere school alhier opende de bijeenkomst. Na dat gezamenlijk Ps. 75 1 was gezon gen, ging de heer Gr voor in g|ebed, waar na hij een korte 'beschouwing hield over den zang en de aanwezigen opwekte do nateur der bovengenoemde zangvereeni- ging te worden. Het woord was daarna aan „De Lofstem". Niet minder dan 25 zangnummers a cappella, duo en soli, prijkten op het programma. Een kritische beschouwing of afzonderlijke bespreking blijve hier achterwege, maar wel willen we gaarne getuigen, dat „de Lofstem,' weer een zeer goede uitvoering heeft gegeven, die getuigenis aflegde van de gelijke studie. Den directeur komt daar voor een woord van lof toe! Het talrijk opgekomen publiek juichte de zangers en zangeressen na ieder num mer hartelijk toe, vooral de soli en duo oogstten veel bijval. Vooral hierbij kwa men de zangkwaliteiten, waarover som mige der leden 'beschikten, aan het licht. RENESSE. Maandag hielden de leden en eenige belangstellenden in de zaal van den heer Telle alhier een Nutsavond. De voorz. van het Dep. van het Nut v. h. AJg„ de heer Joh. Hoogenboom, open de de 'bijeenkomst. Na eenige mededee- lingen, o.a. dat in dit seizoen nog een Radio-avond zal gegeven worden en dat de heer J. J. de Bruijne op 11 Februari voor het „Nut" het onderwerp: „De Vol- kenbondsgedachte" (met lichtbeelden) zal behandelen, werd de heer Geert Dils uit Amsterdam bij een talrijk opgekomen schare, ingeleid. Spr. begon als inleiding met het citeer en van een schoon gedicht van den helaas te vroeg gestorven Vlaam- schen dichter Roderibach, waarna hij een korte, duidelijke uiteenzetting gaf van het ontstaan onder invloed van het Chris- „Ga je uit wandelen?" vroeg hij. „Dat was mijn bedoeling, maar ik ben van plan veranderd", antwoordde het meisje ijaar waarheid. Voor hij nog iets kon zeggen ging ze heen. Vlug wandelde ze terug naar huis en ging naar de salon in de hoop, Joan te vinden. Een gevoel van schaamte over haar lafheid had zich plotseling van haar meester gemaakt. Ze beminde Malcolm King de vreugde over die liefde deed haar hart sneller kloppen en waar om zou ze dat niet Bekennen? Waarom zou Jiet lot van hare zusters hoe ver schrikkelijk dat dan ook was, haar ver vullen met bijgeloovige vrees? Dat ze op zoo'n vreemde wijze waren gestorven op den vooravond van hun huwelijk was slechts een noodlottige samenloop van omstandigheden meer niets. Zou zij er dan niet verkeerd aan doen de liefde, die hemelsche gave, te weigeren ter wille van een ongegronde vrees? „Ik heb niet het recht op deze wijze het geluk van Malcolm op te offeren", sprak ze tot zichzelf. „Zelfs al kon ik het verdragen om afstand van hem te doen, dan heb ik nog niet het recht, zijn leven te verwoesten. Indien ik niet van hem hield, zou het iets anders zijn. Maar ik heb hem gezegd, dat ik hem liefheb' en daardoor heb ik hem een zeker recht op mij gegeven. Hij zal van mij ver- tendom en de verspreiding van de gees telijke- en krijgsliederen in de Middel eeuwen door rondtrekkende jongleurs en rondreizende minstreels. De inhoud dezer en ook wel wereldlijke liederen behels de doorgaans een verheerlijking van Chr. deugden, een aan de kaak stellen van ondeugden en hartstochten, een aanmoe diging tot eerlijken strijd, een heimelijk verlangen naar liefde, en minnekoozem. Uit den schat van die oeroude liederen en de liederen onder invloed der Chris- lijke beschaving, zijn ons veel bijgebleven. Spr. of liever de minnezanger dhr. G. Dils, kmeet zich van zijn taak om met begeleiding van de luit, de piano der Middeleeuwen, de oud-Nederlandsche lie deren ten gehoore te brengen op mees terlijke wijze. Het programma was te uitgebreid om in zijn geheel te vermelden. Zoowel de gevoelige, ernstige als de lui mige, leuke, humoristische verzen werden op zeer verdienstelijke wijze vertolkt. Het ging zoo vrij en frank, zoo vertrou welijk en gemoedelijk, zoo gemakkelijk en natuurlijk, zoo heelemaal niet als een van buitengeleerd lesje. Op vriendelijk verzoek herhaalde de zanger menig voor gedragen lied, waarvan cle refreinen door het publiek dapper werden meegezongen. Vatten wij alles samen dan kan gezegd worden dat het een mooie uitvoering was die 'bestemd is in de aangename herin nering der hoorders te kunnen voortle ven. De voorz. dankte den onvermoeiden minnezanger voor de vele mooie, hooge- lijk te waardeeren voordrachten op dezen avond. Een langdurig, krachtig applaus was de welverdiende dank van het pu bliek. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 21 Jan. j.l. Voorz. de burgem. Tegenwoordig alle leden. Op een verzoek van die vereen. „Schoolmuseum te Middelburg" pin sub sidie wordt met algem. stem'men afwij zend beschikt. Een schrijven van P. A. G- van Dijk te Zierikzee als vertegenwoor diger van de Ongevallenverzekering-Mpij. „Fatum", 'betreffende het sluiten eener wettel ijke aansprakelijkheidsverzekering, wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan W. M. Kesteloo wordt voor 9 maanden ontheffing verleend van school geld voor de o.l. school. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der bijzondere school om voldoening der ge meentelijke vergoeding ingevolge art. 101 10e lid der L.O.-wet 1920 ad f 125, we gens aanstelling van een assistente over het tijdvak 16 Oct t/m. 31 Dec." 1926, wordt besloten dit bedrag beschikbaar te stellen. Omtrent een verzoek van Th. Kik- Uil om in aanmerking te komen voor de leverantie van druk-, bind- en schrijf werk en verdere benoodigdheden, zegt de voorzitter toe ter gelegener tijd prijs opgaaf te zullen vragen. Besloten wordt tot wijziging der begrooting voor 1926. De gemeentelijke vergoeding aan de ver. wachten, dat ik om zijnentwil den moed zal hebben het hoofd te bieden aan het noodlot. En zooi ik dien moed niet had zou ik hem dan niet geheel en al on waardig zijn?" Ze klemde hare zachte handjes ineen en verhaastte hare stappen. „Morgen zal ik ja zeggen", fluisterde ze zeer zachtjes en ze bloosde diep bij de gedachte alleen evenals eenige uren geleden toen hij tegen haar had ge sproken. „En nu zal ik Joan alles vertellen", voegde zij er in zich zelf aan toe. Ze was tot bij de deur van de salon gekomen en haar mooi gezichtje werd bleek, toen ze de knop omdraaide. Zou Stephen Blacklock er nog zijn Eenigszins angstig keek ze naar binnen. Neen, hier was hij niet. Haar stiefzuster was alleen; ze stond bij het vuur, eenigs zins voorovergebogen, haar elleboog rus tende op den schoorsteenmantel en met haar hand onder het hoofd. Ze keek op toen Clara binnen kwam en gedurende een kort oogenblik flik kerden hare mooie oogen booiaardig. (Toen verliet ze haar plaats bij het vuur en kwam glimlachend naar het meisje toe. „Zoo, ben je uit geweest?" vroeg zo, half schertsend, half ernstig. Clara was bijna vergeten dat ze haar hoed nog op en haar mantel aan had. „Ik ben maar even in den tuin geweest" Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75ct- Staal-Tabletten 90 ot- Maag-Tabletten 75 Bij Apoth. en Drogisten. „Schooi met den Bijbel", ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 wordt over 1925 vastgesteld op f 566,49''. Tot leden van het stembureau voor verkiezing van le den der Frov. Staten worden benoemd de heeren Stoutjesdijk en Boogerd én tot plaatsvervangende leden de heeren Ge- leijnse, Boot en van Klinken. Tot leden van het stembureau ter verkiezing van de leden van den gemeenteraad worden benoemd de heeren van Klinken en Boot en tot plaatsvervangende leden de heeren Geleijnse, Stoutjesdijk en Boogerd. Het primitief kohier der hondenbelasting voor 1927 wordt vastgesteld met 71 aanslagen en in totaal op\ f 229. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de heer Geleijnse of het waar is, dat de leden van het Groene Kruis, indien zij verpleging van mej. Roukcma wenschen, daarvoor moeten be talen? Vele ingezetenen leven in dien waan. De voorz. antwoordt, dat alle in gezetenen recht hebben op kostelooze Hulp van mej. Roukema. De heer Stoutjes dijk zegt onlangs met donkere maan u'.t Zierikzee te zijn gekomen en heeft toen' waargenomen, dat Capelle niet was ver licht. Het dorp was wel verlicht. De heer Boot bevestigt deze mededeeling. De voorzitter verzoekt den heer Boot, wan neer dit weer mocht gebeuren, den lan taarnopsteker hierop te wijzen. De heer Geleijnse vraagt of de gemeente recht heeft om de trambaan te verlichten. Des morgens vroeg is daar geen verlichting, Degene, die daar niet den weg weet, loopt gevaar in prikkeldraad of sloot terecht te komen. De voorz. zegt, dat verlichting1 ligt op den weg der R otter- damsche Tramwegmaatschappij, doch wil, niet ontkennen, dat zich gevallen kunnen voordoen, dat verlichting zeer noodig is. De heer Geleijnse vindt het onverant woordelijk, dat de gemeente daar 's mor gens niet voor verlichting zorgt. De voor zitter zegt, dat 'hij hierover met de tram- wegmpij. zal spreken; het is niet onmo gelijk, dal deze voor verlichting wil zor gen. Den heer Boogerd is het opgeval len, dat de sloot bij de wed. van Oost niet geheel is afgezet. Onlangs is er een os van hem ingeraakt. De heer Geleijnse merkt op, dat meermalen vee in deze sloot terecht komt. De voorzitter ziegt 'toe, dat B. en W. hieraan de aandacht zullen wijden. Hierna sluiting!. Maandagavond 24 Januari hiel den de leden van het Varkenshouders fonds, in café „De Wereld", hun jaarlijk- sche algemeene vergadering. Van het groot aantal leden waren slechts weini gen opgekomen. De burgemeester opiende als voorzitter de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Bij de rekening en verantwoording bleek, dat de ontv* hadden bedragen f 1561,965 en de uitg. f 481,19 zoodat het batig saldo bedraagt f 1080,775. Onder dank voor het gehou den beheer, werd deze goedgekeurd. Uit het verslag van den boekhouder bleek, verder, dat er dit jaar 132 varkens wa ren aangegeven. Het aantal aangegeven zieke varkens bedroeg 16, waarvan 10 stuks stierven, terwijl 2 noodslachtingen plaats hadden. Aan de orde is thans het kiezen van een 'bestuurslid. Aan de 'beurt van aftreden is de heer A. de Rijke, die evenwel bij acclamatie wordt herkozen, terwijl in plaats van den Commissaris, ide heer P. N. van Nieuwenhuijzen, die we gens hoogen leeftijd had bedankt, werd gekozen de heer O. A. H. van Nieuwen huijzen. Beiden lieten zich deze benoe ming welgevallen. Gewijzigd werd ver der art. 7 !van het reglement, laatste ge deelte in dezen zin: Alle varkens worden ingeschreven 3 dagen na eerste opname, Besmettingsgevaar. Bij tijdig gebruik van Mijnhardfc's .Keel pijntabletten voorkomt gij besmetting, daar deze tabletten mond en keel zuiveren van alle smetstoffen. Buisje 30 ct.( Flacon 60 ct. antwoordde ze en sloeg hare eerlijke blauwe oogen op, die den onderzoeken den blik ontmoetten uit de donkere oogen van de oudere zuster. „Ik ben ge komen om je iets te 'bekennen, Joan", zei ze. „En wat is dat, mijn lieveling?" vroeg Joan Tempest zachtjes. Zij aan zij liepen ze terug naar het haardvuur. Ze geleken niet op elkaar. Clara Escott was lang, maar Joan was nog langer. Beiden waren slank, maar Joan bezat een soort lenigheid en niet tegenstaande haar slankheid een bijna mannelijke spierkracht? terwijl ze toch terzelfder tijd merkwaardig bekoorlijk was. Het gelaat van Clara Was lieftalliger, edeler, haar glimlach zachter. Joan was zeer knap, met hare schitterende, ruste- looze oogen en haar overvloed van brui ne, krullende lokken; haar gelaat miste echter die wonderlijke teederheid van dat van haar stiefzuster. Het had een soort zigeunerachtige schoonheid en wildheid, in plaats van de voornaamheid, die spra ken uit de trekken van de geliefde v^n Malcolm King. „Wat is het?" vroeg Joan weder, nog zachtjes maar meer onrustig. ,,Kom je nu vterteLlen, dat je bérouw hebt over de wijze, waarop je mijnheer Blacklock daareven hebt behandeld?" Clara Escott schudde het hoofd. „Neen, daarover kan ik geen spijt ge- A.v.P-BIGGELAARsCg ROOSENDAAL. in bijzondere gevallen van sterfte beslist het bestuur. Na nog een en ander be sproken te hebben, sloot de voorzitter de vergadering. STAVENISSE. Maandag herdacht het geachte echtpaar Joh. C. Luijk alhier, onder zeer veel bewijzen van belangstel ling, hun 60-jarig huwelijksfeest. De ge zondheid van beiden is zeer bevredi gend. Reeds jaren is het geleden, dat al hier een 60-jarige Echtvereeniging plaats had. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen. Hei verzacht en geneest. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 30 Januari. 1473. Karei de Stoute komt te Zierik zee om de schuldigen van het in 1472 aldaar voorgevallen oproer te straffen. 31 Januari. 1574. Jasper Leijnse van Zoutelande haalt de vlag van het Spaansche admi raalschip in een gevecht voor den Yerseken dam. .1 Februari. 1570. Cunerus Petri (geboren te Duiven- dijke) wordt bisschop van Fries land met zetel te Leeuwarden. 2 Februari. 1380. Graaf Lodewijk( I (van Nevers) doet uitspraak in de bloedige twisten der AardenbUrgeTS. 3 Februari. 1584. Het dorp Zaamslag wordt geheel in asch gelegd door de bezetting van Ter Neuzen. 4 Februari. 1825. Geduchte watervloed in Zeeland. 5 Februari. 1794. De weldadige Gerrit Holman over lijdt te Zierikzee. KECKÏ24KEN. IN HET JACHTVELD. Voor de arrotidi/ssements-rechtbank te voelen. Zelfs jij, Joan, hebt niet het recht mij te beloven aan een man, dien ik niet liefhéb en dien ik wantrouw". „Wantrouw Verwonderd herhaalde Joan het woord. „Waarom?" Hare blikken schenen het jonge meisje te willen doorboren. Clara wendde hot hoofd af. „Dat weet ik niet", antwoordde ze lang zaam, „maar'ik heb een afkeer van fnijn- heer Blacklock. Het lijkt onaardig van me om zoo iets te zeggen van één van je vrienden, maar ik haat hem bijna. En wie is hij? Wat is hij? Van toen ik nog klein was af is hij bij ons thuis ge komen hij komt altijd op ongeregelde tijden en 'blijft nu eens lang, dan weer kort; soms blijft hij enkele uren, soms weken en toch 'ben ik er nimmer ach ter kunnen komen vanwaar hij komt, noch waarheen hij gaat, wat hij doet of waar hij thuis hoort. Hij kan niet ver wachten dat ik er in zou toetemmen met hem te trouwen, terwijl ik zoo wei nig van hem fwteet. En waarom begeert hij mij tot vrouw? Hij heeft mij niet lief daar ben ik zeker van. Wanneer een man van een vrouw houdt, toont hij dat in eiken blik in elk woord, in elke be weging (Wordt vervólgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 9