Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND's ROEM ROOMBOTER abonnement: advertentien Maandag 27 Dec. 1926. zierikzeesche courant. Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. H.H. ADVERTEERDERS H.H. CORRESPONDENTEN, H.H. KANTOORHOUDERS buitenland. Concertzaal-Bioscoop. De Lustige Vagebonden. DRANKWET. feuilleton. Henny's Klok, SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. binnenland. Prijs per 8 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, en Vrijdag. van 18 regels 60~cfc*., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op dea deg van uit gave vóór 11 ure. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prya hiervan is van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Do inzending kan geschieden tot en met Woensdag 29 December, uiterlijk 's vooimiddags 11 ure. die een groote advertentie wenechen te plaatsen in het Nieuwjaarsnummer, gelieven er voor te zorgen, deze uiter lijk W oe nsd a g m or g e n in on* zit DE DIRECTEUR. die ons opgaaf verstrekken der predik beurten, gelieven er voor te zorgen, die voor Oudejaarsavond en Nieuwjaars morgen uiterlijk Woensdagmorgen in ons bezit zijn. DE REÜACTIE worden verzocht ons omgaand de bij hen ingekomen Nieuwjaars wenschen te doen toekomen. DE DIRECTEUR. Zierikzee,!' om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de navolgende localiteit: de achterzaal en hal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee sectie A no. 2469, plaat selijk gemerkt wijk B no. 203 en gelegen aan de Verrenieuwstraat. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen Ziisikzsb, den 27 December 1926. Burgemeester eu Wethouder» voornoemd, A. J. F. FOKK1R VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretin». Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven e»n brief kaarten, terug ontvangen in de le helft der maand. December. 1. Dekker, Marie Puttershoek. 2. Wed. Hoek, J., Aehen. 3. Bestuur der voetbalvereen. „Steenber gen" Steenbergen. 1. Een. briefkaart zonder adres. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. VRIJDAG en ZONDAG: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat op 24 December 1926, bp hen is ingekomen een verzoekschrift van JOANNES JACOBUS VAN DE VEN, Hótelhouder, wonendo te Algemeen Overzicht. DE RUSSISCHE HUWELIJKS WETGEVING. Met 1 Januari 1927 tireedti in Rusland de nieuwe huwelijkswet in werking, waar over een jaar gepraat is en waaroVer tal- looze lezingen zijn gehouden. De Russische huwelijkswetgeving, zoo- als die thans bestaat, erkent alleen het burgerlijk huwelijk. Het kerkelijk hu we lijk heeft geen juridische be teekenis, maar is niet verboden, evenmin als andere hu welijksceremoniën. Het burgerlijk huwelijk is in Rusland louter een maatregel van registratie. Scheiding kan bij onderling goedvinden of bij request van een der partijen ver kregen Wórden. Scheiding is niet op schuld gebaseerd. Door huwelijk ontstaat geen wettelijke gemeenschap van goede ren; beide partijen behouden wat zlij heb ben. Een der voornaamste punten dezer Sowjetwetgeving is. dat de kinderen niet de gevoilgen dragen Van de daden van hun ouders. De wet maakt n.l. geen on derscheid tusschen natuurlijke en wettige kinderen. In de gewijzigde wet wordt de huw bare leeftijd van de vtrouw van 16 op 18 jaar gebracht, die van den man bleef op 18 jaar bepaald. Een nieuwe bepaling is, dat. wanneer een der beide echtgenoo- ten van woonplaats verandert, de andere niet behoeft te volgen. Wanneer 2 men- schen hun huwelijk willen laten inschrij ven, moeten zij een geteekende verklaring overleggen, waaruit blijkt, dat zij over eikaars gezondheid ingelicht zijn. Aan de tot standkoming van deze wet heeft indirect het geheele volk meege werkt. Opmerkelijk is. dat de stedelijke bevolking over liet algemeen vóór wets- verruimiing was, de landelijke daarentegen strengere bepalingen wenschte. Het is te verwachten, dat deze wet na kor teren of langeren tijd wel weer gewijzigcK zal wor den, want een land, dat in korten tijd zooveel ontwikkelingsstadia heeft doorge maakt en nog doormaakt, zal op dit be langrijke punt nog wel eens zijn oordeel wijzigen. Bij de behandeling van dit ontwerp kwam ook de gela'ssterkte der beide sexen in Rusland ter sprake. Bij de volks telling van 1920 waren Van de personen tusschen 30 en 40 jaar 43 pCt. mannen en 57 pCt. vrouwen, terwijl bij de personen tusschen 20 en 40 jaar er slechts één man op twee vrouwen was. Bij jonger dan 20 jaar en ouder dan 40, bestond deze bui tengewone verhouding (door oorlog en de gevoilgen daarvan) er niet. DE MIKADO GESTORVEN. In den nacht van 24 op 25 Dec. 1.1. is te Tokio overleden, Josjilhito, de 122ste keizer van Japan, die den 31en Augustus 1879 werd geboren. De gezondheidstoestand van den Jap an- schen keizer was al sedert de laatste jaren wankel. Reeds vroeger werd al enke'e keeren melding gemaakt van zorg wekkende berichten betreffende den zwak ken toestand van zijn geest. Zijn slechte gezondheidstoestand kreeg dezen keer een zwaTen slag door een longontsteking, waarvan de artsen den keizer tevergeefs hebben pogen te redden. Na eenige zwak ke vleugen van beterschap is de toestand hoe langer hoe slechter geworden en thans komt het bericht, dat de keizer uit het leven is geschpiden. De thans overleden heerscher uit het land der Rijzende Zon werd in Nov. 1889 kroonprins en volgde in Juli 1912 zijn vader op. In 1900 hu'wlde hij Sodako, uit welk huwelijk in I9OI de tegpnwoordige troonopvolger Hirohito werd geboren, die in 1921 met 't oog op de ernstige geestes ziekte van den keizer en) diens gedeeltelij ke verlamming tot regent w©rd benoemd. PRINS HIROHITO, die nu de 123ste Mikado zal worden, is gehuwd met~ prin ses Nagako. Zijn breed opgezette opvoeding heeft hem gevormd tot een krachtige persoon lijkheid, die reeds toonde zijn wil door te kunnen zetten niettegenstaande den '.egenstand van conservatieve hofkringenj voor wie traditie a's onaantastbare wet geldt. Ook bij het doorzetten van Zijn reis naar Europa (ook ons land; werd bezocht), toonde prins Hiiro Hito het sterke karak ter te bezitten van Zijn grootvader Mutsu Hito, met wien hij ook uiterlijk veel gelij kenis schijnt te ventoonen. Nooit was .het gebeurd, dat een „Zoon van de Zon" het Japansche rijk verliet. De geloovigen vreesden, dat hij met zich Zou nemen een deel van het licht en Vlan het geluk van het Volk. Van de eenvoudigste lagen des volks tot in de\ hoogste kringen, vrees de men, dat zijn vertrek de grootste ram pen over het land zou kunnen brengen. Een groote aclie ontstond in het land om de reis te verhinderen. Politieke vraag stukken van binnen- of bui'teriliandsch be lang werden ter zijde gesteld. Conserva tieve edelen dreigden harakiri te zullen plegen, indien de prins zijn reis doorzette. Duizenden zeiden zich voor den trein des prinsen te zullen werpen om zijn verlrek te verhinderen. Toch ging Hirohito 3 Maart 1921' scheep. Men onderschatte den moed van deze daad niet. Hij verbrak een traditie van Vijf-en-twintig eeuwen, waarmee hij het waagde het geloof aan zijn goddelijke onmisbaarheid te schaden. Maar tevens moet men begrijpen de geestelijke evolu tie, diie 't volk in een halve eeuw heeft doorgemaakt van de aanbidding Van een Mikado, die onzichtbaar was voor zijn volk, tot de Vereering van een prins, die Zich onder zijn voilk begeeft, door Vrien delijke toespraken en uitdrukkingen, een ieder voor zich weet in te nemen en die zich los durft maken van de eeuwenoude traditie door J. MIDDELBEEK. Hoofdstuk V. God God, help me toch, steunde 't kind en dan opeens, dacht 'ze aan oom; Leonard. Hij 'was dichtbij in 't hotel. En als door een plotselinge ingeving gedreven rukte Henny de nog ongesloten voordeur los en rende weg, in den nacht, op haar bloote voetjes in 't dunne nachtkleedje, 't gouden haar als een Waaier achter zich, de handjes in ontzetting uitgestrekt. Voor uit, den tuin door den Weg op, voert, voort, minuten lang, tot aan de Drie Koningen. Donker lag het oude. hotel aan den zoom van 't dorp. Slechts één licht b|rand- de in de kamer met de waranda. De deur stond los, en daarbinnen zat oom' Leo nard en schreef bij 't roode licht van een staande lamp. Maar het werk had inliet Willen vlotten, dien avond en nacht. Hij, die zich anders nooit af liet leiden van zijn Wérk 'was nu zoo, onrustig en ver strooid. zijn ziel dWaalde steeds weer af naar t vreemde oude huis, naar Liane, en 't kind met de'koortsige oogen. Juist stond hij op om' onder de Waranda verkoeling te nemén, toen zij binnenijlde, Wit, geheel wit als een geest verschijn; nlg en sidderend aan zijn voeten zonk. Oom Leonard, kom mee kom mee. Moeder vader heeft haar neergeslagen en Aagje, en zelf is hij gevallen, o,t is zoo vreese- lijk, kom dan toch. Henny, kind, om Gods^ Wil, in je dunne kleedje met bloote voe ten, ik zal je in mijin bed leggen en dan...-. Neen, neen. fluisterde ze hijgend, ik moet naar moeder terug, als ze sterven ging. Doodelijk ontsteld, maar toch met een vreemde kalmte, als had hij dit voorvoeld, sloeg Leonard snel'beraden een deken om 't kind, en Tiolde met haar in zijn armen den (wieg op. Dan, eer ze nog den tuin be reikten klonk 'hen een stem1 in de ooren, die het riep, met radeloozen angst: Henny Henny. Moeder, schreide 't kind en w'or- stelde om' op den grond te komen, maar Berkensteyn hield haar stijf aan zich ge drukt, en holde met lange sprongen den tuin door. Hier Liane, hier! O God, Leonard! Ze ijlde hem' tegen en stak de armen uit naar 't kind, Leonard, hij is dood Johannes en Aagje, o ik 'wéét het niet, ik Weet het niet, kom' toch. Eerst Henny Liane, blijf kalm, ze moet in 'bed, 't heele eind naar mij is ze komen loopen, zoo.' Ze holde vooruit, 't huis in en hij legde Henny in 't bed. 't Kind had 't bewustzijn verloren, en Liane zocht sid derend eau de cologne. Een ondragelijke pijn stak door haar hoofd, en ze kon nau welijks de flesch vasthouden. Ze wiesch Henny's kiam gezichtje met het opwek kende vocht, en 'bedekte het met kussen. Eindelijk was in haar de moeder ont waakt. De vrouw die kinderen van een beminden man terstond met geheel haar ziel zou hebben liefgehad, moest dit vree- selijke doormaken, eer ze in het kind van den verafschuwden man ook haar eigen kind voelde. Berkensteyn had zich gebogen over IL- menrode. Hij zag terstond aan de ver glaasde oogen en openlgezakten mond, dat de verdierlijkte man dood was. Een afgrijselijke alcoholWalm ging van hem uit en deed Leonard walgend terugdeinzen.. De oude dienstbode ademde kort en onregelmatig. Hij hief haar op als een geertje, en legde haar op den divan in Juliane's kamer. Na eenige moeite gelukte het hem Aagje bij kennis te brengen. Ze kreunde van pijn, maar had terstond heur gedachten bijeen, en vertelde hem in afgebroken woorden, hoe ze 'boven op haar kamer was wakker geschrikt door Ilmenrode's razen. Hoe ze "trheen was gesneld en juist had ge zien hoe hij zijn vrou'w! neersteeg. Hoe hij terstond daarna op haar Iw'as aangevlogen, Toen ze alles verteld had, vroeg ze, even lijzig en langzaam als immer: „Hoe komt meneer hier in den nacht?" „Het kind heeft me gehaald, op haar bloote voetjes uit het hotel", zei Leonard gesmoord. „O, Aagje, als ze dit maar ie boven komt". Hij reikte de oude een dronk wat-er, en snelde toen naar Henny's kamér. Lang was hij daar met Lia bezig het kind op te wékken uit haar verdooving. Aagje kwam kreunend aangestrompeld, en stond erbij. Eindelijk sloeg Henny de oogen op, die groote ..groote oogen, Waar in diepten van angst en ontzetting. Wild flitsten ze van den een naar den ander. Juist sloeg de klok één. Als door een slag getroffen kromp het kind ineen. „Doe die weg, doe toch die klok weg, smeekte ze. Leonard aarzelde geen oogenblik, maar tilde de klok van den muur en bracht die naar een ander vertrek. .Moesje, moesje, kom dicht bij me", smeekte Henny, „en zeg me of je pijn hebt?" „Neen, liefje, neen", nokte Liane. „Een Aagje, die arme oude Aagje? o, Ik heb het altijd wel geweten, dat) er iets ge beuren Zou. De klok zei 't altijd, 's nachts ik wakker werd". EEN BANKBILJET VAI^ f 20. De directie van de Nederl. Bank m'aakt, bekend, dat zij na 27 December 1923 een 'bankbiljet van f 20 in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet heeft in twee kleuren, lichtbruin en lichtgroen, gedrukte 'vischgraatvormige guilloche als ondergrond, welke reehls van het biljet een strook onbedrukt laat. In deze strook, 'welke lichtblauw van kleur is, komt het watermerk (twee bijen) voor. Onderaan rechts van het middenveld 'bevindt zich een gravure van een stoere visschersman in oliejas en zuidwester, de beide handen aan het stuurrad. In de vier hoeken is het cijfer 20 in een rechthoekige versie ring geplaatst. De geheele opdruk is in kwart aangebracht. De biljetten zijn ge dateerd van 2 Januari 1928 af. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Naar aanleiding van de plannen van de Oranje-Vereeniging alhier, om' 't volgend jaar, ter gelegenheid van het feit, dat H.K.H. Prinses Juliana meer derjarig Wordt, een groot feest te organi- seeren, schrijft men ons: „Blijkens art. 29 van de Grondwet is echter alleen dan sprake van meerder jarig Worden op 18-jarigen leeftijd, wan neer het betreft een rege-erende Koning of Konngin of wél in het geval ze met hei Regentschap zijn belast". Hoe zit dat Nogmaals maken wij onzen le zeressen en lezers attent op de mor genavond plaats hebbende voorstelling van Z.B.B.H.H. (Zijn Bezigheden buitens huis hebbende), waarmee „Het Zierik- zeeseh Dilettanten-Tooneel" in De Con certzaal hoopt op te treden. Ieder die een avond van geestig en beschaafd tooneel- spel wil 'bijwonen verzuime niet deze ge legenheid te laten voorbijgaan. Het Zie- rikzeesch Dilettanten-Tooneel mag genoeg bekend worden geacht, dat wij morgen avond iets goeds zullen zien. Zooals reeds is medegedeeld, verleent het Zierikzeesch Strijkorkest evenals vorige malen hare wél-willende medewerking. Naar 'wij uit goede bron vernemen, zal binnen korten tijd de motorhoogaars van den veerdienst Kortgene-Wolphaarts- dijk, 'welke aldaar wegens het in dienst stellen 'Van de nieuwe -veerboot „Zand- kreek" overbodig is gewórden, naar Zie rikzee wórden overgebracht, om passa giers en draagbare goederen te vervoe ren, wanneer de boot van den Prov. Stoom'bO'Otdienst op de O.-schelde, o.m. 'wégens zeer laag water aan den ingang van de haven -moet blijven liggen. Voor het laden en lossen van passagiers enz. zal 'bij het Luitje, in die haven, een trap 'wórden aangebracht. Deze maatregelen zullen de uitoefening van den stoomboot- dienst ongetwijfeld zeer ten goede komen. Aan het door velen reeds lang ge uite verlangen wordt eindelijk voldaan. Deze (week komen Watt en i/2 Watt en !w>el 'met een van hunne grootste kluch ten „De Lustige Vagebonden", op de film der Concertzaal-Bioscoop. Eene b'izondere aanbeveling is hierwel overbodig. Ver- nelden we slechts nog dat de voorstel lingen niet als gewoonlijk Zaterdag en Zondag plaats vinden doch Vrijdag (Oudejaarsavond) en Zondag 2 Januari. De p'rijzen blijven onveranderd. BURGH. Dinsdagavond j.l. hield de afd. Haamstede en Burgh van de vereeniging „Het Groene Kruis" een algemeens le denvergadering in de zaal van hotel v. d. Moer. Hoofdzakelijk door het minder gunstige weer, was de bijeenkomst de zer -ruim 450 leden tellende afdeeling niet druk bezocht. Ingekomen was een schrij- van over het aanstellen van een school arts; na eenige bespreking daaromtrent WéTd besloten zich in verbinding te stel len met een deskundige en deze uit te noodigen voor de afdeeling een lezing, desnoods met lichtbeelden, over dit on derwérp te houden. De begrooting voor het dienstjaar 1927 Werd voorloopig vast gesteld, terwijl de aftredende bestuurs leden, inej. C. OverbeekeFondse en dé heeren L. L. Bolle en J.-Fokker 'wérden herkozen. Inplaats van dhr. M- A- Vis, die als zoodanig, niet meer in aanmer king wenschte te komen, werci ais be stuurslid 'benoemd mej. G- Geijsendor- pher. Als leden der commissie tot nazien der rekening 1926 Werden benoemd me.j N. Björn en de heeren A. v. Zuijen en L. v. d. Klooster. Door de commissie voor het materieel 'wérd verslag uitgebracht over den toestand van bet magazijn, Waar uit bleek, dat dit zich in uitstekende staat bevindt. (Tot dusver waren in 1926 niet minder dan 146 artikelen in bruikleen gegeven.) Besloten wérd tot aanschaffing van nog eenige verplegingsartikelen. Na dat door den voorzitter eenige mededee- lingen waren gedaan omtrent de zieken auto, werd de vergadering gesloten. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Vrijdag 24 Dec. j.l. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den voorzitter, lezing en goedkeu ring der notulen van de vórige vergade ring, komt ter tafel een aanvraag van B. en W. om machtiging tot den verkoop van hakhout op de algemeene begraaf plaats en van het peeslijk aan de haven van Burghsluis, voor zóóver dit niet tot gebruik aan of in de buurt der haven be- noodigd is. Deze machtigingen worden verleend. Daarna komt aan de orde een verzoek, vergezeld van een memorie van het schoolmuseum te Middelburg, om een jaar'.ijksche subsidie van af 1 Jan. 1927, Plots werden de oogen groot en bang. „Waar is hij?" fluisterde ze. Berkensteyn, die juist weer binnen kwam, hoorde het, en naar het bed ko mend, greep hij met zijn beid© sterke han den haar kleine brooze handjes. „Hij is heengegaan Henny, voor altijd!" Een lange siddering schudde 't teere lichaam. „Dood, mompeMe ze, zóó gestorven, en wat nu, wat nu ij'et hem?" Er was iets zóó wanhopigs in, haar stem, dat hij het niet aanhooren kon. De tan den opeenklemmend, én met zijn sterke vingers heur polsen drukkend, keek hij haar aan, als hypnotiseerend. Ze onderwierp zich oogenb ikkelijk aan zijn wil en gleed achterover in de kus sens. „Ik zal kalm zijn, oom Leo", zei ze zacht, maar moesje moet gaan rusten". Haar stem werd onverstaanbaar, 't hoofd je Zonk opzij en de oogen vielen dicht. Henny sliep. Nog even bleven zijn oogen op 't stille gezichtje gericht, dan voerde hij Lia naar haar eigen kamer, haar Zoo- vasthoudend, dat zé 't lichaam in de gang niet zien kon. „Blijf jij bii mevrouw. Aagje, terwijl ik naar het hotel hol, om iemand om den dokter te sturen. Ik moet jelui eenige minuten alleen laten, ik kan niet a-nders, maar ik zal heel gauwi terug zijn". De oude knikte slechts, en Berkensteyn rende Zoo snel hij kon1 naar de Drie Ko ningen, waar hij den hótel'iier wekte; het scheen hem eeuwen te duren eer deze van den schrik bekomen was, en alles be greep. Zoo dra hij zekerheid had, dat er om1 den dokter zou worden gestuurd, spoedde hij zich naar het vreemde, oude huis terug, door de -regen, dóe opnieuw begon te vallen. Toen de morgen aanbrak, een schitteren de stralende morgen, die zich spiegelde in duizenden droppels en zilverglanzen tooverde in het welliig haar van Henny, openden zich de groote kiinde,roogen, en staarden naar de leege plaats aan den muur. Maar terstond boog zich een fee der bezorgd gelaat over haar. „Nu is het voorbij, oom Leonard", zei' ze kalm- en langzaam, nu is het gebeurd en zal ik rust hebben? Maar, 't is te veel geweest, 't Doet hier zoo'n pijn". Ze wees op baar borst. „Stil maar lieveling, je zult beter wor den, als je altijd bij moeder bent, hier vandaan". „Ja, hier vandaan, en nooit weer te rug in dót huis. Maar, mijn stoeltje en ledikant moeten mee en de platen. Het behang kan natuurlijk niet en de klok de klok....?" Verbaasd, ontzet, blikte hij in het witte gezichtje. „Henny vertel het eeng aan oom, wat is «er met die klok?" Ze zeide het hem ón duidelijke, eenvou- idige woorden, die een diepen indruk maakten op den man. „Mijn arme, arme kind", zei hij met gesmoorde stem, „dat 'w:as dus je jeugd. Maar nu zal het 'beter wórden Henny, mijn liefje". Ze knikte langzaam, met een vreemd- wijze uitdrukking op het gezichtje en Berkensteyn voelde een smartelijke wee moed, en. een bittere angst. Wat was dat voor schaduw, voor verandering, die het smalle kindergelaat zoo geheel -anders maakte als voorheen? Hij had nog genoeg beheersching, om schijnbaar irustig 't vertrek te verlaten, maar toen, in een verborgen hoekje van 't vreemde oude lt»is weunae aie sterke man om die schaduw^ die onnoem bare verandering. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1