30 c. Zierikzeesche 0 Nieuwsbode mszz# is Uw torst beklemd? ABDUSÏROOP HEERLIJKE 1 Ï/SDM ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Vrijdag 21 Jan. 1927. zierikzeesche courant. gftJ&TSLJ'Ï.ÏK EERSTE BLAD. Bekendmaking. BUITENLAND. Meisjes FIJNE ©CEDKCOPE Dr. C. E. LIESKER, Prys per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer beataat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zizbikzbe her innert er de personen, die geboren zgn in 1908 aan. dat zy zich in deze maand ter Gemeente-Secretarie moeten aanmelden, om ingeschreven te worden voor den Dienst plicht en vestigt er de aandacht op, dat tegen het niet voldoen aan deae verplichting straf is bedreigd. Ziuikbib, den 20 Januari 1927. De Burgemeeeter voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Aigamaen Overzicht. KEIZERIN CHARLOTTE VAN MEXICO, f De ongelukkige voormalige keizerin van Mexico, Marie Charlotte, wier overlijden wij in ons Woensdagnummer hebben ge meld, werd den 7 Jurni 1867 als eenige dochter van koning Leopold I van België en prinses Louise Van Orleans geb'oren. Toen zij, nauwelijks volwassen, op 27 Juli 1857 iaan Aartshertog Maximilia&n van Oostenrijk haar hand schonk, was zij een der lieftalligste en ontwikkeldste prinses sen van de Europeesche vorstenhoven. Het huwelijk van prinses Charlotte met aartshertog Maocimiliaani was een geluk kig tot 1864, in welk jaar zij naar Mexico voeren, waar den 12 Juni den feestelijken intocht van het keizerspaar p,laats had. Van dien tijd af liep het mis. Maximi- liaan bleek geen krachtig bestuurder, ter wijl men met groote geldnood kampte en Frankrijk, die dat nieuwe keizerrijk feitelijk gesticht had, de hand op den zak hield. De vroegere /vice-"president der repu bliek Juarez begon een guerilla-oorlog tegen het gloednieuwe keizerrijk, terwijl de Ver. Staten Juarez ondersteunden en een zoo dreigende houding tegen de Fran- sche interventie aannam, dat Napoleon III de Firansche troepen terug riep. Charlotte deed alle mogelijke moeite om steun te krijgen sin Europa. Het baatte niets. Toen ging ze kordaat zelf naar Na poleon en Paus Pius IX, maar dezen wa ren niet meer warm te krijgen voor de zaak, dlie zij eerst hadden aanbevolen. Maximiliaan was te trotsch de wankele onderneming op te geven en hield vol tot het uiterste, n.l. tot 19 Juni 1867, toen hij te Quaretaro werd gefusilleerd. Een maand na dien werd prinses Charlotte krankzinnig. Zij werd naar het kasteel Miiramar bij Triëst overgebracht, waar zij haar eerste huwelijksjaren met Maxi- miiliaani had doorleefd. Eenige maanden later transporteerde men haar naar Ter- vueren om België, waar de appartementen in het oude jachthuis Van koning Willem I voor haar in gereedheid waren ge bracht. Toen het kasteel Verbrandde (ten onrechte werd 'beweerd dat de ex-keizerin het in brand had gestoken), kocht,Leo pold II het kasteel van Bouchout voor haar aan, waar zij meer dan een halve eeuw in het geestelijk duister leefde met zoo nu en dan een opflikkering van haar herinneringsvermogen om een of ande ren duidelijken zin uit te stooten of kla gend te vragen: „Is Maximiliaan niet hier De plechtige teraardebestelling Van de ex-keizerin heeft Zaterdagochtend plaats. Het stoffelijk overschot zal met militair geleóde naar Laeken worden vervoerd, waar de 'bijzetting zal plaats hebben. Al leen de Kooning, de koninklijke prinsen, de grootmaarschalk van het hof en de groot meester van de particuliere hofhouding der keiiizerin zullen den lijkwagen vol gen. Te Laeken wordt iin de groote kerk de lijkdienst gehouden, waartoe afvaar digingen van het diplomatieke corps, van Kamer en Senaat, van de magistratuur, de militaire en burgerlijke autoriteiten, benevens de ministers en de leden Van het hof zullen worden uitgenoodigd. Troe- penafdeel'ingen zullen de laatste eer be wijzen. Na den dienst wordt het lijk in den grafkelder te Laeken in tegenwoor digheid Van de leden van het vorstenhuis bijgezet. HET CATALAANSCHE COMPLOT. Voor de twaalfde correctioneele kameT te Parijs is de Spaamsche kolonel Macia met eenen-Veertig van zijn aanhangers verschenen. Rfciciotti Garibaldi, de on echte ItaliaatnscJhe fascist, de onechte re publikein tevens, nam eveneens in de bank der beklaagden plaats. Men herinnert zich wat tot de gevan genneming van Macia en zijn aanhangers (in de Tmurt Van Perpignan heeft aanlei ding gegeven. Het was in November, dat daar ontdekt werd hoe Maria, oud-lid van de Spastische Kamer, op Fransdien bo dem een opstand iin Catalonië, waar hij de republiek wilde uitroepen, had Voor bereid. Macia en de zijnen werden aan gehouden toen zij op het punt stonden op weg te gaan. Bij huiszoekingen werden geweren, machinegeweren, revolvers, ba jonetten, munitie, uitrustingen, dynamiet, bommen ontdekt. Macia ontkent zijn oor logszuchtige toebereidselen volstrekt niet, integendeel eischt hij de volle verant woordelijkheid Voor zijn onderneming op. Zijn heeje leven heeft haf Aan zijn lieve- voor fijne pyptobftk ZACHT, GEURiG GOEDBRANDEND Aan deze eischen voldoet lingsdroom van een zelfstandig Ca'.atonië gewijd. Kan men Zijn streven, dat belan geloos was, dus een zekere grootheid niet ontzeggen, het valt niet te ontkennen, dat Zich rond deze onderneming ook Ver dachte elementen hadden geschaard. Het 'is niet geheel duidelijk, welke rol Ric- oiotti Garibaldi tegenover Macia heeft ge speeld. Hij had hem zijn moreelen steun •en versterking van zijn expeditie met ver scheidene van zijn vrienden geschonken. De acte Van beschuldiging legt Garibaldi medeplichtigheid ten laste. De verdediger van Macia en de verde digers van verscheidene der overige be klaagden hebben aan de rechtbank Ver zocht onderscheid te maken tusschen de zaak hunner cliënten en die van Garibaldi. Zij legden bij! hun Verzoek nadruk op het Verschil, dat er tusschen Macia, den ide- alistischen republikein en de zijnen eener- zijds en Garibaldi bestaat, Garibaldi den agent-provocateur, wens gedrag zij laak ten. De rechtbank wilde hierin niet tre den, waarop het Verhoor een aanvang nam. De commissaris vanden veiligheids dienst zeide over de Cataloniërs slechts gunstige inlichtingen te kunnen verstrek ken, maar ten opzichte vari Gari'bfaldi had het onderzoek uitgewezen, dat hij een agent-proVocateur van de Itaïiaainsc'he re geering was. Bestookt met vragen, erkende Garibaldi meer dan 600.000 lire te hebben ontvlangen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De heer dr. S. E. B. Bierema te Us- quert heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer, als opvolger van wijlen mr. Dresselhuijs, aangenomen. HET VERDRAG MET BELGIË. Het Belgische Kamerlid Herman Vos heeft lin een open brief aan Minister v. d. Velde lin het licht gesteld, dat hij door zijn Vragen over de doorvaart van Bel gische oorlogsschepen getracht heeft om de groote gevaren die het verdrag be dreigen, af te wenden. „Gij hebt, mijnheer 'de Minister, mijn woorden in den wind geslagen en het niiet beneden u gevonden u er met een arglistig middel Van af te maken, door op geWiild-kleineererde wijze mijn vra gen uit den weg te gaan. Zoodoende ech ter hébt gij juist het tegendeel bereikt van wat mijn bedoeling w:as en de uwe moest zijn; in stede van een klaar, on dubbelzinnig antwoord op een klare on dubbelzinnige Vraag te geven, hebt gij een wijdloopig commentaar geleVerd, waaruit juridische interpretatoren rijkelijk de stof Voor tekstkritiek kunnen halen. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke ontwijking geenszins van aard is om ge schokt vertrouwen te herstellen en het onthaal van uw antwoord in de Neder- lamdsche pers bewijst diit afdoende". De heer Vos stelt er prijs op de regee ring reeds thans openlijk verantwoorde lijk te stellen Voor de gevolgen dezer onverantwoordelijke houding en eindigt zijn schrijven met de woorden: „Mijnheer de Minister. Gij hebt het ver drag getorpedeerd!" Br is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Iluid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. PUROL Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, kan het bestuur der sociel'eit „Concordia", wel ke Voor hare leden en invité's 30 Jan. a.s. 'ini de Concertzaal een 'bal-masqué heeft georganiseerd, op een schitterende medewerking van gemaskerden rekenen. Er hebben Zich o. a. verschillende groe pen opgegeven. Zoo is hun ook ter oore gekomen, dat er eenige dames en heeren Hijgt 9 ij «*ij de- minste inspan ning? Wentelt die last van af en versterkt borst en lucht wegen met de krachtdadige welke uit geneeskrachtige kruiden is bereid en beroemd is om haar slijmoplossendé en krachtige werking. Onge ëvenaard bij bronchitis, kink en slijmhoest en aandoenin gen der ademhalingsorganen. Overal verkrijgb. in kokers a f 1.50, f2.75, f 4.5Ö Da groote flacons zijn voordeeliger. zullen Verschijnen én nationaal tlostuum. Zou het mu ïuiiet mogelijk zijn, ook een groep te Vormen van dames en heeren in Friêsch postuum? Deze dames en heeren Zouden een paar oiriigineele Friesche dansen, welke heel eenvoudig zijn, kunnen demonstreeren. De heer Sj. de Vries stelt zich gaarne be schikbaar hun de noodige inlichtingen te geVen. De gymnastiiekuilVoering van „Rust Roest" óo de Concertzaal, was Donderdag avond gioed bezocht. De heer W. ten Haaf Jacz. opende, als voorzitter, de uit voering met een hartelijk welkom, vooral aan 't bestuur onzer gemeente, waar van de veireeniiging veel steun heeft mo gen ondervinden. Spr. deelde mede, dat door het bedanken van den heer Bon- geirtman als leider, thans als zoodanig is benoemd de heer G. J. V. d. Kuijl. Na doel en strevten der gymnastiekvereni ging te hebben uiteen gezet, was het woord aan den leider, die zelf in de heeremafdeeliing een uitstekend -turner bleek te zijn, Van wiens correcite oefenin gen heel wat geleerd kan worden. Behoudens de gewone oefeningen, brug, ringen, enz., prijkten op 't programma eenige nieuwigheden, w. o. rhytmische oefeningen en fantasie-gymnastiek Voor de dames-leden. Van deze< nummers was veel werk gemaakt, vooral ook door aan- kleed.'ng en belichting, om alles goed tot zïi recht te doen komen. Zij oogstten Veel (bijval. „Rust Roest" beschikt over heeren- tumers, dlie er mogen zijn! Zeifs buiten hun woonplaats hebben enkelen hunner Zich onderscheiden. Hun zware oefenin gen aan 't hoogrek trokken op deze uit voering zeer de aandacht en werden met applaus onderstreept. De jongens en meisjes dezer vereeniging zullen goed doen het Voorbeeld der oude re leden steeds voor oogen te houden, om eenmaal met eere hunne plaatsen te kun nen /innemen. Wegens het reeds Vergevor derde uur moesten groepen en standen vervallen. Na de pauze sprak dhr. J. J. v. d. Wall, sear. Ken. Ned. Ver. „Ons Leger", over doel cm arbeid Van die vereeniging. Haar doel lis in weinig woorden: 't opwekken Van de sympathie voor 't Ned. Leger en Voor het besef, dat het legervraagstuk geen politiek, doch een nationaal vraag stuk és. Spr. wees o. m. in Verhand met de gymnastiekuitvoering op het nut van de sport ook lm het leger. Van de film „Leger en Vloot" achten we het néet noodig een uiteenzetting te ge ven. Eemiifge jaren geleden heeft in de zelfde zaal de vertoonéng er van plaats gehad, terwijl zeer onlangs deze rolprent cok lm Westelijk Schouwen is vertoond •en waarvan een verslag in deze courant werd opgenomen. Voor hen, die deze film nooit zagen, zal ze zeer interessant zijn geweest. De burgemeester, mr. Fokker, sprak na de filmvertooming nog een enkel woord. Z.E.A. wees er op, dat een film, als dien avomd vertoond, zijn nut kan hebben in Verband met den huldigen toestand in -de wereld, terwijl Voorts, door een iin- imzlc'ht te krijgen in de verrichtingen van leger en vloot het nationaal gevoel kan worden opgewekt. Na woorden van dank van den voorz. werd deze uitvoering beëindigd. Het Petionnement uit Zeeland aan de Eerste Kamer, vragend niet goedkeu ring van het verdrag met België, als zijnde niet in het landsbelang, is thans verzonden, vergezeld van lijsten voorzien van 47.534 handteekeningen van kiezers en kiezeressen uit 88 gemeenten, die te kwaliteit smaakt U DE qeur behaagt U DC prijs verbaast U I Dit zijn de wonderen WE. samen 101.786 kiesgerechtigden tellen. In 22 gemeenten is men er niet in geslaagd personen te vinden, die zich wilden be lasten met "hef verzamelen van handtee keningen. In die gemeenten met te samen ruim 18.000 kiesgerechtigden, zijn dus in het geheel geen handteekeningen ge vraagd. 1 - J Door Ged. Staten is met ingang 'van 1 Aplril aan den heer F. A. Kloppert, ingenieur 'bij den Prov. Waterstaat te Zierikzee, eervol ontslag verleend. De heer Kloppert, die 20 November j.l. 65 jaar werd, kwam 15 Juli 1895 in denst van den prov. waterstaat, en trad op 10 December 1896 als ingenieur te Zie rikzee op, welke betrekking hij dus ruim 30 jaar heeft vervuld. Aan de besturen der polders of waterschappen in Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen en Duiveland en St.-Philips- land is door Ged. Staten medegedeeld, dat met ingang van 1 April 1927 de dienstk ringen der na te noemen Techni sche ambtenaren of opzichters van den Provincialen waterstaat de volgende dee- len der Provincie zullen omvatten. De dienstkring van den Technisch-ambtenaar of opzichter te Goes omvat het gedeelte van Zuid-Beveland bewesten den dijk tus schen het waterschap Kruiningen en den Nieuwlandepol der ©enerzijds en net wa terschap Waarde, den Maagsipolder, den Nieu w-Krabb en dij k ep ol der en den Kabel- polder anderzijds. De dienstkring van den Technisch-ambtenaar of opzichter te Tholen omvat het eiland Tholen en Zuid- Beveland 'beoosten dien iin idie vorige alinea genoemden dijk met inbegrip van dezen en het zich oostwaarts uitstrekkende ge bied tot de grens met Noord-Brabant. De dienstkring van den Technisch-ambtenaar of opzichter te Zzee omvat het eiland Schouwen-Dulveland en St.-Fhilipsland. St.Grt. No. 14 beVat een wijziging der statuten van de Insulaire Hypotheek bank alhier. NIEUWERKERK. Woensdagavond 19 Jan. hield het onderling ondersteunings fonds „Helpt Elkander" haar gewone jaarlijksche algemeen© vergadering in de gemeentekamer. De burgemeester opende als voorzitter de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Hij gaf daarop het woord aan den penningm., om ver slag uit te 'brengen over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat de vereeniging 84 leden telde, en 'bovendien 76 begunsti gers de vereeniging steunden. Aan li-per sonen werd tot een gezamenlijk bedrag van f 140 ia;am ziekengeld uitgekeerd. De jaarlijksche toelage voor de verpleeg ster, mej. de wed. Roukema werd vast gesteld op f 110O. Door haar werd in het afgeloopen jaar hulp verleend aan 182 patiënten en hiervoor 833 bezoeken af gelegd. De contributie der leden werd weder vastgesteld op 5 centen per week en de uitkeeringen 'bij ziekte op 4 gul den per week voor vrouwen en 6 gulden per week voor mannen. Is het nog noodig nader in het licht te stellen het groote nut van deze ver eeniging voor de arbeidende klasse? Is het nog noodig U op te wekken, lid te worden van een vereeniging, die, juist wanneer het hoofd van 't gezin door ziekte zijn weekloon moet missen en meerdere uitgaven voor dokter en ge neesmiddelen te wachten staan, U zoo'n krachtigen steun kan bieden voor een luttele 5 centen per week en tevens recht te hebben op gratis hulp van een verpleegster, in geval van ziekte? Roept dezen tijd het niet toe aan allen, hetzij sterk of zwak, u aan te melden bij een der bestuursleden van „Helpt Elkander"? Na deze opwekking tot meerdere deel neming, sloot de voorz. de vergadering. OOSTERLAND. Woensdagavond verga derde in hotel Beije alhier de landb.ver. D. E. S., welke vergadering, mede in ver band met de beerschende griepepidemie, schaarsch was bezocht. Als eerste punt stond op de agenda vermeld: aanbeste ding kunstmest- en voedingstoiffen. De levering hiervan werd gegund als volgt: chili-sal peter f 14,29. L. Schil p eroor t, Bruinisse; zw. amm, prijs geheim, F.a H. Kooman Co., Dlrkslandsuperphos- phaat, prijs geheim, J. P. Mast, Den Bommel; kalizout 40 o/0) f 6,02; C. v. d. Berge, Sirjansland; patent-kali f 6,79 id; kalizout 20 0/0, prijs geheim, J. P. Mast, Den Bommel; kalksalpeter f 12; MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 27 JAN. a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 10-3 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. I'KKIHK Hh UKTKN. Zondag 23 Januari te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder 's Avonds 6.30 ure, de. Waardenburg. D«. de Roode kan de volgende week nog niet catechisecren. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, Leesdienet. Cbr. Geref. Kerk. 9.30, de. v. d. Molen, 2 Leesdienet en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël IJ. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9«30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Zeeuwsehe voeder- en kunstmesth. Zie rikzee; mals f 8,80, C. van den Berge, Sirjansland; schilfers f 13,05. id.; katoen- meed f 11,39. G. Verseput, Zierikzee; al les per 100 k.g. Na afloop dezer besteding kreeg dhr. A. A. W, v. d. Plassche, rijkstuinbouW- consulent, het woord. In zeer duidelijke 'bewoordingen schetste spr. de mogelijk heid van tuinbouwuitbreiding in deze streek. Met nadruk wees spr. er op, dat men slechts weinig grond behoeft te be zitten om hierop een rendabel bedrijf te kunnen uitoefenen doch dat vooral flink en oordeelkundig gewerkt moet worden. Hij beval vooral aan niet te groot te be ginnen, doch met energie en wilskracht. Het volgen van cursussen is zeker een eerste vereischte. Met aandacht werd deze rede gevolgd en de voorzitter was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij dhr. "v(. d. Plassche een hartelijk tot weerziens toeriep. Zenuwstillend en Zenuwsterkend is de werking yan Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. RECHTZAKEN» DE MOORD IN DE ASTERSTRAAT TE ROTTERDAM. In den namiddag van Zaterdag den 6 November van het vorige jaar is ge lijk men zich zal herinneren de 22-j. ongehuwde varensgezel K. Reyngoud in de Asterstraat na een woordenwisseling met een man neergeschoten. De dader wist te ontkomen. De kastelein F. G. L. G. de Ruijter aan de Maashaven werd als de dader aangewezen. Hoewel de aange houdene aanvankelijk bleef ontkennen, legde hij tenslotte een volledige beken tenis af. Donderdagmorgen heeft De R., die thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam gedetineerd is, zich voor de Rotlerdamsche Rechtbank te verantwoor den gehad. De rechtbank ving de behan deling aan met het verhoor van den ver dachte. Deze zei in zijn verklaring, dat hij Reijngoud steeds uit den weg geloo- pen was, maar deze viel hem steeds las tig. Op den bewusten Zaterdag heeft verdachte met Reijngoud staan praten, nadat hij hem toevallig was tegengeko men. Bij dit gesprek had verdachte ge- zegd, dat de zaak nu uit moest zijn, om dat hij het (niet langer kon uithouden. Hij had nog niet de bedoeling, Reijngoud dood te schieten. Nadat deze ecJhter een beweging maakte, alsof hij een mes wilde trekken, heeft verdachte gesenoten. Het is alles in eenige oogenblikkeii gebeurd. Reijngoud viel neer en daarvan is ver dachte geschrokken, waarna (hij onmiddel lijk gevlucht is. De vertegenwoordiger van 't O.M. was van oordeel, dat de primair ten laste ge legde doodslag wettig en overtuigend is bewezen. Spr. is van meening, dat van noodweer in deze zaak niet kan worden gesproken. Was de Ruijter niet zoo door Reijngoud gesard, dan zou spr. het maxi mum vragen, dat de wet voor doodslag kent. Nu requireert spr. een gev.str. voor den tijd van 5 jaar. Uitspraak 3 Februari a.s. MIJNHARDT'S Hoesttabletten tegen hoest en verkoudheid. By Apoth. en Drog. Doos ONDERWIJS. JAN ANTH0NIJ DE BRUIJNE. f Gisteren bereikte ons de treffende tij ding, dat onze oud-stadgenoot, de heer JAN ANTHONY DE BRUIJNE, op ruim 70-jarigen leeftijd den 20 Januari 1927 te Goes overleden is. Zierikzeeënaar van geboorte, bezocht hij hier de Latijnsche school, volglde toen van 1875 tot 1876 lessen te Leiden, be haalde akten middelbaar onderwijs in ge schiedenis en aardrijkskunde, was daar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1