ROOMBOTER abonnement: Maandag advertentien 24 Jan. 1927. zierikzeesche courant. ?.3j9*jb:- "p.-'m- inzendi"« °pdon drs ™n uit- buitenland. BINNENLAND. KWATTA^ JAV\ REEPEN T)atsKW4TTV Uit Stad en Provincie. Johannes Hendrik de Roede, f ZEELAND's ROEM SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Rheum&tiek Stramheid Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor liet buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode van 18 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Dir. A. J. DE LOOZEJr. Uifg.-Redacteur M. J KOSTEN, gave vóór tl ure. Gevonden voorwerpen Een portemonnaie met :geld; een étui met schrijfbehoeften; een pakje wioleen melkbus; een broche met portret; een potloodsleutels. De Commissaris van Politie: R. P. BRONS. EX-KEIZERIN CHARLOTTE'S BEGRAFENIS. De plechtige teraardebestelling van ex- keizerin Charlotte van Mexico, had Zater dagmorgen onder sneeuwval plaats. Te halftien werd het stoffelijk overschot uit de tot rouwkapel herschapen en met veie prachtige Kransen versierde wapen zaal van het kasteel Bouchout naar de kerk vhn O.L. Vrouwe te Laeken ver voerd. Na de prachtige laan van het kas teel verlaten te hebben, volgde de stoet onder een dichten sneeuwval en te mid den van de toegestroomde bevolking van Meysse en naburige dorpen, den straat weg naar Laeken. In de geheel met zwart doek, waarop zilveren versiersels behan gen kerk hadden de ministers, de hoof den der departementen, de ministers van staat, de hoofden der buitenlandsche ge zantschappen, alsmede delegaties van de rechtbanken, van de Rekenkamer, het ambtenarencorps en de militaire autori teiten plaats genomen. Op het altaar brandde een honderdtal kaarsen, en een hooge lijkbaar, dooT tal van kaarsen om ringd,- vei hief zich te midden van de kerk. Reeds had Prinses Clementine, we duwe van Prins Victor Napoleon, ien -doch ter van Leopold II, met haar dochter, beide in diepen rouw, in het koor der kerk plaats genomen, toen te elf -uur Ko- ning:n Elisabeth met 's konings zuster, de Hertogin van Vendome, haar beide doch ters en de prinsessen Astrid en Marie José, eveneens in diepen rouw, onder kla roengeschal in het koor p -aab nam. Even later, met eenige vertraging tengevolge van den sneeuwval, verscheen de lijk stoet op het kerkplein. Door soldaten werd het stoffelijk omhulsel der keizerin in de kerk gebracht, gevolgd door den Koning en de Prinsen Leopold en Karei. De plechtige mis van Requiem werd do,or de parochiale geestelijkheid opgedragen, in aanwezigheid van den Aartsbisschop van Mecheien. mgr. van Roey, die na afloop van de Mis met de witte mijter op het hoofd de lijkgebeden zegde. Do-ar soldaten werd vervolgens de lijk kist naar den grafkelder van het Konink lijk Huis, onder het koor der kerk, ge dragen. In dezen monumentalen kelder, waar wit marmer de wanden en vloer dekt, werd de kist nog even neergezet, Daarna weTd zij met wijwater besproeid en in het wil marmeren graf neergelaten. Langs den breeden wit-maxmeren trap begaven de aanwezigen zich weer naar de kerk. KlaroengeschalHet vorsten huis verlaat het gebouw. Alle hoofden zijn gebogen. Voor eeuwig -rust thans de onzalige koningsdochter, die één kort oogenb'lik het geluk op deze aarde heeft gekend, die een kort moment ook door de schitterende hoop op een schioone toe komst werd bezield om geluk en hoop te boeten met zestig jaren droeve af zondering, reeds afgestorven van de we reld vóór de dood zelf aan het leven een einde maakte. HET SPELLINGSVRAAGSTUK. Naar de parlementaire redacteur van de Tel. van welingelichte zijde verneemt, is vermoedelijk reeds 'binnenkort de be slissing te wachten inzake het spellings- vraagstuk. Het is, naar men weet, sedert langen tijd de bedoeling een einde te maken aan den huldigen chaos op het ge bied der spelling en tot dit doel -een nieuwe spelling in het leven te roepen en toe te laten. Deze n'euwe spelling zic-u dan zijn een compromis tussehen de ver schillende stroomingen nopens het vraag stuk. De officieele spelling De Vries en Te Winkel blijft gehandhaafd, zooidat men dus geheel vrij blijft om hetzij de-ze of de te wachten nieuwe spelling te bezigen. ONZE GEVANGENISBEVOLKING. De in Engeland reeds gedurende eenige ja-ren sedert 1919 merkbare vermin dering van het aantal in de strafinrich tingen ve;blijvende personen, schijnt thans ook in Nederland waarneembaar te wor den. Inderdaad is sedert 1924 een regel matige en sterke teruggang der gevange nisbevolking waar te nemen. In 1923 wer den nog in to-taal in de Nederlandsche gevangenissen opgenomen 4692 mannelij ke gevangenen met een strafduur van ten minste een maand. In 1924 vertoont het getal maar zeer weinig affwijking van dat van 1923, in dat jaar moest namelijk de poort der gevangenis 4690 maal open gaan voo-r nieuw op te nemen bewoners. Maar dain begint een opmerkelijke daling. In 1925 vonden ruim 300 personen minder gastvrijheid aan de gevangenis-ruif, het aantal opgenomenen 4374. En de thans bekend geworden cijfers geven goeden grond aan de verwachting, dat de terug gang zich heeft gehandhaafd niet alleen, maar dat er zelfs versnelling is te 'be speuren. Over de eerste acht maanden van 1925 namelijk bedroeg het aantal opgenomenen 2913, over hetzelfde tijdvak Slechts één merk kan 't beste zyn van 1926 was het cijfer al weder een 300 minder, n.l. slechts 2655. De 'boven staande cijfers betreffen alle mannelijke gedetineerden. Voor de vrouwelijke ech ter is -eenzelfde tendenz waar te nemen. Men mag zich over de geconstateerde vermindering zeer zeker van harte ver heugen, al dient 'bij het beschouwen der gegeven cijfers niet uit het o-og verloren te worden, dat zij niog dit 'beteekenen, dat per jaar nog gemiddeld 1 op 1400 Ne derlanders met de gevangenis in aanra king komt. ZIER1KZEE. Naar men ons mededeelt, 'iis vanwege den Algemeenen Nederl. Poli tiebond aan den heer A. L. Lambreehtse, gemeente-Veldwachter ite Bruimisse, hel di-emstkruis in zilvter verleend voor diens 25-jariigen trouwen dienst als politie-amb tenaar, welke onderscheiding dooT den burgemeester aldaar 'iis uitgereikt. Toen we in ons nummer van Vrijdag een kleine 'bespreking op-namen -over het optreden van het tooneelensemble Louis de Vries in de Concertzaal alhier, moes ten we beginnen met: „Jammer genoeg was de Concertzaal maai' voor de helft gevuld: „T-oen ko-rt geleden een ander gezelschap met „Yoshiwara" hier kwam, was het al heel treurig met de opkomst. Aan het optredende gezelschap lag het heusch niet, want we krijgen hier veel meer dan voorheen, eerste klasse ge zelschappen, en toch 5s het schouwburg bezoek niet druk. We zullen ons niet verdiepen in de oorzaken van de slechte opkomsten, maar wel meenen wij te weten, wanneer de 'te- langstelling zoo blijft, dat men in de Con certzaal nog wel ide gewicne- -uitvoerin gen zal houden der diverse vereenigingen, maar dat men van eerste rangs-gezel- schappen gespeend zal blijven. In verband met het overlijden van ds. J. H. de Roede is de lezing van „Al- gemeene Ontwikkeling", welke op Dins dag a.s. zou plaats hebben, tot nader bericht uitgesteld. Blijkens -een advertentie in dit num mer van de vereeniiging voor Bijenhouders, worden belangstellenden Woensdag a.s. Uitgenoodigd de lezing van dhr. A. A- W. v. d. Plassche, Rijkstu.'nbouwdo-nsulent voor Zeeland bij te wonen. Waar -een causerie over bijenteelt en natuur altijd interessant is, hopen we dat velen aan deze uitnoodiging zullen gevolg geven. Het was im- de laatste 'honderd jaren slechts viermalen voorgekomen, dat een predikant of ëen emeritus predikant onzer Henvlormde Gemeente van Z'ierikzee alhier overleed. Nu hebben wij een vijfde te noemen die is heengegaan, en wel de derdie, die in zijn werkkring, naar 't oud iRomeomsche spreekwoord, „staande gestor ven" is. Zaterdagmorgen toch verspreidde zich door de stad h-et droevig bericht, dat in den vroegen -ochtend Ds. JOHANNES HENDRIK DE ROODE zijn aardsche leven geëindigd had. Twee jaren geleden hadden wij dit reeds gewacht; maa-r toen was de tijd van- zijn heengaan nog niet gekomen. Nu, hoewel "we het ons niet konden ontvein zen dat niet slechts de jaren, maar moge lijk reeds de maanden zijns levtens geteld waren-, nu kwam h-et toch nog Zoo heel onvoorziens en werd het woord bewaar heid, dat onze dagen Zijn als een afgaan de schaduw. Op een drietal maanden na mocht ds. de Roode een zestigjarigen ouderdom be reiken. Geboren te Hoogkarspel 24 April 1867, werd de overledene in 1892 candidaat in Grcniingen, Ving zijn dienstwerk aan te Metslawier 6 November van dat jaar, kwam te Rolde in functie in 1896, te Stadskanaal in 1900, te Ezinge in 1911 en te Zidrikzee op- 3 September 1911. Vijftien jaren ruim dus heeft ds. de Roode onze Hervormde Gemeente ge diend en gedurende dat tijdsverloop bij Volgers van zijne en van andere richtin gen zich doen kennen als iemand Van groote oprechtheid, eerlijkheid en goed heid, Van vastheid van meening, soms tot onverzettelijkheid toe, van nauwgezette plichtsbetrachting en van buitengewonen eerbied Voor wat nu wettelijk eenmaal mocht of niet mocht zijn. Met zijn gemeenteleden heeft hij wel meegeleefd; maar hij miste dikwijls de gave dit te doen blijken. Hadde hij zich meer kunnen geVen, hij zou Zeker tot zijn eigen groote vreugde bemerkt heb ben, hoe velen hartelijk met hem waren ingenomen. Hij had, dit staat wel ontwij felbaar vast, meer Vrienden dan hij zelf vermoedde, mensehen die gaarne hadden gewenscht, dat zijn stille weg door het leven hun pad had gekruist. Toch stond hij niet geheel buiten onze maatschap/pij: zijn lidmaatschap o. a. Van onder wijs-commissies, van den Voogdij raad, Van den Protestantenbond, van de Evangelische Maatschappij en van de Ver eeniiging voor de Gemeentekamer, bewij zen het. En zijn keurig inêengezetle en degelijk voorgedragen adviezen in de bestuurscol leges waarin hij verscheen, benevens de Vaak indrukwekkende en aandoenlijke toe spraken bij blijde of droeve gebeurtenis sen zullen 'bij allen wien dit betrof, wel in- heugenis blijven. Morgen zal het stoffelijk overschot Van Ds. de Roode ten grave worden gebracht, om gelegd te worden bij het dierbaar overblijfsel Van eene hem reeds bijna vijf jaren Vo-orgegane echtgenoote, aan wie hij nimmer heeft opgehouden te denken. In die groeVe zal dan beider vergankelijk deel samen rusten, terwijl zijn Vast geloof aan de hereeniging van het höo-gere en onvergankelijke, nu verwisseld zal z-ijn oiri blij aanschouwen. Moge het zijner dochter en eenig kind, benevens zijnen verwanten zoo mogelijk tot eemigen troost verstrekken, dat alle vrienden Van Ds. Johann-es Hendrik de Roiode Van harte wenschen, dat vervuld worde de hoop, uitgesproken in 't vijfde Vers van het 216e gezang: Daalt de diienaar eens in 't graf, Rust Verbeide daar zijn leden, Liefde kroon' den herdersstaf, Die zijn hand zal zijn ontgleden; En de krans mcog' ginds hem sieren, Waar Gods kindren sabbat vieren. ELKERZEE. Ook ELkerzee >en Scharen- dijks krijgen hun -benzinepompen. Reeds zijn er vanwege de Ned. Petr. M-aatsch. 2 reservoirs, -elk van 6000 L. per tram aan gevoerd en ter plaatse gebracht. Ze zul len -geplaatst worden 'bij Ge'br. Dalebiout te Eikerzee 'en dhr. Flohil te Seharen- dijke. Voor heeren auto-bezitters uit de omgeving voorzeker een groot gerief. KERKWERVE. Vrijdag 1.1. had onder deze gemeente een ongeval plaats, dat betrekkelijk mog gelukkig is afgeloopen. Op de hofstede Van den landbouwer L. V. Wi. Mz. werd-, bij het dorschem, diiiens oudste zoon door de machine gegrepen en tegen den grond geslagen, .waardoor een bloedende 'hoofdwonde ontstond, dlie, na een voorloop-ig Verband, later door een geneeskundige werd verbonden. OOSTERLAND. De Chr. Zangvereen. „V.Z.O.S." -gaf Donderdagavond een uit voering in de Conferentiekamer alhier, onder leiding van haren directeur, den heer M. C. Boogerd te - Nieuwerkerk. Ds. Weeda opende de bijeenkomst met ge bed. Daar de griep hier ook in eirge mate heerscht, was d-e opkomst van het publiek niet schitterend te noemen. Ook de ver. was niet voltallig, Waardoor een paar nummers van het rijke programma moes ten vervallen. Overigens werden alle nummers zeer verdienstelijk gezongen. No. 4, 12- en 13 van het programma n.l. „De Kapel op den Berg" van C. Kreutzer, „Wandelaarsochtendl'ied" van H. P. Meer- holz en „Nacht" van F. Schubert, werd-en uitmuntend gezongen. Ook de soli, ge zongen door de dames J. v. d. Maas, M. Boogerd en M. van 't Ho-ff, kwamen uit stek-end tot haar recht. De uitvoering mag goed geslaagd worden genoemd. Na af loop van het programma, werd gezamen lijk Gezang 180, 1ste vers gezongen. BRUINISSE. Zaterdagavond j.l. hiield de Vereemiiiging „Algemeen Schippers- en Vis- schersbelang" de jaarvergadering in „Het Veerhui-s". De Voorzitter, dhr. M. Vijver berg, beschouwde im zijn openingsrede het jaar 1926 Voor de vereeniging als kalm verloopem. De toestand in het mossselbe- djrijf is echter mog Verre van rooskleurig. Algemeen zijn de geVcelens, dat hierin 'wel Verbetering kan komen door organi satie der Zeeuwsche Visschers. Tot be stuursleden werden herkozen met bijna algemeene stemmen de heeren M. Vijver berg, W. Otte Jz. en Joh.s de Waal. Be sloten werd, dat de Vereeniiging in voor raad ?al houden s a, ist'ek'bl jetten model i, dewelke -dan tegen den kostenden prijs bij den penningmeester, dhr. Joh. de Ko ning, verkrijgbaar zullen Zijn. Vanwege de Rotterd. Tramweg-Mij. was de Ver- eenóging Verzocht het gemeentebestuur te verzoeken aan de R. T. M. concessie te verleenen voor het rijden van autobussen Van het dorp- naar d-e tramhalte en Zijip-e. Men- is echter Van meening, dat zulks buiten het do-el der Vereeniging ligt. Breedvoerig werd nog gediscussieerd oVar pachtbetalimg. Het bestuur werd ge machtigd hierin handelend op te treden. Mej. J. de Vim—Okkerse, geboortig van Bruinisse, thans vroedvrouw-verpleeg ster gemeente Wamel, -is met ingang Van 1 Februari als zoodanig benoemd te Oude Tonge, terwijl haar echtgenoot, dhr. N. de Vin, commies bij de directe belastingen te Wamel, eveneens tegen dien datun? naar Oude-Tonge wordt overgeplaatst. ST.-PH1LIPSLAND. Vrijdagmiddag was het 3-jarig zoontje van dhr. L. R. aan het spelen bij de smederij naast de wo ning. Terwijl de smid aan het werk was, kwam een wagenwiel te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hét ventje dit op het lichaam kreeg. Geneeskundige hulp moest w-orden ingeroepen. Het rechter been tje bleek gebroken, terwijl de kleine nog een bloedende wonde bekwam aan het voorhoofd. Naar omstandigheden maakt het patiëntje het goed. ZEEUWSCHE KAMER V. KOOPHANDEL. De Voorzitter van de Kamer van Koop- Hoest, Keelpijn. Mjjnhardt's Hoesttablettcn. Doos 30 ct. Mijnhardt'a Keelpijntablefcfcen, 60 en 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. handel en Fabrieken Voor de Zeeuwseho eilanden, -de 'heer C. Boudewijnse, heef/ Vrijdagavond haar eerste Vergadering in diit jaar geopend met het geven van eer overzicht over het jaar 1926. Ten aanzien van 't Nederl.-Belgisch ver drag zeide hij, dat Voor Zeeland in het bijzonder in dit Verdrag zulke ernstige gevaren schu-ilen, dat hij zich niet kan voorstellen-, dat een goed geaard Zeeuw en vaderlander voor dit verdrag iets kan gevoelen en n'iet den plicht gevoelt, zij nerzijds te doen, wat in zijn Vermogen ligt, om de van-kracht-wording van dat verdrag te voorkomen. Chauvinisme mag daarbij, zoo zeide hij, niet Voorzitten, in tegendeel, wanneer het tractaat van 1839 op redelijke gronden herziening behoeft, zal Nederland zich door een interna-ttona- listischen wil moeten la-ten leiden, om die herziening te bevorderen, doch geen en kele reden is er, waarom ons land zich 'een- verdrag zou laten opleggen, dat in een- na-oorlogschen overwinningsroes zijn oorsprong Vindt, dat aan ons land lasten oplegt, zoo-als slechts een overwinnaar aan een overwonnene lasten kan opleg gen, en dat, erger dan d-at alles, een bron zal Zijn voor wrijving en, indien onver hoopt nogmaals tusschen of met West- Europeesche staten een oorlog mocht uit- breken, de Zeeuwsche Schelde zal maken tot gevechtsterrein. Herkozen werden: tot voorzitter der kamer de heer C. Boudewijnse en tot Voorzitters van de afdeelingen groot en kleinbedrijf onderscheidenlijk de heeren M. Laern-oes en L. A. Stofkoper. Bij de rondvraag zeide de heer Jeroni- rnus, dat de nachtdienst v-an de maat schappij Zeeland feitelijk is getorpedeerd. Tevens wenscht hij te wijzen op de mo gelijkheid van een ferryboot op Engeland van Vlissingen uit; Van de ferryboot Zee- brugge—Harwich wordt zeer Veel gebruik gemaakt ook door Nederlandsche firma's, omdat breekbare goederen niet behoeven te worden overgeladen. De heer M. Laemoes zeide, dat de Zeeland-kwestie een puzzle is. De over plaatsing naar Harwich is zeer in het geheim behandeld. Wat betreft een ferry- b'oot, spr. onderhandelde daarover reeds ito 1916, maar toen wilde Engeland dit alleen aan geail-iëerde landen toestaan. Besloten werd, dat 'het bureau over deze kwestie nadere gegevens zal verzamelen. PROVINCIALE STATENVEKIEZING. Na gehouden referendum is de lijst der Vrijzinnig-Democraten voor de candidaat- stelling Voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zeeland, welke Voor -alle kieskringen dezelfde zal zijn, |als Jvjojgt Vastgesteld: Jac. Wel le man, af Ir,; mr. J. Adriaanse, Oostkapelle, aftr.; me vr. Bergsma—Bergsma, Zoutelande; aftr.; D. N. vjan- Gel deren, Middelburg; A. Sla- Verman, Vlissingen; C. Ouwehand, Vlis singen; W. H. Ittmann, Brouwershaven; mev,r. Vm d. Broeke—de Man, Aarden burg; M. J. Harts, Vlissingen; P. J. Blaas, Tholeni; G. A. HuVers, Tholen; J. J Bootsgezel,' Breskens; J. Hage, Ierseke; C. Hoogerland, OuwerkerkW. Kik, Zie riikzëe; J. V, d. Meulen Bosnia, Goes; J. Ossewaarde, Ierseke, B. de Jonge. Ka -pelle en W. Karelse, Schore. ONDERWIJS. Met ingang van 1 'Februari is tot tijde lijk hoofd der school te. Duivendijke be noemd mej. M. F. van der Heijde, thans in gelijke betrekking te Nooirdwelle. Mej, van der Heijde heeft deze tijdelijken post aangenomen. BEGRAFENIS J. A. DE BRUIJNE. Een kleine schare van belangstellenden., onder wie wij -opmerkten de heeren Ha- jeoius, burgemeester van Goes. Zaaijer, Zweede, leef aar en van der Meer Mohr, ontvanger-Griffier va-n de B-reede Wate ren bewesten Ierseke, was Zaterdag 22 Januari met de familieleden aanwezig op de Algemeene Begraafplaats te Goes om deto oud-directeur der Zierikzeesche H.B.S. de laatste eer te bewijzen. De heer De Noo, directeur van de school, voerde h-et woord om de "waarde van den overledene voor het M.O. te doen uitkomen. Hij ves tigde de aandacht op de wijze, waarop de heer De Br.uijne het onderwijs leidde ent en dergelijke aandoeningen vereischen een verwarmend wrljfmiddel dat tot diep in de huid zijn weldadig genezende werking doet gevoelen. Zulk een krachtig genezend, pijnstillend en onschade lijk middel is de beroemde Akker's KIoosferA&lsem Ook onmisbaar bij wonden, huiduitslag, zweren en aambeien. Overal verkrijgbaar In porceleinen potten van 20 gr. voor 60 cf., groote potten van 50 gram f 1- en verzorgde, den studiezin van de leer lingen opwekte en invloed uitoefende op de beroepskeuze. Mede wijdde hij eenige opmerkingen aan de beteekenis van den overledene als man van wetenschap in het algemeen en kenner en minnaar van de Geschiedenis in het bijzonder. Op- verzoek van leeraren gaf hij uiting aan, de achting, welke dezen den oud-direc teur bij voortduring1 toedragen, en verze kerde namens hen, d-at alleen de minder gunstige reisgelegenheid oorzaak was van hunne afwezigheid. Tenslotte bracht hij dank en hulde voor het vele,, dat de heer De B-ruijne gedaan heeft om den 'bloei va-n de H.B.S. te bevorderen. Een zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor de betoonde belang stelling, en hiermede was deze eenvou dige plechtigheid geëindigd. Hoofdhuid en Onberispelijk Haar. De verzachtende, genezende en zuiverende werking van Purol is niet beperkt tot de huid van handen en gelaat maar deelt zich mede aan de gansche men- schelijke huid. Daarom is Purol ook het aangewezen middel ter verzorging van de hoofdhuid. Iemand die eiken ochtend slechts een weinig Purol eerst even tussohen de beide handen wrijft, dan door de haren en daarna met de vingertoppen goed in de hoofdhuid, zal weldra ondervinden dat hoofdroos en huidschilfers verdwjjnendat het haar dadelijk zachter wordt, wat glan- zender en donkerder getint, en dat het den geheelen dag onberispelijk blijft zitten. Purol is verkrijgbaar bij alle drogisten in doozen van 30 ct. en tuben van 80 ct. BJSCHTZiKEN* Als verdacht van brandstichting, ge pleegd te Zonnemaire, Zaterdagavond 1.1., is aangehouden' en ter beschikking van de Justitie gesteld, zekere M. J. M., 37 j., landbouwer te Westmaas, tijdelijk ver toevende te Zonnemaire. DE POTEMKINFILM. Voc-r de Rechtbank te Middelburg werd Vrijdagmorgen behandeld de strafzaak te gen het bestuur der Vereeniging Art. 188 der Gemeentewet, gevestigd te Vlissingen. welk bestuur ten laste wordt gelegd dat zijn leden tezamen en m vereeniging in December 1926 te Vlissingen als 'bestuur ders hébben deelgenomen aan de bij de wet verboden vereeniging, welke ten dpiel had de opvoering van tooneelslukken en zulks van hoog moreelen en artistieken inhoud, welker opvoering door den bur gemeester van Vlissingen verboden wa ren. In dit geval betrof het de opvoering van de bekende Polemkinfilm. De Com missaris van Politie legde ter terechtzit ting verklaringen af omtrent in de pers verschenen advertenties, van deze ver eeniging en omtrent het in beslag nemen van lijsten en circulaires do-o-r de politie. Het O.M. wees er op, dat de film P-otcm- kin in verschillende landen o.a, in Duitsdh- land (gedeeltelijk), in Frankrijk en En geland verboden is. Vo-lgens spr. heeft de film alleen ten doel onrust en revolutie te zaaien. Een principieele kwestie achtte het O.M. niet aanwezig. Tenslotte zei spr. een strenge straf noodzakelijk te achten en eischte tegen ieder der bestuursleden* f 40 boete, subs. 40 dagen hechtenis. Als Verdediger trad op Mr. Adtriaansen uit Middelburg, die ontslag van rechtsver volging vroeg. BELASTING-ONTDUIKING. Vo,o-r de rechtbank te Leeuw-arden werd de zaak behandeld tegen S. de J., 48 jaar, veehouder te Jorwerd, die voor het belastingjaar 1925-'23 een inkomen (op gegeven had van f 9,98,60. Dit kwam den inspecteur der dir. bel. te Sneek ietwat weinig voor. Hij heeft toen de zaak on derzocht en h-et bleek hem, dat het jaar lijks inkomen van den veehouder niet f 998,60 maar f 8986,60 moest zijn. Verder bleek het, d;at hij verschillende bronnen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1