Zierikzeesche Nieuwsbode Oneffen Paden. B IJ VOEGSEL behoorende bij de van Maandag 22 Nov. 1926, no. 11469. Het huis op de Appelmarkt D 362, nu „de Nieuwe Vischhal", oud tijds geheeten „den Hollantsen Tuijn" of „het Swaert". Elk huis hoe dikwijls is het niet ge zegd heeft zijn geschiedenis. Door gaans niet voor de algemeene historie, die slechts met groole zaken en menschen zich kan bezig houden, maar wel vaak voor de plaatselijke herinneringen uit vroeger dagen. Als we de reeks bewo ners kenden van ieder huis, zou er bijna altoos aanleiding bestaan aan dezen of dien geschiedkundige, herinneringen vast te knoopen, 'bijdragen toit de historie van lang voorbijgegane geslachten. Het gebouw, aan welks verleden we in deze schets eenige woorden willen wij den, staat op de Zuidzijde van de ApipeJ- ^narkt en is gemerkt Dl 362. Reeds vóór eeuwen schijnt de Appel markt (die al in 1852 wordt genoemd) de woonplaats geweest te zijn van ge- zelen kooplieden, die er groote en ho|o;ge huizen bouwden, vaak van gewelfde kel ders en stevige zolders voprzien, om er handelswaren te bergen; en van deze per- ceelen was het nu als D. 362 bekende er een. In 1543 werd het bewoond do.or An thonis Pietersz., een der voorvaders van de heden Vrij talrijke adellijke familie de Jonge. Zijn vader Pieter Jan, Lievensz. (overl. 13 Mei 1529 in het huis nu A. 308) was o.a. burgemeester van Zierikzee geweest en hij zelf bekleedde tot Maart 1523 het ambt van raad der stad; tot December 1529 was hij accijnsenaar en daarna plaatwachter (toeziener o,p de ver scheping der bieren). Geboren omstreeks 1489, werd hij 17 /April 1560 in de St.- Lievens-Monsterkerk begraven. Hij deed toen wijnherberg en zijn huis droeg des tijds reeds den naam van „den Hollant sen Tuijn". Ongetwijfeld zal een uithang bord of een gevelsteen dien naam ver duidelijkt hebben, door de afbeelding te laten zien Van „den Hollandschen tuin", zooals die vooral sedert het begin der 15e eeuw op munten voorkwam, n.l. een staande leeuw, omgeven door een uit lat werk gevlochten heining of tuin. Soms draagt de leeuw in den opgeheven voor poot een zwaard en dit kan aanleiding geweest zijn, dat het gebouw sedert de 17e eeuw genoemd werd „het Swaert". Anthonis Pieterse huwde twee malen. Van zijn eerste vrouw Janneken Ockers stamt de familie de Jonge en door deze die van Ockers en Steengracht af, en van zijn tweede vrouw Heilwig N.N. (begra ven 14 October 1565) kwam de familie van der Port voort. De zoon uit het tweede huwelijk, Pie ter Anthonis Pietersz. van der Port, .be woonde het huis zijns vaders, dat ook op het eind der 16e eeuw genoemd wordt „den Hollantsen Tuijn". Hij overleed in dit gebouw en werd 4 Augustus 1597 in de Groote Kerk ter ruste gelegd. De erfgenamen van Pieter Anthonis Pie tersz. verkochten het huis aan Rochus Adriaanse Hoffer, burgemeester van Zie rikzee, die het niet zelf betrok maar in Di. 373 woonde Na diens overlijdien in 1606 kwam het gebouw in het bezit van WiL lem Hagel, die er nog in 1636 woonde en wiens dochter Cornelia Hagel huwde met Jacob Leendertse Monsieur. Dit echt paar betrok het huis. Hij overleed in 1660 en de weduwe verkocht in 1661 het huis aan Dis. David van Doreslaer, dia gehuwd was met haar schoonzuster ja- comina Leenderts Monsieur. Ds. van Do reslaer stierf in 1671 en zijne weduwe in 1676. De erfgenamen verhuurden toen het huis aan Cornelis Mulock, burgemeester FEUILLETON. Uit het Engelsch van SILAS K. HOCKING. 54 (Slof). „Ja. gelukkig. Maar 't had niet veel ge scheeld! Vijf minuten meer en alles zou verkeerd zijn afgeloopen. Ik ban nu niet, wat men een godsdienstig man noemt, maar ik ben bijna geneigd te gelooven, dat er in deze zaak een Voorzienigheid was. Maar gaat u mee naar het salon",, fen hij ging voort haar 'boven. FLoss 'wacht te Douglas' komst met verhoogde kleur af. Zij had zichzelf met meer dan ge wone zorg gekleed, en zij had er stellig nooit schoonejr en liever uitgezien. Douglas voelde zijn hart luid. kloppen, toen hij in haar tegenwoordigheid kwam. „U zijt mooi op tijd", zeide zij, met een harer liefste glimlachjes, en in het vol gende oogenblik weerklonk de bel. Hij bood haar zijn arm aan en zij aan zij liepen zij de trap af. Hoe doortrilde hem de aanraking van haar hand! Hij we'nschte 'bijna, dat de trap tot in het oneindige mocht duren. Het middagmaal ging als een droum voorbij en het uur van afscheid nemen bralt slechts al te spoedig aan. Maar de eischen van een dagblad lieten hem geen keus. Toch besteeg hij nimmer de trappen van zijn kantoor met meer vlugheid, als van Zierikzee, die in 1694 overleed en wiens weduwe Lev in a de M-jnniek nog loL r ?e" 2I' s,iert' Ureter bleet oor f 144 s jaars. Het gebouw wordt in de 17e eeuw en ook daarna meestal ge noemd „het Swaert", b.v. in 1704, toen Leendert Lievens Monsieur het naliet In de eerste helft der 18e eeuw werd het huis .bewoond door >den wijnsteker Geleijn van der Griend, die in Juli 1747 overleed Daarna was bezitter Willem Cooper, die den voorvloer vfoio/r f 36 n jaf'o verhujrde aan den wijnkooper DavKl Hofler. Eerstgenoemde heette eigen lijk Cooper Schuur'beque en behoorde tot dat oude regeeringsgeslacht. Hij schijnt in zaken achteruitgegaan te zijn en ver trok m 1755 naar Haarlem, waar hij in een proveniershuis zijne dagen eindigde. Op 8 Mej 1756 verkocht hij het getouw voor i f50 aan meergenoemd en David Hoi Ier, die tegenover de Steenen brug woonde, in hel Oostelijk deel van hel nu door de Insulaire Bank gebruikt per ceel, dat destijds uit twee afzonderlijke woningen bestond. Zooals gezegd is was Hoffer wijnkooper en in het hardsteenen plint van den voorgevel van D 381 zijn nog de emblemen van de wijnkooperij' te zien David Hoffer bezigde het huis op ae Appelmarkt voor wijnpakhuis. Hel had toen nog een houten gevel. Maar in 1764 liet de eigenaar dezen door een steenen vervangen, gelijk nog heden te zien is. De gebogen topgevel is door hardsteen gedekt en heeft een door een kap over dekt hijsehwerkluig. Boffer verkocht het pakhuis oip 6 Nov. 1774 aan den wijnkooper Cornelis Tromp, die reeds in 1781 overleed. Het gebouw werd echter voor den ,Mon behouden, mede Cornells Tromp geheelen, die koop man wijnen en later als president van Schouwen (1812-1852, te Zierikzee een bekende persoonlijkheid was. In 1815 tref- eigenaar aan den koopman Cornells Cats, overleden in 1832, wiens erven o.a. zijn zoon de wijnkooper Fre- On i' S"""?. CatS' het Pakhuis bezaten. Op 1 Maan 1854 publiek verkocht,, kwam net in bezit van den wijnkooper Pieter krnfsert,B?eknm"' l!"er °e"S f'™a Broeksmit Co. vormde. Daarna werd het perceel in 1867 ver kocht aan Reinier Koole, lid van den raad en handelaar in effecten. Het pak huis deed toen dienst als bergplaats Van b'ier, soms ook v*an vaten meekrap. De neer Jfoole Verkocht i,n het begin van 1884 het gebouw aan de firma Koevoets Hogerheijde, die het in Maart van dat jaar eenigszins liet verbouwen en ge schikt maken voor sigarenfabriek, gelijk wij het lange jaren hebben gekend. Toen nu deze sigarenfabriek, die 24 October 1904 nog voor een deel in brand; geraakte opgeheven is geworden, stond het perceel eenigen tijd opgebruikt dn werd--het-:r. September j.l. door den heer Jacobus Hogerheijde,„achterneef van een der ge noemde firmanten, aangekocht. Deze nieuwe eigenaar heeft nu 't groote gebouw geheel voor zijn handel in visch, fruit en kaas doen inrichten en het den naam gegeven van „de Nieuwe Vischhal". In het hooge en fxissche Voorlokaal wordt Versche visch Verkocht en gesne den. Een vloer van beton, een met witte tegels bezette muur en een overvloed van versch spoelwater doen hier een zui vere frissche temperatuur heerschen. Iets naar achteren liggen op ruime boorden kazen in verschillenden vorm en soort en zullen flesschen met ingemaakte visch een plaats vinden. Daarop volgt, vrijwel van het Voor lokaal gescheiden, een groote lan ge kamer of magazijn, waarin tonnen zoutevisch in grooten getale naast elkaar staan, waar die Visch gesneden en stok- Wisch gebeukt wordt. Bezoekt men de bovenverdiepingen, dan vindt men daar achter en boven elkaar zeer hooge err luchtige Vertrekken, afzonderlijk béstemd voor bewaar- en droogplaats van kaas soorten, voor fruiten en voor stokivïsch, terwijl boven al die omvangrijke ka mers groote zolders met beschoten da ken zich uitstrekken, voor bergplaats van allerlei geschikt en waarvan die aan de straatzijde een groot wiel met ka'bfel be- hij het dien avond deed, en nooit schreef hij een opgewekter hoofdartikel. Na dien avond', ontdekte hij, dat Rustell Square in den weg lag van zijn kamefrs naar zijn kantoor cn omgekeerd. En won derlijk voorwaar. Floss kwam dikwijls tol de ontdekking, dat zij naar de City moe-ijt, omstreeks den tijd, waarop Douglas voor bijkwam, en het was bepaald aardig hen hun verbazing over de ontmoeting te hooren uitspreken. De dokter was ook altijd blij Douglas te zien, en minstens eens per week kwam hij op Rustell Square eten. De dokter had naar Douglas' familierelaties geïn formeerd, en was daar tevreden mede. Dus, inplaats van den vertrouwelijkein omgang tusschen hem en Floss te ver hinderen, moedigde hij dien'aan. Douglas had weliswaar geen fortuin, maar hij had een goed hoofd en een degelijk karakter hetgeen veel meer waard was. Op zekeren Zaterdagmiddag, toen Dou glas een bezoek kwam brengen, vernam hij, dat de dokter uit was, hetgeen hem echter volkomen onverschillig was, toen hij hoorde dat Floss zich in het salon bevond. Zij bestelde thee en was in haar liefste stemming. „Herinnert u u dien middag, toen wij samen thee dronken in Deeping?" „Maar het was toen winter", zeide zij, „en nu is het midden in den zomer". „Na dien dag 'was het in waarheid win ter. Maar het was zomer, zoolang ik 'bij u was" .Zij wierp een verschrikten 'blik op hem, toen sloeg zij haar oogen neder, en begon de thee in te schenken. Zit, waardoor het overdekt hijschwerk- tuig aan den voorgevel in beweging wordt gebracht. Het geheel doet een groot en hoog gebouw zien, in vroeger dagen stevig met eiken 'balken en korbeelen opgetrok ken en nog steeds uitstekend voldoende aan een deel vian zijn oorspronkelijke be stemming als opslag- en bewaar plaats Van koopwaren; een gebouw welks ver diepingen door breede gemakkelijke trap pen met bordessen bereikt worden en dat aan de straatzijde toegankelijk is door twee groote deuren, waarin spie gelglas wordt aangebracht en waarne vens een winkeldeur zich bevindt. Was „de Hollantse Tuyn" of het Swaert" eens, naar den aard Van vele gebouwen, een echt koopmanshuis, ook nu voldoet „de Nieuwe Vischhal" aan alle eischen, welke men in het heden aan een magazijn en winkel van visch, fruit en kaas mag stellen en wij twijfelen niet, of de geschikte ligging op den' druk- slen stand der stad. de hier heerschend'e zindelijkheid en de te leveren goede wa ren zullen niet nalaten aan deze nieuwe zaak een ruim debiet te .Verzekeren. BINNENLAND. 1>E AANKLACHT TEGEN L. DE VISSER. Naar aanleiding van een bericht, als zou de tegen het Tweede Kamerlid L de Visser bij de justitie een- klacht ter zake van opruiing zijn ingediend, verneemt het Haagsche Correspondentiebureau dat van een proces-verbaal ter zake van opruiing geen sprake is. Wel heeft tien dagen ge leden luitenant Visser, die tijdens de her halingsoefeningen te Assen in garnizoen lag, zich tol de Haagsuhe Politie gewend met een klacht tegen den heer L. de Vis ser, omdat hij zich beleedigd acht door een uilialing door genoemd 'communistisch Tweede Kamerlid blijkens een verslag van een vergadering in het Haagsch Vak comité gebezigd jegens zijn persoon. Hel politioneel onderzoek van deze klacht ondervindt eenige vertraging doordien de heer L. de Visser zich voor eenige weken naar Moskou heeft 'begeven. BOND v. STAATSPENStONNEERING. De algemeene secretaris van bovenge- noemden Bond houdt 25 dez'er een lezing per radio over: Om hef recht der ouden van dagen. PARLEMENTAIRE KALENDER. 18 NoOember. De Minister-President heeft in een Vrij korte rede de sprekers beantwoord, maar zij was belangrijker dan Vele redevoeringen, waarop Mr. de Geer te antwoorden had. Trouwens hoe geringe behoefte er aan dit politiek deböjt is, blijkt uit het féiit, dat Van den spreek tijd, Ybor-df - gezöffiÊliike fracties op 19 uren gerantsoeneerd, slechts 10 uren wa:" ren Verbruikt. Wat de positie Va.i het Kabinet betreft, ontkende de Minister, dat dit intermezzo- Kabinet tot onvruchtbaarheid zou zijn ge doemd. Integendeel, het Kabinet acht zich Volkomen los van de vroegere antithese- politiek, en al is het terrein Van arbeid daardoor beperkt, op dat terrein kan nog Veel worden gedaan. Met name keerde de Minister zich tegen Mr. Heemskerk, die de Voorstelling had gewékt, alsof het Kabinet geen homogeniteit zou be zitten. ÈTeZe homogeniteit moge niet priin- cipiëel Zijn als die der Vorige coalite- kabinetten, terecht Vroeg de Minister of de anti-revolutionairen wel zoo trotsch kunnen zijn op de homogeniteit der Vo rige Kabinetten, die immers alles moe sten laten rusten wat de diepere begin selen raakte. De Minister kon twee dui delijk sprekende Voorbeelden aanhalen: het militair beleid en het Belgisch trac- taat. Waarbij echter de Vraag rijst of .dit Ministerie ook dezelfde collectieve Verantwoordelijkheid aanvaardt als par lementaire Kabinetten. Of, om het met een Voorbeeld concreter te stellen: Zou bij verwerping van het Belgisch tractaat de Ministercrisis aan Buitenlandsche Za ken ook een Kabinetscrisis hebben mee gebracht? „Ik geloof, dat u idien dag voor mij ge speeld hebt", zeide 'zij na eenig stilzwij gen. „Doet u nog altijd aan muziek?" „Weinig. Ik heb er niet veel tijd voor gehad. Daarenboven is de piano van juf frouw Lukas geen verleidelijk instrument" „Wilt u u niet eens op de mijne oefe nen „Bedoelt u van daag?" „Ja". „Dank u, ik zou liever pralen. Ik helb u iets belangrijks te zeggen". „Over oom? Vindt u dal hij achteruit gaat?" Hij liep de kamer door en ging naast haar zitten. „Ik geloof, dat u weet, waar over het is",, zeide hij, terwijl hij haar hand in de zijne nam en hij wachtte een oogen'blik om te zien jof zij haar |o|plk terug zou trekken; maar zij liet haar kalm in de zijne rusten. „Toen ik ziek lag in uw huis te Dee ping, hebt ge stellig reeds begrepen, dat ik u liefhad", zeide hij. „En het was /Vriendelijk van u te trachten die liefde in den aanVang te dooden. Maar zelfs toen, had zij reeds te diep wortel ge schoten. Ik zal niet trachten u te Ver tellen, wat ik leed. Toen toen deed ik die ontdekking, en ik trachtte, op mijn onbeholpen manier, u te redden, niet om mijnszelfswil maar om uzelf'. „Gij hebt mij gered", zeide zij, hem aanziende, en ik heb nooit opgehouden u dankbaar te Zijn". „En ik heb nooit opgehouden u lief te hébbén, zelfs toen ik dacht, dat ge de Vrouw waart van een ander. Ik heb nooit eenandere vrouw lief gehad. Ik Inzake de onlusten in Indië werd door den Minister een korte Verklaring afge legd, n.l. dat deze mét kracht zouden worden bedwongen, doch dat Voorloo- pig geen wijziging zou worden gebracht in den milden sociaal-politieken koers. Inderdaad, het is voor onzen nieuwen Gouverneur-generaal wel een ongelukkig begin, en ongetwijfeld zal er vérband worden gelegd tusschen zijn voorgeno men toegevendheid en deze ernstige aan vallen op ons gezag in Indië. Het is zeker te hopen, dat de Indische Regee ring er spoedig in Zal slagen, den toe stand meester te worden; eenige Kamer leden bleken echter in het bezit te zijn- Van particuliere telegrammen, welke te dien opzichte ongerustheid verrieden en waarin mededeeling werd gedaan Van maatregelen Van verweer, door suiker fabrieken voorgenomen. In de "avondvergadering werd de behan deling Van het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken Voortgezet. Voor de „jaarlijksche tractatie" zooals Minisjter Kan haiar noemde oVer de 'burgerwachten, poli- tietroepen en bijzonderen vrijwilligen landstorm zorgde weder de heer van Zadelhof!'. Zoolang het verbond met de Katholieken, die warme Voorstanders zijn Van dit instituut, nog een lievelingsdroom, der sociaal-democraten is, zullen zij wel stemming over deze begrootingsposten Vragen. OVer de werkverschaffing werd. een be langwekkend débat gevoerd, waarbij op nieuw bleek, dat de Minister met name in Drente alles doet om er „den moed in te houden", gelijk hij het noemde. De ontwikkelingsmogelijkheden Van den tuin bouw in Drente Worden nauwkeurig on derzocht, particuliere tuinbouwers zullen Rijkssteun kunnen krijgen, terwijl plan nen inzake droogmaking en ontwatering in overweging of voorbereiding zijn. 1U Ndüember. De laatste dag der parle mentaire week bracht het slot van het politieke debat. Nadat de „horzel" der anti-revolutionairen, Ds. Kersten, nog eens flink tegen Mr. Heemskerk had uitge pakt, (Ds.' Lingbeek was den Vorigen dag reeds duchtig slaags geweest met den aanvoerder der chiristelijk-histoifischen Dr. de Visser) eindigde het debat met de aanneming van een drietal moties (ver hooging der Rijkstractementen; regeling van de rechtspositie van ambtenaren; her stel ZeVende leerjaar). Welke aanneming weinig beteekenis heeft, waar de Re geering uitdrukkelijk Verklaard had, de moties naast zich te zullen neerleggen. Inderdaad, dit extra-parlementaire Kabi net geVoelt zich wel sterk tegenover de Kamer' De rest van den middag werd besteed aan de afdoening van de Landbouw- bégrooting, waarbij weder een cycloon Van wenschen en grieven losbrak. Uit Stad en Provlnci®. DREISCHOR Raadsvergadering, gehou den op Vrijdag 19 November j.l. Alle le den aanwezig. Voorzitter de burgemees ter. Ingekomen is een schrijven van den heer M. A. Verjaal, dat hij zijn benoe ming als 2e ambtenaar van den Burg. Stand niet aanneemt. Aan de orde kom! de bespreking van de te heffen Hoofde- lijken Omslag tot een bedrag vant f 2500, B. en W. ontraden ten sterkste het idéé van opheffing der 75 opcenten op de vermogensbelasting, de vorige vergade ring door dhr. P. V. d. Linde te berde gébracht. Zeer zeker zal, door die op heffing, deze belasting dan zwaarder op den arbeider drukken. De heer v. Lange- raad is er voor dat ieder naar zijn krach ten zal 'bijdragen, doch do.or de lagere klasse der betalenden kan het bedrag niet bijeen komen. Na uitvoerige bespre king wordt z.h.st. besloten de heffing der opcenten op de vermogensbelasting te handhaven, terwijl de aftrek voor eerste levensonderhoud op f 500 wordt bepaald, met een kinderaftrek van f 50 voor personen 'beneden 15-jarigen leef tijd, Als ambtenaar van den Burg. Stand zijn door B. en W. op de voordracht ge- zal nooit een andere lief hebben. Denkt ge, dat ge nog eens kunt liefhebben, en „Nog eens liefhebben!", Zeide zij, harts tochtelijk. „Ik heb' David Sutcl/ffe nooit liefgehad. Ik was nog zoo jong en oner varen, en het was de wensch mijner over leden ouders. Wat moest -ik doen? Ik héb nooit geweten, wat liefde beduidde tot Toen, met een Vurigen blos rukte zij haar hand los, stond op en liep naar het andere einde Van de kamer. Hij was onmiddellijk bij haar. „Floss", zeide hij zacht, haar bevende hand in de Zijne nemende. „Hebt gij ge leerd mij een weinig lief te hebben?" „O, Douglas" riep zij uit, met tranen in haar o'ogen. „Ik heb nooit iemand anders liefgehad dan u". In het Volgende oogenblik was zijn arm om haar heen, en rustte haar gelaat op zijn schouder. „Mijn lieVeling, „fluisterde hij, ,,ik heb' jaren op dit oogenblik gewacht. En tot antwoord fluisterde zij, „mijn jongen". Toen hief hij haar gelaat van zijn schouder op en kuste haar. Er is in het lange, lange leven mis schien geen heerlijker oogenblik dan dat, waarop de liefde wordt bezegeld door den eersten kus en twijfel plaats maakt, Voor blijde zekerheid, Douglas bracht Floss naar een sofa, en daar Zaten Zij hand in hand, en spra ken ovér Maar dat behoeft niet verteld. De ge sprekken Van pas verloofde .paren moeten maar lieVer niet gedrukt worden. De dokter kwam thuis, ging naar zijn plaatst de heeren: 1. Dr. v. Eek en 2. W. A. de Vrieze. De heer v. Eek wordt gekozen met 4 stemmen, tegen 1 op den heer de Vrieze en 1 (blanco. Na de om vraag gaat de raad in 'besloten zitting over. -- Op de gehouden Nutsvergadering van Vrijdag j.l. werd de heer R. v. Eek bij acclamatie tot voorzitter gekozen, in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. J. Klompe uit deze ge meente. Tot 'bestuurslid werd gekozen de heer M. J. Padmos. Op de te houden Nutsavonden zullen als sprekers optreden de heeren Frans Hulleman en Henri Dek king. RECHTZAKEN. VERDUISTERING. Voor de buitengewone kamer der recht bank te Amsterdam heeft terecht gestaan een 29-jarige kantoorbediende, beschul digd ten nadeel© van de N.V. Centrale Suikermaatschappij te A'dam een som te hebben verduisterd van f 70,299,96 of daaromtrent. Verd. was gedurende het tijdvak, waarin hij deze verduistering heeft gepleegd, Van Juni 1926 tot en met 5 Mei 1926 kassier bij bovengenoemde^ N.V. en genoot als zoodanig het vols't© vertrouwen. Verdachte bekende volledig. Het O.M., eischte wegens verduistering in dienstbe trekking één jaar gev.str., met aftrek van de voorlcopige hechtenis. Nog stond terecht de 17-jarige vriend van den ontrouwen kassier der N.V. Cen trale Suiker-Mpij., ervan beschuldigd, dat hij op 14 April en 15 Mei 1.1. oipzettei- lijk uit winstbejag bewaard en vervoerd h^eft bedragen van resp. f 20,000 en f 4th000, welke gelden door verduistering waren verkregen. Deze gelden waren hem door den kassier ter hand gesteld om te storten Wij een financiëele instelling om daarmee een speculatie in effecten te doen. Verdachte zou zich hiervan weder rechtelijk f 1CO0 hébben toegeëigend. Het O.M. achtte verdachte's schuld grooter dan die van den kassier. Eisch: twee jaar gevangenisstraf. MISHANDELING VAN EEN MARECHAUSSEE.' Voor de rechtbank te Assen stonden Vrijdag terecht J. P. en J. v. d. Wi, bed den uit Roden, thans gedetineerd. Deze verdachten werden beschuldigd de maré chaussee W. de Lange te Marum met een mes ernstige verwondingen te hebben toe gebracht. De Lange was met zijn meisje naar de kermis te Roden gegaan en toen ze 's nachts huiswaarts gingen, werden ze door de verdachten opgewacht, die de Lange met een mes verwondingen toe brachten: de slagader aan 'zijn slaap was geraakt en bovendien had hij steken in den rug gekregen. Verdachte J. P. ont kende, niettejopstaande de wachtmeester uci wjyfSPÜflussee hij verd een scherp mes, waaraan 'bloed kleefde,, in besiag: heeft genomen. Verdachte J. v. d. W. bekende met een stuk ijzer te hebben geslagen. Het O.M. eischte voor ieder der verdachten 1 jaar en' 6 m. gev.str. POST EN TELMGRAPHIE. De Nederl. Federatieve Bond van per soneel in openbaren dienst heeft in een adres aan den minister van waterstaift den toestand van de bestellers 'bij P. en' T. uiteengezet en de noodzakelijkheid van salarisverhooging 'betoogd. Zij heeft den minister verzocht om, indien ook hij van oordeel is, dat de loonen der bestellers herziening behoeven, te bevorderen, dat deze herziening, met terugwerkende kracht van 1 J|anuari 1925 af ingaat. DE ZONDAGSPOST. Bij de directie der posterijen bestaalt het voornemen om het uur waarop des Zondags de poststukken kunnen worden aigenaaïcl te wijzigen en dat voortaan in plaats van tusschen 12—1 tusschen 8,30 en 9,30 te doen plaats hebben, een en ander met het oog op de vervulling der godsdienstplichten van hel personeel. kamer en Viel in slaap. De klok op den schoorsteen likte [Voort, zjonder dat iemand er acht op sloeg. De zbn zonk lager en lager in het Westen en de schaduwen der hooge huizen vielen over 't Square; maar Voor Floss en Douglas béstond er noch tijd, noch «bhaduw, noch zons ondergang. Zij dachten aan niets en zagen niets dan elkander. In latere jaren' zag Douglas dikwijls terug op. dien dag, als het ware bégin van zijn leven. Floss riep al het béste in Zijn natuur wakker. Zij werd zijp inspiratie, en alles wat hij in' latere jaren tot stand bracht, dankte hij Voorname lijk aan haar. In de stilte der avonden, als zijn werk was geëindigd, spraken hij en Floss dik wijls ovér de oude dagen te Deeping, en vérbaasden zich soms over de fouten^ die zij bégingon. „Ach lieveling", zeide hij dan,, ik was toen nog in de dagen mijner jeugd, en de jeugd is gewoonlijk wijs in eigen oogen. Ik geloof, dat ik oprecht genoeg was, maar ik had geen takt". „Misschien zouden andere menschen niet beter gehandeld hebben", antwoordde zij met een harer liefste glimlachjes. „In ieder geval, lieveling, deed ik een Verstandig ding ik kreeg U lief". En tot antwoord stak zij hem dan haar zachte, blanke hand toe, en liet die rusten in de zijne. En dan zwegen béiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5