i AKKER's Abdijsiroop. MENTHAFORM TABLETTEN TEGEN GRIEP Id GRIEP-tijd. abonnement: Vrijdag 14 Jan. 1927. zïerikzeesche courant. advertentien EERSTE BLADT Aanbesteding. BUITENLAND. BROCADES binnenland. Uit Stad en Provincie. Concertzaal-Bioscoop. FRED THOMSON. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zïerikzeesche A Nieuwsbode 83ste JAARGANG. No. 11492. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Redicteur M J KOSTEN van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Eeolames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BURGEM. en WETH. van Zierjjrzee maken bekend, dat door hen in twee perceelen zal worden aanbesteed: De levering van Kleeding en Schoeisel voor de Agenten van Politie gedurende 1927, te weten: Eerste perceel: Kleeding. Tweede perceel: Schoeisel en reparatie daarvan. Een opgaaf van hetgeen in 1927 noodig is, alsmede de voorwaarden der aanbesteding, zijn op de Secretarie ter inzage nedergelegd. Insohrijvingsbiljetten op zegel van f 0,50 moeten, vergezeld van de volgons de voorwaarden verlangde stalen, aan Burgem en Weth. ingezonden worden, vóór 22 Januari as. Zibrikzbs, den 18 Januari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. PRIJS GO CTS. P» FLACON BIJ APOTHEKERS ft DROGISTEN ZUIVEREN MOND EN KEEL VAN SMETSTOF EN VOORKO' MEN DAARDOOR DE KWAAL Algemeen Overzicht. „DE NICHT VAN DEN EX-KEIZER'. Domela,de Vermaarde „Baron Korfï" en „Prins vpn Lieven" heeft een gevaar lijke concurrentie gekregen. Een nieuwe „prinses", die eveneens te Erfurt ageer-: dei Martha Barth begon haar loopbaan als eenzaam dienstmeisje in Bad Berka nabij Weimar, voelde zich echter meer aan getrokken tot het groote stadsleven en trok dus naar Erfurt, waar Vooral sol daten diepen indruk op haar maakten. Martha meende voojr „iets hoogers" te zijn geboren en zoo werd zij een Lebe dame in grooten stijl. Toen begonnen de avonturen, welke thans uitlekten. Zij vestigde zich weer te Erfurt, die stad harer eerste triumfen, na gedurende korten tijd keukenmeid te zijn geweest in de woning van een der zonen des kei- keizers, welke betrekking echter een even plotseling als roemloos einde nam. Maar één ding kwam haar nu te pas ze had geleerd hoe prinsessen zich ge dragen en bewegen! En weldri hief zij onder het zegel der diepste geheimhouding haar „incognito" op, Vertelde aan enkele goedgeloovige lieden dat ze was: „prinses Margaretha Van Pruisen, nicht van den ex-keizer". De hoojgste kringen te Erfurt rekenden het zich dadelijk tot een eer om haar te mogen ontvangenalles wat de „prinses" vertelde, werd onvoorwaardelijk geloofd Dit was nu een reden om nog verder te* gaan en eens biechte zij dat de koning Van Griekenland haar vader was en zij met de linkerhand op een Alm onder het Vriendelijk klingelen der koeien-bel len was gehuwd met den Voormaligen kroonprins. Toen geraakten de vele vereerders en aanbidders in nog grooter geestdrift. De „prinses" was immers zoo Vriendelijk, nog zoo verleidelijk ondanks haar 42 jaren !En dat zij nooit over contanten be schikte ach: iedereen wist immers, hoe moeilijk de leden der voormalige Vorstenhuizen het tegenwoordig hadden, Een echte Hohenzoillem-prinses uit den geldnood te moger. helpen, was immers de hoogste zaligheid Voor het onderda nen gevoel! De droom werd ten slotte wreed ver stoord door de politie', welke laatste de „prinses" ontmaskerde en haar arresteer1 de. Maar de misleide Thuringsche krin gen hadden een speciale verzekering der politie noodig, dat zij er inderdaad wi ren ingeloopen en dat H. K. H. reeds eenige weken te voren was aangehouden. De zaak was echter eerst thans uitgelekt. HET PROCES-BARMAT. Donderdag, de tweede dag Van het proces-Barmat, was de publieke belang stelling al heeï wat Verminderd, verge leken bij den eersten dag. Van de elf beklaagden waren er slechts 6 verschenen, de vijf anderen komen eerst later aan de 'beurt. De hoofdbeklaagde, Julius BarmaJ, be streed de door de rechtsche pers ge colporteerde en door het O. M. in de acte Van beschuldiging overgenomen be wering, dat hij in 1923 als klein „Oost Joodsch" handelaartje naar Duitsdhland was gekomen en eerst hier een Vermo gen had bijeen gegaard. Aan de hand van brieven van bamkfirma's toonde hij aan, dat hij' reeds in 1920 bij Amerikaan- sche banken een bedrag Van twee milli oen dollar had staan. Uit een notariëele balans van de Amexima te Amsterdam die Barmat met andere bescheiden aan de rechtbank overlegde, bleek, dat de zaak dezer Amsterdamsche firma in De cember 1920 een waarde Van vier milli- oen Mark vertegenwoordigde. Bij her haling wond Barmat zich op en eenmaal riep hij zelfs uit: „Ik 'ben geen Schnor- reri Ik ben als rijk man naar Duitsch land gekomen, niet om hier iemand te bedriegen, maar ikzelf ben integendeel in Duitschland bedrogen". Vervolgens kwam de kwestie Van het orediet der Staatsbank ter sprake. Bar mat verklaarde, dat hij deze credieten op volkomen regelmatige wijze had ge kregen. Hij was trouwens niet de eenige; ook Stinnes e. a. hadden soortgelijke cre dieten van de Staatsbank gekregen^ ten deele zelfs tegen gunstiger voorwaarden dan hij. In 1924 had hij het voornemen igekoesterd zijn relaties met de Staats bank te Verbreken, omdat de rente hem te hoog! was, maar een der directeuren had hem bewogen dat niet te doen en met nadruk tot hem gezegd, dat de Staatsbank er prijs opi stelde met hem in relatie te blijven. Ten slotte ontkende Barmat, dat hij den directeuren van de Staatsbank ooit iets ten geschenke had gegeven. De Vroegere directeur van de Staats bank deelde mede, dat Barmat naar de Staatsbank was gekomen met aanbeve lingen Van den toenmaligen rijkskanse lier Bauer. Begin 1924 had de Staatsbank nog groote moeite haar geld geplaatst te krijgen en zij bood daarom aan ver schillende crjënten, zoo ook aan Barmat, gelden aan. Men had in Barmat nooit het minste wantrouwen gehad, daar zijn referenties, zoowel uit Nederland als uit Duitschland prima waren. De aanbeveling Van den rijkskanselier Bauer had na tuurlijk ook grooten indruk gemaakt. EEN NIEUWE DRANKWET. Het Hdbl. meldt uit het voorontwerp van een nieuwe drankwet het volgende: Dit ontwerp heeft een drieledig doel: A. de drankwet moet op eenige punten aan een technische herziening worden onderworpen; B. de veranderde toestan den in de samenleving vorderen eenige verruiming van de grondslagen der wet; C. overeenkomstige toezegging in de ver klaring, door den kabinetsformateur in Maart 1926 afgelegd, wordt een voorstel tot invoering van de plaatselijke keuze gedaan. Deze drie groepen laten het be ginsel van de wet, het maximum-vergun ningsstelsel onverlet. De gezondheidscommissies worden in verschillende artikelen van de wet op genomen, ter adviseering aan de gem.-be- sturen. De plaatselijke commissies volgens art. 49 der wet worden opgeheven. Dit instituut moet ais mislukt worden be schouwd. Te -overwegen vait of de plaatselijke keuze ook zal gelden voor de bierhuizen. Waar de geest des volks wellicht rijp is voor een beslissing over vergunriingsi- inrichtingen, is het voorzichtig eerst de ervaring daarmede en met het velofs maximum af te wachten. Het minimum van het vergunningsrecht is verhoogd op f 40, wegens de veranderde waarde van het geld. Verboden wordt sterke drank of zwak alcoholischen drank te verknopen terwijl in de localiteit gelegen heid wordt gegeven tot dansen. Er zijn, met name in de steden, verschillende (©genheden, waar de moderne dansen en alcohol samenwerken in een zeer beden kelijke richting. Over het dansen wordt hier niet geoordeeld maar "het is zaak den verderf el ijken wederkeerigin invloed van dansen en alcohol te breken. De ver koop van wijn en bier in allerlei winkels, speciaal in groenten- en kruidenierswin kels, wordt geweerd. Er schuilt een niet gering gevaar in verkoop, zelfs opdrin gen aan het publiek van allerlei alcoho lica in gelegenheden, die daarvoor tot voor korten tijd niet gebezigd werden en waarin jong en oud publiek voor gansch andere doeleinden moét komen. Boven dien wordt aldus een concurrentie aan gedaan aan verlofhouders, die aan aller lei we'ttelijke verplichtingen moeten vol doen. ZIERIKZEE. De Concertzaal-Bioscoop geeft deze week eeme Cowboy-Film „Pas op als ie loskomt", een der beste films van de Thomson-serie, waarin deze ons, met zijn 'bekend paard Silver King, ver plaatst naar de ruwe Gouddelvers-omge ving. Als gewoonlijk wordt het program ma aangevuld door een;,je comische num mers en eene natuur^ofxname. Volgende week Woensdag krijgen wij in de Concertzaal een zeer goede Toioi- neelvoorstelling. De heer Louis de Vries zal n.l. Zierikzee mede een bezoek bren gen op zijn Tournée ter eere van zijn 25-jarig tooneeljubileum. Hij hoopt met een van zijn successtukken „De Familie Lehman", een joodsch Familie-Drama, dat reeds meer dan 900 malen ten tooneele gebracht werd. De pérs-recensies zijn zonder uitzondering schitterend. Barbarossa schrijft in de Telegraaf o.a.: Zelden héb ik Louis de Vries met zoo veel waarachtig gevoel, met zooveel sor berheid, met zooveel ingehouden leed zien spelen. Het grijpt ;n de zielEen van de schoonste oogenblikken in fczijn acteurs- leven". Dit zal denkelijk de laatste win- tervioorstelling der Concertzaal zijn. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Jan. '20 uit 3362 m. en 3592 tezamen 6954 personen. Door ge boorte vermeerderde de bevolking met 57 m. en 55 vr. en door vestiging met 159 m, en 188 vr., totaal 216 m. en 3 vr. Door overlijden verminderde de bevol king met 44 m. en 38 vr. en door ver trek met 208 m. en 259 vr., totaal 250 en 297 vr. De geheele vermindering bedroeg 34 m.'en 54 vr., totaal 88 personen, zoodat op 1 Jan. 1927 de bevolking onzer ge meente 6866 zielen telde, t.w. 3328 m $538 vr. De heer M. N. Krijnse Locker alhier, is benoemd tot buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. Wij maken ónze lezers attent op de in dit nummer voorkomende advertentie der 90cieteit „Concordia", waarbij op 30 Jan. a.s. een invitatie-balmasqué in de Concertzaal wordt aangekondigd. ELKERZEE. Het jeugdige schap „E. en S.'\ kan zijn taak- beginnen. In de vergadering van Dinsdag kreeg, het zijn reglement. De eerste portefeuille is aan 't cireuleeren. De inhoud daarvan is rijk genoeg aan actueele tijdschriften. Regelmatig zullen later de boekwerken volgen, waarvoor een abonnement op de bekende Wereldbibliotheek de noodige stof zal leveren. Moge het groeien en bloeien! THOLEN. De kantonrechter te Bergen op Zoom, dhr. v. Biaricum, is vanaf he den belast met de waarneming van het Kantongerecht alhier. Reeds volgende week zal hij zitting nemen. SPOORWEG OP Z.-BEVELAND, Op 1 Maart zal te Utrecht het laatste gedeelte van de werken vo,oir den aain- van den locaalspoorweg op Zuid- B-eveland worden: aanbesteed en wel het bouwen vjani een tractiegebouw', benzine- reservoir, watertoren, waterkranen voor locomotieven, enz. op het emplacement Goes. Dit werk moet in den loop Van dezen zomer tot stand komen, opdal vóór den volgenden winter de locomo tieVen to het tractiegebouw onderdak kunnen vinden. Dezen zomer zal de Spoorweig-Mij.. zich zonder deze of met enkele voorloopige inrichtingen moeten behelpen. Het werk langs de lijn vordert goed en moet uiterlijk Mei klaar zijn, daar men den spoorweg hoopt te openen als bij de spoorwegen de zomerdienstregeling ingaat. De stations Wolf aar tsdijksche veer en Hoedekensketrke krijgen een haltechef, in. de 14 andere wordt de Vrouw van een ploegbaas of Van een wegwerker be last met den Verkoop der kaarten. Deze vrouwen zijn reeds benoemd. behandeld de zaak ran den overval in het hulppostkantoor te Drunen. (N.-Br.) De chauffeur H. F. v. M., uit Tilburg, klopte daar op een avond op de deur. Toen de besteller deze opende, is ver dachte binnengedrongen en heeft hij het aanwezige postpersoneel dreigend toe geroepen: „Vlug, waar is het geld? Vlug, vooruit of ik schiet". Hij had een met scherp geladen revolver op hen gericht en hun gelast, de handen omhoog te houden. Daarna beval hij, hem het geld te wijzen en de geldkist te openen. Daaruit ontvreemdde hij een bedrag van ongeveer f 118. De kantoorhouder had handig het geldkistje op een aangeteekeid stuk gezet, dat een belangrijk bedrag iuhield. Na den diefstal gepleegd te hebben, verliet v. M. het kantoor, steeds zijn revolver dreigend op het postper soneel houdende. Hij maakte zich met een van J. Luijpen gestolen fiets uit Thans, nog meer dan anders, onmiddellijk Uw dikke keel, Uw hoestje, Uw beginnende verkoudheid verzorgen met de voeten, huurde later een auto en werd ten slotte te Gorinchem aange houden. Verdachte bekende volledig. Na een revolver met 25 scherpe patronen gekocht te hebben, was hij, met het doel om te stelen, uit Antwerpen naar Drunen gegaan, waar hij vroeger de vakschool bezocht had en de situatie kende. Hij had niet d« bedoeling gehad, iemand met de revolver neer te schieten doch alleen, ala het noodig vraa, de menschen er mee op een afstand te houden. Hij begreep nu, een ernstig misdrijf gepleegd te hebben; toen hij dit pleegde, uit geldgebrek, had hij daaraan echter niet gedacht. Het O.M. eisch t® wegens diefstal met bedreiging en geweldpleging 7 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de' voor loopige hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 27 dezer OVER EEN TE WATER GEREDEN AUTO Op 22 Jan. 1925 reed de automobiel van den heer J. de Dreu uit Goes, even voor het binnenkomen in de Viissimgsche haven van de provinciale boot te water en verdween in de diepte, w!aar zij thans nog! ligt. De heer de Dreu, van meening dat de wijze van vervoer niet voldoende veilig is geweest, verzocht schadevergoe ding aan de provincie, wat echter op voorstel van Ged. Staten door de Prov. Staten werd geweigerd. Hierop stelde de heer de Dreu een civiele actie voor schadevergoeding van f 4250 plus rente en kosten tegen de provincie in. Deze procedure is thans zoover gevorderd', dat de officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft geconcludeerd, den eischer toe te staan, met getuigen te 'be wijzen. dat de deuren in de verschansing van de boot niet voldoende waren ge sloten, waardoor de auto te water kon rijden. Zondag 16 Januari te Zierikzee. Ned. Her?. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Kleine Kerk. 10 ure, dti. Waardenburg. 's Avonds 6.30 ure, de heer Van Kempen uit Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Burggraaf van Kalamazoo (Noord-Amerika). Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. r. d. Molen, 2 Leesdiomst en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.90, 2 en 6 ure, LeeBkexk. LANDBOUW EN VEETEELT. BECH.T2! 4 KEN* In de middagzitting van Dinsdag werden voor den politierechter te Mid delburg behandeld de zaken togen K. Fr. van S., huisvr. van C. van T.t 53 jaar, zonder beroep, te Zierikzee, wegens mishandeling van Adriana Bak ker te Zierikzee op 27 November 1926. Eisch sn uitspraak f 15 of 15 d. h. C. K., 20 jaar, werkman te Zierikzee, wegens mishandeling van S. L. van Ast te Zierikzee op 18 Nov. 1920. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. DE OVERVAL TE DRUNEN. Ds rechtbank in Den Bosoh heeft BROUWERSHAVEN. Maandagavond hield de heer Stevens, Rijkslandb -con sulent te Goes, hier een lezing over het onderwerp„Hoe kunnen onze weiden meer opbrengen" De opkomst van be langhebbenden was zeer goed to noemen. Na een inleidend woord door den heer Hocke, waarn. voorzitter, begon de spreker met er op te wijzen, hoe groot de boteekenis van het grasland voor ons is. Do beste weiden vindt men in Friesland en Holland, de minst ver zorgde in Zeeland. Hoewel in onze provincie het bouwland de overhand heeft zijn er toch nog 35000 h a. wei land, waarbij 5500 ha. dijken, dat ongeveer J van het bouwland. In ver schillende deelen van Zeeland zijn er bepaalde grasgebieden, gevolg van de lage ligging) anders was er bouwland Betere ontwatering zal nog meer bouw-, maar zeker beter weiland geven, al wordt dit door sommigen ook bestreden. In de weiden zelf dient men de afwa tering beter te regelen greppelen De aanleg van nieuwe weiden werd besproken en er op gewezen, dat dit met zorg moet geschieden. Het afweiden van grasland moet zoo scherp mogelijk zijn, dit geeft gelijk nagewas. Voor be- PRED1KBEÜRTEN. Deze week Sensatie Cowboy-Film. weidiDg geeft stikstof het beste resul taat, al mag men de andere niet ves- waarloozen, proeven hebben dit aange toond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een paar der aanwezigen gebruik gomaakt. Eenige lichtbeelden demonstreerden duidelijk hoe het niet moest zijn, de besproken grassen waren er in nafcura en op het doek te zien. De voorzitter had een gemakkelijke taak toen hij den geachten spreker den dank der ver gadering bracht voor zijn onderhoudende en leerrijke rede. BRUINISSE. Woensdagmiddag j.l. hield de ver. Laudbou w'beLang een algemeen© vergadering in het hotel Storm. De voor zitter, dhr. Joh. Padmos opende de verg. en wensehte den leden en de vereen, het beste toe in 1927. Na voorlezing der notulen door den secr. dhr. F. D. van Vessem, las deze het jaarverslag voor, wiaaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar geen schokkende gebeurtenissen voor de vereen, heuoen piaats gehad. Het le dental 'wlas tot 70 gestegen. Dhr. J. C. Boller bedankte in den loop des jaars wegens vertrek en werd opgevolgd door dhr. P. L. Krepel. Met de Z.L.M. verkeer de men op goeden voet en den hotelier dhr. Olree werd lof toegezwaaid voijr de uitmuntende herbergzaamheid die de vereen, te zijnen huize geniet. Het coö peratief iukoopen van kunstmeststoffen ging naar wensch, doóh vioor het gezame- lijk inslaan van veevoederartikelen scheen het, dat de leden hierin hun voordeel nog niet genoeg zien. Dhr. v. Vessem oogstte den dank der vergadering voor zijn uit gebreid verslag. Aan de orde was nu de verkiezing van 2 bestuursleden. Her kozen wérden de heeren Joh. Padmos en C. J. Hanse. Onderwijl kreeg de heer den Boer van Zierikzee gelegenheid verslag uit te brengen van de onderhandelingen, Wlelke hij heeft gevoerd voor de suiker fabriek Puttershoek met de Directie der R.T.M Deze besprekingen hebben geleid tot een reductie der vrachttarieven van 5 o/o. Het bedrag dat werd terug ont vangen werd door dhr. den Boer ponds pondsgewijze aan de betrokken leden uitbetaald. Bij de gehouden stemming voor een afgevaardigde naar de kringver gaderingen der Z.L.M. te Zierikzee, werd met meerderheid van stemmen gekozen dhr. P. L. Krepel en als zijn plaatsver vanger dhr. J. v. d. Sluis. De penningm., dhr. K. Geluk, deed hierna rekening en verantwoording van het gehouden finan cieel beheer. De rekening, nagezien en goed bevonden door de heeren J. v. d. Sluis. De penningm., dhr. K. Geluk deed hierna rekening en verantwoording van het gehouden financieel beheer. De rekè- ning, nagezien en goed bevonden door de heeren J. v. d. Sluis en A. Flohil, sloot met een on tv. van f' 62092,44 en uitg. van f 62153,53, alzoo een nadeelig saldo van f 61,09, 'hetwelk evenwel vol doende gedekt 'wOrdt door een tegoed op de Scheldébank van! f 611,80. De voor zitter dankte dhr. Geluk voor zijn ac curaat gevoerde boekhouding. Nog en kele besprekingen volgden nu, waarna de vergadering gesloten Wercl. YAN HEINDE EN VER. De groote filmacteur Charlie Chaplin ligt in een scheidingsproces en mevrouw Chaplin, een piepjong ding, heeft door haar advocaten barre eiscben laten stellen. Zij wil, behalve de twee kinderon uit het huwelijk, ook de helft van het fortuin van haar echtgenoot, dat niet voor de poes is. Than8 is op alles beslag gelogd. Ook wordt beslag gelegd op het salaris van Charlie. Inmiddels is deze „wegens dringende aangelegenheden" naar New- York vertrokken. Maar niemand weet waar hij is. Hij is zoek. Op het landgoed Lichtenfelde in Mecklenburg heeft in den afgeloopen nacht een hevige brand gewoed. De stallen, waarin meer dan duizend koeien^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1