ZEELAfsJOEM Zierikzeesche Nieuwsbode KW4TTAfv DERDE BLAD VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BE5Ï£ Vraagt KWATTA-SPECULAAS Henny's Klok, behoorende bij de van Vrijdag 26 Nov. 1926, no. 11471. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. EEN VORSTELIJK HUWELJJK. Dezer dagen is in Frankrijk het huwe lijk Voltrokken tusschen den Russisühen grootvorst Dimitri, een neef van wijlei? tsaar Nieolaas II, en miss Andrey Emery, een Amerikaansche, waarbij het ceremo nieel herinnerde aan de oude luisterrijke Russische hoffeesten. Het paar is zoowel kèrkelijk ais' bur gerlijk gehuwd. Het burgerlijk huwelijk werd Voltrokken te Boulogne-sur-Seine, het kerkelijk huwelijk in de Russische Kerk te Biarritz. Laatstgenoemd huwelijk werd Voorafgegaan door de opneming van de b'ruid in het Russisch-Orthodoxe ge^ loof. Het huwelijk werd ingezegend door het hoofd Van de Russisch-Orthodoxe Kerk in Europa, die werd 'bijgestaan door dirie andere geestelijken. Toen het 'bruidspaar de kerk betrad, werd het vooraf gegaan door een page, die een gouden en zilveren ikon droeg, door de zuster van den bruidegom, groot hertogin Marie, aan het paar ten geschen ke gegeven. De kerk, die prachtig versierd was, was tot den nok vol, ofschoon slechts genoodigden waren toegelaten, terwijl honderden menschen zich in de straten hadden verzameld om getuige te zijn van de aankomst en het Vertrek van bruid en bruidegom en hun voorname gasten. Onder hen, die de plechtigheid bijwoon den, b'evonden zich grootvorstin Marie en vele andere leden der keizerlijke fa milie. Na de plechtigheid had een schitterende receptie plaats in de Villa la Rochefou cauld te Biarrjtz, het eigendom Van de moeder der 'bruid, waarna de grootvorst met zijn vrouw naar Londen vertrok v!oar het doorbrengen van de wittebroodswe ken. Zoo leVen de leden van het oude kei zerlijke huis in hun particul ere leVen nog steeds op de glansrijke traditie voort. DUITSCHLAND's ONTWAPENING. In de Dinsdag in den Duitschen Rijks dag uitgesproken rede van den rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, Strese- mann, is het standpunt dei' Duitsche re geering weergegeven inzake de ontwape ningskwestie. Dit standpunt is iin het kort als volgt uiteengezet: „We hebben alles gedaan wat mogelijk was om aan de eischen van de geallieerden te voldoen. De wetten, die wij hebben aangenomen, moeten streng worden nageleefd, doch dat is onze zaak; 'buitenlandsche controle daarop is niet noodig. Wij erkennen het recht van den Volkenbond, om overeen komstig het verdrag van Versailles een onderzoek in te stellen, wanneer het mocht schijnen, dat wij ons wapenefi, maar de wijze, waarop dit ondelrzoek moet worden geleid, dient door den- Vol kenbond, waarvan wij thans lid zijn, nog te worden vastgesteld. Dat heeft evenwél FEUILLETON. door J. MIDDELBEEK. Dan sloop Henny weer naar haar eigen kamer, en poogde daar alle gelui den in huis op te vangen, totdat lichte, vlugge stappen in de gang kwamen, haar deur geopend, werd, en dat stralende, geu rige, binnenkwam, dat ze moeder noem de. Het boog zich over haar heen, de vochtige lippen beroerden heur voor hoofd en d.e stem als van een sprook jesfee zei: dag mijn kind, hoe gaat het, doe je goed zooals dokter zegt? en wei nige woorden meer. Dan was 't alweer voorbij. Leegte en duisternis schenen in de kamer te slui pen, waar dan de oude klok akelig luid- sleepend, langzaam tikte, de houtworm naar geestiger knerste dan ooit, terwijl buiten tegen den muur piepend de pere- laartakken schuurden. En de dagen kwamen, gingen in de oude sleur. Hoofdstuk' I. De verzorgers. Tweemalen per week kreeg Henny les van juffrouw Sleeter. Henny kende haar zeer goed. Ze wist ieder rimpeltje in het blossiig ronde gezicht. Ze kon de ronde roode puist, waaruit vijf haren groeiden, en die troonde op juffrouw Sleeter's stompe ronde kin, wel uittee- kenen. Ze kende op een prik alle bolle ronde ringen aan juffrouw Sleeter's dlk- niets te maken mét den huidigen stand der ontwapening, die volbracht kan war den genoemd". Dezen gedachtengang schijnt Frankrijk niet geheel te kunnen aanvaarden. Of schoon toegegeven wordt, dat Duitschland volgens de letter van de wet ontwapend is, heeft men te veel bewijzen, dat gene raal Von Seeckt maar al te veel suc'ees heeft gehad bij zijn streven om een kern te vofmën voor een toekomstig Duitseë leger, zoodat men niet van een voortdu rend toezicht kan afzien. BINNENLAND. Mr. S. VAN HOUTEN c.s. EN DE VRIJHEIDSBOND. jMr. S. van Houten en zijn politieke vrienden hebben overwogen, dat voor een afzonderlijk optreden bij de verkie zingen voor Kamer, Staten en gemeente raden geen aanleiding meer bestaat, nu de Tweede Kamerfractie van den Vrij heidsbond, de Liberale Staatspartij hun, op een door hen gedane vraag, hel voor nemen heeft te kennen gegeven, ook in het vervolg krachtig op te komen tegen het lijstenistelsel, zooals dat in de tegen woordige Kieswet is geregeld, welke strijd door die fractie reeds is aangebon den door de indiening in April 1925 van haar initiatief-voorstel lot wijziging van 'die wet. Mitsdien adviseeren zij hun po litieke vrienden, den Vrijheidsbond iin den vervolge krachtig te steunen. Uit Stad en Provincie. IBURGH. Over een paar weken zullen drie der vier grafmonumenten in de Ned. Herv. Kerk, herinnerende aan de voorma lige Am'bachtsheeren van Burgh, geheel gerestaureerd zijn. Onder leiding en voor lichting van het Rijksbureau voor de Mo numentenzorg heeft de restauratie door de kunstenaarshand van deal beeldhouwer, dhr. Hagendoorn, een schitterend verloop gehad. Tot dusver is het werk uit eigen middelen bekostigd. Daar voor herstel van het vierde monument geen geld meer be schikbaar is, heeft de plaatselijke monu mentencommissie, om dreigend verval te voorkomen, dezer dagen voor dit doel eene subsidie aangevraagd aan Z.Ex. den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, aan H.H. Gedep. Staten van Zeeland en aan het gemeentebestuur van Burgh. BRUINISSE. Bij het Woensdag j.l. te R'dam gehouden, examen behaalde mej, iM- de Waal, geboortig alhiejr, thanS werk zaam in het gem. ziekenhuis, Coolsingel Rotterdam, het staatsdiploma ziekenver pleging. RECHTZAKEN. DE (MOORD TE OVERSCHIE. In den nacht van 16 op 17 Mei heteft J. V. uit Delft een roofmoord gepleegd op de Ge'br. Hoog'erbrugge te Overschie. Ongetwijfeld zal men zlth deze gerucht makende zaak nog herinneren. Dinsdag stond J. M. voor de Rotterdamscbe, recht bank terecht. De belangstellling van de zijde van het publiek, alsmede van de pers was voor deze zaak zeer groott Van den verdediger was een schrijven in gekomen waarin verzocht werd een nieuw onderzoek in te stellen daar er een twee de dader bij den moord 'betrokken zou zijn. De rechtbank besloot tot het openen van een nieuwe' instructie. Het „Vad." verneemt dat de politie den tweeden per soon reeds heeft aangehouden. Het is zekere H. M., die in de laatste dagen verblijf had gehouden in een logement aan de Bagijnestraat. De man had vroe ger in een woonwagen gewoond, later in een woonschip te Delft en was onge veer in den tijd, dat het feit te Over schie is gepleegd, uit de stad verdwenen. ke ronde vingers, maar ze wist niets Van juffrouw Sleeter's hart, evenmin als die achtenswaardige dame een flauw be grip had van 't hare. Tweemalen per week kwam ze, overhoorde geheel werk tuigelijk Henny's lessen en gaf nieuwe op, met het gevolg, dat het kind ze geheel werktuigelijk, zonder animo of be langstelling leerde. Aagje de huishoudster was niet slecht voor Henny en verzorgde haar lichame lijk wel, maar ze was erg oud, en heur hart in den loop der jaren geheel ver dord door een vreugdeloos, smartevol plantenleven. Ze stond er even v*er van af om Henny te begrijpen als... juffrouw Sleeter. Van tijd tot tijd kwam dokter Kigolt, een 'bejaard gedrongen mannetje, met cy nisch koud gelaat en varkensoogjes. Dok ter Kigolt was niet bemind bij zijn pa tiënten, maar dat kon hem niet schelen. Hij onderzocht Henny zoo dikwijls hij kwam, door haar met zijn harde knok kels pijnlijk op rug en borst te tikken, en haar zich doodmoe te laten zuchten. Dan schudde hij met minachtende verba zing het hoofd, en ging weer heen. Johannes Ilmenrode sleet Zijn dagen, ja gend in de bosschen op wild en gevo gelte, en zijn avonden in de herberg van nabije dorp' of in 't kale, uitgewoonde huisvertrek, met flesch, glas en honden. In heur bedje liggend hoorde Henny hem eiken avond onvast de trappen op gaan, en eiken avond hield ze dan den adem in, uit angst, dat hij bij' haar binnen zou komen, schoon hij dat nimmer deed. Henny had altijd Vaag 'begrepen, hoe vreemd, hoe onnatuurlijk heur leven was, óók dat Vader niet om haar gaf, daar hij een zoon en geen dochter had willen hebben. Maar eerst besefte ze het geheel, toen ze een gesprek had afgeluisterd tusschen „DE C WINDHORST". Het Amsterc nsche Gerechtshof wees Donderdag arr. .t in de zaak tegen den 61-j. Geref. pr dikant, ds. "P. J. Voge laar, ae vroege -e directeur van net op- voeaingsgestitjn „De Glinahorst"7, die tin hooger beroep w.is gegaan van het vonnis dér rechtbank e Utrecht, waarbij hij ter zake van opze.teüjke mishandeling door misbruik van gez g en van twee andere mishandelingen ve'oordeeld wag to* f 500 fb. s. 50 d. h. Hi t hof sprak (beklaagde vrij van eerstgenoi mde opzettelijke mishan deling (het ge/al-Sjoukje) en verklaarde hem schuldig lan de beide andere mis handelingen, h >t slaan van' 2 verpleegden met een hom enzweep en veroordeelde hem desw'ege tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechten's. De adv.-generaal had 'f4 •dagen gevang" nisstraf gevraagd. ONDERWIJS. NOORDGOUWE. De heer Z. Cornelis, gem.-seeretar 5 alhier, slaagde Woensdag te Amsterdar i voor leeraar 'M.O. Staats inrichting. IND ONDERWIJZERS. Het Baf Nwsl'i. deelt mede, dat de toevloed va i mannelijke leerkrachten in Indië nu ru m is, n.l. ongeveer 20 tot 30 per maand. iMaar dC 'behoefte aan aan vulling is 7. )o ruim, de achterstand zoo groot, dat aan een overcompleet niet gedacht 'b'e' oeft te worden. Alle uitge zondenen 'orden dus geplaatst, maar daarnaast 2 »1 voorshands niemand ontsla gen worde i. Immers, men weet niet of ook in de toekomst ruime aanvoer ver zekerd zal zijn. ONS I ANDBOUW-ONDERWIJS. Zooals 1 akend, is op de landbouwbe- grooting en bedrag aangevraagd voor het sub'sic' ëeren Van een tiental lagere landbouw: holen als eerste uitbreiding van dezen vorm vjan lager landbouw-on derwijs, o ndat door den Minister geoor deeld is, c it de proef met een elftal dezer scholen r s geslaagd mag worden be schouwd. Naar aanleiding Van dit plan is een bui engewoon groot aantal aanvra gen om si bsidie ingekomen, waaruit blijkt dat lang i iet allen op de hoogte zijn van hetgeen r et deze scholen wordt beoogd en bereiki kan worden. In verband hier mede licht de inspecteur Van het land bouwonderwijs, dr. van der Zande, de bëteekeni:. Van deze scholen nader toe. Men onderscheidt, b'ehalVe de inrichtn- gen van hooger en middelbaar landbouw onderwijs, landbouwwihterscholen (lw.), lagere landbbuwscholen (1.1.) en landb.- (wintercursussen) (I.C.). De eerstgenoem- den zijn de meer uitgebreide vorm van landbouwonderwijs, welke door de il.l. niet kan worden Verdrongen. Het loslaten van de l.w. zou voor het landbouw-onderwijs in zijn geheel een groote stap achter waarts beteekenen. Een 'en ander blijkt reeds hieruit, dat de 1.1. in de twee eigenlijke vakklassen, de derde en vier- Vraagt Uwen Wip keiier de NIEUWE CADEAULIJST van 2 November 1926. In deze Lijst zijn een groot aantal veranderingen gebracht en zijn wederom zeer vele CADEAUX belangrijk in bons verminderd. De Lijst van 12 Mei is hier door van onwaarde geworden. Aagie en de nieuwe dienstbode, kort na dat de goede zachte Lina getrouwd was. De nieuwe dienstbode, Riekje, was een stevige jonge meid, die veel van lachen hield en van praten. Ze was er! pas eenige weken, toen ze de oude doove Aagje te kannen gaf, „ik ga ov'er veertien, dagen weer weg". „Waarom?" vraagde de oude lusteloos. Ze waren in de rommelkamer en Henny zat verborgen in het ledikant met de muffe gordijnen, z;e had even in moe- der's kamer willen kijken, en nu kon ze niet weg, eer Aagje en Riek gingen. Waarom had Aagje lusteloos gevraagd. „Omdat 't me hier te kniezerig is, het lijkt wel een spookhuis. Een mijnheer, die nooit een woord zegt, alleen tegen zijn groote, nijdige honden, en dan het kind, dat ook al niet kan praten, zooals het schijnt, dat zulke rare groote oogen heeft, die je griezelig maken". „Het kind heeft ook niet wleel", teemde Aagje, „ze zit altijd maar in de kamer, of dwaalt 'buiten om en ze treurt, geloof' ik1, om Lien". „Waarom 'bemoei jij je dan niet meer met haar of waarom neemt d'r moeder haar niet mee?' D'r bioeder houdt niet van haar", ant woordde Aagje lijzig, dat heib ik er es een keer in derzelf hooren zeggen: ze kun niet van Henriëtte houden, omdat ze een kind van.... d'r vader.... van meneer hier... was. „Wel, nou nog mooier, waarom is die mooie mevrouw dan ook met zoo'n kerel getrouwd „Ze was eerst verloofd mei een ander, met een lange, knappe meneer, maar hij was arm en wou niet hetbb'en dat ze, na 't trouwen, zou blijven zingen voor de menschen. En, hier meneer is rijk, vat je, hij was hel tenminste, maar 'l moet wel steeds minder worden. Wie de, 300 lesuren .beschikbaar heeft, waar tegenover aan de twee klassen der l.w, ongeveer 1400 staan. En voorts wordt aan de 1.1. evenails aan de l.c. ,al het onderwijs gegeven door één onderwij zer, terwijl aan de l.w. verschillende leer krachten les geVen. De LI. stemt meer oVereen met de I.e., alleen wordt bij d© eerstgenoemde het onderwijs overdag ge geven door een leerkracht die er zijn hoofdwerkzaamheden in vindt, in een lo kaliteit die voor het dioel is ingericht en beschikbaar blijft en met iets ruimere hulpmiddelen. Daarom moeten de 1.1. op dezelfde soort Van plaatsen komen als waar nu de 'l.c. zijn, dus hoofdzakelijk op dorpen, die ten opzichte van een zeker gebied een ge schikte Centrale ligging hébben enVan uit een streek met een straal van ten hoogste 10 KM. goed te bereiken zijn. POSV EN TELJGRAPHIE. Aan de leerling-telefoniste 'bij den Ln- terlocalen dienst A. J. Houdkamp, van het post- en telegraafkantoor te Zierik. zee is op haar verzoek noin-actief ver leend van 15 Nov. 1926 tot en met 30 Sept. 1927. ZEEUWSCHË KALENDER. Herinneringen der week. 28 November. 1578. Watervloed, waardoor de polder Calloo geheel overstroomt. 29 November. 1836. Geweldige orkaan, waardoor o.a. alhier gebouwen, schoorsteenen en daken vernield worden en boomen ontworteld. 30 November. 1795. Laatste bijeenkomst van de Kamer Zeeland der West-Indische Com pagnie te Middelburg. 1 December. 1859. Opening van de provinciale biblio theek te Middelburg. 2 December. 1825. Inwijding van het nieuwe school lokaal te Nieuw'elrkerk (Duiv.) 3 December. 1787. Mr. Laurens Pieter van de Spiegel neemt ontslag als raadspensionaris van Zeeland. 4 December. 1586. Leicester vertrekt uit Vlissingen naar Engeland. TAN HEINDE EN YERT Vorig jaar werd te Padua (Italië) zekere Nino Gilli in gijzeling gezet. De man was gefailleerd en had geen cent meer. Niemand had hem willen helpen. Oudeirs en vrienden hadden hem den rug toegekeerd. Thans heeft Gilli de gevange nis tweemaal millionair verlaten. Een tante le San Francisco heeft de goedheid gehad 'hem bij haar overlijden twee mil- lioen gulden na te laten, plus waarde volle landerijen en huizen in Califomië. Een Noord-Transvaalsche landbou wer, van uen Merwe genaamd, die reeds 38 leeuwen gedood heeft, is van de 39ste het slachtoffer geworden. Hij en een vriend volgden te paard een bloedspoor, toen plotseling uit het struikgewas een gewonde leeuwin 'te voorschijn sprong. Beide mannen gaven vuur, maar de leeu win viel van den Meirwe's paard aan en troK cfen 'berijder op den grond. Van der Merwe liep zware verwondingen op en stierf aan bloedvergiftiging. Sinds eenige dagen is Weenen in rep en roer over de beweringen van een bekend wichelroedelooper, die zekerheid meent te hebben, in de tuinen van 'kasteel Schön'brunn een belangrijken verborgen weet of nog niet eens de dag komt, dat alles op is, verbrast en verdronken", „'Maar mevrouw verdient toch geld met zingen „Ja, ja, maar dat heeft ze zelf schoon noodig". „Hoe weel je toch alles van haar, Aagje?" „Ik, ik ben altoos al bij haar geweest, en 'bij d'r moecler, toen ze niog onge trouwd was". ,,'t Is me hier .een mooie verzameling'', bromde de meid. „Ik ga hoor, over veer tien dagen ga ik weg". Aagje knikte berustend, en zocht een andere dienstbode. Zé bleven nooit lang en wanneer de oude er zoo gauw geen had, dan liet ze het stof vrij spel in huis, tot 't aan vlokken, o.ver de vloeren waaide; dan liet z'e 'de spinnen ongestoord hun webben weven voor ramen en in hoeken. Na dat afgeluisterd gesprek had Hanny veel moeten denken, nog meer dan voor heen. Daarom was het dus, dat ze modder zoo weinig zag, moeder kon niet van haar houden, omdat ze vader's kind was. En die lange, knapipe meneer......? Henny weende, niet hartstochtelijk be droefd of luidruchtig, maar met stil, wan hopig verlangen, met knagend heimwee naar liefde en zonneschijn. Ze weende en dacht. En eens, toen ze dacht, wist ze opeens wie de lange, knapipe meneer zou zijn. Oom Leonard wfas .het, 't 'kon niemand an ders wezen dan oom Leonard, immers hij was lang en iknap. Iedereen moest wel van hem houden. Zijn grijsblauwe oogen waren droome- rig en zonnig, zijn donkere haren, golfden zoo mooi (om 't peinzende fijne gelaat, zijn mond kon zoo hartelijk, zoo teeder glim lachen onder den donkeren knevel. Hij, goudschat op een diepte van hoogstens 4 a 5 M. te kunnen aanwijzep. De man denkt voorwerpen te neSben ontdekt uit den tijd van de volksverhui zing of aan verborgen roof uit de jaren van de Turksche invasie. De schade, die in een berggroep in Zuid-Frankrijk is aangebracht tengevolge van een verschuiving, beloopt verschei dene millioenen. 'Een tiental huizen is medegesleept. 20 menschen zijn omgeko men. Het Chineesche s.s. „Wahoi" is in de Gele Zee Vorige week geheel geplunderd. Een 10-tal passagiers ontpopte zich op zee als rooVers, die de militaire wacht en 3 leden der bemanning doodden, den kapitein last gaven naar een bepaald punt op te stoomen, waar de passagiers Volle dig werden uitgeschud. Door een ontploffing in een kolen mijn te Coleman (Alberta, Canada), zJijn tien man bedolven. Er zijn twee lijken bovengebracht van mijnwerkers, die door de dampen gedood waren. Er bestaat wei nig hoop pp het behoud der acht overigen, daar de mijn Vol gas staat, waardoor reeds verscheiden nieuwe ontploffingen zijn Veroorzaakt. Te Hammerfest (Noorwegen) heeft een man op zijn sterfbed bekend, dat hij met Verscheidene medeplichtigen in volle zee de bemanning van een Noorschen kotter vermoord en uitgeplunderd heeft. Daarop bracht men het scJhip tot zinken. De kotter, die met drie broers bemand was, werd sinds het voorjaar vermist. Twee 'brutale inbrekers, die in het Opper Silezische dorpje Guttentag de be volking terroriseerden, zijn ten slotte on schadelijk gemaakt. De bandieten woon den in een naburig dorp en hadden de gewoonte 's nachts naar Guttentag te rij den en eerst er wat op los te schieten om de inwoners in hun woningen te hou den. De politie heeft de hulp van 30 man maréehaussée moeten inroepen eh met vereende krachten heeft men de ban dieten, na een hevig gevecht, gearres teerd. Een jeugdig vrouwelijk advocaat heeft in een van de gangen van het paleis van justitie te Parijs groote opschudding Verwekt door een revolver te voorschijn te halen, op haar hart te zetten en af te drukken. Een van de mannelijke omstan ders Ving het meisje in zijn armen op en de geneesheer van het hof was dadelijk bij' de hand om haar bij te staan. Het schijnt, dat de advocate verliefd was ge worden op een mannelijk collega, die haar liefde niet beantwoordde. was zoo sterk en tcch zo,o zachtmoedig, zoo wijs en toch zoo eenvoudig, hij was heel anders dan al]e andere menschen, welke Henny ooit zag', 't W'as een groot genot met bet hoofd tegen zijn schouder te leggen en zoo te rusten. Henny had dat maar eens gedaan, maar er daarna steeds weer naar verlangd, omdat ze toen zóó gerust had, als z© 't in haar bedje nooit kon, omdat er in heur kamer zooveel angstige droomen woonden. En, 't wakker worden, wat was dat een zaligheid toen, aan oom Leonard's breede bOrst, heel wat anders dan het ontwaken in haar bedje, want ze hoorde in plaats van het tikken der oude klok, dat immer sprak van sterven, en akelige dingen, die eens gebeuren zouden, het kloppen van oom Leonard's warm hart, en dat gaf zoo'n ongekend gevoel van veiligheid en geluk. (Zou hij dan nooit, nooit meer terug komen Hoofdstuk III. Het wondere. Daarbuiten brandde de zon, zoodat de bladeren der 'boomen slap neerhingen en de vogels uit loomheid zwegen. Zelfs de wind scheen te sluimeren, te vermoeid om zijn wieken uit te slaan. Slechts af en toe voer een 'bijna onmerkbaar be wegen door 't struikgeiwas, als een! dr,oo- mende zucht. In Henny's kamer was de warmte even drukkend als buiten, en de droeve een zaamheid hing er zwaarder dan ooit in den winter. Dan zong tenminste de ketel nog op het vuur. Dagen lang had Henny zware hoofdpijn, gehad, en zoo'n behoefte om liefdevol vertroeteld te worden. (Wordt vervolgd')

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 8