Zierikzeesche Nieuwsbode Sanafiirin iZieMjimcjVn 25ci.4Q en 75d Brocades Busier Keaton abonnement: Vrijdag 10 Dec. 1926. zierikzeescheicourant. advertentien EERSTE BLAD. Dr. C. E. L1ESKER, Aanbesteding. BIGÖELAAR'S Dear de jonqe Moedert cjenotenkomt de baby ten cjoede Gesprongen Handen Prijs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels öO^cts., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting; 8 3ste JAARGANG. - No. 11477. Inzending op deo dag van uit- Dlr. A. J. DE LQOZE Jr. Uitg-Rpdactnur M J BOSTEN, gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. Concertzaal-Bioscoop Deze week zult gij lachen in de hoofdrol. Met ingang van Maandag 13 December a s. zullen bij wijze van proef, in du a vond bestel ling alleen worden opgenomen de 'brie ven, 'briefkaarten dagbladen, beursnotee- ringen en overlijdensberichten. De overige stukken 'worden bezorgd in de eerste be stelling van den volgenden dag. MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 16 DEC. a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 10-3 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee zullen, op BV3aan« dag 27 December 1926des middags 12 uur, ten Raadhuize in het openbaar, bij enkele inschrijving in 9 perceelen en 4 pcrceelen Verfwerk trachten aan te besteden Het uitvoeren van de Onder houdswerken vernieuwingen en herstellingen aan de Gebouwen, Kunst- en andere werken der ge meente, gedurende het jaar 1927 voor de perceelen 7 en 8 gedu rende de jaren 1927, 1928 en 1929. Bestekkeü zijn van af 18 December a.s. ad f 0,75 verkrijgbaar ter Gemeente secretarie en aan het Bureau van Ge meentewerken. Aanwijzing Woensdag 22 December a.s des voormiddags 10 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de inschrijvingen gesteld moeten worden op zegel van f 0,50. Zierikzee, den 7 December 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Denken en doen. Een kostbare schal levenswijsheid is ons nagelaten door Joh an Peter Eckermiann, door de openbaarmaking van zijn' opge- getcekende gesprekken met den tachtig- jarigen Goethe. Nu 'weten wij zeer wel, dal men bij Eekermann niet behoeft te zoeken naar formules, die. toegepast, een oplossing gaven van alle levensvraag stukken. Zoo lang er geen levensweten schap, maar slechts levenskunst mogelijk is - en" dit zal 'wel steeds het geval zijn - zullen Wij een boek, waarin de ge dachten van een der groeten onder ohs over het leven zijn neergelegd, nimmer mogen 'beschouwen als een leiddraad voor ons eigen leven. Toch heeft zoo'n boek Waarde en geen geringe 'waarde, omdat het ons zooal niet tot handelen, tol navolgen, dan toch i»l nadenken stemt. En dit is misschien ook de juiste 'bete eken is van de levenswijzen. Wier werken wij lezen, wier gedachten w'ij in ons opnemen, dat zij de groote massa lot denken stemt. „Lees Goethe en gedraag u naar hem". Dat is een eisch, die men niet stel len mag. De eenige eisch, die gesteld mag Worden is: ,,Lees Goethe (of een ander groot denker) en tracht door hem tot die per inzicht van de eigen levensmogelijk heden te komen. - In een, den eersten September 1829 gevoerd gesprek, zeidé Goethe tot Eeker mann: "Terwijl dc Duitsehers zich marte len 'met de oplossing van allerlei filosofi sche problemen, lachen ons de Engel sehen met hun rijk en praetisch verstand uit en Winnen de wereld". Wij Weten in welken tijd deze woorden gesproken Werden. Eng'eland's industrieele krachten kwamen, tengevolge van de toe passing van sloom als krachtbron voor de beweging >van werktuigen, tot volle ontplooiing. Het vasteland van Europa nog eerst kort-Je voren bevrijd van het oorlogsspook, dat jaren over zijn velden had rondgewaard, was bezig zich in te richten naar de nieuw geschapen verhou dingen. In Midden-Europa begon het kui tuurproces, dat veertig jaar later iou ein digen met de éénwording van den Duit- schen staat. CÜ55 en kieze daarom. riORIAAN-BAY A.v/d BIGGELAAR&Q-RQQ5ÊMDAAL Getuigt het nu niet van een diepe le venswijsheid, dat de grijze denker, die meer dan 'Wie ook gedaan heeft voor de schepping van de geestelijke eenheid van Duitschland, dat hij, met den vinger Wij zend naar Engeland, zijn volk waarschuwt voorte veel denken? Het is het probleem van denken en doendat Goethe hier aanroerde, maar waarvoor alle tijden gesteld worden. Ook onze tijd. En ook thans is het, als in de eerste jaren van de vorige eeuw1, ter op lossing gesteld aan een deel van de mensehheid, die na jaren van ingespannen doen, vervallen is in het tegendeel: in gespannen denken. Gezocht wordt er naar oplossingen van de moeilijkheden, 'wiaarvoor wij door den oorlog gesteld zijn, gezocht Wordt er in de Wereld van vrijheid van de drukpers en vrijheid van het woord, meer dan voldoende. En met de 'beste bedoelingen. Vergeten wij het doen niet, want ten slotte komt het hierop' toch aan. Dit we ten Wij allen, zeker, maar juist wat al gemeen ge'we ten wordt, geraakt het lichtst in het vergeetboek. - Ook nu zijn er, gelijk in Goethe's lijd volken, die lachen over de achterblij vende denkers. Zorgen Wij, dat er niet te veel achterstand ingehaald moet 'wor den BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AMERIKA'S WELVAART. President Cooiidge, bijgenaamd ,,de Zwijger" die echter bij gelegenheden aar dig los kan komen, heeft in z'n jaairlijk- sche boodschap, een soort troonrede van een ongekroonden koning, aam het Cion- gres, een klein beetje gepocht oip Ame- rika's voorspoed. Het gaat de Ver. Staten voor den wind; de Staatsinkomsten wijzen een belangrijk overschot aan, dat gedeeltelijk voor be lastingverlaging zal dienen en de koop kracht van de Yankee's was nooit hoo- ger dan thans. Er heerscht groote wel vaart en voorspoed aan gene zijde van den Atjantischen Oceaan. Niettemin drong Cooiidge op bezuini ging aam, want men moet medewerken met de rest van de wereld om den oor log te liquideeren. „Silent Call" is een vurig voorstan der van ontwapening, maar hij acht niet temin een „behoorlijke verdediging" nood zakelijk. Deze „verdediging" wordt aldus opgevat: „datgeen natie, die zich' zelf res peeteer t, zal verzuimen voor een leger en vloot te zorgen in evenredigheid met de sterkte der bevolking, de uitgestrekt heid van haar gebied en de positie die zij in de 'wereld bekleedt." jAls men mag afgaan op de bizonder- heden die omtrent de bewapening te land en ter zee zoo nu en dan worden mede gedeeld zal Amerika in bewapening voor geen natie meer behoeven onder te doen. De Ver. Staten kunnen zich die luxe veroorloven, want de schatkist is flink gevuld; ontwapening is echter in den mond van Cooiidge niets meer dan een woord. BIJGELOOF EN WREEDHEID. In menigen Fransche roman is de Fram- sche boer geschilderd als een dikwijls weinig innemend wezen: gierig, b'ijgeloo- vig en wreed en dat de beide laatste eigenschappen ook in onze dagen op het land nog niet zijn uitgestorven wordt be wezen door de zaak, die thans voor de rechtbank te Laval aanhangig is. Daar slaan acht boeren en boerinnen uit Bal lots terecht omdat ze den 4en September een ouden man vam 78 jaar, die daar in de streek een eenzaam leven leidde en de reputatie genoot van een „toovenaair" te zijn', zoozeer hebben afgeranseld en mishandeld, dat de man nu nog niet van zijn kwetsuren is hersteld en nog steeds te Craon in het ziekenhuis wordt ver pleegd. De boerenmenschen waren op, den ouden stakkerd aangevallen zoodra hij het gewaagd had zich op hun erf te- 'be geven, minder omdat ze dit ais een over treding 'beschouwden, dan wel dit bleek duidelijk ter terechtzitting omdat ze heilig overtuigd waren, dat de oude een toovenaar was, die ongeluk bracht over beesten en menschen. De beklaagden spra ken deze overtuiging ronduit uit. Toen de president van de rechtbank tot de beklaagden zeide, dat het wel 'heel gevaarlijk was zich in hun gemeente te wagen, antwoordde een hunner: waar om maakt hij (de oude zonderling) dan ook, dat beesten en mensehen doodgaan? Het slachtoffer van deze wreede bijge- loovigheid eischt 15.000 frank schadever goeding. PARLEMENTVERKIEZINGEN IN HONGARIJE. In Hongarije zijn de parlementsverkie. zingen b'egonnén, die niet op een enkelen dag, zooajs dat elders gebruikelijk is, plaats hébben, maar eenige weken in be slag nemen. Natuurlijk komen er berichten over groote successen van de regeeringspartij. Aan deze successen was geen twijfel mo gelijk. De regeering beschikt over .voldoende middelen om haar partij en haar vrienden te doen zegevieren. Zoo was het steeds in Hongarije, maar dank zij zijn merkwaardige kieswet, is dat wat Be'.hlen betreft nog nadrukkelij ker het geval. In deze kieswet is 't oude in Hongarije beproefde stelsel van de openbare verkiezingen overgenomen. Slechts in steden met meer dan twintig duizend inwoners zijn de verkiezingen ge heim; in alle landelijke districten heeft de stemming in het openbaar plaats. En men begrijpt wat er dan van de onafhan kelijkheid van den kiezer en van de Vrij heid der keuze overblijft. Het ging van ouds in Hongerije bij de verkiezingen allerzonderlingst toe, schrijft het Hdbl. Zo(o .vertelt men hoe eens sin een kiesdistrict de verkiezingsagent van een candidaat in een kiezersvergadering een in diepen rouw gekleede dame liet op treden. Zij 'wjas z.g. de „weduwe" van den plotseling overleden tegencandidaat, die voor de kiezers bez'woer, dat het de laat ste 'wenseh van haar man was geweest, zijn tegenstander te verkiezen. |Met deze slimmigheid 'Won deze tegenstander waar lijk den zetel. Elders weer liet een can didaat drie m'annen optreden in de nol van de nationale helden. De drie vermom de lieden werden door in het wit ge- sleede meisjes en door een bereden eere- wiacht in het district ontvangen en onder geweldige geestdrift van de bijeenge- stroomde analphabetische kiezers werd de candidaat door de .nationale helden" gekust... met het resultaat dat hij vrij- w'el eenstemmig gekozen werd. Maar al deze en dergelijke grappen, die toonen dat de humor 'bij verkiezingen in Hon garije niet heelemaai is uitgeschakeld, mogen toch niet doen vergeten, dat deze verkiezingen i;n Hongarije als aanwijzing voor de stemming onder het volk niet de minste 'Waarde hébben. BINNENLAND. PARLEMENTAIRE KALENDER. 7 December. Wij duiven het haast niet te Vertellen maar de Kamer heeft kans gezien nog een ganschen middag te be steden aan het restant van de Ar'beids- begrooting. Hetniebat over de af deeling Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling sleepte zich moeizaam voort en was onbeschrijfelijk mat. Dit was nu het einde van het forsche debat dat 'aanvan kelijk werd verwacht. Te oordeelen naar de beocxrdeeling van het beleid van Mi nister Slotemaker de Bruine in het Voor- Loopig Verslag men sprak Van „slap, conservatief en reactionair" scheen het b'ij de openbare behandeling der begroo ting te zullen spannen. Er wareb er zelfs, die Verwerping der begrooting door een „democratische" combinatie voorzagen. Maar het schijnt, dat de Memorie van Antwoord olie op de golVan heeft gewor pen, 'hoewel aan de voorstanders vian zoo veel mogelijke staatsinmenging op het ter rein van het bedrijfsleven vrijwel geen enkele concessie werd gedaan. Hoe het zij, de stemming bij het mondeling debat is heel wat vriendelijker geweest dan bij het schriftelijke. Natuurlijk werden wel ontstaan door kouvatten bestrijdt men snel en goed door In Buisjes van 12-25 en 50 tabletten MIJNHARDT Bij Apoth.en Droge stet-rjjp^ de oude klanken vernomen, dat de Mi nister „eerst permissie moet vragen aan de werkgevers" en „zijn gezelschap niet weet te kiezen", maar de Minster liet er zich niet door intimideeren en gaf te verstaan dat de „slechte vrienden" waar voor de opvolgende Ministers Van Arbeid altijd worden gewaarschuwd, toch altijd dit op de socialistische wereldhervor mers voor hebben, dat zij de Christelijke grondslagen onzer maatschappij willen sparen en de ethische waarde v,ani 't vfrij- wiliig streven der ondernemers naar goe de sociale hervormingen zóó hoog aan slaan. dat zij tot het nemen van initiatief op dit gebied zonder ophouden aandrin gen. Een Igeheele socialistische brigade werd wel in het vuur gebracht om den Minister verder te trekken dan hij voor nemens is te gaan, maar deze gaf geen kamp. Ongetwijfeld is zijn positie na deze débatten belangrijk versterkt. In de avond dei •gad ering een ouder- wetsch Waterstaatsdebiart. Het ongewoon groot aantal anweziigen deed aanvankelijk vermoeden, dat vele leden naar de aVond- zitling waren gelokt om naar dei gemoede lijke grapjes van Minister Van der Vegte te komen luisteren. Doch het bleek, dat niet minder dan vier-en-twintig sprekers voor plaatselijke en streekb'elangen moes ten pleiten! En toen de Minister aan het woord kwam, was hij volstrekt niet zoo bijzonder gemoedelijk; integendeel, de sprekers werden nauwelijks door hem beantwoord, en als het geschiedde, veelai in negatieven zin. Na middernacht stonden voor de artikelen nog achttien sprekers ingeschreven. De Minister verklaarde alles nog eens te zullen nalezen en te over wegen...... Belangrijkér was ongetwijfeld de korte vergadering van de Eerste Kamer, waar in besloten werd het Belgisch Verdrag in de afdeelingen te onderzoeken. Doch dit geschiedde niet dan nadat de heer De Zeeuw uiting had gegeven aan ziin er gernis over het feU, dat de Regeering he; wetsontwerp niet had ingetrokken, nadat het met zoo geringe meerderheid door de Tweede Kamer en tot zoo duidelijke ontstemming van het Nederiandsche volk was aangenomen. De grief klonk niet heel aangenaam voor den partijleider van den heer de Zeeuw, die in de Tweede Ka mer den uitweg, welke de motie-Marc-hant b'ood, heeft versperd. De behandeling van het tractaat in den Senaat zal voor de Tweede Kamer misschien niet erg pretlig zijn, maar het volk heeft er recht op, dat bij een eventueel veto de Tweede Kamer het vonnis ook officiéél thuis gestuurd krijgt! 8' December. Vele bekende onderwerpen passeerden wederom de revue, waarvan als een der belangrijkste kan gelden het feit, dat de jongste buitengewone ver hooging van den gedistilleerd-accijns niet beantwoord heeft aan de verwachting, die de toenmalige regeering van dien maatregel meende te mogen koesteren. Sedert 1921 is de opbrengst van den accijns sterk achteruit gegaam; bedroeg zij in dat jaar f 61 millioen, dit jaar zal de f 45 millioen nauwelijks worden ge haaid. Doch daarenboven heeft de accijns- verhooging de fraude zeer sterk in de hand gewerkt, zoodat zij is geworden een bron van demoralisatie der bevolking. De fraudeurs de heer Staalman wees er terecht op worden voortdurend blrutaler in hun optreden; in zeer ruime mate en niet eens al te geheimzinnig wordt het heimelijk gestookte of over de grqns gesmokkelde te koop aange boden. Een flinke verlaging van den accijns zal niet medebrengen toeneming van het verbruik, zeker niét Vian het mis bruik, maar wel vermindering van de fraude. Vandaar dat vele drankbestrijders eenstemmig van oordeel zijn, dat de exor bitant opgevoerde accijns niet alleen een belangrijk nadeel voor den fiscus Is, maar bovendien een zedenbedervende^ invloed oefent op de bevolking en het gebruik van minderwaardige dranken bevordert* en de volksgezondheid wordt geschaad. ONZE SPOORWEGEN. Het Tweede Kamerlid, dhr. v. Braam beek heeft in de zitting van Donderdag een motie ingediend, 'waarin wordt ge vraagd naar een grondig onderzoek voor den algemeenen veiligheidstoestand op de spoorwegen door een deskundige oommis sie, 'waarin ook de vak ver een igingen ver tegenwoordigd zijn. DE ZEELAND-BOOTEN NAAR HARWICH (Met ingang van) 1 Januari a.s. zullen de booten der Stoomvaart-Mpij. „Zeeland" niet meer van Vlissingen naar Folkestone, doch naar Harwich varen. De afstand te water blijft dezelfde en ook de treinreis Harwich—Londen is gelijk aan die van PREDIKBEURTEN. Zondag 12 December te Zürihtee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenkurg. 's Avonds 6.30 ure, ds. de Roode. Geref. Kerk. Ë|10 en 6 ure, ds. Ubbels, beroepen pred. te Batavia. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6jure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie JeruSl II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Folkestone naar Londen. De 'wijziging, zou een gevolg zijn van de economische om standigheden der Maatschappij. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. We verwijzen naar de an •nonce der Zeeuwtsche Handelsreizersver- eeniging, lWelke hier Zaterdag een verga dering houdt. De vereeniging, die te Mid delburg is gevestigd, 'Werd1 31 Oct. 1925 opgericht. Ze telde op 1 Nov. j.l. 103 Zeeuwische leden en 156 donateurs en 'be gunstigers, w'.o. enkelen in 't buitenland. HAAMSTEDE. De slager J Beije alhier, heeft Woensdag van en voor rekening van dhr. J. J. de Koster, een varken ge slacht", dat het kolossale géwicht had van 370 kilo. i OOSTERLAND. Dhr. P. C. v. d. Have, op 19 Jan. 1874 hier geboren, Welke 1 Dec. 1900 in dienst trad als adj.-commies bij de gemeente Rotterdam, in 1902 be noemd -werd tot commies, in 1908 aan gesteld :W'erd als hoofdinspecteur van fi nanciën en sedert 1920 de 'betrekking van administrateur vervulde, is Donderdag benoemd tot gemeente-ontvanger van Rot terdam'. ST.-PHILIPSLAND. Benoemd tot lid van het Dagelijksch Bestuur, van het Water schap- Prins Hendrikpolder, de heer W. Geluk alhier. THOLEN. Het Bestuur der Nutsspaar- 'bank alhier heeft besloten z.g.n. Lips' Spaarbusjes beschikbaar te stellen, Waar door het sparen zeer vergemakkelijkt kan I worden. (Met ingang vani 1 Jan. zal-dit bijzonder stelsel worden ingevoerd. Het 'waarborgkapitaal van het Nut is bijzon der groot én blijft maar 10 °/o beneden de inlagen als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door in- wrijving met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL HECHT? A KEN. STROOPERS MET EEN LICHTBAK GESNAPT. In den nacht van 9 op 10 Oct. j 1. betrapten eenige veldwachters uit Maurik en Ingen (Gelderland) een drietal per sonen, die op het Hornixveld met een lichtbak aan het stroopen waren. Een hunner schoot met hagel op de politie mannen, echter zonder hen te treffen. De schutter werd gearresteerd, terwijl de anderen wisten te ontkomen. Het was de 23-jarige W. K. uitOmmerenveld. Donderdag werd hij door de Tielsche rechtbank veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. DE RELLETJES TE EDE EN TE ASSEN. Dinsdag a.s. fwordt voor den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch behandeld de zaak tegen zeven gedetineerden in het Huis van Bewiaring aldaar, die op 20 Sept. 1.1. hebben deelgenomen aan het militair oproer te Ede. Denzelfden dag behandelt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1