ZEELAIs ROEM 12 CENT PER PAKJE en kwaliteit onveranderd dus onovertroffen. KWATTAW8 Dats HWA3TA ROOMBOTER in prijs verlaagd op abonnement: Woensdag 19 Jan. 1927. zierikzeesche courant. jj*1- je advertentien buitenland. binnenland. VOILE MELK REEPEN Uit Stad en Provincie. feuilleton. Een wanhopige keuze SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Prijs per 3 maanden f 1,50, franoo per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode JAARGANG, - No. 11494. DE LOOZE Jr. Ultg -Redacteur M J KOSTEN van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op dea dag van uit gave vóór 11 ure. Algemeen Overzicht. SYMPATHIEK STREVEN. Op het Intern. Dem. Congres, dat te Karlsruhe onder presidium van dein Ned. afgevaardigde Ketelaar wordt gehouden, heeft de Duifcsche oud-minister, dr. Koch, een grootsch opgezet referaat gehouden. Europa, zoo zeide Koch c.a., kan geen oorlog meer verdragen. Onder degenen, die zich daartegen zouden verzetten, 'be vinden zich thans in de eerste plaats de frontsoldaten, die weten, dat de tegen woordige oorlog niet meer ridderlijk en sportief is, doch een hulpelopze strijd van menschen tegen machines. Doch cok het gevoel van onderlinge saamhoorigheid in Europa wordt sterker. De cultureel© 'betrekkingen tusschen de Europeesc-he volken zijn zoo sterk gewor den, dat geen hunner meer een gesloten eenheid op zich zelf kan vormen. Dat de economische saamhoorigheid in Europa steeds sterker wordt, aldus spr., constateeren wij democraten met e-ejn lach zoowel als met een (traan. Wij verheugen ons over de saamhoo righeid der economische ondernemingen, doch vragen ons af, of de staten niet lee1 ■ren moeten van het economisch leven en of zij zich niet opdezelfde wijze moeten aaneensluiten als de groote economische ondernemingen en of er geen controle der staten boven de internationale over eenkomsten der economische organisaties in het leven kan worden geroepen? De ontwapeningsconferentie en de eco nomische wereldconferentie hoor en (bij een! Zij belichten 'twee zijden van hetzelf de probleem. Een andere grond voor de onmoge lijkheid van nieuwe oorlogen in Europa is, dat, wanneer Europa zichzelf ver scheurt, het zijn prestige in de wereld zou verliezen. Wij denken thans niet lan ger in landen, doch in continenten. Het is geen overdrijving, wanneer ver standige menschen in Duitschland en Frankrijk uiting geven aan de opvatting, dat de handhaving van den Europeeschen vrede in de eerste plaats van de verhou ding tusschen deze beide volken afhangt. Over den volkenbond fcan men denken hoe men wil, zeide Koch, doch zeker is het, dat de Volkenbond' de eerste étappe is op- den weg naar een volken-,organisa tie 'boven de staten. Naast de bijeenkom sten en besprekingen der diplomaten en staatslieden moeten er ook bijeenkomsten komen dier parlementsleden. (Moeilijker is het samengaan der geleerden, doch ook hier valt verblijdende vooruitgang te con stateeren. DE STUDIE DER PRINSES. De koningin en de prins hebben er hun goedkeuring aan gehecht, dait prinses Ju liana ook na dezen zomer ha-ar studie zal voortzetten, ten aanzien van onderwerpen, waarin de prinses meer in het bijzonder belang stelt -of welke voor de prinses Van bijzonder gewicht zijn, o. a. door het volgen van enkele colleges aan de rijks universiteit te Leiden. Gedurende de dagen, waarop de pto ses daartoe de 'hoogeschool zal ^zoeker1, zal zij een eigen huis te Kat" aan Zee bewonen. Voor dit doel het oog geval len op de villa ,,'t ^aerle" aan dei? Strandboulevard «atwijk aan Zee, ter wijl de daaraf grenzende villa „Hoog- cate" linger231 worden Voor den aan den doien-^ der prinses toegevoegden heer met gezin- Slechts een merk kan aan de spits staan ZIERIKZEE. De Concertzaal was Maan dagavond, toen mr. H. J. v. Maanen -over Volkenbond en Vrede sprak, o. i. te schraal bezet, al was ,,de hope der toe komst" in voldoend aantal aanwezig. Vol wassenen hadden hier in veel grooter getale present moeten zijn, om eens een duidelijk inzicht te krijgen van het werk van deze groote en grootsche organisatie. Ds. G. J. Waardenburg opende de bij eenkomst met een korte inleiding, waarna mr. v. Maanen zijn rede aanving. In deze speech moest, tot goed begrip der zaak, de spr. veel herhalen wat hij in Maart van 'het vorig jaar naar voren had ge bracht, n.l. wat de Volkenbond is, hoe diit instituut -werkt en is ingedeeld, waar door niet veel nieuws voor de aanwezi gen, die odïc laatstgenoemde vergade ring bezochten, werd medegedeeld. Vooir hen, die mr. van Maanen vo,or het eerst hoorden, is de populaire uiteenzetting over den Volkenbond zeker interessant geweest en is zonder twijfel hun blik te dien opzichte verhelderd. De groote propagandistische kracht van de film is ook door de vereeniging voor Volkeniv.md en Vrede ingezien en zij heeft dan ook een film laten vervaar digen om haar standpunt te dier zake heel duidelijk uiteen te zetten. Deze film getiteld: Een ware geschiedenis van ge weld tot recht! heeft men ook na de in leidende speech van dhr. v. Maanen ver toond. De film pakt en houdt de aan dacht voortdurend gespannen. De Vol kenbond en zijn verrichtingen neemt na tuurlijk op het filmbeeld de grootste ts in. Het zou te ver voeren heel de film te bespreken, maar we willen een fragment vastleggen en wel dat gedeelte waar de onafzienbare velden met kruisen de sol datenkerkhoven in Noord- Frankrijk op het witte doek komen. Op zoo'n kerkhof zoekt een vrouw met haar zoontje naar het 'graf van vader. Snik kend 'knielen zij neer op- de plek, die verondersteld wordt, zijn stoffelijk over schot te 'bevatten. Zij drukt het knaapje krampachtig tegen zicSh aan en zegt tegen hem: „Ik zal jo,u niet opvoeden voor den oorlog-jij zult strijden voor een an dere wereldden Vrede!" De film 'en toelichting door den spr. werden met groote aandacht gevolgd, ter wijl in de pauze lectuur over den Volken bond werd verkocht en lijsten ter teeke- ning werden aangeboden 'om lid' -der ver. voor Volkenbond en Vrede te worden. De Vereeniging Algemeene Ontwik keling zit niet stil. Nauwelijks hébben wij de prachtige lezing door den heer Luns gehad, of -een nieuwe voordrachtsavon'd belooft eveneens succesvol te worden. De heer F. G. Geerfing te Amsterdam zal op Dinsdag 25 Januari a.s. in Juliana eene lezing mei lichtbeelden houden over 't oneindig groote en kleine. De heer Geerling heeft in vele plaatsen van ons land' Teeds vo-ordrachten gehouden en tvtfjkens de talrijke mooie resencies, met succes. Voor hen, die niet geheel thuis zijn in de geheimzinnige wetenschap der natuur, zijn bij dien heer S. Ochtman Zoion te verkrijgen, boekjes in brochure vorm, a 25 et, door den heer Geerling geschreven ten dienste van zijn toehoor ders. Wij kunnen niet anders doen dan herhalen: wordt lid van A.O. Hoe meer leden hoe meer u geboden wordt. Bin nenkort zal, nao" wij .vernemen, een le denvergadering worden- uitgeschreven. De Concertzaal biedt deze week hare aandeelhouders een tweede bios coop-avond aan, welke tevens publiek toegankelijk is. Er wordt dan gegeven „de Gebochelde", een der grootste cine matografische kunstwerken in 1925 ver schenen en met groot enthousiasme ent- vangen. De romantieke draad van het Verhaal, de mobile costumes uit de oude riddertijd, de uitnemende octeurs en ie 1 rijke praehtige omgeving van opname, al les werkte tot dit succes mede. i Paul Févals beroemde, roman „Le Bos- -- „De Gebochelde" is nog steeds I een van de meest populaire en geliefkoos de werken, die in alle lagen der 'bevol king gelezen wordt. Wie kent niet de legendarische figuren van een Henri de Lagardère, een Passepoil .en Cocardasse? Wie heeft nooit igehoord van den be roemden „steek van Nevers" en kent het trotsche woord van Lagardère niet: „Als gij niet tot Lagardère komt, komt Lagar dère tot IJ"? De Gebochelde is een verhaal vol sp-aji- nling én romantiek, Vol galante avontu ren en ridderlijke tweegevechten. Paul FéVal spreidt hier een rijke fantasie ten toon, die aan zijn roman iets buitenge woon bekorends geeft. Weelderige fees ten en wilde .teojieele-n tusschen harts tochtelijke speculanten, duels, hinderlagen en ontvoeringen, gesloten papieren en ondergeschoven - kinderen dit -alles volgt elkaar in bonte volgorde op'. Achttien jaar lang 'beschermt Henri de Lagardère zijn pleegkind tegen de ver volging van haar vijanden, achttien jaar lang beweent een ongelukkige moeder het verlies van haar kind, —doch einde lijk overwint de onschuld en slaagt La gardère er in, dank zij zijn vermomming als „de Bochel", Blanche de Neversi' vij anden onschadelijk te maken en haar in haar rechten te herstellen. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald, dat de stemming voor de ver kiezing van leien van de Provinciale Sta ten van Zeeland zal plaats hebben op Woensdag 6 April a.s. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. werd Vanwege het departement Haamstede- Burgh de derde Nutslezing in dit seizoen gehouden iin de zaal Van hotel Bom. Niet tegenstaande de ongunstige tijdsomstan digheden was de opkomst zeer bevredi gend. Tot zijn spijt moest de voorzitter, de EdelAchtb-are Heer J. A, van Zuijen, 'bij de opening mededeelen, ;dat de spreek ster voor dezen avond. Mevr. Anth. v. Dijk, uit Voorburg, waarschijnlijk niet vóór 9 uur zou kunnen optreden. Deze mededeelvng wekte begrijpelijkerwijze te leurstelling 'bij het publiek, hoewel wij ons niet beklaagd hebben, daar de wacht tijd voldoende werd aangevuld doof de werkelijk goede pianomuziek der dames v. Zuijen en v. d. Stolpe en de gewaar deerde 'bijdragen van mej. Geijsendorpher en dihr. Cl. Moelijker. Even v-oioir half' 10 verscheen mevr. v. Dijk op- het podium, zich excuseerende dat zij door mindeir goede inlichtingen gedurende haar reis naar Westelijk Schouwen juist de langste reisroute gekozen had. Daarna gaf zij in Oud-Hollandsch costuum en met luit-be- geleiding verscheidene 17de -en Middel - eeuwsche typische en karaktervolle lie deren ten beste, Waarbij af en toe op haar verzoek door het publiek uit volle borst werd meegezongen. Na de pauze volgden eeniige liederen van dezen tijd en een voudig mooie kinderliedjes. D-at een en door MARIE CORNER LEIGHTON. Hoofdstuk I. Liefde en vreet. 1 /Clara, ik héb je zielslief! Ik moet je tot vrouw' hébben. Wanneer je neen zegt, verwoest je mijn leven met een enkel woord. Je 'bent mijn alles. Een jaar ge leden dacht ik, dat ik de liefde van eem vrouw best zou kunnen missen. jMijnl eigen egoïstisch streven naar roem, en weelde vulde mijn geheele leven, maar nu gaan al mijne verlangens uit naar jou. Geld en eer hébben voortaan geen IWaarde -voor mij, Wanneer ik ze niet met jou za-l kun nen deel-en. Clara, mijn liefste, je kunt je niet indenken hoe mijn liefde voor jou mij heeft veranderd. Geen o ogenblik van den dag ben je bit mijn jge'diachten én, mijn vurigste wensch is steeds, dat jij me evenzeer zult liefhebben als ik jou. Zon der jouw liefde heeft het leven voor mij geen waarde." Malcolm King, de jonge dokter, sprak deze vurige woorden tot Clara Escott, terwijl ze samen voor het open haard vuur stonden in de sa-Ion van Deep Deen House. De zonnestralen van een helderen wmtern-amiddag vielen door de hooge vensters het vertrek binnen en beschenen het blonde kapje en het elegante, welge vormde figuurtje van Cl-ara. Het heldere, gouden Licht teekende levendig de teere II ijnen van haar hals ien gel aathet speelde over de pl-oo-ien van haar -eenvoudig, grijs costuum en deed de groote, zacht wiitle kraag van geplooid mouselien voordeélig uitkomen. Doch den -geheelen tijd waren hare oogen verborgen oogen, die haar zonder twijfel onweerstaanbaar bekoor lijk maakten. Ze waren omlaag gericht, overschaduwd doo-r lange, donkere wim pers; dezelfde oorzaak, die haar zoo diep deed 'blozen, hield ook haar 'blik omlaag gé wend. Tot voor kort was (Malcoln King nog niet van plan geweest te spreken, als hij thans had gedaan. AL hetgeen hij haar had gezegd, was volkomen waa-r, geheel in overeenstemming m-et zijn open, edel karakter. Ongeveer een jaar geleden, op acht en twintigjarigen leeftijd had hij te Rising- ton een praktijk gekocht -en hij was da-ar gekomen vol hoop en ijver, vast besloten hard te werken en te studee- ren, zijn leven te wijden aan zijn beroep en zich een grooten naam te verwerven. Tot dien tijd had nog nimmer de schoon heid een-er vrouw diepen indruk op hem -gemaakt of had een vrouwenstem zijn innerlijk 'in beroering gebracht. Den der den dag na zijn aankomst te Risington echter wist hij, dat hij voortaan nog slechts één doel kende. Op dien dag werd -hij geroepen om o ogenblikkelijk te Deep Deen House te komen teneinde medische hulp te ver- leenen aan Lili Escott, de oudere zuster van Clara, die plotseling ernstig ziek was geworden. Vóór hij ter plaatse kwam was het meisje echter -reeds dood. Bij het onder zoek bleek dat zij gestorven was te volge van het eten van giftige bessen. Dien middag was zij, volgens hare ge woonte, -alleen gaan wandelen en ver moedelijk had ze in 'dien tijd d-e bessen gegeten. De rechterlijke uitspraak was „Dood tengevolge van een noodlottig toe val", maar booze tongen fluisterden van zelfmoord en deze geruchten v-onde» in gang d-oor het feit, dat een andere zuster Marie, het vorige jaar onder tragische omstandigheden den dood had gevonden bij een brand, ontstaan door het tenge volge van onvoorzichtigheid vlam vatten van de bedgordijnen. Ook toen had de uitspraak geluid: „Dood tengevolge van een noodlottig toeval". De eeni-ge omstan digheid, die in tegenspraak scheen te zijn ander ten zeerste in den smaak viel, 1 bewezen de daverende toejuichingen, die haar ten deel Vielen. Mevr. van Dijk ver staat in h-ooge mate de kunst door den inhoud harer liederen, haren mooien zang en haar prettig humoristische wijze van vertellen haar gehoor te 'bloeien. Het pu bliek -heeft dian ook volop- en onverdeeld genoten. Bij het einde dankte de voor zitter in hartelijke bewoordingen Mevr. van Dijk voor ha-re prestaties van dezen avond, hen, die door bijdragen en mu ziek den vooravond- gevuld he'bbem en in 't bijzonder dhr. W. G. Boot Jz., die wei- Willend zijn auto beschikbaar had ge steld -om de spreekster in Zierikzee af te hal-en. STAVENISSE. Vanwege de Import-M.ij te Den Haag -is alhier voor de smidse van de heeren Gebr. Kesteloo- op- de Voor straat ge-plaatst een benzinepomp-, waar op de naam „Shell", met annexen onder- grondschen reservoir van 6000 L. Zeer gemakkelijk zal dit zijn voor de veile hou ders van auto's en motorrijtuigen, die onze -gemeente bezoeken, daar men nu ten allen tijde een gewensehte hoeveel heid! van -goede kwaliteit benzine kan ver krijgen. THOLEN. Dinsdag 17 Jan. had ten kan tongerechte albiier de installatie plaats Van den heer B. J. Van Blaricum, kan tonrechter te Bergen-op-Zoom, tot kan tonrechter alhier. Tegenwoordig waren de waarnemende kantonrechters, de heeren P. die Jong, A. F. Han-sens en mr. A. J. Van d|er Hoeven. Nadiat de griffier de officieel© bbnoemin-g had Voorgelezen, nam de heer P. de Jong als oudste w-n. kan tonrechter het woord en- sprak als Volgt: Mijnheer de karnton-rechter: Namens mijn icollega's -en den griffier en ook persoonlijk, w-emsch -ik U geluk met deZe bénoemiitng. Het is wel een bewijs Van biizonder Vertrouwen-, dat deze taak U iis opgedragen door den Minister Van Justitie. Dit bewijs Van vertrouwen doet ons ook zoo'n bizünder genoegen, om dat het gelegd iis in bekwame en hoogst Vertrouwde handen. Als waarnemend kan tonrechter dank liik U teVens voor den steun litni moeilijke omstandigheden Van U ontvangen en di)t heeft de waarneming met d-e geruchten was, -dat in beide ge vallen de meisjes op het punt hadden ge staan in het huwelijk te treden. De jonge dokter was diep igeschokt door het verschrikkelijke ^noodlot, Id-at deze zusters had gerukt uit een leven van liefde en vol 'beloften voor een heer lijke toekomst. Maar het meest van alles was hij onder den indruk geraakt van de onweerstaanbare lieftalligheid van de overlevende zuster Clara de jongste van de drie. Toen hij haar voor het eerst had aanschouwd, overstelpt door smart, was er een groot verlangen in hem ont waakt haar te troosten -en bij te staan en zonder het te 'beseffen, was zij reeds van dat oogen'blik onmisbaar voor hem. Het was een liefde op -het eerste ge zicht en gedurende het geheele jaar wa ren zijn -gevoelens sterker geworden; thans beheerschten ze hem Volkomen en zijne gedachten Vertoefden nog slechts bij de vrouw, die hij lief had met zijn geheele wezen. Aanvankelijk had -hij haar slechts zelden gezien, daar haar sip art haar afgezonderd had gehouden en haar stiefzuster en voogdes er niet van hield v-eel bezoek te ontvangen op Deep Deen, House. Maar ten slotte wa-s het hem door taktvtol optreden gelukt, zich 'de goede gunsten van juffrouw Tempest te verzekeren en meer dan iemand anders toegelaten te worden tot het „huis in de Vallei". Hier had hij alle voorwendsels Onberispelijk haar. Neem eiken ochtend slechts een weinig Purol, wrijft het eerst even tusschen de beide handen en strijk het dan door de haren. Het haar wordt dadelijk zachter, glanzend, wat donkerder ge tint en blijft den geheelen dag onbe rispelijk. Vooir mij aanmerkelijk gemakkelijker ge maakt. Ook de justitiabelen alhier kun nen (hoogst tevreden zijn en zich geluk wenschen met de benoeming Van uw per soon. Hiermede Verklaar ik U geïnstal leerd -als kantonrechter alhier. De heer van Blar-icum dan-kte den spr. voor d-e hartelijke 'wo-oirden tot hem ge sproken. Hij h-o-opte en vertrouwde, dat de waarneming van het kantongerecht te Tholen, gelijk met dat te Bergen o-p Zoom, geen bezwaren zal opleveren. Waar hij reels 8 a 9 (ja^ir op een an dere plaats ook had waargenomen en diit totaal -geen 'bezwaren had -o-pgeleverd zou dit ook wel niet vcor Tholen, temeer diaar dit aanmerkelijk korter 'bij ligt. Hij bracht een woord van hulde aan de hee ren w.n. kantonrechters, die op zoo'n voortreffelijke wijze en met ijver de loo- pende zaken hebben afgewikkeld en wel bijna twee jaren. Hiermede verklaarde hij zijn ambt te aanvaarden en werd de zit ting geopend. 8ECHT3 KEN, AANRANDING. Voor de rechtbank te Zwio-lle hébben terecht gestaan J. H., 18 jaar, arbeider, en G. H., 22 jaar, mattenmaker te Zwart sluis, die 26 Nov. de 20-jarige Aaltije Moes hebben aangerand. J. H. wierp Influenza en Griep Koortswerend en genezend zijn Sanapirin-tabletten (Wettig beschermd tegen vervalschimg). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. te b-aat nemend om een bezoek te bren gen Clara Escott gadegeslagen, naar haar iieVe stem geluisterd en hare zachte, innemende manieren bestudeerd totdat het hem toescheen, dat er geen- tweede Vrouw kon bestaan zoo mooi en zoo 'goed. Daar na was het hem gelukt haar buiten- te ontmoeten en bij andere menschen; bij iederen blik uit hare oogen, elk geluid van haar stem was zijn verlangen naar baa-r sterker geworden, meer onweer staanbaar en meer wanhopig. Hij had zij-ne gevoelens voor haar ver borgen. Tot dezen morgen was hij zijn liefde de baas geweest, terwijl hij zich wijs maakte, dat het dwaasheid *zou zijn een vrouw te huwen, wier twee zusters zich Van het leven hadden b'eroofd. Want in zijn hart twijfelde hij er niet aan, -of Marie en Lili Escott hadden zelf moord gepleegd. Na den dood Van Lili had hij gep-oogd haar Verloofde, die ge heel gebroken w-as, te troosten door zijn aandacht te Vestigen op het gevaarlijke dat er school in een huwelijk met een meisje.uit een familie, waarin zoo'n ster ke neiging tot zelfmoord bestond-. En nu vandaag, was zijn liefde sterker ge weest dan al zijn- wijsheid, al zijn Voor zorg hij was er zich slechts van be wust, dat hij Clar-a Escott liévler had dan zijn leven en dat hij eerder alles wilde opofferen dan haar te moeten missen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1