ZEEL® ROEM Zierikzeesche Nieuwsbode les ;moiLsie ROOMBOTER BUVOEGSEL BINNENLAND. Uit Stad en Provincie, FEUILLETON. Henny's Klok, SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. behoorende bi] de van Vrijdag 7 Jan. 1927, no. 11489. Yervonqt in zonloos) jaargetij de werking der ultraviolette stralen- HET NEDERL.-BELG. VERDRAG. Dr. P. C. Boutens heeft in De Gids een nieulw' Geuzenlied gedicht, „naar aan leiding van het z.g.n. NederlancLsoh-Bel g. verdrag", Waarvan wij eenige coupletten overnemen. Op, jongens van Brabant en Zuid-Holland, Van Limburg, Sticht en Gelderland, Van Overijsel en Noord-Holland, Van Friesch en Drenthsch en Gro- [ningsch land, 't Geldt hier geen twist meer van partijtjes Van politieke ruggespraak En onderhandsche lijmerijtjes: Om Neêrlamds eenheid gaat de zaak. Snelt toe en stuit de onvrome handen Die dingen whrgend naar mij pp, Die (winden van mijn trots mijn schande, Mijn vrije Schelde tot mijn strop..... O Holland, w'aarvan niets ons scheidde, Geen felste zee, geen diepste kreek, Laat gij u 't levend vleesch afsnijden Door een of anderen karnebeek? Dit is geen pact van gelijkgereehten, Maar vuige hoon ons opgeleid. Als Nederland dien hoon moet echten, 't Zij kras en eerlijk uitgezeid. En zal er een voorbeeld zijn gegeven, Een c voorbeeld tegen den tijd bestand, Hoe volkren hébben saam te leven, Dan alle gekonkel aan den kant! Daar dient <wtel deeglijk een vaart ge graven. Niet in den rug van Rotterdam. iMaar een die Antwerps ruime haven Voorgoed afdoend te nutte kwam: De geul die breekt zijn middeleeu'wsche Ligging .en zee waart openstelt, Niet door het ongestade Zeeuwsche Water, maar dwars dcor 't Vlaamsche [veld." „Die deze regels heeft gezongen, Hij zingt omdat hij zingen moet: Hij is van huis een Zeeuiwisdhe jongen Die mint zijn Schelde als 't eigen b loed; Want al Swlat hij in maat vertelde, De zoetste voois, den stoutsten keer, Leerde hij van de vrije Schelde Bij alle tij en alle 'weêr." ELKERZEE. In den loop van 1926 ver meerderde de bevolking onzer gemeente, door J. MIDDELBEEK. die 1 Jan. 568 inwoners telde, door ves tiging en geboorte met 31 m. en 38 vr. In 1926 vertrokken 26 personen en over leden er 9, zoodat de totale vermin^ dering 24 m. en 21 vr., is 45 personen bedroeg. Op 1 Jan. 1927 telde de be volking 602 zielen. Een vermeerdering dus van 34. DUIVENDIJKE. De 'bèvolking alhier be stond op 31 Dec. 1925 uit 312 m. en 298 vr., totaal 610 personen. Zij vermeer derde gedurende 1926 door geboorte en vestiging met 25 m. en 18 vr., terwijl door overlijden en vertrek het aantal met 28 m. en 19 vr. achteruitging. De totale vermindering bedroeg 16 perso nen, zoodat op 31 Dee. 1926 de gemeente 594 zielen telde, t.'wi 309 m. en 285 vr. BROUWERSHAVEN. Op 1 Jan. 1926 telde onze gemeente 1312 in'ivtoners. Door géboorte en vestiging vermeerderde dit aantal met 21 en 48, terwijl door over lijden en vertrek de bevolking met 12 en 71 verminderde. Op 1 Jan. 1927 telde onze gemeente 1298 zielen, n.l. 609 m. en 689 vt. NOORDGOUWE. De bevolking bestond hier op 31 Dec. 1925 uit 451 m. en 465 Vr., totaal 916 perionen. Door gebloprie en ves tiging vermeerderde in den loop van 1926 het inwonertal met 43 m. en 55 vr. Door vertrek en overlijden verminderde 't met 30 m. en 59 vr.. zcodat de vermeerdering 9 personen bedroeg. Op 31 Dec. 1926 telde onze gemeente 925 personen ptn.l. 464 m. en 461 vr. ST.-MAARTENSDIJK- In den loop van 1926 vermeerderde de 'bevolking die op 1 Jan. 1926 uit 1392 m. en 1435 vr. 'be stond, door geboorte en vestiging met m. en 70 vr., terwijl door overlijden en vertrek de bevolking met 64 m. en 65 vr. verminderde, zoo dat 1 Jan. 1927 bevolking 2825 zielen telde, tJw|. 7386 m. en 1440 vr. 12 Berthold knikte herhaaldelijk snel met het hoofd. „Ik wil 't nochtans probeeren", zei zijn eigenaardige korte stem, „maar slechts dan. wanneer Henny er haar volle goed keuring aan geeft en dat zal ze niet". Er klonken lichte schreden in de gang. en ze kwam binnen, in haar lievelings- kleeding van grijs fluweel^ 't scboone haar door een donkerlila lint saamgebonden. Haair groote stralende oogen gingen van den een naar den ander. Ze was nog gegroeid in weinige weken en toen ze naast Liane stond, reikte haar zilverblond hoofd juist zoo hoog als het bruinblonde der moeder. Een lichtrood steeg in Vrede's gelaat, teen hij naar de ranke gedaante keek, zijn lippen persten pijnlijk opeen. „Wat is er dokter?" vroeg Henny's lie ve stem rustig. „Vraag 't baar nu", zei Liane gesmooTd. Bertbold stond op. zijn lange gespierde figuur in de volle lengte strekkend, en keek quasi aandachtig naar een sneeuw landschap aan den muur. „Het is dit Henny", ik,' z)ou willen probee ren je beter te maken. „Mij beter maken?" Hoe??" Hij keerde zich met een ruk om en keek haar aan. „Door hypnotisme, Hen ny". Henny's gezichtje verduisterde, terwijl ze langzaam het hoofd schudde. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Dinsdag 4 Januari jl., des namiddag?1 2 uur (Slot). Aan de orde is thans het voorstel, in zake het branden van een licht cp den Oost-Havendijk. De cbmmissie van toezicht op de ptoombootdienstesi van de provincie deelt naar aanleiding hiervan mede, bereid te zijn, de beide lichten aan den ingang van de haven den geheelen) nadht te laten branden tegen een jaarlijksche bijdrage van f400 en het licht aan de Oostzijde van het havenhoofd tegen een jaairl, bij drage van f250. Uit het overgelegde rapport Van den havenmeester blijkt, dat na 9 uur des avonds zeer weinig schepen de haven binnen komen, wat B. en W. aanleiding geeft voor te stellen om' niet tot Verlich ting van den ingang Van de haven aan beide zijden of aan de Oostzijlde alleen over te gaan, zulks met het oog op de hooge kosten. Ook den heer de Broekert vielen de kos ten geweldig tegen. De schippers verlan gen echter alleen een groen licht aan de Oostzijde. Hij stelt daarom voor te be sluiten, gedurende 6 maanden en wel van October tot April, 1 licht te laten bran den aan de Oostzijde vani de haven, waar voor de bijdrage dan f125 zou zijn. B. en W. nemen dit voorstel over. De heer Panny legt er den nadruk op, dat deze verbetering hoofdzakelijk aan gebracht wordt voor vreemde schippers, daar de hier thuis behoorenden den ha veningang in den donker toch wel kun nen, vinden. Het voorstel van B. en W. wordt niet aangenomen. „Liefste smeekte Liane denk toch eens wat het voor ons/ zijn zou, als je zond en sterk kon worden". „Ja moesje, maar, bet kan niet", zei zacht. i§! f] „Als dokter Vrede 't nu toch probeeren wil". „Moeder, geloof me toch, het kan niet". Berthold's bruin gezicht werd iets rood gekleurd, en meteen stond ze al naast hem. haar handje op zijn iarm. „Je be grijpt me toch niet verkeerd, dokter, je bent toch niet boos. wel?" „Neen, ik ben niet boos", antwoordde hij met wonderlijke stem, en ik zal je wensch eerbiedigen. Henny". „Mijn wensch?" „Je wensch om mij geen vruchtelooze pogingen te laten doen". Toen knikte ze hem dankbaar toe en haar hand rustte plots in de zijne. „Helpt me, moeder er in te doen berus ten" smeekte ze, slechts voor hem Ver staanbaar. En lalles schikt ze door een woord, 'n blik naar haar zin. Ze schikte het Zoo, dat de dokter nog wat bleef zitten, en een kopje thee meedronk, ter wijl zij voor „moesje en hem" speelde. Ze bracht hem geheel onder de betoove ring harer fantasieën, tot 't hem te moe de was, als had een geest uit hooge<r sferen hem voor eemigen tijd aan 't alle daagsohe leven ontvoerd naar een oord van wondere bekoring. Hij. de eenzame, de onvermoeide werker, die tot op heden slechts voor zijn werk leefde, wicn het koud liet. dat hij uit vele mooie gezonde meisjes zich een vrouw kon kiezen, vloei de een ongekende diepe teederheid voor dat jonge doodzwakke schepseltje, en schreide in hem om hetgeen dat spoedii gebeuren zou. BIGCEIMR? KOFFIE.,DE PAUW" Aan de commissie van toezicht op de prov. stoombootdiensten zal geVraagd worden hetgeen de heer dej Broekert heeft voorgesteld. Aldus wordt besloten. Ter tafel komt thans de hoofdschotel dezer zitting, n.l. de slachthuiskwestie. Met ingang van 1 Juni 1927 moeten de slachtplaatsen en slagerswinkel voldoen aan de eischen. daarvoor bij de Vleesch- keuringswet gesteld. Nu kan men de sla gers Zelf hun slachtplaatsen in orde laten maken, waartoe zij verplicht zijn, of de gemeente kan een openbaar slachthuis op richten met de verplichting daarin fe slachten. Overgelegd worden bij dit belangrijk punt adviezen Van den keuringsveearts, van den 'gemeente-bouwmeester, van de Commissie van fabricage, van de gezond heidscommissie. van den inspecteur Van de volksgezondheid en het verslag van de Conferentie van B. en W. met de slagers. B. en W. hebben gemeend in deze niet met een voorstel te komen, omdat het B. en W. niet bekend is, welk standpunt de raad te dezer zake inneemt De raad moet besluiten tot een der volgende Voorstellen: a. oprichting van een openbaar slachthuis met koelhuis en nooidslajdhtingsinrichting, waarvan de kos ten geraamd zijn in totaal f68800. De jaarl. opbrengst zal na een drie jaar de jaarl. uitgaaf dekken; b. oprichting van een openbaar slachthuis met een nood- slacht-inrichting, waarvan de kosten ge raamd zijn op f50100; de jaarl. opbrengst zal in dit geval vermoedelijk dadelijk de uitgaven dekken; cl eenpoodslachtinrich ting (welke volgens B. en W. in ieder Hoofdstuk IX. In het Bosch. En ouder werd de herfst, steeds dieper de bruingouden tinten daar buiten. 't Was wel 'n verdriet voor Henny, nu niet te kunnen wandelen, daar waar de geur van gevallen blad zweefde, waar de giroote schoonheid van het woud een feest was voor de oogen. Maar immers. Ze kon rijden, daarvoor was ze nog niet te zwak, nog niet. En. op een Vrijdagmiddag vroeg, dat de lucht mild was. zoo balsemend mild en zacht, kwam een licht open rijtuigje voor, getrokken door twee glanzende jonge vos sen. Oom Leonard had het zoo besteld. Hij kende 't meisje en wist dat ze niet genieten Zou als de paarden, die haar naar het bosch brachten. oud waren, oud en moe. Hijzelf ging natuurlijk mee. want waar schoonheid te genieten wasA genoot Hen ny dubbel als oom Leonard er bij was. en mede kon bewonderen. Hij Zat tegenover haar en Liane, terwijl ze in matigen draf door de straten reden naar buiten. De gummibanden maakten, dat het licht en zacht erover ging, de acht vlugge pOoten klopten in eigenaardig bekorende regelmaat, de witte, zonbe schenen grindweg, en 't was zoo mooi, zoo mooi. Henny genoot. Telkens wees haar wit handje naar een goud-omsluierde berk, tusschen donker naaldhout, naar een lichtgele linde tegen bronzen eiken, of dieprood akkermaalshout om een dor wei land Ze keken ook wel moesje en oom Leo naar hetgeen ze hen aanwees, maar telkenmale werden hun blikken weer getrokken naar 't doorschijnende gezichtje, met de groote wonderoogen, geval moet worden opgericht), waarvan de kosten geraamd werden op f 7000 met een jaarl. opbrengst van f 150; het na- deelig slot wordt geraamd op pjl.m., f 450 per jaar. Wanneer de raad besluit a of b uit te voeren, dan moeten de rechten van slacht- loonen enz. zoo gesteld worden, dat alle uitgaven daaruit voor de gemeente voort vloeien. gedekt zijn De gemeente behoort van een instelling, welke zij mede in het belang der slagers opricht, geen enkel tekort te lijden. B. en W. vestigen de aandacht van den raad op het verslag van de verga dering met de slagers, waaruit tlijkt, dat de groote meerderheid van hen vóór een oprichting van een slachthuis met koel huis is. (Uit het verslag van deze confe rentie blijkt o.m., dat de Inspecteur voor de Volksgezondheid over de slachtplaat sen alhier ernstige klachten heeft, even als over den toestand in den Hem. De voorzitter wijst er op, dat, wan neer iets gébeuren moet, voorstel b. het meest aanbevelenswaardige is. De heer Lunenhery acht deze kwestie van groot gewicht en hij is van meening dat de raad niet voldoende gelegenheid heeft gehad deze aangelegenheid te be- studeeren. Hij stelt daarom voor deze zaak aan te houden. De voorzitter zou aanhouding zeer be treuren, t; meer, omdat andere belang rijke voorstellen binnenkort den raad zul len bereiken. De heer Boeleman betoogt, dat een openbaar slachthuis zonder koelhuis niet mogelijk zal zijn. Uit een hygiënisch oog punt is alles voor een abattoir te zeggen, maar na kennisname van de stukken meent spr. te mogen zeggen, dat de ont werpers van de slachthuisplannen van het idéé schijnen te zijn uitgegaan, dat men op -grooten voet moet leven. Het koelhuis zou volgens de ontwerpen plannen f 18000 kosten. Indien de om liggende gemeenten hiervan ook gebruik moeten maken, dan is hij er voor, dat niet te doen. Voor f7000 is 't misschien te maken Een woning bij het abattoir vindt spr. luxe. Hier kan duis f 5000 be zuinigd worden. In Oosterland is een noodsla-chtplaats ingericht, die misschien nog geen f 3000 kost- Aan de hand van eenige becijferingen komt spr. tot een opzet van f 3j50Q0, als de slagers f 15000 rentelcoze aan deel en nemen. De slacht- rechten en keurloonen wil spr. in ver band hiermede ook niet zoo heel erg verhoogen. Voor runderen f 7,50; var kens f 3; kalveren f 2,50; huisslachtin- |gen| f 3. Op1 de basis van zijn becijferin gen krijgt hij een jaarlijksche uitgaaf van f 8610 en een dito ontvangst vank f 8195, terwijl hij 1 o/0 meer voor afschrijving heeft aangenomen dan de gem.-bouWm. In grove trekken komt spr.'s betoog hier op neer. dat de stichting van een abat toir ig^w'enscht-js; dat de gemeente daar voor iets moet opofferen; dat voor slacht- recht en keurloonen een heel matige be rekening meet Werden getroffen en de slagers voor f 15000 moeten deelnemen aan de oprichtingSpr. stelt voor deze cijfers eens onder het oog te zien. Indien de slagers zcuden weigeren deel te ne men, dan zullen ze blijk geven hun fi- namdiëel voordeel niet goed te begrijpen. De voorzitter meent namens B. en W. te moeten opmerken, dat de raad wel doordrongen moet zijn van de zekerheid, dat de gemeente niet verplicht kan 'wlor- den tot 't oprichten, vanj' 'n abattoir. Alleen staat vast, dat de slagers hun slachtplaat sen in orde moeten brengen. Uit de be sprekingen is gebleken, dat de slacht plaatsen van sommige slagers niet ïn overeenstemming met de wetsbepalingen kunnen Wlorden gebracht en het wensche- lijk zou zijn, dat de gemeente zich er voor spant, zoodat alle slagers in staat wOrden gesteld in het gem. abattoir te plachten. SpT. stelt zich echter op ^et en 't feeënhaar. Henny's schoonheid was als de schoonheid van den herfst, even broos, even weemoedig stemmend. Toen ze aan het bosch kwamen, kon het rijtuig niet verder rijden. Er wa? een oud boerenhuis, waar de paarden konden stallen. Om Leo tilde het kind op den grond. Liane volgde en ze liepen samen langs het bemoste smalle pad tus schen de oude sparren. Sprookjesachtig was het daar. De zon vermocht nauwelijks door de dichte waai- ertakken heen te dringen, een grijs-groene schemer hing er. Licht, onhoorbaar, drukten Henny's voe ten den zachten. veerkrachtigen bodem Ze liep tusschen haar twee liefsten en keek hen om beurten met blij-stralende oogen aan. Dan kwamen ze aam het eind van de sparrenlaan. daar waar 't oude beuken bosch begon. Er was een plekje vol met Juniperis. gagel en wilgenstruiken. Er stond een breede bank van berkenstamv men. Twintig meter verder welde het heldere water omhoog in een ovaal sprenjgdal. „De bramen zijn dit jaar buitengewoon laat" beweerde oom Leonard, er zijn er nog enkele". Ze gingen en vonden waarlijk tusschen de fraaie roode en groene blaren eenige handen vol groote blauwzwarte bramen geurig en zoet. „O, juichte Henny, kijk hier moesje, oom Leo. gentiaan ook nog, en zelfs bloeien' de dalluna. al is die al wat bruin, 't Is hier een sdhatkamertje, hier bij, de spreng. Waar zou de geest zijn. die wacht heeft gehouden. Bpdat niemand deze schatten zou vinden?" „Hij is weggegaan, toen hij jou komen zag", antwoordde Berkensteyn4 „omdat jij 't prinsesje bent. voor wie de schatten bestemd zijn". Ze zamelden alles in het sierlijke oude HEERUJKE kwolltell smaak! U DC FIJNE qeur behaagt U DC GOEDKCOPE prijs verbaast U Dil zijn de wonderen r i standpunt, dat het de gemeente geen öent mag kosten en zijn bedoeling was ge weest 'bij de gehouden conferentie, dat de slagers het zelf moeten betalen. Dat Wilden ze niet. Wat de deelneming be treft, zooals door dhr. Doeleman is be toogd, zegt de voorzitter, dat sommigen wél, anderen niet, bijdragen kunnen. Spr. gelooft dat dit deel van 't voorstel-Doele- man zal afstuiten op een eenvoudige wei gering. Hij Wijst er verder op, dat de zaak 1 Juni e.k. in orde moet zijn. Of de reke ning van den heer Doeleman juist is, kan spr. niet bèoordeelen, dat moet eerst onderzocht jworden. De tegenwoordige toestand in vele slachtplaatsen is, naar gebleken is, zeer onhygiënisch. De heer Lunenburg trekt zijn voorstel tot aanhouding van de kwestie tot een volgende raad in. De heer Catslioek neemt dat voorstel over, maar trekt het naderhand weer in, w'anneer blijkt, dat in deze vergadering nog geen beslissing genomen zal wor den en de zaak in een volgende zitting opnieuw' ter sprake komt. De heer de Broekert merkt op, dat B. en W. niet met een voorstel komen. Daar in zien spr., dat ook dit eb 11ege niet sym pathiek tegenover de plannen staat. In Gorinchem heeft de slagersvereeniging het besluit igenomen zelf tot den bouw van een abattoir over te gaan. Voor dit doel is reeds voor f18500 geteekend, terwijl 40.000 noodig zal zijn. Met belangstel ling heeft spr. het verslag gelezen ovler de conferentie met de slagers en daaruit gezien, dat er nog al meeningsversdhil was Op een desbetreffende vraag van den burgemeester, of de slagers bereid waren voor het doel f20.000 aan de ge meente te leenen, antwoordden de sla gers ontkennend. Een der slagers beweer de o. a.. dat het voor de burgerij een groot belang is, maar spr. is van mee ning, dat het voor de slagers een groot eigen belang is. Zij toch! willen laten bou wen op kosten van de gemeenschap. Ook werd in die vergadering naar voren ge bracht, dat het niet meer dam billijk is, dat de gemeente een gemeenschappelijke instelling voor hen bou'wt. Spr. zou wel eens willest weten welke billijkheidsgron- den daarvoor aanwezig zijn? Spr. gaat er mede acboord. dat de uitgaven, voort vloeiende uit de oprichting van een open baar slachthuis, door de siachtrechten en keurloonen moeten worden gedekt. De gemeente behoort geen instelling, welke zij voor de slagers gaat oprichten, met eenige offers voor hen uit te voeren. Met de becijfering van den keurmeester is spr. het verder niet eens; de kosten vian de siachtrechten en keurloonen moeten veel te veel verhoogd worden. Omtrent de woning, die men er bij gebouwd wil bloemenmandje, dat Juliane had meege nomen' met amandelen en druiven. He- ny slingerde een bloedroode braamrank om het hengsel, en schikte de iaatbloei- ende heide en gentianen tusschen de vruchten in de mand. Teen zetten ze zich alle drie op de bank. Juliane vlocht een krans Van diep blauwe gentiaamkiO'kken. terwijl Leonard voorlas, een Van zijn eigen novellen. Lang eer het uit was. had Juliane haar krans ,af en al luisterend zette ze die op Hen ny's 'Ongedekt goudkopje, al luisterend lachte Henny haar moedertje toe, met dat heerlijke, en toch zoo pijnigende lachje. Wanneer zou de dag komen, dat die lieve mond niet meer glimlachen kon? Ach, maar al te spoedig. Toen het verhaal uit was.1 aten ze aman delen en druiven, en eindelijk de groote zoete bramen. Henny sprak weinig, want ze was moe. Zwijgend zaten ze bij elkander. Er Zong een roodborstje ergens in het beu kenbosch en op den met bladeren bedek ten 'grond huppelden vlugge zwarte lijs ters, woelend in het blad, dat 't hoog opstoof. De zon straalde schuin tusschen de stammen, rosse schijnsels op de glad- groene en, grijze bast werpende, terwijl het bladtapijt rood gloeide in haar schijn sel. Henny zat, leunend tegen oom Leo's schouder, met haar handje op moeder's schoot. Zoo wel en rustig was het haar nu te moe. Alle schoonheid, om en in haar harmonie en vrede. Ook nu nog tmoesten haar gedachten dwalen naar het Vreemde. Oude huis, waar ze voor maan den in een gesloten automobiel van was heengegaan, voor immer. Hoe 't Aagje toch gaan zou. Aagje, nu bij een zuster inwonend, levend van het maandgeld, dat moeder haar verstrekte, en dokter KÜ- golt en juffrouw Sleter, Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5