Zierikzeesche Nieuwsbode Het VERSLAG ZEELAfsJIOEM door K. BLOKHUIS. HetVERWEERSCHRIFT abonnement: Woensdag 15 Dec. 1926. zierikzeesche courant. advertentien Concertzaal-Bioscoop MIJN JONGEN. Aanbesteding. AAN TE BESTEDEN: binnenland. Uit Stad en Provincie. door H. H. PRAKKE. cADEaux Stijve Kloosterbalsem -> PUROL er op! Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60Jcts., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 83ste JAARGANG. - No. 11479, Inzending op den dag van uit- Dlr. A. J. DE LOQZE Jr. Ultg.-Redictaur M J KOSTEN, gave vóór 11 ure. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. Zaterdag 18 December Stniillonacl, ontioerend, kerstwbail. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zikrikzke zullen, op Maan dag 27 December 1926des middags 12 uur, ten Raadhuize in het openbaar, bij enkele inschrijving in verschillende perceelen, waaronder 4 perceelen Verfwerk en 2 perceelen onderhoud Kachels enz., trachten Het uitvoeren van de Onder houdswerken vernieuwingen en herstellingen aan de Qebouwen, Kunst- en andere werken der ge meente, gedurende het Jaar 1927 voor de perceelen 7 en 8 gedu rende de jaren 1927, 1928 en 1929. Bestekken zijn van heden af ad f 0,75 verkrijgbaar ter Gemeente secretarie en aan het Bureau van Ge meentewerken. Aanwijzing Woensdag 22 December a.s. des voormiddags 10 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de inschrijvingen gesteld moeten vrorden op zegel van f 0,50. Zib&ikzbb, «len 15 December 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRATBSTETN VAN RENGERSKERKE Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. RIJWIELBELASTINGPLAATJES. In verhand met de drukke werkzaam heden op de postkantoren gedurende de laatste dagen van het jaar, zal met den verkoop van rijiwlielbelastingmerken voor het jaar 1927 op die kantoren eerst wor den aangevangen op 1 Jan. 1927. Ten einde aan het publiek gedurende eenige dagen de gelegenheid te geven zich van een belastingmerk te voorzien, heeft de minister van financiën de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen opgedragen de controle op de naleving van de rijW'iel- belastingWel gedurende de eetrsdsi 6 dagen van de maand Jan. niet uit te oefenen. Met ingang vanj 7 Jam. 1927 zal die e'on-4 tröle echter Worden hervat. De aandacht van belanghebbenden wórdt er op gej vestigd, dat het geval zich' kan voordoen, dat op een postkantoor en ïn het bijzonder op een hulppostkantoor tij delijk geen belastlngmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling, het konpen #van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, 'Waarop men dit moet gebruiken. Binnen enkele dagen zal verschijnen bij de Firma A. C. DE MOOIJ omtrent den toestand en het beheer der Gemeente- Gasfabriek te Zierikzee, ZIERIKZEE. In des Concertzaal hield Zondag j.l. de heer |MJ- C, v. d. Rovaart, uit Amsterdam, componist van verschei dene muziekstukken, een lezing voor den Bond van Muziek- en Zanggezelschappen op Tschouwen-Duiveland en St.-Philiip^- land De voorzitter, de heer C. A. S'wtenne, heette de goed opgekomen leden en den spreker hartelijk 'welkom. De heer v. d. Rovaart wees er op, dat hij vooral hier sprak om practische raad te geven en heel' zijn betoog 'was daarop gebouwd. Is er in de laatste jajren ,op het gebied van de muziek een kolossale vooruitgang te constateeren, zoo dat men zich menigmaal verbaast over de zuivere uitvoering 'bij concoursen, aan de theorie ontbreekt nog al 'Wat. Uitvoerig behan delde spr. het antwoord op de vraag: Wat is muziek? Dat antwoord luidt: een middel om onze gewaarwordingen uit te drukken. Reeds bij de Ouden, in de verre geschiedenis, werd de muziek beoefend en 'Wij, wij dienen de muziek niet enkel als tijdpasseering te besc'houWten, (miaar dien drang naar muziek, iwlanneer wij die bezitten, te ontwikkelen. Sprekende ,over de zang, merkte spr. op, dat het zingen in vereeniging niet zoo héél oud is, omdat eeuwen lang de zang éénstemmig is géw'eest. Eerst later is door de kerk een begin gemaakt met schifting der stemmen, Waardoor het begrip harmonie ontstond De groote vraag bij een zang koor is: hoe zingt het: Qest le ton qui fait la musique! Op den vleugel illustreerde spr. hoe sommige meliodiëen in 't geheel niet pas sen bij het gedicht, dat op muziek is gezet. Met smaak en door voorlichting dienen de zangstukken gekozen te wior- den. Uitvoerig en technisch behandelde tie heer v. d. ,Rovaart de ademhalingstech niek, de uitspraak en de taal, w'aarna hij, speciaal de fanfare en harmoniegezel- schappen onder de loupe nam. Hij waar schuwde tegen een al te hooge voorstel ling van het orchest der Ouden en ging na hoe de fanfarecorpsen en daarna de harmoniegezelsohappen tot stand zijn ge komen De fabricatie van de instrumenten vormde eveneens een belangrijk gedeelte van spr.'s betoog. De zoo vaak geuite nreening, dat de stof, wiaaruit een instru ment is gemaakt een belangrijke factor is, bestreed spr.; op de afwerking komt het veel meer aan. Na de pauze behandelde spr. in details het critisch verslag, dat na elk concours verschijnt en waarover nog al eens mee- ningsverschil bestaat en voorts de dy namiek. Door op den vleugel arias uit operette- en operamuziek voor le spelen liet de musicus duidelijk uitkomen hoe [wel en hoe niet gespeeld en gezongen moet 'wor den. Den directeuren van zang- en muziek gezelschappen 'bond hij op 't hart, steeds de vraagbaak te blijven voor hunne leden en door studie zich steeds meer te 'be kwamen. Een hartelijk applaus volgde op deze prettige causerie over muziek. De heer Swenne sprak een warm woord van dank voor de keurige voordracht van< den heer v. d. Rovaart, terwijl hij hoopte, dat uit de komende repetities blijken zal, hoe goed de 'Wijze lessen, nu gehoord, in ver vulling zijn gegaan. Zaterdag j.l. hield de Zeeu'wjsche Handelsreizigersvereenigiing, gevestigd te Middelburg, een propaganda-vergadering in de zaal van hotel Juliana alhier. Jam mer dat van deze gelegenheid niet meer gebruik is gemaakt door de hier iwónende Handelsreizigers. Zij hadden zoodoende eens kennis kunnen maken met deze 'wer kelijk nuttige organisatie. Haar werken en streven werd op kernachtige wijze door den voorz., dhr. Valk. duidelijk naar voren gébracht. De heer de Besté, welke 2ich speciaal met de verkeersaangelegen- heid 'bemoeit, gaf een overzicht van het geen op dit terrein reeds is gedaan, Waardoor in niet geringe mate gebleken is, Wat een enorme werkkracht van deze vereeniging uitgaat. In hoofdzaak is het doel: verbetering te brengen in het ver keer, zoOWel per boot, tram, trein en autobussen voor Zeeland en Holland en verder alle belangen barer leden te be hartigen Heeren handelsreizigers, de ver- keersgelegenheden zijn u hier bekend er is nog veel verbetering aam te brengen Werk dus mede! Het bestuur zal vermoe delijk nog een 2e av.ond naar Zierikzee reserveeren. Mogen dan alle handelsrei zigers, die in aanmerking komen, wan neer zij de uitnoodiging. daarvoor van het bestuur ontvangen, de vergadering komen bezoeken. Dit zal voor hen, die zich de moeite getroosten, hierheen te komen, een groote voldoening zijn. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad kwam aljs voornaamste agenda-punt het rapport over de gasfabriek, opgesteld door den heer Blokhuijs, aan de orde. Na scherpe discussies, felle bestrijding en korte bespreking van het ingezonden verweerschrift van 'den gasdirecteur, werd een voorstel-Panny tot 'benoeming van een derde deskundige, die spoedig uitspraak zou moeten doen over de twee rappor ten, verworpen met 8—5 stemmen. Me dezelfde stemmenverhouding werd aan genomen, het voorstel van de meerdeT heid van B. en W'„ n.l. om in principe te besluiten de door -den rapporteur voor gestelde voorzieningen aan te 'brengen. De heeren Doeleman en Lunenberg be dankten als lid der gascommissie, terwlijl in hun plaats gekozen wérden de heeren den Boer ten Guinée. Voor deze raadsvergadering bestond veel belangstelling. De Concertzaal-Bioscoop brengt Za terdag op het do,ek „Mijn Jongen", een ontroerend Kerstverhaal vol spannende gebeurtenissen. Het is een ssensationeele greep uit het wilde groote stadsleven te New!-York, met 3e gevaarlijke gevolgen daarvan. Deze film' zal ditmaal Zondag niet loopen daar de zaai dan afgestaan is aan de Goesehe tooneelvareeniging „Onderling Kunstgenot". De Rijksontvanger alhier maakt be kend, dat de kostelooze trijwielmerken, ook des daags op de gewione kantooruren kunnen Worden afgehaald. Het blijkt n.l. dat er menschen zijn, die in de meening Binnen enkele dagen zal verschijnen bij de Firma A. C. DE MOOIJ tegen het Verslag omtrent den toestand en beheer der Gemeente-Gasfabriek te Zierikzee van K. BLOKHUIS, verkeeren, dat zulks thans alleen op de aangegeven avonduren kan geschieden. Dat is niet juist; de maatregel van de avonduren is genomen, opdat men voor het doen der aanvraag zijn dagelijksch 'werk niet 'behoeft te verzuimen. Aan de genen die over 1926 ook reeds een kos teloos merk ontvingen, wordt verzocht het daarbij behoorend schriftelijk be'wlijs over te leggen. Ook wordt verzocht het aanslagbiljet der inkomstenbelasting, voor zoover ontvangen, mee te brengen. Op de wereldtentoonstelling te Phi ladelphia werden de Gero-fabrikaten van de Gero-fa'briek te Zeist bekroond met de hoogste onderscheiding „Grand Prize for general excellence". BROUWERSHAVEN. J.l. Vrijdag verga derde de Raad dezer gemeente. Aanwezig waren Mie leden. De voorzitter deelt mede dat thans opnieuw gestemd mOet wor den over het Voorstel Van B. en W. om de tegenwoordige pachters iin de gelegen*» heid te stellen hub gepachte perceelen tegen denzelfden prijs en onder dezelfde voorwaarden irn te pachten vtoor den tijd van 7 jaren-. Over dit voorstel staakten de vorige maal de stemmen. Thans word]t het voorstel verworpen met 4 tegen 3 stemmen; tegen stemden dhr. Patmekoek, den Boer, Verhoef f en -Ringelberg. Nu wordt gestemd over het voorstel' van dhr. Gast, om ieder in de gelegenheid te stel len zooveel te pachten als hij wil. (De vorige Verpachting kon ieder slechts een perceeltje tuingrond pachiten). Dit voor stel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heefen den Boer eft, Verhoeff. Besloten wordt nog een kleine wijziging te brengen in de perceelsindee- ling. De thans in pacht zijnde 2 perceelen bij de wed. Vermaat worden tot een ge voegd. Daarna wordt met Mgem. stemmen beskoten de verpachting te doen plaats hebben op Dinsdag 21 December a.s., des namiddags 2 uur ten Stadhuize. Enkele wijzigingen werden aangebracht in de ge meente-begrooting, dienst 1927. Bij de rondvraag vraagt dhr. Ringelberg of aan H. P. Moelker vergunning is Verleend om een bergplaats te bouwen? De voor zitter deelt mede, dat geen vergunning is, gevraagd en zegt onderzoek toe. Breedvoerig wordt hierna gesproken over het door B. en W. geopperde denk beeld om over te gaan tot het betonnen van het Havenplein. Hierna sluiting. THOLEN. De verkoop der Gr. Kruis- speldjes alhier heeft opgebracht de som van f 42,65. Vraagt Uwen Winkelier de NIEUWE CADEAULIJST van 2 November 1926. In deze Lijst zijn een groot aantal veranderingen gebracht en zijn wederom zeer vele belangrijk in bons verminderd. De Lijst van 12 Mei is hier door van onwaarde geworden. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee gehouden op Dinsdag 14 Dec. 1926, des nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester, mr. A. J. F. Fokker van Craijesteijn, van Rengers- kerke. Aanwezig alle leden en de heer K. Blokhuijs. Na afdoening van ingekomen stukken en mededeelingen, stelt de voorzitter aan de orde het door den heer K. Blokhuij9 uitgebracht rapport over het beheer aan de gemeentegasfajbriek alhier. Uit dit lijvige rapport hebben we het volgende gelicht: De vraag, of wellicht de gaslevering in het komend winterseizoen gevaar zou loopen, beantwoordt de rapporteur mef: dat de gasvoorziening er voor het ko mend winterseizoen piet slechter voorstaat dan het vorige winterseizoen. De hoedanigheid van het gas, laat vol gens den heer B. veel te wenscheti over. Goed gas moet voldoen aan: twee eischen: het moet een behoorlijke verbrandings- wairmte bezitten en het mtoet geen groote schommelingen in de verbramdingswarm te vertoonen. Indien dit laatste het gevial is, is het niet mogelijk branders en com'- foren zoo in te stellen, dat zij steeds naar behooren werken. Ook de drukking dient geen groote schommelingen te ver toonen. In dit opzicht schiet het gas aan de fabriek te Zierikzee tekort. Terwijl onvermengd gas een verbran- dingswarmte heeft van 5300 eenheden per M3., 'wérd te Zzee op verschillende uren van den dag geconstateerd, dat; ten hoog ste 3900 eenheden werden verstrekt. Een behoorlijke gelijkblijvendheid werd even min geconstateerd. Het hoofdpunt van het betoog van den heer B. is, dat de le Zierikzee bestaande kleinkameroven, als productie-eenheid, te groot is. Kleinkamerovens zijn eerst op hun plaats in gasfabrieken met een- jaar productie van 2 tot 3 millioen M3* De drie oude retortovens zijn versleten; -de laadmacbine, Iw'elke voorheen de retort ovens bediende, is gesloopt en voor oud ijzer verkocht. Men heeft in 1923, na de ingebruikneming van de kleinkameroven, de schepen achter zich verbrand en niet voor reserveproductiemiddelen gezorgd. De liwiee belangrijkste fouten, die de rapporteur bij de kameroven constateer de, 'wtaren de pekafzetting en de lucht- zuiging. De z.g. „main", de verzamel bak op den oven, zit omj de 4 tqt 6 wé ken vol mét hard pek, hetgeen een ver rassing' is geweest, waarop niet is ge rekend. Tijdens het laden van de kamers van den oven en bij het verwijderen van de pek uit de afvoerleiding voor het gas, wordt veel lucht medegezogen. De directeur w'as de meening toege daan, dat de pekafzetting in de „main", een gevolg was vatti de uitstralings'wairmfe van dein oven. De heer B. deelt die mee ning niet na een genomen proef. De ka meroven met 8 kamers is' voor onze stad een te groote productie-eenheid; ook de kamers zelf zijn te groot. Met de bestaande exhauster (gaspomp) is het onmogelijk de zuiging in de gas- afvoerleiding met de vereisehte nauw'- keurigheid te regelen en dit is, volgens den deskundige, een belangrijke reden, wélke aanleiding geeft tot het zuigen van lucht. Het is voorts noodig, dat méér zorg wordt besteed aan het inwendige der toestellen, dan aan het uitwëndige. De invloed van al deze verschijnselen oefenen invloed uit op Jiet administratieve deel, Want het verliescijfer komt op losse schroeven te staan door het technisch getob mei slechte koeling, luehjthalen en laten ontsnappen van slecht gas. De ka meroven heeft aanleiding, gegeven tot veel slechte techniek, veel getob en slecht gas. De heer B. betoogt voorts, dat siliea- nïaleriaal veel honger temperaturen ver draagt dan Chamotte-materiaal en voor onze gasfabriek mloet de oplossing van do tegenwoordige moeilijkheid gevonden worden in doorloopende retorten van silica, 'waarin ook gestoomd wordt. Zulke ovens staan in Doetinchem en voldoen uitstekend. Nog een ander bezwaar tegen de ka meroven hier is de last die men krijgt met naphlaline, die voorheen alleen in de fabrieksleiding, maar tegenwóordig ook in het 'buizennet voorkomt. Het gevolg hiervan is, veel drukverlies èn storing in de gasvoorziening. Dit bezWiaar is ernstig. Een ander bezw'aar is, dat de kaméroven onmogelijk met handenarbeid bediend kan worden. Het ledigen en weer vullen der ka mers noemt de rapporteur een onmen schelijken arbeid, en rooft bovendien zoo veel tijd, dat de gasvoorziening er door gevaar loopt. Bij het gébruik van de elec- triische laadmiachine, die sterk en goed geconstrueerd is, is men afhankelijk van de motor en de dynamo. Met die laad macbine kunnen echter niet aille soorten kolen verwerkt worden; men is aange wezen op Duitsche nootjes. In 't rapport wordt verder opgemerkt, dat de twéé vorige stoomketels kort na elkaar bézwieken zijn. De heer B. kan daarvoor geen andere reden bedenken, dan dat het wiater daarin onder peil is geraakt, hetzij door verzuim', hetzij door dat het peilglas verstopt is geweest. Door het nemén van monsters ketelwater is het hem gebleken, dat de oorzaak van het bpzWijken der ketels niet toegeschre ven moet worden aan het zoutgehalte van het 'wiater. Waar de 'bergruimte voor het ga,s krap bemeten is en de kleine gashouder in slechten toestand verkeert, moet het den bouw' van een kleine gashouder bin nen afzienbaren tijd rekening wiorden ge houden. Dat de oorzaak der klachten over slecht lidht alleen zou liggei oude, te nauwé compositieleidingen, kan de heer B. niet aannemén. De inwoners moeten er op rekenen, zoo schrijft hij verder, dat zij zich dezen 'Winter, naar hij hoopt voor de laatste maal, in de zelfde of nog iets erger mate, de gevol gon van slecht gas en te lagen druk moe- ton getroosten; men moet voorttobben totdat op de gasfabriek zelf de techniek is verbeterd. De voor- en tegenstanders van het G>f fin"-systeem Wijst hij er op, dat het. niét gaat over de zaak: stopmen of niet. Ook bij de te bbuwén nieuwe ovens moet spieren en spierpijn dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel waer lenig maakt: Akkers de juiste mate gestoomd 'wOrden om de instelling der branders en comftoren niet plotseling te verstoren. De kleinkameroven is voor Zierikzee een ongeschikte bedrijfseenheid. De oven met 8 kamers is te gropt. heeft veel last opgeleverd met pek en luehtzuiging, heeft daardoor zeer slecht en ongelijk gas op geleverd, de toestellen doen vernielen en naphtaline In het buizennet gebracht. De oven kan niet met de hand bediend war den indien de eleetrische installatie zou haperen. Hetgeen de directeur Wil, een tweede kam'eroven bouwen, noemt de rapporteur onlogisch en verwerpelijk. De elec. laad- machine c.s. kan in 'gebruik' blijven, maar men schaffe zieh een handlader aan om met de hand te kunnen wierken als de elec. laadmiachine defect raakt. Er moeten te Zierikzee, zoo oordeelt de heer BL, 2 pvens gebouwd worden met 8 doorloopende retorten en dat zal vol doende zijn voor de gasproductie in den wiinter. i i Uitvoerig is het advies waar de vraag gesteld wgrdt: wie moet de oven bou wén? De directeur geeft de' schuld van de. misère aan de firma Martin Pagen- stecher, 'w!at de heer B. onbillijk vindt. Volgens hem ligt de schuld bij den direc teur zelf. Deze bestelde een kleinkamer oven en kreeg hemt Indien hij zich niet opgewassen gevoelde tegen de moeilijk heden van een nieuw procédé, had hij zieh aan het oude gevestigde mojeten houden. Heeft hij zich laten suggiereeren dootr de wëlbespraaktheid van den heer Haasters, die geen technicus is, vraagt de heer B.? De mededeelingen over de firma M. P. door dhr. Haastors en den gasdirec teur komen den heer B. tendentieus en weinig geloofwaardig voor, na diens op gedane ervaring in Nederland en Duitsch- land over bedoelde ovens. Voor gasovnns is de laagste aanbieding niet altijd in werkelijkheid de voordeeligste, terwijl bij het bestellen tusschenpersonen moeten worden uitgeschakeld. Voor het bouwjen vanj 2 generatoroveius met doorloopende retorten, compleet met armstuur, „main", afvoerbuizen entc. 6n voor herstellen der toestellen,, kan een som van f 25000 op de begrooting ge bracht worden. Over de administratie merkt de heer B. op, dat de boekhouding correct en naar behooren gevoerd 'wordt. Tegen het systeem van afschrijving heeft hij even- wiel bezwaren. De totaal afschrijvingen zijn soms veel te laag en 'wisselen te veel'. In het verslag over 1925 zegt de accoun tant, dat de fabriek 'wederom' zeer zuinig béheerd is. Daarover kan echter, zoo merkt de rapporteur op, een ac'countanit moeilijk oordeelen. Het geld, dat verloren gaat door slechte techniek, onttrekt zich aan zijn blik; de accountant kan slecht nagaan of de administratie \im orde is. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huid- verwondingen Het verzacht en geneest. ONDERWIJS. AFD. ZEELAND M-U.L.O. In een te Goès gehouden vergadering van de afd. Zeeland van de vereen, van M, U. L.-OnderWijs is o.a. tot 'bestuurs lid gekozen, de heer H. Begeman te Zie rikzee. VERKOOPINGEN, ENZ. THOLEN. Ten overstaan van notaris van der Velde en ten verzoeke van J. Goedegebure Wérd Zaterdag verkocht een woonhuis met erf aan de Oudelandsche- straat alhier voojr f 1260 aan den heer J. Deurloo- alhier. POST EN TELLGRAPHIE. Nieuwe interlocale teiefponleidingen, zijn in dienst gesteld tusschen Goes—.Zierikzee en Roosendaal—Zierikzee. &ECHT2 A EEN. PERS-DELICT. De N.V. Handel-, Exploitatie- en Admi- nlstratie-Mpij- „Het Oos/ten" te Rotter dam' heeft een actie ingesteld tegen de Nieuwé R'damsche Courant, die in haar Avondblad van 19 Nov. een artikel op nam1, onder het hoofd: „Zwëndel-zaken"; een voortzetting van Broekhuijs' Smeeuwl- baXsysteem'; Waarschuwing van, den (hoofd commissaris van politie; exploitatie van den goklust; misbruik van den geldnood van anderen". „Het Oosten", dat „Monte Carlo"-iwedstrijden organiseert, heeft een [schadeloosstelling van f 1000 Igeëischt van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1