Als kHOEST ABdusïroOP Vrijdag 7 Jan. 1927. zierikzeesche courant. l 'i slapen belet, abonnement: advertentien EERSTE BLAD. buitenland. s binnenland. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. gtoöfdat er ontsteking' veroor zakende slijm op Uw borst zit. ZQrg dan, dat er naast Uw bed $taat, om U een rustigen nacht te bezorgen. Akker's Abdijsiroop lost de slijn* op eii verdrijft den hoest» prikkel, beroemd en onge» evenaard bij bronchitis, kink» hoest, slijmhoest en asthma« Overal verkrijgb. in kokers f 1.50, f 2.75,f-f.5Öl De groóte flacons rijn vogrdeeliger. Gevonden voorwerpen: Een kinderlaars; een dameshandtsehoen een gouden broche; een muts; een frontje; een portemonnaie met geld; sleutels. De Commissaris van Politie: R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de O. L. School B ook gedurende de as. week, dus van 10 tot en met 15 Januari a.s., wegens ziekte %al zgn GESLOTEN. Zisriezbb, 7 Januari 1927. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. Algemeen Overzicht. DE CHINEESCHE WARWINKEL. De laatste dagen komen uit China zeer verwarde berichten, die echter duidelijk doen uitkomen, dat de toestand ernstig is, vooral in Hankow, waar de Kanton- neesehe troepen de Britsche concessies bewaken, in plaats van de Engelsche ma riniers, waarmede de Chineezen aanhou dend in botsing kwamen. De Kantonnee- zen 'bewaken thans de Britsche conces sies om de burgerbevolking te vrijwaren tegen aanvallen Van de volksmassa's, De dreigende toestand wordt toegeschreven aan het optreden van radicale elementen, terwijl een groot deel van China over stroomd is met agitators uit Moskou. De Amerikaansche consul te Hankow meldt, dat de toestand ernstig is. Hij acht het noodzakelijk de zendelingen uit het binnenland terug te roepen naar Han kow om zich onder bescherming van de Amerikaansche marine te stellen. Alle Britsche vrouwen en kinderen hebben HankoW en nog een tweetal (andere na burige steden ontruimd. Zij hebben zich aan boord van twee stoomschepen be geven, die hen naar Sjanghai' brengen. In HankoW zijn maatregelen genomen voor een eventueelen ve'.ligen aftocht van alle Britsche onderdanen. Engelsche oorlogs schepen zijn onderweg naar dit bedreigde punt. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. De Berlijnsche bladen vertellen de vol gende zonderlinge geschiedenis. Den 28en Juli 1918, in het laatst van den oorlog, sneuvelde de grenadier Karl Schulz uit Berlijn-Lankwitz aan het westelijk front. Enkele 'papieren en voorwerpen van waar de, die Schulz bij zich had, ontving de weduwe. Deze hertrouwde in April 1924 en leeft thans zeer gelukkig met haar tweeden man. Eenige dagen geleden werd deze vrouW ontboden op het bureau van de Pruisische verzekeringsbank, 'waar men een z.g.n. invalidenkaart ontvangen had op naam van Karl Schulz. JMen ver zocht de vrouw' aan het opgegeven adres te gaan zien of degene, die de kaart had ingezonden, haar eerste man Was. De vrouw begaf er zich onmidddellijk heen en vond daar den man, dien zij sinds 8 jaar dood Waande. Schulz bleek reeds gehu'Wd te zijn geweest toen hij met haar trouwde. Hij bevond zich thans bij zijn eerste vrouw, bij wien hij ook twee kin deren heeft. Hij schijnt op het slagveld zijn papieren en enkele eigendommen in de zakken van een gesneuvelden kame raad te hebben gestoken en vervolgens te zijn gedeserteerd. Hij zal zich thans natuurlijk voor de rechtbank hebben te verantwoorden. DE VRIJHEIDSBOND. Prof. mr. A. van Gijn is door de li berale Tweede Kamerfractie tot haren voorzitter benoemd en zal dus als zoo danig in de plaats van wijlen mr. H. C. Dresselhuijs treden. ZIERIKZEE. Donderdagavond vond in de Concertzaal de Prop aganda-a vond plaats van de afd. Zzee van den Bond voor Staatspensionneering. Nadat uit volle borst het 'welkomstlied was gezongen trad de voorzitter ,de heer J. A. v. d. Valk naar voren en heette de ondanks die hier ter stede heerschende griep tal rijk opgekomen aanwezigen hartelijk wel kom. In het bizonder riehttte hij zóch tot de aanwezige niet-leden en deelde hen eenige bijzonderheden mede uit de ge schiedenis, het 'werk en de toekomst van den 'bond. Naar aanleiding van de vraag- „Wat (wül de Bond" wees spr. op de artt. 1, 2 en 3 der statuten, Waarin hat doel nauwkeurig is omschreven. Wat de bond bereikt heeeft, is volgens spr. moei lijk te zeggen, maar hiertegenover stelde hij de vraag: „Hoe zou de toestand zijn, als de bond er niet iwas geweest? En dan kan men niet anders zeggen dan dat er speciaal op het gebied voor de zorg van oudjes en gestichten en instellingen veel goeds door den bond gedaan is. Ver der schreef spr. het ook vaan den bond toe, dat *de 3 linksche politieke partijen de eiscf^voor premievrij staatspensioen op hun program hebben staan. Nadat ver volgens het lied: „Niet één zij arm en oud" ten gehoore Was gebracht, trad het Zierikzeesch Dilettantentooneel voor het voetlicht met het blijspel „Z. B. B. H. H." Waar er reeds in een vorig nummer van ons blad een beschouwing over hun spel gegeven is, meenen we te kunnen vol staan met te zeggen dat ze op iwieg zijn de naam „dilettanten" te verliezen. Een hartelijk applaus viel hen dan ook ten deel. Ook de bekende Ameriean-Jazzband heeft er het hare toe bijgedragen om de gezelligheid van dezen avond te ver- hoogen en ook zij verdienden het applaus volkomen. Nadat de voorz. èn de dilet tanten èn de Jazzbanders een hartelijk tot 'weerziens had toegeroepen, werd deze genotvolle piropaganda-kunstavond besloten. De Concertzaal-Bioscoop geeft deze week een van hare grootje; films, „De Godslasteraar", een aangrijpend zeden- drama in 5 aoten. Deze film De Gods lasteraar", doet u het bloed sneller door de aderen vlieden, hij sleept u mede in niet te stuiten vaart. Een machtig ver haal met een 'wbnderschoone strekking. Het leven bestaat uit tragedies en co medies, een lach en een traan, het is als een onontwarbaar kluwen. Het ver haal van „De Godslasteraar" is een Ware uitbeelding van het leven. Het zal u doen weenen en lachen tegelijk, het zal de diepste roerselen van uw ziiel treffen, en het zal u daartusschen doen schater lachen door de vele heerlijke komische situaties, het zal u aangenaam bezig hou den, het zal u leeren.1 Het bij-programma 'wordt 'gevormd door een csomische 2-acter en een natuur-opname. SEROOSKERKE. Zaterdagavond jl. gal' de irustende zangvereenigiing een tooneel- uitvoerimg in de volle zaal van café. Barrevoets. De uitvoering mag wel ge slaagd heeten. De beide opgevoerde stukken vielen zeer in den smaak van het publiek. Vooral het kluchtspel „De drie hoeden", bracht vaak de lachspie ren in beweging. De leden gaven allen blijk van goede studie. Wij hopen de vereeniging nog vele malen op het too- neel te zien verschijnen Wat een uitspan ning zal z.ijn voor de burgerij van ons dorpje. ZONNEMAIRE. Te Brouwershaven over leed na korte ongesteldheid in zeer hoo- gen ouderdom de algemeen bekende en geachte heer M. v. d. Bijl. Vooral in den kring zijner naaste geestverwanten was hij om zijn velerlei arbeid op kerkelijk-, politiek- en schoolgebied een geziene en geëerde persoonlijkheid. Maar als kloek en eerlijk belijder van de Christelijke be ginselen op alle terrein des levens, dwong hij evenzeer de achting af van hen, die niet aanstonds tot zijn medestanders kun nen (gerekend worden, maar die, hem noch tans als een hoogstaand burger wisten te eeren en waardeeren. Met hem ging een hoogstaand man heen, die tot in lengte van dagen in eerbiedige en dankbare her innering zal blijven bij al zijn medebur gers NOORDGOUWE. De zitdagen van den Rijksontvanger zullen voortaan alhier ge houden Iwforden den derden Woensdag dier maanden Januari, Mei, Juli en Novem ber des nam. van 1^—3 uur. OUW'ERKERK. Woensdagavond hield de heer A. Hendrikse een lezing over den opbouw van planten en de ziekten van appel-, peren- en aalbessenboomen. Aan de hand van een groot aantal, door spr. gedurende 1926 verzamelde voorbeelden, beschreef hij het voorkomen en de mid delen ter bestrijding van deze zli'ekten. Tevens Was een massa propaganda-ma- teriaal cm den vorm van boekjes en bro chures aanwezig. De heer H. heeft het voornemen dezen winter nogmaals een lezing te houden. Moge hij dan wat meer publiek hebben. Zoowel de spr. als het onderwerp verdienen dit ten volle. ST.-PHILIPSLAND. Woensdag 29 Dec. hield de afd. „Schuttevaer" alhier haar jaarvergadering. Aanwezig waren 16 le den. De voorzitter, de heer J. P. Rooze- mond, opende de vergadering. Uit de re kening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat de ontv. over 1926 f 104,4<65, de uitgj. f 27,«11 bedroe gen, zoodat de kas sloot met een batig saldo van f 77£355. De rekening 'wordt in orde bevonden. Nu komt aan de orde punt 4 der agenda, bestuursverkiezing. Aan de 'beurt van aftreding zijn de secre taris, C. L. Faasse en de leden I. Aar- noudse en M. Nieuwelink. De secretaris stelt zich, 'wegens vertrek uit ide ge meente, niet meer herkiesbaar. De voorz. dankt dan sedretaris,j*voor het vele dat hij voo,r de vereeniging heeft gedaan. Hij 'Wijst er op, dat töèi» dhr. Faasse zijn functie aanvaardde, de vereeniging 14 le den telde, en dit getal voor een groot gedeelte door zijn werk, nu is aange groeid tot 56. Een 'wOord van hartelijken dank is hier zeker op> zijn plaats. Tot searetairis Wordt gekozen dhr. P. Aar- noudse. Door het 'bestuur Waren mede aanbevolen de heeren L. Faasse Cz. en J. J. Quist. De beide aftredende bestuurs leden WOrden herkozen. Allen nemen hun benoeming aan. Besloten 'wordt met al- gemeene stemmen een gratificatie toe te kennen van f 5 aan den Waterverkooper, dhr. W. Mol. Dam volgt indiening van de voorstellen voor de volgende algem. vergadering. Deze voorstellen betreffen: le. een verzoek om bij het uitvaren van de sluizen te Terneuzen de ankers voor den boeg te mogen houden; 2e. een verzoek voor bakens beneden Mossel- dam; 3e. een verzoek voor een remmings- •wterk in de Steenbergsche Vliet; 4e. een verzoek voor een vluchthaven aan den Stoofpolder te Bruinisse, enz. Verder Warden verschillende voorstellen aange nomen, te zenden aan den gemeenteraad, o.a. betreffende de opberging van 'ma teriaal in den bietentijd; bebakening van de havengeul, verlichting aan den zeedijk en beter toezicht op het weggooien van oude rommel enz. aldaar. Op voorstel van den voorz., wlordt met algem. stem men besloten dhr. Nilant af te voeren als eere-voorz. De vergoeding voor een afgevaardigde naar de eerstvolgende al- gemeene vergadering 'Wordt bepaald op reis- en logieskosten enT 15 voor ver dere verblijfkosten. Tot afgevaardigde wordt gekozen dhr. C. C. Faasse Joh-z., en tot plaatsvervanger dhr. I. Aarnoudse. Verder 'wloirdt besloten den scheidenden sec'r. een passend aandenken te schenken namens „Schuttevaer". De voorz. deelt nog mede, dat, 'wanneer dit jaar alle schippers diC" f 2 fdïjkgeld betaald hebben, alle onkosten kunnen wfoVden betaald. Daarna sluiting. 1 Jan. 1926 telde onze gemeente 1088 mannelijke en 1060 vrouwelijke in gezetenen. Geboren Werden 25 jongens en 16 meisjes. In de gemeente vestig den zich 45 mannelijke en 35 vrouwe lijke personen. Totaal 1158 mannelijke en 1111 vrouwelijke. Overleden in 1926 slechts 4 mannelijke en 1 vrouwelijke. Vertrokken resp. 50 en 54, zoo dat de gemeente op 1 Januari 1927 telde 1104 mannelijke en 1056 vrouwelijke ingeze tenen. Een vermeerdering alzoo van 12 personen. OUD-VOSSEMEER. Door de Rederij kerskamer „Eendracht" is thans wfeer een uitvoering gegeven; een tooneelstuk werd op Uitmuntende wijze vertolkt,, terwijl een duo de lachspieren in beweging bracht. Ter afwisseling werden eenige mu zieknummers gespeeld en een prettig bal besloot den avond. Er Wordt verzekerd, dat het reeds een aantal jaTen geleden is, dat op zoo prettige manier de ver aan haar doel beantwoordde. In de jaarvergadering der geiten- fok vereeniging „De Geit", wierd rekening en verantwoording gedaan; een kwaad slot van pl.m. f 16 wees de rekening, aan, maar een drietal aanwezige contri- bueerende leden vulden de kas aan, zoo dat met een sluitende rekening 1927 kon worden ingegaan. De heeren Wiskerke, voorzitter en B. Veraart, werden als be stuursleden herkozen, terwijl in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer M. van Loenhout, werd voor zien door benoeming van den heer A. de 'Keijzer. Na afloop van de huishoude lijke vergadering hield de heer J. Ver- sluijs van het fokstation te Serooskerke een lezing over de voedingswaarde der melk en de ook daarvan uit te verkrij gen produkten boter en kaas, welke met aandacht Wierd gevolgd en na afloop met eenige lichtbeelden een en ander betref fende werd toegelicht. In de Woensdagavond gehouden jaarvergadering van de vereeniging het „Groene Kruis" alhier, 'werd rekening en verantwoording gedaan over 1926; er bleef een goed slot van f 36,48, pav afname (van f 100, ter 'bijschrijving op het Spaar bankboekje bij de Nat. Bank, waardoor het reservefonds stijgt tot pl.m). f 800. Besloten werd tot aanschaffing van nog enkele nieuwie materialen. Tot bestuurs leden Werden herkozen de heeren J. J. Bevelander, A. J. Gelok en M. Daane. Besloten werd de noodige inlichtingen in te 'winnen inzake de financieele zijde van de aanstelling eener wijkverpleegster ,na toelichting van den voorz. Wiskerke, in verband met het optreden van mej. Deet- man uit Middelburg over het werk en het nut der wijkverpleegsters. THOLEN. Dinsdagmiddag zijn alle scholen alhier op advies van de gezond heidscommissie en op last van den bur gemeester gesloten, daar men vreest voor besmettingsgevaar en verbreiding van de griep, die in zoo'n hevige mate heerscht in deze gemeente. Naar wij vernemen, heeft het Dage- lijksch bestuur dezer gemeente bespre kingen gehouden met de eigenaars der voor het brugplan te onteigenen pereee- len, teneinde een billijke overeenkomst te treffen, opdat bij minnelijke schikking de perceelen eigendom der gemeente wor den. Tot op heden echter zonder resul taat, daar men nog al hooge prijzen durft vragen. PREDIKBEURTEN. RECHTZAKEN, In de zitting der Arr._Rechtbank te Mid delburg van Dinsdag worden de volgen de vonnissen uitgesproken: het verlaten van zijn kinderen, terwijl deze onver zorgd zijn: E. S., 64 j„ koopman, Zie rikzee, 2 m. gev.str.; idem: A- P. P. de H., 44 j., zonder beroeps Zierikzee, 2 m. igev.str. DE KNOEIERIJEN TE ST.-PHILIPSLAND. Vooir de rechtbank te Breda hebben Donderdag terecht gestaan C. v. B., ge- meente-sedretaris en -ontvanger Van St.- Philipsiand. en, L. N., ex-burgemeester van die gemeente, thans wonende te 's-Gra- venhage. De secretaris wordt beschuldigd van verval sching van de notulen eener verga dering van B. en W. en van het register over 1925/26 der kaaigelden en Van het vernietigen van deze registers over 1921 -1925. De ex-burgemeester had zich te verant woorden omdat hij den kademeester. zJijner gemeente diens register van liggelden zou hebben doen vervalschen, door een be drag aan liggeld niet te doen opnemen, wat een nadeel van pl.m. f200 of f400 kon veroorzaken. Eerst werd de zaak tegen den secretaris behandeld Er waren zes getuigen gedag vaard. van wie er twee' wegens ziekte ver hinderd waren. De secretaris had op 10 Augustus j.l. de op 3 Maart tevoren goedgekeurde no tulen der vergadering van B. en W. doen vervalschen. door den ambtenaar der secretarie J. C. de R. dezen zin te doen inschrijven: „4°. om f200 liggeld op den dienst 1926 over te brengen". Bovendien had hij in den zomer van 1926 uit het register der ontvangen kaai- en liggel den eenige bladzijden gescheurd en er andere voor in de plaats bevestigd, ver der eenige Cijfers uitgeradeerd en on juiste bedragen door J. B. doen invullen. Getuige mr. T.. referendaris van de pro vinciale griffie van Zeeland te Middel burg. legde eenige verklaringen af betref fende de gemeente-administratie en de instructie van den secretaris, en deelde mee, hoe men de onregelmatigheden heef t opgemerkt. Getuige J. de R., klerk ter secretarie van St.-Philipsiand, ver ld aarde dat de secretaris eens zeer zenuwachtig de secre tarie binnen kwam en hem opdroeg, bo venvermelden zin bij de notulen te voe gen Het was tijdens een; raadsvergadering en toen de secretaris met het nptulenbpek Zondag 9 Januari te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, prof. dr. Van Gelderen van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdieust en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie JeruSl II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9»30, 2 en 6 ure, Leeskerk Maandagavond 6 30 ure, ds. Boone van St-Philipsland. de vergaderzaal binnen was. hoorde deze getuige N. zeggen: Neen, secretaris, dat is bijgeschreven. De knoeierijen in het register der liggelden zijn volgens deze getuige van de hand Van J. B. Deze J. B., als (getuige gedagvaard, was wegens ziekte afwezig, A. N. v. D.. landbouwer te St.-Philips- Land en wethouder van die gemeente, plaatsverv. burgemeester, had den indruk gekregen, dat de burgemeester op te groo- ten voet leefde. Het w^ een krachtige persoonlijkheid, die zijn wil aan zijn on dergeschikten kon- opdringen. Secretaris en burgemeester werden beiden ten volle vertrouwd door de wethouders. Verdach te. de secretaris, was bang voor den bur gemeester. dien hij tot- alles in staat achtte. Uit vrees voor den burgemeester had de secretaris alles voor de wethou ders verzwegen. Getuige P. J. v. N.. landbouwer te St.- Philipsiand en sedert 1923 Kd van den gemeenteraad, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de sedretaris zeer onzelfstan dig was en geheel onder 'den invloed stond van den burgemeester, dien getuige „een rare potentaat" noemde. De oommissie uit den raad tot Controleering van de rekening was tot de ontdekking gekomen, dat er f 200 te weinig, was genoteerd voor ontvangen liggelden. Op getuige's vraag in de raadsvergadering van 10 Augustus om nadere inlichtingen, kwam de secre taris met het vervalsehte notulenboek, en zoo kwam de zaak aan het rollen. De beëedigde verklaring van get. J. B., die door ziekte was verhinderd, werd door den griffier voorgelezen; zij betrof hoofdzakelijk de manier van inning en verantwoording van de kaai- en liggelden. In de latere jaren van de uitoefening vlam zijn ambt, werd aan get. door den secre taris opgedragen, in December niet alle ontvangen gelden op de gewone manier te verantwoorden, daar het totale bedrag dan te hoog zou worden in verband met de begrooting. Zoo werden bedragen van f 509 niet op de juiste manier verantwoord. Bij het verhoor van verdachte verklaar de deze. dat de knoeierijen in 1921 waren begonnen. Verschillende uitgaven, aooals declaraties van reis- en Verblijfkosten van den burgemeester als commissaris der N. V. Provinciale Waterleiding-Mij. wer den gedaan- op last vain den burgemeester ten laste van de kaaigelden. De secretaris, die eerst ruzie met den burgemeester had. was sedert bang voor hem en deed wat hij verlangde uit Vrees, in zijn be trekking geschaad te worden. Zonder dat er sprake was van een bijzondere vriend schap tusschen hen. haalde verd. de kas tanjes uit het vuur. De secretaris achtte zich dan ook letterlijk gedwongen, dq

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1