Zierikzeesche Nieuwsbode JAm-REEP PUROL B IJ VOEGSEL Spier verrekking stijve spieren spierpijn spit K loos ter&&lsem Uit Stad en Provincie. Bij Kleine Kinderen behoorende bij de fvan Vrijdag|l7tDac.'!1926, no.!|11480.9 m tut Laat U een paai maal daags wrijven met Akker s Kloosterbal sem, dat zal U spieren weder spoedig lenig maken en de pijn doen bedaren. AKKER's zer tot diep in de huid zijne wel dadige genezende werking voort en is een uitkomst bij rheumatiek, jicht, spit. stijven nek. stramheid. Overal verkrijgbaar In porcelelnen potten van 20 Gr. 4 f 0.60. van 50 Gr af 1.—. van 100 Gr. a f 1.75. RENESSE. Donderdagavond hielden de oud-leerlingen van den ,L. W. C. in de zaad van mej. wed. Kapipers de gewone jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. den Boer, opende de bijeenkomst. De opkomst was vrij talrijk. Aanwezig was ook de secretaris van de Z.L.M. voor Schouwlen—Duiveland, de heer P. Hanse. De notulen door den secr., dhr. M. Beije voorgelezen, werden onveranderd goed gekeurd Bij de opening betreurde de voorz. het, dat te Noordwelle is niet be noemd kunnen worden een h. d. s. in het bezit der landbouwakte, dien men voor deze streek als leider bepaald noo- dig heeft. Ingekomen was een brief van den heer J. Witte, behelzende een dank betuiging aan de vereeniging voor de fraaie gravure hem als souvenir toege zonden. Ingekomen was hel eindrapport van de B.V.G. over het vóórkiemen van aardappelen. Uit het rapport bleek, dat het vóórkiemen, als dit althans doelma tig geschiedt groot voordeel oplevert. Het wOrdt ten zeerste aanbevolen met het oog op ruimeren opbrengst, vroeg rijp heid en ter voorkoming van de aardappel ziekte. Door den heer |M. den Boer, alis afgevaardigde wordt nu een zeer uitvoe rig en keurig verslag uitgebracht van de te Zaamslag door B.V.G. gehouden ver gadering. De heer C. J. Kooman is de tolk der vergaderden, als hij den voor zitter voor het zakelijke verslag harte lijk dank zegt. Met het uitgebrachte rap port over de niet wenschelijkheid van de invoering van een uniform landbouWwa- gentype in geheel Zeeland, gaat de ver gadering voorloopig mede. Het pro en contra voor dat Wagentype werd; 'bespro ken De heer P. Hanse van Eikerzee ver klaarde zich bereid, een dergelijk type, eerlang te Zierikzee ter bezichtiging en ter beoordeeling te stellen. Bij monde van den heer M. Dale'bout IwOrdt alsnu een rapport uitgebracht aan de hand van ge stelde vragen ten aanzien van „Vrucht wisseling" van vroeger en nu. Na 'breed voerige 'besprekingen en het aanbrengen van een paar r edactioneele wijzigingen, zal het rapport aan B.V.G- wOrden op gezonden. Na de pauze bracht de heer van Wingen verslag uit van genomen proeven met variëteiten suikerbieten op kleigrond De proeven, genomen over een tijdvak van 4 jaar 1923-?25, hadden, zo.> als 'bleek uit een schema, dat resultaat dat „Kuhn" opleverde 23410 k.g. bieten bij een gehalte van 18,6 o/o en 43 53 k.g. sui ker; „Dippe" 23100 k.g. gewicht, 18,5 o/0 gehalte en 42,61 k.g. suiker; en R. G. 22340 k.g. gewicht, 18,5 o/o gehalte en 41,71 k.g. suiker. Rooiïng half November. Een zeifde proef op zavelgrond door den heer N. Beije Nz., genomen, gaf tot uitkomst: „Kuhn" 18900 k.g. 17,6 o/o ge halte en 33,8'6 k.g. suiker; R. C-. 20840 k-g. 17 o/o gehalte en 34,44 k.g. suiker; „Elite" 19200 k.g. 16,7 o/0 en 32,17 k.g. suiker. Rooiïng half October. Besloten werd de proeven op klei- en lichten grond voort te zetten. De heer B. G. Moermond gaf verslag van een proef ge nomen met kalibemesting op bieten. Uit het verslag 'bleek, dat de kalibemesting op kleigrond weinig of geen merkbaren invloed had uitgeoefend. De voorz. brengt een Woord van dank ;aan alle proefnemers en de rapporteurs voor hunne bereid willigheid en de zorgzame moeite, die zij zich hebben getroost. De heer N. Beije stelt zich beschikbaar een proef te nemen met kalibemesting op lichten zavelgrond, en de heer Boot op zandgrond. Tot afgevaardigde aaar de vergadering van B.V.G- wordt benoemd de heer ;M. den Boer. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekening de heeren van den Bout, C. Moermond en Padmos van Duivendijke. Besloten werd nog proeven te nemen met alle voorkomende stikstofbemestingen op klei en lichten grond. Tot commissieleden voor de regeling'der proefvelden wiorden be noemd: voor kleigrond de heeren J. Dale 'bout, iM. DalebtOiut en C. Moermond; voor lichten grond de heeren N. Beije Nz., R. Blom1 en J. v. Klooster. Bij de rondvraag brengt de heer B. G- Moermond de vraag naar voren, Welke resultaten (anderen heb ben van een bemiesting met Uréum, wijl hem ervaren is, dat het gebruik van die meststof van geringen invloed is op het gewas. De heer van Wingen evenwel deelde mede, dat Uréum, vooral op wiel- land, gunstige resultaten gaf. De voor zitter sloot na omvraag de vergadering. OUD-VOSSEMEER. Openbare raadsver gadering, gehouden op Vrijdag 10 Dec. De heer de Wilde vraagt, of de voor zitter nog onderzocht heeft of hij het mandaat geteekend heeft. De voorzitter zegt. dat de mandaten in Middelburg zijn; wel onderzocht hij of de heer dë Wilde onder protest geteekend heeft. De persoon, die het ter teekening aanbood, weet van geen protest. De heer de Wilde vindt dit Vreemd. De vergoeding voor kantoorhuur aan den gemeente-ontvanger iwordl met ajgemeene stemmen bepaald op f25* Voorlezing geschiedt van een besluit van Ged. Staten, houdende niet goedkeuring van het besluit tot wijziging van de begrooting 1926, tot uitkeeren Van f 2,50. De heer de Wilde zegt, dat hij zich met de gronden tot afwijzing niet kan vereenigen, hij heeft om afdoening der aanvragen verzocht; dat is niet ge schied. Gaan we in beroep bij de Kroon, dan zijn de kosten belangrijk meer dan de gevraagde f2,50. Daarom wil hij het er bij laten, ook omdat de besluiten in den regel toch gehandhaafd blijven. De heer Pollie wenscht evenmin als de heer den Engelsman in beroep te gaan om' de kosten. Toch vindt dhr. den Engels man de gronden van afwijzing zoo goed niet. Met algemeene stemmen wordt be sloten niet in beroep te gaan. Voorlezing geschiedt van een brief Van Ged. Staten, inzake de muziektent, welke brief in ver band met een juist ingekomen anderen brief de vorige keer van de agenda was afgevoerd, tevens geschiedt voorlezing van het Raadsbesluit. Gedep. Staten geven in trekking van het Raadsbesluit in over weging. De heer de Wilde zegt^ dat in een brief van God. Staten medegedeeld wordt, dat het bezwaar van kerkvoogden betrek king had op plan I, dat is niet juist. Nu is jonkh. de Graeff uit Den Haag hier ge weest, ook voor de muziektent, zou die soms wat op den mouw gespeld zijn? De voorzitter zegt, dat het niet meer gaat om plan I, dat is afgedaan, het bezwaar had betrekking op plan II. De heer Daane huivert om in te gaan op het Voorstel van Ged St. om de tent bij de school te p'aatsen, het is het drukste punt van openbaar verkeer. Bïj een muziekuitvoe ring stonden 7 800 man. Hoe moet dat gaan in de Molenstraat, dan gebeuren er ongelukken, nooit geeft hij zijn stem aan het Schoolplein. De heer de Wilde merkt op, dat de muziekvereeniging ook over ander terrein beschikken kan. De voorz. merkt op, dat de vereeniging 't School plein niet vraagt; het verkeer is te druk in de Molenstraat. De heer Pollie acht dit overdreven, na 8 uur is er weinig verkeer. De eerste keer waren er veel menschen, maar dat blijft niet bijl elke uit voering. Vergadert de kerkvoogdij en geeft men bij de kerk nfuziek, dan zou de kerkvoogdij eerst moeten gaan vra gen. De heer Vermet meent, dat hoog stens 5 uitvoeringen per jaar van de tent gegeven zullen worden. Het bezwaar var. •den heer Pollie is niet goed, maar er zijn er die de tent liever op de mestvaalt zien. De heer Pollie zegt niet tegen de muziek te zijn; hij is daarom ook voor het schoolplein. De heer de Wilde zegt, dat hij zelf voorstelde het Schoolplein te geven voor de muziek. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten het besluit niet in te t rekken. De gemeente Zal f 300 betalen in de kosten van Verpleging van het achterlijk kind van v. Daalen. De voorz. kan niet ingaan op de vraag van dhr. Pol]ie nopens avondvergaderingen, dhr. Pollie wil dit als 't ware uit de handen wringen. De heer Pollie zegt, dat het met eenige goedwilligheid kan. De voor zitter meent, dat de heer Pollie tevoren met hem er dan over hadl moeten spreken, maar niet direct in de vergadering. De heer Pollie acht deze voorstelling niet goed. Hij heeft er eenmaal in den Raad naar gevraagd, en later nog tweemaal, omdat er niets kwam; om de burgemees'.er achterna te loopen, daar heeft hij geen tijd voor, hij is geen rentenier. Wil de voorzitter er kwaadwilligheid achter zoe ken, dan moet hij dat weten; voor het cogenb'ik legt hij er zich bij' neer, hoewel van hooger hand dikwijls te kennen is gegeven dat het wel kan. De voorzitter zegt, dat de heer Pollie dan te voortva rend is geweest. De heer Daane zegt tot zijn verwonde ring niets gezien te hebben op de agenda betreffende de schoolgeldTegeling, noch over het vergunningsrecht, evenmin over de oplossing van den gemeentewerkman, voor alles is toezegging gedaan in de vergadering van 27 October, en waatrom is er nu niets, straks is het niet in oTde als de nieuwe aanslagen opgelegd wor den. De voofz. zegt, dat er zoo spoedig mogelijk aan gewerkt zal worden De heer Daane zou gaarne be loofd Willen zien dat dit dan ook ge beurt, tevens vraagt hij of de w'erkloozen niet iets kunnen verdienen. De gelden be hoeven niet in ledigheid bij de kachel genoten te worden. Hierop wordt de ver gadering gesloten. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee gehouden op Dinsdag 14 Dec. 1926, des nam. 2 uur. (Vervolg). De voorzitter betuigt namens de meer derheid van B. en W. den heer Bilokhuijs dank voor het overzichtelijke en voor den leek leesbare rapport dat door hem /SCLct. Beter dan Goed: DE BESTE is uitgebracht en waarmede hij niet alleen de gasfabriek, maar ook de gemeente een dienst heeft bewezen. Op dit rap port is geen voorstel van het Dag. Be stuur gevolgd. Dat kon ook niet, omdat men vooruit niet de geestesrichting,- om trent deze zaak, in den raad kon weten. Ter vereenvoudiging van de discussies deelt echter de voorzitter mede, dat het Dag. Best. adviseert te besluiten in de richting, die in het rapport van den heer Blokhuis wordt aangegeven en aan te brengen, die veranderingen en wijzigin gen weike de rapporteur noodig oordeelt. Indien de Raad zich daarmede vereenigt, dan zal de Gascommissie moeten opge ven de rekening, deze aan B. en W. op zenden, die ze dan in den! Raad zal bren gen. b! en W. stellen tevens voor, in te trekken de voorstellen in de vergaderin gen van Maart gedaan t. o.v. de aan te gane leeningen voor de toen Voorgestelde werken op de gasfabriek. Weth. Koopman protesteert er tegen, dat de voorzitter zegt, dat het D. B. voorstelt het rapport Van den heer Blok- huijs aan te nemen. De minderheid, spr., heeft een ander oordeel. De heer Doeleman wijst er op, dat B. en W. destijds zijn opgedragen een rap port te laten uitbrengen door een des kundige en wel naar waarheid, een on partijdig oordeel dus. Spr. vraagt hoe de voorzitter en wethouder Timmerman er toe gekomen zijn, den heer Blokhuijs te benoemen voor deze kwestie? De heer B. staat aan het hoofd van een kleinere gasfabriek dan die te Zierikzee en hij heeft ook geen verstand van het Goffin- systeem. Men had wel een betere rap porteur kunnen vinden. Het rapport kan niet onpartijdig zijn, volgens spreker, in welke meening hij versterkt is geworden na het lezen van het verweerschrift van den heer Prakke. De voorzitter merkt op, dat jnen, toen men wist, wie adviseur zou zijn, had moeten protesteeren. Wanneer men een directeur had benoemd van een grootere gasfabriek, dan had men iemand gekre gen, die niet zoo in details' op de hoog{te was. Men heeft iemand gehad die in de gas wereld buitengewoon gunstig bekend staart. Spr. geeft in overweging het rap port te spreken en niet over de per sonen te discussiëeren. De heer Doeleman herhaalt hetgeen al meer in den raad is naar voren gebracht bij discussies over de gasfabriek, dat de gascommissie enke' en alleen het oog heeft gehad op de belangen van de gas fabriek en die van de gemeente. Als commissie zal dan ook geen invloed uit geoefend worden op den persoon van den rapporteur. Spr. had gedacht, dat B. en W. met iemand anders voor den dag zou zijn gekomen zijn dan de heer B'okhuis, die in de gaswereld goed aan geschreven mag staan, maar spr. had liever gezien, dat iemand benoemd was, die zelf in staat was het onderzoek te deen. Spr. zal den heer Blokhuijs niet aanvallen, hoewel dhr. Prakke genoeg is aangevallen, maar het zal wel eens noo dig zijn op dingen te wijzen in het rap port, die zijns inziens niet te pas kwamen. De voorzitter verklaart dit incident, het eerste dezen middag, voor gesloten. Tot eenig begrip van deze „verlicht ings" zaak en evenzeer ter wille der onpartij digheid lichten we uit het ook ons toe gezonden verweerschrift van den direc teur het volgende: De directeur betoogt in zijn rapport, dat men moet spreken van samenstellers van het rapport over de gasfabriek, om dat naar de directeur schrijft oak de heeren Adriaanse en Pieters hebben geholpen. Hij komt dan ook tot de con clusie, dat het uitgebrachte rapport par tijdig is. In tegenstelling met 't rapport- B, deelt de directeur mede, dat de klein- kamereven lang niet in goeden staat is. Wat het gas aangaat, ga t de direc teur niet accoord met de cijfers van den heer Pieters, wien partijdigheid ver weten vvordl, omdat deze de schoone ge'egenheid aangreep om een bewijs voor zijn gevoerde actie te Vinden.- Dat de calorische waarde van het gas sterk schommelde, spreekt de directeur tegen, want^ zegt hij, alle gasmotoren lie pen bij de afnemers regelmatig en goed. Omtrent hetgeen over de bergruimte gezegd wordt, en in verband daarmede over een grooteren gashouder, merkt de directeur op, dat. wanneer licht en zwaar gas na elkander ingevoerd worden, geen goede vermenging zal plaats vmden. Dat het gas zoo slecht was en dat men het eenvoudig liet ontsnappen, weer spreekt de directeur. Zulks is eenmaal voorgekomen en wel omdat de twee ben- zine-motoren zeer onregelmatig werkten en de gaspompen razend werden aange dreven, waardoor door de lekke kamers lucht en rookgassen medegezogen wer den, waarom men het slechte gas liet ontsnappen. In tegenstelling met wat den heer Blok huis mededeelt, n.l. dat kleinkamerovens eerst op hun plaats zijn op groote gasfa brieken, deelt de directeur mede, dat de directeur van de gemeente-gasfabriek te Rotterdam gezegd heeft, dat de k.ein- kameroven in combinatie met het Goffin- systeem een groote uitkomst voor klei nere gasfabrieken is. De meest economische warmtegraad van het gas is volgens deskundigen 4200 calo- riën. ™w-rrge'Ping met Middelharnis, 6300 «Lonen kan geen enkele gasfabriek door slaan, maar de groole vraag is, welk gas is t voordeeligst Voor de verbruikers f minni**'6 °oraaak' waardoor nu en dan tn hM werd ge!everd. schuilt fn "t Tei? d.T^en V™ Gomn-ffas. maar t feit, dat de oven, doordat hij naar voren en achteren door te lichte veranke ring uiteen viel. tinDA^°fd"in.ge!!ieur van de "™a Mar tin Pagenstecher heeft dit erkend leurVeH.?eaPekalZetUng Schrilft de <««(!- u dat door de ovenbouwers verzuimd is,schoonmaakdeksels aan te brengen aan °°k da te"af"»P- str1i^tierire!teur SOmt veI»W"ende con structiefouten van den oven op en be- len «tVtr?er' dat silicaT«torten nooit uit een stuk ltuimen veivaardigd worden. i e laadmachine eens mocht weige ren kunnen de ovens toch wel met de hand gevuld worden. Met de kleinkameroven kan Volgens de tTr^dgaSPT0dUC,ieZeergOad-- HnG^f?en .de oonstrnctl®fouten etc., schrijf ft a r' dat hi' "U® reden heeft meer k 3 Martin Pagenstecher niet meer te contracteeren. Met de laadmachine kunnen alle kolen, -oorten worden verwerkt en niet alleen Duitsche nootjes. Deze laatste worden ech ter bij voorkeur gebruikt, omdat zij eco nomischer zijn voor de gasfabricage. De directeur spreekt den heer Btok- hÜ!S a j"' het gas goed brandt, om- dat de druk zOo hoog is. Den directeur was het bekend, dat naphta ineproppen in 't buizennet voor komen Ve.e malen is getracht deze te ™™bdfre"' Een Volspuit is daarvoor aangeschaft. De rapporteur heeft wel fabrieken be zocht met doorloopende retorten maar geen waar kamerovens in gebruik zijn. Diens mededcelingen over de gasfabriek te Doetjnchem zijn niet juist. Tegen het voorstel vain den rapporteur om twee 8er-retortovens met doorloo pende retorten te bouwen, voert de direc teur aan, dat het door hem voorgestelde plan om een 8er-kleinkameroven te bou wen, de helft goedkooper is. Wat de exhausters 'betreft.' deze zullen alleen te klein worden, indien de pro ductie nog grooter wordt. Over de oude stoomketels heeft de rap porteur een andere meening dan de ex perts die de ketels onderzocht hebben De heer Haasters is niet zoo'n leek als floor den rapporteur wordt voorgesteld, meent de directeur. In het algemeen komt het rapport den directeur in hooge mate eenzijdig en par- ïjdig voor en is het doel geweest, het Goffinsys.eem .en speciaal de kleinkamer oven af te breken. De heer Doeleman krijgt het woord om vele inlichtingen te vragen over het uit gebrachte rapport o.mt: Is bij den heer B nooit de gedachte opgekomen B. en W. te antwoorden, dat zij verkeerd, deden hem te vragen en te adviseeren naast hem iemand aan te stellen, die het Coffin- systeem Wel kende? De heer Blokhuis merkt op, dat hier personen van zaken gescheiden dienen te wiorden en hij alleen in zijn rapport de feiten heeft laten spreken. Dat spr. geen tweede gevraagd heeft bij zijn onderzoek spruit daaruit voort, omdat hij van mee ning is dat in een commissie toch één liet wérk moet doen. Bovendien voelt hij 2ien niet zoo hulpeloos. De heer Doeleman 'wijst op het ver weerschrift van dhr. Prakke, waarin staat faPPort is opgemaakt met da neeren Adriaanse en Pieters. luiis dat Wla^r' rePllceert de heer B/ok- De heer Doeleman wijst er op, dat de gascommissie nooit anders heeft getracht dan de burgerij hier zoo goed mogelijk te helpen en nu .wordt de gascommissie ook door dhr. Blokhuis achteruit gezet. Deze breekt de gascommissie af. Spr. i oriderzoeken, aan Welken kant de wiaarheid is, door de vereeniging van Ned Gasfabrikanten. Blokhuis of Prakke heeft ongelijk. De voorzitter 'protesteert tegen ,de wijze waarop de discussies geleid worden. In plaats van te spreken over den toestand der gasfabriek worden een aantal vragen aan den rapporteur gesteld die niets ter zake doen. Met wie dhr. Blokhuis gecor respondeerd heeft, doet niet ter zake hij blijft de verantwoordelijke persoon voor hel rapport en de voorzitter verzoekt vriendelijk zich daaraan te willen houden De heer Dgeleman vraagt waarom de heer Blokhuijs juist den heer Pieters heeft uitgekozen voor het opnemen van 'wiarmle-eenheden van het gas? De cii1 fers van dhr. Pieters Wijzen! 3700 caloriën aan die van den heeit Baas 4400 wiarmte- eenheden. Weth. Timmerman zegt, dat de heer Baas hem1 heeft medegedeeld, Idat hij de opname op het gunstigste oogenblik heeft heeft gedaan. De heer Blokhuis zegt, dat het bepalen van het aantal caloriën iets ingewikkel der 'werk is -dan het aflezen van een ther- mometer. Er zit hier echter geen persoon lijk element in, maar iemand die te Delft cuni' laude promoveerde meende hij rust het opnemen van het aantal calo rieën te kunnen opdragen De heer Doeleman merkt op, dat ook de opzichter aan de fabriek die opname kan doen, terwijl hij er op wijst, dat het toch niet aangaat juist die man te nemen, die de grootste agitatie tegen de gas fabriek heeft gevoerd. Weth. Koopman is verbaasd over de uitlating van zijn collega Timmerman. Het aantal wormte-eenheden is opgeno men op verzoek van dr. van der Kwiast behandelt men de roode en smettende plekken met dat gebeurde op geen uitgezocht oogenblik. De heer Doeleman merkt verder op. dat 48 fabrieken in Nederland gas leveren van minder dan 4400 caloriën, alleen Middelhamis staat aan de spits met 5300 Houdt de heer B. vol, zoo vraagt spr., dat zijn gas van 530Q het eenige goede is en de andere 103 fabrieken het anisl hebben? De heer Blokhuis antwoordt, dat men het bij hem zoo Wil en ieder tevreden Verder gaande merkt de heeir Doele man op, dat in het rapport staat, dat men hier soms geen vleesch kan braden en lang moet Wachten voor het water kookt. Als de heer Blokhuis eens bij hem was gekomen had hij anders kunnen zien. Spr. vraagt zich af of dit nu in een rap port voor moet komen? Dat zijn particuliere calorische proe van, antwoordt de heer Blokhuijs. De heer Doeleman spreekt daarna over het compenseeren van de ongelijkheid van het gas, hetgeen de heer Blokhuijs toelicht. Hij is van oordeel, dat de oor zaak van de onregelmatigheid van het gas volgens hem niet zit in het S. G. Uit het verweerschrift van dhr. Prakke wordt voorgelezen, wat dhr. Sissingh te Rotterdam zegt over de kleinkamerovens. De heer Blokhuis zegt, dat dit soort oven niet deugt voor Zierikzee, maar het deugt wel zegt de heer Prakke, wanneer de oven geen constructiefouten had. De heer Blokhuis blijft er bij, dat dit soort oven niet goed is voor Zierikzee, Waar aan de gasfabriek een noodtoestand heerscht met aanhoudend getob. Dat was nooit voorgekomen, repliceert de heer Doeleman, als het rapport-Blok- huijs zoo lang niet Was uitgebleven. De heer Doeleman 'leest uit het rap port van den heer Prakke Voor wat deze schrijft over het middel om de pakafzel- ting te verwijderen. Het rapport van dhr. Prakke is geklets van Haasters, zegt de heer Blokhuis. De voorzitter hoort telkens van het verweerschrift van dhr. Praltke, (maar daarvan is het D.B- niets bekend. Het D.B. heeft niets gekregen, wel een boodschap van weth. Koopman of een geschrift van den gasdirecteur ook ter visie mocht Worden gelegd, maar noch de voorzitter, noch het D.B. heeft dat geschrift gekregen. "De heer Doeleman merkt op, dat er een geest in den raad gekomen is, die 'wanneer er ten voordeele van de gas fabriek gesproken Wordt, zegt: dat lap ik aan mijn laars. Weth. Koopman vertelt de geschiedenis van het verweerschrift van den direc teur, hoe het hier is gekomen, vermenig vuldigd en aan de raadsleden uitgereikt. De voorzitter merkt op, dat het ech ter niet aan B. en W'. is toegezonden en ook niet aan den voorzitter. Het verweer schrift bestaat voor hem niet. Hij vindt het een heel rare methode van den gas directeur en het doet ter beoordeeling van de zaak niets af. De heer Doeleman weder het woord verkrijgend, merkt op, dat de heer Pralt ke in zijn verweerschrift neerlegt, dat hij meent, dat de burgerij het best ge diend is met Goffin-gas en wel omdat hij overtuigd is, dat de burgerij het op den duur voor haar portemonnaie beter zal vinden gas van 10 cent te krijgen, dan, gas van 15 ct., dat bovendien nog gemakkelijker te maken is. In Zierikzee wordt het meest gas ge leverd voor verlichting en de kopstukken uit de gaswereld zeggen, dat dit gas het meest economische is voor veitorui- ker en fabriek. Spr. merkt verder op, over hetgeen de heer Blokhuis in zijn rapport schrijft dat het niet mogelijk is, dat de kamers met de hand gevuld en geledigd kunnen worden, dat de heer Prakke schrijft, dat het reeds eenmaal is voorgekomen, dat met de hand moest geladen wiorden. Zonder reservedynamo en gasmotor en met behulp der hier gevestigde firma's kan men zich hier helpen. Was het nu noodig daarover te schrijven, vraagt spr.? De heer Blokhuis merkt op, dat de kwestie van de bedrijfszekerheid der fa briek uitvoerig in het rapport is uiteenge zet. (Het rapport 'wordt binnenkort uit gegeven). Verder gaande 'wdjst de heer Doeleman op de bewering van den rapporteur, dat het een bezwaar is, dat geen andere ko- lensoorten kunnen worden gebruikt, ter wijl de heer Prakke beweert, dat wel andere kolensoorten gebruikt worden. De Duitsche gasnootjes zijn altijd het voor deeligst geweest. De heer Blokhuis blijft daartegen be zwaren koesteren. Weth. Koopman licht toe dat er altijd inschrijvingen worden gehouden en dat men heel dikwijls goede koiemsocrten goedkoop heeft ingeslagen. De heer Doeleman spreekt daarna over het 'bezwijken der stoomketels, zooals B. in zijn rapport uiteenzet. Spr. vraagt den heer B. of de ketels bezweken zijn door een fout van de fabriek? Hij kan het 'weten, want hij heeft het personeel ondervraagd. De heer Blokhuis is dat niet te wieten kunnen komen. Weth. Koopman is zeer ontstemd ovei de „geheime inquisitie", zooals hij dat noemt en over de wijze, waarop de heer B. het 'personeel zou hebben ondervraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5