Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD TERUGBLIK. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorende bij de van Zaterdag 1 Jan. 1927, no. 11486. Waar in heel de wereldgeschiedenis al tijd een trek naar het Westen te bespeu ren is geweest, zoo zullen ook wij, bij het nagaan wat zich in 1926 zooal aan vermeldingswaardig op den aardbol heeft afgespeeld, met deze neiging niet breken, en ons daarom in gedachten eerst ver plaatsen naar het Oosten en wel naar JAPAN, het land van de Rijzende Zon, wlaar de keizer in den Kerstnacht, van 24 op 25 December, na een langdurig lijden, overleed. Mikado Josjihito, was de 3e zoon van den grooten Moetsoehito, den vermaarden keizer Van de jairen van de Restauratie en Japan's opkomst als mo derne groote mogendheid. Door een samenloop van omstandig heden heeft Josjihito op den troon geen rol van beteekenis kunnen spelen. De zwakke gezondheidstoestand van Josji hito heeft het hem onmogelijk gemaakt zich werkelijk te laten gelden. Niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk was hij zwak, en het was naar men zegt een zielsziekte, die het in Nov. 1921 nood zakelijk maakte, dat de Keizer van het bestuur des lands Verd verwijderd en aan Hirohito het regentschap moest wor den opgedragen. De nieuwe mikado Hirohito die nu 5 jaar het regentschap iwlaarneejmt, ga^t 'door voor een intelligent; en gematigd man. In het andere Oostersche Rijk van be teekenis, in CHINA, is het zoolwtat het heele jaar hommeles geweest, en op 't oogenblik is het er - nog niet heelemaal pluis. Het is heel moeilijk uit de kronkelin gen van den Chineesehen draak wijs te worden, want al is er een Centraal be stuur, van regeeren komt in 't Hemelsche Rijk niet veel terecht, daar het land hope loos is verdeeld, Vooral in die provincies, waar zich de groote havenplaatsen be vinden. Nu komt bij al dat geharrewar over de macht nog de invloed van Moskou, die 'behagen schept in deze ruzie, ge dachtig aan het: verdeel en heersch! Onmiskenbaar is de invloed Van de bolsjewisten in het reusachtige Chineesche rijk, dat zooveel Europeanen telt in zfn groote havensteden en welke blanken me nig bang oogeab'.ik hebben beleefd, toen het opgezweepte gepeupel al te kort bij hun woonsteden in de voor hen afgeba kende concessies kwam. Ook in onze Oost, in NED.-INDIË •heeft men geregeld tegen het communis me te kampen. Zoo brak midden-Novem- ber in verschillende plaatsen op Wesjt- Java een georganiseerd Communistisch op roer uit, waarbij verschillende slacht offers vielen. Door onmiddellijk kracht dadig ingrijpen van de overheid werd dit oproer spoedig gedempt, niet echter vcor- dat eenige goed geloovige volgelingen wa ren gesneuveld en enkele ambtenaren op afgeegen plaatsen waren vermoord. De voornaamste leiders, zij het dan ook blinde, werden gevat en ;n de doos ge stopt, in afwachting van hun vonnis, dat wellicht deportatie inhoudt. Een andere schokkende gebeurtenis in Insulinde was de ontzettende aardbeving, welke eind Juni Sumatra's Westkust teis terde, Padang-Pandj.amg bijna geheel ver- 'wüestte en andere, in die omgeving lig gende, plaatsen, zwaar teisterde. De aan gerichte schade bedroeg rond 11 millioen gulden, terwijl honderden menschen bij deze verschrikke'ijke natuurramp den dood vonden. Met het half Europeesch-, half Azia tisch rijk, RUSLAND, zetten we voet in Europa. Wat dit jaar binnen de grenzen van dezen heilstaat voorviel, kunnen we in klein bestek ver melden, omdat men het rechte wat daar geschiedt, niet te weten komt. Enkelen schrijven misschien objectief over Rus land, maar veel grooter is het aantal, dat er op los schrijft, al kan veilig wor den aangenomen, dat men er verder dan ooit van een heilstaat verwijderd is. Nu de groote leider, Lenin, dood is, gaat het clommuniseeren niet meer zóó vlot, Vooral de boeren worden ontzien, omdat zij de sovjet aan producten moeten helpen. Den 23en November ontviel, door 't overlijden van Krassim, de sovjet een harer buitenlandsche vertegenwoordigers. Als ambassadeur te Londen streefde hij naar het herstel der handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Rusland. Een eigen aardige bizonderheid van dezen ex-kapi- (talistenbestTijder is wel, dat hij Zoo wat 36 millioen gulden naliet. Aan Sovjet-Rusland grenst in het Zuiden RUMENIË, wlaar koning Ferdinand, om gezondheids redenen, 'Wellicht binnen kort kroon en scepter zal moeten overdragen. Aan wie? Dat is een vraag, die de Rumenen zelf nog niet kunnen oplossen. Kroonprins Carol deed eind vorig jaar afstand van z'n rechten op den troon ten behoeve van zijn zoontje Michael, gesproten uit het thans ontbonden huwe lijk met prinses Helena van Griekenland. Carol vertoeft te Parijs en is daar on- iangs een proces aangedaan door z'n eer ste vrouw, met wie hij een morganatisch huwelijk had aangegaan, dat eveneens, ont bonden werd. Aan de blauwe wateren der Egeïsdhe Zee, in GRIEKENLAND, heeft het in 't afge'oopen jaar meerma len ge tucht gespookt. In Jan. riep gene raal Pangalos, toen premier, zich tot dic tator uit, in iwelke functie hij door de verkiezingen in April werd bestendigd. Pangalos had de kieswet zóó weten te wijzigen, dat z'n verkiezing als president reeds te voren Vast stond. De tegenstem mers bleven Van de stembus weg. Maar niets is bestendig. In Augustus w'ierp Kon- dylis heel de zaak omver, Koendoeriotis 'Werd president en Pangalos weid als balling naar Kreta overgebracht. Hevig is begin September nog eens) in de straten van Athene gevochten, toen de republi- keinsche garde aan 't muiten sloeg, maar de huidige regeering bleef den toestand meester. Half December overleed te Belgrado de hoogbejaarde staatsman Pasjitsj, die zijn vaderland, JOEGO SLAVIË, het vroegere Servië, onschatbare dien sten heeft bewezen. Aan zijn taaie vol harding dankt Joego Slavië het, dat het, zij het dan ook zwaar geteisterd, als overwinnaar uit den wereldoorlog te voor schijn trad en zijn nafkma'e aanspraken vervuld zag op een wijze, zooals 't zich nooit had durven droomen. In zijn laat ste levensdagen waarschuwde hij de di plomaten nog voor conflicten, welke z. i. zullen voortvloeien uit het verdrag, dat Albanië met ITALIË afsloot. Met ongebroken kracht zwaait Mussolini te Rome den dictatorsstaf, al zijn er in 1926 pogingen gedaan hem eeuwig het zwijgen op te leggen. In April schoot een geesteskranke Engelsche dame hem door den neus; in September werd een bom naar z'n auto geworpen en eind October werd weder een revol- veraianslag op hem gepleegd te Bologna^ waar de dader, een knaap nog, onmid dellijk werd gelyncht. Verschillende uit spattingen waren van dezen aanslag het gevolg, terwijl Mussolini een keel op zette, die de ex-keizer in z'n glorietijd hem had kunnen benijden. Met onmis kenbaar talent weet de dictator de sna ren van de ItaliaamsChe Volksziel te tok kelen, hoewel dit spel niet zonder ge vaar is voor de groote massai, die op den duur daden zal willen doen om die faam van het fascisme Verder te ver breiden. In SPANJE leeft de 'bevolking evenzeer onder een fascistisch regime, hoe]wel dat bewind op geen stukken na te vergelijken is met dat van Italië. Het belangrijkste feil, dat omtrent" •Spanje te vermelden valt is TVel dat men met den grooten onruststoker Abd- el-Krim, heeft afgerekend, zij het dan ook met krachtdadige hulp van Frankrijk. Eind .Mei moest de Moorenhoofdman züch gewionnen geven en meldde zich met zijn familie bij de Fransche linies in Ma rokko. Abd-el-Krim werd naar Reunion, een eiland in den Indischen Oceaan ver bannen, waar hij thans omringd door z'n getrouwen rustig zijn dagen slijt. Der traditie getrouw1 had ook in het af- geloopen jaar PORTUGAL zijn opstanden. In iMei brak een militaire opstand uit, Waartvij de rebellen zegevier den. De Regeering kreeg haar congé en kort daarop ook het parlement, terwijl Carmora president werd, totdat een an dere revolutie ook hem dwingt heen te gaan. Wij zijn afgezakt naar het Zuiden, maar moeten nu nog even terug in Oostelijke richting en 'Wel naar HONGARIJE dat door de bankbdljettenvervalsching in groote moeilijkheden geraakte. Een pien tere Hagenaar ontdekte de vervalsching, toen men 'trachtte een valsch biljet van fr. 1000 te Wisselen. Het gevolg was, dat te Budapest 25000 biljetten van 1000 francs Werden opgespoord, prins Windisch Graetz en de pol'itiep refect Nadossy als de voornaamste schuldigen in deze zaak werden gearresteerd. De twee hoofdaanleggers werden elk tot gevangenisstraf en eenige millioenen kronen boete veroordeeld. Hoewel de eerste poging tot cpnawe van DUITSCHLAND in den Volkenbond in 't voorjaar van 1926 schipbreuk leed, door de kWestie van de permanente zetels in den Volkemhonds- raad, wierd, nadat heel wat plooien moes ten Wiorden glad gestreken, den 9en September de opname een feit. Duitsch- land zit weer achter de diplomatentafel. Een factor van groote beteekenis in de intern, Europeesche politiek, die behou dens enkele zijsprongen, toch Iw'el den w'eg op Wil naar een duurzamen vrede. Ongeveer midden-Juni had in Duitseh- land een soort referendum plaats over de vraag: zullen de bezittingen der vroe gere vorsten en vorstjes onteigend wor den? Het antwoord door de deelnemers aan die stemming op die vraag gegeven, luidde: neen! Begin October moest generaal von Seeckt, de eigenlijke ziel der Duitsche „Reichsiwehr" zijn ontslag aanbieden, om dat hij oogluikend had toegelaten, dat de oudste kleinzoon van den ex-keizer deel genomen had aan manoeuvres. Was het feit op zichzelf zoo erg niet, de regeering moest kleur bekennen en laten uitkomen dat vrouwe republica thans in Berlijn den scepter zwaait. In een andere republiek en wel FRANKRIJK ging het ook in 1926 niet van een leien dakje. Wel ging de franc te vlug naar omlaag en deze daling was oorzaak van heel wat parlementaire misère. In den voorzomer moest het ministerie-Briand het loodje leggen, maar onmiddellijk her rees deze regeering met de thans in eere herstelden Caillaux. Doch ook dit minis terie verdween heel spoedig van het po litieke tooneel en Poincaré wlasi 't op wien men daarna z'n hoop vestigde. Met krach tige hand nam hij het roer weer in han den en de verdere koersdaling van de franc was voorloopig bezworen. De oude Clemenc-eau deed op eigen houtje ook nog een jfcoging om het geschokte crediet te herstellen en schreef een brief aan presi dent Coolidge over de humanitaire ver plichtingen van de Ver. Staten aan Frank rijk, dat in den wereldoorlog de zwaarste slagen opving. Maar Oom Sam hield zich doof en liet voelen, dat Clemenceau biet meer in Frankrijk's regeering zat en zijn invloed van voorheen nu niet meer gold. Midden September hielden de Fransche en Duitsche ministers van buitenl. zaken te Thoiry geheime besprekingen, 'waarvan uaar buiten uitlekte, dat twee groote mogendheden niet voor altijd eikaars erfvijanden behoeven te zijn. Uit de rede, die Duilschland's minister dan ook kort nadien te Genève hield, klonk een straal van hoep op vreedzamer dagen,al trachtte Poincaré op het congres voor oud-strij ders in Frankrijk eenigszins den domper op dit vreugdevuur te plaatsen. Noig leeft de oude vee te, maar langzamerhand ver vaagt ze, totdat de twee volken einde lijk zullen inzien, dat met samenwerking meer wiordt tot stand gebracht, dan met oorlogvoeren. Wanneer men dat in li ENGELAND in het afgeloopen jaar ook had willen inzien, was het ook daar beter gegaan. In Engeland heeft men in 1926 moeilijke da gen doorworsteld met de kolenstaking, die van 'Mei tot October duurde, hoewel toen reeds duizenden kolendelvers wieer al in de mijnen waren afgedaald en de staking langzaam maar zeker verliep. In Mei maakte men den moeilijksten tijd door, toen het verkeer werd ont wricht en de bladen niet verschenen. De radio bracht voor de noodzakelijke pu blicaties en regeeringsbesluiten uitkomst. In de lucht kon men de pers niet beletten het nieuws te verbreiden. Een communis tisch Lagerhuislid, die een opruiende rede hield werd voorloopig opgeborgen. Lang zaam aan verbeterde de toestand. De spoorstaking verliep. En toen de vak- vereenigingen gevolg hadden moeten ge ven aan den drang vawregeerinigszijdje. om het stakingsbevelin te trekken, begon men met de onderhandelingen, die heel lang duurden. Instede van verbetering der positie van de mijnwerkers is het eind van de zaak gewieest^dai-^-^n op siectl- tere condities dan voordien het „z'wlarte •goud" moet gaan delven. Tw'ee groote rampen teisterden dezen zomer een deel der VER. STATEN. Den len Juli sloeg de bliksem in het groote munitiedepot der Amerikaansche marine te Lake Denmark in den staat Nelw! Yersey. Het heele depót vloog in de lucht, waarbij verscheidene personen om het leven kwamen, terwijl de aan gerichte schade meer dan 100 millioen dollar bedroeg. Nog grooter was de ramp, die half September de kust van Florida bezocht, Waardoor een tweetal luxe badplaatsen door een ontzettende orkaan van de aarde werden weggevaagd, waarbij honderden menschen het leven lieten, een paar dui-i zend werden gewond en 3 hoinderddui- zend personen tijdelijk dakloos Werden. De schade, die deze ramp veroorzaakte Werd op ongeveer 200 millioen ^dollars geschat. Keeren iw'e thans teruig naar NEDERLAND, wiaarvan eenige provincies, als Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel, in Januari van 1926 geteisterd werden door loverstroominigen van haar groote rivieren, terwiijl op verschil/en de (plaat sen de rivierdijken doorbraken en de dor pen, onmiddellijk aan de dijken gelegen, teisterden. Tot overmaat van smart be- 1 gon het half Januari opeens fel te vrie zen. Hetgeen het 'vviater had gespaard, ver nielde de vorst. Groot w'as de nood in de geteisterde dorpen. Diep wierd er overal in den zak getast. Eenige millioe nen wierden aan het Watersnood-comité afgedragen tot leniging van den nood. Het Kon. Echtpaar gaf ook nu 'wieer het voorbeeld. Het geld, reeds bijeengebracht voor het Zilveren huwelijksfeest van de Koningin, dat nu in intiemen krng op Het Loot Werd gevierd, werd op H.M.'s verzoek, afgestaan aan het iwiatersnood- comité, Waaraan H.M. zelf eenige duizen den guldens schonk. Het jaar werd be gonnen met een minister-crisis, ontstaan door het verwerpen van den post voor het gezantschap bij 't Vaticaan. Den 22en Jan. vroeg oud-minister de Visser ont slag als Kabinetsformateur en werd mir. J. Limburg met de vorming eener nieuwe reigeeiring belast. Maar ook deze moest het eind Februari opgeven en begin Maart had minister-De Geer zijn kabinet gefor meerd, uit welk ministerie al spoedig ein de April de minister van oorlog, prof. van Rooi jen, door oud-minister Lambooij vervangen werd. De aller-belangrijkste kwestie, die in het afgeloopen jaar onze Volksvertegen woordiging te behandelen kreeg, was de ratificeering van het Ned.-Belg. Tractaat, Waarover ook in ons blad heel veel is geschreven. Eind October kWam het trac taat in openbare 'behandeling. Minister van Kaniebeek hield ter verdediging van dit verdrag' een schitterend plöidooi, Waarna den tien November met 50—47 stemmen het verdrag weid aangenomen. De hoop van vele Nederlanders en zeker niet in het minst van vele Zeeuwen, is nu gevestigd op de Eerste Kamer, die dit verdrag eind Januari of begin Febr. 1927 te behandelen krijgt. Den 16en De cember overleed- te 's-Gravenhage mr. Fi. C. Dresselhuijs, sedert de oprichting voorzitter van den Vrijheidsbond en leider van de Tweede Kamerfractie dezer partij. In hem verloor ons land een zijner be kwaamste zonen, die wellicht eenmaal achter de ministertafel een plaats had- ingenomen. We zouden niet volledig zijn, w'anneer we geen melding maakten van, de kwesftie- Geelkerken, die rumor in casa bracht in de Geref. Kerk. Men kent de zaak. We zullen ze hier niet herhalen, maar alleen vermelden, dat deze scheuring; ont staan door de afzetting, die weer een gevolg was vlan een Synodaal besluit, door vele Gereformeerden in den lande wordt betreurd. Eenige belangrijke gebeurtenissen, die binnen de wallen onzer stad voorvielen, mogen ten slotte hier nog plaats vinden. Den 6en Januari werd de nieuwe Dag- normaalschool plechtig geopend. De toen uitgesproken hoop, dat iq dat gebouw nog eens de Kweekschool 3ou mogen wor den gevestigd, is in den) (Loop van 1926 iy vervulling gegaan. De waterleiding schijnt thans heel nabij want vo-lgens een mededeeling in een der Laatste vergaderingen van den Raad gedaan, wordt de waterleiding in Maart a.s. 'aanbesteed. Met het eledtrisch licht zal het nog iets langer duren, maar ook hieraan wordt hard gewerkt, getuige de besprekingen in de laatste Statenzitting. Den lOen November werd in, het gebouw van School B de Eerste Zierikzeesche Landbouwhuishoudsclhool geopend door den burgemeester in 't bijzijn van ver schillende autoriteiten oip landbouw- en onderwijsgebied. De school telt een flink aantal leerlingen, Zoowel uit Zierikzfce alls uit de omgeving en voorziet in een lang gevoelde behoefte. In 1926 kwamen twee flinke branden voor, n.l. één op HalfVastenmarkt en één op 18 Dec. 1.1. Bij deze laajtste brand kwam veel vee om het leven. Het in de alg. vergadering! van 't Water schap Schouwen aangenomen voorstel, tot wijziging van art. 15 Van het bizonder reglement voor dat Waterschap, inhou dende de graad van bloedverwantschap waarin voorzitter, heemraden en hoofd ingelanden tot elkaar mogen bestaan, is door Prov. Staten in haar laatste zitting op voorstel Van Ged. Staten, "Verworpen. Do kwestie, betreffende de heffing op het gebouwd eigendom in den polder Schouwen, wacht nog op een definitieve beslissing van Ged. Staten. Met den wensch vooi--onze lezers en lezeressen, mede namens de administra tie, dat 1927 voor allen een gelukkig jaar moge zijn, eindigen we deze terug blik. ZOMERTIJD. Zooals bekend is, heeft de Minister van BinnenlLandsche Zaken en Landbouw tij dens de behandeling van Hoofdstuk V der Staajtsbegrooting voor 1927 in de Tweede Kamer toegezegd, te zullen on derzoeken de mogelijkheid om in het ver volg de periode Van „Zomertijd" te doen eindigen op een vroeger tijdstip dan in België en Frankrijk pleegt te gelden. Het is gebleken, dat een vroegere da tum, b.v. 1 Sept.. onoverkomelijke be- jzwaren met zich brengt voor den winter- dienst der spoorwegen. ZIERIKZEE. Van de firma Thomassen te De Steeg, 'welke een zaak in motoren drijft, ontvingen we een goed uitgevoerde duidelijke maandkalender. De P. Z. E. M. geeft een bizonder fraaie maandkalender uit voor 1927. Op iedere bladzijde prijkt een fraai aqua rel van H. Heijenbrock, met op de achterkant een beschrijving van hetgeen op de plaat op electro-technisch gebied 'wordt gedemonstreerd. Ook van de Stoomdrukkerij voor heen onder de firma Lakenman Ocht- man ontvingen Wij voor 1927 een typo grafisch goed verzorgden kalender. DREISCHOR. In de keurig met groen en bjoemen versierde bovenzaal van hotel Aarnoudse gaf ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan de voormalige zangvter- eeniging Thai ia" alhier Donderdag 1.1. een uitvoering Voor een zeer talrijk pu bliek. Opgevoerd werd het bekende dra ma van W. G. V. Nouhuys, „Eerloos". De jonge krachten en korte studietijd in aan merking genomen, mag de vertooning hier van goed geslaagd heeten. Ter afwisse ling een fantasie voor viool en piano, ge volgd door een komisch dichterlijk uit treksel van de geschiedenis der vereeni- ging in al haar jaren. Een aangename verrassing, voorgedragen door een der oudheden. Hierna de vertooning van „De aardschok", een familietafereel in één be drijf, naar het echte Duitsche model, dat het altijd doet. Tot slot een hartelijk vaarwel en tot weerziens van den voorz. NIEUWERKERK. Dinsdag j.ï. vergader de alhier in café de Later de Liberale Kiesvereeniging, afd. Vrijheidsbond. Dooi' ongesteldheid van den Voorzitter, dhr. V. M. Krepel, wordt diens functie waarge nomen door den heer M. J. W. Boogerd. De vice-voorzitter opent de vergadering, heet allen welkom en hoopt, dat dezen avond tot een goed resultaat, moge leiden. Alvorens tot de punten van de agenda over te gaan memoreerde de vice-voorz, eerstens het groote verlies van den Partij leider van den Vrijheidsbond, de heer mr. H. C. Dresselhuijs, de enorme stuw kracht, welke de pairtij door zijn moei lijke jaren heen geleid heeft en veel van zijn krachten heeft gevergd. Thans wordt overgegaan tot punt 1 vani de agenda, n.i. het opmaken eener lijst van candid aten voor de verkiezing Prov. Staten, Deze lijst ziet er na enkele besprekingen als volgt ui(t: 1. A. V. d. Weijde, 2. J. W. van Oeveren, 3. L. Doeleman, 4. V. M. Krepel, 5. C.s Blom, 6. N. W. v. Putte, 7. A. C. v. d. Have, 8. J. M. V. d. Bouft, 9. M. Vijverberg, 10. A. C. Visser. Bij de nu plaats hebbende verkiezing van twee bestuursleden, n.l. één ter vervanging in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer M. J. Waale en de 2e door het bedanken van den heer F. C. van den Bout, worden in hun plaats resp, gekozen de heeren D. M. Boot en W, Bom. Ten slotte wordt de secr.-penning- meeester, de heer F. C..Bouman, die aan de beurt van aftreden is, met algemeene stemmen herkozen. Daarna sluit de viöe- voorzitter na omvraag de vergadering. RfiCH'mKEN, VERDUISTERING VAN COLLECTE GELDEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen ]M- J- Verschoor, koopman te Rotterdam, die door de rechtbank aldaar 'wegens ver duistering van gelden, ingezameld ten bate van de noodlijdenden in de Drent- sc-he veenstreken is veroordeeld tot ,een jaar igev.str. met aftrek van drie maanden voorarrest. Op formeele gronden vernie tigde het Hof het vonnis der rechtbank en opnieuw! recht doende verklaarde het ver dachte eveneens schuldig aan verduis tering en veroordeeelde hem deswege tot 11 m. gev.str. Piet aftrek van) 3 maan den voorarrest. MISHANDELING VAN EEN PLEEGKIND. Maandag stonden voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep te recht een schoenmaker en zijn vrouw uit Princenhage, die bij vonnis der Bredasche rechtbank tot vier maanden gevangenis straf waren veroordeeld wegens verschil lende mishandelingen, gepleegd op het driejarig kind, door een ongehuwde moe der bij hen uitbesteed. De pleegouders gingen veel uit en lieten het kind dan tot laat in den nacht alleen. Een dokter had de lidfceekens geconstateerd van mishan delingen, den, kleine aangedaan. Wanneer het kind slaag kreeg, mocht het niet hui len. Geheel verwaarloosd is het ventje in, het gasthuis te Breda opgenomen. De man ontkende, zich beroepende op oneenigheid met den huisbaas en^burenhaat. De adv.- 'generaaü: vroeg bevestiging Van vonnis. 10 Januari zal het hof uitspraak doen. ONDERWIJS. THOLEN. Mej. J. F. M. de Visser al hier, is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Pemis. RIJKSKWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. Dinsdag werd het vijftig-jarig jubileum der Middelburgsche Rijkskweekschool voor onderwijzers en thans ook voor onder wijzeressen herdacht met een feestverga- dering, waarin met verschillende auto riteiten aanwezig waren drecteur, oud- direCteur, leeraren, oud-leeraren, onder wijzers en oud-onderwijzers der leer school, oud-kweekelingen en ook de) kwee- keiingen. Na een welkomstwoord van den directeur der school, den heer A. Zuider- veld, voorzitter der commissie van voor bereiding, hield deze een rede over de geschiedenis der schooi, tot de oprichting, waarvan bij K. B. van 7 Dec1. 1876 werd besloten. Nu in de school zijn opgeno men de normaalscholen te Vlissingen en te Goes is de school gemengd geworden. De heer J. N. Pattist uit Den Haag, hield als oud-leerling een feestrede en gaf een humoristisch-historisch overzicht van het komen op de kweekschool en' het leven der kweekelingen. POSY EN TELKGRAPHIE. TELEFONISCHE UITZENDING VAN BERICHTEN. De di reC teur - ge neraal der posterijen en telegrafie brengt het volgende ter -alge meene kennis: Voor de draadlooze telefonische uitzen ding van berichten door een -rijksstation en het beschikbaar stellen van de tele foongeleiding naar dat station is ver schuldigd f 3 per gesprekseenheid van 3 minuten of gedeelte daarvan door dege nen, die niet geregeld van het station ge bruik maken, en f 1.50 per gesprekseen heid van drie minuten of gedeelte daarVan door de gebruikers, die geregeld' 't station benutten. Als geregelde gebruikers worden be schouwd zij, die op ten minste drie vaste dagen per week, telkens gedurende een 'overeengekomen tijdvak, van het station gebruik maken en daartoe eene verbin tenis van ten minste één jaar aangaan. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Auto-.zngeluk. Woensdagnacht heeft op de Lochemsche weg nabij Diepenheim een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een 1-uxe -auto, Iw'aarin gezeten de heeren B. en O. uit Almelo, reden, doordat -een der banden sprong, in volle vaart tegen een boom. De auto 'werd totaal vernield. De heer B. iwerd zeer ernstig gewond en overleed ko-rt na het ongeval; de heer O. kreeg eveneens ernstige 'wonden. Hij 'werd naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur B. uit Almelo kreeg lichte ver- iwtondingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5