Zierikzeesche Nieuwsbode m ROOMBOTER PUROL abonnement: Zaterdag 1 Jan. 1927. z.er.kzeesche courant. «'itf KKtfJÏ.ÏS advertentien JEERSTE BLAD. Kennisgeving. Concertzaal-Bioscoop. BIGGELAAR'S r. C. E. LIESKER, Kennisgeving O U DE JA A R. nORIAAN-BAY SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Uit Stad en Provincie. Bij Ruwe Schrale Huid iïERTi rABAK Prjffl por 3 maanden 1,50, franoo "per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 18 regels 00'ot»., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Eeolames 30 ots. p. regel. Bij contraet belangrijke korting. Inzending op dea dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. Het bureau van dit blad, hoek i flohuithaven, is geopend van 's morgens O tot 's avonds 5 ure. Aan het woonhuis van ondergete kende worden vanaf heden geen bood- sohappen, de zaak betreffende, meer aangenomen. DE DIRECTEUR. Vrijdag 31 Dec. en Zondag >•--* enrkièx^ctaarorru MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 6 JAN. a.s. 'spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 10-3 uur namiddags, tëii huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. De B URGEMEESTER van Ziirikzu brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 4 Januari a s., des 'namid dags te 2 uur, op het Raadhuis, eene-opezi- bare vergadering van dep Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zpllen worden behandeld.: 1. Vaststelling not dep 2. Ingekomen stukken èn mededeelingen. 3.: "Eerste suppl.-kqkier hondenbelasting. 4. Verzoek Bestuur van hét Schoolmuseum, te Middelburg om subsidie. 5 Ontslag en benoeming van een onbezol digd Ambtenaar van denBurgerl. Stapd. 6. Verzoek H. van Dijke Jz, om ontslag als Marktmeester. 7. Onderhoud van grafruimten. 8. Rooien van hoornen. 9 Verzoek tot wyziging der1 Algetneene Politie-Verordening. 10: Voorstel in zake" hêfbranden vah een licht op den Oost-Havendgk. 11. Oprichting openbaar slachthuis, 12. Comptabiliteitsbesluit. ZiBaiKzsM, den 30 December 1926. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYSSTETN VAN RENGERSKERKE. Voor wi© niet Oudejaarsavond beschou wen als een pretje met gelach en luid ruchtig vermaak, is er in dien aVond iets dat ons weemoedig stemt en dat die uren zwaa/r maakt om te doorleven. Het is de hopeloosheid van het terugverlangen van het terughunkeren naar menschen en toestanden. We moeten er niet voor te rugbeven, er niet Voor uit den. weg gaan. maar stil neerzitten ia onzen, ach mis schien gedundea kring, moedig ondergaan de deze smart van broosheid en onher stelbaarheid. Maar velen kunnen zich niet zetten tot terugdenken, omdat hun begeeren is ge richt op wat komen zal. Niet Oudejaar, maar Nieuwejaar zien wij. Wat deert het vroegere? Vooruit ligt de weg. Niet op wat geschied is, maar op wat geschieden zal, komt het aan. Laat de zon maar voor de laatste maal dalen in dit jaar, als zij zich maar haast om weer op te gaan, pdat wij weer kunnen arbeiden. Sterkte -» moed liggen daarin, het is jonger, fris- ;er, gezonder dan dat andere, maar er it zich moeielijk over redeneeren. Het een vraag van temperament en gevoel, t wat zullen wij a]s het oude ons niet .1 loslaten? Als ons hart hangt juist aan zooveel wat wegging? Herinnering vlucht niet op bevel en velen laten haar gaarne binnen als zij aanklopt op Oudejaar "»ok ad vreezen zij haar. Beklagelijk is vooral hij, voor wien de Sylvester avond herinnering wordt, een wreede aanwijzing, van een daling, een langzame daling, bededen het hooge peil van gerechtmatigheid in dat uur Van on barmhartige eerlijkheid tegenover zich zeiven aan zijn leven denken moet als aan een verflauwen in het goede, een be koelen, sprankel voor sprankel van het oude vuur van bezieling. Het leven knaagt aan Veel goeds in menschen, maar sommigen zijn sterk en wat dreigde verloren te gaan, houden zij vast met kloeken greep. Maar velen zijn zwak, deinzen terug voor beproe ving als hun hoogste idealen worden ge smaad, zoodat zij langzaam aflieten van de strenge eisclhen, toezagen dat weg zonk, wat had moeten worden vastge houden. Zoo te moeten denken, aan vroegere friscihheid in arbeid, die nu verkleurd en verfommeld is, dat is het bitterste van al en geen tranen zijn bloediger dan die worden geschreid om eigen reiner ver <23* Avd B) GG E LAARsth RÜ05EM DAAL BUITENLAND. Algemeen Overzicht. DE UITBREKER - VIRTUOOS tVEROORDEELD. George Rème, de vermaarde Fransche inbreker-uitbreker zijn reputatie daiikt hij echter vooral!, aan de laatste kwaliteit heeft, thans- te Lyon' terecht gestaan. Men herinnert zich wellicht, dat Rème, op 30- September te Lyon aangehouden, gezworen had eenige dagen later weer te zullen ontvluchten. Dank zij buitengewo- rien voorzorgsmaatregelen bij bewaking en "transport is al thans dien eenen keer voorkomen, dat zijn eed bewaarheid werd. Overigens had. de 27-jarige jongeman al genoeg keeren wèl kans gezien tot' stoute ontsnappingsstukjes. Overal wer den klachten tegen hem ingediend. Gear resteerd werd hij herhaaldelijk - maar even herhaaldelijk brak hij weer uit. Op 2©'Augustus breekt hij ie Chainbéry in, treedt nog ais „luitenant" op in Aix- les-Bains, huurt een auto, waarbij hij den garagehouder betaalt met 2500 francs, die hij elders heeft gestolen..... en gaat daa naar Lyon,' zijn noodlot tegemoet. De Ly- onneesclhe politie heeft haar beste inspec teurs op hem afgestuurd, er komt een avontuurlijke achtervolging met taxi's; des avonds is hij met een vriendinnetje in het Casino, maar ails hij zijn hotel in de voorstad Perrache bereikt, wachten hem op de derde étage de inspecteurs, die hem onmiddellijk de boeien aanschuiven. Tegenover deze heeren zweert hij dan, weer te zullen vluchten. Een eed, die (nog) niet in vervulling ging. Intusschen .bekende hij daar te Lyon alle feiten, hem door 20 parketten ten laste gelegd! Uiteraard ontnam het feit, dat hij be kend heeft, de meeste verr&ssmgsmoge- lijkheden aan de zitting te Lyon. Het zeer kleine, schrale ventje stond geboeid voor zijn rechters en herhaalde al Zijn bekentenissen. Als de president hem ech ter vertelt, dat hij, indien de regels op Cumulatie van straffen niet bestonden, te zamen tot 72 jaar gevangenisstraf veroor deeld zou kunnen worden, zegt het ke reltje eenvoudig: „Ik ontvlucht toch' weer als ik er zin in heb". Maar de regels op straf-cumulatie be staan wèl. En Rème wordt veroordeeld: tot tien jaar, en zes jaar verblijf scritzeg- ging. Hij trekt zich het vonnis blijkbaar niet aan. Hij doet of het illusoir is. „On verra". DE PSEUDO-PRINS. De Berlijnsche recherche is thans te weten gekomen, dat de jongeman, die zich met zooveel succes in verschillende steden voor „prins Wilhelm van. Pruisen" uitgaf, de 22-jarige Harry Domela is, ge boren te Grüschke in Estland. Hij was de zoon van een diplomaat, doch werd, daar hij op schooi niet wilde oppassen, door zijn ouders bij een landbouwer in de leer gedaan. Zijn bekendheid met de gebruiken der „society" stelde hem ech ter in de gelegenheid, met sucJces bedrie gerijen op groote schaal te plegen. Te Berlijn verscheen hij voor 't eerst in 1924 als „gevolmachtigde van 't Bal- tiscJhe Roode Kruis"; hij opereerde met veivalscht briefpapier en inteekenlijsten. Hij werd gearresteerd en tot gevangenis straf veroordeeld. In November j.l. deed hij wederom zijn intrede in Berlijn, ditmaal dan als prins Wilhelm van Pruisen, baron Von Korff en prins Van Liven. Voordat de recherche hem kon arresteeren, was hij reeds weer verdwenen. Het bleek, dat hij verschillen de geestelijken te Potsdam en. Berlijn voor kleine bedragen had opgelicht. De naam „prins Van Liven" bracht de recherche op het spoor van een jonge man, die zich te Heidelberg ais luitenant van het 4e regiment cavalerie uit. Pots dam had voorgedaan. Toen de „prins" echter geldgebrek kreeg en leeningen (ttócJhtte të sluiten!" kregen de studenten te.Heidelberg, argwaan. Zij stelden hem op de prbef en; in de meeting, dat hij zich in dronkenschap wel zou verraden, trachtten - zij hem.,jOnder de tafel" te drinken.*"De „prins" viel echter niet uit zijn rol. Van dat öogenblik af gold hij ais „echt". Voordaft een onderzoek kon worden ingesteld, was de avonturier reeds weer verdwenen! ZIERIKZEE. De Afd. Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering houdt Donderdag 6 Januari a.s. een propaganda- avp'itd. Het Zierikzeesch Diiettantentoo- neel verleent daarbij zijn. medewerking,, terwijl- het muzikale gedeelte im handen is van de „American Jaszbapd". BURGH. Voor een stampvolle zaal hield Woensdagavond j.l. de Rederijkerskamer „Vooruitgang zij - ons streven", een too- neelvoorstelling in hótel v. d- Moer. Ge geven werden: „Als je nog een Moeder hebt", tooneelspel in 4 bedrijven, en *De Huw'elijksoandidate", blijspel in 3 bedrij ven. Zopals Jwij dit van onze Rederij kerskamer gewoon zijn, -wérden de ver schillende rollen uitstekend vertolkt. Ont lokte het tooneelspel aan menigeen een traan, hét blijspel gaf aanleiding tot een gulle vrOolijkheid. Een daverend applaus van het- publiek. 'Was het welverdiende loon voor speelsters en spfïers. De voorzitter, dhr. (1 Groen! jankte het publiek vóór de' opltomst en bc.bngstelling en allen, die meegewerkt hebben om deze uitvoering zoo prachtig te doen slagen. Een geanimeerd besloot den gezel li gen avond. ST.-iMAARTENSDIJK. Met ingang van 1 Jan. 1927 is 'benoemd tot gemeente- verloskundige, mej. G. W." Riobbe alhier- HET NED.-BELG- VERDRAG. De Oud-Hoogstudentenbond van West- Vlaanderen heeft een motie aangenomen, die aan de Zuid- en Noord-Nederl. pers ter opname is toegezonden. De motie ein digt Besluit met kracht aan te dringen in binnen- en 'buitenland op een hervorming van het Koninkrijk België - Welke aan Vlaanderen den 'waarborg zal geven, dat het zijn eigen volksbestaan kan handha ven; spreekt zich onvoorwaardelijk tegen het huidig verdrag uit, en drukt de hoop uit vooralsnog mieu'w'e besprekingen te zien openen in voor Vla,anderen en Nederland gunstiger en eerlijker omstandigheden. van Handen en Gelaat Doos30-6(MKM» AANBESTEDINGEN, Doior de kolenvereeniging „Ons Belang" te St-Annaland werd op Dinsdag j.l. aan besteed te leveren vrij op den 'w'al heft volgende: 58 S. ton stukkolen, aangeno men door firma Wibaut te Vlissmgen voor f 21(80; 18 S. ton eierkolen, aan genomen alsvoiren voor f 23J30; 2 S. ton smeenoioljes, fd. voor f 21,55, alles per S. ton. LANDBOUW EN VEETEELT. HET „COUPEEREN" VAN DEN STAART BIJ HET PAARD. In „Het Paard" wordt een lans ge broken voor het behoud van den onge schonden staart van het paard, Wélkte niet alleen een sieraad voor den trouwen viervoeter, maar ook een hoogst nuttig afweermiddel van lastige insecten is. De schr. van bedoeld artikel in „Hét Paard" acht eveneens den staart van te groote beteekenis voor het 'welvaren van het paard, dan dat hiermede door den mensch geheel naar eigen 'believen zou kunnen worden omgesprongen. Nu is dwang altijd iets hoogst onaangenaams voor ieder, die er aan wordt onderwor pen; voor dwang kan eerst worden ge pleit in de laatste plaats. De sclir. meent, dat het „coupeeren" van den staart noch redelijk, noch noodzake lijk is. Op grond dus van het feit, dat hier met opzet letsel 'wiordt toegebracht, zou veroordeeling door den rechter krach tens art. 254 van het W. v. S. tot 6 m. gêv.str.* subs, f 300 b. moeten Vragen. LANDVERHUIZING NAAR CANADA. Onze consul-generaal te Montreal deelt in „Hber", het een en ander mede met betrekking tot de mogelijkheid van emi gratie naar Canada. Het aantal landver huizers, dat gedurende de eerste 9 maan den naar dit land is gegaan, is belang rijk grooter dan in het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. Het steeg n.l. van 67.878 op 112.835. Hieronder wla- ren respect, slechts 918 en 1476 Neder landers. Deze vermeerdering van het aan tal immigranten echt onze consul 'wél in overeenstemming met den algemeenen economischen toestand van Canada, wélke zich het laatste jaar ongetwijfeld verbe terd heeft. De oogst van verleden jaar is tegen behoorlijke prijzen verkocht, zco- dat 'de landbouwer in staat is geweest een groot gedeelte van zijn schulden af t'e betalen, terwiijl thans de prijzen van landbouwLvoortbrengselen in een veel gunstiger verhouding staan tot den algje- meénen prijsindex dan eenige jaren ge leden het geval 'wias. Ook in de ver schillende takken van nijverheid begint een groote re bedrijvigheid te heerschen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Huizen, (N.-H.), (2de pred. pl.), B. N, B. Bouthoorn te Zeist. -- Te Genemuiden, J. E. Klomp te Oldebroek. Te OosterwSgjde (G.), A. F. P. Pop te Vaassen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Katwijk aan Zee, G. Laar man te Klundert. - Te Goënga, H. de Jong Sz. te Boerakker. Chr. Geref. Kerk. Beroeper.: Tc Zwijn&reeht, *J. D. Barth te Alphen a. d. Rijn. Geref. Gem. Bedankt: Voor Leiden* H. Kievit Jz. te Veenendaal. VAN HEINDE EN VER. In de Spaansche provincie Andalusië en aan de kust der Middellandsche zee valt veel sneeuw'. Tengevolge van het koude en natte weer is te Barcelona een griep-epidemie -utgebroken. Volgens de Automotive Industries is de productie van auto's in de Ver. Sta ten thans tot het laagste niveau sedert 1921 teruggeloopen. Dit is een gevolg van de onge'wioon groote badrijfsbeper- king der meeste fabrieken en van 'de tij delijke sluiting van verscheidene groote fabrieken. Te Stuttgart (Zuid-Duitschland) heeft een spoorwegarbeider zijn schoonzuster, bij 'w|ie zijn vrouw' en dochter na een hui- selijken twtist hun intrek hadden geno men, met een revolver doodgeschoten. Ook vro-uw' en dochter schoot hij neer, waarna hij zelfmoord pleegde. De correspondent van de Daily Mail meldt uit Riga, dat in verscheidene Rus sische provincies ernstige onlusten zijn uitgebroken, gericht tegen de door sovjet- regeering opgelegde belastingen. In ver scheidene Oekraïnische provincies zou de staat van beleg zijn afgekondigd. Naar uit Santiago gemeld wiordt, is bij Lota een sneltrein ontspoord. Elf per sonen. zijn gedood, 20 'werden ernstig ge wénd. Toen het leger van Feng, de Chi- peesc'he stad Sianfoe bevrijdde, kwamen er honderden menschen naar de poorten der stad-, waar zij met tranen van vreug de de ladingen voedsel in ontvangst na men, die daar gereed stonden. De bevol king had langer d'an een maand van hon ger en koude te lijden gehad, zoozeer, 'dat er dagelijks 500 personen stierven en soms, als de koude buitengewoon streng 'Was, zelfs duizend per dag. Volgiens ge matigde ramingen tijdens het beleg der stad, zijn er tusschen de 15 en 20 dui zend menschen gestorven. In 1927 zal aan ten minste 75<000 Britsche geschoolde arbeidebs werk wor den verschaft door het bouwen van elec- trische centrales, welke het geheele land van electriciteit moeten voorzien. Deze werkzaamheden zullen worden verricht, ingevolge de onlangs aangenomen wet op de electriciteitsvoorziening. De schade, 'welke door den jongsten cycloon in de omstreken van Valencia (Spanje) is aangericht, wordt geschat op 10 millioen peseta's. Die aan de sinaas- appelboomgaarden is enorm'. De Spaansche regeering zendt vlieg tuigen om levensmiddelen te brengen aan de passagiers van een trein van Ma drid maar Albaeete, tengevolge van de VADCR onthaal' tich op eer. pijpje 'jan <l|n geliefhoosae h MOEDER f war» ds heeriyKt geur der 5TEPfABArt CE Klfci>ËREN verdijden zich met het lezen der leernljhe en ooelende reisverhalen, beschreven in de mooie Albums welke zij qralis ten qeschenke ontvangen ZIJN OPGETOGEN OVER sneeuiw, die vijf voet hoog ligt, niet ver der kan. Het sneeuwt nog steeds, hulp- treinen waren gedwongen terug te keeren. De Zuld-Amerikaansche stad Na- ranjitc is bijna geheel door brand ver- Woest. De schade wordt op meer dan 3 millioen gulden geschat. De geheele be volking ''is dakloos. Mellon, de staatssecretaris van de Amerikaansche Schatkist, heeft het Con gres machtiging gevraagd om een. bedrag van 420 millioen gulden aan Amerikaan»- sche belastingbetalers terug te betalen, die dit bedrag "in 'het belastingjaar 1926 en in voorafgaande jaren teveel hadden betaald. Niet minder dan' 287,000 belas tingbetalers zullen van deze terugbeta lingen profiteeren, die Wisselen van één e'ent tot honderdduizenden dollars. VERSCHILLENDE RERICHTEX. Pas op de sneeuwbal De commissaris van politie te Hilversum geeft belang hebbenden, die een kennisgeving krijgen van een aangeteekende zending van Florio Cazella Postale 304 Naipoili Italia C. I. Napoli no. 3158, in overweging, alvorens tot de in ontvamgstneming over te gaan,- bij hem inlichtingen in te winnen, daar gebleken is, dat de zending' een nietswaar dig remhoursement bevat, waarvoor f4,20 moet worden voldaan, terwijl het niets dan een z.g. sneeuwbalsysteem is. Droevig ongeluk. Donderdagmiddag is een auto, bestuurd door den heer S. uit Hoofdplaat* op den ponten van den ProV. Stoombootdienst te Vlissingen tegen een stooitblok gereden en daardoor in de ha ven gevallen. De heer S. bestuurde de auto, en zonk mee ini de dieptte. De edht- genoote van den heer S. zag Voor haar cogen op deze wijze haar man den dood ingaan, daar aan redden niet te denken vie]. Ten spoedigste werden maatregelen ge nomen om den auto weer op 't droge te brengen. Een duiker en een hijschtoe- stel waren spoedig ter plaatse, maair toen na ruim eën uur de auto boven was ge- bradht, kon ook toepassing van kunst matige ademhaling en het hu werking stel len vam een zuurstofapparaat niet meet baten. De heer S. was overleden. Het lijk werd door de politie in beslag genomen en overgebracht naar het lijkenhuis, ter wijl ook op den auto» beslag werd gelegd. Mevr. S., die van het tragisch einde van haar man getuige was geweest, keer de diep onder den indruk met de boot naar Breskens terug om zicJh weer naar haar ouders te Hoofdplaat te begeven, vanwaar zij dien middag met haar man op de thuisreis-was gegaan. Rumoerige raadsledenjai de Dinsdag avond voortgezette gemeenteraadszitting van Gouda, vestigde de voorzitter, w.n.d. burgemeester, er de aandacht van den raad op, dat hij een nieuwen voorzitters1- hamer heeft moeten aanschaffen, daar de vorige, om de leden tot de orde te roepen, stuk geslagen in! Spr. maande den raad aan niet op de w'ijze voort te gaan zooals in de vorige zittingen. 'Molenbrand. Te Zaandam is Woensdag avond de eeuwenoude molen „De Alma nak", staande in het Oostelijke Zijderveld te Zaandam tot den grond afgebrand. De omwonenden bemerkten omstreeks dien tijd vuur in den molen en 'waarschuwden onmiddellijk de brandweer. Kort na de alarraeering stond de molen reeds in lichte laaie en was de helle gloed van deze vuurmassa over de geheele Zaan streek 'waar te nemen. Het was de brand weer onmogelijk hulp te verleenen, daar de molen zeer ver in het veld ligt en niet dan per boot is te 'bereiken. De rij dende spuiten der gemeente Zaandam en Koog aan de Zaan moesten onverrich ter zake terugkeeren en het blusschings- iwérk overlaten aan de eveneens gewaar schuwde stoomspuiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1