Zierikzeesche ffH Nieuwsbode ZEELAND's ROEM SIER ROOMBOTER BIG6EIMR? Onverschillig wao abonnement: Vrijdag 17 Dec. 1926. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. H.H. CORRESPONDENTEN, Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Concertzaal-Bioscoop MIJN JONGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Uit Stad en Provincie. lid verscfb TABAK Keelpijn Kiespijn .Hoofdpijn Prijs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11480. 0!r. J DE LOCZE Jr. Uitg -Redacteur M J KOSTEN. van 13 regels 60^ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op dea dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. die ons opgaaf verstrekken der predik beurten, gelieven er voor te zorgen, die voor de beide Kerstdagen uiterlijk Woensdagmorgen in ons bezit zijn DE REDACTIE Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden cveuals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 15 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Woensdag 29 December, uiterlijk 's vootmiddags 11 ure. Zaterdag 18 December Sensationeel, ontroerend, ke^trerhaal Algemeen Overzicht. DE EINDAFREKENING! In liet rapport over de Framsche oor- logsbegrooting is een gedeelte aan .den oorlog in Marokko gewijd. Er wordt o. a. in gezegd, dat de bereikte resultaten groot zijn, maar duur hebben gekost. De supp-etoire credieten, welke nog zullen worden gevraagd, ten bedrage van 370 millioen, voegen zich nog bij de 237 mil- lioen, welke in April 1926 voor zes maan den werden goedgekeurd en bij de 5C0 miljioen, die voor 1925 werden aangeno- men. Behalve de honderden millioenen echter zijn er duizenden levens teloor gegaan. Van 13 April tot 24 Julil zijn ongeveer 6000 man van het gemiddeld effectief Van 30 tot 40.000 man buiten gevecht gesteld. Van April tot Juli 1925, toen| tegenover de vijand slechts weinig talrijke effectieven werden gesteld, overtroffen de verliezen 10 pCt. van de in den strijd gewikkelde troepen. Zoodra de versterkingen het mo gelijk maakten den toestand te herstellen, bedroeg het percentage buiten gevecht gestelde mannen nog slechts 1 joCt. HET TEAPOT-SCHANDAAL. De jury te Washington heeft deze week A'.betl Fai, den voormaiigen Amerikaan- schen Minister van Binnenl. Zaken, en Edward Dobeny, den petroleummagnaat vrijgesproken. Men weet, dat Fall en Doheny beschul digd werden van samenzwering om de regeering der Ver. Staten te benadeelen door de verpachting der Elk Hill pelro- leumreserves, welke bestemd waren voor de marine, aan Doheny. Heden zal nu het proces tegen Fall en den petroleummagnaat Harry Sinclair voorkomen. Fall en Sinclair worden hier bij beschuldigd van een samenzwering, welke geleid heeft tot het verpachten aan Sinclair van de Teapot-Dome peiroleum- reserves. Deze zaak zal echter niet vóó£ 16 Januari definitief in behandeling ko men. Door de vrijspraak Van Fall en Doheny is een curieuze situatie geschapen. De verpachting van de petroleum reserves van Elk Hill is door het opperste gerechtshof van Californië en door het hof Van appèl va'n dien staat vernietigd, op grond van het feit, dat zij door omkooping verkre gen was. De poging om deze omkooping te straffen, is echter door de uitspraak van de jury mislukt. Het blijft nu te bezien, of 't mogelijk zal zijn. de bewijzen tegen Sinclair en Fall overtuigender te maken dan tegen Fall en Doheny. Twee der voornaamste getuigen zijn echter naar Europa ge vlucht en er bestaat geen kans, dat zij zullen terugkeeren. PARLEMENTAIRE KALENDER. 15 December- Minister Waszink betreurt het, dat het z.g. stopiwetje de onwikke- ling van het Nijverheidsonderwijs heeft geremd, en zgo spoedig de linancieele toestand het toelaat, zal hij nieuwe sub sidies voor nijverheidsscholen voorstellen. Mej. Westerman drong er vooral op aan om) nog wat meer de doen voor het nij verheidsonderwijs voor meisjes, maar de Minister kon voorloopig geen verdere toe zeggingen doen en bepaalde zich tot de mededeeling, dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar de mogelijkheid van m \jne pijptabak, is stopzetting van hei siepwetje zelf. Dat deze Minister niet stil zit, bewijst zijn plan om te komen tot een 'wettelijke re geling van het z.g. aanvullend onderwijs, 'waaronder hij verstaat het onderwijs voer jeugdige personen, die niet meer in den vorm van voorbereidend hooger-, middel baar-, of vakonderwijs volledig dagonder wijs genieten. Met deze wettelijke rege ling hoopt de (Minister zonder dat het geld behoeft te kosten, hel geheele ter rein van het onderwijs voor de rijpere jeugd te 'bestrijken. Voorts heeft de Min. het voornemen om het handelsonderwijs tegelijk met het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs in één wet te regelen, waardoor aan de 'bestaande ver warring een einde zal komen. Beide plan nen vonden bestrijding, maar de Minis ter ging er niet voor uit den weg en verduidelijkte zijn 'bedoeling, n.l. dat hij eenheid wil brengen in de subsidieerjng van vervolg-, nijverheids- en handelson derwijs en daarbij vooral de paedegogi- sche zijde van het vraagstuk naar voren wil 'brengen, waarbij hij veel van de j eugdorganisalies verwach t. In de avondvergadering het restant van de Waterstaatsbegrooting: het mijnwezen. .Doydsche stilte heersehte in de groote zittingszaal; alleen de leden, die op heit sprekerslijstje zijn ingeschreven, versche nen op het allerlaatste o ogenblik, om daarna weer ten spoedigste 'te verdwij nen. 'De lezer van de Kamerverslagen riet wellicht in zijn verbeelding, een overvolle vergadering, die ademloos aan de lippen van den redenaar hangt. Maar hoe geheel anders is in deze begrootingsdagen de werkelijkheid! De 'bezoeker zou in de late avonduren de volgende situatie vinden: Minister ooo ooo Spreker. oóooo ooooo Voorzitter Dei'halve zijn slechts aanwezig de drie personen, noodig om te kunnen „vergade ren", de met „o" aangeduide figuranten zijn slechts Zwijgende leege banken. Zoo werd reeds tientallen jaren lang de be- "grooting in do Tweede Kamer behandeld, en zoo zal het nog wel tientallen jaren gaan. Een nieuwe onervaren Minister pleegt zich wel eens te verzetten, zoo Minister van de Vegte, die aanvankelijk weigerde in nachtelijke uren voor leege zetels sprekers te beantwoorden, die zelf reeds lang ter ruste wairen. Maar zijn protesten mochten niet baten; de Kamer leden willen nu eenmaal gaarne den vol genden morgen vernemen walk record hun nachtploeg weer heeft (gehaald! Want ieder heeft wel begrepen, dat niet alle Kamerleden, die de presentielijst he'bbrn geteekend, kunnen geacht Worden tot het einde aanwezig te zijn geweest. De nacht ploeg mag zelfs als 'belooning na midder nacht de presentielijst van den volgenden dag teekenen; zij zijn dan in de geheele volgende zitting formeel aanwezig, maar corporeel afwezig! 10 December- Bij cle afdeeling Lager Onderwijs werd instemming betuigd met het voornemen van den Minister om te komen tot een zoodanige uitvoering der dure LageronderWijswet 1920, dat meit inachtneming van de pacificatie en van het tegen'woordige onderwijspeil de hoo- ge kosten zullen dalen en vooral ook meer toezicht zal kunnen worden ge houden op de besteding der gelden. Men kan nu rustig de voorstellen der Staats commissie afwachten. Verder niets overzichtelijks. Mr. H. C. DRESSELHUYS. f Donderdag is, in den ouderdom vain, bij na 56 jaar, overleden mr. H. C. Diressel- huys, lid der Tweede Kamer, voorzitter van de Liberate Staatspartij De Vrijheids bond en van de Tweede Kamerfractie vlan dien bond. De heer Dresselhuys werd in 1870 te Culiemborg geboren. Hij bezocht 't gym nasium in den Bosch en daarna de Uni versiteit te Utrecht, waar hij in 1894 fin de rechten promoveerde op het proef schrift: De wet op de handels- en fa brieksmerken fin 1893. SXJcts. per cloos fctlö cackeEs lO t« i u Zijn maatschappelijke loopbaan is hij toen |Ms advocaat te Tiel begonnen., waar hij zich weldra associeerde met m'r. P. Rink. In dezen tijd ook is hij lid van den gemeenteraad, lid van de Provinciale Sta ten van Gelderland en secretaris van het polderdistrict Neder-Betuwe geweest. Uit de advocatuur kwam hij na tien jaren als lid van de rechtbank in dezelf de plaats bij de zittende magistratuur. Dit heeft echter niet lang geduurd. Minis ter van Raalte benoemde hem, als op volger van mr. Simon van der ^\a, tot administrateur-chef van het gevangenis wezen en het rijkstucht- en opvoedings wezen, en zoo verhuisde hij naar Den Haag. De heer Dresselhuys werd daarna in 1910 tot het secretariaat v,an de staats commissie tot herziening van 't Wetboek van stralVordering geroepen 3 Juli 1911 werd hij secretaris-generaal aan het de- departement van justitie. In die jaren zijn ook de eerste banden met de politiek geknoopt. In 1905 is hij in Wijk bij Duurstede unie-liberaal Candi da® t voor de Tweede Kamer geweest en met denzelfden negatieven uitslag werd dat in 1909 herhaald, totdat in 1916, na den dcod van mr. Tydeman, hij als vrij liberaal in Tiel, zijn oude woonstad, ge kozen werd. In 1918 volgde daarop zijn eervol ontslag als secretaris-generaal Van het departement van justitie, met dank betuiging voor de vele en. gewichtige dien sten door hem aan den lande bewezen. De heer Dresselhuys was spoedig Ty- deman's opvolger-ook als Voorzitter van den Bond van vrije liberalendaarnai werd hij voorzitter Van den in 1921' opgerichten Vrijheidsbond, in welke organisatie de liberalen van verschillende groepeering zich hadden vereenigd. Toen mr. Rink, 'de aanvankelijke leider van de Tweede Kamerfractie uit de Kamer verdween, nam hij ook deze plaats in. De heer Dresselhuys was een man van ongewone gaven. In zeer korten tijd is hij dan ook na zJijn intrede in de politiek aan het hoofd van de partij-organisatie geroepen en het zal veel moeite kosten hem daar op waardige wijze te vervangen. Opvolger in de Tweede Kamer is dr. S. E. B. Bierema te Usquert (Gr.) ZIERIKZEE. Na geduldig te hebben ge wacht tot kwart vóór negen, opende Dinsdagavond de heer Sikkens, waarn. voorzitter van het Nutsdepartement al hier, de druk bezochte nutslezimg, waar als sppreker optrad de bekende Vlaam- schen schrijver, de heer Felix Timmer mans uit Lier. Deze toonde zich "Til dadelijk bij zijjn optreden een gezellig causeur, die, zoo als hij 't uitdrukte, geen lezing zou hou den over Zijn werk, maar „een onvmelet" wenschte te maken van „den umoor" en Zijn werk. Dien „echten Vlaamschen umoor'1' zou men op t eerste gezichft niet bij den oogenschijnlijken emstigen man zoeken, maar binnen in hem leeft dien sprankelenden humor, die niel alleen levensvreugde is, maar ook ver driet. Humor is overwinnen van verdriet en uitkomen boven de levenstragedie. Door „Pallieter", zijn meest bekende werk, is hij uit de somberheid gekomen, want aan „Pallieter" ging „De Schemering van den Dood" vooraf. Op eenvoudige, maar prettig onderhou dende manier, vertelde hij z'n belangstel lend auditorium hoe hij uit de somber- K.OFFIEnDE PAUW" beid gekomen was Tn 't aanzijn van den dood, kwam de verlossing, kwam de ge weldige drang naar levensvreugde, die hij zoo meesterlijk in zijn „Pallieter" heeft neergeschreven. Vier jaren duurde het eer het werk tot stand kwam. Vermake lijk was bet te hooren hoe hij aan z'n sappige, echt Vlaamsche figuren en hen eigenaardigheden gekomen was. Wat „Pallieter" beteekent? De emi nente schrijver verteller weet het ook niet. Het is een klankverbinding, die hij eens uitsprak, toen men hem naar de naam van z'n nieuw boek Vroeg en hij er maar wat uitflapte, om geen mal fi guur te slaan, omdat hij zelf er geen titel voor wist. Na de pauze vertelde hij o. m. hoe een schrijver onder den invloed van z'n omgeving staat. (In Vlaanderen schrijfjt hij beter dan in Holland, waar hij eeni- gen tijd doorbracht). D,e vertelkunst scheen hij van z'n Vader geërft te hebben. Dit meenden wij' te mo gen afleiden uit hetgeen hij over z';n va der mededeelde, die z'n 16 kinderen zoet moest houden, ook al kwam hij zonder winst thuis. De humor bleef hem echter bij; hij stelde zich boven de tragedie. Met belangstelling hebben wij en heeft zeker ieder, naar dien echten Vlaming geluisterd, die ons iets liet medevoelen van den humor, die in Vlaanderenland leeft en 'waardoor we nader tot zijn wer ken Zijn komen te staan. Een langdurig applaus beloonde den heer Timmermans voor zijn prettige on derhoudende causerie en de voorzitter vertolkte, door den schrijver-schilder esn „-tot weerziens" toe te roepen, zoo goed w'al 'bij de leden leefde. --- In de Woensdag j.l. gehouden alge- meene vergadering van den (Vrijheidsbond, afd. Zierikzee, ward de volgende candi- dalenlijst opgemaakt voor de 'komende Statenverkiezing: 1. A. v. d. Weijde; 2. J. W. v. Öeveren; 3. C. Blom; 4- L Dotleman; 5. V. M. Kreipel; 6. J. M- v. d. Bout; 7. A. C. v. d. Have; 8, M. Vijverberg; 9. N. van Putte en 10. P M. Panny. De heer B. van Asperen Vervenne, hooi'd'best. Rijkspluimveeconsulent, zal Woensdag 22 Dec. in „Concordia", op uit- noodiging van het afd-bestuur der V.P.Z een lezing houden over „De voeding van Pluimvee". Waar de 'belangstelling voor e.en doelmatige voeding begint toe te ne men, wordt gehoopt, dat de leden der afdeeling, en verdere belangstellenden, deze lezing zullen bij'wonen. De Rijksontvanger te Nieuwlerkerl bericht, dat in de maand Jsnuari 1927 zitdag voor de ontvangist der directe be lastingen zal Worden gehouden in de na volgende gemeenten: Bruinisse den 3en Woensdag van 101 uur; Oosterland- den 2en Maandag van .9—12 uur; Sirjansland den 2en Wóensdag van1 lO^/o12 uur; Ouw'erkerk den 3en Vrijdag van 101/2— 12 uur; St.-Philipsland den 2en Vrijdag van IOI/2—2 uur; Anna-Jacobapolder den len Vrijdag van 14i/o uur. In dit nummer komt een annonce voor van de tooneelvereenigiing „Onder ling Kunstgenot" te Goes, welke hier Zon dagavond ''in de Concertzaal voor het voetlicht komt met Fabricius' tooneelspel vDe Rechte Lijn". Waar 'bovengenoemde tooneelvereeni- ging niet alleen in de plaats hair er in woning, maar ook elders met succes optrad, daar hopen wij dat het publiek hier van deze opvoering zal willen en kunJien profiteeren. Het Zierikzeesch Strijkorchest verleent haar medewerking. Men leze de adver tentie ZONNEMAIRE. Vrijdagavond j.l. gaf de Chrisie'ijke Zang vereeniging „Hallelujah", directeur de heer H. G. v. d. Doel, hare jaarlijksche uitvoering in de Chr. school. De opkomst der toehoorders was groot. De heer Bunschoten, eere-voorz., opende deze bijeenkomst, door te laten zingen Ps. 150, de verzen 1 en 2, waarna hij voorging in gebed. Hij heette daarna alle aanwezigen hartelijk welkom. In 't kort schetste hij wat het zingen is, De stem Ow ec» pahje Koopi. da qroote omzet en vloVe eerkoop waarborgt U dat 5TERTA8AK van de fabriek tn Uwe kanden komt Oit Is een der vele woordeelen ver. bonden aan 'trooken van PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Dtcember te ZieriheH. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Sereh Kerk. 10 en 6 ure, cand. E. de Jong van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Preeklezing. Evangelisatie Jernël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. is een gave Gods, die gavfe mag men be oefenen, en uitdragen in het Christelijk lied/ Verder deelde hij mede, dat de vereeniging in 't afgeloopen jaar goed geschoolde krachten heeft moeten missen en dus nu in een zeer klein getal moet optreden, waardoor men de verwachting niet te hoog moet spannen. Daarna gaf hij het woord aan den directeur en de vereeniging, welke een 19-tal nummers ten gehoore bracht, bestaande uit koor, cantate, soiii en duet. Alles werd op zeer verdienstelijke wijze gezongen en voor gedragen; vooral de uitspraak was zeer goed. De handige wijze, waarop de direc teur de begeleiding met het orgel bij soli en duet uitvoerde, trok bij muziek kenners zeer de aandacht. Nadat alle, num mers waren gezongen, dankte de e ere voorzitter, als tolk der vergadering, direc teur en vereeniging voor het schoons wat ten gehoore was gebracht. Het was veler verwachting te boven gegaan. Uiit alles* bleek, dat goede leiding en alle inspan ning der leden aanwezig is. Hij wekte de aanwezigen, op om deze vereeniging te steunen en dankte namens de vereeni ging het publiek voor de aandacht tijdens de uitvoering, het schoolbestuur voor het beschikbaar stellen van de lokaliteit eni de familie de Roo voor het welwillend af staan van hun orgel. De voorzitter zeide namens de Ver eeniging den eere-voorzitter dank voor de woorden tot directeur en vereeniging (gericht. Na het gezamenlijk zingen van den Avondzang, sloot de eere-Voorziiter deze bijeenkomst met dankgebed. tabletten tablott tabletten L tablett- letten Bij Apoth.on Drogisten.'1 NIEUWERKERK. Vergadering van den Raad, gehouden op Vrijdag 10 December. Afwezig de heer Geleijnse met kennis geving. Op voorstel van B. en W. wórdt 'besloten het volgend jaar te Capelle een aseh'bak te plaatsen en het 'bepalen van de plaats tot 1927 te laten rusten. Op. een verzoek van A. P. Stoutjesdijk, voor malig hoofd deT bewaarschool, om res titutie van op hare jaarwedde ingehouden pensioensbijdragen, in totaal bedragende f 55,02, Wórdt m.a.st. afwijzend beschikt W'. A. Lievense verzoekt in aanmerking te komen voor leverantie van huishoude lijke en verlichtingsartikelen aan de ge meente. D,e voorz. zegt toe, dat B. en W'. hierop* zullen letten. Tot lid der Com missie van plaatselijk toezicht iep het la ger onderwijs wordt met alg. stemmen herbenoemd de heer C. ,L. de Jonge. Hel Bestuur van het Ziekenhuis te Noord- gouwe verzoekt om intrekking van en kele voorwaarden, waaronder de Raad had besloten tot verhooging der gemeen telijke bijdrage met 25 et. per inwóner. Besloten wórdt de 2e voorwaarde, vrij stelling van operatiekosten voor arm lastige patiënten, in dien zin te wijzigen dat daaraan slechts zoo, (mogelijk zal moe ten 'worden voldaan en om de 4e voor waarde ongewijzigd te handhaven. Aan het hoofd der o.l. school wórden voor den tijd van 10 jaren verhuurd twee perceelen tuingrond v.oor f 25 per jaar. B. en W'. wórden gemachtigd tot uitvoe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1