Zierikzeesche Nieuwsbode PRIJSVERLAGING abonnement: Maandag 3 Jan. 1927. zierikzeesche courant. advertentien HINDERWET. BUITENLAND. feuilleton. Henny's Klok, Concertzaal-Bioscoop. Dinsdag eenei BINNENLAND. Des avonds Uit Stad en Pi rovincie. Prgs per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11487. Dir. A J. DE LOOZE Jr. Ulfg.-RediclBur M J KOSTEN. van 13 regels 60,'ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reolames 30 ets. p. regel. Bij eontraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibeikzbs brengen t«r openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver- aoek met bijlagen van E. SAMAN, «mid te Zierikzee, om VERGUNNING tot het plaatsen van een benzinemotor van 5 PI dienende tot het drjjren van een boormachine en een ventilator op twee smidsvuren, in het perceel aan de Verbornebuurt, wijk D no. 269, ka dastraal bekend in sectie B no. 1930. Op Maandag 17 Jan. a.sdes namiddags twee uur, zal ten Stadhuize gelegenheid be staan om bézwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zy, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturèn. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd z\jn z\j, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Ziirikzii, 3 Januari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAY18TETN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Algemeen Overzicht. DE PSEUDO-PRINS. Het Berliner Tageblaitt vertelt nog het een en ander over het optreden van den „pseudo-prlns" Harris Domela in .Thürin- gen. Te Weimar kwam Domela die kolen- drager van beroep is aan per auto, in gezelschap van 4 officieren v(an de rijksweerbaarheid, met wie hij in een an dere Thiiringstihe stad, vermoedelijk Er- furth, kennis gemaakt had. In de be roemde Fürstenberg hebben de heeren een paar genoegelij'ke uurtjes doorge bracht. Men bezocht nog enkele andere bierhuizen, w. o. de Goldener Adler. Een bekend schilder, die hier vertoefde, werd door tden waard buiten de deur gezet, toen hij de meening opperde, dat deze „prins van Pruisen" een fiessclhentrekker was. 's Avonds gingen de officieren naar hun kazerne terug. Zij lieten Domela te Wei- mar achter. Deze had intusschen kennis gemaakt met een officier en een onderofficier van de politie, en heeft 's nachts met hen nog een uitstapje in de omstreken van de stad gemaakt- 's-Ochtends vroeg Ver trok hij naar Berlijn. Het Berliner Tageblstt is van meening, dat de officieren der rijksweerbaarheid, die Zkih met Domela hebben ingelaten, in de overtuiging, dat deze de zoon Van den kroonprins was, zich zonderling heb ben gedragen, en zij hoopt dat de autori teiten zich nader met dit geval zullen bemoeien. Hetzelfde geldt voor den eer sten burgemeester van Gotha, die den vermeenden prins ook te veel eerebewij- zen schijnt te hebben bewezen. TE WEINIG HUWELIJKEN IN ITALIË EN DE VER. STATEN. Mussolini heeft bij het einde van-het jaar den juisten toon te pakken gehad. In plaats van sentimenteele frases over de poëzie van het familieleven uit te heeft hij eenvoudig verklaard, door J. MIDDELBMH. Wegens groot succes: tegen halve prijzen. dat het de plicht van eiken Italiaan is om in 1927 een gezin te stichten. Jonggezellen zijn laffe egoïsten, die opj de maatschappij parasiteeren en de lasten van het gezins leven niet durven dragen. Ent hij liet door schemeren dat de aanwas van Italië's bevolking onvoldoende is, wil het toekom stig Italiaansche imperium in den eerst - volgenden porlog zijn mannetje staan. Elke jongeling, diie geen ouders of andere fami lieleden te onderhouden heeft, moet dus trouwen, of hij finaincliëel daartoe bij machte is of niet. Het eenige middel om de jonge mannen aan de vrouw te krijgen is, hun zóó hooge belastingen op te leg gen, dat ze „goedkooper uit" zijn mèt een gezinZoo redeneert de Dude, die praktisch kan wezen als hij.-niet lyrisch be hoeft te zijn. In de Vereenigde Staten tobt men blijk baar met hetzelfde euvel: de jongelingen keeren zich meer en meer van 't huwelijk af. Meer dan zeventig procent van de jongelieden tusschen 20 en 24 jaar, en meer dan dertig percent van die tusschen de 25 en 35 zijn ongetrouwd. Tal van ge leerde mannen zijn bezig naar de oorza ken van het kwaad (wiamt zij beschouwen het in alle oprechtheid ais een kwaad) te speuren. Er zijn er die het niet diep Zoe ken en eenvoudig beweren dat de goede, Comfortabele clubs er de schuld van zijn; die zijn zoo huiselijk en luxieus, dat een eigen tehuis er een dakkamertje, bij verge leken is. Anderen kijken verder en halen er t al van sociale en eoomische theorieën bij. Vrijwel alien Zijn het er echter over eens, dat de moderne vrouw, die zelf op haar beurt vaak het slachtoffer der alge- meene onevenwichtigheid is, Veel er toe zou kunnen bijdragen, dat de man de lasten van het huwelijk niet langer schuwt. 10 „Nee moesje, nee, dat mag het toch niet. Kom bij me hier op de divan en laten we rustig praten. Hoor, we kun nen den tijd, dat ik nog hier ben, zoo gelukkig zijn, zoo heel, heel gelukkig, heusch, dat kunnen we". ,,'t Is hier als in den hemel, moesje, met jou, oom Leo, en dat, ze wees op den vleugel, maar blijven kaïn ik hier niet, en daar wil ik niet over treuren. We moeten alles nemen zooais 't is en waar zijn en moedig. Niet bang zijn voor iets. dat toch gebeuren moet". Henny, Henny, wat brengt je die ge dachten in het hoofd?" „Ik heb het altijd geweten en de klok zei het, moeder, die zonderlinge klok in mijn kamer, waar ik zoo bang voor was. Nu ben ik er niet bang meer voor, ik heb zooveel geleerd en begrepen, dp maanden, dat ik hier ben. 'k Weet nu, dat ik nergens voor behoef te vreezen, en daarom hangt mijn oude klok nu in deze kamer, half verborgen achter bloe men, maar ik hoor haar toch tikken. Ik voel me heel gelukkig, alleen zou ik nog willen, dat jij en oom Leo het geloof den, en er in berusten wilden, van mijn weggaan, en dan nog moesje, dat ik niet meer behoefde te leeren. Dat valt me zoo moeilijk, mijn hoofd staat er niet naar en 't zal me ook nooit te pas komen. Er zijn zooveel andere dingen^ waaraan Ik denken moet. O, als 't enkel Bterrekunde was en natuurkennis, maar DE WEGENBELASTING-WET. Ln verband mét de noodige voorberei dingen, die nog getroffen moeten Worden, is nog niet met zekerheid te zeggen, op welken datum de wet inzake de Wegen belasting in wlerking zal treden. Wel werd de Tel. van bevoegde zijde verzekerd, dat dit binnenkort het geval zou zijn. In verband hiermede zal dan ook zoo spoe dig mogelijk de begroeting) van het We genfonds krachtens art. 30 van genoemde Wet 'bij de Staten-Generaal worden inge diend, opdat na de goedkeuring van deze begrooting een aanvang kan worden ge maakt met de w'egenverbetering, teneinde dan te dien aanzien 'bestaande achterstand in te halen en inmiddels de voorberei dingen te treffen voor de uitvoering van het groote Rijkswegenplan, dat door den min. van w'aterstaat, na Ged. Staten der provincies te hebben gehoord, Wiordt vast gesteld. moet men voor hot verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct., Tube 80 ct. PUROL ZIERIKZEE. Er is Vrijdag en Zondag in de Concertzaal-Bioscoop Weder onbe daarlijk gelachen. Geen wonder, Watt en 1/2 Watt vormden de hoofdschotel, die in de Bioscoopwereld een groote attractie blijft. Op oudejaarsavond was diet uit den aard der zaak niet overvol, maar Zondag w!as de zaal bizonder goed bezet. De Watt film muntte als van ouds weer uit door de vele grappige, niet overdreven, mo menten en door de omgeving, waarin de geschiedenis zich afspeelt, doch oc* bet bijprogramma Was zeer goed en kluchtig. Het gevolg van het succes is dan ook, dat Dinsdag nog een extra-v,00 rsteillingl gegeven WOrdt tegen halve prijzen.- Benoemd tot tijdelijk kommies der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, standplaats Belfeld, met ingang Van 1 .Febr. a.s., de heer S. Alburg, geb. van hier. Van de Firma vi d. Eist Maftth.es te Amsterdam ontvingen we een voor onze landbouwers aantrekkelijke kalender voor akker-, weide- en tuinbouw, samengesteld door dhr. Spaan, 1. i.. diir.' van het land- en tuinbouwbureau voor stikstofmeststoffen te Utrecht. ELKERZEE. 30 Deo. kwamen in hotel Kooman te Scharendijke eenige heeren sa men 0m1 te komen tot oprichting van een leesgezelschap. Zulks gelukte na eenige besprekingen. Er werd uit de 13 aanwe zigen een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren C. J. Serlé, voorz., J. v. d. dat rekenen ea geschiedenis, neen, neen, neen. Weet je, in de muziek wil ik graag blijven doorgaan. Ik moet het nog zoo ver mogelijk brengen, zoover mogelijk, 't Vermoeit me niet erg en ik vind het zoo heerlijk! Vanmiddag heb ik heel lang gespeeld, eerst sonates van Mozart en Beethoven, en toen Forsten Petre, de sprookjesverteller van de muziek, 'k Zal heel vlijtig studeeren, als ik dan eens veel later, terugkom, kan ik misschien een groote pianiste worden". „Henny, wat een zonderlinge, ziekelijke ideeën. Heb je dat vam oom Leonard?" ^0, nee moeder, hij spreekt daar nooit met me over, omdat u het niet graag hebt, maar. ik voel het". Smartelijk blikte Liane nogmaals in het doorzichtige meisjesgelaat. Wat een be zieling lag in die fijne trekken, welk een gedachtemrijkdom, en in die oogen..,. 't Werd Juliane te moe als wist haar kind méér dan zij, al was het rijker aan ware levenswijsheid dan Zij, die tot heden 't hoofd had geschud over derge lijke dwaalbegrippen. "Nu voor 't eerst gelukte het Lia niet die ^Leonard"-fan tasieën terstond van zich te werpen. Als hij en Henny voelden, zagen, dat waar voor haar ziel blind en doof was? 't Scheen, dat Henny moeder's gedach ten las. Het onbeschrijflijk lieve, bekoor lijke gezichtje werd sch;er bovenaardsch van uitdrukking. „Moedertje, als ik weg ben, heb je toch nog oom Leo". „Als jij weg waart, zou oom Leo niet meer komen", zei ze bitter en droef. „Misschien niet moesje, omdat hij zou meenen, dat jij het niet graag hadt, maar verlangen zou hij om naar je toe te komen, altijd! Evengoed als hij er nu altijd naar verlangt". Een siddering voer door Juliane's li chaam. „Waarom denk je dat, Henny?" Bout, secr. en A. Ornée, penningm. Voor de groepen Eikerzee en Scharendijke, zui den 2 portefeuilles circuleeren. Ook Werd reeds een keuze gedaan uit de vele pe riodieken, 'waarmee een portefeuille te vullen i§. DREISCHOR. Zoo was dan op Nieuw jaarsmorgen de raad onzer gem1., in in tieme bijeenkomst samen, teneinde onzen gemeente ontvanger, de heer Ant. Ver jaal Jz., ter gelegenheid van zijn gouden jubileum te huldigen. De 80-jarige jubi laris, met een paar familieleden aanwe zig, werd als zoodanig door den burge meester toegesproken. Deze bracht o hem in de eerste plaats als burgemeester dank voor al wat hij in de 50 Verleden jaren ten nutte van onze gemeente heeft gedaan. Vooral legde spar. den nadruk op de groote nauwgezetheid en plichtsbe trachting als kasbeheerderhoe hij den heer Verjaal heeft leeren kennen in de 18 jaren, die hij ook reeds met hem samenwerkt, als een steeds hulpvaardig ambtenaar, die meer, ja veel meer deed dan zijn plicht. Hoe hij zieh in den loop dei* jaren heeft aangepast aan de zich steeds uitbreidende finaöcfiëele gemeente- •administraltie, ja zelfs aan den doolhof der pensioenwet. (Als Curiositeit zijn de begroolingen van 1877 en 1927 ter tafel). Zijn bekwaamheid en nauwgezetheid heb ben hem een eereplaats bezorgd ter Pnov. Griffie in Middelburg, waar zijn voor lichting en aanwijzing op hoogen prijs worden gesteld. Voorts dankte Z.Ë.A. hem als vriend -voor de harmonische samen werking, waardoor hem de uitoefening van zijn ambt als burgemeester en secre- „Ik weet het, evenals ik weet, dat jij altijd naar oom Leo verlangt. Weer sidderde Liane en een zonderling beklemmend ontzag voor het teeire schep sel atan haar schouder beving haar. „Geloof je mij, moeder?" „Neen, Henny, neen, je vergist je, oom Leo houdt niet van me, hij is slechts om jouentwil mijn vriend. „Neen", zei Henny nadrukkelijk. Oom Leo houdt van jou meer dan Van alle andere menschen samen, en van! mij houdt hij, omdat ik jou kind ben". „Ach kind, vroeger heb ik hem terug- gestooiten, om, om mijn eigen hoofd te kunnen volgen, om. valsche rijkdom". „Dat kun je nu goed maken, moes", zei Henny's zachte lieve stem rustig, en 't was als ware zij de oudere, de moe der, en Liane de jongere, het kind. Welk een storm van aandoeningen riep ze in Juliane's hart te voorschijn^ smart en heimwee, hoop en angst. Zwijgend maakte Henny zich van haar los en zweefde naar het opengeslagen instrument. Dan ruiscJhten haar wondere fantasieën door de kamers, waar de geur der chry santen hing, en zegden der moeder dat gene nog, wat woorden niet zeggen kon den. En als Liane zag en luisterde, dan kon ze niet begrijpen, wie of wat haar kind zoo spelen leerde, haar kind, dat voor eenige maanden nog nimmer de toetsen aanraakte. Dan geloofde ze alles wat Henny had gezegd, en wist zelve niet hoe het haar te moe was. Hoofdstuk VII. Oom Ltonard, „Oom Leo, oom Leo, bent u weer te rug?" „Dag Henny I Ja hoor, in levenden lijve. Vroeger als 'we gedacht hadden, niet- 'wlaar ,,Ja, heerlijk! En hoe is het gegaan, oom? „JWel, 'ik geloof van goed, kindje. In Z. Iwias de zaal niet te 'best 'bezet, maar in E. kon het niet voller". „Hè, ik 'wou dat ik er 'bij geweest was. Wij hebben u zoo gemist, moesje en ik". Ze hing om zijn hals, en hij streelde het rijke haar, onderwijl onderzoekend in het wfitte gezichtje kijkend. „En hoe gaat het met jou, Henny" $Och, goed, het gaat heel langzaam, oom Leonard". Hij schudde zacht het hoofd. „O, jij kleine wonderlijke elf", zei hij half ge smoord. „Waarom noemt u me elf, oompje?" JjOmdat je niet bij ons wilt blijven, maar evenals de elfen je vleugels spreidt om van ons Weg le vliegen". „'Ik zou 'wel willen blijven, oom, hoe kunt u denken van niet? Het is toch mijn schuld niet?" Er iwas iets zacht en verwijtend in haar toon, dat Berkenstyn's oogen voch tig 'w'erden. - //o, Henny, iw'e kunnen je niet missen. Als je nooit meer dacht aan weggaan, maar erg je best deed om te eten en 'beter te worden, zou het dan niet gaan?" Ze legde haar handen op zijn schou ders en keek hem droef-ernstig aan. .^Geloof jij het oom, Leo, geloof jij. dat het gaan zou". Hij kon niet antwoorden, niet langer in die diepe oogen zien, en drukte haar ge zichtje aan zijn schouder. „Ziezoo., nu ga je in je eigen fauteuil IZitten en ik schenk -een kopjo thee. Goed?" Berkensteyn liet haar met een knikje los en ging gehoorzaam zitten. „Moeder komt niet thuis, vanavond", vertelde ze. „Ze zingt in L." „Is moeder weer beter?" taris lichter Wordt gemaakt. Spr. hoopte^ dat het den heer Verjaal beschoren zal zijn, zijn leeftijd ten spijt, nog lang zijn ambt te mogen vervullen. Hij bood hem daarna uit naam van den raad een gou den bril aan in schildpad étui, waarvan in het deksel een gouden plaat is beves tigd met inscriptie, een en ander in luxe- uitvoering (inscriptie, plaat en 'bril ver vaardigd door den heer A. C. J. Buijze, te Zierikzee). De wethouders Doeleman en v. Langeraad spraken daarop eenige 'woor den van dank voor de steeds zoo hulp vaardige voorlichting en uitlegging bij de kasopname zijn 200ste kasopname werd verleden week gehouden waarbij alles zoo gemakkelijk en zuiver wordt voorge legd. De heer A. P. der Weduwlen sloot zich, als raadslid bij de gesproken woor den aan, terwijl ook de heer M. v. d. Velde, als gemeente-bode, den jubilaris hulde bracht. Onder den indruk van al deze blijken van waardeering en sympa thie, dankte de heer Verjaal met een kort en ernstig woord. Hij zal op zoo'n hoogen leeftijd geen beloften voor de toekomst doen, doch deze vol vertrouwen, tegemoet gaan. Hiermee was de officii- ëele huldiging afgeloopen en werd on der groote belangstelling der ingezetenen, door harmonie „Crescendo" een aubade Influenza en Griep Koorts werend en genezend zijn Mijnhardt's Sanapirin-tabletten Bij Apoth. en Drogisten. Buisje 75, 40 on 25 ct. „Ja, het hoesten is over. Maar, weet je, ze is 'bedroefd om mij. en ik zou toch zoo graag Willen, dat ze gelukkig was, als ik. Hoe zal het anders zijn, als ik Weg ben?" Ze zette de kopjes ,op bet kleine ta feltje en kroop toen als een moe kindje op den divan, haar nestje, zooals ze het noemde. 't Was al 'wiat schemerig, buiten tikte een lichte regen op de herfstkleurige boomen. Henny's hartje klopte sneller, terwijl ze dacht: nu moet ik met hem praten. Ze ging in haar gewone houding liggen, met het hoofd op zijn arm. Steeds meer scheen ze behoefte te hebben aan teederheid en liefkozingen. Berkensteyn keek naar 't lange, gouden haar, dat over zijn knieën hing, en langs de fluwëelen armleuning van den fau teuil tot 'bijna iop den grond. Wat Was ze toch mooi, zijn 'meiske, steeds mooier, angstig mooi, en plots moest hij denkein aan Evaj, 't 'blonde meisje uit Uncle Tom's cabin. Hij schrok op door haar stem; „Moesje is nooit erg gelukkig gew'eesl, oom Leo|!" „Neen?" Berkensteyn'is stem klonk yreemd. „Neen, Eens heeft ze haar geluk ver speeld, en daar heeft ze altijd nog Zoo veel verdriet van. Ze heeft al die jaren verlangd, verlangd, maar denkt, dat het nu noodt Weer komen zal. Is dat niet vree- selijk, oom Leo?" „Ja, ja. WSe heeft je dit alles gezegd, Henny?" „Ik heb het altijd gemerkt, en moesje heeft er iets over gezegd". 't "Bleef stil. Henny hoorde slechts het kloppen van haar eiigem hart, en oom Leo's snelle ademhaling, achter de bloe men tikte de oude klok. (Wordt vwüolgdj,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1