B IJ VOEGSEL bahaortndt bij de van Woensdag 1 Dec. 1926, no. 11473. Gemeenteraadsvariadering van Zierikzat', gehouden op Maandag 29 $ov. 1926, des nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester, mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengers- kerké. Afwezig de heer Lunenberg. Na afdoening van notulen en inge komen stukken, stelt de voorzitter aan de orde de rekening der Burger Be waarschool over 1925. Rapporteur is de heer Versteeg. De commissie merkt op, dat het nadeelig slot thans is gestegen tot f 624,93, terwijl ze tevens inlichtin gen verlangt over den post rijksouder- dorrtsverzekering van hel Hoofd dezer School. De voorzitter zegt toe, dat men nader zal informeeren bij den Raad van Arbeid. Na deze toelichting wordt ,de rekening goedgekeurd. De begrooting van het feurger Weeshuis voor 1927, geraamd in on tv. en uitg. op f 13514,14 Ls door een commissie nage zien en wordt op voorstel van den rap porteur, den heer van Schelven, voor ac- cdord verklaard. B. en W. stellen voor om op het adres der Tu'nbovwvereen. „Schouwen-Duive- land", waarin verzocht wordt een subsi die van» f ^1 toe te kennen, gunstig te be schikken, waartoe de raad, conform dit voorstel, besloot. Op het adres van P. Saman stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken, daar zij het niet in het belang der ge meente achten de visscherijperceelen on derhands te verpachten. Wensdht S. de visscherijperceelen weder te pachten, dan bestaat daarvoor de gelegenheid bij de in December a.s. te houden openbare ver pachting. Aldus wordt 'besloten. Aan het verzoek van C. de Jonge, slee per en scheepsjager, verlenging der pacht van de grasetting aan den Westhavendijk, wardt voldaan. Goedgekeurd wordt het besluit tot le. het onttrekken van grond aan den open baren dienst, deel uitmakende van de „Baan" en 2e. het tot wederopzegging in erfpacht uitgeven van dien grond aan de Regenboogstraat aan J. Hagesteijn. Bij punt 9, wijziging der Politieveror dening, zegt weth. Koopman, dat het be spottelijk is, dat de raad hier de vlag moet strijken voor den commissaris van politie, die als de 'burgemeester afwezig is, de wethouders dwars zit. Spr. bedoelt het geven van de vergunning aan ven ters of liedjeszangers. Die vergunningen werden steeds mondeling gegeven, nooit schriftelijk. De voorzitter zegt dat weth. Koopman geheel ten onrechte een blaam werpt op den commissaris van politie. Wanneer spr. de vergunning gaf tot venten of an derszins, dan werd er altijd bij gezegd, dat ze het op het (politiebureau moesten gaan vertellen en dat schijnt tijdens zijn afwezigheid verzteimd te zijn. De heer Catshoek merkt op, dat het de bedoeling schijnt te zijn, het woord „schriftelijk" te laten vervallen; spr. actht dat minder gewenscht, daar de agen ten dan genoodzaakt zullen zijn inlich tingen te gaan vragen. De voorzitter vindt dat zoo erg niet, want de agenten kunnen even opbellen en vragen of iemand vergunning tot ven ten of anderszins is verleend. De rooilijn van de woning van den heer Ribbens in de Wandeling Wordt vast gesteld. Punt 11 der agenda 'betreft het voor stel aangaande de uitvoering der burger rechtelijke handelingen van den gemeen teraad. Blijkens arrest van den Hoogen Raad is tot de uitvoering van de burger rechtelijke handelingen van den [gemeente raad alleen bevoegd degene, die daartoe door den raad is gemachtigd. B. en W. stellen voor een algemeene volmacht te verleenen aan hun colllege tot uitvoering van de burgerrechtelijke handelingen of besluiten. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. Dr. A. van der Hoeven vraagt tegen 1 Jan. ontslag als gem.-geneesheer, vacci nateur en geneeskundige belast met de doodschouw. B. en W. stellen voor met ingang van dien datum aam dir. van der Hoeyen ^ervol ontslag te verleenen, onder dankbetui ging voor de in die 'betrekking bewezen diensten. Aangezien B. en W. dr. van der Hoeven hebben aangesteld tot genees heer, beiast met de inenting en her'nen- ting, meerten B. en W., dat het ontslag uit die betrekking, door hun college moet warden verleend. Ter voorziening in de vacature gem.- geneeskundige, stellen B. en W. voor met ingang van 1 Jan. dr. J. de Vrieze te benoemen tot geneeskundige, belaslt met de kostelooze inenting en herinenting. Naar de meening van B. en W. kan de gemeente met één gemeente-geneeskun dig© yolstaan. Zij stelllen daarom voor om in de vacature van dr. A. van der Hoeven niet meer te voorzien, waar door een besparing van f 500 wordt verkregen. De heer Catshoek kan met dit voorstel deels meegaan, daar een besparing van f 500 verkregen wordt, maar hij kan niet medegaan, dat alleen dr. de Vrieze aan gesteld wordt. Er zijn hier nog meer doktoren die voor deze functie in aan merking komen. Spr. zou alle doktoren willen aanstellen en toch die f 500 wil len handhaven, maar dit bedrag willen storten in het Ziekenfonds en de dok toren de verplichting opleggen yoor de armen te zorgen, die danvrije artsen keuze zullen hebben. Thans moeten de armen genoegen nemen met den genees heer, die hun wordt aangewezen. Weth. Koopman brengt namens het armbestuur dr. van der Hoeven dank voor hetgeen hij heeft gedaan en waar bij hij zooveel mogelijk de gemeente heeft ontzien. Zoolang spr. voorzitter ls van het B.A. is nog nooit één klacht bij hem ingekomen over minder goede be handeling, terwijl dr. de "Vrieze ook steeds bereid was naar zijn patiënten toe te komen. De heer Pamuj merkt op, dat het niet aangaat dr. de Vrieze, die al jaren stads- dokter is, met 1 Jan. zijn ontslag te ge ven. Neemt hij eenmaal zijn ontslag, dan is het misschien mogelijk een andere regeling te treffen. De voorzitter merkt op, dat het voor stel tweeledig is. Eerst is aan de orde het ontslag van dr. van der Hoeven te gen Jan. .a.s. Dit Wordt met algem. stem" men verleend Het tweede voorstel betreft het a an stelllen van een geneesheer tegen een salaris vanj f 500 .en daarvoor te be noemen dr. de Vrieze. We kunnem het hier best met een gemeente-geneesheer aan, zegt de voorzitter, 'wat beide dok toren ook voldoende achten. De heer boeleman wijst er op, dat het gevolg van het voorstel-Catshoek zal zijn, dat een gemeente-ambtenaar wordt gesteld op i/3 van zijn salaris. De heer Catshoek verdedigt nader zijn voorstel. Hij wil de^ f 500 in het Zieken fonds storten met de bepaling erbij, dat alle 3 de hier aanwezige artsen kunnen worden geroepen, die betaald zullen wor den naar de werkzaamheden die ze zullen verrichten. De voorzitter merkt op, dat de heer Galshoek hier den gem.-geneesheer van z'n salaris gaiat berooven. Spr. acht dftt voorstel buiten de orde. Dr. dan der Klwast ziet iets goeds in het Voorstel-Catshoek, terwijl hij er tevens op wijst, dat de artsen een gunst bewij zen aan de gemeente, door ook de poli- tie-agenten in het Ziekenfonds op te ne men. Hij herinnert voorts aan de dagen der mobilisatie en verwijt dr. van der Hoeven met den toenmaligen commandant te hebben samengespannen wat betreft de geneeskundige practljk over de ge- mobiliseerdeai. De debatten worden beëindigd en het Voorstel van B. en W. om dr. de Vrieze met ingang Van 1 Jan. a.s. te 'benoemen tot .gemeente-geneesheer, aangenomen. Tot onderzoek van een comptabilite,its- besluit benoemt de voorzitter een com missie, bestaande uit de heeren van Schel ven, de Broekert en Panny. Tijdens dit onderzoek wordt de Vergadering geschorst en heropend toen de commissie met haar taak gereed was. Rapporteur was de heer Panny, die de wijziging Voor accloord ver klaarde. Conform het advies der commis sie werd besloten. Aan de orde is thans de begrooting dier gemeente voor 1927. De heer de Broekert houdt algemeene beschouwingen. Spr. betoogt, dat de Va cature op de sedretarie wegens ontslag name Van den heer Kramer niet moet worden Vervuld, terwijl hij het eVenmin goed vindt, dat een hulpbode zal worden aangesteld. Spr. is van oordeel, dat niet te lang op de secretarie wordt gewerkt. Eenige ambtenaren hebben geen Voldoen de dagtaak, naar spr.'s oordeel- Kan de gemeente-ontvanger ook niet met ander werk belast worden, nu hem zooVeel weric uit handen is genomen? Gaat zulks buiten zijn instructie, Verander die instruc tie dan zoo spoedig mogelijk! Spr. is nog steeds van meening, diat de belastingen hier lager moesten Zijn. Het zijn Volgens hem volstrekt niet de rijksbelastingen die het kwaad hébben veroorzaakt, doch ook de gemeenten hebben dikwijls met onma tige bescheidenheid in de zakken der in gezetenen getast. Spr. wijst op de in het af.geloopen jar uitgevoerde werken, waar aan Volgens hem nog al het eert en ander mankeert. De straten laten nog veel te wenschen over, evenals hel HaVenplein. In Verband met de eerlang te bpuwen b'rpg aan de Zuid-Havenpoort vraagt spr., of B. en W. het niet gewenscht achten het oordeel Van een waterbouwkundige te vragen? Spr. voelt wel wat voor een prijsvraag in deze. Verder verzoekt spr. B. en W. geen voorstellen aan den raad te willen voorleggen om over te gaan tot het bouwen van een abattoir. Een dergelijke inrichting aoht hij hier on- noodig. Hij heeft vernomen, dat zoo'n abattoir f 70.000 zou kosten en daaraan zal spr. zijn stem niet geVen. Beter is het, dat de slagers Zelf hun inrichtingen in orde laten maken en handelen overeenkomstig de wetsbepalingen; bovendien eischt de regeering geen slachthuis. De vraag: is het uit hygiënisch oogpunt noodzakelijk, beantwoordt spr. ontkennend. Thans komt spr. terug op aanmerkingen door de com missie Van de gemeente-rekening gemaakt op de rekening over 1925. Het heeft hem gefrappeerd dat B. en W. de beantwoor ding hébben overgelaten aan den betrok ken ambtenaar en alles met den mantel der liefde hebben willen bedekken. Hij acht dit een absoluut Verkeerde methode en hij zal op de Volgende rekening Zijn oog gevestigd houden. Over het aanzien der stad is spr. niet tevreden. Het deel der Oude Haven, dal no,g als haven fun geert is geen sieraad; voor de Beurs vraagt hij beter toezicht en beter onder houd; de Drie Koningenlaan wacht op algeheele Verbetering; de weg van de Nobelpoort tot aan de Zuid-Wellebrug en ook de Visehmarkt is niet in, orde. De voorzitter is van meening, dat de heer de Broekert wel een heel zwarte bril heeft opgezet toen hij de begrooting beschouwde en spr. gelooft ook niet dat hel allemaal juist is, wat door den heer de Broekert 'beweerd is. Over de brug aan de Zuidhavenpoort zal spr. nieits zeggen; die komt bij het betrekkelijke hoofdstuk aan de orde. Dal de belastin gen hier lager konden zijn, dat zal ieder met U eens zijn, antwoordt de voorzitter. B. en W. doen alles wat ze kunnen de uitgaven te 'beperken. Dat dat niet al tijd kon, spreekt wel van zelf. Wat de opmerking betreft over de werkzaam heden van den gemeente-ontvanger, zegt de voorzitter, dat hel niet aangaat dezen functionaris werkzaamheden op te dra gen, die strijdig met zijn betrekking zijn. Hem kan toch kantoorwerk worden op gedragen, inlerumpeert de heer de Br hert. Dal is heel gemakkelijk gezegd, ant" woordt de v.nrz., maar daarom gaat dat nog niet. Wat het abattoir betreft, déze zaak is in onderzoek. Een bespreking met de slagers zal volgen, maar wan neer een abattoir gebouwd zal worden dan mag dat de gemeente geen. cent kos ten Een slachtplaats is wellicht beter, maar dat neemt niet weg, dat het ge- mesntébestuur geen vrijheid heeft, voor stellen te doen, die .groote lasten op de bevolking zouden leggen. Met veel verba zing heeft de voorzitter aangehoord wat de heer de Broekert over het aanzien onzer stad zei. Wanneer wij vreemdelin gen over onze gemeente hooren, dan zeggen zij, dat de stad er netjes uitziet. Wanneer spr. in Middelburg komt, dan ziet hij meer plassen op de straten dan hier, en deze stad kan de toets der cri- tiek met Zierikzee, wat dit betreft, niet cUjorstaan. Hel Havenpark kan men ons benijden, terwijl het Oostelijk deel der Oude Haven er ook 'behoorlijk uitziet. Wat de Beurs betreft, deze ziet er over het algemeen netjes uit. en men kan geer man aanstellen die Zondags de sigaretten- stompjes en oliën,otenschiljen daar op ruimt. De stad kan heel goed de critiek doorstaan met de gemeenten van ons land van ongeveejr gelijke grootte. De heer boeleman gelooft niet, wan neer de heer de Broekert werkelijk vo^r Zierikzee voelt, deze komen zou met het geen door hem voorgelezen is. Spr. zelf is trotseh op zijn plaats en hij wijst op de verbeteringen die in de laatste jaren zijn aangebracht. Spr. vindt het jammer, dat de heer de Broekert op zoo'n ma nier de stad gaat afbreken, hetgeen een verkeerde indruk wekt in andere plaat sen, die den werkelijken indruk niet ken nen. De heer den Boer sluit zich bij den heer Doeleman aan en constateert, dat de heer de Broekert bezig is voor zich zelf reclame te maken en om te sludee- ren voor wethoudielr. Als hij evenwel meent, dat op een manier te moeten doen, als hij thans gedaan heeft, dan zegt spr. hem, dal hij op een verkeerd stand punt staat en bezig is zich zelf af te takelen. Dr. van der Kwast is over het beleid van B. en W. in het afgeiloopen jaar te vreden. De straten zijn buitengewoon veel verbeterd. In dit verband wijst spr. op een j>rocedé, dat o.a. in Amsterdam toe gepast wordt om de straten gelijk te maken, n.l. door ze met een butimineoze laag le bedekken. Wat het spelen onder de Beurs 'betreft, de jongens weten niet wat daar verboden is. De heer Catshoek maakt, naar aanlei ding Van het betoog van den heer de Broekert, een vergelijking, de belastingen betreffend Van de grootste Zeeuwsche plaatsen, en dan is zijn conclusie, dat Zierikzee nu niet zulke hooge belastingen heft. O Ver de abattoirs is, zoo merkt spr. verder op, een agitatie aan den gang in de slagerspers. Door sommige slagers wordt het plan geopperd om zelf een centrale slachtplaats op te richten. Spr. is Van oordeel dat de gemeente dit niet in de hand moet werken. Spr. leest een gedeelte Voor uit het rapport, dat de directeur Van het Amsterdamsohe abat toir heeft uitgebracht over de oprichting en exploitatie van openbare slachtplaat sen. In 1903 is in Zierikzee een onder zoek door de Gezondheidscommissie in gesteld naar de slachtplaatsen en niet één werd in orde bevonden. Spr. geeft ernstig in overweging 'n centrale slacht plaats op te richten. De heer de Broekert zegt wars van alle persoonlijkheden zijn opmerkingen te hebben gemaakt, en hij schuift het Ver wijt, dat hij de stad af zou breken, Van zich. De Voorzitter antwoordt op de opmer king van dr. van der Kwast, dat B. en W. de mogelijkheid zullen overwegen in de Beurs een bord aan te brengen. Wat de bedekking met een bitumineuze laag 'betreft, die acht spr. voor het Haven plein ongeraden, daar ter plaatse meer malen opgravingen moeten gebeuren. Wat hetgeen de heer Catshoek heeft betoogd oVer het abattoir, daar ant woordt de Voorzitter 'op, dat deze zaak in onderzoek is. Het is een lastige kwes tie met veel haken en oogen er in. Bou wen de slagers zelf een centrale slacht plaats, dan zullen Ze de hier zich later Vestigende slagers jkunnen uitsluiten. Wan neer het een kwestie wordt, dal het de gemeente eenig geld zal kosten, dan zal de voorzitter daar tegen Zijn. Daarom is het plan eerst met de slagers te confe- reeren, doen deze het zelf, dan: soit! Wanneer, zoo gaat de Voorzitter ver der, er één stad is, waarop geen blaam dient geworpen, dan is het wel Zierik zee. Als de straten aan de orde komen, zal spr. hel nog wel eens zeggen, maar als er geen ongelukken gébeuren, d.w.z. geen stagnatie ontstaat in de regeling met het Rijk, dan gaat men het komende voorjaar de waterleiding 'besteden en kan 't graven nog binnen 1927 afgetoopen zijn. Alle mogelijke straten zullen dus op gebroken moeten worden en met het oog daarop is het niet gewenscht, thans tot nieuwe 'bestratingen over te gaan. Weth. Koopman kan, wat hel Haven- plein betreft, niet met den voorzitter medegaan. Het kan naar zijn oordeel niet mooi genoeg zijn en hij zou gaarne zien dat het Havenplein geëgaliseerd werd met behulp der werkeloozen. Thans gaat de raad over tot artikels- gewijze behandeling der begrooting. Bij 2, stelt de commissie de vraag of nog niet krachtiger kan opgetreden worden de achterstallige pacht in te halen? B. en W. antwoorden, dat den gem.- ontvanger verzocht is de achterstand van de pachten zoo spoedig mogelijk in te halen. Bij 15, jaarwedde van d'en gem.-ontv„ vraagt de heer van. Schelven wijziging der verordening, regelende de instructie van dien ambtenaar, teneinde hem ook andere werkzaamheden te kunnen op dragen. De voorzitter doet de toezegging, dat B. en W eens zullen overwegen of er werkzaamheden zijn, dié eventueel aan dien ambtenaar kunnen worden opge dragen. De heer de Broekert is het met den heer van Schelven eens. In overleg met den secretaris of door den secretaris moeten den ontvanger werkzaamheden kunnen worden opgedragen. Dat standpunt is geheel onjuist, merkt de voorzitter op. Noch door den secre taris, noch door B, en W. kunnen den gemeente-ontvanger werkzaamheden wor den opgedragen. De heer Doeleman zegt dat dit zeker af zou stuiten op de goedkeuring van Ged. Staten. Men kan wel zeggen, dat de ontvanger zooveel minder werk heeft en men zijn salaris mfet f 1000 wil ver minderen, maar spr. vecht niet gaarne tegen windmolens. De voorzitter doet de toezegging, dat onderzocht zal worden of sommige za ken aan den ontvanger kunnen worden opgedragen. Bij 16, presentiegeld leden van den raad, doet de heer Quant het voorstel dezen post van de begrooting af te voeren. In stemming gébracht wordt dit voor stel verworpen. Vóór stemden de hee ren Timmerman, Quant, Panny en Doe leman. Bij 18, jaarwedden ambtenaren ter secretarie, zou de commissie gaarne ver nemen of het niet mogelijk is de func tie van den ambtenaar Kramer onvervluld te doen blijven, waardoor een bezuiniging van f 1900 zou worden verkregen. B. en W. zijn Van meening, dat de Vacature van den ambtenaar ter sedre tarie J. Kramer vervuld moet worden. Zij stellen Voor te besluiten door benoe ming Van den gemeentebode J. C- Lu nenberg tot ambtenaar ter secretarie en in diens fuctie als bode te Voorzien door aanstelling Van een hulpbode op ee'n jaar wedde van f800, waardoor ruim f 1000 'bespaard wordt. Door het Voorstel om de Vacature van gemeente-geneesher, ont staan door dé ontslagneming van dr. van der Hoeven, niet meer te vervullen, wordt nog f 500 bespaard. De heer Guinee, voorzitter der begroo- tingscommissie, motiveert, waarom zij vraagt de functie van- dhr. Kramer on vervuld te laten. De heer Quant is tegen Vervulling dezer vacature. De heer van Schelven stelt Voor den be- tirekkelijken jx>st met f 1900 te vermin deren. De heer Catshoek zal zijn stem laten afhangen valn hetgeen B. en W. t.a.v. deze Vervulling te zeggen hébben. Wan neer B. en W. mededéelen, dat het onmo gelijk is iemand op de secretarie te laten afvloeien, dan Zal spr. Zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven. De heer deBroekert steunt het Voorstel van Schelven. Dr. dan der Kwast gaat met den heer Catshoek mede. De heer Doeleman meent, dat B. en W. de beste oplossing hebben gevonden en f 1040 weten te 'bezuinigen. Het werk op de secretarie mag er niet onder lij den. Wethouder Ko'.pman motiveert zijn stem, waarom hij met het Voorstel van 't Dag. Bestuur is medegegaan. We staan voor een zwaair jaar wat de werkzaam heden op de secretarie betreft, n.l. de statenverkiezingen en de raadsverkiezin gen. Daiar is heel Veel Werk aan en wan neer die zaken niet goed gebeuren, dan krijgt men onaangenaamheden, daar B. en W. de Verantwoordelijkheid dragen. Ook ris de meening Vain den secretaris gevraagd en deze heeft gezegd, dat geen ambte naar Wan worden gemist. De voorzitter herinnert zich, dat in zijn jeugd 3 menschen op de secretarie waren. Als hij nu dien tijd vergelijktl meit dien Van thans, dan is hel werk in het gemeentehuishouden reusachtig Vermeer derd, Vooral oak door de vele nieuwe wetten die in en na den oorlog in het leven zijn geroepen en waarmede men viroeiger niet te maken had. Met den secretaris heeft de Voorzitter ook over deZe zaak gesproken en deze heeft ge zegd, dat geen man kan gemist worden. De begrootingscommissie, d. w. z. de meerderheid, gehoord de toelichting van den Voorzitter, gaat met het voorsel van B. en W. acéoord. In stemming gebracht wordt het Voorstel, hier bóven genoemd, aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, die der heeren de Broekert, van Schelven en Quant. Bij 31, telefoon, viraagt de heer Panny, of het niet mogelijk is, dat er een tweede telefoon komt en wel op het kantoor Van den gemeente-bouwmeester. Aldus zal geschieden. Gaarne had de Commissie antwoord op de Vraag of post 52 t. a. v. de be treffende maatschappij zonder bezwaar kan blijven. v De maatschappij „Züricih" heeft f 200 vergoed voor de schade toegebracht Voor het onderloop»en Van 'bepaalde landerijen, zoodat de premie, f 115,25, ruimschoots is terug ontvangen. (Wordt vervolgd)- INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwooraelffkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. HET VERDRAG MET BELGIË. De oproep tot de burgerij van Schou wen en DuiVeland tegen het Nederlandse!» Belgisch tracitaat is klaarblijkelijk Van Mr. Fokker, als particulier persoon, niet «ls Burgemeester van Zierikzee uitgegaan. Het zou mij althans minder juist Voorko men, dat een burgemeester, die als zoo danig toch niet in de laatste plaats ver-l tegenwoordiger Van de Rijksregeering is, op zulk een geprononceerde wijze tegen dezelfde regeering stelling zou nemen. Het bevreemdt daarom, dat Mr. Fokker zijn beroep om medewerking allereerst richt tot de burgemeesters dan 't eiland en-wel omdat, naar hij Zelf opmerkt, een van hen uitgaande actie de meeste kans op suodes heeft. Waarom is dat zoo? Wel natuurlijk, omdat deze heeren qualitflte qua, eene groote invloed op de burgerij' hebben. Komen zij echter, indien Zij' aan de oproep Van mr. Fokker gevolg gevep, aldus niet in een scheeve positie? Mogén ze gébruik maken Van hun positie als overheidspersoon, om een politieke en zelfs anti-gOuVernementeele actie te lei den? Het zou me niet verwonderen indien het' Verantwoordelijkheidsbesef van de meesten hunner groot genoeg was, om, als burgemeester aan deze actre niet deel te nemen. Nu een enkel woord over het petijtionne- ment Zelf. Volgens het ingezonden stuj, Van Mr. Fokker, deugt er van het Ver drag geen letter en zijn de minister, d)ie het sloot en de Kamermeerderheid, die het goedkeurde óf landverraders of idio ten. De meerderheid der 'burgerij zal weï zoo Verstandig zijn, nóch het eene, nóidh het andere aan te nemen. Er is natuur- 1 ijk Veel tegen het verdrag, maar ook deel voor. Met een zoo éénzijdig oordeel als de heer Fokker Velt, kan men zich van de zaak niet afmaken. In de tot nu toe tegen het verdrag ge- Voerde actie, valt niet te miskennen een eng-naüonalistisch element, geheel tegen gesteld aan de geest van internationale opbouw, die Voor een ieder, die wat verder kijkt, in deze tijden onmisbaar is. Het is dit element, dat ipenige twijfe laar juist tot voorstander van het Ver drag heeft gemaakt. In de scherpe woor den Van den heer Fokker meen ik een, aan dit nationalisme Verwa'nte klank te hooren. De burgers zullen daairom, naar ik meen, goed doen, zich op deze wijze niet te laten beïnvloeden, maar, ieder voor zich, goed te overwegen, in het Volle besef hunner persoonlijke verant woordelijkheid, of Zij aan deze actie wei mee zullen doen. Men bedenke daarbij wel, dat de knap ste diplomaat, die Nederland in de laat ste eeuwen heeft aan te wijzen, bet ais zijn levenswerk beschouwt dit verdrag in het gemeenschappelijk belang van Ne derland en België tot stand te brengen, en dat Vijftig Kamerleden van Jinks en rech$s er hare goedkeuring aan hebben gehecht. Met dank Voor de plaatsing, Hoogachtend, E. HAMBURGER, t Op dit stukje, op Verzoek van den inzender mij te Voren medegedeeld, is mijn antwoord, dat ik natuurlijk dit heb ingezonden als particulier en dat de burgemeesters van Schouwen en DuiVeland genoemd zijn, omdat reeds deZen zomer een, adres is uitgegeten aan de Tweede Kamer, ge teekend door alle burgemeesters en gemeenteraden van dit eiland, zoodat het mij precies bekend was, dat die er otter dachten als ik. A. J. F. FOKKER. M. de R., Een paar dagen geleden krijg ik toege zonden van bevriende Vlaamsche Zijde, uitgegeven door het Vlaamsch Nationaal Secretariaat, een boekje, getiteld „Het verslag van Cauwelaert", een waarschu wing aan Ned., dat als motto voert: „Ver zwakking van Nederland, versterking Van België, 'beteekeni Vlaanderen's ondergang" .en ten sterkste waarschuwt niet aan te nemen het verdrag, omdat „de hand- teekening Van den heer van Kamebeek door bedreiging met Fransch-Belgfashe machtsmiddelen is afgeperst". Verder zegt de schrijveT o.a.: Wie is naïef genoeg om te denken diat de1 Belgen zullen sti'ziVten alvorens zij hun natio naal doel, de inlijving van Hollatidsch Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen en de „verbelgisching" van de Nederl. Schelde zullen hebben bereikt". Het eerste Nederlandsche veTdrag is een eerste mijlpaal op den weg Van het Belgisch annexionisme. Stemt Nederland hierin toe, dan zal het overige wel vol gen. De Belgische eisdhen worden in dit geschrift aanmatigend en onrechtvaardig genoemd. Deze waarschuwing van Vlaamsche zijde moge een spoorslag te meer zijn om onze handteekening van het protest tegen de aanneming niet te onthouden. Met dank, A. J. F. FOKKER,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5