Zierikzeesche Nieuwsbode ROOMBOTER abonnement: Vrijdag 24 Dec. 1926. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. "Th.Tdvêrteerders h. HC ORRES P 0ND en ten Concertzaal - Zierikzee. „Ais je nog een Moeder hebt". inschrijving voor den Dienstplicht. >mu Is ie Onmisbaar voor^ Uw land, als de zon 1 de plant !l iZEEiAND's ROEM SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. j BIGGELAAR'S MORIAAN-BAY Springende handen, kloven, schrale lippen Kloosterbalsem Gesprongen handen Prijs per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11483. Dir. J DE LOOZE Jr. Ultg -Redtctser M J KOST» van 18 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzendiüg op dei» dag ?an uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer yan ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1—5 76 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en mét Woensdag 29 December, uiterlijk 's voot middags II ure. die een groote advertentie wenschen te plaatsen in het Nieuwjaarsnummer, gelieven er voor to zorgen, deze uiter lijk Woensdagmorgen in ons beZ la' DE DIRECTEUR. die ons opgaaf verstrekken der predik beurten, gelieven er voor te zorgen, die voor Oudejaarsavond en Nieuwjaars morgen uiterlijk Woensdagmorgen ra ons bezlt zÜn" DE REDACTIE 1 JANUARI 1327 De BURGEMEESTER van Zierikzee maait bekend, dat in de maand Januari 1927 voor den dienstplicht moeten worden ingeschre ven personen, die geboren zijn in 1908. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter Geiïreente-Secretaiio op iederen werkdag des voormiddags van 9 tot 12 uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben gelden de bepalingen van de Dienstplicht wet en van het Dienstplichtbesluit zooals die zijn opgtnomen in de publicatie, aan geplakt op de aanplakborden in deze ge meente. Zibkikzee, den 22 December 1926. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Uit Stad en Provincie. ZIERiKZEE. Van de vereeniging Ven Raden van Arbeid ontvingen wij vóór 1927 een handig zakagenda met ka'ender, posttarie.en enz., bedeeld a's reclame Voor V. O.V. In ons nummer van Maandag schre- van we in 't verslag van den Raad, bo venaan 4e kolom, dat het voorstel van B en W. mét 8—5 st. aangenomen was. Dit is 'blijkens een ons verstrekte mede- deeling Jiiel juist. Het moet zijn met 9—4 stemmen, daar ook de heer A. den Boer zijn stem vóór had uitgebracht. Woensdagavond trad in hotel Juliana voor de afd. Zierikzee van den Vrijheids bond mr. H. J. Knottenbelt op met als onderwerp: „Het Belgisch-Nederlandsch tractaat". De voorzitter Van genoemde af- dee'ing, de heer P. Kooyman, heette de talrijke aanwezigen en 'in het bizjonder den spreker har te'ijk welkom en memo reerde in het kort de zware slag, die de Vrijheidsbond getroffen heeft door het overlijden van haar leider, mr. H. C. Dresselhuijs. Daarna ving de heer Knot tenbelt zijn rede aan over wat hij noem de „het tractaat der lichtvaardigheid". Waar van verschillende zijden en in de diverse b'aden dit tractaat reeds genoeg besproken is, meenen we kort te mogen zijn, en slechts het volgende aan te stip pen. Naar spr.'s meening is de Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer van Karnebeek, i n ve'e opzichten te ver ge gaan. In dit verband behaalde' de spreker het Schel deregime en kwam sterk op tegen de samenstelling van de arbitrage commissie, die bij eventueele geschillen uitspraak moet doen, daar bij staking van stemmen bovendien de president (die een volkomen vreemdeling zal zijn) be- s'ist. Ook de regeling van het loodswezen kon spr. niet bevredigen, evena's 't feit, dat de Scheldecommissie a'les kan bepa len ten opzichte van het Zeeuws'che vaste land, om de toestand van Antwerpen te verb teren. Volgens Min. van Karnebeek heeft Nederland één recht (d.w.z. een plicht), n.l. om de Schelde op diepte 4e houden, hetgeen het doet om te tocnen, dat het toch de baas is., Dat uitdiepen kost echter 1/2 millioen per jaar. Verder wees spr. er op, dat Nederland in de le oorlog van België medegesleept wordt. Een groot economisch bezwaar acht spy. het beruchte Moerdijkkanaa1, dait o. ,a. zeer nadeelig voor de bmnenschipperij en voor Rotterdam is. Hierover is volgens spr. in de Tweede Kamer veel te lichtvaardig1 ge debatteerd. (Applaus). Op de vraag, hoe of de minister zulk een tractaat heeft kunnen sluiten, antwoordt de heer K,, dat dit onder dwang gesloten is en ook door de Tweede Kamer onder dwang is aanvaard, hetgeen ten zeerste af te keuren is. Ook door de heeren Nolens, Heemskerk en Vliegen werd dwang naar voren gebracht, evenals door de heer v. Vuuren (tegenstander). De 5 katholieke tegenstanders zijn echter volgens spr. te f ink geweest, daar zij tegen de motie- Marchant hebben gestemd. Ten slotte zei- de spr., dat Nederland en België wel een tractaat mceten sluiten, maar niet voor eeuwig en dan niet alle rechten voor België. Hij hoopte, dat de Eerste Kamer bij de behandeling vaui 't tractaat zal too- nen haar taak en haar plicht goed te be grijpen. Van de gelegenheid tot gedachten- wisse'üng maakten de heeren Hamburger en Korteweg gebruik. De le betoogde o.a. dat Be'.gië grootere belangen bij de Schel de heeft dan Nederland en dat we ons niet moeten laten leiden door de onder linge gezindheid tusschen de beide vol ken. Bovendien staat de heer Van Karne beek, volgens debater, bekend als een le klas diplomaat en heeft hij volkomen te goeder trouw gehandeld. Ook is Ne derland verplicht als nabuur België tege moet te komen. Bovendien moet men niet alleen de economische kant van de zaak bezien, maar ook de politieke. De heer Korteweg, die Zich op een Zakelijk stand punt stelde, verklaarde zich na beide hee ren gehoord te hebben, ook tegenstander van het tractaat. (Applaus). Nadat mr. Knottenbelt den heer Hamburger van re- pliek had gediend, dankte de heer Kooy man den spr. voor zijn boeiende rede en het pub"iele voor z'n be'angstelling, waar na hij de vergadering sloot. KERKWERVE. Bij Kon. besluit van 22 dezer is met ingang van 30 Jan. e.k. op nieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente, de heer C. J. Boogerd, secre- tlaris der gemeente. ELKERZEE. De zittingen, welke de Rijks-Ontvanger van Brouwershaven te Scharendijke houdt, worden veranderd en zullen ingaande Jan. a.s. plaats hebben den tweeden Woensdag der maanden Jan, Mei, Juli, October, November en Decem ber van voorm. 11—121/2 uur. ELLEjMEET. De zittingen, 'wtelke door den Rijks-Ontvanger van Brouwershaven alhier worden gehouden zijn veranderd, en zullen ingaande Jan. a.s. plaats héb ben den tweeden Woensdag der maan den Januari, Mei, Juli, October, Novem ber en December, van nam. 11/2—8 uur. OUW'ERKERK. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Vrijdag 17 Dec. Afwezig de heer K. van de Slolpe met kennisgeving. De voorz. deelit mede, dat B. en W'. den gemeente-fwerkman zijne verplichtingen onder het oog hébben ge bracht. Deze heeft beloofd alles te zul len. uitvoeren zoo als het gebeuren moét. Wat de vloedplanken te Viane betreffen, bij den laatsten hoogen vloed hadden de menschen geen vloedplanken; de voor zitter deelt mede het onderhoud, dat hij met den dijkgraaf van 'den polder Oostotr- en Sirjansland daarover heeft gehad, en •w!at zal worden gedaan (om' den toestand te Viane met 'betrekking tol de vloeiplan ken in orde te brengen. Van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager on derwijs is ingekomen een verzoek om een der lampen in de o.l. school te vervangen door een nieuw'e. De voorzitter stelt voer dit verzoek voor kennisgeving aan te ne men, omdat z.i. zaken van zoo onderge- geschikt 'belang als deze, niet tot de be voegdheid der Commissie behooren. Z.h.s. •wordt aldus besloten. Besloten wordt aan B. en W. algemeene volmacht te veriee- neji tot uitvoering der burgerrechtelijke handelingen van den gemeenteraad. Tot lid der Commissie van plaatselijk toezicht óp het lager onderwijs 'wordt met 5 st. herbenoemd dhr. C. A. Sw'enne; dhr. W. G. de Bruine verkrijgt 1 stem'. Het sup pletoir kohier der hondenbelasting vcor 1926 Wordt vastgesteld melt 4 aanslagen óp( f 8. Besloten Wlordt om( 2 doode book men op het dorp te rooien en in het openbaar te verkoopen. De heer Giljamse Wijst er op, dat Folmer indertijd een grafruimte moest koopen, wilde hij ver gunning kunnen krijgen om daarop een krans te plaatsen. Nu is op de grafruimte no. 11 in den eersten rang door den heer J. C. Verstraate een krans geplaatst, ter wijl dat graf niet is aangekocht. Spreker stelt voor den heer Verstraate te berich ten, dat hij bedoelde grafruimte moet aan- koopen of anders de krans moet verwij deren vóór 27 December a.s. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. De heer Hendrikse ves tigt de aandac-ht van B. en W'. op hel haventerrein, dat slecht is op het slop bij Hage, waarvan de uitkomende steenien zouden kunnen worden gébruikt voor de kleine kade te Viane en op de 'bermen langs den straatweg naar de slachtplaats, welke le hoog liggen. De voorz. ant woordt, dat B, en W. de haven nog niet hebben opgenomen, omdat de peeslijk nog niet opgeruimd is en dat het de 'be doeling is om in den a.s. zomer een ge deelte van het plateau te bestraten, dat de toestand van het slop bij Hage in bespreking is met den gem,-bouwmees ter, dat de kanten van den weg naar de slachtplaats zullen wórden afgestoken en weggenomen. De heer Vijverberg vraagt, of er nimmer iets is te d(oen aan het dreefje bij hem. De voorz. antWIoordt, dait de gemeente daar niets mede te maken» heeft; spr. is er huiverig van om parti culiere eigendommen te verbeteren. NIEUWERKERK. De Chr. Meisjesver. „Doircas" alhier, hield Woensdag 22 Dec. haar jaarlijksche uitdeeling. Dit jaar zijn door haar 57 kleedingstukken vervaardigd en uitgereikt aan behoeftigen van alle ge zindten. Zeker voor velen een welkome Kerstgave. (Moge deze vereeniging om het goede wat zij voorstaat, veler steun ont vangen. BRUINISSE. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden Wórd 'bijgewoond, is be sloten niet in te gaan op het verzoek van het Bestuur van het Ziekenhuis te Noord- gouw'e om 35 cent per inwoner bij te dragen, doch is het in de vorige verga dering genomen besluit van 25 ct per inwoner gehandhaafd, met intrekking van de tegenwoordige subsidie van f >100. Gunstig Wiordt beschikt op het verzoek van het Bestuur der Chr. School om' een subsidie van f 128 voor het houden van' een cursus in herhalingsondeiWijs, ver minderd met het te heffen schoolgeld; voor vuur, licht en leermiddelen wordt een bedrag vanj f 25 beschikbaar gesteld, Besloten 'wordt Ged. St. te adviseeren de Vergoeding aan den gem.-ontv. voor het houden van een eigen kantoor te bepalen op f 25 per jaar. Het verzoek van het bestuur der Zondagschoolvereen. om ont heffing van de huur voor het gébruik van het gemeentelijk vergaderlokaal voor Kerstfeestviering op 27 Dec. wordt aan genomen. Besloten wordt, en zulks op verzoek van den Inspecteur van de Volksgezondheid, aan art. 66 der bouw1 verordening toe te voegen,' dat het hou den van varkens buitenshuis slechts is ge oorloofd met schriftelijke vergunning van B. en W. Herbenoemd wórdt tot lid van het Burg. Armbestuur, Lev. de Waal, tot lid "der commissie van toezicht op het lager opderw'ijs, K. Geluk. In de plaats van L. WL (M. Elenbaas, die ontslag heeft genomen als lid dier commissie wórdt benoemd, W. van Kp°teh.- Vastgesteld <5sJ en kieze daarom. -/WBIGGELAAR&O. ROOSENDAAL. wordt het suppl. kohier van de belasting op de honden dienst 1925 op f 21. Aan genomen wordt het voorstel van B. en W'. om Ged. Staten te verzoeken vrijstel ling van invoering van het vak lichame lijke oefening op de o.l. school. Het voorstel van dhr. J. de Waal Cz. om de raadsvergaderingen te openen niet gebed, wordt na langdurige discussie ver worpen. Vóór stemden de heeren v. d. Berge en de Waal; tegen de heeren de Koning. Elenbaas Padmos en van Ves- sem, terw'ijl de heer W emmers zich ont hield van medestemmen. Bij de rond vraag stelt de heer van Vessem voor té besluiten dat voornamelijk voor. auto's een route wordt aangegeven, zulks ter voorkoming van ongelukken; hij zou 'Wen schen dat motorrijtuigen bij hét inkomen in het dorp de route volgen: Korte Ring. oude Straat en bij. 't uitgaan Oude Straat, Beursstraat, Kerkstraat. De voorz. zegt, dat dit een zaak is voor B. en Wl, na afloop dezer vergadering zal hierover nader worden gesproken. Naar aanlei ding vaJi het voorstel van dhr. van Ves sem zegt de heer Wemmers dat het nood zakelijk is het steunsél tegen de woning van J. de Ronde te doen Verwijderen en daarvoor in de plaats een straatje te leggen. De voorz. zegt toe dit ook straks te bespreken, -eveneens een voorstel van dhr. Elenbaas "om op het meergenoemd gevaarlijk punt een 'bord te plaatsen. Ten slotte zegt de voorz. den leden dank voor hetgeen zij in het ufgeloopen jaar in het belang der gemeente hebben verricht en spreekt den wensch uit dat ze elkander in 1927 weer in gezondheid mogen ont moeten, waarna de vergadering wordt gesloten. Hoofdpijn -tableliwÖOiI Laxeer -hWe«en60ct Ze n u w - (aW(m7 5d Staal -bbletten90ct r*1aa(J-tableUen7 5ct BIJAPOTH.EM DROGISTEN. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden» op'.Maandag 20 Dec. [Met den burgemeester als voorzitter en den secretaris, alle ledon aanwezig. Ingekomen is een schrijven van den heer D. K. Rijstenbil, waarin deze te kennen geeft, dat hij ontslag neemt als vertegen woordiger voor de gemeente in de N.V. waterleiding-mpij. Tholen, wegens zijne 'benoeming tot lid van den raad van be heer. Een schrijven van den Comm. der Koningin, betreffende benoeming van den heer P. J. Duinker tot lid en voorzitten der gezondheidscommissie te Tholen. Een schrijven van Ged. Staten betreffende re geling der jaarwedden van den burgem., secretaris, ontvanger en der 'wethouders. Aangezien de ontv. zijn kantoor houdt ten gemeentehuize is hel nemen van een besluit tot het verleenen van vergoeding voor kantoorhuur alhier niet noodig. Een kennisgeving van den heer Inspecteur der directe belastingen te Zierikzee, dat het bedrag der kwiade posten in de gemeen telijke inkomstenbelasting voor 1927 is geraamd op/ f 252. Een adres van de vier. „Schoolmuseum" te Middelburg om sub sidie uit de gemeentekas Wórdt aangehou den, evenals het adres van J. de Graaf, om tegemoetkoming voor buit enge) wpine diensten als gemeente-arbeider en politie beambte. De begrooting van den keurings dienst van waren te Goes voor 1927 Wo-rdi goedgevonden. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. van St.-M aar lens- dijk, betreffende vaststelling der jaar wedde van den keuringsveearts, hoofd van den dienst, voor de jaren 1927, 1923 en 1929 opi f 2750 per jaar wórdt beslo ten daarmede accoord te gaan. Betreffen de een schrijven van den Inspecteur der posterijen en telegrafie te [Middelburg, waarin verzocht wordt of de gemeente en dergelijke winterplagen zijn pijnlijk en staan leelijk. Verrassend vlug kunt U die ongemakken genezen met den verzachtenden Akker's die niet bijt, de huid lenig maakt en herhaling voor komt. Onovertroffen bij wonden, jich't, rheumatiek, huiduitslag en aambeien. Overal p. pot van 20 gram 60 cent. v. 50 gr. f I.-. v. 100 gr. f 1.75 zich verbindt voor een eventueel tekort bij oprichting van een publek telefoon station te Gorishoek wórdt met alge meene stemmen 'besloten zoo-danige ver bintenis niet aan te gaan. De termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woning, bewoond door K. H. van Be- zooi jen wórdt met 6 maanden verlengd. De volgende pensioensgrondslagen wor den vastgesteld. Van L. C. van Doo-rn, gem.-secr. op ,f 2230. K. Hanse, genu- veldwachter f 1575. I. D. C. Duijnhou- Wór, onderwijzer, f 1288; alles met 1 Jan. 1927. Tot leden van het stembureau voor de verkiezingen wórden behalve de burgemeester, die ambtshalve voorzitter is, aangewezen tot pl.v. voorz., de heer J. Keur Dz., tot leden de heeren J. Keijzer en J. (M;. van der Graaff, tot pl.v. leden ide heeren A. A. Rijstenbil en J. Bolier Az. 'Besloten 'werd de begrooting voor 1926 te wijzigen met een vermeerdering in ontv. en uitgj. vaji/ f 526,085. (Machtiging wordt verleend tot verkoop van 2 'boe- men op het speelterrein, achter de school. Voor het jaar 1927 wordt als vertegen woordiger benoemd voor de gemeente in de vergadering van .aandeelhouders der waterleiding-maatschappij „Tholen" dhr. J. Keur Dz. ruwe huid schrale I ippen ST.-MAARTENSDIJK. In de Woensdag gehouden raadsvergadering was de heer K oet met kennisgeving afwezig. Overeen komstig zijn verzoek zal P. M. Geluk ge plaatst worden op de lijst om op beurt als metselaar vooa- de gemeente te mogen werken. De Pensioenraad heeft de in- kcopsom voor den grafdelver D. L. Hage vastgesteld op f 324. Deze zal in 15 jaar betaald moeten worden. Een verzoek van J. M. Boogert, met de kinderen der Zon dagschool in een der lokalen van; de open bare lagere school Kerstfeest 4e mogen vieren, wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Aangezien bij het archief de zer gemeente geen brandbluschmiddelen aanwezig zijn, wordt met algemeene stem men besloten een brandslang aan te koo pen. Voor het bezoeken der Industrie- en Huishoudschool te Middelburg door mej. de Ruiter uit deze gemeente, moet aan die gemeente over 1924 ingevolge de Nijverheidswet betaa'd worden f 80,24. Aan de vereeniging „Schoolmuseum" te Middelburg, zal. ingevolge een ingekomen verzoek f 10 subsidie per jaar worden toegekend. Ingevolge een verzoek van C. Rijnberg wordt besloten hem tot het ver krijgen van toegang naar zijn werkplaats aan de Westvest, een voetpad te ver strekken tegen een jaarlijksche vergoe ding van f 3. A. Vermeulen wordt op diens verzöek ontheffing verleend van het betalen van schoolgeld wegens te gering inkomen. De wedde voor den Keurings- veearts wordt voor de jaren 1927 tot en met 1929 vastgesteld op f 2750. Tot lid van het W'. Armbestuur -wórdt, wegens periodieke aftreding van den heer E. W. Tholenaar, deze herbenoemd met 5 st. Na eenige bespreking wordt een voor stel van B. en W., het salaris voor de nieuw te benoemen gemeente-verloskun dige, vastgesteld op f900. Een voorstel van raadslid Quakkelaar, dit salaris te brengen op f1000, wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. (Quakkelaar en Vroeg- op), terwijl eveneens Verworpen was ge worden een voorstel van raadslid Vroeg- op, de belooning vast te stellen op f 900 met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f60. In verband met de uitstekende dien sten door de tegenwoordige gemeente- vroedvrouw* inej. E. de Graaf-Schouten^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1