Zierikzeesche Nieuwsbode Purol bij Winterhanden en Wintervoeten. S0*»0® 30 ct. RWATTA^ IZEELAND's ROEM Abdijsiroop WITT enl WATT. PUROL ROOMBOTER abonnement: Woensdag 29 Dec. 1926. zierikzeesche courant. advertentien Kennisgeving. Concertzaal-Bioscoop. «tsm-KEEP Beter dan 6oed: DE BESTE Ifppeii SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Prijs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het m buitenland per jaar 10, L- Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60*cti., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 83ste JAARGANG. - No. 11485. Inzending op deo dag van uit- Dlr. A: J. DE LQ9ZE Jr. Ultg-Redictflnr M J KOSTEN, gave vóór 11 ure. Het bureau van dit blad, hoek Schuithaven, is geopend van 's morgens 9 tot 's avonds 5 ure. Aan het woonhuis van ondergetee- kende worden vanaf heden geen bood schappen, de zaak betreffende, meer aangenomen. DE DIRECTEUR. Vrijdag 31 Dec. en Zondag BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zieiukzee roepon op sollicitanten naar de met ingang van 1 Februari 1927 te vervullen betrekking van Opzichter der Gemeentebegraafplaats. De belooning regelt zich naar het aantal begravingen en bedraagt ongeveer 100,— per jaar. Sollicitatiestukken inzenden by den Burge meester vóór 8 Januari 1927. Zierikzee, den 28 December 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN REN'iERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. B O RGE MEESTER en WET HOUDERS van Zierikzee roepen op sollicitanten naar de met ingang van 1 Februari 1:27 te vervullen betrekking van Marktmeester, op de daarvoor vastgestelde jaarwedde van f 125,benevens eene toelage van f 25, voor bijstand, bij het ophalen der markt- geldfrii. Sollicitiitiestukken inzenden by den Burge meester, vóór 8 Januari 1927. Zierikzee, den 28 December 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J: F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGÉRSKERKE Burgem. ,P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. PSEUDO-PRINS De blinde eerbied en aanbidding voor titels enz. zit er blijkbaar in het repu- blikeinsohe Duitschland nog diep in. Al thans, zoo zou men zeggen; als men hoort van een allerdwaaste geschiedenis, welke zicih onlangs in het Schlosshótel te Golha heeft afgespeeld en waarover de pers thans nadere gegevens bevat. Van 23 No vember tot 8 December heeft in genoemd hölel een zich baron v. Korff noemende gast vertoefd, die bij aankomst niet on duidelijk te verstaan had gegeven, dat hij {eigenlijk de oudste zoon van. den ex-kroon prins was. Deze introductie dekte den man, die een drievoudig recidivist was en herhaaldelijk veroordeeld is wegens dief stal, bedrog en valscJhheid in geschrifte, vólkomenals een loopend vuurtje ging het gerucht rond, en al spoedig ontving de prins uitnoodigingen van a'.le moge lijke families uit de omgeving. Zelfs werd een groote jachtpartij voor hem georga niseerd. Baron v. Korff bleek echter op een goeden dag verdwenen, met achter lating van een hooge hotelrekening, ter wijl hij den hotelier en verschillende an dere personen voor groote bedragen had opgelicht. De politie heeft thans een ver volging ingesteld. De hotelier heeft in, de pers een lange verklaring gepubliceerd, waarin hij er o. a. dej aandacht op vestigt, dat de pseudo prins in de eerste adellijke kringen ontvangen is, zonder dat daar in hem een bedrieger werd gezien. De pseudo-prins beeft zijn buigende aanbid ders natuurlijk hartelijk uitgelachen en bijtijds de plaat gepoetst, zonder zijn goedgeloov'ge gastheeren zelfs met een visitekaartje p. p. c. te verblijden. DE MISDADIGHEID IN RUSLAND. De misdadigheid neemt in Rusland on- gehoorde afmetingen aan. De „Izwestia" iwijst er op, dat de toeneming van het bantai moorden, Zware mishandelingen, brandstichting, paardepdiefstal (in Rus land 'wiordt het stelen van een paard ge lijk gesteld met een zware misdaad; dit is het gevolg van de groote economische beteekenis van het paard voor een boer) enz. onrustbarend Wordt. De regeerings organen zijn niet in staat het kwaad te bestrijden met het gevolg, dat de boeren eigen rechter 'worden en de paardendie- van eenvoudig afmaken. Het sovjet-staats blad vertelde, dat de recherche bij het zoeken naar de schuldigen in gevallen van sluipmoord en brandstichting slechts in 50 o/o van de gevallen de schuldigen vindt. Wanneer er 'in een bosch, in een greppel of in een achtertuin een lijk iwOrdt gevonden, dan blijkt het gewoon lijk, dat niemand iets van den moord afweet en dat de rechterlijke im'acht geen getuigen kan vinden, die eenig licht op het gebeurde zouden kunnen werpen. En dergelijke moorden vormen het grootste gedeelte van de gevallen, die de recherche heeft te onderzoeken. De bevolking heeft daarom elk vertrouwen in de rechter lijke 'macht verloren en geeft er de voor- keur aan zelf de schuldigen te straffen. Het lynchen heeft dan ook ongekende af metingen aangenomen en zóówel de be volking als de plaatselijke autoriteiten beschouwen dit als een normale wijze van rechtspleging. Het gebeurt zelfs vaak dat de dorpsautoriteiten zelf deel nemen aan het lynchen van een paardendief of van ierfiand, die verdacht wordt van een of andere misdaad. BINNENLAND. Dr. BIEREMA LID DER TWEEDE KAMER Bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau is in de plaats van wijlen den heer H. C. Dresselhuijs, be noemd verklaard tot lid der Tweede Ka mer, de heer S. E. B. Bierema te Usqüert- De heer Bierema, die vroeger reeds zit ting In de Twieede Kamer had, n.l. van 1922 tot 19215, 'werd 12 Nov. 1884 ge boren. Hij studeerde o.a. aan "de Univer siteiten te Halle, München en Leijpzig. Ge lijk bekend is de heer Bierema landbou wer te Usquert in de provincie Groningen. Hij is o.a. bestuurslid van het Kon. Ned. Landbouw' Comité en vice-voorzitter van de Groningsche Maatschappij van Land bouw. VROUWEN ALS GETUIGEN BIJ ACTEN. Thans is bij de Tweede Kamer ee:n wetsontwerp ingediend tot wijziging van de artikelen 20, 131 en 991 van het Burg. Wetboek, van artikel 858 van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering, zoomede van de artikelen 22 en 2? der Wet op het Notarisambt, strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij acten. ruwe huid qespronqen handen j£oo^3O^6O-90ct^8i^pothct^0rag^tei^^g Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Zooals uit de advertentie der Concertzaal-Bioscoop, voorkomende in dit nummer blijkt, komen Watt en zijn makker Half Watt met „De Lustige Va gebonden op het witte doek. So ren Hammer brengt zijn vacantie door met tennistot groot misnoegen van den heer Kruse, wiens tuin aan de tennisbaan grenst. Geen wónder dat Alice Kruse, die voor haar eind-examen wierkt, het liefst in den tuin studeert. Onophou delijk heeft Soren Hammer pech en slaat per ongeluk mis, 'Waardoor de bal in den tuin van den heer Kruse vliegt. Alice is door haar eind-examen gekomen en zal haar studie aan de universiteit be ginnen. Ter eere van haar succes geeft haar vader een fuif. Hij noodigt de aan wezige dames tot een boottocht uit, met als einddoel de rest van de vacantie in de vrije natuur door te brengen. Onze twee lustige vagebonden die het vertrek der familie Kruse hebben gadegeslagen, vinden dat het niet vertrouwd is, de villa onbewoond te laten en besluiten tijdens de afwezigheid der familie de villa te bewiaken. Ze komen in het bezit van een aan den heer Kruse gerichten brief, 'w'aar- in een antiquiteiten-firma bericht, dat ze eenige bierpotten uit de nalatenschap van Graaf Raputzki hebben kunnen aankoo pen. De garderobe van den heer Kr us* zal hun versleten toilet Wat fatsoeneeren en uitgedost in nieuwe kleeren begeven zij zich op 'weg. Intusschen heeft het ten nissen voor den Hammer alle aantrekke lijkheid verloren. Vandaag is hij ook een boottocht-maniak en heel toevallig landt hij op dezelfde plaats als Kruse. Instinct matig voelt Soren Hammer, als hij de ge- geïmproviseerde antiquiteiten-handelaars ziet, dat daar iets anders achter steekt. Ook den heer Kruse komen de bierpotten en het toilet 'Wel wat al te bekend voor. Geholpen door den buitengewoon moedi gen Soren krijgt Kruse zijn eigen bier potten en zijn kleeren terug en uit dank- baarhe d daarvoor geeft hij Soren zijn dochter Alice tot vrouw. Onze lustige va gebonden hebben het intusschen op een loopen gezet en hun veilig verblijf van vroeger Weer opgezocht. Hun rust duuirt echter niet lang. Gelukkig loopt het voor de zoóveelste maal goed voor hen af en aangezien zij meenen, dat verandering van lucht Wel goed voor hen is, trekken zij hand in hand maar 'weer verder. Hetdoet ons genoegen, in verband met de opvoering van Z.B.B.H.H., door het Zierikzeesch Di'ettanten-Tooneel, te kunnen vermelden, dait deze uitvoering buitengewoon goed geslaagd is. Te meer doet ons dat genoegen, omdat wij, bij vergelijking met andere, elders woonach tige, tooneeklubs, kunnen en mogen zeg gen: hier kunnen we het ook. Het blijspel van ArcJh. Laafs, dat op uitnemende wijze, in geestige, pakkende dialogen onzen uithuizigen tijd typeert en de lauwerkrans windt om de echte hui selijkheid, waar een intiem familieleven opbloeien kan, is door de Zierikzeesche dilettanten op uitnemende wijze over het voetlicht gelanceerd. De talrijk opgekomenen hebben onge- twijfe'd genoten van het uitstekende, tot in de puntjes verzorgde spel, dat na ieder bedrijf hartelijk werd toegejuicht. De dames en heeren van de tooneel cllub hebben succes gghad met deze uit voering. Aan 't slot werden bloemen aan geboden. HetZierikzeesch Strijkorchest" verleen de ook dezen avond hare gewaardeerde medewerking op een wijze, zoo als we dat van haar gewoon zijn. NOORD WELLE. Op 25 Dec. .jl. gaf de ver. „Advendo" Wederom een uitvoering. De zaal bij .den heer van der Maas Was vol. De opgevoerde stukken „De OuJe Kassier" en „Ziek gemeld" werden vlot ten toonecle gebracht. Ze gaven blijk van flinke studie. Na afloop der uitvoering hield de voorzitter een keurige, in dicht maat in elkaar gezette rede, bevattende in groote trekken c de geschiedenis der vereeniging. Daar was reden voor, want het was 25 jaa"- geleden, dat de vereen, werd opgericht. De thans nog aanwezige oprichters en oud-leden werden door hem1 herdacht en ook de helaas reeds gestor ven leden. Een lang aangehouden applaus bewees dal de aanwezigen met hem in stemden, bij het uitspreken van de hoop dat „Advendo" nog lang nroge leven'. De. eere-voorzitter dankte daarop de leden van „Advendo" voor de vele aangename avonden, die ze den NoordWellenaars heb ben gegeven en sprak den wiensch uit, dat „Advendo" nog tal van jaren moge voortgaan op den ingeslagen Weg tot Nut en vermaak. Een gezellig bal besloot de zen prachtig geslaagden avond. DREISCHOR. Op 14 Dec. 1876 werd in de raadsvergadering hier tot gem.-ontv. benoemd, de heer Ant. Verjaal Jz. De officieele in diensttreding volgde 1 Jan. 1877. Alzoo is het dan- 1 Jan. a.s. een halve eeuw1 geleden en nog steeds neemt de toen benoemde deze betrekking wiaar. Het college van B. en W. bestond in die dagen uit de heeren Goemans, burg., Jan Verjaal Az. en M. v. d. Linde Cz., wet houder. Hoevelen zijn in die jaren als raadslid en Weth. gekomen en gegaan? Sinds dien tijd is nu de derde burgem'. aan het bestuur. Hoeveel uitgebreider de gemeente-administratie is geworden, blijkt reeds hieruit, dat het begrootingscijfer in den loop der jaren verzesvoudigd 'is. Zich geheel aanpassend aan de uitbreiding der financieele administratie der gemeen te, neemt de nu ruim tachtigjarige ju bilaris nog met de grootste nauwgezet heid zijn aimbt waar. Naar we uit de beste bron vernemen, zal dit jubileum niet onopgemerkt voorbijgaan en bestaan er plannen voor een officieele huldiging. ST.-PHILiPSLAND. Vrijdag 24 Decem ber vergaderde de gemeenteraad. Voor zitter dhr. A. M. v. Dijke, waarn. burge meester. Alle leden aanwezig. Na een. op merking van den heer P. J. de Ruijter worden de notulen. goedgekeurd. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen vraagt, of de wij ziging in de instructie van den haven en kademeester reeds door Ged. Staten is goedgekeurd? De voorzitter antwoordt ontkennend. De voorzitter deelt mede, dat op 22 November de kas, aanwijzende een bedrag van f31267,395, in orde is bevon den. Na informatie van den heer L. J. V. Nieuwenhuizen blijkt daarvan ruim f 26000 te staan op de Boerenleenbank. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen vindt het kasgeld van ruim f 5000 te Veel. De voorzitter zegt dat hierbij voor pl.m. f3000 is aan gelds waardige stukken. Verder is ingekomen een verzoek Van L. Ni!«ant, om ontslag ls ambtenaar vanj^^burgerl. stand, met ingang van 1 Januari 1927., B. en W. stéllen voor dit ontslag te verleenen met ingang fvan 1 October 1926. Dhr. P. J. de Ruijter vraagt, of het de bedoeling is dit ontslag eervol te verleenen? Dhr. A. A. V. Nieu wenhuizen zegt, dat we hier onderscheid moeten maken in het ontslag als burge meester en als ambtenaar van den bur gerlijken stand. De heer L. J. v. Nieuwen huizen vraagt, of de Raad het recht heeft dit ontslag te doen ingaan op 1 October 1926? De voorzitter zegt Van ja, daar Nilant van af dien datum buiten de ge meente gewoond heeft. Het voorstel Van B. en W. wordt met algemeene stem men goedgevonden. Volgt wijziging in de verordening op den cursus Voor1 niet leer plichtige kinderen. B. en W. stellen voor bij art. 6 in te lasschen: „Een leerling, die zich wanordelijk gedraagt, wordt na waarschuwing door B. en W., bij her- ha'ing van den cursus verwijderd". Wordt goedgekeurd. Een wijziging wordt tevens aangebracht in het reglement van het burgerlijk armbestuur, waarbij de Raad ook een vice-voorzitter in dat bestuur krijgt te benoemen. De voorzitter deelt mede, dat de aanlegkosten voor water leiding in de school alhier zijn geraamd op f 52 en voor die te Anna-Jacoba-Pol- der op f 48. De waterlévering voor bei de scholen zal f 80 kosten. De voorz. herinnert er aam, dat voor 1 Januari 1930 een verordening moet zijn gemaakt, waar bij bepaald zal worden, welke bewoonde perceelen, die daarvoor in aanmerking komen, verplicht zullen worden aan te sluiten. De heer P. J. de Ruijter zegt, dat de raadsleden dan altijd bedrogen zijn, daar indertijd is gezegd, dat bij een aansluiting van pl.m. 70 pCt. niemaind meer verplicht zou worden. De voorz. zegt, dat de overeenkomst duidelijk op verplichting wijst. En wanneer nu b.V. 60 pCt. aangesloten was, wie zou dan verplicht moeten worden om de 70 pCt. vol te maken? Dhr. P. J. de Ruijter zegt, dat ve'en niet direct tegen aansluiting zijn, maar bezwaar hebben tegen den wa- terprijs. Verplichting wordt te ingrij pend. De vorige burgemeester heeft de leden in dezen steeds om den tuin ge leid. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen be treurt, dat de inlichtingen hierover ver keerd geweest zijn- en laakt het i?v wet houders en raadsleden, dat die zich toen niet beter op de hoogte gesteld hebben, terwijl toch de schrifielijke overeenkomst is geteekend. De heer P. J. de Ruijter gelooft, dat het de verplichting betref fende, er later tusschen gevoegd is. Dhr. J. v. Strien kan zich) er ook niets van her inneren en verklaart het met de Rilijter eens te zijn. B. en W. stellen voor, beide scholen voorloopig te voorzien van één kraan. Na nog eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. Alsnu komt in be handeling een schrijven van Ged. Staten over het raadsbesluit van 31 Augustus, betreffende de opgelegde boete van f 3600 aan den gemeente-ontvanger. Ui t het schrijven blijkt, dat genoemd college, te meer nog daar het genoemd bedrag s'echts een raming is, hiermee niet ac- coord kan gaan en daarom den Raad in overweging geeft, dit besluit in te trek ken, daar anders andere maatregelen, om tot vernietiging van het besluit te ko men. genomen zu'len moeten worden. B. en W. stellen voor aan, het verlangen van Ged. Staten te voldoen. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen zegt, dat 't schrijven den Raad tot intrekking verplicht. De andere besluiten, o.a. betreffende 't opgeven van nevenbetrekkingen, blijven echier gehand- hafd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. Een verzoek Van G. Verwijs, tot het plaatsen van een schutting, wordt, ter onderzoek, aangehouden. Besloten wordt de betonheining op den Oostdijk door te trekken tot even voorbij het bord der maximum-snelheid. De kosten hiervan beloopen pl. m. f 60. Daarna volgt de rondvraag. De heer P. J. de Ruijter vraagt, of er nog deskundig onderzoek is ingesteld naar de hoedanigheid der brandbluschmiddelen De voorz. zegt, per soonlijk advies te hebben ingewonnen. De heer P. J. de Ruijter heeft dit eveneens gedaan, en vermoedt dat het buisnet te klein is. De heer L. J. van Nieuwenhui zen zegt, dat een ambtenaar der water leiding vreesde, dat de druk te Anna Jacoba-Polder te klein is, wegens' te klei ne buisleiding. Hij stelt voor hierovter te schrijven aan de Maatschappij. De heer A. A. v. Nieuwenhuizen zou gaarne zien, dat iemand der waterleiding aanweziig 'was, Wanneer de brandbluschmiddelen ge probeerd werden. De heer L. J. van Nieuwenhuizen zegt, dat de hoofdfactor toch te weinig druk is. De voorzitter dat hier geprobeerd is, met midde'en uit Steenbergen, die daar goed voldeden en hier niet. De heer P. J. de Ruijter infor meert, of er eenige gemeentewerken in 't zicht zijn ter bestrijding van de werke loosheid? De voorzitter zegt, dat wegens de geringe werkeloosheid hieraan nog niet de aandacht is geschonken, maar 'kan wel zeggen, dat B. en W. niets op 't oog hebben. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen acht zeer noodzakelijk het afsteken der bermen op den S'.aakdam, dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen o-p den Oostdijk. De heer Êtóte Ru.&er vestigt d. De ervaring heeft geleerd dat de verzachtende, slijmoplossende en genezende werking van Akker'» Abdijsiroop bijzonder geschikt i» ter bestrijding en genezing van griep, influenza, bronchitis, kink hoest, hardnekkigen hoest en de meeste ziekten der luchtwegen. AKKER's zuiverend, verzachtend, genezend. Alom verkrijgbaar in kokera van 230 gram 1.50 550 gram 2.75 en 1000 gram ƒ4.50 aanslibbing in de havengeul. De vloorzitter zegt onderzoek toe. De heerj L.. J. v. Nieu wenhuizen zou gaarne zien, dat de voor zitter de gemeente vertegenwoordigde op de vergaderingen voor de v'eeschkeuring- wet. De voorzitter zal, zoo mogelijk, dit doen. De heer J. v. Strien vraagt, welke perceelen eventueel voor verplichte aan- uiting bij de waterleiding in aanmerking zullen komen. De voorzitter zegt, dat dit onderzocht zal worden. De heer A. A. v. Nieuwenhuizen zegt, dat B. en W<. de zaak zoo lang mogelijk zullen rekken. De heer J. A. Stols zegt, gehoord te heb ben, dat iemand van de waterleiding de inwoners afgegaan is en gezegd heeft, dat het beter is nu gratis aan te sluiten, dan verplicht, daar dan alle kosten voor den aiansluiter komen. De voorzitter Zegt, dat er geen verordening is,, dus de Water leiding-Mij. niet verplichten kan. De heer A. A. v. Nieuwenhuizen vindt het treurig, gezien het groot aantal aansluitingen, dat de Maatschappij op verplichting aandringt. De heer A. Beurkens informeert of er briefjes zijn ingekomen voor het werk aan den kadedam? De bedoeling der aan besteding was alleen het werk aan te besteden. Na uitvoerige discussie blijkt, dat B. en W. de voorstellers verkeerd begrepen hebben en ook het materiaal hebben aanbesteed. Briefjes zijn niet in gekomen. Alsnog volgt een uitgebreide discussie over keien Van het weggespoel de „spui", die nog steeds zijn blijven liggen. De heer J. A. Stols zou die ge bruikt willen zien voor den kaaidam. De heer A. A. v. Nieuwenhuizen is daar tegen, daar dit veel kosten mee zal bren gen en het jaarlijksch onderhoud: dan toch ook terug komt. De heer A. W. Beurkens wijst nog op de verzakking in de straat bij de Oude School, ontstaan door het graafwerk voor de telefoon. De voorzitter zal informeeren of deze hiervoor aanspra kelijk is en anders de Zaak .laten opknap pen. Daarna sluiting. ST.-ANNALAND. Van de baan der ijs- club, t}ie Maandagnamiddag werd ge opend, is al dadelijk een druk gebruik gemaakt. Wel lieten enkele dingen nog te 'wfenschen over, maar zoo mogelijk, zal daarin 'wiel verbetering worden aan gebracht. Als naar .gewoonte om dezen tijd gat het gemengd kerkerlijk zangikoor „V.Z.O.S." Maandagavond een zangavond onder leiding var. den- heer D. Monteau, welke door velen werd bijgewoond. Er is gecollecteerd voor de zending en voor het ziekenfonds, 't Is te hopen voor de vereeniging, dat ze nu méér genoegjen zal beleven van 't geld voor de zieken dan de vorige maal, toen hel haar moeite genoeg kostte het den zieken ten goede te doen komen. THOLEN. Dinsdagmorgen overleed al hier de heer JacOb Lindhout. De over ledene bereikte den hoogen leeftijd van 96 jaren en was de oudste inwoner dezer stad. Tot het laatste was hij helder van verstand en interesseerde zich nog voor alle zfaken. Hij was een' zeer net en gezien man, iemand van de oude Thoolsche gar de. Jaren heeft hij de betrekkingen be- kleed van kerkmeester, diaken en. notabele der Herv. Kerk. Tevens was hij lid van het college der zetters, Rijksschatter, lid van het Weezenarmbestuur enz. Juist den vorigen dag werd zijn zuster begraven, die den hoogen leeftijd van- 90 jaar be reikte. LANDBOUW EL VEETEELT* RIJKSHENGSTEN-KEURINGEN, De Minister van Binnenl.^J^ Landbouwi heeft bepaal keuring van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1