Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Vrijdag 3 Dec. 1926. zierikzeesche courant. advertentien ÉÉRSTE BLAD. Postpakkettendienst St.-Nicolaas. prooadLcj NGCEIMR? Gesprongen Handen ruwe huid 'MPUbOL Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Terschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 83stej JAARGANG. - No. 11474. Inzending op deu dag van uit- Dlr. A. J. OE LOOZE Jr. Uitg -Redacteur M J KOSTEN, gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Aangezien op Zondag 5 December a.s. geen postpakketbestelling fil worden uit gevoerd, wordt aan belanghebbenden ge legenheid gegeven hun postpakketten op dien dag van 1—2 uur namiddag op het postkantoor te Zierikzee af te halen. Het tractaat met België. Nu in Zeeland allerwege de lijsten cir- culeeren om te teekenen op 't petitionne ment dat aan de Eerste Kamer zal wor den Verzonden door het Zeeuwsche ctomité van actie tegen het Ned. Belg. verdrag, waarbij verzocht wordt, het bewuste trac taat te verwerpen, is het misschien niet ondienstig, dit ter voorlichting van velen, die twijfelen of voorstander zijn, een ar- tikeL over te nemen van prof. dr. H. Visscher, a.-r. lid der Tweede Kamer, dat kort geleden in de Groene Amster dammer Verscheen. Prof. Visscher-schreef als Volgt: Loodzwaar drukte het gewicht der ver antwoordelijkheid op de roerloos stille Kamer, toen 11 November 1.1. het veel omstreden tractaat ein 'eiijk in s.tomm'ng' kwam. Nooit heo' ik zoo diep den aan;g,rij penden ernst van hel Kamerlidmaatschap gevoeld. Het zou geen Zin hebben, na al wat er over geschreven en gesproken is, nogmaals het tractaat te wegen. Ik moge slechts eene beschouwing geVen, die tevens de veelvuldig herhaa'de vraag be antwoordt, waarom ik mij niet b'ij mijne fractie aansloot. In het algemeen achl ik afwijkende- stemmen niet gewenscht. Politieke par tijen hebben bestaansrecht. Cvereenstem- ming in beginsel moet het bindweefsel zijn, dat de partij saamsnoei t. In de volks vertegenwoordiging moet daarvan blijken. Maar alles is relatief en deze onderwer_ ping vindt hare grenzen in de beginselen en de consciëntie. Ik heb wel eens meer afwijkend ge stemd, nadat ik de coalitie verbroken wist. Toen het gezantschap b'ij den Paus in het. geding kwam. Kan ik het helpen, dat mijne fractie het program van ac'tie vergeten scheen, waarmede instemming was 'betuigd? Ik was niet de dissenter, maar de fractie was den koers kwijt. Ditmaal was er 'geen artikel in het program Van actie, waarop ik mij gron den kan. Doch d'it is de fout van hen, die het tractaat kenden. En de leiding moet het gekend hebben. Zij had de roe ping 't antirevolutionaire volk tijdig v:or te lichten om het voor te bereiden. Wal ik echter vermoedde, werd bij de discus sie zekerheid. Er waren leden, die daar om niet objectief voor het trac'iaat ston den, omdat zij niet vrij meer waren in het uitbrengen hunner stem. Ik heb grooten eerbied voor dir. Nolen's politiek genie. Niet ieder verstaat als hij de kunst te spreken als Delphi's orakel. Doch ditmaal was hij cynisch openhartig. Hij herinnerde de gegadigden onomwom den aan hun slaVenboei, eiaair het tractaat was voorbereid met hunne medewerking en onder hunne verantwoordelijkheid. 5 leden wees hij als met den vinger aan en dwong hen vollen steun aan het ontwerp te geven. Zijn zweep moet wel pijnlijk gestriemd hebben, want zedelijk stond de heer Nolens sterk. De heer Heemskerk kiromde zich in zijn gareel. Met de gratie, die hem van nature eigen is, trachtte hij te bewijzen, dat de Kamer best als een soort columbarium Voor ministers kon dienen, na hun aftreden wel te verstaan. Een minister en een Kamerlid zijn er twee, zoo betoogde hij. Dat een afgetre den minister noodzakelijk naar de Ka-- mer moest, toonde hij niet aan, noch ook, dat zulk een bijgezette minister eerst naar 'de Lethe werd gevoerd, om met de zielen uit de ondèrwereld het water der ministeriëele vergetelheid te drinken. De heer Heemskerk hield dan ook een mooie rede, Vol fijne critiek, die mij over het geheel zeer wel geviel, totdat hij kwam aan de conclusie- Deze deed mij zeggen: hij spreekt als een Kamerlid, maar zal steihmen als een minister. Alzoo deed hij. Gaarne breng ik hulde aan mr. Heems- QOcU. per doos èil2 cac i 10 W N 4t i II kerk's talenten, aan zijn rijke gaven, aan zijne fijne diplomatie. Wie evenaart hem in soepelheid, in courtoisie, in geestighed! Dr. Kuyper wist hem in al deze te waar- deerem zelfs toen hij zich beklaagde over de eenzaamheid op zijn eenzamen post. Maar zijn gelaat betrok, als hij sprak over Heemskerk's politiek. Het "po litieke streven van den heer Heemskerk is geheel anders georiënteerd dan dat van dr. Kuyper. De omstandigheden heb ben er toe meegewerkt, een deel Vindt ook zijne Verklaring in deze kieswet, maar de eivaring heeft de gegrondheid van Kuyper's vrees bevestigd. De A.-R. Partij leidt thans aan een soort appendicitis, waarbij de Kamerfractie de appendix vormt. Hoe zal ik deze qualificeeren dan als „appendicitis Coalitical". Laat ik het toelichten. We hebben eerst de kwestie van het gezantschap genoten. Hoewel het program van aclie het gevoelen van het A.-R. Volk weergaf,- toen het er op aan kwam, was het gezantschap plotseling onmisbaar. Toch was het geen levensbe lang voor het Nederlandsche volk en nog minder voor hel Gereformeerde deel. Nu hebben wij het tractaat gehad. Welk een innig meevoelen met dr. Nolens! En de komst van het derde is reeds aangekon digd. De heer Heemskerk zeide, dat mede zeggingschap wel eens iets was om te overwegen. Dr. Nolens zong hetzelfde lied op zijne wijze. Wat voor politiek is dit nu? Ik bedoel deze geste van den heer Heemskerk. Me dezeggingschap is een soort blanco-arti kel. Niemand heeft er nrv« md toiijWi begrip van. Ook de heer Heemskerk niet. Wat daarover op het centralen-convent ten beste is gegeven, kan allerminst als afdoend worden aangemerkt. De lezing Van den heer Smeenk was een saamlezing, in haar soort niet onverdienstelijk, doch allerminst doorgedacht uit de diepte der beginselen.Toch werd het nieuwe arti kel nu al aangekondigd. Welnu, zóó dreef dr. Kuyper geen politiek. En de heeren Vergissen zich in het anti-revolutionaire Volle, als zij denken'op deze wijze poli tiek te kunnen drijven. Zij mogen beden ken, dat men met appendicitis wel kan leven misschien, maar niet gezond zijn. Men kan er ook aan sterven. En dat kan cle A.-R. Partij aan haar „appendicitis coalitic'a" ook. (Wordt vervolgd). BINNENLAND. HET BELGISCH VERDRAG. De heer S. P. van Eeghen, oud-voorzitter van de K. v. K. te Amsterdam, heeft, met vele andere vooraanstaande personen, een adires aan de Eerste Kamer gericht, waar in betoogd wordt, dat he"? Belgisch stand punt inzake de Wielingen aanvaard wordt, mits het kanaal Antwerpen Moerdijk uit het tractaait gelicht en Ne- deriancl's recht tot sluiting van de Schelde ook Voor oorlogsschepen door België wordt erkend. AFSCHAFFING COLLEGES VAN ZETTERS. Ingediend is een wetsontwerp tot af schaffing van de ool/eges van zetters voor 's Rijks directe belastingen. Deze college? van zetters eischen jaarlijks van de schalt- kist een uitgaaf Van ongeveer f 64.000. Sedert de administratie deT belastingen over meer en betere gegevens beschikt dan Vroeger, hebben de colleges van zetters voor een zóó belangrijk deel hun waarde verloren, dat ze zonder bezwaar kunnen worden gemist. SALARISVERHOOGING en 7e LEERJAAR. Het Haagse he Correspondentie-Bureau meldt: In tegenspraak met hardnekkige be richten in sommige bladen vernemen wij van de meest bevoegde zijde, dat de Regeering geen uitvoering zal kunnen ge ven aan de beide door de Tweede Ka mer aangenomen moties tot salarisverhoo- ging en tot onverwijlde invoering van het zevende leerplicht jaar. Zooals in de Me morie van Antwoord over de begrooting van Financiën voor 1927 is medegedeeld, zouden die beide moties te Zamen 20 millioen 'sjaars kosten; zijn deze milli- oenen -7zelfs Voor geen gering deel be schikbaar" en kan „reeds om die reden aan die moties geen gevolg worden ge geven". Ter oVerfcrugging van de kloof tus- schen Lager-onderwijswet en Arbeidswet zullen binnenkort worden ingediend eeo wijziging van art. 203 der Onderwijswet die heerlijk, vau qeu.rensmaak.ei2- Tochsoedkoop is KOFFIE. „DE PAUW" en een regeling van het leerlingenwezen. Dat de Regeering bij één van die twee ontwerpen zou „cjvernemen" gelijk be richt wordt of ook maar aanvaarden een amendement tot herstel Van het 7e leerplichtsjaar is uitgesloten. Zoodra zich een nieuw overschot op de begrooting Voordoet, zal het herstel van 't zevende leerplicht jaar preferent zijn aan verdere belastingverlaging. Wanneer dit het geval' zal wezen, valt niet te voorspellen. AFSCHAFFING DER SPEELKAARTENBELASTING. De Tweede Kamer heeft z.h.st. goed gekeurd het wetsontwerp tot afschaffing van de speelkaartenbelasting. Hij 'deze wet welke 1 April 1927 in werking treedt, is gelegenheid gegeven, teruggaaf van be lasting voor onverkochte en ongebruikte spellen te bekomen. HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE. Het rijvviel-belaslingplaatje voor 1927 zal in het midden een vierkanten vorm hebben, in afwijking met dat van 1926, (dat rond was. Het zal ditmaal in rood koper worden uitgevoerd. PARLEMENTAIRE KALENDER. t,K,wie ecu maaiwf" -geieaén de voorspelling waagde, dat de dagen van Prof. Slotemaker de Bruine als Mm. geteld waren, heeft zich misrekend. In dezelfde mate als zich misgerekend heb - ben degenen die voorspelden, dat de Co alitie weldra weer „gezond als een viseh" zou wezen, dal de vroegere coalitie-vrien den wel weer spoedig de vredespijp, zou den gaan rooken. Minister Slotemaker de Bruine heeft in een vrij korte rede de vele sprekers bij Arbeid beantwoord. Inzake de verdere uitvoering heeft de Minister geen nadere toezeggingen gedaan; aan de Kamer werd de les voorgehouden, dat men in de eer ste plaats dient te letten op den econo- mischen toestand alsmede op de psycho logische gesteldheid van ons volk, dal voorzichtig genoeg is om het buitenland niet opnieuw vooruit te hollen, zoolang de achturendag nog volstrekt niet inter nationaal is. De Minister heeft nu gekozen voor de uitbreiding tot het winkelperso neel, gecombineerd met een regeling in zake dê winkelsluiting; daarna zal het verplegingspersoneel aan de beurt komen. Voorts heeft de Minister aangekondigd een regeling van de moederschapszorg; Ln het ontwerp-Ziektewet zal een moeder schapsverzekering voorkomen, die zich uitstrekt over zes weken vóór en zes we ken na de bevalling. Natuurlijk bleef de heer Stenhuis on voldaan en nijdig gromde hij voortdurend naar den Minister, die overigens een en al opgewektheid 'oleef. In zijn repliek was de heer Stenhuis echter buitenge woon mak; hij wilde geen motie voor stellen, omdat de vrijz.-dem. toch niet wilden meegaan: „het gaf toch niets" en hij gevoelde niets voor een manifes tatie zonder meer. De heer Stenhuis die voor een motie terugdeinst! Men schijnt dus genoeg leergeld te hebben betaald met de drie moties bij de algemeene be schouwingen, die de Regeering thans blij kens een officieele mededeeling naast zich neerlegt! In de avondvergadering heeft Minister Donner de spreker bij Justitie beant woord Zijn rede bracht weinig nieuws, en bevatte uitsluitend negatieve toezeggin gen Wel liet de Minister duidelijk door schemeren, dat, hoewel hij deel uitmaakt van dit intermezzo-kabinet, hij zich bij zijn beslissingen uitsluitend laat leiden door zijn A.-R. beginselen. Intusschen er kende de Minister, dat de Overheidstaak ten opzichte van het geestelijk leven ten zeerste beperkt is. Doch daarmede klopft al weer heel weinig de jacht op vereeni- gingen, welke een aan den Minister on welgevallig doel nastreven. Zoo nu en dan krijgt men wel een eigenaardigen, kijk op de homogeniteit van dit Kabinet! Deöember, Heden voortzetting van Ar beid. Het gaat met de begrooting steeds trager; vele leden schijnen hun redevoer ringen van een halfjaar geleden nog eens te hebben overgeschreven en draaien die bij gebrek aan beter nog maar eens af. Wt ijne pijptabak is En de Minister antwoordt natuurlijk pre cies hetzelfde als slechts enkele maanden geleden. Gelukkig verstaat hij de kunst om den schijn te wekken alsof hij heel gewichtige dingen zegt, maar op de ke per beschouwd en ontdaan van schoone woorden, blijft er niet heel veel over, en is men aan Jhet slot nog even wijs. Staatspensioen blijft de Minister con trabande noemen; hij acht dit niet pas send in het „grootsche geheel der sociale verzekeringen". Toegezegd werd voorts de instelling van een commissie voo-r de vraag van de tewerkstelling van ongevals invaliden. Hiermede zou het debat zijn afgeloopen, ware de heer Braat niet op den zonderlingen inval gekomen, plotse ling met een slecht gestelde motie te ko men, strekkende om alle invaliden en 65-jarigen een minimum-inkomen van f 5 per week uit 's Rijks schatkist te waar borgen en om in één moeite door de premiebetaling door werkgevers en de geheele pensionneerlng van ambtenaren af te schaffen. De Kamer weigerde te recht dit 'broddelwerk en was verstandig genoeg om deze dwaze motie niet in be handeling te nemen.. De heer Rrafl« bnd er zen danig schik in Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Toen Donderdagavond de chsuffeir D. met zijn 'bus tusschen Brui- nisse en Oosterland, voor de bus van de W. wilde uitwijken, reed hij tegen een langs den weg liggenden hoop steenen. Gelukkig vervoerde hij juist geen passa giers. De chauffeur kwam met den schrik vrij, doch de bus is zwaar beschadigd. ST.-PHILIPSLAND. Ais een bijzonder heid kan gemeld worden, dat in onze gemeente van ruim 2000 zielen, over de geheele maand November geen kinderen zijn geboren, geen huwelijken zijn geslo ten en niemand is overleden. Ged. Staten Van Zeeland hebben de salarissen van burgemeesters, secretaris sen, ontvangers en wethouders der onder scheidene gemeenten als volgt vasltge- steld: Eerste klasse, gemeenten met minder dan 800 inwoners, resp. f 770, f 900, f 250 en f40; 2e klasse (801—1200 inw.), resp. f 1020 f 1200, f 320 en f 50; 3e klasse. (1201 1600 inw.) resp. f 1280, f 1500, f 400 en f70; 4e klasse (1601—2000 inw.) resp. f 1530, f1800, f500 en f 100; 5e klasse (2001—3000 inw.) resp. f1790, f2100, f620 en f140; 6e klasse (3001—4000 inw.) resp. f2130, f2500, f800 en f180; 7e klasse 4C01—5000 inw.) resp. f 2250, f 3000, f 1000 en f320; 8e klasse (5001—6000 inw.) resp. f3060, f3600, f1300 en f270; Zierikzee f 3SOO, f3900, f 190D en f500; Goes 14200, f4200, f1900, f 1000; Neuzen f 4200, i 4200, f 1900 en f600; Middelburg f5500, f 5200, f3600 en f2000; Vlissingen f5500, f5200, f 3000 en f 1500. Voor de burgemeesters, secretarissen en ontvangers gaat deze regeling in 1 Januari 1927 en voor de wethouders 1 September 1927. Voor de drie eerst genoemde function- narissen zijn dit minima, waarbij komen de nader omschreven periodieke verhoo gingen. BURGH, Dinsdagavond j.l. hield de IJs club „Haamstede en Burgh" een algem,. vergadering in de zaal van dhr. v d. Moer; tegenwoordig waren 36 leden. Door den penningm. werd rekening en verant woording gedaan; de rekening in ontv. en uitg. resp. met f 296,G4:y en, f 191,44"', dus sluitend met een 'batig saldo van f 105,20 werd met algem. s.emmen goed gekeurd Hel aftredend bestuurslid, dhr. J. Fokker werd herkozen, terwijl inplaats van de aftredende bestuursleden, de hee ren H. v. d. Stolpe en A. van Zuijen, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschten te komen, benoemd werden de heeren S. J. Hartog en M. J. Blom. De contributie voor het volgende boek jaar werd vastgesteld op f 1, terwijl een door dhr. Janzen ontworpen plan tot vergroeiing der ijsvlakte van de baan werd aangehouden tol de volgende voor jaarsvergadering. Doos 30-60-90ct. Tube 60ct. Bij Apoth.en Drogisten PREDIKBEURTEN. Zondag 5 December te Zierihtee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 mre, ds, Waardenburg. Kleine Kerk. 10 nre, dr. Beider. 's Avonds 6 30 ure, zend Blinde (Najaars- rerg. Class. Zending). Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Groeneveld van Terneuzen, Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen (H. Avondm2, Lees- dienst en 6 are, ds. v. d. Molen (Dankz.) Evangelisatie JernSl II. 10 én 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gom. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. De P.Z.E.M. We lichten uit de rede van den Com missaris der Koningin, die Dinsdag de eerste vergadering van de Commissie van Advies van de P.Z.E.M- opende, het vol gende Voor de beide Bevelanden en de Noord- groep, omvattende Schouwen en Duive- land, Tholen en St.-Philipsland, geldt de uitspraak der Staten, dat de electrifica- tie dier landstreken alleen dan door tus- schenkomst van de P.Z.E,M- zal worden ter hand genomen, indién in die streken zelve door het geven van de noodige waarborgen blijkt, dat men met zijn tijd wil meeleven en niet het risico op de schouders der P.Z.E.M- wil afschuiven. Het is mijn vaste voornemen, aan die uitspraak der Staten, zoolang zij van kracht is, krachtig de hand te houden. Mocht hel onverhoopt blijken, dat de inwoners van die deelen onzer provincie op den duur weigerachtig blijven de van hen gevraagde medewerking te geven, dan zal m.i. alleen dan van eene andere oplossing sprake kunnen zijn, indien daar- ui up cle provfc/cie worden gelegd, niet te drukkend zullen zijn. Een groote moeilijkheid misschien wel de grootste moeilijkheid zal daar bij zijn het treffen van een regeling ten aanzien van die gemeenten, welke een eigen gasfabriek hebben. De Raad van Bestuur is dienaangaande uitermate dili gent. Krachtens een Statenbesluit zal voor de Bevelanden en de Noordgnoep de stroom van de Noord-Brabantsche Eleo triciteits-Mpij. worden aangekocht. Reeds sedert langen tijd zijn er daarover met den Raad van Commissarissen en den Di recteur dier Maatschappij onderhandelin gen gevoerd, maar tot mijn leedwezen zijn er nog eenige punten waaromtrent wij het nog niet eens zijn geworden. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 5 December. 1798. Contract betrekkelijk de overneming of naasting der kerkgebouwen te Zierikzee tusschen de onderschei dene kerkgenootschappen aldaar. 6 December, 1587. Leicester vertrekt1 uit Vlissingen naar Engei&nd. 7 'December. 1540. Te Zierikzee wordt een persoon om het geloof levend verbrand. 8 Dedember. 1573. Mislukte aanval op de stad Tholeat door Jhr. Arend van Dorp, gouver neur van Zierikzee. 9 December. 1818. Inwijding der Israëlietische school te Middelburg. 10 December. 1616. Geheel Staats-Vlaanderen wordt onderworpen aan de rechtspraak van den nieuwen Raad van Vlaan deren te Middelburg. 11 December. 1813, De beide commissarissen-generaal over Schouwen en Duiveland, van wege den Prins van Oranje Nassau naar deze eilanden gezonden, ko men te Zierikzee aan. LANDBOUW EN VEETEELT. Dinsdag 30 Nov. hield de Vereen. O. L. der Tuinb. Wintercursus te Zierikzee een buitengewone Vergadering op de boven zaal van het „Huis van Nassau". Alsi spre ker trad op het eere-lid der vereeniglng, de heer H. Balk, assistent aan t Bureau van het Kalisyndicaat te Amsterdam, met als onderwerp: Het kaligebruik in den land- en tuinbouw. De voorz., de hee,r C. O. J. Hendrikse, opende de goed be zochte vergadering. Nadat hij allen helt welkom had toegeroepen, in 't bizonder den heer Stevens, directeur der Land- bouwwinterschool te Goes, ging spr. even

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1