Zierikzeesche Nieuwsbode MACISTE IMPERATOR. ZEELAfs» abonnement: Woensdag 24 Nov. 1926. zierikzeesche courant. advertentien Concertzaal-Bioscoop. aanbesteed: Kennisgeving. feuilleton. Henny's Klok, buitenland. cad eaux Ruwe Huid Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11470. Dir. A. J, DE LOOZE Jr. Ultg -Redacteur M. J KOSTE». van 13 regels 60 "ets., yan 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Eene geweldige film als nog nimmer alhier geweest. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee maken bekend, dat ter Secretarie ter inzage liggen de voorwaarden, waarnaar in twee per- ceelen zal worden de levering van de Leermiddelen voor de Openbare Lagere Scholen en het handwerkonderwijs voor 1927, zoo mede de opgaaf van het benoodigd materieel. Inschrijvingsbiljetten, op zegel van vijftig cent, bekooreD, vergezeld van monsters, voor zoover deze niet aan wezig zijn, aan Burgemeester en Wet houders te worden ingediend, vóór of op 10 December 1926. Op het Inschrijvingsbiljet moet de aannemingssom voor elke school afzon derlijk 'vermeld wordoD. Zierikzee, 2i November 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P F. WITTERMANS. Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter lrennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 29 November a s., des namid dags te 2 uar, op het Raadhuis, eene open bare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1 Vaststelling notulen. 2 Ingekomen stukken en medadeelingan. 3. Vaststelling rekening Burgerbewaar school 1925. 4. Vaststelling begrooting Burgerweeshuis 1927. 5. Subsidie aan de Tuinbouwvereenigiog Schouwen en Duiveland" voor 1927 6. Adres in zake pacht van een visscheiij perceel. 7. Adres in zake pacht van een perceel gras et ting. 8. Adres in zake erfpacht van grond aan de Regenboogstraat. 9. Wijziging Algemeene Politieverordening. 10. Vaststelling van een rooilijn. 11. Voorstel aangaande de uitvoering der burgerrechtelijke handelingen van den Gemeenteraad 12. Voerstel eervol ontslag gemeentegenees heer enz. Ik Comptabiliteitsbesluit. 14. Geineentebegrooting en bijbegrootingen. dienst 1927 15. Voorstel in zake uitvoering van gemeente werken. 16. Adres „Schuttevaer" over havengeld Zierikzee, den 23 November 1926. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. door J. MIDDELBEEK. Hoofdstuk I. Het vreemde oude huis. 1 De kamer waarin de klok hing, was groot. niet breed, maar lang en 't eene raam dat er i n was, liet altijd de hoeken in schemering. Zoo kwam het dan ook, dat in die hoeken het donkere behang met de roode bloemen minder verkleurd was dan daar waar de zonnestralen erop konden spelen. Er hingen oude kanten gordijnen, waar zulke zonderlijke patronen in 'zaten, dat men er alles uit kon maken, evengoed leeuwenkoppen met opengesperde muilen, als dansende, dikke kindertjes. Over die kanten gordijnen hingen er nog vain goud bruin cretonne, waarin even zulke deftige bloemen bloeiden als o-p 't behang, maar veel mooier van kleur. Als het 's mor gens pas licht begon te worden, hadden ze de kleur van rijpe abrikozen, en als 't avondrood den Westelijken hemel verf de, gloeiden die bloemen als lampjes in 't donker van het goudachtig bruin der gordijnen. Henny's kamer was op het Westen, en eiken avond, als de zon onderging, keek haar groot gouden gezicht recht in de, koperen wijzerplaat van Henny's oude klok, en dan leek dit ook wel van puur goud te zijn. Henny's bedje stond in een warm Algemeen Overzicht. 'DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE. De commissie uit de Brütsche Rijks- conferentie heeft rapport uitgebracht icver de betrekkingen tusschen moederland en dominions, de zelfbesturende koloniën. Men zal zich herinneren, dat bij de opening van de Rijksconferetntie door den premier van Zuid-Afrika, generaal Hert zog, een toespraak werd gehouden, waar in hij verklaarde wel met de andere rijks gebieden te willen samenwerken, maar dan toch alleen als de oorzaken van de gerechtvaardige ontevredenheid van Zuid- Afrika zouden zijn weggenomen, als rond uit de volkomen zelfstandigheid en de volkomen gelijkheid van 'Zuid-Afrika met elk ander rijksdeel zou zijin erkend. Generaal Hertzog, de leider van de Nationale Partij in Zuid-Afrika, heeft voorloopig de quaestie van de afscheiding die voor vele van zijn volgelingen nog een zeer brandende quaestie is naar den achtergrond geschoven. Hetgeen trou wens noodzakelijk was nu de nationale partij zich - met de arbeiderspartij had verbonden, die, in wezen vrijwel Britsch, van het af schei dingisdenk'beeld niets wil weten. Generaal Hertzog wil de 'band met het moederland niet verbreken, maar deze band mag dan toch slechts een zeer losse zijn Alleen een gemeenschappelijke ko ning mag er zijn..... maar overigens moeit Zuid-Afrika in alle opzichten vrij en zelf standig zijn. In 'bovenstaand rapport, wordt nu deze radicaalste opvatling omtrent de Imipeiriiale betrekkingen als geldend erkend. Het Britsche Rijk zal dus bestaan uit een ver bond onder een gemeenschaplpelijken vorst van verschillende vrije en gelijk gerechtigde zelfbesturende naties, van verschillende souvereine staten die vrij zijn van eigen verantwoordelijkheid te handelen. Erkend wordt, dat elk dominion onderhandelen mag en verdragen mag sluiten met vreemde landen in zaken, welke hun in het 'bijzonder raken. Maar overigens wordt toch ook vast gesteld, dat in de buitenlandsche politiek en ten aanzien van de Rijksverdediging bij de regeering van Groot-Brittanië de grootste verantwoordelijkheid moe( blij ven berusten. DE REISWAGEN VAN PAUL KRUGER. De stad Londen heeft diezer dagen bij het verlèenen 'van het eere'burgerschap aan de premiers van Zuid-Afrika, Nieuw- Zeeland en Newfoundland, tegenover eerstgenoemd land een gebaar gemaakt, dat vele vrienden van de oude Zuid- Afrikaanders met sympathie zullen hejb- ben begroet. De lord-mayor heeft n.l. aan een lunch medegedeeld, dat de City. Paul Kruger's reiswagen, die in den Boeren oorlog de Engelschen in handen viel, aan Zuid-Afrika terug zou geven. Aldus doet Engeland afstand van een trophee, waar aan geen rechtgeaard Boer ongeroerd kan terugdenken. Aan dezen reiswagen is, zooals men denken kan, onmetelijk leed verbonden. In dezen wagen hebben Paul Kruger en zijn vrouw en overige familie leden tijdens den geheelen Zuid-Afrikaan- schen oorlog achtervolgd rondgetrokken, heeft Kruger krijgsraad gehouden en hartstochtelijk gebeden voor het lot van zijn volk. De wagen was wellicht iets royaler van afmeting dan de bekende, door de Boe ren zooveel gebruikte ossewagen, doch overigens van hetzelfde Kaapsche model. In het midden ervan staat een tafel en aan de kanten 'bevinden zich opvouw bare stoelen. Het merkwaardige van het voertuig is, dat het nog in zulk een uit muntenden staat verkeert, dat het als het ware mergen weer den „trek" zou kun nen aanvangen. In Zuid-Afrika zal deze wagen zeker een eereplaats verkrijgen onder de andere voorwerpen, die daar ter herinnering aan Oom Paul wordejn bewaard. Uit Stad en Provincie. hoekje van het vertrek, zóó, dat het kind, wanneer ze er in lag, door het raam naar buiten kon zien en ook naar haar klok. Tik tak, tik tak, zei die den heelen dag en altijd 's nachts. Maar niet zooals andere klokken het zeggen, o neen, heel anders. 't Klonk ook niet immer hetzelfde. Wan neer alles in orde was, hoorde Henny het gelik-tak, als een bescheiden onderdeel van de geluidenvereeniging om haar heen, want er waren veel geluiden. Het knetsen van een houtvvurm in de linnenkast, het ritselen van de muizen achter het behang en op zolder, het schuren van de takken der perelaars tegen den muur boven haar raam, het kraken en klepperen van de vervelooze luiken en nog honderd gelui den meer, als alles in orde was, hoorde Henny het getik-tak als een stem, die geheel hoorde bij en versmolt in al de andere geruchten. Maar, als ze ziek was, en 't .'bloed zoo vreemd door hoofd en borst voelde bruischen, tot het was als hield ze schelpjes aan heur ooren, dan klonk het tikken van de klok heel langzaam en luid en zóó plechtig, dat Henny geheel onder den indruk kwam. Of, als ze gedroomd "had en wak ker geschrikt, met open oiogen lag te kijken, dan had het tik-tak hoog laag iets zoo spookachtigs, dat haar tenger lichaampje trilde en sidderde, hoewel ze toch gloeide en de dekens wel had willen wegwerpen. In zulke eindelooze vreeseüjke nacht uren zei de klok zonder woorden: wat ben je toch zwak en stumperig en anders als andere kinderen, je zult met oud wor den en verstandig, denk dat maar nooit,.. en dan vertelde de klok van iets gruw zaams, dat eens gebeuren zou in het ZIERIKZEE. De Concertzaal-Bioscoop biedt deze week weder eene gratis-bios- coop-avond aan aan de aandeelhouders der N.V. de Concertzaal, welke zonder prijs verhooging ook voor niet-aandeel- hoiders toegankelijk is. Men nam voor deze avond de beste ii'm sinds den porlog in Italië gemaakt, MacTiSte Imperator. Maeistc Imperator i* een filmwerk, van het 'begin tot het einde even grootsch op gezet. Schitterend is de enscemecring, de foto, de regie, onoverfcroffe|n het spel van Italië's beste acteurs, zonder weerga dat van Masciste zelf. Hol-intrigues, liefdesidyllen, duistere complotten en heldhaiage daden van zelf opoffering, wisselen elkaar in bonte me nigte af; schitterende natuur-opnamen en grootsche massa-scènes zijn een lust voor het oog. De strijd in de wapenhal is van geweldige dramatische spanning de ontknooping van het verhaal even onver wacht als 'bevredigend gevondejn. Een ieder zie deze film hij zal worden de succesfilm van het seizoen. De Commissaris der Koningin heeft den heer P. J. Duinker, arts te Tholen, benoemd tot lid en voorzitter der ge zondheidscommissie, zetel Tholen, ter ver vanging van den heer jM. de Jong aldaar, die ontslag nam wegens vertreik naar elders. Naar wij vernemen helbben B. en W. aan de raadsleden Catshoelk en Ver steeg medegedeeld, dat zij geen termen aanwezig achten, om thans het rapport, omtrent het onderzoek naar den toestand en het behi&ér der gemeente-gasfabriek alhier, openbaar te maken, zoodat zij af wijzend ""beschikken om de geheimhou ding op te heffen en vrijheid te verlëenem tot publicatie. Dinsdagavond had op de 'bovenzaal van het „Huis van Nassau" de eind-veir- gadering plaats van de bazaar, die hief eind vorige mcand Se.i bate van het Ziekenhuis te Noordgouwe is gehouden. Een flink aantal deelnemers aan ba zaar of sub-comité was opgekomen. De voorzitter van hel hoofdbestuur, de heer Vraagt Uwen Winkelier de NIEUWE CADEAULIJST van 2 November 1926. I In deze Lijst zijn een groot aantal I I veranderingen gebracht en zijn I wederom zeer vele I belangrijk in bons verminderd. De Lijst van 12 Mei is hier-1 door van onwaarde geworden. vreemde, oude huis, iets dat nimmer ver geten kon worden al was het leven lan ger dan het Henny al toescheen...... Want al wist Henny, dat "ze jong zou sterven, ze dacht dat haar leven toch altijd nog te lang zou zijn, omdat het immers voor niemand eenige waarde had O, dan leed het kind zoo, door diiei angst, dan drukte zoo iets zwaars op heur teer zieltje, waarvan de snaren op 't strakst gespannen, wachtten naar de ruwe pijnigende hand, die er eens in zou grijpen, om er een hartverscheurende klank aan te ontlokken. En Henny wist niet wanneer het ge beuren, of hoe hel wezen zou, dat gruw zame, alléén wist ze dat het nadeirde, steedis naderde, steeds naderde, met el- ken klop van haar eenzaam hart, met el- ken tik-tak van de klok. Dan vouwde ze 'naar dunne handjes stijf samen op heur borst, en keek naar de namen opf t 'behang, hen smeekend, haar te helpen. Want Henny had met een potloodje in de gouden harten van het behang boven haar bedje geschreven, zoo dun, dat nie mand dan zijzelve ze lezen kon. In 't midden stond de .liefste naam: Oom Leonard. Daarom stonden Moedelr en Aagje en Lina, en Mentor, rnaaq... Lina was getrouwd en weggegaan... trou we Mentor met zijn bruine haren, schran dere oogen en pluimstaart was gestor ven ook weggegaan. Vaders naam was er niet 'bij. De eigenaar van 't vreemde, oude huis was geen Mensch, slechts het wrak van een Mensch. De geest van de alcohol had hem zijn geest ontnomen, en nu was hij nog slechts iets, dat jaagde en dronk en sliep, anders niet. Eens was hem iets vreeselijks overkomen delirium ge- A. van der Weijde, was wiegen® ambts bezigheden verhinderd deze eindafreke ning bij te wonen. De voorzitter van het bazaarcomité, da heer W'ittermans, opende de vergadering. Spr. kweet zich van de aangename taak te kunnen mededeelen, dat men met vol doening op de hier op touw1 gezette actie mag terugzien, waarvoor aan allen, die hebben medegewerkt dank toekomt. Heel Schouwen en Duiveland heeft in deze hulp verleend, omdat men blijkbaar doordrongen was van het groote nut van het voortbestaan van het Ziekenhuis als inrichting van groot algemeen 'bellang!. Het bazaarcomité mag met voldoening op zijn werk terug zien, zoowel zij, die behulpzaam waren bij het inzamelen van gelden en goederen, als zij die gedurende de drie bazaardagen hun beste krachten gaven. Speciaal richtte spr. zich. tot mevr. Kor- teweg, mevr. Vijverberg, mevr. Biermasz, de heeren Visser, Breetvelt, Houdkamp, de secretarisse en den penningmeester voor hun onvermoeide zorgen en voorts aan allen, die hun tijd en arbeid ter be schikking stelden, ook 'biuiten Zi|etriikzee, 'bij het inzamelen der gelden en goederen. Aan de activiteit van allen is het te danken, dat de bazaail f 3109,811/2 heeft opgebracht. De heeren Merle, Doeleman, Hendrikse, van derZande, en Vogelaar Bienefelt, dankte de voorzitter voor hun geschonken goederen, die evenzeer tot het eindresultaat bijdroegen. Ook werd dank gebracht aan het Zierikzeesch Strijkorchest dat de vroolijke stemming er in hield. Tenslotte vermeldde de voor zitter nog een gift vanl f 100, doior mevr. Sch. Boeije te Schuddebeurs geschonken. De secretarisse van het hoofdoamité. mevrouw Vijverberg, voerde daarna het woord. Spr. richtte zich in de eerste plaats tot de burgemeeaters van het eiland, die in dit voorjaar de toezegging deden, de su'b-comité's te zullen formee- ren en die daardoor zo-rgden, dat de op gestelde plannen tot werkelijkheid konden komen. Spr. 'bracht dank aan de hulp- comité's en aan het 'bazaarcomité te Ziet- rikzee, speciaal aan den voorzitter, de heer W'ittermans, die de leiding van het omvangrijke werk heeft gehad. De speeches werden door de vergader den met applaus onderstreept. Onder het genot van een kopje thee bleef men nog leenigen tijd gezellig bijeen, De Eerste Zierikzeesche Mondhar- monicavereeniging „D. O. KL" alhier, gaf Dinsdagavond voor een violle zaal haar 5e uitvoering. De Voorzitter, de heer W. J. Weltevre den, opende de gezellige bijeenkomst met een woord van welkom aan den popu- lairen humorist, de heer Kee^ Pruis, en de leden van de American Band., waarna het eerste nummer van 't pro,gramma werd gegeven. Men moet zich Verbazen wat de leden van „D.OJKL" uit de eenvoudige instru mentjes weten te halen. Jeugdige knapen, nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, bliezen met een enthousiasme en han digheid, die de aandacht trokken. Over de muziek zelve, die op de mond orgels voortgebracht wordt, zou men veel kunnen schrijven en verschillend oordee- len, feit 'blijft, dat een zeer groot, deel Van het publiek1 Zijn hart aan dit eenVoud|ig instrument heeft verpand. Wanneer het waar is, dat men muziek 'raoet 'beleven, doorvoelen, dan bleek dat dezen aVond wel heel duidelijk, want velen konden, ondanks de opmerking op het programma, het toch niet lalen de populaire wijsjes mee te zingen, zij het dan ook Zacht. lukkig had zijn kind dat niet gezien. Johannes Ilmenroode liet zijn huis ver- waarloozen, totdat het stempel van naar geestige spookachtigheid er voorgoed io|p was gedrukt. En, als er soms menschep kwamen over den weg, waaraan het lag, voelden ze niet zelden een huivering gaan over hun rug, wanneer ze keken naaT dat oude vreemde huis, zoo onregel matig gebouwd, zoo verveloos, zoo vol met allerlei kleine ramen en luikjes, die volkomen doelloos schenen. Johannes Ilmenroode was Henny's va der. Henny's moesje was niet voor haar, wat andere moedelrtjes voor hun kin- dertjès zijn, een altijd wakende, immer zorgende, teeder-liefhebbende schutsengel Ze was bijna altijd weg, en 't zwakke kind, door heur gestel gedwongen tot steeds maar rusten en de kamer houden, 'bracht haar dagen eenzaam door, alleen. Als 't soms 'gebeurde, dat moeder thuis kwam, ach, dan mocht Henny nog niet bij haar komen. Dan zat ze in haar eigen kamer, voor de oude piano, en speelde en zong. Maar toch waren die zeldzame uren, uren van zaligheid voor 't kind. Naast moeder's vertrek was een rom melkamer, daarin stond een afgedankt reusachtig ledikant, waarin nog een doior vocht half vergane matras lag, waarom heen nog gescheurde, muf riekende gor dijnen hingen. Juist 'boven dat ledikant was een klein, vierkant raampje, zooals er zoovele wa ren in 'l vreemde oude huis. Henny placht, wanneer moeder speelde, ongemerkt in die rommelkamer te slui pen, en, verborgen in het ledikant, door het raampje te kijken. Een groote scheur in het bedgordijn maakte haar dat mo gelijk. De soli Van adspirant- en werkende leden Vormden hoogtepunten op 't wei- Verzorgde programma. No. 14 spande D. i. de kroon. Levendig was het applaus na ieder nummer, maar de humorist kreeg eenmaal een ovatie, ook toen hem bloe men werden aangeboden. De heer Pruis kan gerust zijn: ZieTik- zee heeft zijn hart, althans een groot; deel. Met veel genoegen hébben we naar zijn ernstige en komische liedjes geluisterd. Hij 'bezit de gave jam onmiddellijk con tact te krijgen met zijn auditorium en door zijn wijze Van optreden. Hij verstaat de kunst geestige moppen te lanceeren, daarbij is hij een aangename prater en vertolker van zijn zelf geschreven levens liedjes. Zijn optreden voor deze vereeni- ging is een succes geworden. Ook de jongelui, die de „American B,and" Vormen, hebben, behalve de hyper moderne, ook nog andere muzieknummers gegeven, die we met veel genoegen heb ben beluisterd. Ook zij deelden in het gulle app-.aus. Summa summarum ,,D. O.K." heeft een uitmuntende uitvoering gegeven. BURGH. Maandagavond j.i. hield dhr. P. de Jong uit Utrecht, propagandist der Chir., Nat. GeheelonthoudersVer., eene le zing met lichtbeelden in de consistorie; de opkomst was, jammer genoeg, niet giroot. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 68, vs. 10, lezing van een gedeelte uit Romeinen 14 en gebed door ds. Boo gaard, opende deze predikant de bijeen komst met een welkom aan vergadering en spreker. Daarna behandelde dhr. de Jong in welgekozen woorden een en an der uit het programma der vereeniging betreffende het gebruik van alcohol als genotmiddel, waaraan het Nederl. volk ruim 250 millioen gulden per jaar offert. Aan de hand: der treurige Voorbeelden uit gevangenissen, krankzinnigen-, idi oten-, opvoedingsgestichten, enz., waar in het gros der verpleegden ('ruim 75. pCt.) zich bevindt tengevolge en door alcohol gebruik, schetste spreker de groote ellen de, ontstaan door de drinkgewoonte van duizenden en toonde daardoor tevens het goed recht van het werk der vereeniging aan. Daarna Volgde de vertooning der lichtbeelden in drie series, n.l. „De Avondklok", naar aanleiding van 't tref fend gedicht van dien naam (episode uit den tijd van Olivier Oromwell), „Een droom van werkelijkheid" en „De Goe de Herder", met zang door den spreker. Een en ander werd met aandacht en belangstelling gevolgd en heeft zeer ze ker een diepen indruk bij de hoorders nagelaten. Bij het einde dankte ds. Boo gaard dhr. de Jong Voor zijn bloeiende rede, waarna de Vergadering met gebed gesloten werd. OOSTERLAND. Bij het Vrijdag j.l. ge houden examen voor Agent van Politie le klasse te Brejda, slaagde o.a. de heer J. van 't Hoff Jacz., geboortig alhier, thans agent van politie te Breda. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL RECHTZAKEN, f DOODZLJ1KE MISHANDELING VAN ZIJN DOCHTERTJE. De rechtbank te Maastricht veroordeel de J. Wellens, wegens mishandeling van zijn 3-jarig dochtertje, den dood tenge- De groote bruingrijze oogen straalden als sterren in het magere kindergezicht, waar donkerrood de gewone bleekheid verving. Kort en snel ging de adem door haar smalle 'bóirst, terwijl de wiite handjes krampachtig de plooien der muffe gor dijnen orrjtlemden, de voetjes telkens een" nieuw steunpunt zochten op de inzak kende matras. Hoe mooi was moeder toch. Een ovaal ivoorkleurig gelaat met don- kergroote oogen, zware bruin-blonde krullen in een lossen wrong laag aan 't achterhoofd gelegd. Zulke prachtige lij nen had dat gezichtje, evenals heur ranke slanke figuur en die sprekende, smalle handen, zoo klein, en toch zoo Vast en vlug zich over de toetsen b'ewegend. Machtige melodiën bruisc'hten uit het oude instrument. Hartstochtelijk wild soms, dan weer onweerstaanbaar vleiend en zacht, of frisoh-teeder als onschuldige kinderstemmen. En, erboven zweefde moeders stem, zooals een zilverwitte vogel zweeft bo ven schuimende wateren, nu omhoog dan omlaag, soms met de in 't zonlicht schit terende vleugels, het golvend watervlak beroerend. Zoo smolt ook soms die tooverachtige ietwat omsluierde slem, klinkend', zooals kinderen zicht geluid van een sprookjes fee voorstellen, samen met de golvende trillingen der snaren. In die uren voelde Henny, dat het oude instrument een ziel had, en moeder de macht die ziel te w'ejkken, tot één te ma ken met haar eigene. Onbewegelijk blikten Henny's oogen daarheen, tot de laatste klanktrillingen weg waren gegaan, en tie schoone speel ster het instrument sloot. (Wordtvervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1