Zierikzeesche til Nieuwsbode iZEELAND's BOEI Hoest KWATTAW I Harold Lloyd, j ROOMBOTER Dat s KWAIÏA abonnement: Woensdag 26 Jan. 1927. zierikzeesche courant. r311 f 0ej lo?ze sau!/kgfi advertentien buitenland. feuilleton. Een wanhopige keuze VOILE-MELK REEPEN SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. en steken in de zijde Akker's Abdijsiroop Prijs per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, "Woensdag en Vrijdag. - No. 11497. Ultg -Redacteur M J KOSTEN. van 18 regels 60 ote., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Algemeen Overzicht. HET COMMUNISME IN IN DIE. De onrust in Jpdië met het daarop in grijpen door onze Regeering 'behoort weer tot het verleden. Thans imag worden geconstateerd, dat deze onrust weer eens ten duidelijkste heeft bewezen dat, wan neer de groote Inlandsche massa op han dige wijze in beroering wordt gebracht, dit aan de aandacht van onze Europee- sche bestuursambtenaren ontgaat en eerst te hunner kennis komt, wanneer het kwaad groote uitbreiding heeft gekregen. De bekende taktiek der communisten om steeds onrust te zaaien, heeft wederom bewezen de juiste voor hun streven te zijn. De groote massa daarginds, die voor 95 noch lezen noch schrijven kan, moest' tegen ons bestuur in beweging worden gebracht, doch de door de com munisten gehoopte algemeene opstand bleef gelukkig uit. Het meest te betreu ren is daarbij dat een groot aantal van de goedige en vreedzame Inlandsche be volking als slachtoffer is gevallen. Een volk oogst wat het zaait. De groote Inlandsche bevolking staat volstrekt niet vijandig tegenover ons, integendeel. De adat-hoofden zullen ongetwijfeld onze zijde blijven kiezen, wanneer wij hen al thans in oude rechten herstellen, dus on der toezicht van onze ambtenaren laten regeeren. Wanneer deze adat-hoofden dan in hun regeertaak worden gesteund door het Inlandsche intellect, door ons geko zen uit de besten onder hen, en door een onverbiddelijke handhaving van het Ne- derlandsch gezag door onze Regeering, dan zal het communisme nimmer vat krijgen op de groote massa in Insulinde! DE CHINEESCHE DRAAK. De datum waarop het Engelsche par lement moet bijeenkomen is 8 Februari, maar er gaan reeds stemmen op, die wenschen, dat in verband met de ont wikkeling der gebeurtenissen in China het Lagerhuis vroeger bijeen zal worden ge roepen. Officieel wordt de noodzakelijk heid daarvan niet ingezien daar de Chi- neesche quaestie er een is van buiten, fandsche politiek en het kabinet geregeld bijeenkomt om naar gelang van de ont wikkeling der dingen te handelen. Intus- schen is het publiek nog niet gerust om trent den omvang der genomen maatre gelen ter bescherming van de Eritsche belangen en levens in China is gebleken, dat er in totaal 16.000 man naar China zijn gezondbn, terwijl 4 kruisers, 2 tor pedojagers en 2 kanonneerhootem olp weg zijn en nog twee torpedojagers aanzeg ging hebben gekregen, zich gereed te houden. Een volledige verklaring in het Lagerhuis zou deze onrust waarschijn lijk kunnen doen bedaren. Officieel wordt verklaard dat de strijdmacht niet grooter is dan noodzakelijk wordt gedacht, dat zij alleen als voorzorgsmaatregel dient en stellig niet om agressief op te treden. Ingeval het Nationalistische Chin, leger ide Noordelijken overwint en er in slaagt naar Sjanghai op te marcheeren, bestaat er geen plan, dit van Britsche zijde te beletten en de eenige dienst dien de troe pen mogen verrichten is het beletten van mishandeling en plundering van de Brit sche inwoners. Generaal Duncan is aan gewezen als opperbevelhebber van de Britsche legermacht. Met de andere be langhebbende mogendheden wordt nog onderhandeld over de te nemen maat regelen ingeval de internationale conces sies in gevaar komen, maar er is nog niet tot een gezamenlijk optreden besloten. BINNENLAND, HET BELGISCH VERDRAG. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het op 3 Apiri.L door MA ft IE CORNER LEI«HT*N. HOOFDSTUK II. Donkere wolken. 3 Toen hij weg was liep Joan Tempest op haar stiefzuster toe en keek haar scherp aan. De sporen van tranen in de mooie ooigen van het meisje ontsnapten niet aan haar aandacht. „Wat heeft Malcolm King tegen je ge zegd, Clara? Je ziet er zoo opgewonden uit". Clara glimlachte gedwongen en terwijl ze haar zuster een kus gaf, antwoordde ze luchtig: „Dat is nu eeus een geheim, Joan. Ik vraag je ook niet wat mijnheer Blasklock tegen je gezegd heeft op weg van het station naar hier". Joan Tempest wisselde snel een blik met den man, die achter haar stond. Hij stond rustig met de handen in zijn zakken. Toen keek! ze weer naar het nog bevende meisje. Slechts een merk kan aan de spits staan 1925 tusschen Nederland en België geslo ten verdrag. Tegemoetkoming aan de wenschen Van België, internationale toenadering, zijn Ze ker belangrijke factoren, maar dat dit door dit Verdrag zal worden bereikt, Werd ernstig betwijfeld. Indien het wordt aan genomen, zal, meenden vele leden, Ne derland van België worden vervreemd, toenadering behoort niet van ééne zijde te komen. Noch Nederland, noch België zullen door de aanneming worden be vredigd. Het tractaat zal aanleiding ge ven tot geschillen, veel moeilijker dan uit het 'bestaande verdrag ooit zijn ont staan. Al moge de geest, waarin minister Vandervelde heeft gesproken, bevredi gend zijn, er is geen waarborg dat Bel gië waarlijk door zulk een geest bezield is. Vele leden konden de gedragslijn niet goedkeuren, die de Minister in 1920 heeft gevolgd. Toen België in 1920 weigerde het ont worpen verdrag te teekenen wegens de Wielingen-kwestie, had de Minister zich geheel Van dit ontwerp moeten losma ken. In elk geval had de Minister ip 1924 ziieh niet gehouden moeten adhten aan het ontwerp vlan 1919/20. Na het afbreken der onderhandelingen door Bel gië stonden wij geheel vrijalle vroegere concessies waren daardoor vervallen. Sommige leden zagen in het tractaat wiet anders dan een oorlogsproduct, ter wijl men de door de regeering gevolgde wijze van behandeling van het verdrag niet gelukkig werd geacht. Duidelijk is het niet geworden waar om zooveel geheimzinnigheid is betracht. Waarom zijn geen behoorlijke kaarten bij de stukken gevoegd, waarom is de kaart Van dé Schelde eerst op verzoek cVergelegd en waarom is niet dadelijk het adres van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de Slaten-Generaal mede gedeeld? Verscheidene leden, zoo zij al over de economische bedenkingen zouden willen heenstappen hoewel daarvoor volgens hen geen afdoende gronden zijn aange voerd hadden tegen het verdrag vol strekt onoverkomelijke staatkundige be zwaren, omdat door deze overeenkomst met België in een al te grooten afstand Van staatsbevoegdheid op eigen grond gebied wordt toegestemd, omdat wij net recht op geheel zelfstandige beslissing omtrent de Vraag, of door ons eventueel aan een oorlog zal worden deelgenomen, prijs geven en omdat wiij ons noódeloos (n oorlogsgevaar wikkelen. De economische bezwaren trokken zich Vooral samen op het Moerdijk-kar aal. Men wees er op, dat de overgroote meerder heid der Tweede Kamer tegen dit kanaal was gekant. Wel zullen bijzonderlijk Rot terdam en Amsterdam door den aanleg Van dit kanaal schade ondervinden, maar toch ook dn niet geringe mate het ge- heele land. Men kon niet inzien, dat Nederland eenige aanleiding had gegeven tot klach ten, dóe het graven van dit kanaal zou den kunnen rechtvaardigen; gedurende de laatste haiVe eeuw heeft Nederland geen stroobreed aan de ontwikkeling van. Ant werpen ctn den weg gelegd. Waarom zoif- de Nederland dan dit Voor het land zeer nadeelige kanaal aan België toestaan? Vele led&rt Maren. dan oordeel, dat bo ven' eenige motie, waarvan zij geen goe den uitslag Verwachten, de doorkeur moest worden gegeven aan eene verwer ping dan het wetsontwerp, omdat in het „We hebben over jou gesproken, Clara. Mijnheer Blacklock heeft mij gevraagd, of hij er op hopen mag met je te trou wen". Uit medelijden voor hem want hij heeft al lang geduldig gewacht héb ik ja gezegd. Is het niet waar, Ste phen?" De zwartharige, gladgeschoren man trad naderbij, terwijl er een donkeTe bios verscheen op zijn ongunstig gelaat. „Het is waar, juffrouw' Escott", zei hij. „Het is mij zelfs beloiofd, dat ik u spoe- de mijne zal kunnen noemen. Ik zou gaarne van u vernemen hoe spoedig. In dien het mogelijk is, zou ik wel willen dat ons huwelijk binnen veertien dagen werd voltrokken." Een blik van 'begeerte brandde in zijne stekende oogen, die 'haar scherp aanke ken, alsof ze wilden doordringen tot hare geheimste gedachten, Clara Escott beant woordde dien blik vol verbazing. Deze man was al jaren lang de vriend van Joan. Nu en dan was hij' op Deep Deen house verschenen niemand wist van waar hij kwam en daarna was hij steeds weer verdwenen, even stil en ge heimzinnig als een geestverschijning. Wat haar betrof, zij bad altijd iets als afkeer voor hem gevoeld. Zijn uiterlijk met zijn eigenaardige uitdrukking van sluwheid en het geluid van zijn merkwaardig rustige stem hadden altijd een onaangenamen in druk op haar gemaakt. Langen tijd ge ledein had Joan wel eens gekscherend •i*'nin "ui in BTr •wN~iifrriT~-irnwiTii»»"nnntf'* Concertzaal-Bioscoop, j ZATERDAG an D'NSDAfi op verzoek Laatste geval de Regeering tegenover Bel gië sterker zoude staan dan bij het aan nemen der motie. Bij Verwerping zal men eene schoone lei verkrijgen en zal het mogelijk zijn te zijner tijd, indien België diit wenscht, nieuwe onderhandelingen op anderen grondslag te Voeren, welke zou den kunnen leiden tot een nieuw Ver drag, dat ,aati beide partijen voldoening zoude schenken. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Maandagavond sprak voor de R.-K. Propagandaclub alhier, professor Molkenboer, 'bu'tengewoon hoogleeraar aan de Keizer Karei Universiteit te Nij megen. Na het dingen van het lied „Room- sche Blijdschap", riep de pastoor der Zierikzeesche parochie de vele aanwezi gen het welkom toe en gaf het woord aan prof. Molkenboer, die in zijn in leidend woord gewaagde van de schil derachtigheid van onze stad, die zoo rijk is aan monumenten uit het grijs verle den. Zoo stond hier in de Middeleeuwen een klooster van de orde der predikhee- ren, tot welke orde ook de spr. behoorde. De St.-Domusstraat (St.-Dominions) duidt 'ffbg den naam aan van het reeds lang verdwenen klooster, dat in die omgeving moet hébhen gestaan. Prof. Molkenboer, die in het habijt zijner orde het spreekgestoelte innam, heeft de vele aanwezigen dien avond la ten genieten van z'n onmiskenbaar ta lent in 't zeggen der verzien van Neder lands' g.roo/sten poeët der 17e eeuw, Joost van den Vondel, wiens levensge- schiedianis de pater-lector belichtte en wel vooral het jaar 1641, waarin Vondel op -ruim 50-jarigen Leeftijd tot het katho licisme overging. Na dien overgang kwa men de dichterlijke talenten eerst goed los en zoo heeft hij o.m. het beroemde treurspel gedicht „Peter -en Pauwels", waarin de poeët hulde 'brengt aan den opperpriester te Rome, den Paus. In die tragedie heeft Vondel den grondslag, de stichting van het Pausdom bezongen en den strijd tusschen de eerste Christe nen en de Romeinen. Pater Molkenboer heeft, na telkens in 't kort de hoofd personen in het treurspel te hebben be schreven en ingeleid, met talent de moei lijke, maar schoone verzen van Vondel gezegd en het geheele spel voor ons doen - leven. De treffendste passages werden voorgedragen op een wijze, die bewon dering afdwong en hij heeft zeker hij velen onder zijn auditorium den lust opgewekt eens nader kennis te maken met de werken van Joost van den Von- toespelingen gemaakt op zijn toewijding voor haar. Zij Clara had diaiarpfm, |g©,- lachen, maar nu scheen het wel, of er ernst achter had gescholen. Zij bloosde van verontwaardiging on der zijn oribeschaamden, onderzoekenden blik, „Op zulk eein vraag, waarbij het gaat om het geluk van mijn leven, kan zelfs mijn zuster niet voor mij antwoorden, mijnheer Blacklock", zei ze. „Maar nu u mij de gelegenheid 'hebt gegeven, om n ronduit mijn meening te zeggen, zal ik daar gébruik van maken. Ik wil u voor eens en voor altijd mededeelen, dat ik nimmer uw vrouw kan zijn. In dit opzicht- zal ik nooit van meening veranderen." Ze sprak met een rustige beslistheid, die meer indruk maakte dan een wilde uitbarsting zou hebben gedaan. Half be vreesd door haar eigen woorden, draaide ze zich daarom om en snelde heen, de hall door, de trap op naar haar slaap kamer. Ze verlangde er naar alleen te zijn. Stephen Blacklock1 uit hare gedach ten te bannen en te denken aan den man, dien ze lief had en aan de zoete woorden, die hij bad gesproken. Over de gang kwam het regelmatige „tik-tik-tik" van een stok. Het was de stok van haar blinden oom, Craven Tem pest, die langzaam naar haar toe kwam loopen. Zijne niets ziende oogen schenen op haar gevestigd te zijn. Zijn gerimpeld gelaat was vertrokken van woede. del, dien dichter uit Nederland's gouden eeuw. Na het zingen van het bekende vers van dr. Schaepman: „Aan u, o ko ning der eeuwen", sloot de heer pastoor deze 'bijeenkomst. N,a de uitnemende Fransche film, welke wij de vorige week gehad hébben, krijgen wij Zaterdag in de Concertzaal Weder eene film van „Harold Lloyd", van wien men steeds versteld staat bij de Vindingrijkheid waarmede hij er in geslaagd is, telkens wanneer hij in eene nieuwe film optreed, ernst en luim zo<? in de goede verhoudingen bij elkaar te voegen, dat men dikwijls een traan weg pinkt tusschen twe»e hevige lachbuien. „Trek je d'r niks Van an" is weer een van die uiterst goed geslaagde Harold- Lloyd producties. Ondanks het feit, dat de opzet dikwijls aanleiding geeft tot groote onwaarschijnlijkheden, overdreven toestanden en ongeloofelijke avonturen, blijft de tóeschouwer met klimmende be langstelling naar het doek staren. Zeer zeker een bewijs van groot talent, van ervarenheid en menschenkennis, zoowel bij den regisseur als bij de hoofdartisten. Dinsdagvoormiddag werd het stoffe lijk overschot van wijlen Ds. J. H. DE ROODE aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Nadat op het sterfhuis dr. J. Helder het woord bad gevoerd, zette de droeve stoet zich in beweging en be reikte tegen 12 uur den doodenakker. Daar werd, nadat de kist in de groeve was neergelaten en familieleden en vrien den bloemen op de kist hadden gestrooid, het eerst het woord gevoerd door ds. G. J. Waardenburg, die een treffende rede hield, welke diepen indruk maakte. Z.Eerw. herdacht de nobele figuuir, die door den dood uit ons midden is wegge nomen. Voor velen kwam die dood niet onverwacht, vooral niet voor hen, die met hem in aanraking kwamen. Wanneer we het beeld van den heengeganen predikant voor oogen stellen, dan wees spr. op enkele speciale trekken die den overle dene kenmerkten. Zoo zijn eigenaardige zelfstandigheid, waardoor hij veel moei lijkheden in het leven ondervond, maar hij durfde het aan alleen te staan. Een voudig en bescheiden was ds. de Roode; hij plaatste zich nooit op den voor grond, maar als het moest kwam hij naar voren. Hij was een man met een diepen zin voor recht, goedhartig, van onkreuk- baren levenswandel, een man, dóe in zijn prediking steeds wees op het verant woordelijkheidsgevoel, waarmede we moeten leven. Hij liet dat niet bij woor den alleen, maar trachtte waar te maken wat hij tot zijn gemeente sprak. Met dankbaarheid herinnerde spr. aan hetgeen ds. De Roode voor kerk en ge meente heeft gedaan, waarna hij zich in treffende bewoordingen tot de eenige dochter van den overledene richtte. Ds. de Roode had, toen hij eenige jaren ge leden voor een operatie naar Rotterdam moest, bij spr. den wensch achtergelaten, om, wanneer hij niet zou terugkeeren, bij zijn begrafenis eeen psalmvers in herinne ring te 'brengen en wél plsl. 73 13, waar uit hij tijdens z'n leven zooveel kracht had geput. Door 't opzeggen van dat vers voldeed ds. W. aan dat eenmaal gedaan verzoek, waarna spr. eindigde. Daarna trad de heer A. Geluk naar voren om in enkele woorden de nage dachtenis van den overledene te eeren; na hem sprak mej. Geisendorpher en na deze voerde ds. P. v. d. Linden het woord namens den Ring. Een brtpeder van den overledene dankte voor de belang stelling. Verscheidene leden van de ker kelijke colleges alhier hadden zich bij den stoet aangesloten, terwijl eenige kransen de lijkbaar dekten. Vele belangstellenden woonden de droeve plechtigheid bij. HAAMSTEDE. Vanwegö het Comité van Chr. Winter lezingen had Vrijdagavond j.l. de aangekondigde bijeenkomst plaats in de zaal van hotel Bom. De heerschende ongesteldheid enhet minder gunstige „Je zult Blacklock trouwen, meisje, of je hem lief hebt, of niet", mompelde hij in het voorbijgaan. Een rillig voer haar diooir de leden. Ze vroeg zich af of hij zou kunnen hebben gehoord hetgeen een (oogen'bilik gieiledien in het vertrek beneden was 'besproken. Het scheen haar toe alsof er dien dag een vreemde en onheilspellende igeest door het huis waarde. Bracht de liefde haar nu reeds in ge vaar, evenals dat vroeger met hare zus ters het geval was geweest? Pakten er zich nu reeds donkere walken 'boven haar hoofd samen? In haar kamer gekomen zette ze haar hoed op en trok haar mantel aan; daarna ging ze de. trappen af naar buiten. Ze wilde naar den predikant gaan, om bij hem troost te zoeken en hem raad te vragen die goede, oude dominee, die bij haar zoo dikwijls de plaats had in genomen van haar jong gestorven vader. Hij zou haar wel helpen. Hij zou haar den weg wijzen om uit de moeilijkheden te geraken. Het liep reeds tegen den avond. Ze spoedde zich voort over den hardbe1- vroren grond met schitterende oogen en met een blos op hare wangen van de koude, scherpe lucht. Toen ze aan het eind van het pad kwam, hield ze plotse ling stil. Ze hoorde weer het getik van den stok van den blinde. Haar oom liep voor het hek heen en weer heen en zijn 't gevolg van een ver waarloosde verkoudheid en waarschuwen U voor het naderend gevaar van borst- aandoening. Gebruik daar om nog vandaag de beproefde weer in aanmerking genomen, was de opkomst bevredigend te noemen. Ds. Boo gaard opende de bijeenkomst met gebed, heette de aanwezigen, in't bijzonder den spr. voor dezen avond, dhr. H. de Boer van 's-Gravenhage, welkom en zette in een korte inleiding het doel van dezen avond uiteen. Daarna gaf hij het woord aan dhr. de Boer, die aan de hand van scherp b'elijnde lichtbeelden, op het doek gébracht doior .dhr. v. d. Borg, die steeds bereidwillig is voor nuttige doeleinden zijn projectielantaarn beschikbaar te stel len, een verhandeling hield over de be teeken is van het Huis Oranje-Nassau voor land en volk van Nederland. Vanaf Prins Willem van Oranje, den grondlegger on zer onafhankelijkheid, werden de beelden der stadhouders, koningen en ons tegen woordig regeerend Vorstenhuis, benevens verschillende episoden daarmee verband houdend vertoond, waarbij de eminente spr. op ongekunstelde en dikwijls tref fende wijze een schoon stuk uit onze ge schiedenis behandelde en -waaruit bleek, hoeveel Nederland en het Nederlandscbe volk aan het Huis-Oranje-Nassau te dan ken hébben. De stilte in de zaal en de gespannen aandacht van het publiek be wezen, dat spr. (zijn gehoor wist te boeien. Bij het einde dankte Ds. Boogaard dhr. de Boer voor ^en genotvollen en nuttigen avond en werd de bijeenkomst door Ds. v. Binsbergen met gebed, gesloten. Deze avond 'is voor het comité, dat zidh steeds beijverde om gDede sprekers te doen- optreden, een succes geweest. ST.-ANNALAND. Vrijdag 21 dezer hield de vereeniging Onderlinge Hulp bij het verliezer van varkens te St.-Annaland hare 25e algemeene jaarvergadering, wel ke door 21 van de 58 leden werd bij gewoond. Uit het verslag bleek, dat in bet af geloop en jaar gemiddeld honderd varkens per week verzekerd waren, ter wijl hiervan een 10-tal zijn gestorven voor een waarde van f 560,24, waarvan 80 o/0 aan de 'betrokken eigenaars werd uitge keerd. Volgens de rekening waren de ontv. f 649,27 en de uitgj. f 7i60,15, zoodat het jaar sluit met een nadeelig saldo van f 56,88. De reserve bedroeg op' 31 Dec. nog f 1048,67. De aftredende be stuursleden Iz. Overbeeke, W. Goedege- buure en W. A. Boogaard, werden met al gemeene stemmen herkozen, terwijl het salaris van, den bode werd gehandhaafd op f 50, en de aftredende blode, J. van der Male, werd wederom herbenoemd, welke deze betrekking thans 25 jaar ver vuld heeft. EECMT2AEEN. MALVERSATIES TE ST.-F1LIPSLAND. Maandag hébben voor de rechtbank te Breda opnieuw terecht gestaan de gem.- Influenza en Griep Koórt8werend en genezend zijn Sanapirin-tabletten (Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. weer. Voor het eerst in haar leven was het haar onmogelijk naar hem toe te gaan. Er scheen een atmosfeer van boos aardigheid en slechtheid om hem te zwe ven; ze durfde hem niet vooirbij te gaan. f HOOFDSTUK III. Naar den rand van den afgrond. Het was iets vreemds, die plotelinge af keer van den ouden man, die zich van Clara meester maakte. Ze noemde hem oom, maar hij was eigenlijk heelemaal niet aan haar verwant. Hij was slechts de oom van Joan. Zij had haar ge heele 'leven bijna met hem in hetzelfde huis gewoond, hem voorgelezen, hem da gelijks verzorgd en toch was z!e nooit van hem gaan houden. Maar op dit oogenblik, terwijl ze er naar stond te kijken hoe hij steeds heen en weer liep en haar den weg versperde, veranderde haar instinctmatig gevoel van weerzin tegen hem in afschuw en ze deinsde voor hem terug als voor iets slechts en drei gends. Enkele qiinuten stond ze stil, twijfe lende of ze zou pogen hem voorbij te komen. Ze wist dat, ofschoon hij blind was, hij zich bewust zou zijn van haar tegenwoordigheid, al liep ze nog zoo zachtjes. i! i (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1