ZEELAND's ROEM Zierikzeesche Nieuwsbode Henny's Klok, B IJ VOEGSEL behoorende bij de van Maandag 29 Nov. 1926, no. 11472. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Bij de op 24 Nov. j.l. ge houden verloting van de 4de Tentoon stelling van Handel en Nijverheid, ten bate van de Provinciale Zeeuwsche Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose, zijn op de in deze gemeente verkochte loten, de volgende prijzen gevallen: no. 2899, karaf met 6 wijnglazen; no. 2852, Rids-insectenspuit; no. 2938, een flesch limonade; no. 2873, een blik biscuits. RENESSE. Onder leiding van den direc teur, den heer M. Jonkier, gaf de zang vereniging „V. Z. O. S." alhier Donder dagavond voor haar donateurs en genoo- drigden in de zaal Van mej. Kappers een uitvoering, die welgeslaagd mag heeten. Het rijke, afwisselende programma werd zeer verdienstelijk afgewerkt. Het wil ons echter Voorkomen, dat liederen als: ^Be de", „In de Mei", „BoVen de Sterren" en „Moeder en Kind", hoewel voortreffelijk Voorgedragen, door het te hard zingen, vèel van de 'bekoring, het teergevoelige en een gewijde stemming, waartoe woord en inhoud gereede aanleiding geven, moes ten inboeten. De samenklank, het rhytme en de intonatie dezer gezongen liederen, eVenals van „Schouwsch Volkslied", en „Hollandsche Vrijheid" Vielen zeer te prij zen. Heel aardig werd Voorgedragen ^Se renade van een Landsknecht", liefelijk en mooi -„De Vogeltjes"en het koor was uitstekend op dreef in het grappige, gui tige karakter van het leuke lied „Domme Hans", 't Was werkelijk een genot daar naar te kunnen luisteren. De pauze werd gevuld met verdienstelijk orgelspel door mej. J. BeijeJonker. Het tooneelspel„Een Kerstavond" werd uitstekend vertolkt. Mooi spel was het, dat, Vlot gespeeld, op de talrijke toe. schouwers diepen indruk maakte en ge reede aanleiding gaf een stille traan weg te pinken. De dilettanten oogstten den welverdienden dank en een langdurig warm applaus Van het aandachtig luiste rend publiek. De uitvoering van de voor drachten: „Het Jubileum" en „Het Vroo- Jijke Achttal", liet niets te wenschen over. Begeleid door orgelmuziek door genoem de diame, werden de Voordrachten, welke zeer aanstekelijk werkten op de lachspie ren van het publiek, zeer verdienstelijk en tot aller genoegen ten gehoore ge- 'blracht. Een dankbaar applaus was het loon naar verdienste der spelers. Tot slot een „Tableau ViVant", voorstellende een 'bloemenmand. De burgemeester 'bracht ëen woord Van dank aan den Directeur en het Koor, die dezen avond gemaakt hebben tot een genotvollen avond. Een wooird Van diank maig ook niet onthouden worden aan mej. B. J. voor haar bereid willigheid om met bekwame hand tokke lend den zang te begeleiden. BRUINISSE. Ook alhier hield de propa gandist den heer T. de Jong van Utrecht in het Vergaderlokaal een lezing mei lichtbeelden in het belang van de geheel onthouding. De bijeenkomst was vrij druk 'bezocht en w'erd aangevangen met psalm gezang, waarna ds. Waardenburg voor ging in gebed en met een enkel woord den spT. inleidde. Breedvoerig schetste den heer De Jong de onmiskenbare na doelen van het drankmisbruik en spoorde een ieder aan lid te worden van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereen. Een serie lichtbeelden met aandacht gevolgd was wel een attractie voor dezen aviomd. Met dank tot den spr. voor zijn gloedvolle FEUILLETON. door J. MIDDELBEEK. 3 Nu was de hoofdpijn geweken voor het gewone verdoovingsmiddel, maar, in heur hartje zat nog immer die andere pijn... die altijd gevoelde. Op haar rieten stoeltje, zat ze voor het raam, de armen op de vensterbank gelegd en 't kinnetje daarop steunend, zoodat de lange, 'blonde lokken als een lichtende massa in haar schoot vielen. Vader was weg, op jacht, en Aagje was weg, naar 't dorp, alleen, heel alleen was ze. Tik-tak, hoog laag, ging de klok altijd door, en dat maakte de eenzaamheid nog drukkender. Waarpm kwel je me toch zoo, vraagde Henny zwijgend en zonder haar starende oogen van den tuin af te wenden, aan de klok, waarom? Ik hou toch van je, evein- goed als van mijn stoeltje en mijn ledi kant, en 't 'behang en de platen, waarom kwel je me dan? Pang, bromde de klok, zoodat Henny een schok kreeg van schrik', en toen nog tweemaal, pang, pang. Maar 't was geen antwoord, alleen maar de aankondiging van drie uur. Met een lichte 'beweging sprong Henny op en wipte vlug ovetr de vensterbank naar buiten. Maar, toen werd ze erg duizelig, zoo dat er allemaal groene en oranje zonnen voor haar oogen dansten. Bedrukt sloop ze om het huis heen, tot "daar waar moeder's kamer was. rede Werd de verg. met gebed door ds. Waardenburg gesloten. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond j.l. werd in het lokaal van den heer Ampt een uitvoering gegeven door Oud-Vos- semeer's MuziekVereeniging, nadat dit de vorige week voor de donateurs had plaats gehad in het café van den heer Verhees. Het nog zoo kort bestaande ge zelschap toonde onder de kundige lei ding van den heer Dubois, zulke vorde ringen te hebben gemaakt, dat met de grootste belangstelling de verschillende nummers werden gevolgd, terwijl tot af wisseling enkele Voordrachten werden ge geven. Een propvolle zaal, zeker meer dan 250 personen, was naar deze uitvoe ring opgekomen. LANDBOUW m VEETEELT- Vrijdagvoormiddag vergaderde op de bovenzaal van het „Huis vlam Nassau" de Kring Schouwen—Duiveland der Z. L. M. De Voorzitter, de heer J. W. van Oeve- ren, opende deze vergadering met een woord van welkom tot de vele aanwezi gen, die door hunne belangstelling blijk geven mede te leven met alles wat die landbouw betreft. Een bizonder woord van welkom richtte spr. tot het eere-Jid, de heer M. T. van den Bout, de heer Keistra, de alg. secretaris en de heer Jac. Welleman. Tot hoofdbestuursleden der Z. L. M. werden herkozen de heeren C. Blom en J. W. Van Oeveren en tot hunne plaats vervangers de heeren W. G. Boot en H. C. van de Zande. De contributie werd voor 1927 weder om Vastgesteld op 10 cent per H.A. grond gebruik, terwijl de begrooting voor dat jaar z.h.s. werd goedgekeurd. Tot leden der commissie tof het nazien der rekening over 1926 werden benoemd de heeren M. J. Gast te Duivendijke, L. J. Mol te Dreischor en Jac. Romeijn Jacz. te Ouwerkerk. Tot plaatsvervanger werd aangewezen de heer Jac. Sleur te Elle- meet. Aan de orde is thans de lezing van den heer Welleman, maar voor deze 't spreek gestoelte inneemt, komt uit den b'oezem der vergadering een vraag naar Voren over de betaling der onkosten bij pu blieke Verpachtingen. Verschillende ver pachters betalen die onkosten niet en de notarissen zoeken naar iets om de ver pachters hun zin te geven. In het Zeeuwsch Landbouwblad is over deze kwestie een stukje Verschenen dat ter Vergadering wordt voorgelezen. De alg. secretaris, de heer Kielstra, heeft de vragen doorgezonden naar den rechtskundig adviseur, die beweert, dat men hier met een ontduiking te doen heeft, waartegen niet veel te doen zal| zijn. Dezelfde vrager informeert naar de werkwijze Van. 't Zeeuwsch Pachtbureau, inzake een schatting van landerijen. Een lid dier pachtcommissie Verklaarde zich bereid daarop een antwoord te zullen geven, echter niet in een openbare ver gadering. Thans krijgt de heer Welleman 't.woord voor zijn aangekondigde lezing over: Be scherming der suikerindustrie. De heer Welleman geeft toe, dat er over deze kwestie al heel veel gezegd is en geschreven. Ook is er zelfs in landbóuw- kringen, al heel wat critiek tegen spr. bedoeling losgekomen. Maar spr. wil niet voor het eerste stootje uit den weg) gaan, omdat hij overtuigd is in het belang van landbouw en van velen daarbuiten te han delen. Op de vergadering van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken is ter sprake ge komen het feit, dat de suikerbietenteelt momenteel niet loonend meer is. Spr. deelt mede, hoe hij zelf als vrijhande laar er toe gekomen is, te ijveren voor bescherming der suiker-industrie. Uit vele verzamelde gegevens blijkt, dat En, een heftig verlangen stak plots in haar hartje. Als moeder er nu was, als ze dat mooie gezicht zag, en die vochtig-frisscbe lippen voelde, die fijne lichte geur rook, en zij mocht luisteren naar moeders feeën stemnu. Ze drukte ha,ar gloeiend gezichtje tegen de koele ruiten en zie, het raam. week terug, 't Naar binnen openslaande raam week terug, zeker had Aagje het vergeten te sluiten, toen ze de kamer schoonmaak te. En, de deur was altijd zoo zorgvuldig gesloten, de deur, waarvan moeder en Aagje elk een sleutel hadden. 'Met bonzend hart stond Heruny even te kijken, toen zonder denken wipte ze over de vensterbank en,... stoind binnen. Een heel zwakke geur, als van hya cinthen hing er, en 't was er koeler dan ergens anders in huis, zoo weldadig half donker. Geheimzinnige glanzen gloeiden op de oude zwarte piano, glanzen van gouden zonnelicht, gefilterd door zwaar groen loover. In en om 't muziekkastje lagen losse 'bladen en boeken door elkaar. Henny haalde eens diep adem en duwde 't raam zacht weer dicht. Toen brachten heur voetjes haar naar 't zwijgende instrument en haar handen sloegen 't deksel open. Een huivering liep door haar leden. Daar was die lange, blanke toetsenrij'. Henny's handen werden er heen getrok ken. Een enkele toets drukte ze omlaag en hield die vast. Een klank leefde in de scheem'rig koele kamer, zong heel lang door, en in de trillingen ervan hoorde Henny vreemde oude dingen, wondere geschiedenissen. 't Was haar ziel, die luisterde. Zóólang, tot 't in ragfijn niets uitvloeide. Ze ging zonder het te weten zitten en legde nu alle vingers op de toetsen. Toen de suiker in alle suikerprodueeerende lan den beschermd wordt. Het gevolg hier van is, dat die landen het grootste ge deelte Van hun productie tegen hoogen prijs binnen eigen grenzen afzetten, en he't ovlerschot beneden den kostprijs op de wereldmarkt brengen. Tegen dezen kunstmatig laag gedrukten prijs moet Nederland nu conCurreeren. Is nu de suikercultuur van zóóveel be lang, dat buitengewone maatregelen ge wettigd zijn? Spr. meent van wel. Hij wijst er op, dat in Nederland 60.0000 a 70.000H.A. met bieten bezaaid worden. Aan arbeidsloon wordt 12 millioen per jaar uitgekeerd, plus ongeveer 51/» 'milli oen in de fabrieken; 14 millioen voor het transport der bietep en afvalproduc ten. Spr. wijst er verder op, dat vele tramwegmaatschappijen noodlijdend zou den worden, als de bietencultuur ver dween. Ook herinnert spr. aan het groofe belang, dat binnenscheepvaart, spoorwe gen en havenbedrijven bij de bietenteelt 'hebben. Deze teelt geschiedt zoo eóonomisch mogelijk. Door alle mogelijke middelen wordt het zaad steeds veredeld. Naar een hooger suikergehalte wordt altijd door gestreefd. Transport geschiedt zoo voordeeli'g en vlug mogel'jk. En de Ned. Coöp. Suikerfabrieken duvft spr. up to date noemen. De bietencultuur staat in ons land op hoog peil. We zijn in Vele opzichtenhet buitenland Voor. Geregeld wordt getracht dewetenschap op den voet te volgen en deze gegevens in de praktijk om te zetten. Uit een door meergenoemden Bond op gemaakte berekening steunend op de praktijk blijkt, dat de bieteneultuur als gevolg van de tegenwoordige suiker prijzen niet meer rendabel is. In het belang, niet van enkele boeren, maar van 't geheele Nederlandsche volk, moet deze cultuur beschermd worden. Uit de his torie blijkt, dat de suiker altijd geweest is een object Voor belasting, terwijl de suikerindustrie steeds beschermd werd. In de wet Van 1897 was vastgelegd niet alleen de acdijns Voor de suiker, maar ook een premie, Volgens een afloopende schaal in de komende jaren. Toen is kort daarna op initiatief der Belgische regeering gevolgd de Brussel- sche conventie, waarbij de *za.ak internatio naal werd geregeld. Die conventie heeft gewerkt" Van af 1903 tot aan den Euro- peeschen oorlog. Nu zitten we weer mid den Ui de moeilijkheden en d:aarom Vraagt meergenoemden Bond niets anders dan weer een internationale conventie en zoo lang die er niet is, inwerkingstelling der wet Van 1897. Die wet strijdt niet met het vrijhandelsprincipe. Aan de igrenzen gebeurt niets. De 'bietencultuur is wel van zoo groote beleekenis, dat het Nederlandsche volk daarvoor tijdelijk wel iets mag bijdragen. Wanneer nu achter den Bond' van Coöp. Suikerfabrieken ging staan de georgani seerde Nederlandsche Landbouw, zou dit Vraagt Uwen Winkelier de NIEUWE CADEAULIJST van 2 November 1926. In deze Lijst zijn een groot aantal veranderingen gebracht en zijn wederom zeer vele CADEAUX belangrijk in bons verminderd. De Lijst van 12 Mei is hier door van onwaarde geworden. was 't haar zonderling te moe, juist als had ze dit alles al eerder beleefd. En ze zocht naar aecoorden, om dei melodieën, welke haar plots omzweefden, te vertolken. Maar 't waren onsamenhan gende klanken, welke ze verwekte. 't Bloed stroomde met heele, pijnlijke golvingen door heel haar lichaam, als wilde 't de aderen doen springen? de oogen werden donker en groot. „Ik wil het, kreunde ze, ik wil het",. En, uit de klankenchaos spon zich eerst aarzelend, allengs zuiverder, een melodie harmonische actoorden. Een zonnestraal glipte door het dichte, donkere loover, tooverend een stralen krans ir. HHenny's lange gouden lokken. Waarom was toen niet de moeder daar om haar kind te kunnen zien, met het gulden licht der zon op 'l fijne kopje, met het gulden licht van het genie oo 't teere gezichtje? Onjdat die moeder eens zich had laten verblinden door 't valsche licht van gul den rijkdom, die geen rijkdom was, maar bittere armoede. Henny speelde en wist niets van den tijd, die verstreek. Totdat ze opeens een schok voelde van schrik. Een welbekend geluid kwam uit de verte tot haar, gejbas en geblaf van groote honden. Vader kwam naar huis van de jacht. Wakker uit haar zalige droom sprong ze op, en naar 't raam. [n haar haast om weg te komen, duwde ze een boek van de tafel en zonder er bij te denken "greep ze het op. Vlug als een eekhorentje verliet Henny moeders kamer, zooals ze er gekomen was en geen minuut later zat zij hijgend in haar eigen vertrek, terwijl 'l bloed pijnlijk klopte in heur .aderen. op de mOamerleden, dieten slotte te be slissen hebben, meer indruk maken. Van daar, dat deze kwestie nu alom in de landb'ouw-organisaties aan de orde wordt gesteld. (Applaus). Op deze rede Volgde eenige gedachten- wisseling. De eerste debater vroeg of het nu wel direct noodig was, indien de sui kerprijs daalt op een bedrag beneden de productieprijs, direct een actie voor be scherming op touw te zetten. Een ander lid refereerde zich aan het betoog van den heer W., wat den vrij handel betrof, maar kon zich toch niet direct voor bescherming verklaren. Een derde spr. vroeg hoe of de vrijhandelaars in de Staten-Generaal oVer deze actie Zullen denken, wanneer de zaak, hier be sproken, tot stand komt? De heer Welleman diende al de vra gers Van advies en vond in 't debat ge legenheid nogmaals met klem zijn mee ning uit te spreken over de bescherming der suikerindustrie. De voorzitter dankte hierna den heer Welleman voor zijn belangwekkende rede. De kringsecretaris vroeg de aandacht voor boekhoudonderwijs, dat in de maan den Januari, Februari en Maart gegeven zal worden op een cursus, die 4 weken duurt, wekelijks wordt gehouden op na der te regelen dagen en welke lessen telkens 2 uren duren. De lcringvoorzitter richtte zidh daarna tot den aftredenden algemeen secretaris, de heer Kielstra, wiens vertrek spr. leed doet, maar teVens verheugt. Met veel waardeering gewaagde spr. van 't werk van den heer K., vooral in de moeilijke crisisjaren, toen1 Van hem zooveel kracJht en inzicht werd geëischt. De overgroote meerderheid in de Z.L.M. heeft met vol doening het werk van den heer K., zijn manier van optreden en wijze van wer ken gezien. Het bejammert spr. dat de heer K. heengaat, maar hij verheugt zich over zijn benoeming, die voor .hem het bewijs mag zijn, dat hij persoonlijk ge slaagd is. De scheidende secretaris krijgt een post van groot vertrouwen. Namens de kring S. en D'. der Z.L.M. reiktede voorzitter hem de hand en wenschte hem het allerbeste toe. (Applaus). De kringsecretaris, de heer Hanse, sloof zich geheel aan bij het betoog Van den voorzitter, teTwijl hij den heer Kielstra dank zegde Voor den grooten steun, die hij Van hem zoo vaak heeft mogen on dervinden. Dhr. Kielstra viel dit afscheid zwaar; ook zijn vertrek uit Zeeland. Er is hem een beetje te veel lof toegezwaaid. Hij heeft in de elf jaar, die hij hier door bracht, zijn plicht gedaan. Critiek is hem niet gespaard, maar die critiek is altijd op eerlijke wijze gevoerd en men heeft in hem steeds een onbeperkt vertrouwen gesteld. Hij dankt Voor de tot hem ge- sproken woorden en Voor de bewijzen van persoonlijke vriendschap, die Jhij voor al ook van den voorz. heeft mogen onder vinden. Ook den secretaris van den kring dankte hij Voor de tot hem gerichte woot- den en hij eindigde met den wensch, dat de tegenwoordige voorzitter nog vele ja- Ten aan het hoofd van dezen kring 'moge staan! (Applaus). Na deze speeches werd'nog het woord geVoerd over de levering van aardappelen, waarbij het gewenscht werd geoordeeld uniformiteit te betrachten bij 't horren dezer producten. De heer M. van Gastel meende een woord Van protest te moeten laten hoo- ren legen het opmaken van nonchalante processen-Verbaal, betrekking hebbend op het schoonmaken der velgen van boeren wagens. Hierna werd deze langdurige Vergade ring door den Voorzitter gesloten. AAN BESTED IN GrE^ BRUINISSE. De uitslag der Vrijdag- En toen bemerkte ze pas 't boek, het boek dat ze medenam. Met groote oogen las ze den titel: Dpm- bey en Zoon, van Charles Dickens. Veel platen stonden er in, wonderlijk aantrekkelijke platen, 't Was een trillende zucht van blijde verrukking, welke Hen ny's borst verruimde Dien avond, toen Aagje haar het avond eten had gebracht, kroop Henny vroeg in haar bedje en las bij 't licht van de roode avondzon, die door haar venster scheen. Toen vergat ze 't tikken der oude klok, en las, las, totdat het 'bijna donker was en slechts zilverige strepen aan den blau wen hemel lichtten daar, waar de zon verdwenen was. Lang u'tgestrekt staarde het kind naar de langzaam vervloeiende lichtstrepen. Welk een wondere dag was het geweest, welk een heerlijke dag. Henny was onbewust van het roerende in haar opgetogenheid, ze was gelukkig omdat ze op moeder's piano had ge speeld, heimelijk, ze was igelukkig mei een gewoon 'boek. Ho.evcle kinderen zouden, dienzelfdcm dag wel, met tegenzin, al tegenpruttelend, door hpnne moeders naar de piano zijn gestuurd, om hunne gamma's te spelen, „lastige" gamma's en „vervelende" etu des. Hoevele kinderen zouden wel dien zelfden dag gemelijk het 'deurtje van de boekenkast dicht hebben geflapt, omdat al die boeken zoo „saai" waren? Henny dacht daaraan niet. Ze voelde zich ongewoon gelukkig, eigenlijk was ze wat overspannen van al haar geluk. Toen de maan groot en vol door heit raam schijnen kwam, bekeek ze bij hel blau wige schijnsel nog 'eens al die mooie platen, en, zonderling-ongewoon kind als ze was, kuste Ze het beeld van Eleonore Dombey, en dat van kleinen PaulPaul zou ook niet oud worden, dat begreep ze avond gehouden aanbesteding door de vereen. „Landbouwbelang" is als volgt: Chilisalpeter 15«/2 14,125; Galfox- ma:s f 9,24; Joh.s v. d. Berge, alhie^; zwavelzure ammoniak 20 iA °/o' f 13,20; puperfosfaat 17 o/0.lf 2,93, Centraal Bureau Rotterdam; kalizout 40 %jf 5,65, C. B,oo- gerd, Zierikzee. RECHTZAKEN. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. De verdachten in de Culemborgsche moordzaak, die gedagvaard waren voor de buitengewone zitting der .arrondlsse- ments-rechtbank te Tiel op 6 Dec. a.s., hebben zich tegen de rechtstreeksche dag vaarding verzet, zoodat deze zaak op 6 Dec. a.s. niet kan worden behandeld. DE MOORD TE OVERSCHIE. De 27-jarige M., die .jl. Dinsdag is aangehouden als verdacht van medeplich tigheid aan den diefstal met geweld pleging te Overschie, in den nacht van 16 op 17 Mei j.l. gepleegd, is weer op vrije voeten gesteld. Naar men zich zal herinneren, is de behandeling van de strafzaak tegen V., die kort na het plegen van het misdrijf is gearresteerd, en die j.l. Dinsdag voor de Rotterdamsche recht bank terecht moest staan, uitgesteld, om dat men eerst een onderzoek naar M. wilde instellen. M- is nog dienzelfden dag te Delft aangehouden en naar R'dam overgebracht. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat M. zich niet aan medeplich tigheid kan hebben schuldig gemaakt. ONDERWIJS. DE NEDERL. SCHOOLCOURANT. Verschillende malen zijn pogingen ge daan om een gewone krant, maar dan „na 's jeughts geleegenheit verdietscht"1 uit te geven of op de been te houden. Thans is een nieuw blad opgestaan, na tuurlijk met de hoop, het 'beter te maken dan zijn vroegverscheiden voorgangertjes. Het niemve blad stelt zich aldus voor: „De Nederl. Schoolccuxant", weekblad voor de leerlingen van de hoogere klas sen der lagere school en van vervolg cursussen, alsmede voor ouderen. Onder hoofdredactie van H. E. Dijken, hoofd eener openbare schoiol te Schoorldam (N.-H.) Met medewerking van T. van Buul, J. A. Slempkes, J. B. Ubink, J. J. Wackerhausen en andere bekende schrij vers en autoriteiten op onderwijsgebied. VAN HEINDE EN VER. De geweldige storm, die Donderdag j.l. zes staten van het Zuiden en Zuid westen der Unie heeft geteisterd, heeft voor zoover men thans w'eet aan 80 menschen het leven gekost. De aan gerichte stoffelijke schade loio.pt in de vele millioenen dollars. Te Saint-Etienne is een zekere Vi- gonreux gearresteerd, wegens diefstal in een^ holel. Vigonreux, die 38 jaar is, is een 'bekend recidivist, en door verschil lende rechtbanken tot 96 jaar gev.str. ver oordeeld. Het gelukte hem29 maal te ontsnappen. Eens te Oran gevangen zit tend, legde hij in zijn 'bed een zoo juist gestorven gedetineerde en ging zelf in de lijkkist liggen. Uit het gebouw, waar de kist voor eemige uren werd neerge zet, kon Vigonreux gemakkelijk ontsnap pen. De Amerikaansche ambassadeur te Berlijn, heeft ter gelegenheid van den Amerikaanschen Thanksgiving Day aan een banket verklaard, dat Amerika bereid was de schulden, die Europa tengevolge van den oorlog bij Amerika heeft, tot 60 o/o te reduceeren. Dat beteekent dus, dat Amerika van de llf/s milliard dollar, die het aan Europa heeft geleend, slechts 7 milliard terugeischt. •al, maar hij was toch te benijden daar hij zoo'n lief zusje had. Hoe heerlijk, om zoo vertroeteld te worden. Eindelijk, eindelijk werd het 'boek weg gestopt, maar de slaap kwam niet spoe dig. Moeder's piano, oh, als die hier stond, in haar kamertje, als ze zooveel mocht spelen als ie maar wilde, dan zou de ■eenzaamheid niet meer zwaar te dragen zijn. De maan looverde de schoone patronen der kanten gordijnen op 't oude gestreep te karpet, en deed de blaren van de pe relaar glanzen, Haar licht viel ook in het kale huisver trek, waar Johannes Ilm euro de zat, zwij gend, somber, de honden aan zijn* voeten, de flesch dicht bij zijn klamme handen, met de zwarte afgebeten nagels, en geen hooger gedachten waren in zijn door al cohol verslapt 'brein, dan in de hersens van de redelooze dieren aan zijn v.oeten. In de keukenkamer scheen 't zachte maanlicht op Aagje's dunbehaarden sche del. Zij zat te suffen over haar 'breiwerk, geen gemis voelend, er niet aan denkend' hoe abnormaal het leven was van haar en haar huisgenooten. Henny droomde met groot-open oogen, en de veertien jaren van haar leven trok ken langzaam, één voor ééin, door haar herinnering. Toen versomberde de rooskleurige ne vel van blijheid om haar 'heen, tot een drukkende mist van sterker als ooit ge voelde eenzaamheid, 't was de reactie. Wat tikte nu de klok we?er luid en spook achtig haar sleepend, krakend tik-tak, tiik- lce-takke. Het kind moest er naar luiste ren, tot haar gedachten stilstonden en ze "in een vreemde toestand van dofheid zakte, dan kwam de koorts en deed haar teer lichaam sidderen;. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5